Opnieuw pogingen voor Franse linkse federatie Nieuwe regering van Algerije in feite door de VS erkend Brandweerchef in Kampala Israel weert de „pil" Cc-P' WERELDNIEUWS J r Van dag tot dag Sabotage in Israel Mitterrand genoemd als kandidaat Kernreactor in VS explodeerde Toon van Boumedienne is meer gematigd dan van Ben Bella Japanse liberalen verliezen vier zetels in Senaat Hofmann en andere SS'ers staan in Frankfort terecht „Hoofd van de menseneters" Tarieven van de Mont Blanc-tunnel Handelsmissie uit VS naar Moskou China blijft graan importeren Nieuw offensief tegen de Vietcong raatótoel er Op de r DINSDAG 6 JULI 1$65 GESLAAGD? GEFELICITEERD EN NU: EEN INDUS HORLOGE! Playboy Rubirosa gedood bij auto-ongeluk Cri Stellweg Advertentie Het hoge spel van president De Gaulle in de E.E.G. heeft de kaarten in Europa anders verdeeld dan oorspronkelijk de be doeling is geweest van de Europees-Ame rikaanse politieke economen. De Franse president heeft blijkbaar besloten, krach tig stelling te nemen tegen iedere poging om de nationale autonomieën verder te verzwakken ten bate van een machtiger Europese autoriteit, omdat hij de afhan kelijkheid van deze autoriteit van Ameri kaanse invloed vreest. Het lijkt erop dat daardoor een verdere Europese ontwikkeling verlamd wordt, voor zover deze zich bewoog in de rich ting van een supra-nationale institutie. Het is geen geheim dat Engeland indertijd de zelfde houding heeft aangenomen uit de zelfde achterdocht tegen dit supra-natio- nale element, zodat de verwachting kan ontstaan dat Frankrijk en Engeland op dit moment dichter bij elkaar zijn gekomen in hun Europese voornemens. Bij de Brit ten ontbreekt de sterke anti-Amerikaanse inslag uiteraard, al is dit facet momenteel moeilijk te meten in verband met de laatste ontwikkelingen in de Amerikaanse buitenlandse politiek. Het behoeft geen verbazing te wekken als in de nabije toekomst een Frans initiatief tot betrekking van Engeland in de Europese economische afspraken zou opdagen. De politiek van De Gaulle, hoe grillig en koppig ook, werkt in hoofdzaak langs rechte lijnen en één daarvan wijst onmiskenbaar in Britse richting. Voor wie zich mocht hebben verbaasd over een bericht van gisteren, dat de nieuwe premier van Zuid-Vietnam (wiens even onbekende als onuitsprekelijke naam eindigt op Ky) Hitier als zijn voorbeeld heeft aangehaald, moge nog eens worden gewezen op het feit dat in dit land mili taire en religieuze klieken regeren, die geen flauw idee van democratie hebben. Daarom moet men deze nieuwe premier die wel weer spoedig zal worden wegge' manoeuvreerd zijn vreemde opvattingen niet kwalijk nemen. Het gaat in Vietnam om een heerschappij van links of van rechts, waarbij de Verenigde Staten zich aan de rechterflank hebben geschaard omdat zij alles prefereren boven links. Overigens was de parallel die de pre mier wenste te trekken tussen zijn land en Duitsland niet zo onverantwoord. Het doel van Zuid-Vietnam is, met Ameri kaanse steun te komen tot een verdeling Van heffand in een linkse en een rechtse dictatuur, waarbij de Amerikaanse garan ties moeten dienen om de linksen ervan te weerhouden, invloed en infiltraties in het rechtse deel te onderhouden. Deze „vredestoestand" moet aan de conferentie tafel worden beklonken, maar de linksen willen voorlopig niet praten. Zij zien meer mogelijkheid in een volledige beheersing van Noord- en Zuid-Vietnam, nu de bom- bardementen van de Amerikaanse lucht macht er dagelijks