Voorpost van Da Nang door Vietcong tijdelijk bezet HET WEER TT 1 /""n V.S. willen luchtaanvallen op Noord-Vietnam onderbreken Wervelstorm in Italië eist elf mensenlevens Anti-semitisme in Bamberg UST Hit Iers gevraagd Koudste zomer weekeinde Margarine twee cent duurder Militaire operatie Deelnemers aan Improvisatie Concours hedenavond aan het Müller-orgel Conring vindt zichzelf onschuldig Vuurdood voor 3500 kippen Gemini-lancering uitgesteld tegen opstandige boeren in Peru GOUDEN ARTIKELEN: WEGENS VERBOUWING Fa. W. VOET en ZONEN Oe JAARGANG NUMMER 20 2 MA NÜAG 5 JULI 1965 Enige keus Minder koud Aan het strand Het woord is aan Bundesbahn blundert pagina 3 KORTINGEN TOT 50% DINSDAG VOORDEEL: Keurslagerij BUTTER BARTELJORISSTRAAT 5 TEL. 8166 ADVISEUR VOOR HERENKLEDING SAIGON (Reuter, AP en AFP). De Verenigde Staten overwegen de luchtaanvallen op Noord-Vietnam tijdelijk te staken. Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk gisteren meegedeeld. Met deze tweede pauze in de bombardementen zou Washington de weg naar vrede willen bereiken, hoewel „tot dusver geen enkele aan wijzing is gekomen die doet veronderstellen dat een pauze de Vietnamese zaak zou veranderen". Rusk maakte duidelijk dat de Verenigde Staten niet van plan zijn alleen met de Vietcong aan de conferentietafel te gaan zitten. De Verenig de Staten zullen hun verplichtingen jegens Vietnam na komen. Elke andere houding zou „rampzalig zijn voor de kleine landen", aldus Rusk. De „New York Times" meldde gisteren dat een sterke concentratie van oorlogsmaterieel in het gebied van Hanoi en Haiphong in Noord-Vietnam grote bezorgdheid heeft veroorzaakt in Washington. De mogelijk heid bestaat dat hierbij ook Russische Mig-21-straaljagers zijn. Deze vliegtuigen zouden zich kunnen meten met de modernste Amerikaanse jachtvliegtuigen die in Vietnam in gebruik zijn. Volgens de militaire correspondent van het blad, Hanson Baldwin, zou Noord-Vietnam volgens onbeves tigde berichten de beschikking krijgen over raketten met een hereik van 1.600 kilometer. Russische adviseurs en technici zouden de Noordvietnamezen in het gebruik ervan terzijde staan. De nieuwe Zuidvietnamese minister president, vice-luchtmaarschalk Ngoe- jen Cao Ky, heeft in een vraaggesprek met het Londense blad „Sunday Mir ror" gezegd, dat Adolf Hitler zijn enige voorbeeld is. Hij zei Hitier te bewon deren, omdat deze zijn land tot een eenheid had gesmeed, toen het zich in het begin van de jaren dertig in een verschrikkelijke toestand bevond. „Maar hier in Zuid-Vietnam is de toe stand nu zo wanhopig, dat een man niet meer voldoende zou zijn. Wij heb ben vier a vijf Hitlers in Vietnam no dig". (Van onze weerkundige medewerker) Het afgelopen weekeinde zal waarschijn lijk het koudste van deze hele zomer zijn geweest. Het laagterecord van de tempe ratuur in juli is in De Bilt met 12.8 gra den Celsius in juli 1903 gemeten. Een groot verschil met Zuid-Italië, waar Pa lermo zondag 42 graden noteerde. Nog twee graden kouder dan in ons land bleef het zondag in München. Aan de zuidzijde van de Alpen viel in Locarno 55 millimeter regen. Dicht bij de grond werd gisteren en ook in de afgelopen nacht in Oost-Brabant een temperatuur van nul graden gemeten. De aanvoer van koude lucht neemt langzaam af. Van morgen af zijn geleidelijk wat hogere middagtempe- raturen te verwachten. Naa r schatting duizend Vietcongstrij- ders hebben vanochtend een stelling die de plaats Ba Gia verdedigt overvallen. Volgens een Amerikaanse woordvoerder leed het garnizoen zware verliezen. De Vietcong ontruimde de post later weer. Ba Gia ligt ongeveer 65 kilometer ten zuidwesten van de grote Amerikaanse luchtbasis Da Nang. Een Amerikaanse militaire woordvoer der verklaarde dat gisteren in een slag bij Baclieu, ongeveer 175 kilometer ten zuidwesten van Saigon. 