Amsterdamse politie belette leggen van bloemen op de Dam Incident aan vooravond van bezoek van Beatrix en Claus HET WEER Noodlanding in een schuimbad OPEN BRIEF Aan de leden der Tweede Kamer Fransen zoeken zondebok voor EEG-echec N S U Lil11 MERCEDES-BENZ Jaar geëist voor aanranding Luchtmacht redt le ren van Duits jongetje AVRO tegen Nederlandse Omroep Stichting Jonge Heemstedenaar door trein gedood CHRISTIAANSE N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN \u;/ varopa Dokters over de „pil" pagina 2 IN DEZE KRANT T°p*y 6 Weinig verandering Aan het strand Onderzoek naar oorzaak van jeuk na baden in de Kennemerduinen Het woord is aan De regering wenst anders te beslissen Regering erkent de maatschappelijke betekenis van de pers Schijnbaar gering in werkelijkheid van groot belang VERENIGING „DE NEDERLANDSE DAGBLADPERS" NEDERLANDS GENOOTSCHAP VAN HOOFDREDACTEUREN. Voorzitter Slotemaker President-kandidaat voor Santo Domingo GARAGE KOSTER COIFFURES DE VRIES N.V. VAN WIJK OVERVEEN TELEFOON 11926 50e JAARGANG NUMMER 201 ZATERDAG 3 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks heh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Met de komst van de hofauto's die prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg en hun gevolg vanmorgen om elf uur naar het hoofdstedelijke stad huis brachten, heeft het verlovingsfeest zich vandaag verplaatst naar een vrolijk, doch uiterst bescheiden vlaggend Am sterdam. Maar er is ook een ander Am sterdam, namelijk dat van degenen die zich niet hebben verzoend met d6 partnerkeuze van de kroonprin ses en die dat niet onder stoelen of ban ken steken. Het is begonnen met de man, die een hakenkruisvlag uit zijn raam hing, vervolgens zijn er gisternacht pamfletten aangeplakt met de opwek king om vandaag rustig thuis te blijven en tenslotte deed zich gistermiddag een onverkwikkelijke gebeurtenis voor bij het Nationaal Monument op de Dam waar een aantal mensen bloemen wilde leggen, welke daad door een harhandig optredende politie werd verhinderd. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 geroosterd brood Varopa Bakkerijen Tilburg - tel. 04250-22712 Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem, 2 Uit het Binnenland 2,8 Beeldverhalen 2,22 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel3 Buitenlands Nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 Luidsprekers 6 Langs de loopplank 6 Kerkdiensten 6 Examens 8 sP°rt 8,11 Economisch Nieuws 9 Effecten en Geldmarkt9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Erbij 13.21 Radio en Televisie21 Kunst 21 Feuilleton 22 Ferdinand 24 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Koud voor de tijd van het jaar. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen noordwest en noord. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zondag nog een te koude noordelijke luchtstroom. Wat meer zonnige perio den en een kleine buienkans. Overdag 25-17 gr., zeewater 15 gr. Vooruitzichten: Hoge druk versterkt zich naar Schot land, waardoor de koude luchtstroom na zondag gaat afnemen. Het zijn deze uiterlijke tekenen van bij een deel van de bevolking nog levende on lustgevoelens, die de feestvreugde bedrei gen zeker de vreugde van de autoritei ten die voor de goede gang van zaken van vandaag verantwoordelijk zijn Het is immers bekend dat er plannen zijn om tijdens het bezoek van het ver loofde paar te demonstreren. De onzeker heid over de wijze waarop het „republi keinse" Amsterdam zal reageren heeft de NTS doen besluiten geen directe repor tage's uit te zenden Rel op Dam Hoe strak de zenuwen van sommige au toriteiten reeds staan bleek gistermiddag om half zes op de Dam waar een aantal kunstenaars, studenten en publicisten bloe men wilden leggen bij het nationaal mo nument als een