aan werken de lauwe elementen in agressieve communisten vrinden te bekeren. Intussen heeft Washington zich boos gemaakt over het feit, „dat de Noorde lijken blijkbaar geen einde aan de bom bardementen willen maken door tot de conferentietafel te naderen". Dat is een vreemde voorstelling van zaken. Een ein de maken aan de bombardementen zou men immers slechts kunnen verwachten van degenen die de bombardementen uit voeren. Dat het op deze manier wordt ge formuleerd, geeft te denken. Er ligt na melijk de bekentenis in, dat de bombar dementen bedoeld zijn om politieke druk uit te oefenen en niet als strategisch- militaire noodzaak. Een burgerbe volking bloedig treffen om te bereiken dat haar politieke leiders hun inzichten zullen afzweren gaat lijken op de misdaad die in Amerika de grootste afschuw pleegt op te wekken, namelijk de „kidnapping". Een kind vermoorden om de ouderliefde in geld om te zetten is ook inderdaad een afschuwelijk cynisme. Maar als men weet dat die ouderliefde er niet is en dat de „ouders" het leven of de dood van hun „kind" weinig kan schelen, wordt het nog erger. In het Zuidvietnamese geval zitten de „ouders" namelijk in Peking. En daar maalt men zelfs niet om de eventuele afslachting van een paar miljoen Chinezen. Wat zal men zich daar dan druk maken om een paar duizend Vietnamezen? Intussen weet de Zuidvietnamese bevol king nu ook nog, dat de schim van Hitier boven de jungle zweeft, in afwachtig van de zege der zuidelijken. Het beeld van de „vrijheidsoorlog" wordt er opnieuw iets duidelijker door. TE LAVIV (Reuter) Maandagoch tend heeft zich een ontploffing voorgedaan onder de spoorlijn tussen Tel Aviv en Jeruzalem toen juist een goederentrein passeerde. De rails werd beschadigd maar de trein kon zijn weg vervolgen. De spoorlijn loopt ter plaatse op onge veer 200 meter afstand van de bestands lijn met Jordanië. Israel heeft bij de gemengde Israelisch- Jordaanse bestandscommissie een klacht over het voorval ingediend. Ja, dat is een ideaal cadeau als bekroning van jarenlang blokken. Stel je eens voor... De verhalen over dat monde ling. Hoe je je redde bij een moeilijke vraag. Hoe die ene je dwars zat en die andere je een "duwtje" gaf. Terwijl je het vertelt, toont het Indus- horloge aan je pols, dat je het er goed hebt afgebracht. Indus moderne heren- en elegante dameshorloges. Tot op de se conde nauwkeurigl Publ. N.V. HandelmiJ. v. d. N.V. v/h Eduard Goudsmit - R'dam. (Van onze correspondent) FARIJS De vele clubs van techno craten, die de voornaamste motor vorm den van het plan voor de vorming van een Franse linkse coalitie blijken na de aftocht van de socialistische kandidaat voor het presidentschap Gaston Defferre het hoofd nog niet in de schoot te heb ben gelegd- Afgelopen dagen hebben ze weer een congres gehouden om te proberen het project voor een Franse Labour-par- tij een nieuw leven in te hlazrn. Het congres heeft de katholieke volks republikeinen vooral aansprakelijk ge steld voor het aanvankelijk échec. Ze wil len bij hun nieuwe poging de M.R.P. (de Republikeinen daarom ook uitsluiten hoewel individuele leden welkom zullen blijven. Een verschuiving in linkse rich ting lijkt dan ook waarschijnlijk waarbij indirect de communisten eveneens be trokken zouden kunnen worden. Zonder dat nog een nieuwe kandidaat is aangewezen, wordt in dat verband de naam van de voormalige minister van Binnenlandse Zaken in de regering van Mendès-France, Francois Mitterand, ta- CAMBRIDGE (REUTER) In een on derzoekingscentrum voor kernenergie in Cambridge in Massachussetts is maan dag een hoeveelheid van ongeveer honderd ton vloeibare waterstof ontploft. Zeven ge leerden liepen brandwonden op. Drie van hen zouden er ernstig aan tóe zijn. Bij de ontploffing kwam geen radioactivieit vrij, doch aan het kernreactorcentrum werd grote schade toegebracht. De explosie deed zich voor, toen de waterstof in een installatie werd gegoten waarin geleerden het gevolg van het bom barderen van kerndeeltjes bestuderen. De schade aan het instituut, waarvan het be tonnen dak werd weggeslagen, raamt men op ongeveer drieënhalf miljoen gulden. ALGIERS (AF en Reuter) De Ver enigde Staten hebben gesloten het nieu we bewind van Boumedienne te behande len als een officiële regering van Alge rije. Dit komt in feite neer op een Ameri kaanse erkenning van de nieuwe heersers in Algerije, die op 19 juni door een staats greep tegen president Ben Bella aan het bewind kwamen. Ook Communistisch China, Frankrijk en Groot-Brittannië heb ben de regering Boumedienne al op de een of andere manier erkend. In een radio-rede ter gelegenheid van de derde verjaardag van de Algerijnse onafhankelijkheid zei Boumedienne, dat ,het bewind van verwarring en onzeker heid" thans voorbij is. De eerste zorg van de regering zou zijn een doeltreffend bestuur tot stand te brengen. Er diende een klimaat van vertrouwen geschapen te worden opdat het binnen- en het bui tenlandse kapitaal aangemoedigd werd investeringen te doen. De agrarische her vorming dienen op rechtvaardigheid te berusten. Wat het buitenlandse beleid aangaat, zei Boumedienne onder andere, dat Alge rije trouw blijft aan het beginsel van niet- gebonden zijn aan een van de twee grote TOKIO (Reuter) Bij verkiezingen voor de Senaat, die zondag in Japan zijn gehouden, heeft de liberaal-democrati sche partij van premier Eisakoe Sato vier zetels verloren. Zij heeft echter nog een grote meerderheid. De socialisten, de voornaamste parlementaire oppositiepar tij, boekte aanzienlijke winst acht ze tels - evenals de Komeito, de politieke partij van de boeddhistische organisatie Saka Gakkai, die zeven zetels won. De Japanse senaat zal als volgt zijn sa mengesteld: liberaal-democraten 140 ze tels (144); socialisten 73 (65); Komeito 20 (13); sociaal-democraten 7 (9); commu nisten 4 (3); onafhankelijken 5 (9). wereldblokken. Daarentegen wil Algerije de samenwerking met Frankrijk verster ken. Kolonel Boumedienne noemde Ben Bel la een „despoot" en zei, dat de staats greep van 19 juni „onvermijdelijk" was. De revolutionaire raad heeft op Boume dienne een beroep gedaan een nieuwe re gering te vormen. Voor het eerst heeft de raad ook zijn eigen samenstelling bekend gemaakt. Vrijviel alle 26 leden zijn hoge militairen, veelal leden van de vroegere militaire staf van Boumedienne. Op de lijst van leden stonden onder an deren minister van Buitenlandse Zaken Ab- delaziz Bouteflika, een van de organisato ren van de staatsgreep tegen Ben Bella en stafchef kolonel Tahar Sbiri. De enige prominente burgerleden van de raad zijn minister van Economi sche Zaken Bachir Boumaza en Moham- medi Said, vice-premier onder Ben Bella. HECHINGEN (A.P.) Franz Josef Hofmann, een voormalige SS-kapitein, zal vandaag terechtstaan voor oorlogsmisda den. Hij heeft al levenslang wegens moord gepleegd in het concentratiekamp Dachau. Nu staat hij ook terecht in het Frankfortse Auschwitz-proces. Hij wordt beschuldigd