Confectie-industrie werft 64 Turkse kleermakers Nieuws uit de bedrijven Produktschap aardappelen was bang voor maximumprijzen -'S||p 1 Voorzitter bevestigt speculatie Weer enig optimisme bij Ubbink/Davo Akkoord over uitkering ineens in meubel en houtsector Hoogovens nemen deel in Scheuer NV Fino-fabrieken opgericht Obligatielening tegen 98 Sterke premiestijging bij de Goudse Minister spreekt over bioscoopbedrijf Nieuwe Franse graanprijzen Industrie in Sovjet-Unie baseert zich op vraag Sorex Nederland gaat aardgas en olie opsporen Nederlandse Gasunie leent ondershands SC H EEPVAARTB ERIC HTEN Aantal werklozen is gedaald verhandei.de fondsen Lening Bredero iets overtekend Gezonde balans bij Schuttersveld Groothandelsprijzen hoger in april 28 i DONDERDAG 8 JULI 1965 15 Protest tegen hulp aan Defence and Aid Fund Dirk Verstoep Nederland nieuwe onderneming CAO-onderhandelingen alcoholkleinhandel Gisteren op het Damrak WALL STREET: Weer lager WEEKABONNEMENTEN Het produktschap voor aardappelen heeft zijn maatregelen ter verruiming van het aanbod op 12 mei genomen on der zware druk van de overheid. Dit heeft de heer Glotzbach, secretaris van het produktschap, gisteren verklaard op de bestuursvergadering van het schap. Hij zei dat eventuele overheidsmaatre gelen het bedrijfsleven nog meer zouden hebben geschaad. Hij dacht hierbij aan de mogelijkheid van een maximumprijs regeling. De voorzitter, dr. Van Beukering, her innerde daarna aan zijn in de vorige ver gadering gemaakte opmerking, dat het het beste zou zijn als de minister van Econo mische Zaken de zekerheid zou geven dat er geen maximumprijsregeling was te verwachten. Met die zekerheid zou de binnenlandse handel zich vrijelijk in con currentie met buitenlandse kopers kunnen bevoorraden, maar die zekerheid werd niet gegeven. Gisteren heeft men in dit blad al kun nen lezen dat minister Biesheuvel weinig voelt voor een situatie, waarin slechts weinigen profijt zouden kunnen trekken van de hoge prijzen. Op de vergadering is druk nagepraat over de situatie waarin de handel ver keert na het zakken van de prijzen. De voorzitter wees erop dat de voorraden op 12 mei, toen het produktschap vergader de, bij een normale binnenlandse afzet en een normale export voldoende zouden zijn geweest om de aansluiting met de nieuwe aardappelen te halen. Het onzekere punt Op de aandeelhoudersvergadering van Ubbink/D&vo heeft de voorzitter van de raad van commissarissen, ir. J. C. Keiler, een toelichting gegeven op het voorstel om het dividend dit jaar te passeren. De opgetreden stagnatie in de afzet van haarden eind vorig jaar is hiervoor onder meer verantwoordelijk. Een andere reden is het feit dat door voorraadvorming zware eisen aan de liquiditeit werden ge- «teld. Het opengaan van de nieuwe aardgas- markt is bijzonder traag verlopen, terwijl de bestaande markt van olie- en kolen haarden zich uiterst gereserveerd toont. Gedurende de laatste maanden begint er echter in de afzet van aardgasconvectors wat schot te komen. De aandeelhoudersvergadering ging na langdurige discussie akkoord met de jaarstukken en het voorstel om dit jaar het dividend te passeren. In Rotterdamse K.v.K. Tijdens de dinsdag gehouden openbare vergadering van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rotterdam heeft de voorzitter ir. J. van den Berg zijn verontrusting uitgesproken over het plan van de Nederlandse overheid om een be drag van honderdduizend gulden te stor ten in het „Defence and Aid