Zegert Klinkenberg uit I Jmuiden kent alle geheimen van 't visnet filltlllsS iisfel Voorlichtingscentrum in ÏJmuiden van „Rijnmond - Noordzeekanaal" krijgt het met de dag drukker bezoekers per uitzondering Driehonderd dag is geen m Diploma's voor geslaagden van de H.A.S. in Velsen RCH is nu een Heemsteedse vereniging i BLIJVEN TELLEN... „Een zee vol vis is nog geen net vol vis Aloude ambacht wordt nog maar weinig beoefend J. Grapendaal 40 jaar bij Hoogovens -C,: 1 xv I 1 Auto's botsten in Beverwijk Taxi reed lesauto in Santpoort aan Havenberichten !H[ Uitreiking door burgemeester VIej. A. E. Rosendahl overleden DINSDAG 6 JULI 1965 5 Overleg met vissers ÉM t Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het nog geen tijd om het bij de N.M.B. te brengen? Sparen is er nu nog inte ressanter geworden: beleggingsboekjes en spaarrekening met een rente van 3M%. termijnboekjes nu met een rente van 4^%. Zo blijft u tellen. Bijtellen! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Spreekuur wethouder op een andere dag In Zeist gestolen auto in Velsen teruggevonden Officiële bezoeken Vlaggen halfstok Vrachtauto raakte in Velsen in brand ff Snel en zeker glipt de spoel door de mazen van het witte nylonnet. Span- netten, garnalennetten, boomkorrenetten en gewone korrenetten. In velerlei maten en vormen zijn ze ontstaan in de handen van de IJmuidenaar Zegert Klinkenberg. Al meer dan veertig jaar levert deze nettenmaker zijn bijdrage aan de visserij. Nettenmakerijen zijn in IJmuiden op de vingers van een Imnd te tellen. Het al oude ambacht is sterk op zijn retour, maar goede nettenmakers zijn nog altijd onmisbaar omdat het succes van de zee visserij nu eenmaal in hoofdzaak be paald wordt door het model van het net en de vakkennis waarmee het is gemaakt. De heer Klinkenberg is van kindsbeen af met de nettenmakerij vertrouwd. „Het heeft me nog geen uur verveeld', zegt de IJmuidenaar. Zijn zoon Ton (19) deelt zijn liefde voor het handwerk, dat bijna zo oud is als de wereld. Zegert Klinkenberg Zeeg voor zijn vrienden 53 jaar oud, is zoals vele IJmuidense vissers geboortig uit Katwijk. Als jongen van zestien kwam hij naar ÏJmuiden om te gaan varen op botters, loggers en trawlers. Hij heeft ook wel op de snorrevaart, de Deense zegenvisserij, gevist. „Het maken van netten ging me toen al aardig af" vertelt hij. ,,'s Winters als er niet gevist werd was er op de schuur altijd wel iets aan de netten te doen. Die nylon netten van tegenwoordig zijn een grote verbetering. Rotten is er niet meer bij. De hogere aanschaffingsprijs haal je er dubbel en dwars uit". In 1945 ging de heer Klinkenberg wer ken in de nettenmakerij van de firma Van Beelen aan de Middenhavenstraat. In 1960 is hij voor zichzelf begonnen. Sinds dien hebben honderden netten vanuit het houten gebouwtje aan de Industriestraat hun weg naar alle Nederlandse vissers plaatsen gevonden. Een klein deel van de productie is bestemd voor de export naar Zuid-Afrika. Voordat de heer Klinkenberg zich aan het maken van een net zet, pleegt hij nauw overleg met de visser die ermee moet gaan werken. Voor elke vissoort is namelijk een ander type net nodig. Het hangt er ook van af hoe de visser, zo als dat heet, gaat stellen. Of hij diep door de bodem, scherp of zwevend wil vissen Zo kan de ene visserman de voorkeur ge ven aan een bepaald model net terwijl een