TIENDUIZEND KASTELEN TE KOOP (VOOR EEN PRIK) IN ITALIË moe van maagzuur? PANDA EN DE BRON Nieuwste welvaartssymbool in Hollywood: de eigen sauna neem natuur-grijze O. mijn papa Rechter Tie en de antieke Nieuwe status-rage: de privé- burcht Sn DINSDAG 6 JULI 1965 7 Ons vervolgverhaal door Marjorie Kinnan Rowlings (Geautoriseerde vertaling van Mien Crabberton) Kerkers Wees goed voor uzelf en uw maag i Zorgen In stijl „Verzoening over de graven heen" n ft*r^iraiiri m door dr. Robert van Gulik GOUDEN OOGST 6) Luke had ge werkt, gezwoegd en zijn akkers om en om gespit om het vocht uit de bo dem weer dichter naar de oppervlak te en naar de wortels te brengen, tot dat tenslotte het waterpeil zó diep was gedaald, dat het met ploeg noch schoffel of spade meer te bereiken was. Betere boeren dan hij stonden evenzeer wanhopig en radeloos bij de vernietiging van hun arbeid. Luke was nu zeventien. Zijn gehele groei had zich geconcentreerd in zijn beenderenstelsel. Met zijn ruige haardos, zijn blauwe ogen, vurig in het gebruind gelaat, zag hij eruit als een magere leeuw, die, op zijn achterpoten staande, een onvriendelijke wereld uitdagend te gemoet treedt. Hij had getracht de bramen die Allie en hij plukten, in het dorp te verkopen. Maar ze groei den overal langs de dorpswegen en elke huishouding had genoeg kinde ren om ze zelf te plukken en er waren maar weinig huismoeders die een kwartje betaalden voor een grote emmer vol, van ruim vier en een halve liter inhoud. De jongen en zijn zusje zaten op de onderste stoeptrede en strekten hun tenen in het koelbeschaduwde zand. Luke zei: „Ik wou dat ik een stuk land had, waar ik geen pacht voor hoefde te betalen." „Denk je niet dat Bart Newton wat van de huur zal afdoen?" Hij schudde het hoofd. „Bart is van plan zijn geld te krij gen of ons weg te jagen en anders niet." „Hoe weet je dat?" „Ik weet het." Ze vroeg niet meer. Er bestond voor haar slechts één autoriteit: Luke. Wat hij zei was de waarheid en de werkelijkheid. Ze onderwierp zelfs de huishoudelijke raadgevingen van de weduwe Raynes eerst aan zijn oor deel, alvorens ze op te volgen. Ze vroeg: „Pieker je erover Luke? Ben je bang?" Ze leunde over hem heen en bestu deerde zijn gezicht, zoals een hond op het woord van zijn meester wacht om te gaan liggen of lopen. Als Luke angstig was en bezorgd, als de drei gende zwarte wolk die soms over hun leven hing, hèm onrustig maakte, zou ook zij bezorgd en angstig zijn. Hij groef met zijn grote teen een holle tje in het zand en vulde het weer met zijn andere voet. Hij haalde diep adem. Zijn hart klopte onstuimig „Welnee," zei hij en zijn stem klonk onbezorgd. Hij was altijd bang, dat ze hem de een of andere dag al te nauwlettend zou gadeslaan en hem betrappen zou. Hij zou er zijn rechterarm voor wil len geven, als hij haar daarmee be hoeden kon voor de schrik, die haar nog af en toe weer aangreep als op die avond jaren geleden, toen hij er over gesproken had haar weg te zen den naar Alabama. Ze trok het boven lijf terug en begon haar emmer bra men te bekijken. Ze zei: „Ik heb eens een stikzwam mee opgegeten, zeg, die tussen de blauwbessen zat." Hij zuchtte verlicht. Tegelijk voel de hij zich plotseling eenzaam. Hele maal alleen te moeten blijven vech ten tegen honger en angst was een vreemde en trieste gewaarwording. Hij zei: „Laten we nu naar huis gaan. Meneer Bart zei, dat hij een dezer dagen bij mij zou komen pra ten." Met tegenzin verlieten ze het hoge wuivende geboomte. Er was iets be- schermends en troostends in die koe le overschaduwing. Toen ze