Rijke flora en fauna in Noordhollandse duinen A. R. de Boer P. v. d. A. tegen overdracht van voortuinonderhoud aan huurder Zweedse opleidingsschepen in IJmuiden CAMPING-SET Prachtige installatie en een nuttige oefening in IJmuiden ederland Serie van tien gymnastiekzalen in Noord-Holland TAUNUS personen-automobielen de beste koelkast een ideale combinatie! TEXTIEL-SPECIAALZAAK Marktplein 21 - IJmuiden - Tel. 7541 VRIJDAG 2 JULI 1965 Volop zomer in de natuur STOFZUIGERS DE VILDER G. Duyker snelste in tijdrit „Kennemerland" 12 M vanaf 5725.— 17 M vanaf ƒ7885.— 20 M vanaf 8995.- ZWIER GEMEENTERAAD VAN HEEMSKERK Straatcompositie Duur ziekenhuis Onderzoek naar spreekuur voor fondspatiënten Dit is een praktisch en sportief idee: de Scipio camping-set. Ideaal voor zonnige dagen. Ideaal voor heerlijk luchtige weekend- en vakantietrips. Scipio heeft vele modellen. Zo als deze bijvoorbeeld, in prachtig geweven Sanfor-ruit. Prijs slechts f 17.25. Jongens-sets vanaf f7.90. Verras ze er thuis eens mee! Twee niet alledaagse vaartuigen passeer den donderdagmiddag de Noordersluis in IJmuiden op weg naar Amsterdam. Het waren de opleidingsschepen van de Zweedse marine „Falken" en „Gladan", elk met een bemanning van vijftig koppen (voornamelijk jongens tussen 16 en 20 jaar), die een bezoek van enkele dagen aan de hoofdstad brengen. De witgeschilderde, fraai gebouwde en vol- getuigde zeilschepen, afkomstig uit Carl- krona (Zweden), waren eigenlijk een dag te vroeg binnengelopen. Na overleg met de Amsterdamse havendienst kregen ze toestemming voorlopig bij de Hembrug af te meren. Bij het verlaten van de grote sluis werden direct de machtige zeilen gehesen om aldus in „vol ornaat" naar Amsterdam op te varen. Kenners hebben dit Zweedse „vlagvertoon" met wel gevallen gadegeslagen. H. G. Kloosterhuis nu eerste luitenant Kerkelijk nieuws In het Noordhollands duinreservaat, waar het volop zomer is in de natuur, staat nu het zo karakteristieke slangen- kruid met zijn prachtige blauwe toortsen alom te pronken in het open duin. Daar heeft ook de lage gele rolklaver zich ont rold, zal weldra de zoete geur van het ge le en witte walstro de neusvleugels stre len en zorgt de alomtegenwoordige krui dige tijm voor een verrukkelijk aroma. En de haast bedwelmende geur van de kamperfoelie, die deze maand volop zal bloeien in de binnenduinbegroeiing, doet daar niet voor onder. Kaarsen en lichtjes Ook de forse koningskaarsen met hun viltige grijsgroene bladeren en toortsen zijn weldra in bloei en als theelichtjes worden dan 's avonds de teunisbloemen ontstoken. Het zijn algemeen voorkomen de duinplanten en het is de moeite waard tegen het invallen van de avond te zien hoe de rijpe knoppen zich plotseling één voor één ontplooien en in de schemering als het ware het opgevangen late dag licht weer uitstralen. De machtige „be renklauw", die dit jaar door de gunsti ge neerslag wel bijzonder uit de kluiten is gewassen zal ook spoedig zijn scherm- bloemen als forse uitgespreide klauwen ontplooien. De familie van de schermbloemigen is overigens toch rijk vertegenwoordigd. Naast de vele witte soorten, die hun ijle parasolletjes hebben uitgestoken, gaat nu ook de veel voorkomende pastinaak zijn gele bloemschermen tonen. En dan hebben we nog niet eens gerept van de talloze wilde rozensoorten. Zij hebben het hoogtepunt van de bloei- dat anders in juni valt nog maar net bereikt. In de vogelwereld zijn de wittebroods weken van dit jaar al weer lang achter de rug. Talrijke vogels scharrelen nu rond met hun opgroeiende kroost en ve le soorten zoals b.v. merels, lijsters en mezen hebben zelfs hun tweede broedsel al in het stadium van de „teeners" ge bracht. De bezoekers van het Noordhol lands duinreservaat zullen