van moord op 3.384 gevangenen in drie kampen in Zuid- Duitsland dicht bij de Franse grens. Hofmann was in die tijd commandant van de kampen Dautmergen, Schürzingen en Bisingen. Hetzelfde proces zal zich ook bezighou den met massamoorden in het kamp Vaivara-Saka in Estland, waar de SS- sergeant Heljut Schnabel de leiding had. Twee andere SS-mannen zullen eveneens terechtstaan. Een vijfde heeft zelfmoord gepleegd tijdens zijn voorlopige hechte- is. Bijna 200 getuigen zullen worden ge hoord. Het proces zal naar schatting vier maanden duren. KAMPALA (Oeganda) (AP) Don Flint, de uit Engeland afkomstige chef van de brandweer in Kampala, is in heel Oeganda onofficieel bekend als „het hoofd van de menseneters". Zeker twintig percent van de negerbe volking is ervan overtuigd, dat de brand weer een organisatie van menseneters is, die rondrijdt om in haar auto's „maaltij den" op te halen. Niemand weet hoe het praatje in de we reld is gekomen. Sommigen zeggen dat het is begonnen, toen een onderneming die ingeblikt vlees verkoopt, propaganda voor haar produkt begon te maken. Op de blikken was een helder rood etiket met de afbeelding van een dikke Afrikaanse jongen geplakt. In het Swahili, de mengtaal van Oost- Afrika, heten brandweerlieden „koela bantoe" menseneters. Een andere versie is, dat een oproep van het plaatselijke ziekenhuis om bloed gevers samenviel met de installatie van de brandweer en haar rode wagens en dat het publiek beide gebeurtenissen mét el kaar in verband heeft gebracht. In de stamtaal, het Loeganda, heten brandweerlieden „kinwa moesayi" bloed- drinkers- Er zou nog worden gezocht naar een ge respecteerde burgerlijke leider die zou kunnen optreden als president. Boumedienne legde de nadruk op sa menwerking met de Noordafrikaanse buurlanden, en sprak sympathie uit voor „alle landen die tegen verdrukking vech ten, van Palestina tot Zuid-Afrika." Verder noemde hij Israel niet, evenmin als Vietnam of Kongo. Dit waren geliefde onderwerpen voor Ben Bella bij zijn aan vallen op de Verenigde Staten. Westelijke diplomaten waren van mening dat Bou- madienne's toon veel gematigder is dan van zijn voorganger. De viering van de onafhankelijkheids dag in Algerije vond gisteren plaats in een gedrukte stemming met weinig uiter lijk vertoon. COURMAYEUR (AP) De directie van de nieuwe 11,6 kilometer lange tun nel door de Mont Blanc, die over twaalf dagen opengaat en dan een belangrijke nieuwe verbinding tussen Frankrijk en Italië zal vormen, heeft zondag de tarie ven bekendgemaakt. Voor de autotrans portbedrijven zal een speciaal nachttarief gelden. Dit is bedoeld om het goederen vervoer voor de lange afstand aan te moedigen van de tunnel gebruik te maken in de uren, dat het personenvervoer niet zo intensief is. De tarieven zijn: Motorrijwielen en scooters 4,20. Automobielen van 600 tot 850 cc f 12. Automobielen van 1100 tot 1500 cc 18. Automobielen tot 2300 cc f 24. Automobielen boven 2300 cc f 30. Vrachtwagens tot een capaciteit van 5 ton f 37,80 overdag en 34.20 des nachts. Vrachtwagens met een grotere capaci teit van 48 tot 114 overdag en van f 37,80 tot f 76,20 des nachts. De nieuwe tunnel zal zestien juli door president Charles de Gaulle van Frank rijk en president Giuseppe Saragat offi cieel geopend worden. De Amerikaanse democratische senator Warren G. Magnuson heeft verklaard dat hij dit najaïir een handelsmissie naar Moskou en enkele andere communistische hoofdsteden zal leiden. Verwacht wordt