thuiskwamen, vonden ze daar twee mannen en een vrouw. Een van hen was Bart Newton. Luke kreeg een gevoel alsof zijn ribben uiteen zouden wijken, door het wilde bon zen van zijn hart. Bart begon: „Je kent zeker mijn dochter Janey nog wel. Luke. Dit is haar man. Ze komen te rug uit West-Florida". Luke zei: „Hoe gaat het u?" De vrouw keek hem gemelijk, on vriendelijk aan, met 'n snelle nieuws gierige blik naar Allie, Luke wist waarvoor ze gekomen waren. Hij kreeg een felle behoefte Bart Newton het land voor de voeten te gooien, voor hij de pijn zou moeten onder gaan ervan weggestuurd te worden. Maar hij wist toe hoe te beginnen. Hij kon niet spreken. Hij stond daar, stijf rechtop, en wachtte. Bart zei: „Het spijt me voor me zelf en voor jou, jongen, dat ik een bijzondere reden heb. Luke sprak snel. „Niks geen bijzon dere reden. Ik heb geen huur be taald en ik heb ook niks om te beta len." De man zei opgelucht: „Zo is het". De vrouw viel scherp in: „Er is geen enkele reden waarom mijn man en ik ergens anders huur zouden moe ten betalen, terwijl mijn vaders land er verwaarloosd bij ligt." Luke werd zich ervan bewust dat Allie aan zijn gescheurde mouw stond te trekken. Ze fluisterde: „Nemen ze ons de plaats af?" Hij ging wijdbeens staan als 'n jon ge stier, en zei strijdlustig: „Néém je oude plaats maar. Wij hebben ze niet nodig. De grond is zo schraal en dor als het hol van een ouwe schildpad of een leeggevreten rattenest. De vrouw vroeg wantrouwend. „Is dat zo, vader?" Newton streek met zijn vinger langs de binnenrand van zijn boord. 't Is goed land, Janey." Hij wend de zich weer tot de jongen. „Heb je iets anders gevonden, waar jullie heen kunnen?" Een golf van verlatenheid spoelde over Luke heen. Zijn lange benige armen hingen slap neer. Zijn schou ders zakten in, alsof hij te lang ach tereen achter de ploeg had gegaan. Hij zei, in uiterste wanhoop maar schijnbaar rustig overwogen: „We gaan het bos in." Newton staarde hem aan. „Het bos in?" „Ja, naar dat verlaten huis." „Maar dat kan niet. De kerel, die dat huis bouwde trok er weer uit toen ik nog een jongen was, omdat er niet te leven viel." „O jawel, het is er heel goed." „Die vreemdeling, van wie het huis is, zal wel weer eens terugkomen. Dan slaat hij je kort en klein." „Er komt geen vreemdeling. Hij zou al lang gekomen zijn, als hij daar lust toe had." „Je kunt daar niet leven, jongen, je kunt er niets beginnen. Er is geen ontgonnen land bij." Lukes gedachten cirkelden snel rondom het verlaten huis in het een zame hoge woud. „Er is 'n open plek, vlak voor het hoge hout begint. Daar ga ik mais poten. Ik ga een nieuw stuk erbij ont ginnen. Ik ga sinaasappelen ver bouwen." Janey zei: „Zie je nou, dat de jongen wat anders in zijn kop heeft? En dat hij daarom je land verwaar loosde." Bart staarde onrustig voor zich uit. „Hij kan daar niets beginnen, in dat zwarte moeras!" De vrouw keek hem aan. Haar ogen prikten. „Gaat je eigen vlees en bloed niet voor? Je hebt het me beloofd." „Ik zal het ook wel doen Luke," hij legde zijn hand op de schouder van de jongen „ik haat dit meer dan iets anders, Wanneer kun je gaan?" „Ik en Allie hebben er vandaag al over gepraat. We zijn van plan mor genvroeg te gaan." Het meisje gaf pen zwakke Jammer kreet, als een gepijnigd katje. De fa milie Newton klom in Barts wagen en reed weg. Bart hing moedeloos in eengezakt over de teugels. Luke wendde zich tot zijn zusje, met brandende ogen. Hij likte over zijn lippen.' „Is dat niet fijn zeg, daar in het bos te gaan wonen?" Hij trachtte krampachtig te glim lachen, maar zijn