„LIL IADE 19 6 5" Akersloot exposeert voor vijfde maal exotische bloemenweelde Betaling abonnementsgeld per giro Waardering en geschenken voor de heer J. Verlaak Personeelszaken van Hoogovens krijgt afzonderlijk gebouw Medische verzorging tijdens het weekeinde Aardbeien uit Beverwijk Veertig jaar bij gemeente Velsen Ook voor bedrijfsgeneeskundige dienst Goede baas gezocht VRIJDAG 2 JULI 1965 Holiday on rail" Lelieculttur Honderdduizend lelies AAN DE WENCKEBACHSTRAAT ^r/AgTrn'*al ^a" dG Wencke" van bestuur heeft inmiddels goedkeuring Goede samenwerking De hekende Haarlemse bloemenmeisjes blijken inmiddels zoveel furore te hebben gemaakt, dat het kleine Akersloot het originele voorbeeld van de Spaarne- stad heeft nagevolgd. Vandaar dat de genodigden voor de officiële opening van de grote .lelietentoonstelling „Liliade 1965" hier donderdag eveneens door enige charmante en fleurig-uniform geklede meiskes werden ontvangen, die alleen minder royaal met haar bloemen zijn geweest dan men in Haarlem gewend is. In plaats van lelies bevatten haar mandjes dan ook slechts programma's, die echter niet minder dankbaar door de bezoekers werden geaccepteerd. I Alkmaar de ongeveer honderdduizend le lies zodanig gearrangeerd dat er een ver bluffend fraai geheel is bereikt, waarbij toch elke variëteit volledig in haar waar de kon worden gelaten. Hij kwam tot dit resultaat door het creëren van talrijke decoratieve hoekjes, waar met behulp van verscheidene attributen en kunstzinnige voorwerpen een overvloed van schone ef fecten werd opgeroepen. In haar totaliteit is de Liliade 1965" aldus een waar do rado voor de bloemenliefhebber geworden vooral omdat hier uitsluitend sprake is van de schoonste voortbrengselen van deze, bijna exotische leliecultuur. De ten toonstelling is nog tot en met maandag 5 juli dus ook zondag dagelijks van 9 tot 20 uur voor het publiek opengesteld. Een andere attractie van de „Liliade" bestaat in de in een afzonderlijk pavil joen ondergebrachte miniatuurspoorweg- tentoonstelling, waar op een groot plateau van 4 bij 11 meter door niet minder dan 37 treinen een fascinerend beeld van het spoorwegbedrijf wordt gegeven. Op dit bijzonder knap nagebootste complex, waar tunnels, stations, watervallen, spoor bomen en seinhuisjes ruim 300 meter rails omgeven, rijden deze miniatuurtrei- nen voortdurend af en aan, waar zich ook twaalf treinen van internationale ver maardheid onder bevinden. Zoals de Amerikaanse expres „Santa Fe", de I „Rheingold" en verder boemeltreintjes van honderd jaar geleden uit Zweden en Duitsland. Zelfs treinen die historische be- I kendheid verwierven: de wapenstilstand wagen van Compiègne en de speciale wa gon die destijds voor president Abraham Lincoln werd gebouwd, zijn in deze col lectie opgenomen. Dank zij een vernufitg samengesteld elektrisch apparaat bewegen zich soms achttien treinen tegelijk langs bergmeren en door tunnels, waarbij bergmassieven worden bestegen van twee meter hoogte. I Een waarlijk fascinerend schouwspel, waarmee het „treintje spelen" bijna tot een kunst is verheven. Deze tentoonstel ling komt binnenkort ook naar Zandvoort, waar deze expositie ongetwijfeld eveneens I een druk bezochte atrractie zal worden. Bloemenmeisjes en bloemenweelde op de „Lüiade" in Akersloot. Op de Beverwijkse veiling was donder dag een ruimer vraag naar aardbeien, hetgeen dan ook in de stijgende prijs wel tot uiting kwam. De aanvoer viel niet