Fund". De heer Van den Berg, die zei ook te spre ken als representant van het Rotterdam se bedrijfsleven, wees in dit verband op de ongunstige repercussies van Zuidafri- kaanse zijde op de voorgenomen schen king. De voorzitter vroeg zich af of de regering in dit speciale geval niet te wei nig rekening heeft gehouden met de be langen van het bedrijfsleven, nu de con sequenties van het politieke beleid zeer nadelig dreigen te worden voor diverse belangrijke Nederlandse industrieën. Hij adviseerde de grootste omzichtigheid met de uitvoering van de voorgenomen schenking. In Den Haag is opgericht „Dirk Ver stoep Nederland n.v.". Het doel van de vennootschap is onder meer het aannemen en uitvoeren van bagger-, grond-, water bouwkundige-, beton- en bouwwerken, het exploiteren en ontginnen van terreinen en zovoorts. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 1 miljoen, verdeeld in duizend aandelen elk groot 1.000. In het kapitaal is deelgenomen door de baggermaatschap- pij Dirk Verstoep n.v. voor 199 aandelen, door Dirk Verstoep voor één aandeel. De stukken zijn in contanten volgestort. Tot directeuren zijn benoemd ir. A. N. Neu mann in Wassenaar en ir. H. Brugman in Den Haag. was alleen de export. Het buitenland bood hoge prijzen en er werd dus rekening ge houden met een grote export. Dat maak te, aldus de voorzitter, dat er geen zeker heid meer bestond omtrent een goede aansluiting met de nieuwe oogst. Achter af bleek de export heel erg tegen te vallen. Duidelijk blijkt uit deze woorden, dat er inderdaad van speculatie sprake is ge weest, want een normaal handelsverloop was verzekerd. Dat blijkt ook uit een op merking van de groothandelaar Van Es op de vergadering: „Altijd, als er aan schaarste wordt gedacht, komen nog uit alle hoeken en gaten aardappelen te voor schijn. Neem nooit weer maatregelen, sinds 1865 hebben we geen tekort meer gehad." De werkgevers- en werknemersbonden, die betrokken zijn bij de CAO meubel- en houthandel, hebben besloten, alle leden werkgevers met klem te adviseren, de uitkering-ineens 1965 aan de werknemers te betalen. Eén percent zal in juli en één percent zal in december 1965 betaalbaar wobden gesteld. De partijen zien deze uitkering als een onderdeel van het loonpakket 1965 en re kenen er op, dat alle werkgevers in deze geest zullen handelen. Over de wijze waarop deze uitkering in de CAO zal worden verwerkt zullen de werkgevers- en werknemersbonden zich nog nader beraden. De werknemersbon den in de houtsector hebben de werkge vers gevraagd de twee percent in de va kantietoeslagregeling 1966 op te nemen. Hoogovens IJmuiden nemen voor de helft deel in het Assurantiebedrijf Gebr. Scheuer te Amsterdam. Dit omvat alle assurantiezaken die vroeger werden ge daan door het scheepvaart- en expeditie- cargadoors-bedrijf Gebr. Scheuer, maar die sinds april zijn afgesplitst in een af zonderlijke NV. Hoogovens bezitten alle 75 geplaatste gewone aandelen en Scheu er de 75 preferente aandelen. Opgericht is de n.v. Fino-fabrieken te Harderwijk. Het kapitaal bedraagt 1 miljoen, verdeeld in duizend aandelen van 1.000 ieder, te weten vijfhonderd aande len A en vijfhonderd B. Hiervan zijn bij de oprichting geplaatst en volge stort honderd aandelen A en honderd aandelen B. Doel van de vennootschap is onder meer het bereiden en of verhande len van voedingsmiddelen voor menselijk gebruik. Tot directeur zijn benoemd de heren E. J. Holtrust in Harderwijk en J. Holtrust in Ermelo. Binnenkort