hun pad ook vele malen gekruist zien door een fazan tenhen en met haar koppeltje al flink op gegroeide jongen, die snel dekking zullen zoeken in de beschutting van het struik gewas. Het belooft een goed fazantenjaar te worden, maar de wisselvalligheid van de natuur maant toch tot voorzichtig heid want meermalen zijn gunstige ver wachtingen al verstoord door ziekte die onder de fazanten heel wat slachtoffers eiste. In het infiltratiegebied wemelt het nu ook van jong leven. Daar zwerven thans veel scholeksters, grutto's, kievit ten, tureluurs en eenden rond met hun jon gen, waaronder ook de prachtige berg eenden. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 TELEF. 6321 Als er door de Beverwijkse rennersclub Kennemerlandde een of andere rit te gen het horloge wordt gereden, dan wil de Beverwijker Chris Duyker, die zich voor het overige nog maar weinig aan de wielersport gelegen laat liggen, nog wel eens meedoen. Zo verscheen hij ook woensdagavond aan de start in de tijdrit om de „Groot- en Grapendaal"-beker én legde prompt beslag op de zege. Chris is het hardfietsen dus nog niet verleerd. Zijn jongere broer Aad Duyker, die het momenteel als nieuweling in de open koer sen heel knap doet, bedreigde hem nog het meest van de zeventien deelnemende A- en B-klassers. Het lid Wim Bas uit Oost Graftdijk in de Wijkermeer nog niet zo goed bekend was een verkeer de weg ingeslagen. De uitslag was: 1. Chris Duyker, de 22 km. in 31 min. en 36 sec.; 2. Aad Duyker in 32.01; 3. G. v. d. Winden in 32.50; 4. C. van Borre in 33.10; 5. H. Welp in 33.14; 6. J. Serpenti in 33.20; 7. J. de Goede in 33.28; 8. J. van Aartsen in 33.59; 9. P. Slotemaker in 34.10; 10. J. van Hooff in 34.54. Uitslag C-klasse: 1. C. Durge, de 11 km. in 16 min. en 51 sec.; 2. A. Bakker in 17.19; 3. L. Koopman in 17.57; 4. C. de Koe in 18.06; 5. F. van Embden in 18.32; 6. Mulder in 18.38; 7. Jansen in 18.50; 8. d. Knaap in 20.09 9. D. Rens in 23.10. Advertentie Vraag prospectus en demonstratie bij (OFFICIAL FORD-DEALER) Bloemstraat 34 - Telefoon 4208 iLKkiiAfi. R JJjf HOfï I* fr.H H E U n.*4 l'.i B !?l 'rt !4 SAa" U:V, ij AK KijM mm 831 V)jfKUU»fe O ÊA&KCRRJ'LMTS ïOOO riCi.tiülW VU T«K<VMVO»KAJl*ttH Vv" ouiVi K «»wtEaTEf.REw t. kaarten Op nevenstaande kaart zijn de hoofd ingangen aangegeven van het Noordhol lands Duinreservaat tussen Wijk aan Zee en Bergen. Gaat u met de trein dan kunt u uitstappen in Be verwijk, Castricum of Alkmaar. Van het station komt u uit Beverwijk naar Wijk aan Zee en van Alk maar naar Egmond of Bergen met de bus. Van het station Cas tricum kan men naar de ingang lopen. De NACO-bus brengt u van station Haarlem via Castricum naar Egmond en Bergen. De zomerdienstrege ling vermeldt onge veer elk half uur een bus als men niet al te vroeg of al te laat wil reizen. Wie hele maal vrij wil zijn neme de fiets, die bovendien toegang krijgt tot het reser vaat, waar auto's, motoren en bromfiet sen zijn verboden. Voor kampeerders zijn er twee terreinen beschikbaar bij Bak- kum een kamp bij de Zeeweg en bij Heems kerk de Camping Castricum aan de rijksweg Beverwijk- Castricum. Een dag kaart kost 0,35. Er zijn kaarten voor 14 dagen, een maand en een jaar. Voor ge zinnen en voor ruiters zijn er ook jaar- In de donderdagavond gehouden raads vergadering van Heemskerk heeft de heer J. J. Nijdeken (P.v.d.A.) zich gekant tegen het voorstel van B. en W. het on derhoud van voortuinen bij eengezinswo ningen aan de huurders over te dragen. Voorheen werd dit tuinonderhoud ver richt door de gemeentelijke plantsoen dienst. De betrokken bewoners betaalden daarvoor een bepaalde opslag op de huur van de woning. Bij de behandeling van de begroting 1965 had de heer E. G. H. Hulshof (K.V.P.) B. en W. verzocht te