De Gaulle maakt diplomatiek knikje naar EEG-partners HET WEER 1 Bestuur van Telstar is aan de kant gezet C>C Terugtrekking kwam voor de Franse ambtenaren als grote verrassing Korte staking van losse visknechten in IJmuiden M. A. Reinalda overleden Duur gelag Rus met tros in schroef naar IJmuiden gesleept mmr* Larfjes misschien oorzaak van jeuk Politie-inspectrice A. E. Rosendahl in Velsen overleden In augustus een nieuw bestuur Hillegom krijgt eerste openbare kleuterschool „Televisie Nederland wordt opgeheven Woensdag: Gehaktdag Keurslagerij BUTTER In nevelen Haarlemse Orgelmaand geopend pagina 6 Vierploegendienst bij Van Gelder Zonen pagina 9 Veranderlijk Aan het strand Wervelstormschade in Italië: 560 miljoen 'A. Het woord is aan kil 50e JAARGANG NUMMER 203 DINSDAG 6 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL. De Franse permanente vertegenwoordiger bij de Europese ge meenschappen in Brussel, Boegner, is „uitgenodigd" naar Parijs terug te keren. Hij is niet „teruggeroepen", wat in het diplomatieke verkeer het karakter zou hebben van een openlijke breuk. Dit is met nadruk van Franse zijde in Brussel bekendgemaakt. Voor zover het in Europese kringen in Brussel valt te beoor delen is Frankrijk nu een „koude" oorlog tegen de Europese Economische Ge meenschap begonnen, zo meldt onze correspondent in de Belgische hoofdstad. De dreigementen dat het voorlopig niet meer zal deelnemen aan het Europees overleg blijken te worden uitgevoerd. Gisteren hebben alle Franse ambtenaren die deelnamen aan vergaderingen van werkgroepen van de E.E.G. opdracht gekregen zich terug te trekken en naar Parijs terug te komen. Dat viel des te meer op, omdat deze instructie pas gistermiddag scheen te zijn gegeven. In de ochtend waren de meesten van hen gewoon uit Parijs, waar zij het weekeinde hadden doorgebracht, naar Brussel gekomen en sommigen van hen hadden reeds afspraken met collega's uit andere E.E.G.-landen gemaakt. Om drie uur kwam dè formele order uit Parijs: Fransen nemen niet meer deel aan de besprekingen. Dit gold zowel voor de werkgroepen als voor de speciale commissie die het werk van de permanente vertegenwoordigers voorbereidde. Bij de executieve commissie van de EEG die gisteren heeft vergaderd, hebben de Franse maatregelen het voorlopige op timisme doen verdwijnen. De commissie zal vandaag of morgen contact opnemen met de regeringen van de andere vijf EEG-landen om te overleggen wat er moet worden gedaan. Zij stelt er vooral ook prijs op de me ningen van de Europese regeringen te kennen, omdat het haar gisteren duidelijk is geworden dat zij met nieuwe voorstel len ten aanzien van het landbouwbeleid moet komen. Minister Luns heeft dat trouwens reeds donderdagochtend na af loop van de mislukte besprekingen van de EEG voorspeld. Onze correspondent in Parijs meldt: Ofschoon de Franse regering zich nog al tijd in nevelen blijft hullen over de poli tieke en economische consequenties, die ze uit de jongste mislukking van het mi nisteriële beraad in Brussel denkt te trek ken, nemen de aanwijzingen toe, dat Pa rijs zich in de naaste toekomst misschien weer wat sterker op Londen zou willen oriënteren. De Gaulle heeft, zo menen de meeste waarnemers in Parijs, zichzelf een juri- W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Topsy 8 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Bëurs 9 Snort II Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Vèranderlijke bewolking mét een enkele plaatselijke bui, maar ook flinke opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen west en zuid. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen wisselende bewolking maar overwegend droog en een zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Mid- dagtemperatuur 17-18 graden. Zeewa ter 15 graden. V ooruitzichten: Iets stabieler weer door hogedrukge- bièd dat zich van IJsland naar Schot land verplaatst. disch degelijke positie verzekerd door de verantwoordelijkheid van de breuk op de schouders van de vijf andere landen te schuiven. Formeel heeft Frankrijk gelijk de vijf partners te verwijten, dat zij zich niet gehouden hebben aan het akkoord waardoor op 1 juni een regeling voor de landbouwprijzen moest zijn getroffen. In feite echter wist iedereen, dat De Gaulle nooit zou aanvaarden, dat het egalisatie fonds voor de Europese landbouw, volgens de eisen van het Nederlandse parlement, onder controle van de assemblée van Straatsburg werd geplaatst. De Europese politieke integratie heeft nu dus de uiterste grens bereikt, die De Gaulle nimmer zal wensen te overschrij den. Niettemin acht men het praktisch eveneens uitgesloten, dat de verworvenhe den van de economische integratie zelfs door De Gaulle nog ooit ongedaan zullen kunnen worden gemaakt. Daarvoor zijn de commerciële en in dustriële banden over en weer de nationale grenzen al veel te innig met elkaar verstrengeld. Londen staat dicht bij Parijs wat be treft de vrees voor een te hoge dosis supranationaliteit. De omstandigheid dat het juist De Gaulle is geweest, die enkele In IJmuiden zijn ongeveer honderd twin tig losse visknechten voor enkele uren in staking geweest, omdat zij sedert kort geen zogenoemde vakantiebonnen meer hebben ontvangen. Dit zou voor elke be trokken visknecht zeshonderd gulden per jaar minder gaan betekenen. Naar wij vernemen is na enkele uren het werk hervat. Vandaag zal een be spreking worden gehouden tussen de zee visgroothandel én vertegenwoordigers van de betrokken vakbonden. Oud-burgemeester van Haarlem Op 77-jarige leeftijd is overleden de heer M. A. Reinalda, oud-burgemeester van Haarlem. Hij zal morgen in alle stilte ter aarde worden besteld. De heer Reinalda was lid van de Raad van State, oud-commissaris van de konin gin in de provincie Utrecht. Hij was grootofficier in de orde van Oranje Nas sau en ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Onder de vele functies die de overlede ne heeft bekleed zijn die van voorzitter van de persraad, voorzitter van de Neder landse federatie voor vluchtelingenhulp voorzitter van de Nederlandse orkeststich ting tot beheer van het Concertgebouw orkest. De heer Reinalda, procuratiehouder bij Tjeenk Willink en Zn., werd in 1917 raadslid van de SDAP in de Haarlemse raad en in 1923 wethouder van Openbare Werken, Volkshuisvesting en Arbeidsza ken. In 1937 werd hij lid van de Eerste Kamer tot 1940. Na de bevrijding trad hij op als waarnemend burgemeester van Haarlem, in november 1945 volgde zijn definitieve benoeming. In 1947 volgde zijn benoeming tot com missaris van de koningin in Utrecht. In 1953 kreeg hij pensioen. Etienne Hirsch, het Franse lid van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, heeft in het Franse dagblad „Le Monde" van gisteren felle critiek op de houding van generaal De Gaulle geleverd. „De Gaulle maakt" zo schrijft Hirsch„de E.E.G. belachelijk. Hij tracht steeds zijn wil op te drin gen. Ten slotte heeft hij de generaal met cynisme en met een lompheid die tenslotte tot niets anders dan een mislukking of een conflict konden lei den, steeds voordelen voor Frankrijk trachten af te dwingen". Etienne Hirsch maakt een verwijt aan de an dere landen dat zij steeds hebben toe gegeven aan Frankrijks eisen. Om dan te besluiten: „wij gaan thans duur be talen voor de ultimatums, en voor de beledigingen. In de eerste plaats