uiting van hun misnoegen over het komende bezoek van de heer Von Amsberg. Zij werden opgewacht door politiemannen, die de overvalauto's reeds gereed hadden staan. Zij stonden onder leiding van een door de situatie geheel van zijn stuk geraakte hoofdinspecteur N. H. de Leeuw, die het neerleggen van de bloemen wilde verhinderen op grond van de Amsterdamse politieverordening die het verstoren van orde in de ruimste zin des woords verbiedt. ,,A1 heb ik geen poot om op te staan, ik duld hier geen incident", zei hij. Vervolgens schiep hij een incident door zijn mannen op te dragen de bloemenleg- gers te arresteren. Hoewel zij zich rustig lieten meevoeren werden de demonstran ten als gevolg van de politiële nervosteit in de arrestantenwagen gesmeten. Een rechercheur in een bruin jasje trapte eni ge malen na. kennelijk met instemming van de hoofdinspecteur, die hem toeriep: „Ze moeten allemaal van het plein af". Zeven arrestanten Er waren zeven arrestanten, onder wie een meisje dat toch nog kans had gezien haar bloemen te leggen bij de wegens restauratie door prikkeldraad omgeven pyloon. Zij bleven liggen onder één met paars krijt op het monument gekraste re clame voor de beatgroep „The Moons". De politie trad vervolgens onze waarne mingen zeer hard op. De cameraman Wim van der Linden, die voor de KRO- televisierubriek „Brandpunt" filmopna men maakte van het gebeuren, werd door de agenten op hardhandige wijze van de Dam verwijderd. 's Avonds om tien uur werd opnieuw een poging gedaan om bloemen bij het monument te leggen. Blijkbaar als gevolg van besprekingen van burgemeester Van Hall en hoofdcommissaris Van der Molen reageerden vier aldaar geposteerde agen ten, alleen maar met „moet dat nu?" De publicist L. Klatser legde namens de groep ongestoord een veldboeket neer. Om half twaalf vanmorgen vond de of ficiële ontvangst in de raadzaal van het Amsterdamse stadhuis plaats. Burge meester Van Hall kon hier slechts een halve gemeenteraad aan de prinses en haar verloofde voorstellen. Van de 45 raadsleden hadden er namelijk tien al le CPN en PSP leden demonstratief verstek laten gaan. Ruim tien andere raadsleden, onder wie vrijwel de gehele VVD-fractie, waren verhinderd, voorna melijk door vakantie. Namens de stad schonk burgemeester Van Hall het verloofde paar een antiek zilveren broodmand uit 1813, vervaardigd door de Amsterdamse zilversmid J. H. Schmidt. Hij zei tot prinses Beatrix dat zij zich met grote toewijding voorbereidt op een taak die haar menselijkerwijs in de toekomst wacht. „We weten maar al te goed Welke problemen dit met zich brengt", zei hij. De rijtoer, die één uur later volgde, duurde slechts kort en volgde vrijwel de directe route naar de ambtswoning van de burgemeester aan de Herengracht. Hier werd de hoge gasten een lunch aangebo den, waarbij onder anderen de wethou ders aanzaten. Voornaamste punt van het bezoek aan Amsterdam was de rondvaart, die het ge meentebestuur aanbood. De prinses en de heer Von Amsberg stapten in een voor de burgemeesterswoning gemeerde rond vaartboot, die via een aantal grachten naar het IJ voer. Om vier uur had op de 13de verdieping van het havengebouw een ontvangst plaats, waarvoor circa hon derd Amsterdamse notabelen waren uitge nodigd. De dienst van de volksgezondheid en het laboratorium voor parasitologie te Lei den stellen een onderzoek in naar de oor zaak van de huidirritatie, die ontstaat na het zwemmen in de Oostpias in de Kenne merduinen. De directie van de Stichting het nationale park De Kennemerduinen te Overveen verklaarde dat kinderen last hebben gekregen na een bad in de speel vijver. De jeuk ontstónd ook in het voor jaar van 1964, toen echter in de drie speel vijvers van de Kennemerduinen. De jeuk treedt alleen op bij zeer zonnig weer in het voorjaar; in