Mislukte speculatie aardappelhandel in Grote voorraden van oude oogst bijna onverkoopbaar HET WEER bracht de het nauw De Gaulle wil EEG-verdrag wijzigen Radio- en TV-plan komt er wel door in de Tweede Kamer Drie moties op komst over de regeling van detailpunten N.S. lijden verlies van 9 miljoen Drie inbraken in IJmuiden STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Wettelijke verzekering tegen arbeidsongeschiktheid Feijenoord loot tegen Real Madrid Anders Bondeman wint Improvisatieconcours DEBAT ZONDER VERRASSINGEN Kamer akkoord na verhoging van de uitkering s gr ens W VERWOED m ZONEN Onvast weer Aan het strand Het woord is aan PAS-TUNETTE F a, HOP, KOLEN 50e JAARGANG NUMMER 204 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré WOENSDAG 7 JULI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije De Nederlandse aardappelhandel zit met grote voorraden, die hij niet meer kwijt kan. Toen een tekort op komst leek en het er de schijn van had dat de nieuwe oogst nog enkele weken weg zou blijven heeft de handel veel aard appelen gekocht. De prijzen liepen sterk omhoog. De handel verwachtte veel te kunnen exporteren en ook op de binnen landse markt waren goede prijzen ver zekerd. Het liep echter anders. De Nederlandse regering verlaagde de kwa liteitseisen iets, waardoor een grote in voer van aardappelen uit Polen mogelijk werd, en bovendien kwam de nieuwe oogst op tijd. Nu schreeuwt de handel moord en brand. „Ze hebben gewoon gespeculeerd" zegt de Nederlandse consumentenbond. „Wie zich brandt moet op de blaren zitten. Als de handelaren hun zin hadden gekregen, had de consument kunnen betalen". En in antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid Voogd (Boerenpartij) zegt minis ter Biesheuvel onder meer: „De invloed, die de import op de op dat ogenblik sterk door speculatieve overwegingen beheerste prijsontwikkeling heeft gehad, is niet concreet aan te geven. Ook andere facto ren zijn hierop van invloed geweest". Niet minder duidelijk is deze zinssnede: „Er moest ook dit jaar tot maatregelen worden overgegaan, omdat er een tekort dreigde te ontstaan, met als gevolg een sterke prijsstijging. Bij een dergelijke si tuatie hebben slechts weinigen voordeel. Ook de telers zijn meer gebaat met een constante vraag en redelijke prijzen. De getroffen maatregelen hadden zeker niet ten doel de kansen, die de telers overigens in ruime mate hebben gehad, om hun aardappelen tegen lonende prijzen af te zetten, te belemmeren, doch om in het belang zowel van de telers als van de consument een tekort, dat onvermijde- Feyenoord heeft vanmorgen bij de lo ting voor de eerste ronde van het toernooi om de Europa-beker voor landskampioe nen, geloot tegen de Spaanse kampioens- ploeg Real Madrid. De eerste wedstrijd wordt in Rotterdam gespeeld. Go Ahead heeft voor de Europa cup II geloot tegen het Schotse Celtic. Go Ahead speelt eerst thuis. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Langs sluizen en havens5 Uit stad en omgeving5, 6, 7 In de Vishal en op zee6 Radio en t.v11 Kunst 11 Topsy 12 Economisch nieuws 13 Feuilleton 13 Beurs 13 Scheepsberichten 14 Sport 15 Ferdinand 16 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele plaatselijke buien. Overwegend matige wind uit westelijke, in het zuiden tijdelijk uit uiteenlopende richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een koele noordwestelijke luchtstro ming houdt nog aan door een lage drukgebied bij Scandinavië. Morgen flinke zonnige perioden en nog een kleine buienkans. Middagtemperatuur 16-17 graden. Zeewater 15 graden. V ooruitzichten: Nog fris door polaire luchtstroming. lijk met prijsexcessen gepaard gaat, te voorkomen". Het aardappelseizoen 1964-'65 met zjjn recordopbrengsten, een prima kwaliteit en een export die bijna het dubbele was van het veeljarig gemiddelde, is voor veel on dernemers toch slecht afgelopen, in ver scheidene gevallen zelfs katastrofaal ge ëindigd. Deze bevestiging van het bovenvermel de vindt men in een mededeling van het secretariaat van het produktschap voor aardappelen. Vooral de handel, aldus het secretariaat, heeft zeer grote verliezen moeten incasseren. Voor de telers waren de verliezen minder ernstig, omdat de eind mei nog aanwezige voorraden (op een hoogtepunt in de groot- handelsprijzen op 12 en 13 mei was toen een sterke prijsdaling gevolgd) in over wegende mate in handen van de handel waren. Het was ook de handel die op de