mond beefde. Allies ogen keken hem onderzoekend aan. „Ben je heus helemaal niet bang, Luke?" Zijn laatste beheersing brak. Hij knipte met de ogen en wreef er met zijn mouw overheen. Toen greep hij het meisje bij de broodmagere schou dertjes en schudde haar heen en weer. (Wordt vervolgd) WWWIAA/WXftAAAAftAAAAAAAAWAAAAAWWWWWWWIlWWWMWWWVWWWWWWIWWWMWWyWWWWWWWWWIftft WIE IN DE BUURT van Terni, een stadje in de Apenijnen, op honderd kilometer van Rome, op zoek gaat naar het roemruchte kasteel van Guardea, waar Lucrezia Borgia volgens de overlevering haar minnaars van kant maakte, zal tot zijn grote verbazing op de hoofdtoren de Amerikaanse vlag zien wapperen naast de vlag van de Borgia's. Slaagt hij erin tot het interieur van deze middeleeuwse burcht door te dringen, dan zal zijn verbazing nog toenemen: hij zal er kennis maken met een middeleeuwse slotvrouwe, die.... Amerikaans spreekt. Deze bizarre combinatie is een uit vloeisel van een nieuwe mode, die men in bescheidener vorm ook in de andere Europese landen aantreft, namelijk het kopen van een oude tweede woning op het rustige platteland om de druk van het moderne leven te ontvluchten. TERWIJL in Frankrijk, België en Ne derland welgestelden zich een verlaten hoeve aanschaffen om weekeinden of va kantie door te brengen, koopt men in Italië maar liever een authentiek kasteel uit middeleeuwen of renaissance met wallen, torens, ophaalbruggen, onderaard se gangen, geheime kamers en wat dies meer zij. Hoe ongelooflijk het ook moge klinken, op dit wondermooie Italiaanse platteland, is het gemakkelijker een oud kasteel te kopen dan een bescheiden wo ning Het „International Burgen Institute", een door de Unesco en de Europese Raad erkende organisatie die zich bezighoudt met het conserveren van historische ge bouwen, heeft berekend, dat er in Italië niet minder dan tienduizend burchten, to rens, renaissance-kastelen en dergelijke bestaan, waarvan de meeste tegen (ver houdingsgewijs) een prikje te koop zijn! In Puglia (in het onderste deel van de Italiaanse laars aan de Adriatische Zee) kan men al een Saracenentoren krijgen voor nauwelijks 4.300,-. De overbekende „Rocca di Radicofani" op de historische Gassia-weg staat te koop voor zes miljoen lire (ƒ40.000,-); het uitzonderlijk mooie en zonnige landschap krijgt men op de koop toe. Te Lucca werd onlangs een prachtig kasteel uit de zeventiende eeuw, met de omliggende jachtgronden erbij, verkocht voor 15 miljoen lire, dat is ongeveer de prijs van een bescheiden (nieuwe) villa op een lapje grond. In de nabijheid van Rome werden de laatste tijd dertig oude kastelen verkocht, meestal aan mensen uit het film- of kunst milieu, aan Amerikanen of aan advoca ten en artsen. We noemen een paar na men: de Franse filmactrice Yvonne Four- neaux, de Spaanse schrijver-acteur Luis de Villalonga, die voordien in Parijs ver bleef en de reeds genoemde „Amerikaan se Lucrezia Borgia", een in Amerika be kende schrijfster van comedies. Romantische zielen zullen misschien treu ren over het verval van zovele edele wo ningen, een feit is echter dat de vroegere kasteelbewoners deze grote en dikwijls heel mooie, maar weinig comfortabele ge bouwen, beu zijn en ze tegen een liquida- tieprijs kwijt willen. Dit verschijnsel is niet nieuw. Het is al enkele decennia zo. Zo werden in het ver leden veertien Italiaanse kastelen in ge vangenissen veranderd, van tien maakte men jeugdherbergen, een groot aantal werd door kloostergemeenschappen aan gekocht, van twaalf werd een gemeente huis gemaakt en twee werden zelfs kerkhof, (de „Rocca dei Tempesti" in Noale en de „Torre di Riomaggiore" te Monterosso in de Cinqueterre, vanwaar men een der mooiste panorama's ter we reld kan bewonderen), Recenter is het transformeren van oude kastelen in kas teel-hotels, -restaurants of openbare wijn Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. 