130 Vietcongstrij- ders zijn gedood. Aan Zuidvietnamese zij de sneuvelden veertien man. Vanochtend werden weer twee luchtaan vallen op Noord-Vietnam uitgevoerd. Ver scheidene bruggen werden gebombardeerd in een gebied ongeveer honderd km. ten zuiden van Hanoi. B-52 Lange afstandbommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht afkomstig van Van heden maandag af is de consumen tenprijs van het pakje margarine van 250 gram met 2 cent verhoogd. Deze prijs verhoging is tot stand gekomen in over leg tussen het ministerie van Economi sche Zaken en de Bond van Nederlandse Margarinefabrikanten. Volgens deze bond is de oorzaak van deze verhoging een sterke stijging van de prijzen van marga rinegrondstoffen in de afgelopen maanden en een aanpassing van de handelsmarge. Guam hebben vandaag bombardementen uitgevoerd in een gebied op ongeveer zestig kilometer ten noordoosten van Sai gon. De streek is een onderdeel van een zone waar zich naar men vermoedt ten minste 8.000 guerrillastrijders van de Viet cong ophouden. Een week geleden waren Amerikaanse parachutisten en Zuidvietnamese mari niers dit oerwoudgebied binnengetrokken. Zij vonden er voedselopslagplaatsen, die meer dan driehonderd ton rijst bevatten. In Saigon verwacht men dat de bom bardementen van de geweldige bommen werpers de inleiding vormen tot een twee de binnenrukken van het betrokken ge bied. Het is de tweede maal in drie weken dat de bommenwerpers in de strijd wor den geworpen. De regering van Zuid-Vietnam heeft bekendgemaakt dat 23 van de 36 kranten in de Vietnamese taal die drie dagen te voren een verschijningsverbod werd op gelegd, weer mogen uitkomen. Ze zijn gezuiverd van dé verdenking dat ze be trekkingen met de communisten onder hielden, zo verklaarde het officiële Viet namese persbureau. Nobelprijswinnaar dominee Martin King heeft tijdens een toespraak in Pe tersburg gezegd dat er een oplossing moet worden gevonden voor de kwestie- Vietnam. „Zelfs als dit direkte onderhan delingen met de Vietcong betekent". King zei dat er een einde moet komen aan de lange nacht van de oorlog en dat de enige keus die kan worden gemaakt is tussen geweldloosheid of sterven. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Sport 9 t/'m 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met aan vankelijk nog enkele plaatselijke buien. Matige tot zwakke noord westelijke wind, later draaiend naar zuidwest. Koude nacht, maar morgen overdag iets hogere tempe raturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De hoge druk bij Ierland valt langzaam weg, waardoor de wind naar zuidwest draait. Er komt wat meer zon, al blijft nog kans op een buitje bestaan. Mid- dagtemperatuur 16-17 gr. Zeewater 15 graden. V ooruitzichten: Geleidelijk wat aangenamer strand weer door langzame stijging van tem peratuur. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, [Jmuiden. ITT 1 rm I I ff 1 I Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. I ll III I IJ I V 3 L |<J| I V JÊ II L Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. 