tegen, want er waren 9000 manden. De eerste soort kwam tot 4,30 per mand terwijl de tweede soort het tot ruim drie gulden per mand wist te brengen. Bij het scheiden van de markt liepen de prij zen weliswaar iets terug, maar voor de eerste soort moest toch nog rond de vier gulden per slof worden neergeteld. De genodigden verzamelden zich in het tentoonstellings-restaurant, waarvan het interieur met zoveel uitbundige bierrecla me was „versierd" dat de burgemeester van Akersloot, de heer J. H. M. de Son- naville meende te mogen spreken van een „vrolijke en lichtelijk frivole" omge ving, waar hij zijn gasten mocht ontvan gen. Dit gezelschap bestond onder meer uit dr. A. J. Verhagen, voorzitter van het produktschap voor siergewassen; een aantal burgemeesters van plaatsen uit de omgeving, waaronder de heer J. G. S Bruinsma van Beverwijk en voorts de le den van de jury en het bestuur. Na het gebruikelijk welkomstwoord van burgemeester De Sonnaville, die de ge nodigden hartelijk in „zijn goede dorp" begroette, werd de openingsrede uitge sproken door dr. A. J. Verhagen, waarin deze tot zijn grote vreugde kon gewagen van een vooral de laatste jaren toene mende leliecultuur. Spreker herinnerde eraan dat de lelie in Nederland lange tijd allerminst populair is geweest, zodat men hier voornamelijk op import was aange- Direct na de oorlog is het de Neder landse kwekers echter ernst geworden en hebben zij de leliecultuur met enthousi asme ter hand genomen. In 1951 werd ook de keuringsdienst door de inmiddels op gerichte lelievereniging ingeschakeld en na zorgvuldige kruisingen en het cultive ren van de bloem heeft men thans een resultaat verkregen, dat ook internatio naal een uitstekende reputatie wist te U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 10.40, post- abonnees f 11.65. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voor zien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorg adres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE. Dr. A. J. Verhagen hijst de tentoon stellingsdag, op het moment dat de ballonnenjacht mislukt. verwerven. Zo wordt de Nederlandse le lie momenteel gaarne op gerenommeer de tentoonstellingen als in Wenen, Ham burg en Gent geëxposeerd. Dr. Verhagen meende er verder van overtuigd te mogen zijn dat Akersloot, als centrum van de leliecultuur niet wei nig tot deze ontwikkeling heeft bijgedra gen en ongetwijfeld vervulde ook de jaar lijkse „Liliade" bij dit alles een uiterst belangrijke rol. Vandaar dat dr. Verha gen deze lustrum-expositie gaarne voor geopeiyl verklaarde, onder het uitspreken van zijn beste wensen voor het stellig verdiende succes. De openingsceremonie bestond uit het hijsen van de tentoonstellinsvlag door dr. Verhagen, waar de organisatoren een at tractief effect aan wilden verlenen door hier voor de schooljeugd een ballonnen- jacht aan te verbinden. Helaas mislukte dit voornemen volledig, omdat slechts een klein deel van de uitgereikte ballonnen be reid bleek zich naar hoger sferen te be geven. Tot grote teleurstelling van de kin deren daalden de meeste abrupt in tegen gestelde richting af. De traditionele rondgang over de ten toonstelling heeft de bezoekers de over tuiging bijgebracht, dat hier sprake is van een waarlijk unieke bloemenexpostie. Binnen een oppervlakte van 1200 vierkan te meter heeft de heer A. Nuyens uit In de druk bezette raadzaal van het Beens overhandigde als geschenken een {erm!l/nndhWS ÏZ Y-$m I woordenboek en eTn asbak.