dat van de missie, die de reis uit naam van president Johnson zal maken, ook deel zullen uitmaken de minister van Handel, John T. Connor en de democratische afgevaardigde Owen Harris. OSLO (A.P.) Communistisch China overweegt voorraden consumptiegranen te kopen in Canada en Australië. Dit heeft het hoofd van een Chinese handels delegatie in Oslo verklaard. China is de moeilijkheden te boven die zijn veroorzaakt door natuurrampen in drie opeenvolgende jarën, die grote graan- invoer nodig hadden gemaakt. China zal echter wel bepaalde hoeveelheden graan blijven invoeren ift de toekomst. Dit ver klaarde de Chinese onderminister van Buitenlandse Zaken in Oslo. melijk veel genoemd. Mitterrand, die 51 jaar is, wordt tot de beste redenaars van het Franse parlement gerekend en als linkse radicaal staat hij ook bij de communisten niet slecht aangeschreven. Het zou dus niet geheel onmogelijk kun nen zijn, dat de kandidatuur Mitterrand ook de stilzwijgende steun van de com munisten verkreeg, die Defferre daaren tegen herhaaldelijk met een tegenkandi daat bedreigden. Veel tijd hebben de nieu we promotoren voor een linkse tegenkan didaat niet meer te verliezen want bin nen honderd dagen zal de campagne voor het Elysée officieel geopend worden. SAIGON (Reuter) Amerikaanse, Aus tralische en Zuidvietnamese troepen zijn dinsdag voor de tweede maal in negen dagen gevechtszone D het grootste bol werk van de Vietcong in Zuid-Vietnam binnengetrokken. Een hevig bombarde ment, uitgevoerd door B-52 bommenwer pers, ging maandag aan dat offensief vooraf. Eind juni waren bij een driedaagse ac tie in dit gebied twee grote voedselopslag plaatsen ontdekt. Tot een werkelijk ge vecht met de Vietcong was het toen niet gekomen. Naar schatting achtduizend guerillastrijders bevinden zich in de zich over enkele honderden vierkante ki lometers uitstrekkende zone. De zuidpunt van de zone ligt slechts vijftig kilometer van Saigon. In de nacht van maandag op dinsdag deed de Vietcong opnieuw een aanval op de in het noordoosten van het land gele gen buitenpost Ba Gia. De aanvallers wer den met behulp van jachtbommenwerpers verdreven. De buitenpost, die ongeveer 65 kilometer ten zuidwesten van de Ame rikaanse luchtmachtbasis Da Nang ligt, was zondagavond door guerrillas onder de voet gelopen, maar in de loop van maan dag weer prijsgegeven aan de regerings troepen. Premier Ngoejen Kao Ky van Zuid- Vietnam heeft verklaard dat er voorberei dingen worden getroffen voor de bevrij ding van Noord-Vietnam van het commu nisme. Hij heeft deze verklaring afgelegd tijdens een exclusief interview ter gele genheid van de „dag van de luchtmacht". JERUZALEM De „pil" krijgt, als het aan de overheid ligt, in Israel geen kans. Daaraan heeft de vice-minister voor de Volksgezondheid, dr. I. Ben-Meir, geen twijfel laten bestaan, toen hij in het par lement meedeelde, dat zijn departement proefnemingen ermee had verboden en maatregelen had genomen om aan het-ad verteren ervan paal en perk te stellen. Als argument voerde hij aan, dat het gebruik van de pil niet alleen de gezond heid van de vrouw schaadt, maar ook demografisch afkeurenswaardig is. Wat dit laatste betreft duidde de vice-minister kennelijk op het ongunstige geboortecijfer bij het joodse deel van de Israëlische be volking in vergelijking met het niet- joodse. en in het bijzonder het Arabische 22.47 tegen 51.03 per duizend zielen. PARIJS Een auto-ongeluk waarvan de juiste oorzaak nog niet is