import zeer grote verliezen leed. Eind juni was er een voorraad van ver scheidene duizenden tonnen die nog niet geplaatst was, en waarvan men zich moet afvragen of er nog wel een plaats in de consumptiesector voor te vinden zal zijn. Geschat is dat van die nog aanwezige voorraad tenminste driekwart in handen van de handel is. Ze bestaat voor onge veer de helft uit bintjes. Het produktschapssecretariaat meent dat de ernstige verliezen die een groot deel van de aardappelhandel heeft ge leden niet door ongezonde speculatieve handelingen zijn veroorzaakt. De sterke prijsstijging in mei werd ver oorzaakt door de in het begin van die maand bij het bedrijfsleven groeiende veronderstelling dat in Euorpa een tekort situatie zou ontstaan zoals in 1962. De prijsdaling na 12 en 13 mei voltrok zich vrijwel even snel als de prijsstijging daarvoor en nog in de meimaand moest men constateren dat er geen sprake was van een te grote buitenlandse vraag zoals eerder was verondersteld. Het produktschap vergaderde op 12 mei. Het meende toen wel dat er van over drijving sprake was maar kon er niet van uitgaan dat de hoge buitenlandse biedin gen geheel ongegrond waren en adviseer de maatregelen ter verruiming van het aanbod. De tijdelijke opschorting van de invoerrechten op oude aardappelen, waar toe de overheid op advies van het pro duktschap besloot, vond algemene instem ming bij het bedrijfsleven. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Zo langzamerhand komt in Brussel de Franse aap uit de Europese mouw. Generaal De Gaulle, die al jaren geen genoegen neemt met het volgens zijn oordeel eigenmachtig optreden van de Europese commissie, wenst dat de taak en de bevoegdheden van die com missie worden herzien en dat het ver drag van Rome wordt gewijzigd. Nie mand heeft dat nog duidelijk laten blij ken maar in de kringen van de commis sie, vooral in de omgeving van dr. Mans- holt, de vice-voorzitter, is men er van overtuigd, dat hier de Franse schoen wringt. Het is De Gaulle volkomen duidelijk dat een verlaten van de E.E.G. door Frank rijk onmogelijk is, o.a. omdat de Franse landbouwers een verlaging van hun prij zen niet zullen accepteren. Hij kan thans tot die landbouwers zeggen: Frankrijk wil de E.E.G. niet verlaten en wil alleen dat de zes landen meer zeggenschap krijgen in het beheer van de Europese zaken, dat niet de commissie de dienst uitmaakt maar dat een vergadering van door de zes landen benoemde vertrouwensmannen besluiten neemt. Daarvoor komen natuurlijk althans volgens De Gaulle's redenering de per manente vertegenwoordigers van de grote zes in Brussel het eerst in aanmerking. Eventueel zou het ook de raad van minis ters van de E.E.G. kunnen zijn. Zo ongeveer kan men zich de gedach- tengang en de argumentering van de Franse president denken en men verwacht in Brussel dat hij daarmee over een paar weken wel voor de dag zal komen. (Zie ook pagina 3) De 28-jarige Zweed Anders Bondeman, organist van de stadskerk in Eksjö, heeft het 15de Internationale Orgel Improvisa tie Concours in de Grote of St. Bavokerk in Haarlem gewonnen. De wisseltrofee, een zilveren schaal die vorig jaar in het bezit kwam van de 33-jarige Arie Keyzer uit Oude Tonge (organist te Middelhar- nis), zal hem vrijdagavond in het Haar lemse Stadhuis worden overhandigd. De winnaar van vorig jaar was zijn ernstigste concurrent. De overige twee deelnemers waren de 29-jarige Zwitser Lionel Rogg, docent aan het Conservato rium van Genève, en de 22-jarige Frans man Daniël Roth, plaatsvervangend orga nist van de Sacré Coeur in Parijs. Het viertal had van de hand van de Haarlem se stadsorganist Albert de Klerk een vier regelig thema voor variaties en fuga ge kregen. De jury bestond uit Piet Kee (Haarlem), Ralph Downes (Londen) en Hans Klotz (Keulen). Voor vervolg zie pag. 11) De Russische hoofdstad Moskou heeft te kampen met hoog water. Door de aanhoudende regenval is het water op sommige punten zo hoog gestegen, dat autobussen in de straten vastraakten. De passagiers moesten toen met bootjes worden ontzet en „gered". (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Vrolijk kan rekenen op een ruime meerderheid voor zijn plan tot hervorming van de radio en televisie. De gisteren gehouden Kamer debatten over de nota-Vrolijk hebben geen verrassingen opgeleverd. De re geringsfracties verleenden ruime steun aan de hoofdzaken van het plan (toe- latingsvormen voor nieuwe omroepen, invoeren