10,40, franco per post 11,65 - Losse Tel. redactie 5389, na kantoomren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Vanavond begint het vijftiende In ternationale Orgel Improvisatie Con cours met een kennismakingsconcert door de wedstrijddeelnemers op het Müllerorgel in de Bavo. Zij zjjn de 28-jarige Zweed Anders Bondeman, or ganist van de stadskerk in Eksjö; de 33-jarige winnaar van vorig jaar, Arie Keyzer, organist van de Grote Kerk te Middelharnis; de 29-jarige Zwitser Lio nel Rogg, docent aan het Conservatori um van Genève; en de 22-jarige Frans man Daniël Roth, plaatsvervangend organist van de Sacré Coeur in Parijs. De jury bestaat dit jaar uit Ralph Dow- nes (Londen), Piet Kee (Haarlem), Hans Klotz (Keulen). Vanavond spelen de kandidaten voor de wisselprijs werken van Bach, J. G. Walther, Daniel Roth en César Franck Morgen dinsdag 6 juli, begint om 8 uur 's avonds de wedstrijd. (Van onze correspondent) BONN De Nederlandse gezant en plaatsvervangend ambassadeur in Bonn, dr. Vixeboxse, heeft in opdracht van zijn minister van Buitenlandse Zaken in Bonn geprotesteerd tegen de verlening van het Grootkruis van Verdienste van de Bonds republiek aan de Westduitse parlementa riër dr. Hermann Conring. Op het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bonn, waar gezant Vixeboxse het Nederlandse protest aan de chef van de afdeling buitenlandse poli tiek, Meyer Lindenberg heeft overhandigd vond men het „ongewoon" dat een buiten landse mogendheid zich mengde in de ver lening van Duitse onderscheidingen aan Duitsers. Afgevaardigden van de C.D.U. zijn boos dat Conring de onderscheiding werd verleend, hoewel men van zijn ver leden wist. In het handboek van de derde Bonds dag staat bij Conrings personalia nog ver meld: „gedurende tweede wereldoorlog provinciaal gemachtigde voor de provin cie Groningen". In het handboek voor de vierde en deze week zijn zitting beëin digende Bondsdag komt deze vermel ding niet meer voor. Conring was vanochtend niet bereik baar. Zijn secretaris wilde slechts zeggen dat „zijn chef zich niet persoonlijk schul dig acht aan nazimisdaden." Alles wat hij heeft gedaan viel onder de verantwoorde lijkheid van de rijkscommissaris Seys Inquart. „Van het lot der joden heeft Con ring niets afgeweten." Bij een felle brand, die zondagavond heeft gewoed in enkele bedrijfsgebouwen van de kippenfokkerij Van den Broek in Vught zijn 3500 kippen omgekomen en is een grote hoeveelheid eieren verloren ge gaan. De schuur, waarin zich ook een grote hoeveelheid hooi en talrijke land bouwwerktuigen bevonden, brandde tot de grond toe af. De Vughtse vrijwillige brandweer kon verhinderen, dat een twee de schuur, waarin zich ook 3500 kippen en 6000 kuiken bevonden, door het vuur werd aangetast. In Bamberg werd dezelfde nacht met gele verf ook het opschrift van de tex tielzaak van Jesse Rosenberg onleesbaar gemaakt. Rosenberg is het hoofd van de kleine joodse gemeenschap. Sinds dertien juni is dit de achtste maal dat door anti semieten in Bamberg met verf wordt ge klad. Op een Amerikaans munitiedepot stond: „Wij zijn de Duitse verzetsbeweging en roepen op: Duitsland wordt wakker. Na twintig jaar eist ons volk een algehele amnestie. Ons vaderland heeft de joodse voogdij niet nodig." Voor het depot stond een Amerikaanse soldaat op wacht. Hij zegt niets te hebben gemerkt. ROME (AP) De hittegolf in Italië woedt onverminderd voort. Zondag is ech ter in het noorden van het schiereiland grote schade aangericht door een grillige wervelstorm, die de dood van zeker elf mensen op zijn geweten heeft. Deze wer velstorm trok een pad van vernietiging, waarin ruim 150 gewonden achterbleven. Van velen hunner is de toestand ernstig. Bij Parma werden auto's als strohalmen van de „autosnelweg van de zon" ge veegd en honderden meters verder in de velden neergekwakt. De auto's werden door de wind als stuk jes speelgoed opgenomen. Een Italiaanse vrouw en kind kwamen om in een auto. die bij Milaan in de Olona-rivier geveegd v/erd. Een man overleed op dezelfde ma nier in zijn auto die bij Torricella in de Po werd geblazen. Vijf mensen kwamen om het leven in instortende boerenwoningen. De