achterhaald, heeft gistermorgen in het Bois de Bou logne in Parijs 's werelds beroemdste playboy Porfirio Rubirosa op 55-jarige leeftijd het leven gekost. Nadat hij, vol gens gewoonte, de nacht in verschillen de cabarets had doorgebracht om de overwinning van zijn poloclub te vieren, is Rubi, zoals zijn talloze vriendinnen hem mochten noemen, met zijn Ferrari-race- auto tegen een boom te pletter gereden. Tijdens het transport naar een ziekenhuis blies hij zijn laatste adem uit. Het onge luk vond plaats op een afstand van slechts enkele kilometers van de plek waar drie jaren eerder een andere ver maarde playboy, prins Ali Khan, eveneens in een auto het leven verloor. Een ochtend op het land De morgen was prikkelend helder, een klare blauwe hemel overzag de aarde die bezig was de lof van een nieuw seizoen, de zomer, te zingen. Esdoorn, wilg, pop- pel en hazelaar wedijverden in het ruisen hunner bladeren en radiografisch werd de belangstellenden medegedeeld dat het een schone dag worden zou, „onbewolkt, zon nig en warm" gelijk de mijnheer die de blijde nieuwstijding doorgaf, het formu leerde. In het kleine dorpje A., juist bui ten de kom der gemeente, daar waar het raadhuis, de frituurkraam en het bedehuis elkander in de vensterogen schouwen aan het rustieke dorpsplein, omtrent halver wege de door hoog geboomte omzoomde weg die van het plein naar het volgend dorp, naar B. leidt, stond het propere pre fab woninkje van de dames C. Juist deze verrukkelijke ochtend leunde één dezer aan het venster en sprak tot iemand die zich achter haar, dieper in het vertrek be vond: „Wat zou je zeggen van een lekker end tippelen, 't Ziettur mieters uit buiten" waarop haar onzichtbare gezellin ant woordde met een hartelijk en welge meend: „Oké. Doen we". Enige ogenblikken nadien traden de da mes inderdaad naar buiten, hun hondje aan een ijzeren ketting met zich meevoe rend. Alvorens de deur te sluiten vroeg de één: „Heb je sigaretten bij je?" „Ja, 'k zal m'n sigareten vergeten gaf de andere terug en terwijl hun heldere lach klaterde door de stille, slechts nog door geronk van enkele passerende mo torvoertuigen doorbroken. ochtendlucht begaven zij zich op weg. Na enige meters reeds sloegen zij ter linkerzijde het land pad in dat door de nog donkere velden voerde naar waar in de verte het natuur reservaat lag. De tintelend frisse lucht in ademend met diepe teugen, snappend óver koetjes en kalfjes (over de aanstaande bestuursvergadering van de bond van wijkverpleegsters, de nieuwste damesro man Een Afgehouwen Hoofd, een werke lijk allerkoddigst werkje, over de bonus uitkering van het aandeel Unilever en het gebruik van zenuwgas in de oorlog te Vietnam, kortom: over al de duizend en één kleinigheden welke de leden der scho ne en zwakke sekse zozeer aan het hart liggen) kuierden zij voort. Het hondebeest dartelde, nu voor dan achter, om hen heen, de leeuweriken hingen hoog in de lucht en zongen hun schoonste lied. Al stappend en snappend naderden zij de boerenhofstede over welker naam (Landzicht) de dames reeds vaak met in stemming gesproken hadden als zo tref fend weergevend wat men van daaruit zag: Land. Een korenblauwe schommel- bank, tuintafel en klapstoelen waren door de bewoners (eerlijke lieden uit het Zuid hollandse) deze kostelijke ochtend terzij van het huis gezet en zelve zaten zij daar in alle rust en eenvoud die de buitenmens kenmerkt en siert, met perculator en draagbaar radioapparaat. Een bekoorlijk