de zomer ver dwijnt dit verschijnsel weer. Sinds half juni van dit jaar zijn er geen klachten meer geweest. De directie acht het vrijwel zeker dat voor dit jaar de moeilijkheden voorbij zijn. Volgens de directie heeft de huidirritatie een zeer onschuldig karakter en verdwijnt deze na korte tijd. De theorie dat de in de speelvijvers aanwezige waterplanten de schuldigen zijn is naar alle waarschijnlijk heid niet juist. Von Ebner-Eschen bach De grootste vijand van het recht is de bevoorrechting. Een zeer snel aangebracht schuimbad van zevenhonderd meter lengte heeft vrij dag op de vliegbasis Leeuwarden de red ding betekend van een Hunter straalja ger van het Engelse squadron, dat gesta tioneerd is in Quetersloh in West-Duits- land. Het neuswiel van de Hunter wil de niet uitgaan. Terwijl het toestel bo ven de basis bleef rondcirkelen rukte de brandweer uit en legde een schuimbad. Slechts honderd meter van het eind er van kwam het toestel behouden aan de grond. De Haagse rechtbank heeft gisteren op nieuw de strafzaak behandeld tegen een 33-jarige fabrieksarbeider uit Monster, die op 11 november vorig jaar heeft ge tracht een negentienjarig Haagse meisje met ether te bedwelmen ten einde ontuch tige handelingen met haar te plegen. De officier van Justitie, die poging tot moord niet bewezen achtte, eiste een jaar gevan genisstraf. Prinses Beatrix en Claus von Ams berg hebben gistermiddag een be zoek gebracht aan het Kreiskran- kenhaus van Uelzen. Zij hebben de moeder van Claus bezocht, die bij een aanrijding kortgeleden een zwa re hersenschudding heeft opgelopen. Het verloofde paar werd afgehaald van het militaire vliegveld Celle- Witzendorf door freiherr Julius von dem Bussche-Haddenhausen, oom van Claus, burgemeester van Hitz- acker en landraad. Het leven van de drie-en-een-halfjaar oude Achim Jacobsen uit Duisburg, die met zijn ouders op Terschelling kampeert, is door een snelle actie van de Konink lijke Luchtmacht gered. De jongen werd ziek en de arts consta teerde een keelontsteking. Zijn toestand Verslechterde zodanig dat de arts de hulp van de vliegbasis Leeuwarden inriep. Een helicopter haalde de zieke van het kampeerterrein en bracht hem bij het Sint-Bonifaciusziekenhuis te Leeuwarden waar de jongen onmiddellijk werd geope reerd. De doktoren verklaarden dat het niet langer had moeten duren of hij was gestikt. In de zojuist verschenen memorie van antwoord inzake de nota betreffende het omroepbestel ver klaart de minister dat hg „heeft willen aangeven dat de consequenties van de invoering grondig die nen te worden overwogen". Een der aspecten waar aan hij bijzonder belang hecht is het „droit de ré- pense" .zowel voor de pers als voor radio en t.v. Van dit „recht op antwoorden" maken de Vereniging de Nederlandse Dagbladpers en het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteuren hier in het open baar gebruik. De memorie van antwoord, zojuist verschenen, houdt zich ook bezig met de exploitatie van de reclame in radio en televisie. Deze memorie van antwoord heeft verbazing gewekt en teleurstelling veroorzaakt bij de pers. De regering toont onvoldoende oog voor de oe- langen die een onafhankelijke Nederlandse pers heeft bij de reclame in de ether. Zij onderschat het gewicht dat het Nederlandse volk hecht aan het bestaan van een gezonde, rijk gevarieerde pers. De dagbladen hebben aangeboden om, gelijk in andere landen, de ex ploitatie van de etherreclame op zich te nemen. Zij zijn vanouds verkopers en beproefde exploitanten van re clameruimte. Nu er reclameruimte komt in de ether zou een deskundig en efficiënt beheer bij de Neder landse pers in vertrouwde handen zijn. De regering wenst de pers niet in te schakelen bij het beheer van de reclame in de ether. De minister en zijn adviseurs zien er het nut