de Franse landbouw, die zich al door de breuk met Engeland een afzetgebied van vijftig miljoen consumenten zag ontgaan". jaren geleden zijn veto uitsprak tegen de Britse kandidatuur voor het lidmaat schap van de Euromarkt behoeft nog geen onoverkomelijk obstakel te vormen voor Frankrijk zijn uitweg in de actuele im passe in Londen te zoeken. De Britse politici en de pers volgen nauwlettend de situatie in de Euromarkt die is ontstaan na de impasse van vorige week. Men kan zich zeer wel voorstellen dat Frankrijk zich tegen het supra-natio- nalisme van de E.E.G. keert. De Britse pers is zeer attent op tekenen die erop zouden wijzen dat De Gaulle zich nu meer op Londen zou gaan oriënteren. „Het dient als praktisch zeker te wor den aanvaard, dat Groot-Brittannië in de eerstkomende jaren zal toetreden tot de E.E.G. En dat de meeste van de andere landen van de Europese Vrijhandelsasso ciatie (E.V.A.) ook tot de gemeenschap zullen toetreden of zich zullen associë ren." Dit heeft de Britse conservatieve oud-minister Duncan Sandys verklaard in een artikel in „Nieuw Europa", het or gaan van de Europese beweging in Ne derland. In Den Haag is men door het optreden van De Gaulle niet van plan in paniek te raken. De Franse stap zal voorlopig geen wijziging in de Nederlandse houding bren gen. De Nederlandse pogingen zullen erop gericht blijven het anti-Franse front in stand te houden. De Gaulle heeft het schaakspel voorlo pig verloren en reageert nu met een harde trap tegen het schaakbord, zo is men hier van mening. ROME (AP) Italiaanse autoriteiten schatten vandaag de schade van de wer velstorm, die een spoor van verwoesting heeft getrokken door het industriële noorden van Italië, op ongeveer 100 mil jard lire (560 miljoen gulden). Er zijn meer doden gevonden, zodat het aantal omgekomenen tot zeventien is gestegen. Gisteren zijn bij een nieuwe storte- gen in noordelijk Italië en door hete win den op Sicilië zes mensen om het leven gekomen, zodat het weer in twee dagen 23 mensenlevens heeft geëist. De te velde staande gewassen zijn ver nield en de hoop op een behoorlijke oogst voor dit seizoen is zo goed als vervlogen. Sommige boeren zeggen, dat het jaren kan duren voordat de veestapel weer nor maal is. De Italiaanse autoriteiten in Ro me hebben hulp toegezegd. De zeeslepers Titan en Hector van Wijs muller hebben vanochtend het 3700 brt. metende Russische vrachtschip Kypu de Noordersluis van IJmuiden binnenge sleept. De Rus had een tros in de schroef en was door een ander Russische schip tot voor IJmuiden gesleept. Daar hebben de sleepboten van Wijsmuller de Kypu overgenomen. De Kypu zou naar het bin- benspuikanaal worden gesleept, waar dui kers van de rederij Goedkoop te Amster dam de tros uit de schroef zullen ver wijderen. Stormwinden bliezen verscheidene auto's van de Autostrada del Sol, de Zonne weg, een bekende vakantieroute, die in noord-zuidrichting door Italië loopt. Twee mannen klimmen hier uit hun vernielde wagen. Advertentie modehuis Cronjéstraat In onze krant van gisteren hebben wij de mening van de directeur van het na tionale park „De Kennemerduinen", ir. E. C. M. Roderkerk, weergegeven over het jeukverschijnsel in de speelvijvers van dit recreatieoord. Hierin wordt gesteld, dat deze jeuk een volkomen onschuldig karak ter heeft, maar dat over de oorzaak er van niets met zekerheid kan worden ge zegd. Ook voor het Laboratorium voor Para sitologie van de Rjiksuniversiteit in Lei den, dat een onderzoek naaj- dit verschijn sel instelt, is de oorzaak, zoals ons des gevraagd werd meegedeeld nog een raad sel. Wel heeft het laboratorium het ver moeden, dat hier sprake is van cercarien- dermatitis, een