weg wiel I v-mmm NIEUWS IN HET KORT „Voorrang rechts berust op willekeur, voorrang links een zaak van logica" Beweging krijgt internationaal steeds grotere betekenis SPELDJES! CeCrn VAKANTIE Matra-Bonnet met Djet 5 op Nederlandse markt Luxueus Een juiste houding achter het stuur is belangrijk Over anderhalf jaar gaat de „20-km" wagen van de weg Pater en ambtenaar houden staande: Drievoudige kinderbijslag voor buitenshuis studerende kinderen NIEUWE WAGEN VOOR DE PRIVé-RACER AANDACHT VOOR EEN NIEUWE SIGNALERING ^7 mfln HIEUW VRIJDAG 2 JULI 1965 5 V GESLAAGD WEG DIE ZWARE BOEKENLAST EEN HORLOGE Ja, speldjes-regen bij 5 CELWA produkten CELWA tisjoe - uniek zacht toiletpapier: 0,65 CELWA damesverband - sneeuwwit wegwerpverband: 0,85 CELWA kant-en-klaar luiers - sterk absorberend: 1,75 CELWA keukenrol - gemak - kelijk èn sterk: 2 stuks 0,90 CELWA kwartet - 4 rollen toiletpapier in één pak: 1,00 kenmerk voor kwaliteit Examens recreatiecentrum t? De Dj et 5.voor de privé-racer WEG EN WIEL Nieuwe wagenHR Binnenkort zal Nederland kennis kunnen maken met een nieuwe sportwagen. Het betreft hier twee uit voeringen van de Djet 5, een wagen van het Franse merk „Automobiles Matra-Bonnet" die onlangs door een Haagse importeur werden geïntroduceerd. De Djet 5 is uitgerust met een Renault-motor van 1108 cc die is op gevoerd tot zeventig pk. De lage gestroomlijnde carros serie is van kunststof gemaakt. De nwtor is geplaatst even voor de achteras, een montage die is afgeleid van de verschillende merken renwagens. De gehele wagen heeft trouwens een voorkomen, die men meestal alleen op het circuit tegenkomt. Via een eenvoudige schakelwijze (vier versnellingen alle gesynchroniseerd, schakelhandel op de vloer) heeft men deze sportwagen ook toegankelijk willen maken voor automobilisten die niet met racen zijn vertrouwd. Volgens een opgave van de fabriek is het verbruik van deze wagen die een top heeft van 170 kilometer per uur, vastgesteld op 1 11. Op de vier wielen zijn schijfremmen van een speciaal type gemonteerd. De coupé voor twee personen is tamelijk luxueus in gericht. De benzinetank zit voorin, de kofferruimte achter is te bereiken via een „deur" die tevens het achterruit bevat. Het chassis is afgeleid van het renwagenchassis. Via dit buizenchassis wordt het koelwater naar de radiateur voorin de wagen gevoerd. Bij te hoge temperaturen wordt door middel van een thermostaat een elektrische ventilateur in werking gesteld. De wielen zijn onafhankelijk geveerd. Van de Djet 5 is een tweede uitvoering te verkrijgen, die nog sportiever aandoet. De motor van deze Djet 5 S is afgeleid van de Renault Gordini-motor, die 94 Sae-pk levert bij 6500 t.p.m. De topsnelheid van deze wagen bedraagt 195 kilometer per uur. Het merk Bonnet was tot voor kort een klein privébedrijf dat hoofdzakelijk racewagens leverde. Een Frans concern heeft het bedrijf overgenomen en aanzienlijk uitgebreid. Het resultaat is, dat er nu in serie kan worden gewerkt. De prijs van de Djet 5 bedraagt ruim 14.000 gulden. De Djet 5 S kost vierduizend gulden meer. Nu de vakanties weer voor de deur staan en er lange autoreizen worden gemaakt om een meestal zuidelijk reisdoel te bereiken, even een klein praatje over de zithouding achter het stuur. Vele automobilisten mop peren over de slechte zetels die zij in hun wagen heb ben, maar ze beseffen daarbij niet dat zij door een onjuiste houding het comfort dat de zetel kan bieden, negeren. Zij rijden in een verkrampte houding, zitten te dicht op het stuur of en dit is het andere uiterste liggen luierend in hun zetel, een arm op de rand van het portier of met een hand om de daklijst geklemd. In beide houdingen schuilt het gevaar van spoedige