zullen de enige tijd geleden gestrande onderhandelingen tussen werk gevers en werknemers over een collectie ve arbeidsovereenkomst voor de detail handel in alcoholhoudende dranken wor den hervat. Dit heeft de voorzitter van het bedrijfschap voor de detailhandel in alcoholhoudende dranken, de heer L. J. Platenburg, medegedeeld op een in Den Haag gehouden vergadering van het be stuur van dat schap. Het is denkbaar dat in zulk een CAO een bepaling zou worden opgenomen over het niet laten werken van de werknemers in deze bedrijfstak op bijvoorbeeld maan dagen. Blijkens een prospectus is de uitgifte opengesteld op een zes percent dertig jarige obligatielening 1965 groot ƒ500.000 in stukken van 1.000 en 500 tegen 98 percent ten laste van de vereniging voor christelijk hoger en middelbaar onderwijs te Zeist stortingsdatum is vrijdag 23 juli. De opbrengst der lening dient ter fi nanciering van de verbetering en conser vering van gebouwen en terreinen, en ter consolidatie van kortlopend krediet. De aflossing zal plaatsvinden a pari in der tig jaren. Versterkte of algehele aflossing wordt voorbehouden, echter niet voor 1 augustus 1973. In 1964 noteerde de Goudse verzekering maatschappij n.v. een recordstijging van de premie-ontvangst van negentien per cent, namelijk van ƒ25 miljoen tot bijna 30 miljoen. Het winstsaldo is echter aan merkelijk lager, waarvan de oorzaak ligt in een hoger schadepercentage en in de maatstaven welke de „Goudse" hanteert bij de vaststelling der premiereserve. De winst bedroeg 1.161.851,- 1.607.104, over 1963). Het dividend werd op acht percent gesteld (onv.) Voorgesteld wordt uit de winst 836.595 toe te voegen aan de reserve, die op 10^2 miljoen wordt gebracht. Sinds 1959 zijn de ziekenhuistarieven meer dan verdubbeld. Ook de specialis tenhonoraria en de zogenoemde bijkomen de kosten zijn aanzienlijk gestegen. Her haalde premieherzieningen van ziektekos tenverzekeringen zijn daarvan het gevolg geweest. Ernstig bezorgd maakt de „Goudse" zich, dat bij het instellen van een ziektekostenregeling voor rijksambte naren de overheid geen rekening zal hou den met de belangen van de bevolkings groep, die op een particuliere ziektekosten verzekering is aangewezen. Minister Vrolijk (C.R.M.) hoopt midden augustus het hoofdbestuur van de Neder landse bioscoopbond te ontvangen voor een bespreking van de economische situa tie in het bioscoopbedrijf. Hierbij zal de positie van het Nederlands filmjournaal ook aan de orde komen. De Franse ministerraad heeft woensdag de prijzen, waartegen granen uit de ge bieden met de grootste overschotten door de overheid zullen worden aangekocht, verhoogd van 45,52 tot 46,27 franc per kwintaal voor tarwe en van 36,72 tot 37,74 franc per kwintaal voor gerst. De mais- prijs van 40,05 franc is niet gewijzigd. De hoeveelheden van de oogst 1965-66, die tegen deze prijzen zullen worden ge kocht, zijn vastgesteld op 87 miljoen kwin taal voor tarwe en 32 miljoen kwintaal voor gerst. Voor mais is geen hoeveelheid vastgesteld. Meer dan tachtig Sovjet-Russiche kle dingfabrieken zijn begonnen met het ba seren van een produktie op de vraag van de kopers in plaats van op de plannen die tot dusver door instanties in Moskou werden opgelegd, heeft de Pravda van woensdag geschreven. Hieruit blijkt dat het plan, vastgesteld in januari, om in bijna veertig maatschap pijen dit nieuwe systeem in te voeren, toch doorgang vindt, zij het met vertra ging. Oorspronkelijk was aangekondigd dat bij deze