ander „zweert" bij een ander type. An dere belangrijke factoren die de vorm en structuur van een visnet mede bepalen zijn de grootte van het vissersvaartuig, de sterkte van de motor en de diepte van het water. De heer Klinkenberg zegt: „Een zee vol vis betekent nog lang geen net vol vis En dat is nou juist de kunst van de net tenmaker om precies dat net te maken dat de beste visresultaten geeft. In de loop der jaren heb ik wel zo'n honderd veertig modellen gemaakt". Een paar vissers komen de schuur bin nen om te kijken hoe de door hen be' stelde netten er voor staan. Goedkeurend knikkend laten ze het glanzende materiaal door hun handen gaan. Nee, aan de net ten van „Zeeg" Klinkenberg zal het vast niet liggen wanneer de vangst straks niet San de verwachtingen beantwoordt. 4 1 •-< v 'Ai.. 'A wmfm. vA h Iad>V.V: M ïi m Advertentie IJmuiden: Plein 1945 no. 46 Wethouder A. J. Hermes (onderwijs) van Beverwijk houdt deze week zijn spreekuur niet op woensdag-, maar op donderdagmiddag tussen 4 en 5 uur. Nettenmaker „Zeeg" Klinkenberg en zijn zoon Ton aan de dagelijkse arbeid. Honderden netten van veler lei model zijn al door hun handen gegaan. Hun vakmanschap bepaalt in grote mate de visvangst op zee. De heer J. Grapendaal uit Beverwijk Is bij Hoogovens in ÏJmuiden gehuldigd in verband met het feit, dat hij maandag veertig jaar in dienst was bij genoemd bedrijf. De heer Grapendaal, die kraandrijver Is, werd in de feestelijk versierde kantine aan de buitenhaven huldigend toegespro ken door het hoofd van de sector havens en vervoer, de heer F. Jongtien, die de jubilaris het gouden hoogovenembleem met briljant, het gouden polshorloge, een enveloppe met inhoud en de oorkonde overhandigde. Nadat nog anderen het woord hadden gevoerd en geschenken aan geboden, richtte de heer Grapendaal zich tot alle aanwezigen, die hij, ook namens zijn vrouw, dankte. Tijdens een geani meerde receptie tot slot maakten velen gebruik van de gelegenheid om de jubi laris, die enorm veel werk heeft verzet met zijn kranen, geluk te wensen. Vanochtend vroeg werd op de Amster- damseweg bij de Velser tunnel een per sonenauto onbeheerd en onafgesloten aan getroffen. Uit het onderzoek bleek dat de wagen op 5 mei jl. in Zeist was ont vreemd. De IJmuidense havenwerken mogen zich in een steeds groeiende belangstel ling verheugen. Deze toenemende interes se van zowel leken als deskundigen blijkt vooral uit de bezoekcijfers van het voor lichtingscentrum van de stichting Rijn mond-Noordzeekanaal op het Seinpostduin in ÏJmuiden. Bedroeg het aantal bezoe kers in 1963 totaal 4450, in 1964 kwamen maar liefst 12.684 personen zich over het hoe en waarom van de werkzaamheden in de IJmuidense havenmond inlichten. Op de hoek van de Zwaansmeerstraat en de Spaarnestraat in Beverwijk ver zuimde maandagavond om half elf een 36-jarige fabrieksarbeider uit Beverwijk als bestuurder van een personenauto voor rang te geven aan een andere auto, die uit de Spaarnestraat naderde. Het gevolg van deze verkeersfout was een stevige botsing, waarbij de twee auto's zo zwaar werden beschadigd, dat zij moesten wor den weggesleept. Persoonlijk letsel heb ben de bestuurders niet opgelopen. Op de Hagelingerweg in Santpoort ont stond maandagavond een aanrijding tus sen een taxi uit ÏJmuiden en een lesauto. Volgens de politie passeerde de taxi de leswagen zo rakelings dat beide auto's langs elkaar schuurden. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Maandag kwamen in ÏJmuiden aan: Menapia, van Arklow; Bab T, Helsinki; Berkelstroom, Liverpool; Oberon, Bremen; Draco, Cadix; Stella Maris, Cardiff; Nordglimt, Bremen; Fivel- borg, Colchester, ÏJmuiden; Sam Ratulangi, Bremen; Ellerbek, Bremen; Yorksand, Kemi, Zaandam; Polytimi Andreadis, Baie Comeau; Alice, Rotterdam; Jetty, Skutskaer, Zaandam; Brunla, Kristiansand; Vectis Isle, Rotterdam, ÏJmuiden; Amstelstroom, Rotterdam; Bram, Dagenham; Nordstem, Goole; Spes, Swinoujscie, Umuiden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Thaletas, van Rotterdam; Arvi, Aarhus. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Roerdomp, naar Karlkrona, IJmuiden; Spray, Colchester; Canto, Rotterdam; Fram, Rochester, IJmuiden; Mare Liberum, Dagenham; Tagri, Exmouth, IJmuiden; Adi, Odense, IJmuiden; Eva, Rouaan, Velsen; Netherlands Coast, Rotterdam; Deborah, Londen; Marsund, Karlskrona; Lutetia, Londen; Lizard, Rotterdam, Zaandam; Nord Atlantic, Ixpila. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Hoegh Baniere, naar Oslo; Hector, Port au Prince; Skaumor, Rotterdam; Stella Maris, Hamburg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit. dat het schip van ot naar Amsterdam la gegaan). Sinds mei van dit jaar is het aantal be zoekers al aanmerkelijk meer dan in de overeenkomstige periode van 1964. Het voorlichtingscentrum begint in krin gen van binnen- en buitenlandse technici al aardig bekendheid te krijgen. Inge nieurs van de havens van Genua, Ham burg, Le Havre en Duinkerken hebben er in de loop van 1964 hun licht opgestoken. Verder werd het voorlichtingscentrum be zocht door talrijke studenten en middelba re scholieren. Het toenemende bezoek aan het voor lichtingscentrum van de stichting Rijn mond-Noordzeekanaal wordt uiteraard met voldoening in het jaarverslag over 1964 van de stichting gememoreerd. Hoofddoel van deze stichting is immers in zo breed mogelijk kring belangstelling te wekken voor de miljoenen werken in de havenmond en het Noordzeekanaal. Gedu rende het verslagjaar werden 1445 leerlin gen bij het u.l.o., middelbaar en technisch onderwijs rondgeleid, in de regel gecom bineerd met een bezoek aan het sluizen- complex en/of een van de bedrijven in IJmuiden. Van de 294 studenten die het voorlichtingscentrum in 1964 bezochten kwamen er 258 uit het buitenland. Het bezoek van inwoners van IJmui den en van badgasten bleef met in totaal 276 personen enigszins onder de verwach ting. Van de officiële bezoeken die vorig jaar aan het voorlichtingscentrum werden gebracht worden genoemd die van afge vaardigden uit Duisburg, de Rijnreders, Elzas/Lotharingen en voorts van een groot aantal gemeenteraadsleden van Velsen, Beverwijk, Heemskerk, de Zaanstreek, Oss, Rosmalen en het Belgische Lokeren. Ook leden van Kamers van Koophandel en van de hoofddirectie van de Neder landse Spoorwegen werden er voorgelicht waarbij speciaal de aandacht werd geves tigd op de economische mogelijkheden en toeristische aspecten van het Noordzeeka naalgebied. Een niet onbelangrijke bijdrage aan de stijging van het bezoek aan het voorlich tingscentrum leverde de NZHVM met haar toeristische bustochten door het Noordzee- kanaalgebied en Zuid-Kennemerland, waarin een rondleiding door het voor lichtingscentrum was opgenomen. In