vermoeidheid en een verminderde aandacht voor het omringende verkeer. De juiste rijhouding wordt bereikt als de gehele rug tegen de rugleuning van de zetel wordt gedrukt, waar bij men duidelijk de steun in de lendenen moet voelen. De bovenbenen rusten voor een groot gedeelte op de zitting, de armen bereiken het stuur onder een lichte hoek. Het lichaam moet niet naar onderen kunnen weg glijden en men dient voor een maximaal uitzicht te zorgen. Het gebruik van motorrijtuigen die niet sneller kunnen rijden dan twintig kilometer per uur en waarvoor geen rijbewijs is vereist, zal worden beperkt. In beginsel wordt de vrijheid om van deze zogenoemde „20 km-voertuigen" gebruik te maken beperkt tot het plaatselijk, bezorgend verkeer waarbij een cilinderinhoud van 300 cc is toegestaan. Er wordt een uitzondering gemaakt voor voertuigen met een cilinderinhoud van 250 cc, die kennelijk zijn ingericht voor een invalide en ook door een invalide binnen de be bouwde kom wordt gebruikt. Voorts zijn er uitzonderingen voor voertuigen als land- bouwtractoren, stoom- en motorwalsen enz. Er wordt uit sociale overwegingen een overgangstermijn van ongeveer anderhalf jaar in acht genomen. De bezitters van deze „20 km"-wagens worden hierdoor in de gelegenheid gesteld alsnog een rijbewijs te halen. -- ~nfwvv7)ivvvinrrvnfifi^innnfuin^jinnniiiinjin-rLr-TruiJL^rLH mm Er is reeds uitvoerig geschreven over de wijzigingen in het Wegenverkeersreglement die inmiddels van kracht zjjn geworden. Er is in dit geheel een detail, dat iets meer aandacht verdient. De zogenoemde „rij strooksignalering" heeft thans eveneens een wettelijke status gekregen. Het betreft hier een nieuwe methode van signalering, die in Amerika veelvuldig wordt toe gepast. Berijders van rijksweg 13 zijn al enige tijd op de hoogte met dit nieuwe systeem. Ter hoogte van Delft wordt de signalering al toegepast, maar in de toekomst zullen ook de Velsertunnel en de Coentunnel hiermee worden uitgerust. Boven de rijstroken zijn lichtbakken aangebracht, die door de politie van een centrale post uit worden be diend. Een groene, naar beneden wijzende pijl betekent dat normaal verkeer op deze rijstrook is toegestaan. Een rood, diagonaal kruis boven een rijstrook be tekent echter, dat men onmiddellijk dient in te voegen onder de groene pijl. Deze signalering gaat op rijks weg 13 gepaard met een maximum snelheid van 50 kilo meter per uur. Via een televisiecircuit kan de politie het gehele weggedeelte bij Delft overzien. Niet alleen is er gebrek aan parkeerruimte voor auto's, maar het blijkt tevens dat velen ontevreden zijn over de parkeermogelijkheden voorfietsen. De stichting De Fiets pleit dan ook voor meer parkeertegels voor dit vervoermiddel. Overigens is er iets nieuws op het gebied van fietsvervoer. Men heeft een rek ontworpen dat aan de zijkant van de auto wordt neergelaten. Is de fiets er eenmaal opgeplaatst, dan is het mogelijk dit rek naar boven te hijsen en op het dak van de wagen te ver zekeren. De Fordfabriek in Amsterdam zal met ingang van sep tember Mustangs voor geheel Europa gaan assembleren. De Mustang is op het ogenblik een van de meest verkochte wagens op de Amerikaanse markt. Ervaren sportautomobilisten kunnen bij Volvo een opvoer- set bestellen voor het tweedeurstype 122 S. De motor zal dan een vermogen krijgen van 135 Sae-pk bij zesduizend t.p.m. Volgens een bericht van het C.B.S. bltfft een nieuwe per sonenauto gemiddeld drie jaar in handen van de eerste eigenaar. De gemiddelde leeftijd van de personenauto op onze wegen bedraagt ruim vier jaar. De zakelijk gebruikte auto's zijn in doorsnee een jaar jonger, dan de particuliere wagens. (Van onze speciale verslaggever) DEN HELDER. Een