11 Norac is 'n NORIT produkt V/f' 59. Sinds zijn onderdompeling in de bron was Joris wel erg veranderd! Vol verbazing zagen Panda en me neer Drom, hoe hij gouden bijlen en speren als nuttelo ze rommel opzij wierp. „Wacht even!" protesteerde de ontdekkingsreiziger tenslotte. „U hoeft niet alles weg te gooien! Laat de rest nu maar zitten. Dat beetje ex tra gewicht kan de boog wel dragen!" „Waarom zou den wij ze meenemen?" vroeg Joris. „Als wij naar onze eigen wereld worden terug geschoten, hebben we daar immers geen bijlen en speren nodig?" „Maar dat goud kunnen we goed gebruiken!" me vkts Pan da op. Het is zonde, om de rijkdom zomaar weg te gooien!" „Rijk dom?" herhaalde Joris. „Och, Pandake, wat denkt ge nog onrijp. De ware rijkdom zit niet in goud, doch m onszelve. Dus laat ons het goud verwerpen en dragen wij onze innerlijke rijkdom mee". Met deze woorden nam hij plaats op de pijl en gaf een wenk aan de dwerg, die voor het afschieten van de boog moest zor gen. kelders. Dergelijke gelegenheden zijn erg in de mode, maar gewoonlijk niet aan de goedkope kant. En nu zijn de eerste excentrici versche nen, die van middeleeuwse burchten en glorierijke renaissance-paleizen hun week- eindhuisjes willen maken. Sommigen zijn door het toeval tot een dergelijk besluit gekomen, zoals de bekende Romeinse ad vocaat Menghini. De man was met vrouw en kinderen een ritje gaan maken in de Sabijnse bergen om er een bescheiden landhuis te kopen. Dit bleek echter onvind baar maar een makelaar zei hem, dat hij wel iets anders te koop had: het kasteel van Nicolo II, gebouwd in de jaren elfhon derd te Roccantica. De advocaat antwoordde dat hij voor kastelen geen geld had en dat het niet zijn bedoeling was geweest meer dan een half miljoen lire (3.000 gulden) te beste den. „Akkoord", zei de makelaar, „U krijgt het voor een half miljoen". Liep het kopen van deze burcht van een leien dakje, met het vervolg van dit ver haal was dat niet het geval. De „Roccatica" van Nicolo II bezat geen elektrische installatie noch stromend water. De advocaat ging direct aan het werk om van zijn kasteel een moderne woning te maken, maar dat bleek een bo venmenselijk werk te zijn. Houwelen en drilboren kwamen niet door de meters dikke muren heen, die destijds reeds de aanvallen van de lansknechten hadden af geslagen. Slechts met behulp van kleine dynamietladingen konden de nodige ope ningen worden gemaakt Kopers van dergelijke kastelen dienen er dus rekening mee te houden, dat de restauratiekosten van 10 tot 100 maal zo veel kunnen bedragen dan de aankoopprijs van zo'n „weekeindstulpje." Dat is de voornaamste reden waarom de oorspronkelijke eigenaars deze oude fa miliestukken voor een prikje van de hand doen. Ze moderniseren, beweren ze, kost een fortuin. En zelfs dan is het niet al tijd zo eenvoudig. VOOR DE ECHTE romantici bestaat er nochtans een manier om deze moeilijkhe den te omzeilen. De oplossing werd gege ven door de „Amerikaanse Lucrezia Bor gia". Nina Savo bewoont het oude zomer verblijf van Lucrezia Borgia op dezelfde wijze als de beruchte prinses deed: aan liet hele verblijf heeft ze niets veranderd. Men treft er alleen houtvuren aan, men maakt zijn toilet in oude wasbekkens en er wordt gekookt op het eeuwenoude „focolur" met