dit kader lieten 6550 personen, onder wie ve le buitenlandse toeristen, zich in het voor lichtingscentrum op de hoogte stellen an de IJmuidense havenwerken. Ook dit jaar is het bezoek aan het voor lichtingscentrum tot dusver alleszins be vredigend te noemen. Vooral in deze zo mermaanden zijn dagtotalen van 200 tot 300 bezoekers geen uitzondering. De meeste aandacht tijdens de rond leiding door het voorlichtingscen trum trekt altijd de grote maquette die een uitstekend beeld geeft van de verruimings- en verdiepings werkzaamheden in de IJmuidense havenmond. Rechts de heer G. H. L. van Scherpenseél, medewerker van het voorlichtingscentrum van de Stichting Rijnmond-Noordzeekanaal. aw*-*®»" Y j In de feestelijk versierde gymnastiek zaal van de Gemeentelijke Middelbare Handelsavondschool aan de Plane ten- straat in IJmuiden-oost heeft gisteravond burgemeester mr. J. C. Bührmann 46 di ploma's uitgereikt aan de geslaagde cur sisten van de 3- en 5-jarige middelbare handelsopleidingen. In zijn felicitatierede herinnerde de burgemeester er aan, dat het altijd de gewoonte was geweest dat een lid van het College van Burgemeester en Wethouders de diploma's uitreikte. De wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, vond het nu eens tijd dat de burgemeester zich eens zelf moest laten zien bij deze plechtigheid en spreker was het hiermee eens. Behalve de geslaagde cursisten waren ook de docenten en de commissie van toezicht aanwezig. Mr. Bührmann zei, dat hij de 5-daagse werkweek soms bar lastig vond en hij meende, dat bij de zware en veeleisende avondstudie dit ook de leerlingen van de gemeentelijke H.A.S. dit hebben ervaren. „Het is prettig voor de maatschappij, dat er nog zulke flinke jonge mensen zijn, die van aanpakken weten. En voordat ik u de felbegeerde diploma's overhandig, wil u allen een zeer prettige vakantie toe wensen". Aldus mr. Bührmann, die daarna de diploma's overhandigde. De plechtig heid werd besloten door een dankwoord van de directeur van de gemeentelijke H.A.S., de heer R. Otten. Geslaagde kandidaten van de 3-jarige cursus: A. G. C. H. Bax (Beverwijk), W, J. Ettema (Driehuis), W. F. Geysendor- pher (Santpoort), R. de Jong (IJmuiden), E. A. H. Kleinman (IJmuiden), W. C. Kruiswijk (IJmuiden) met lof, Th. J. M. Kuipers (IJmuiden), M. J. M. van Leeu wen (Velsen-noord), P. J. van der Linden (IJmuiden), C. Molendijk (Velsen-noord), M. C. Prins-Olgers (IJmuiden), A. H. Oortwijn (IJmuiden), L. J. H. M. Prust (IJmuiden), J. van Reeuwijk (IJmuiden), H. A. van der Schee (Driehuis), W. Spaan- sen (IJmuiden), A. Verswijveren (IJmui den), C. Barnhorn (IJmuiden), M. J. Beentjes (IJmuiden), Chr. Biersteker (Santpoort), M. E. van Duynen (IJmui den). R. van Duyvenvoorde (IJmuiden), L. K. Evenhuis (IJmuiden), E. Kroon (IJmuiden), O. Kuiper (IJmuiden). A. M. Leeuw (IJmuiden), J. M. van der Linden (IJmuiden, J. van der Lugt IJmuiden), J. W. Padmos (IJmuiden), J. Tuin (IJmui- (Van onze sportredacteur) Haarlem is sinds gisteravond een setni- profclub armer. Heemstede een betaalde club rijker. De naam van de Racing Club Haarlem is namelijk veranderd in Racing Club Heemstede en dat heeft tot consequentie dat RCH, dat al op de Heemsteedse Sportparken speelde, een volledig Heemsteedse vereniging is ge worden. Dit besluit werd gisteravond genomen op de jaarvergadering van RCH. De heer Schreuders, voorzitter