van reclame) en bleken slechts van mening te verschillen over enkele detailpunten. De critiek van de oppositie, de V.V.D., en het grootste deel van de C.H.U., leverde bijna geen nieuwe gezichtspunten op. De discussies zijn gisteren op een lang durige marathon uitgelopen, die vandaag nog wordt voorgezet. Tien sprekers voer den het woord, maar veel nieuws werd er over het inmiddels vrijwel doodgeprate onderwerp niet meer gezegd. Als minister Vrolijk vandaag in zijn antwoord op en kele ondergeschikte punten aan de wen sen van de Kamer tegemoet komt, zal hem bij de verdere uitwerking van zijn plannen niet veel in de weg worden ge legd. Er zijn een drietal moties op komst en wel over de positie van de pers bij de ex ploitatie van de radio en T.V.-reclame, over de samenstelling van de reclame stichting die reclame zal gaan verzorgen en over de commissies die de coördina tie van radio- en televisieprogramma's zal moeten regelen. Vooral de A.R.-afgevaardigde de heer Schakel hield een warm pleidooi voor de belangen van de pers, die gevaar loopt schade te lijden door de invoering van reclame in radio en T.V. De minister wil niet verder gaan dan een tijdelijke com pensatie. De heer Schakel noemde dat zeer teleurstellend en bepleitte een systeem overeenkomstig het advies van de meerderheid van de Pacificatiecom missie. Hij liet doorschemeren dat hij de Kamer een motie zal voorleggen als de minister niet meer wil doen voor de be langen van de pers. De heer Baeten (K.V.P.) stond veel dichter bij het stand punt van de minister. Het was hem niet duidelijk waarom de pers zoveel bezwaren heeft tegen een compensatie. De onafhan kelijkheid behoeft daar niet onder te lij den, vond hij. Mevrouw Brautigam (P.v.d.A.) bleek met haar standpunt ongeveer halverwege tussen beide opvattingen in te staan. Zij wilde de door de minister voorgestelde stichting tot exploitatie van reclame voorlopig handhaven, maar stelde wel de. eis dat in deze commissie niet één maar twee vertegenwoordigers van de pers zit ting zouden hebben. Verder vond zij dat de minister zich nu al bereid moet verkla ren om zo nodig later de exploitatievorm te veranderen. Ook zij kondigde een mo tie aan voor het geval de minister aan deze wensen niet zou willen toegeven. Eén van de belangrijkste maar tevens een van de onduidelijkste punten bleek gisteren de bestuurlijke openheid en het gezamenlijk programma te zijn. Zowel de heer Schakel (A.R.) als zijn collega Kik kert (C.H.U.) lieten duidelijk weten dat de door de minister voorgestelde omvang van het gezamenlijke programma het ma ximale is waartoe zij bereid zullen zijn. „Als de voorstanders van een nationale omroep van dit gezamenlijk programma een magneetuitwerking verwachten" zo waarschuwde de heer Schakel, „dan zul len zij ons op hun weg vinden." De heer Kikkert zei ongeveer hetzelfde: „Het ge zamenlijk programma moet niet de inzet zijn tot een nationaal programma". Een geheel andere benadering bleek drs. Voogd (P.v.d.A.) te hebben. Het al gemene programma, zei hij, moet niet aanvullend zijn, maar het resultaat zijn van eigen creatief werk. Het algemene programma moet niet bevatten wat de omroepen laten liggen." Mr. Baeten (K.V.P.) zei dat het gezamenlijk program ma niet concurrerend maar aanvullend moet worden. (Zie verder pag. 2) De fractievoorzitter van de V.V.D. in de Tweede Kamer, mr. Geertsema, kwam tijdens het radio- en t.v.- debat niet met nieuwe gezichts punten. Sheridan; Edelmoedigheid komt pas na recht vaardigheid. De Nederlandse Spoorwegen hebben in 1964 een verlies geleden van 9,1 miljoen gulden. In 1963 werd er nog een batig saldo van 0,5 miljoen gulden geboekt. De negatieve uitkomst over 1964 is het ge volg van het feit dat de kosten sneller ste gen dan de ontvangsten. In haar jaarverslag pleit de directie van de N.S. met klem voor gelijkmaking van de exploitatievoorwaarden op het gebied van de infrastruktuur, onder meer door middel van compensaties. Zij meent na melijk dat de concurrentieverhoudingen worden verstoord doordat de N.S. wegen, bruggen, kruisingen en allerlei installaties zelf moeten bekostigen, terwijl het perso nenautoverkeer het zwaar wegvervoer en het transport te water beschikken over door de overheid gefinancierde voorzie ningen (land- en waterwegen). (Zie verder pagina 14) Bij de Velsense politie is aangifte ge daan van drie inbraken, welke allen in dezelfde nacht in IJmuiden hebben plaats gehad. Zo is men door een openstaand w.c.