chauffeur, wiens naam niemand meer weet, heeft een jaar of tien geleden eens in een vak blad verondersteld, dat het voorrang verlenen aan het van links komende verkeer eigenlijk beter zou zijn dan de rechts-voorrang van ons huidige ver keersrecht. Sindsdien zijn van tijd tot tijd ingezonden brieven in de dagbladen verschenen van mensen, die wel iets zagen in dat links-voorrang en lang zamerhand is het probleem door deskun digen in diverse vakbladen aangesneden. Dezer dagen hebben de voorstanders van de invoering van een nieuwe voor rangsregeling zich georganiseerd in het comité „Links voorrang". Initiatief nemers zijn de Delftse pater Ed Krekel- berg en jhr. ir. S. Laman Trip uit Den Helder. De pater is wiskundige, en lo gisch denken kan men hem dus niet ontzeggen, ir. Laman Trip is directeur van de dienst der openbare werken, en wordt als ambtenaar dagelijks met ver keersproblemen geconfronteerd. Beiden houden sinds jaar en dag vurige pleidooien voor links-voorrang. Omdat de ervaring heeft geleerd dat niemand luis tert naar enthousiaste eenlingen, is nu het comité opgericht, dat zijn doel wil berei ken door alle problemen, die met de voor rang aan links samenhangen, te bestude ren. Verder wil het de studie van deze ma terie door officiële lichamen, met name in internationaal verband, bevorderen. En tenslotte wil het overheidsorganen en pu bliek voorlichten. Kruis of munt Hoe is de regel dat aan rechts voorrang moet worden verleend ontstaan? Het is niet bekend, maar er zijn twee lezingen: men heeft voor rechts gekozen, omdat er nu eenmaal ook rechts wordt gereden, of men heeft een geldstuk opgegooid Vast staat dat de regel rechts voorrang niet uit logische beredenering, maar uit willekeur is ontstaan. Dat gebeurde in het begin van de twintiger jaren, vermoede lijk in Frankrijk, en is door andere landen nagevolgd. Het was niet mogelijk de rege ling aan de praktijk te toetsen, want er was in die tijd nauwelijks sprake van ver keer. Ons verkeersrecht is vastgelegd in de wegenverkeerswet en nader uitgewerkt in het wegen- en verkeersreglement. Het gro te bezwaar dat ir. Laman Trip heeft tegen dat reglement, is de eindeloze reeks gede tailleerde artikelen, waarvan geen ver keersdeelnemer weet wat erin staat. Voor al de voorrangsregeling is zo'n warwinkel van bepalingen, dat men in feite bij nade ring van een kruispunt steeds diep moet nadenken welke voorrangsvoorschriften hier gelden. De voorstanders van links- voorrang menen dat de huidige voorrangs- regeling zodanig in strijd is met het na tuurlijke verkeersgedrag van de wegge bruikers, dat er op allerlei punten steeds verfijnder regelingen nodig zijn om het verkeer vlot en veilig af te wikkelen. Er is zeggen zij slechts één mid del om met de onbevredigende situatie af te rekenen: het voorrang geven aan links. De voordelen hiervan zouden onder meer zijn dat de psychologische grondslag be ter is, dat de verkeersveiligheid wordt ge diend, dat de vlotheid van het verkeer wordt bevorderd, en dat de wegenaanleg minder problemen geeft. Minder twijfel Er is een groot aantal verkeerssituaties dat aanleiding geeft tot twijfel: twijfel over de vraag of een medeweggebruiker de wettelijke voorrang wel zal verlenen, Advertentie 't Is nu tijd voor ontspanning on. voor een prachtige beloning GROTE HOUTSTRAAT 49 het huis met het carillon TELEFOON 2 00 49 HAARLEM twjjfel over het te verwachten verkeersge drag van een ander. Wanneer bijvoorbeeld thans voor of op een kruispunt wordt gestopt om verkeer van rechts door te laten, heeft men krach tens artikel 27, tweede lid van het ver keersreglement, voorrang boven het van links komende verkeer, maar men mag dit niet hinderen volgens artikel 30, eerste