larfje van een slakke- soort. Deze larfjes komen in bijna ieder openluchtzwembad en ven voor. Zij drin gen de opperhuid van de mens binnen en sterven dan onmiddellijk. Het onderzoek wordt echter bemoeilijkt, doordat dit ver schijnsel zich alleen bij zeer zonnig weer in het voorjaar voordoet. Dit jaar wordt dan ook nog geen resultaat van het on derzoek verwacht. Van het onschuldige karakter van de huidaandoening is het laboratorium echter overtuigd. Storm en regen vernielden in Noord- Italië een groot aantal huizen. Brand weermannen helpen hier bewoners bfj het bergen van huisraad uit een totaal verwoeste woning. Dickens: Waardigheid, en zelfs heiligheid, is vaak niets anders dan een kwestie van kleren. Na een langdurige ziekte is op de leef tijd van 55 jaar in Velsen overleden me juffrouw A. E. Rosendahl, inspectrice bij de kinderpolitie. Mejuffrouw Rosendahl werd hier op 1 november 1939 bij de poli- tie-administratie benoemd tot schrijfster in tijdelijke dienst, waarna zij reeds twee maanden later naar de uitvoerende dienst overging. Zij werd hiervoor aangesteld als agente van politie, waarvoor haar te vens de titulaire rang van adjunct-inspec- trice werd verleend. Op 16 augustus 1940 volgde haar benoeming tot hoofd-agent». Wegens haar moedig gedrag tijdens d« oorlogsjaren en de begunstiging van jood se medeburgers werd mejuffrouw Rosen dahl op 24 juli 1943 gearresteerd en door de Duitse politie ingesloten. Na geruime tijd in de gevangenis te hebben doorge bracht werd zij vervolgens doorgezonden naar het. concentratiekamp in Vught. Te vens werd zij door de bezettende macht met ingang van 25 juli 1943 uit de poli tiedienst ontslagen. (Vervolg op pagina 5) (Van onze sportredacteur) In een langdurige, buitengewone verga dering van de ledenraad van Telstar, is het bestuur van de Velser voetbalvereni ging zijn congé aangezegd. Dit is gebeurd naar aanleiding van een rapport door een commissie, die de moeilijkheden in het be stuur moest onderzoeken. Het is de bedoeling, dat het huidige be stuur de zaken blijft behartigen tot in augustus de ledenraad van Telstar weer bijeenkomt om een nieuw bestuur te in stalleren. In dat nieuwe bestuur gaan naar men mag aannemen de volgende personen zitting nemen: de heren T. H. Zwikstra, die kandidaatvoorzitter is, J. H. Wijnberg, drs. B. Bijl, J. W. N. Vermey en S. Voortman. Zoals uit de besprekingen in de gemeen teraad van Velsen duidelijk bleek was men niet tevreden over de bestuurlijke gang van zaken bij Telstar. Het was reeds lang bekend, dat er twee tegenge stelde groeperingen waren in het bestuur, waarbij de verhouding 5-4 lag. Enkele maanden geleden heeft de leden raad van Telstar een commissie benoemd, die de gang van zaken in het bestuur moest nagaan. In deze commissie zaten de heren Zwikstra, Wijnberg, Vermey, Van der Veer en De Wolf. Dit rapport k BI «4 G.S. dwingen gemeente op verzoek van aantal ouders In de Hillegomse wijk Elsbroek zal een openbare kleuterschool worden gesticht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben het gemeentebestuur van Hillegom hiertoe verplicht. De bewoners van de nieuwe woonwijk Elsbroek, die ruim vier kilometer van de bestaande kleuterscho len ligt en door een drukke verkeersweg hiervan is gescheiden, hadden aan het ge meentebestuur om een dergelijke school verzocht. Burgemeester en Wethouders hadden het verzoek van de bewoners aanvaard baar geacht en hadden advies ingewon nen van de inspectrice van het kleuter onderwijs. Deze achtte de oprichting van een openbare kleuterschool in Hillegom, waar een dergelijke vorm van onderwijs nog niet bestaat, verantwoord. Zodoende stelden B. en W. aan de