-raampje een verfpakhuis aan de In dustriestraat binnengedrongen, waar uit een geldlade van de toonbank ongeveer tien gulden aan klein geld werd meegeno men. Ook heeft men zich hier In het be zit gesteld van drie glassnijders en een stalen meetband, waar waarschijnlijk la ter in de nacht een nuttig gebruik van is gemaakt, want er is ook nog ingebro ken bij de winkel van de IJmuiden Stores aan de Trawlerkade. Hier is men binnengekomen via de plat te daken van de omliggende bedrijfsgebou wen, waarna op de afgesloten binnenplaats met een glassnijder in het kantoorraam een gebogen gat werd gemaakt, zodat de sluiting kon worden verwijderd. In het kantoor werden op de verschillende afde lingen kasten en bureauladen doorzocht en met een uit het magazijn afkomstige koe voet een ouderwetse administratiekast opengebroken, waar een potje met onge veer tien gulden van zijn inhoud werd ont daan. Uit een kassa in de winkel werd hier tenslotte nog vijftig gulden ont vreemd. In dezelfde nacht en zoals kon worden vastgesteld na twee uur geschiedde de derde inbraak bij café „Johnny" aan de ir. J. Dirksstraat. Ook hier moet men de binnenplaats via platte daken hebben be reikt, waarna uit de keukendeur enige pa nelen werden losgerukt. Door deze opening kon de woning wor den betreden, waarbij men in de huiska mer uit een damestas twee bankbiljetten van tien gulden en uit een geldkistje on geveer vijfhonderd gulden heeft meege nomen. Eenzelfde bedrag werd nog uit de kassa in het café ontvreemd. Door de po litie wordt naar de dader(é) een inten sief onderzoek ingesteld. Advertentie Minister Vrolijk behoefde gister middag in de Kamer niet bang te zijn dat zijn radio- en t.v.-plan de eindstreep niet zou halen. TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG- De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stem men de Wet op de Arbeidsongeschikt heidsverzekering aanvaard. De wet, die voorziet in een verplichte verzekering voor loontrekkenden tegen langdurige arbeidsongeschiktheid, zal met ingang van 1 januari 1967 de invaliditeits- en ongevallenwetten vervangen. Het ver vallen van de Ongevallenverzekering leidt ertoe, dat gedurende het eerste jaar van de arbeidsongeschiktheid als gevolg van een bedrijfsongeval, zieken geld krachtens de Ziekengeldverzekering zal worden verleend. De Kamer nam bij zitten en opstaan de motie-RooIvink aan, waarin de regering wordt uitgenodigd de dagloongrens in de A.O.W., die het inkomen aangeeft waar over maximaal uitkering en premie wordt berekend, te verhogen tot 20.000 gulden per jaar en die grens ook op te nemen in de Ziektewet. Minister Veldkamp die tegen de motie geen overwegende bezwa ren aanvoerde, had de uitkerings- en pre- miegrens in zijn wetsontwerp gesteld op de gangbare dagloongrens, die thans ruim 8-000 gulden bedraagt. De hoogte van de uitkeringen is afhan kelijk van de graad van invaliditeit en varieert van 10 tot 80 percent van het dag loon. De maximale uitkering in de con ceptie van minister Veldkamp kon hoog uit 6760,- per jaar bedragen. Volgens de motie-Roolvink komt die uitkering maxi maal op 16.000,- per jaar. De motie, die vooral was ingediend om de middengroe pen bij langdurige ziekte en invaliditeit een hogere uitkering te garanderen dan zij conform het wetsontwerp zouden krij gen, riep alleen verzet op bij de C.P.N. en bij vijf van de aanwezige K.V.P.-leden. De Kamer aanvaardde voorts met alge mene stemmen een motie van de heer Van Lier (P.v.d.A.), waarin de regering wordt gevraagd te voorkomen dat invali- de rentetrekkers bij de invoering van de A.O.V. minder inkomen zouden verwerven dan zij nu krachtens de geldende interim regeling ontvangen Een motie van de heer Tilanus (C.H.U.)waarin werd ge vraagd om de in te stellen gemeenschap pelijke medische dienst geleidelijk ook in te voegen in de andere sociale verzeke ringen, werd eveneens aanvaard met al leen de stemmen van de K.V.P. tegen. De Kamer nam voorts een wetsontwerp aan waarbij de Ziektewet, die voorlopig nog gehandhaafd blijft, aan de wet op de A.O.V. wordt aangepast. Ook ging de Ka mer akkoord met de noodzakelijk gewor den wijziging van de Organisatiewet So ciale Verzekering. Advertentie verkrijgbaar bij HOOFDSTRAAT 187 - SANTPOORT Zie ook de advert, elders in dit blad. UITSLUITEND DE BETEFr SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMFF'.AAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1