lid, waarin is bepaald dat bestuurders slechts op zodanige wijze mogen wegrij den, dat het verkeer niet mag worden ge hinderd. Welke van beide artikelen moet nu worden nageleefd? De Hoge Raad is eraan te pas gekomen en heeft aan „ver lenen van voorrang" superioriteit toege kend, boven het „niet hinderen". De verkeerssituatie is echter in vele ge vallen in strijd met deze uitspraak, en ver groot de twijfel, hoe het veiligst kan wor den gehandeld. Links-voorrang lost dit pro bleem volkomen op. Dit geldt eveneens voor de „beleefdheidsvoorrang", die me nigeen uit eigen veiligheid, of om de ver- keersvlotheid te dienen, verleent. Minder denkfasen Wanneer men een kruispunt passeert, moeten twee verkeersstromen worden doorkruist, die van links en die van rechts. Verantwoord rijden brengt mee, dat men: Eerst naar links moet zien, of geen verkeer nadert ook al heeft men zelf voorrang) Naar rechts moet kijken of geen ver keer nadert dat voorrang heeft Het kruispunt op kan rijden, nadat men zich nogeens heeft overtuigd, dat het eventueel van links komende verkeer voor rang zal verlenen. Tenslotte weer naar rechts moet kij ken of er intussen toch niet nog verkeer nadert. Bij links voorrang wordt deze ver- keerswaarneming psychologisch juister, eerst het van links komende verkeer voor rang verlenen, daarna zich bepalen tot het minder aandacht vragende verkeer dat voorrang moet geven. Een extra voordeel hierbij is, dat er een ruimer uitzicht is, wat betreft het van links komende verkeer en verder, dat bij beslagen ruiten gemakkelijker naar links dan naar rechts kan worden gekeken. Minder stagnatie Het belangrijkste argument van de voor standers van links-voorrang is wel dat hun denkbeelden de verkeersvlotheid kun nen bevorderen. De thans geldende voor- rangsregel leidt ertoe, dat op een kruis punt het aanrijdende verkeer steeds voor rang heeft op het afrijdende verkeer. Dit veroorzaakt vaak een opeenhoping van verkeer op het kruispunt. Immers, er wordt veelal midden op het kruispunt ge stopt, om het van rechts komende verkeer voorrang te verlenen. De remedie hier tegen is het aanbren gen van verkeerslichten en dit wordt dan ook veelvuldig gedaan. Bij links voorrang moet het voorrang verlenende verkeer vóór het kruispunt stoppen, en kan dus op het kruispunt zelf geen hindernis vor men. Hierdoor wordt de capaciteit van het kruispunt belangrijk vergroot en kun nen verkeerslichten vervallen, of in een later stadium bij zeer druk verkeer worden aangebracht. Pater Krekelberg en ir. Laman Trip zeggen dan ook: „De ca paciteit van een kruispunt wordt bij links voorrang zelfs groter dan bij een systeem van verkeerslichten. Links-voorrang is in feite de ideale automatische verkeersrege ling". Opstoppingen op verkeerscircuits kun nen bij links-voorrang niet meer voorko men, omdat het verkeer op het circuit automatisch voorrang heeft op dat van de toevoerwegen. Op het verkeersplein Ou denrijn zouden de verkeerslichten kunnen worden gesloopt en de verkeersafwikke ling zou desondanks worden bevorderd. Miljoenenbesparing Ir. Laman Trip meent: „Vele deskundi gen zijn het met mij eens, maar vrezen moeilijkheden met de invoering van het nieuwe systeem. Dit echter mag nooit een beletsel zijn voor het bestuderen van links voorrang. Die moeilijkheden worden bo- (Van onze parlementaire redactie) Ouders van buitenshuis studerende kin deren van 16 tot 27 jaar, die reeds in aanmerking komen voor de fiscale drie voudige kinderaftrek, zullen binnenkort ook een drievoudige kinderbijslag ontvan gen. Dit is het gevolg van de aanvaar ding van een voorstel van het CH-Tweede Kamerlid Scholten, dat gisteren in de Tweede Kamer is aangenomen met 56 tegen 52 stemmen. Het