hout uit de omliggende bos sen. De dame zelf loopt gekleed in oude renaissance-gewaden waardoor haar ge lijkenis met „La Borgia" nog frappanter wordt. Geregeld heeft ze kunstenaars en mensen uit de Amerikaanse kolonie te Ro me te gast. En die vinden het heerlijk te leven in dit kasteel van Guardea, waar ze de hitte van de Romeinse zomer in de koele ruime vertrekken kunnen ont vluchten. Maar in de winter, die in Italië meestal niet zo zacht is als men in de noordelijke landen denkt, keert ze naar New York terug naar het moderne com fort van haar flat op Fifth Avenue. Jongens en meisjes uit Beieren in Duits land zullen deze maand en ook in augus tus naar het Noordlimburgse plaatsje IJs- selsteyn komen om daar het Duitse oor logskerkhof te verfraaien. Op dit kerkhof liggen 32.000 Duitsers begraven. Een en ander geschiedt in het kader van een ac tie „Verzoening over de graven van onze vaders heen". De jeugd offert daarvoor twee weken vakantie op. De jeugdige Duitsers worden ondergebracht in een voormalig DUW-kamp. Het in Budel gele gerde Duitse onderdeel stelt koks ter be schikking. Dieren hebben gelukkig geen last van koude oorlogen en ijzeren gordij nen, getuige dit poolberenpaartje uit de Sovjet-Unie dat eind vorige week zonder politieke verwikkelingen een nieuw tehuis vond in de Londense „Zoo". Amos (nog uitrustend van de vermoeienissen van de lange reis) en zijn wijfje Mosa, die zo juist de nieu we behuizing geïnspecteerd heeft, voe len zich kiplekker bij de Londense julitemperatuur van 13 graden. Ook de verstandhouding met de dierentuinbe zoekers laat niets te wensen over. Een treffend voorbeeld van vreedzame co- existentie, al genieten Amos en Mosa, net als de Sovjetdiplomaten af en toe, slechts beperkte bewegingsvrijheid HOLLYWOOD - In het stenen tijdperk van Hol lywood's bestaan was het statussymbool een tennis baan. Daarna werd het 't zwembad: Hoe aroter dat zwembad, hoe voornamer de bezitter. Een ander aardigheidje was een te lefoon in de auto. De pio nier hiervan was Frank Sinatra, een voortrekker op 't terrein van stands symbolen (eigen vlieg tuig, eigen landingsplat form voor een eigen heli kopter enz.). Het schijnt dat Sammy Davis jr., destijds 'n toe gewijd volgeling van Si natra, ook een telefoon in zijn auto liet installeren en de wagen van Sinatra opbelde om het hem te vertellen. ..Een ogenblik", zei Sinatra, „ik heb een gesprek op mijn andere toestel". DIT ALLES is slechts een inleiding tot een praatje over het nieuwste speelgoed van de filmbe roemdheden: het sauna bad. Sinatra heeft er een. Glenn Ford ook. Dean Martin denkt erover en vele andere acteurs en producers hebben sauna baden laten installeren of in bestelling. Sommige nieuwe huizen in deftige buurten worden kant en klaar met saunabaden geleverd en ze zijn een „moetje" voor luxueuze flatgebouwen in Holly wood. De kosten om het op zijn Hollywoods te kunnen uitzweten kunnen variëren van 2.200 dollar (f 8600) voor een eenvou dige sauna tot 10.000 dol lar (f 36.000) voor een luxueuze inrichting zoals die van t.v.-vroducer Wil liam Dozier. Een van de meest populaire sauna's van Beverly Hills is die van Tony Owens, de temperamentvolle echt genoot van Donna Reed en de producer van haw t.v.