^De wSrdvoer- ermiddag een hartelijk applaus op bij der van de onderafdeling Velsen van de de binnenkomst van de heer J. Verlaak en Ned. Bond van Gemeenteambtenaren diens naaste familieleden. De heer Ver- was de heer H. Hogetoorn. Hij schetste on d/%evSren ™.aarnemend chef de heer Verlaak als een trouw en goed oW afdeling financiën, was veertig lid van de bond. Hij was vóór de oor- HLhZfrZli VanJ6 °emeente Velsen. log ook vele jaren penningmeester van hj heeft gistermiddag gerecipieerd. de onderafdeling Velsen. De heer Hoge- T toorn onderstreepte zijn woorden van dank In de raadzaal is de jubilaris allereerst en waardering met het aanbieden van toegesproken door wethouder J. G. Kolk- een kistje sigaren. Ook is nog gesproken man, die vertelde dat burgemeester J. door de heer Ph. ten Napel, oud-chef C. Bührmann helaas verhinderd was aan- van de tweede afdeling ter ge'meente-se- wezig te zijn. De heer Kolkman stond cretarie. Hij richtte zich met een humo- stil bij de ambtelijke loopbaan van de ju- ristische toespraak tot het echtpaar Ver bilaris en constateerde dat het maar wei- laak en tot de vele belangstellenden, mgen beschoren is zover op te klimmen I De jubilaris zelf zei daarna dankbaar als de heer Verlaak heeft gedaan. De te zijn voor het feit dat het hem gege- wethouder trok ook een vergelijking tus- ven was deze dag in goede gezondheid te sen de tijd toen de heer Verlaak als ad- beleven. Hij was superieuren en collega's junct-commies in dienst trad van de ge- zeer erkentelijk voor de ondervonden me- meente Velsen en de omstandigheden dewerking en collegialiteit. De heer Ver van nu. Namens het gemeentebestuur had laak dankte voor de grote belangstelling., de heer Kolkman veel lof voor het werk de waarderende woorden en voor de hem van de jubilerende referendaris en zeker aangeboden geschenken. Hij en zijn vrouw ook voor de wijze waarop dit werk was hebben toen op de eigenlijke receptie han- gedaan. Hij prees hem om zijn nauwge- den gedrukt en daarmee evenzovele ge zetheid, ijver en trouw en om het feit lukwensen in ontvangst mogen nemen dat daarbij de belangen van de gemeen- 1 te en van de gemeenschap altijd voorop hadden gestaan. In zijn dank en hulde be trok wethouder Kolkman ook mevr. Ver laak.Namens het gemeentebestuur over handigde hij tenslotte een draagbare ra dio. Naast het opleidingscentrum van Hoog-1 kunnen in dit stadium nog geen nadere hrnuf' avonge maan(l officieel in ge- mededelingen worden gedaan De raad bachstraat te Velsen-Noord een afzonder- gehecht aan het voornemen tot een meer £ebouw worden opgetrokken, be- gecentraliseerde huisvesting, stemd voor de hoofdafdeling personeels- zaken en bedrijfsgeneeskundige dienst. De bouw zal in twee fasen worden uit gevoerd, evenals dat het geval is met het opleidingscentrum. Op den duur zullen dan alle afdelingen van personeelszaken centraal zijn gehuisvest in het nieuwe gebouw aan de Wenckebachstraat. Voor heen vond de sociale afdeling voorlo-1 per van wat nu de afdeling personeelsza ken is ook onderdak in één gebouw Dat was het vroegere Blijenhoeve, dicht bij de plaats waar nu de kooksbatterijen staan. De afdeling onderwijs huisde in die tijd in de oude expositieruimte van wal- serij-oost. In 1951 kwam het hoofdkan toor gereed en verhuisde de hele sociale afdeling daarheen. In de loop der jaren zijn steeds meer afdelingen van perso neelszaken weer