bezien of het onderhoud van de voortuinen aan de bewoners kon worden overgedragen. Ge let op het personeelstekort bij openbare werken en de vrij hoge kosten die het tuinonderhoud meebrachten meenden B. en W. de suggestie van de heer Hulshof te kunnen overnemen. De heer Nijdeken zette omstandig uiteen waarom hij zich niet met de raads voordracht kon verenigen. De tuinen ma- Het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft donderdag de rijksgoedkeuring verleend voor de bouw van tien gymnastieklokalen in het gebied van Noord-Holland ten westen van de lijn Amstelveen-Alkmaar. Twee van deze za len zullen in Haarlem worden gebouwd, andere onder meer in Beverwijk en Alk maar. De serie is ontworpen in opdracht van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten in samenwerking met de Neder landse Heide Maatschappij Reeds eerder werden in ons land twee van deze series gymnastiekzalen ge bouwd. De eerste verrees in Limburg en de tweede kwam in Friesland tot stand. Aanvankelijk wilde het ministerie geen toestemming verlenen voor de bouw van een dergelijke serie in verband met de gespannen arbeidsmarkt. Enkele maan den geleden is men echter op dit besluit teruggekomen en nu is de rijksgoedkeu ring verleend. Het afkomen van deze rijksgoedkeuring hing ten nauwste samen met de moeilijk heid dat geen aannemer bereid bleek de zalen te bouwen binnen de financiële grens van ruim tweehonderdduizend gul den per zaal. Thans heeft men echter een Haarlems aannemingsbedrijf bereid ge vonden dit te doen. Onderhandelingen met de aannemers die in Limburg en Friesland de zalen hebben gebouwd, hadden geen resultaat opgeleverd. Er liggen inmiddels al weer nieuwe plannen gereed voor een dergelijke serie, die in Zeeland verwezen lijkt zal worden. ken, zo zei hij, deel uit van de straat compositie en die samenhang mocht niet zo maar worden verstoord. De heer Nij deken voorzag dat er bewoners zullen zijn die, indien zij zelf hun voortuin moe ten onderhouden, dit niet zo nauw zullen nemen hetgeen het totale straatbeeld niet ten goede zou komen. Bovendien twijfel de hij er aan of van gemeentewege maat regelen genomen kunnen worden indien bewoners nalatig blijken in de goede ver zorging van hun voortuin. De heer Nijde ken kon zich niet goed voorstellen hoe B. en W. deze bewoners aan het grasmaaien of onkruid wieden kunnen zetten. Wethouder A. F. M. van Herpen zag het lang niet zo somber in. We moe ten er van uitgaan dat we met reëel den kende mensen te doen hebben, zei hij. Hij meende dat er geen reden was voor de vrees dat het, nadat de bewoners zelf voor hun voortuinen zullen moeten zor gen, een „rommeltje" zal worden. Er zijn voorbeelden genoeg van het tegendeel. Met uitzondering van twee leden van de P.v.d.A.-fractie (de heren Nijdeken en Husslage) hechtte de raad zijn goedkeu ring aan het voorstel van B. en W. Het voorstel om een door het bestuur van het r.k. ziekenhuis S. Jozef in Heems kerk aan te gane geldlening van V/\ mil joen gulden wat de tijdige betaling van rente en aflossing betreft te garanderen gaf de heer Nijdeken aanleiding te infor meren naar een vernieuwde exploitatieop- zet van het ziekenhuis. Hij meende dat de verpleegkosten van het Heemskerkse zie kenhuis in vergelijking met andere zie kenhuizen nogal hoog zijn, mede doordat wegens het tekort aan personeel niet al le bedden bezet kunnen worden. Overi gens wilde de heer Nijdeken niet de indruk vestigen dat hij bezwaren had tegen het verlenen van de gevraagde garantie. Wethouder Van Herpen gaf de verzeke ring dat de raad met het geven van de garantie niet het minste risico loopt. Uit het accountantsonderzoek en andere in formaties is B. en W. gebleken dat het bestuur van het ziekenhuis volledig