niet van in. Steekhou dende argumenten voor die stelling zijn echter noch in de nota betreffende het omroepbestel noch in de memo rie van antwoord te ontdekken. Steunend op geen en kele concrete grond veronderstellen de minister en zijn adviseurs dat de pers bij de exploitatie van de etherre clame geen belangrijke prestaties kan leveren. Alsof een goed beheer van die reclame niet van groot belang i£ voor televisie, radio en pers en voor het adverterend bedrijfsleven, alsof kennis en kunde, ervaring en doel matig bedrijfsbeheer geen bijdragen van de eerste rang zouden zijn! De regering wenst niet dat door het derven van re clameinkomsten door de pers de nieuwsvoorziening in het gedrang zou komen. Zij heeft er ook daarom geen belang bij de abonnementsprijzen van de Nederlandse bladen op te jagen. Dus heeft zij een geldelijke com pensatie voor de Nederlandse pers op het oog. Als ech ter de pers er nadrukkelijk de voorkeur aan geeft die compensatie zelf te verdienen, wordt dat door de minis ter en zijn adviseurs als een argument gebruikt dat de pers buiten de exploitatie van de etherreclame zou moe ten blijven. De minister c.s. prefereren blijkbaar een pers buiten de exploitatie van de etherreclame zou moe argument, dat de pers hierbij voor haar onafhankelijk heid beducht is, „gezocht" is. De pers meende dat het met kracht verdedigen van een van onze belangrijke maatschappelijke beginselen, de onafhankelijkheid van de pers, de Nederlandse rege ring zou aanspreken en dat dit ook tot de taak van de regering behoorde. Maar neen, ook voor de vele argu menten hiervoor in het voorlopig verslag aangevoerd, blijven de minister en zijn adviseurs tot nu toe doof. De pers stelt zich zeker niet voor dat alle baten van de reclame in de televisie aan haar moeten toekomen. Het is ook aan geen sterveling bekend, hoe groot de in vloed van de reclametelevisie op de pers zal zijn. Niet temin spreken de minister en zijn adviseurs al bij voor baat over „een compensatie aan de pers, die zeker minder dan 40 percent zal moeten bedragen". Het N.D.P.-bestuur vraagt zich af, welke profetische bere- keningsschaal hier werd gehanteerd. De exploitatie van de reclame in de ether schijnt maar een ondergeschikt onderwerp tegenover de ont wikkelingen in onze televisie- en radiowereld. Toch kan een beslissing op dit punt van vergaande betekenis zijn. In het geding is immers ook de onafhankelijke en gedifferentieerde pers, waarvoor ons vaderland terecht befaamd is. Leden van de Tweede Kamer, uiteraard zult u de re geringsnota met ernst en aandacht bezien. Aan u is het, om van uw weloverwogen standpunt blijk te geven in de volksvertegenwoordiging. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse regering heeft vrijdag nog geen enkele beslissing geno men over de breuk in de E.E.G. Dat was ook niet te verwachten. Want de don derdag gehouden Franse ministerraad heeft weinig anders kunnen doen dan kennis nemen van een voorlopig verslag over het echec van Brussel. De Gaulle had don derdag een gesprek met Couve de Mur- ville, zijn minister van Buitenlandse Za ken. Daarna is te verstaan gegeven dat Couve in geen geval midden juli naar de Brusselse besprekingen gaat van de ministers van Buitenlandse Zaken. In de Franse hoofdstad deed vrijdag het stellige gerucht de ronde dat De Gaulle niets meer zou voelen voor een onderhoud midden van deze maand met het Italiaanse staatshoofd Sarragat. De Fransen zijn niet alleen gebeten op de Italiaanse ministers die in de ogen van De Gaulle de grootste schuld dra gen voor de mislukking van Brussel, maar ook de Duitser Hallstein heeft op het ogenblik in de wandelgangen van het Franse ministerie van Buitenlandse Za ken een slechte naam. Men verwijt hem dat hij zich gedraagt als een staatshoofd of als de voorzitter