raad voor een dergelijke school in Elsbroek te stichten. De gemeenteraad bleek het destijds echter in het geheel niet met het college eens. Hij oordeelde dat als het noodzake lijk is dat in Hillegom een openbare kleu terschool gesticht zou moeten worden deze in de dorpskern moest verrijzen en niet in de excentrisch gelegen wijk. De bewoners van Elsbroek waren het niet met het raadsbesluit eens en lieten dit duidelijk merken aan Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. Verleden jaar december hebben Gede puteerde Staten deze kwestie behandeld. De ouders hebben toen aan G.S. gevraagd het Hillegomse gemeentebestuur te dwin gen de school te stichten. Dertig kleuters waren kandidaat voor de nieuwe school. Ze woonden allen binnen een straal van drie kilometer van de plaats waar B. en W. de school hadden willen stichten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben overwogen dat het gemeentebe stuur het verzoek van de ouders slechts had mogen afwijzen als er voldoende an dere openbare kleuterscholen in Hillegom zouden zijn. Daar er geen enkele openba re kleuterschool is, geschiedde deze af wijzing ten onrechte. Middels machtigin gen is het. gemeentebestuur van Hillegom thans verplicht de openbare kleuterschool in Elsbroek te stichten. werd gisteravond behandeld. Na de behan deling is het bestuur de vraag voorgelegd of men bereid was om af te treden. Na enige onderlinge discussie verklaarde de voorzitter mr. Crefeld, dat men daartoe bereid was. Dit effende de weg tot de kandidaatstelling van een nieuw bestuur. Namens de Hoogovens krijgen in het nieu we bestuur zitting T. Zwikstra en drs. Bijl, namens de Velser Sportstichting J. Wijn berg en twee „neutrale" leden de heren J. Vermey (directeur van metaalgieterij De Nijverheid) en S. Voortman (verkoop leider bij de oliemaatschappij PAM). Dra Bijl is de financiële expert van dit bestuur Hij is accountant bij de Hoogovens. Deze zetelverdeling betekent, dat er geen band meer is tussen Stormvogels-VSV en Telstar (het vorige bestuur bestond o.a. uit vertegenwoordigers van beide clubs). Het betekent ook, dat het be stuur van 9 op 5 personen is terugge bracht. Het ligt in de bedoeling een be taalde administratieve kracht aan te trek ken, die het werk van secretaris en pen ningmeester gaat overnemen. De positie van de trainer blijft ongewijzigd. Uit de ledenraad wordt een raad van toezicht geformeerd (circa negen man) en een commissie van bijstand (die de elftallen begeleidt). De stichting „Televisie Nederland"* (T.V.N.), waarvan mr. G. E. van Wal- sum, oud-burgemeester van Rotterdam, voorzitter is, zal blijkens een mededeling van het bestuur worden geliquideerd, om dat de opzet van de stichting niet past in het systeem, dat in de nota van minister Vrolijk betreffende het omroepbestel wordt voorgesteld. De T.V.N. wilde komen met program- N ma's, die inet de wensen en problemen van alle inwoners van Nederland op voet van gelijkheid rekening houden. In het systeem van minister Vrolijk echter moé ten nieuwe zendgemachtigden gericht zijn op bepaalde, in het volk levende culturele of godsdienstige dan wel geestelijke be hoeften en dienen zij voldoende represen tatief te zijn voor een belangrijke stro ming of groepering van het volk. De open heid, zo zegt het bestuur van T.V.N., die de minister bedoelt, is een andere dan de openheid, die werd bedoeld door degenen, die de T.V.N. hebben gevormd. Advertentie W KEIP OPTIEK GR. HOUTSTRAAT 137 TEL. 11640 Dan kost ons prima MAGER VLEESGEHAKT. 500 gr. 1.78 100 gr. PALINGWORST 39 Ct Spaar onze Coté-zegels, 40SPAARWINST KENNEMERLAAN 43 - 45

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1