in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Advertentie 132 Itr. Compressor Betaling in overleg. ]2(JÜ»T LANGE NIEUWSTRAAT 435 - IJMUIDEN TELEFOON 4654 De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer Bartels, heeft zich tot de ziekenfondsraad gewend met het verzoek het vraagstuk van de af zonderlijke spreekuren voor ziekenfonds patiënten in studie te willen nemen. Hij deelt dit mede in antwoord op schrif telijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Lier (P.v.d.A.). De bewindsman heeft de ziekenfonds raad gevraagd te onderzoeken in hoever re het mogelijk is te bevorderen dat de in de praktijk dikwijls als discriminatie ge voelde afzonderlijke spreekuren voor zie kenfondspatiënten worden beëindigd. Advertentie fjcigU? V V „V Uit handen van de plaatselijke comman dant van het Nederlandsche Roode Kruis, dokter Ferwerda, werd de heer H. G. Kloosterhuis gisteravond de onderschei dingstekens van eerste luitenant van het Nederlandsche Roode Kruis uitgereikt. De colonneleden van de afdeling Velsen- IJmuiden stonden in carré opgesteld toen de commandant een korte toespraak hield en de heer Kloosterhuis in zijn nieuwe hoedanigheid installeerde. Ook mevrouw Kloosterhuis, die tijdens de plechtigheid haar echtgenoot flankeer de, werd in deze hulde betrokken. De plichtsgetrouwheid en de onbaatzuchtig heid van de nieuwe Roode Kruisofficier werden door dokter Ferwerda geprezen. Dit officiële gedeelte werd besloten door de persoonlijke felicitaties van de colon neleden. Na de installatieplechtigheid bleven de colonneleden de gehele avond in touw voor een groots opgezette oefening. Nabij „Slingermuur", waar deze installatieplech tigheid plaats gevonden had, werd een on derkomen gereed gemaakt voor de ge wonden van een denkbeeldig treinongeval op het spooremplacement in IJmuiden. Vooral de radio-apparatuur werd bij deze oefening getest. Met de centraalpost in Slingerduin waren doorlopend twee mobie le eenheden verbonden om direct de laat ste instructies van de staf te ontvangen en de gekregen opdrachten uit te voeren. Een grote legertent, met een capaciteit voor 20 liggende patiënten, was bin- nen een kwartier voor Slingermuur opge zet; een eigen stroomopwekkingsappara- tuur verlichtte tent en omgeving. Dokter Ferwerda maakte van de gele- geheid gebruik om een excursie te orga niseren in het permanente Roode Kruis- onderkomen. Bijzonder veel belang hecht te hij aan de kostbare materialen voor een noodhospitaal. De commandant verklaarde, dat de co lonne gereed was om dit noodhospitaal in te richten toen onlangs een Volendamse vissersboot een „tikkende" mijn in zijn mast had hangen zonder dat de beman ning wist dat het een stuk gevaarlijk oor logstuig was. Gelukkig heeft de plaatselijke colonne van het Roode Kruis de laatste jaren geen assistentie behoeven te verlenen bij ram pen in Velsen. Maar men is er goed op voorbereid, hetgeen de geslaagde oefening van gisteravond aantoonde. Geref. Kerken Beroepen te Ten Post P. Reedijk, kand. te Katwijk aan de Rijn; te Borger G. Lie- vaart, laatstelijk vrijgem. pred. te Onnen, die bedankte voor Munnekezijl C. Bruning te Nieuwlande; voor Loppersvm H. Willems te Augustinusga. Aangenomen naar Mon ster (2de pred.pl.)' J. Rowaan te Westmaas, die bedankte voor Gramsbergen en voor Vorden. Beroepen te Middelburg (vac. Jac. Boonstra) J. Wessel te 's-Hertogenbosch; te Delfzijl (vac. F. J. Bil) P. v. Breugel te Soesterberg. Aangenomen naar Dronten (Oostelij k-Flevoland) (3de pred.pl.) C. v. Noort te Klundert-Moerdijk. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Scheveningen (tevens predikant-directeur diaconessenhuis Tabi- tha aldaar) H. Ploeger te Zandbulten- 1 Dokkum.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5