onderwerp kwam aan de orde bij de behandeling van een wetsontwerp dat de aanpassing regelt van de sociale ver zekeringen aan de onlangs tot stand ge komen algemene herziening van de be lastingen. Het aanpassingsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Voor het amendement van de heer Scholten stemden de fracties van de CHU, de KVP, het GPV, de Boerenpar tij, de SGP en het grootste deel van de liberale fractie. Twee leden van de libe ralen stemden samen met de socialisten, de anti-revolutionairen, de communisten en de pacifisten tegen het voorstel. vendien overschat. Het nieuwe systeem vraagt weliswaar een andere instelling van de verkeersdeelnemer, maar heeft het voordeel van zijn eenvoud en vanzelfspre kendheid". Inmiddels heeft de minister de wéten- schappelijke stichting voor verkeersveilig heid gevraagd de links-voorrang te bestu deren. De KNAC staat positief tegenover het systeem, en de ANWB heeft zich na enige aarzeling ook gunstig uitgelaten. In het buitenland zijn de voorstanders van de links-voorrang eveneens bezig zich te verenigen. In Brussel is onlangs opgericht het_ „Comité internationale pour la priori- té a gauche", dat eerdaags een tijdschrift in vier talen zal uitgeven. Dat laatste wordt door de Nederlandse voorstanders zeer toegejuicht, want het spreekt vanzelf dat de omschakeling op links-voorrang niet beperkt kan blijven tot één land. Hun grootste zorg is dat de studie van het probleem te lang wordt gerekt. „Wij kunnen immers niet toelaten dat het do dencijfer van het verkeer jaar op jaar blijft stijgen", aldus ir. Laman Trip. „Wij kunnen toch niet toelaten dat de vooruit gang van ons land wordt vertraagd, onze produktiekosten worden verhoogd, en de arbeidskracht verloren gaat doordat de wegen, die wij met hoge kosten bouwen, het verkeer niet meer kunnen verwerken, omdat dat op de kruispunten vastloopt". En tenslotte somt hij ons de volgende fi nanciële voordelen van de links-voorrang op: de besparing op verkeersborden zal jaarlijks in de honderdduizenden lopen, de eenvoudiger verkeersregelingen (minder verkeerslichten) geven een besparing van miljoenen, door de vermindering van het aantal verkeersongevallen worden miljoe nen bespaard en de besparing op het ge bied van de verkeersstagnatie zal wellicht meer dan 100 miljoen bedragen. Waarom wachten wij dan nog? Advertentie Ned. Exportpapierfabriek N.V. Postbus 57 - Nijmegen Mulo - Haarlem. Op 30 juni slaagden in Haarlem voor het eindexamen Mulo-A de dames: A. M. C. Hoogendorp (Sassenheim), A. E. Heuperman (Overveen), P. W. Ver- swijveren* (Beverwijk), M. E. Bethe* (Be verwijk), M. Bestenbreur* (Beverwijk). C. C. Gaartman* (Beverwijk), A. C. Meeder* (Beverwijk), A. P. v. d. Waal (Heemskerk), L. M. Streefkerk (Beverwijk), alsmede de heren: M. B. Smits (Noordwijkerhout), C. J. v. d. Voet (Lisse), F. Russ (Bennebroek) en A. Bok* (Beverwijk). De kandidaten wier naam gemerkt is met slaagden tevens voor het midden standsdiploma. Voor het diploma Mulo-B slaagden de dames: E. C. Holsteijn (Sassenheim), J. M. P. Vermeer (Lisse), T. Wiersma (Haarlem) en C. H. Leen (Zandvoort, alsmede de heren: H. Bokhorst (Nieuw-Vennep), C. B de la Mar (Hoofddorp), H. P. Pater (Lisse), J. H. Timmers (Lisse), E. van Dijk (Sassen heim), B. Kroon (Lisse), W. A. Nieuwen- huis (Lisse), F. J. Scholen (Hillegom), J. Riemersma (Zandvoort), B. Eertink (Zand voort), D. E. M. Hofstra (Zandv.), C. Bulk (Haarlemmermeer), E. Gerritsen (Hille gom), M. v. d. Jagt (Hillegom), J. J. Kie- wiet (Hillegom), G. van Kooten (Hillegom). Advertentie trampolin centre sportland - bowling reuze speeltuin snackbar - restaurant "De Schaapskooi"

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 9