tafereeltje, waarnaar de dames met ge noegen keken middelerwijl zij de woning naderden. „Hallo!" riepen beiden toen zij wisten gehoord te kunnen worden. „Alsjeblieft. Ook dat nog. Die trutten met hun hond!" knorde de vrouw des hui zes, echter riep zij -zeer hartelijk: „Hallo, hallo! Hoe is 't?" ,,'t Houdt niet over" antwoordde één der dames, „en hier?" Nou Sjors rookt weer zoals je ziet, ter wijl 't de pest is voor z'n vaten. Komen jullie d'r niet even bij?" En terwijl de dames het hek van de tot bungalow verbouwde hoeve openstoten voor een vrolijk onderhoud met hun gast heer en zijn minlijke gade, moeten wij hen, lieve lezer, achterlaten op hét reeds groenende gras in de vriendelijke mor genzon waaronder, zo ge ziet, niet veel maar toch wel iets veranderd is. Advertentie Onafhankelijk. De onafhankelijkheidsvie ring in de Verenigde Staten heeft een groot aantal verkeersongevallen tot ge volg gehad. Van vrijdagavond tot maan dagochtend vroeg hebben daarbij 384 mensen het leven verloren. Bosbrand. Een zware bosbrand op Corsi ca, die zondagavond is uitgebroken, is maandagmiddag geblust. Dit werd mo gelijk doordat de wind plotseling ging liggen. De brand heeft 6.000 hectare bos verwoest en drie huizen in de as gelegd. Drie brandweerlieden liepen lichte ver wondingen op. Tegenspraak. De Westduitse regering heeft een verklaring van de Tanza- niaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties tegengesproken, volgens welke zij medewerking zou verlenen aan de bouw van een rakettenstation in Tsoemeb in Zuidwest-Afrika. Een woordvoerder van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei dat het hier een wetenschappelijk station betreft, dat onderzoekingen verricht in verband met het jaar van de „kalme" zon. Operatie. Koning Hassan II van Marokko heeft maandagochtend een operatie on dergaan aan een niet-kwaadaardige ont steking van de endeldarm. Volgens een officieel communiqué is de operatie ge slaagd. 's Konings toestand werd be vredigend genoemd. Raket. Met succes is maandagmorgen in de Sahara een Franse „Saphir"-raket gelanceerd. Franse deskundigen hech ten grote waarde aan dit geslaagde ex- periment, omdat de „Saphir", een twee trapsraket, de twee trappen zal vormen van de krachtige „Diamand"-raket, waarmee Frankrijk eind 1965 of begin volgend jaar zijn eerste kunstmaan in een baan om de aarde hoopt te brengen. De derde trap van de „Diamand" is al enkele malen met succes beproefd. Liefdadigheidsbal. Mevrouw Pierre La Blanc uit Parijs is zondag op een liefda digheidsbal in het landhuis van miljo nair Ralph Slazenger bij Dublin haar diamanten broche kwijtgeraakt, die eén waarde van ongeveer honderdduizend gulden vertegenwoordigde. Op het bal waren ruim achthonderd figuren uit de internationale society aan wezig, onder wie prins Rainier en prin ses Gracia van Monaco. Honderd re chercheurs en een aantal geüniformeer de politiemannen bewaakten het land huis. Partij. De Nationale Vergadering van Tanzania heeft een voorlopige grond wet goedgekeurd, op grond waarvan er één politieke partij in de vereniigde re publiek Tanganjika en Zanzibar mag bestaan. Kikvorsen. De VS zullen binnenkort een satelliet met twee kikvorsen aan boord lanceren. De kunstmaan, die water ver voert zal vier dagen om de aarde draai en. De dieren zullen worden blootge steld aan drukwisselingen. Vóórts wil men dé invloed van de gëwichtloosheid op de kikkers bestuderen. i

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3