-programma's Vrien den of logeés die er voo~ de derde keer komen saunaën, krijgen een handdoek met zijn naam erop geborduurd. In Owens sauna staat een rek vol met zulke hand doeken en zelfs ov dat rek heerst het standsbe wustzijn. „Op een dag" vertelde Owens, „kwam Eddie Fisher voor een stoombad en hij keek naar het rek. „Ik zing beter dan Dean Martin" zei hii en hij hing zijn handdoek boven die van Dean ov het rek. Nu wil iedereen bovenaan hangen". OWENS spot met de bewering dat stoom zo goed is om af te vallen. „Drink een glas water en je hebt al het wegge- transpireerde terug", merkte hij op. „Ik neem stoombaden omdat ze me een prettig gevoel geven. Ik heb een beetje reuma tiek in mijn heup en daar is de hitte prachtig voor. Stoombaden nemen is een gewoonte, net als roken. Als je er eenmaal door bent aangetast, is het heel moeilijk, om eraf te ko men". Voor hen die het nog niet zo ver aebracht heb ben dat zij een eigen sauna kunnen laten in stalleren, zijn er overi gens verschillende open bare saunabadinrichtin gen in Hollywood. Een daarvan heeft zelfs een Finse badmeester in dienst, die de saunaba ders met authentieke berketwijgen afrost. OVERIGENS kan men tegenwoordig ook in ons land een particuliere sau na laten aanleggen of installeren. Een ambitieu ze firma importeert de complete uitrusting, be staande uit een stoom- kachel, 2 of 3 vouwwan den en een afsluitgordijn van rubberdoek. Een originele Fins-berken waterputs en een idem rugborstel krijgt men er bij cadeau. Wie voldoende ruimte in keuken of bad kamer heeft, kan met de ze outillage een eigen „saunahoek" aanleggen. JOHANNESBURG (AP) Volgens vele Zuidafrikaanse kinderen is vader niets anders dan een pretlievende werkschuwe leegloper, die meer tijd besteedt aan het kijken naar aardige meisjes dan aan werken. Dit is de conclusie, getrokken uit een tekenwedstrijd, waarbij aan Zuidafri kaanse kinderen werd gevraagd, hun vader uit te tekenen. Dit hebben ze nu gedaan en de oude heer is er niet te best afgekomen. Op slechts vijf van de 500 ingezonden tekeningen wordt pa uitgebeeld terwijl hij een of ander werk verricht. De organisatoren van de wedstrijd vinden, dat het resultaat een goede kijk geeft op de bezigheden van vader in de kring van het gezin. „Hij wordt afgebeeld als een vrolij ke kwant met een open oog voor meis jes. Wij waren een beetje geschokt, toen wij dit thema in de meerderheid van de 500 door kinderen van vijf tot vijftien jaar ingezonden tekeningen za gen terugkeren. Maar zelden zag men pa als een hardwerkende man. „Het lijkt erop, dat de meeste kinderen hun vader zien als iemand, die nooit naar zijn werk gaat maar zijn tijd door brengt met golf spelen, tennisen en vis sen." Slechts een van de jeugdige kunste naars had zijn vader afgebeeld, terwijl hij vrijwillig thuis werkte. Hij waste in de keuken de vaat. De meeste anderen tekenden hem als een slapende vlees klomp in een luie stoel, zwemmend, zonnebadend op het strand of gewoon maar rondhangend met kranten en ko mische tijdschriften. Vele ouders, die naar de openbare tentoonstelling van het werk van hun lieverdjes kwamen kijken, fronsten hun voorhoofd, daar alle tekeningen waren voorzien van naam en adres van de jeugdige arties ten. Een meisje dat haar naam in koeien van letters op haar tekening had ge zet, had pa afgebeeld, terwijl hij naar zijn welgevormde buurvrouw knipoog de. HEEFT DIE OUDE ZONDERLING DR.HWA BOEKHOUDER RANG VERMOORD was\ AD6 J NOU EN OF...MAAR HET VWS EEN BEETJE EEN VREEMDE ONTMOETING DAN HAD HIJ DIE DOLK TDCH NIET ZOMAAR ROND LATEN SLINGEREN... IK WEET NIET WAT IK ER VAN DENKEN MOET! HEEFT DIE SOE MEI ZICH AAN HAAR AFSPRAAK MET JE GEHOUDEN NADAT TSJiAO TAIZUN MONTUREN MET HET SPOOK VERTELD HEEPT. EEN ONOERNEMËNDE JONGE VROUW..HOUD WEL EEN OOGJE OP HAAR BIJ DIE INBREEK-PARTU IK ZOU NU MAAR GAAN iTLOOPT TEGEN avEN...

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7