van een minister raad, terwijl hij volgens Parijs niets meer is dan een doodgewone secretaris van een permanente commissie wiens taak het is te bemiddelen. In dezelfde wandelgangen wordt nog altijd veel gepraat over het complot dat in Brussel tegen Frankrijk en speciaal tegen De Gaulle zou zijn geweest. Als zon debok kijkt men natuurlijk naar Amerika, ofschoon men niet gelooft dat Amerika zelf de leiding heeft gehad van de ma noeuvres tegen Frankrijk. „Maken van algemene programma's is nu juist de taak van de AVRO De AVRO protesteert tegen het voorne men van de regering de NRU en de NTS een eigen programma-staf te laten opbou wen en op de radio en de televisie res pectievelijk 25 en 40 percent van de zend tijd te laten verzorgen. Dit heeft voorzit ter Slotemaker vandaag gezegd bij de ope ning van de algemene vergadering van de AVRO in het Staargebouw te Maas tricht. Zoals bekend is in de nota Vrolijk, waarvan aanstaande dinsdag de behande ling begint, de wens neergelegd de NRU en de NTS (dan Nederlandse Omroep Stichting geheten) algemene program ma's te doen verzorgen. „Dat maken van algemene program ma's is nu juist de taak van de AVRO", zei mr. Slotemaker. Volgens hem kan een gezamenlijk programma van NRU en NTS nimmer onafhankelijk zijn, omdat bij de keuze der programma's de gerichte zusterorganisaties een mede-bepalende stem hebben. De taak van de NRU en de NTS zou beperkt moeten blijven tot een zuiver technische. Uit de financiële be schouwingen op de algemene vergadering in Maastricht bleek, dat het jaar 1964 voor de AVRO minder contributiegeld heeft opgeleverd. Het ledental in dat jaar liep dan ook terug van 446.000 tot 412.000 (34.000 bedankjes dus). In de vergadering werd het overlijden van de oud-voorzitter E. P. Westerveld herdacht en werd voorts aandacht besteed aan een groot aantal mutaties in het algemene bestuur en de gewestelijke besturen. Men noemt de naam van Jean Monnet als tussenpersoon die de motor is van de Verenigde Staten van Europa en die niets liever zou willen dan dat Europa morgen boven-nationaatl zou worden be stuurd. Ook werd zonder bepaalde namen te noemen een groep Franse ambtenaren aangeduid die werken in Brussel en enkele dagen geleden druk hebben uitge oefend op Gaston Defferre. de socialis tische burgemeester van Marseille, om toch nog tegenkandidaat van De Gaule te blijven na de mislukking van de De= mocratisch Socialistische Federatie. In kringen van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verwacht men niet dat De Gaulle zo ver zal willen gaan om volkomen met Brussel te breken. Dat zou noch in het belang zijn van de Fran se regering noch in dat van de Franse boeren en de Franse werkgevers. Vrijdagnacht is een auto, bestuurd door de 18-jarige Theo Kuipers uit Heemstede, op de spoorwegovergang bij de Boekenro- deweg, ten zuiden van het station Heem stede Aerdenhout, door een posttrein overreden. De heer Kuipers overleed aan zijn verwondingen. SANTO DOMINGO (AFP-AP) De Dominicaanse chirurg dr. Felix A. Goico is de voornaamste kandidaat voor het voorlopig presidentschap van de Domini caanse republiek. Hij is zowel voor de rebellen als voor de militaire junta aan vaardbaar. Het wordt thans mogelijk geacht, dat binnen een week een voor- lopigen regering zal kunnen worden ge vormd. De zestigjarige Goico behoort tot een van 's lands oudste en rijkste fa milies. Met de kreet „Leve Caamano" hebben een veertigtal gewapende mannen vrij dag een aanval gedaan op een politiepost in Ramon Santana, een plaatsje vijftien kilometer van San Pedro de Marcoris. Zij drongen de politiepost binnen, scho ten twee politiemannen dood en verwond den er drie. De mannen gingen er daar na vandoor met een gestolen auto. Advertentie WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1