uit het hoofdkantoor ver dwenen. Ze werden toen onderdak ge- j bracht op diverse plaatsen van het Hoog oventerrein. Wanneer het eerste deel van het ge bouw voor personeelszaken is voltooid zullen allereerst die afdelingen bezit ne men van het gebouw, welke centraal ge huisvest moeten zijn. De bouwplannen worden nu verder I voorbereid. Omtrent de vraag hoe dit nieuwe gebouw precies zal worden en wanneer zal kunnen worden begonnen met de eigenlijke bouwwerkzaamheden WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De heer R. Beens, chef-financiën, sprak j deze middag namens het gehele secretarie- personeel en in het bijzonder namens dat van de tweede afdeling. Hij getuigde van een goede en prettige samenwerking en noemde het werk van de heer Verlaak een voorbeeld voor de jongeren. De heer Wethouder Kolkman (links) over handigde de jubilerende referendaris namens het gemeentebestuur een pakket, waarin een draagbare radio. Naast de heer Verlaak diens echt genote. IJMUIDEN Artsen (met ingang van zaterdagmid dag 13 uur): F. van Venetiën, Kenne mtrlsan 214, te-1 7045; P. H. J. de Weerdt, Oosterduinweg 8, tel. 6158. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk, alleen voor spoed gevallen, zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur; R. M. Liliën, Zeestraat 95 Beverwijk, tel. 0251026121. Verloskundigen: mevrouw M. Bakker, Sr-elliusstraat 53, tel. 5053; mevrouw E W. KuijkEngelhardt, Moerbergplant- soen 143, tel. 7849; mejuffrouw A. C. van Srase, Rijnstraat 92, tel. 8969; mejuf frouw G. van Zandvoort, Poolsterstraat 18, tel. 2070. Wijkverpleging: voor IJmuiden en IJmuiden-oost, zuster Van der Meulen, Kanaaldijk 229, IJmuiden, tel. 02550— 4378; voor Velsen-zuid en Velsen-noord, zuster C. Nap, Hofdijklaan 10, Driehuis, tel. 025506195; voor Driehuis, Sant poort-noord en Santpoort-zuid, zuster K. Langejan, Irissenstraat 14, Sant poort, tel. 0260—7377. SANTPOORT Arts: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort-dorp, tel. 02560—8310. Apotheken: Apotheek Krijnen, Ekster- straat 100, Haarlem-noord, tel. 02500— 51959 en Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 02500—57903. BEVERWIJK Artsen: Voor de artsen Fierstra sr., Fierstra jr., Melchior, Lange, Rolink, Da Ruiter, Verburg, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zater dag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: J. H. M. Rolink, Duinvlietstraat 2, Velsen- noord, tel. 02510—23745; zondag van 9 tot 24 uur: N. Plantinga, Noorderwijk- weg 1, Beverv/ijk, tel. 02510—23340. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, Hommes, Peeters, Swaab, Vos en Zeijlmans, van zaterdag 12 uur tot zon- dadg 24 uur: F. J. G. Swaab, Hilbers- plein 6. Beverwijk, tel. 02510—24169. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen- noord en Heemskerk, uitsluitend voor I spoedgevallen, zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: R. M. Liliën, Zeestraat 75, Beverwijk, tel. 0251026121. Apotheek: voor spoedgevallen in Bever- 1 wijk, Velsen-noord en Heemskerk (ook nachtdienst) van zaterdag 12.30 uur tot zaterdag 10 juli 12.30 uur: Apotheek J. Huisman, Wijkerstraatweg 164, Velsen- noord, tel. 02510—23883. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK GEBOREN: Marcellinus A. N„ z. van J. H. J. Sprengers en A. M. M. Leek; Richard W. T„ z. van T. M. M. Luypen en A. B. M. Wester; Marcellinus J., z. van P. J. Koper en C. Verduin; Hendrik B., z. van H. B. van Schutterhoef en J. M. Rowaan; Marjo- leine J., d. van C. Smit en H. A. Boerman; Johannes P. N., z. van J. H. Scholten en J. A. M. Baltus; Angela J. M„ d. van P. C. van Galen en M. M. Heppe; Johanna M., d. van J. K. de Raad en B. M. P. H. Lager- weij; Erik, z. van C. Bakker en G. van der Kwaak; Frederic H., z. van A. Vieane en T. Harnisch; Janco, z. van J. J. A. Luntz en E. Fiege; Rina, d. van J. Heere en W. H. de Jong; Geertruida A. C. M., d. van G. F. van Rixel en A. Timmer; Bionda M„ d. van P. J. M. Eilers en L. Freeth; Cornelia A., d. van R. J. Limmen en C. A. van der Kolk; Carola, d. van G. Rabbers en M. B. Adrichem; Mattheus J. N., z. van J. van Son en J. C. M. van Balen; Danker P. W., z. van A. C. J. van der Willigen en M. I. van de Linde; Karen, d. van J. H. Broek- I kamp en E. C. M. Kramer; Franciscus M. T.j z- van A. Marcus en J. P. de Ligt; Edith, d. van C. Runggatscher en G. T. A. Fazzi- Augubertha W. M., d. van J. A. Kamsma en H. H. A. M. Raspoort; Johannes, z. van J. Katers en M. S. Gentenaar; Frida G. H„ d. van G. Doekes en J. Niehaus; Jacques A., z. van J. A. van Zijp en M. S. Noorde man; Anke M. L„ d. van G. H. Krab en R. A. A. Maliezewski. ONDERTROUWD: J. J. Twaalfhoven en I M. A. A. Klaase. GETROUWD: A. K. de Jong en B. Pie-I per; H. Tervoort en M. H. de Bie; A. A. de Bie en C. J. Tervoort. OVERLEDEN: E. Piening, 82 j.; E. Lui- ting, 74 j. Door de heer J. de Vries, Voerman straat 52 in IJmuiden werd onze be middeling ingeroepen bij zijn pogingen om een goed tehuis te zoeken voor een fraaie en trouwhartige boxer, die hij als een levend souvenir van zijn va kantie heeft meegebracht. Hij schreef ons namelijk het volgende: „Lopend over de hei bij Oisterwijk, ontdekten mijn vrouw en ik tijdens on ze vakantie aan de kant van de weg een totaal uitgeputte boxer. Het was ons onmogelijk de hond hier zonder meer achter te laten en na het beest even voorzichtig te hebben aangehaald hielpen wij hem overeind om te on derzoeken of hij misschien gewond was geraakt. Daarna heeft de hond ons niet meer verlaten en hij bleef ons volgen met een aanhankelijkheid, welke ons volkomen vertederde. Wij besloten dus de boxer mee te nemen en hem voorlopig te verzorgen en in formeerden intussen bij de politie of zijn verdwijning hier misschien was aangegeven. Dit bleek echter niet het geval te zijn en omdat wij het niet over ons hart konden verkrijgen het fraaie dier de wildernis weer in te sturen, hebben wij hem maar naar IJmuiden meegenomen. Alles hebben wij geprobeerd, maar zij kunnen eikaars gezelschap niet verdra gen, zodat wij hierdoor zijn genood zaakt langs deze weg een beroep te doen op 'n hondenvriend in de IJmond. die bereid is voor deze prachtige boxer een goede baas te zijn. Hij is reuze lief gebleken, ook voor kinderen, zodat hij ongetwijfeld aanspraak mag maken op een goed tehuis. Wanneer voor hem een sympathieke baas kan worden gevonden, krijgt hij van ons als dank een jaar hondenbelasting ca deau". Vanzelfsprekend hebben wij voor de ze brief gaarne een plaatsje bij deze rubriek ingeruimd en wensen wij zo wel de heer en mevrouw De Vries, als de boxer en zijn nieuwe baas het mees te succes. Thuis gekomen waren wij in span ning hoe onze andere huisdieren op deze nieuwe aanwinst zouden reage ren, want wij zijn reeds in het bezit van twee poezen, waarvan er een als zwerver door ons werd geadopteerd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4