van RCH, ging even in op de situatie in Haarlem en Heemstede, zoals die momenteel gegroeid is. Het bestuursvoorstel om de naam te veranderen werd bij acclamatie goedge keurd. Het was de belangrijkste beslissing van de avond. De contributieverhoging werd aangenomen. De gehele tendens van da jaarvergöderihg was optimistisch. den), H. P. M. Verduin (IJmuiden), W. van Voorbergen (IJmuiden), D. Weidema (Santpoort) met lof en G. Zuur (Velsen- noord). Van de 44 kandidaten werden er 7 af gewezen. Geslaagde kandidaten van de 5-jariga cursus: T. G. Garrelts (IJmuiden), R. Goed (Velsen-noord), R. Jak (Santpoort), R. C. Kessens (Velsen-noord) met lof, M. J. Janszen (IJmuiden) met extra vermel ding, J. H. van der Laan (IJmuiden), M. B. Luyendijk (Velsen-zuid), A. K. Moer man (IJmuiden), P. Pronk (IJmuiden), M. J. Scheffer (Haarlem), H. B. Sintenia (Santpoort) en L. A. Witziers (IJmuiden). Van de 13 kandidaten werd er één afge wezen. (Vervolg van pagina 1) Na de bevrijding werd mejuffrouw Rosendahl uiteraard opnieuw in Velsen benoemd en wel als inspectrice, ambtenaar derde klas. Op 1 januari 1951 volgde haar bevordering tot inspectrice ambtenaar tweede klas. Mejuffrouw Ro sendahl heeft haar loopbaan vrijwel ge heel bij de kinder politie volbracht en op dit terrein tracht te zij steeds op haar eigen manier de jeugd tegen zich zelf en tegen ande ren in bescherming te nemen. Ook door haar arbeid op an der maatschappelijk gebied is mejuf frouw Rosendahl in de gemeente Velsen een bekend figuur geworden. Welk een grote sympathie zij zich hierbij wist te verwerven is op 1 november 1964 duide lijk geworden toen mejuffrouw Rosen dahl haar zilveren ambtsjubileum vierde. Op 21 januari van dit jaar was zij genood zaakt zich ziek te melden, van welke ziekte mejuffrouw Rosendahl niet meer zou herstellen. Aan haar overlijden werd hedenmorgen bekendheid gegeven, doordat van alle po litiebureaus en -posten in Velsen de vlag halfstok werd uitgehangen. Om half tien kwamen op het hoofdbureau korpsleden bijeen, om een korte herdenkingsrede van de commissaris van politie, de heer W. Sepp te horen uitspreken. De heer Sepp bracht de verslagenheid van de politie bij het vernemen van het overlijdensbericht onder woorden. On danks de wetenschap dat haar dagen wa ren geteld, zei de heer Sepp, is dit voor allen toch een grote schok geweest. De commissaris herinnerde eraan dat de overledene een vrouw is geweest die met het korps is groot geworden en steeds een bijzondere belangstelling voor het politie werk heeft gehad. Zij gevoelde zich dan ook geheel met het korps verbonden en getuigde geregeld van haar warme be langstelling zowel bij vreugde als bij leed. Ofschoon de heer Sepp ervan was over tuigd dat de overledene in de toekomst nog dikwijls zal worden gemist, wist hij tevens dat mejuffrouw Rosendahl in de herinnering zal blijven voortleven als een vrouw met een grote levensblijheid en veel gevoel voor humor. De korte plech tigheid werd besloten met het in acht nemen van een minuut stilte. Als gevolg van kortsluiting in de elek trische leidingen ontstond maandagmiddag op de rijksweg Velsen-Haarlem brand in de motor van een mortelvrachtauto. De 29-jarige chauffeur afkomstig uit Haar lem wist zijn cabine bijtijds te verlaten. De Velsense brandweer heeft het vuur geblust.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5