schade, die in de Po-vallei werd aangericht door de wind met een snelheid van bijna 200 kilometer per uur en door hagelstenen ter grootte van tennisballen, wordt op vele miljoenen guldens geraamd. De wijngaar den in de streek van Verona-Vicenza zijn zwaar beschadigd. In Milaan kwamen verscheidene straten onder w"ater te staan. Het spoorwegver keer tussen Milaan en Bologna was uren lang gestremd. Ook op andere lijnen was dit het geval. „Het leek het einde van de wereld," zei een ooggetuige in Fiorenzuola. Honderden plattelanders zullen in af wachting van omvangrijke herstelwerk zaamheden aan hun huizen elders hun in trek moeten nemen. Ze stonden veelal huilend bij de fundamenten van hun vol komen weggevaagde huizen. De lange hittegolf heeft in Italië tot dus verre 29 slachtoffers geëist tien door de wervelstorm, twee door blikseminslag en zeventien door de hitte. kunnen wij enige interessante aan biedingen doen in Een deel van een brug over de Kan sas-rivier bij Topeka is ingestort. Een auto die op de brug reed viel in de rivier. Redders slaagden erin de inzittende uit de wrakstukken van het voertuig te halen. (Telefoto) In Zuid-Italië en op Sicilië werd de hit te zondag ondraaglijk doordat via de Mid dellandse Zee uit de Noordafrikaanse woestijnen een hete siroccowind binnen waaide. In Palermo steeg het kwik tot 42 graden Celsius in de schaduw. CAPE KENNEDY (AP) Omdat zo wel de astronautenploeg als de technici in tijdnood zijn gekomen, heeft het Ameri kaanse bureau voor de ruimtevaart be sloten de vlucht van de Gemini-5 een week uit te stellen tot 17 augustus. De vlucht zal acht dagen gaan duren. LIMA (Reuter) Peruviaanse militai ren zijn vandaag in het Andes-gebergte een grootscheepse operatie begonnen te gen terroristen die onder communistische leiding zouden staan. Het is de bedoeling dat voorgoed een einde wordt gemaakt aan de ondermijnende activiteit van extre mistische elementen. De militairen wor den gesteund door de luchtmacht. Stellin gen van de opstandelingen in het oer woud zullen worden gebombardeerd. De minister van Binnenlandse Zaken, kapitein Miguel Rotalde Romana, heeft de Sovjet-Unie, China en Cuba ervan be schuldigd dat zij de boeren tegen het wet tige gezag trachten op te zetten. Hij noemde de opstandelingen anti-patriotti sche verraders die vele misdaden hebben begaan, zoals het vermoorden van politie mannen, plundering, brandstichting, het opblazen van bruggen en het belagen van reizigers. Hun activiteit was in de afge lopen drie weken toegenomen. De bemanning zal bestaan uit de ruim tevaarders Gordon Cooper en Charles Con rad. Reserves zijn Neil Armstrong en El liott Seez. In Lima ontploften gisteren twee bom men, een buiten een Amerikaans hotel waarbij drie leden van de hotelstaf zwaar werden gewond. RINGEN - ARMBANDEN - BROCHES in zilver en pleet; Diverse theeserviezen, theelepel tjes enz. Speciaal gereduceerde prijzen met ANEGANG 13—15 - HAARLEM RIBLAPPEN, extra mooi, 500 gram 2.88 Magere doorregen VARKENSLAPPEN, 500 gram 1.28 150 gram BOTERHAMWORST 59 ct KENNEMERLAAN 43-45 Spaar onze COTË-zegels; 40 spaarwinst J. Einander: Sommige mensen zijn zó beschei den, dat zij hun genialiteit aan anderen toeschrijven; sommigen zijn zó onbekend, dat zij hetzelfde moe ten doen om hun genialiteit een kans te geven. MAINZ (AP en DPA) Op de joodse begraafplaats in Eingelheim, bij Mainz, is een aantal grafstenen met hakenkrui sen en de leuze „heil Hitier" besmeurd. Ook in Bamberg in Beieren werd in de nacht van zaterdag op zondag een ge bouw met hakenkruisen en SS-tekens be klad. Advertentie Ook voor U het juiste adre» DAME5KAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1