verandering ongeveer een kwart van de kledingindustrie van het land zou worden betrokken. Ook de tex tiel-, bont- en andere kledingbedrijven zijn tot de nieuwe werkwijze overgegaan. Het nieuwe systeem vloeit voort uit voorstellen die professor Yevsei Liber- man, een econoom aan de universiteit van Charkow, drie jaar geleden heeft gedaan. Een van de grondprincipes van zijn her vorming is dat fabrieken als voornaamste leidraad van hun economische resultaten de gemaakte winst in aanmerking moeten nemen in plaats van een serie voorafge stelde normen. Het systeem wordt ook al beproefd in een Oekrainse kolenmijn en een zware- machinefabriek in de Oeral. Men is van plan het ook in de voedingsindustrie te gaan toepassen. Met een kapitaal van 200.000 verdeeld in tweehonderd aandelen, elk groot 1.000, is opgericht Sorex Nederland n.v. met als doel het opsporen door middel van borin gen, aeromagnetisch of seismisch onder zoek en andere in aanmerking komende methoden van aardolie en aardgas zowel te land als te water. Veertig aandelen zijn geplaatst en in contanten volgestort, waarvan 39 door de Société de Recherches et d'Exploitation Petrolières Sorex S.A. in Parijs, en één aandeel door mr. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, advocaat in Rotterdam. Tot leden van de raad van beheer zijn benoemd de heren R. Pessayre, M. Te- naille en de „Société de Recherches et d'Exploitation Petrolières Sorex S.A.", al len te Parijs. De directie van de n.v. Nederlandse Gasunie wil onderhandse leningen aan gaan tot een bedrag van omstreeks ƒ250 miljoen ter dekking van een gedeelte van de in het laatste kwartaal 1965 en in het jaar 1966 te verwachten investeringsuitga ven. De rente bedraagt 6'/i percent p.a., half jaarlijks te voldoen, terwijl de uitgif teprijs 100 percent is. De looptijd is 18 jaren, de eerste aflossing zal plaatsvin den in het zevende jaar. Vervroegde af lossing is niet toegestaan. De lenings overeenkomsten zullen een obligatieclau sule bevatten. De geldgevers zullen de storting kunnen verrichten tussen 1 sep tember 1965 en 1 september 1966. Abbekerk 8 ten anker Port Said. Achilles 6 v. Amsterdam n. Curagao-W. Pacific. Acteon 7 v. Teesport n. Sunderland. Alamak 7 v. Suez n. Genua. Alcor 9 te Adelaide verw. Almdijk 7 ten anker Suez n. Aqaba. Amerskerk 7 v. Hongkong n. Hsinkang. Ammon 8 te Carupano verw. Amstelsluis 5 v. Moji n. Valparaiso. Amstelstad pass. 7 Lissabon n. Rotterdam. Argos 7 v. Thessaloniki n. Istanbul. Aristoteles 7 v. Port au Prince n. Kingston. Artemis 7 v. Willemstad n. San Juan. Atys 7 te Curasao. Banda 7 v. Beiroeth n. Port Said. Batu 8 te Durban verw. Bengkalis 7 v. Kuwait. 8 te Khorramhrar verw. Breda 7 te La Guaira. Calamares 7 v. Seattle n. Armuelles. Caltex Delf zij 1-t 7 te Rotterdam. Camphuys 7 v. Mombasa n. Majunga. Carrillo 7 te Tela. Castor 7 v. Hamburg n. Bremen. Ceres 8 te Matarani. De ongeveer vijftig Turkse kleerma kers, die zijn te werk gesteld in de Am sterdamse kledingsector, blijken zo te vol doen dat drie confectie-ondernemingen in de hoofdstad bij het gewestelijk arbeids bureau Amsterdam een aanvraag hebben ingediend voor nog eens 64 Turkse kleer makers. Dit heeft de directie van het arbeidsbureau medegedeeld op de maan delijkse persconferentie. De n.v. Handelmaatschappij Europa- Azië (Euraz) heeft ook over 1964, blijkens het jaarverslag, een verlies geleden en wel van 15.969 (1963 ƒ24.437). Het saldo verlies is hiermee aangegroeid tot 72.642. Bij de n.v. P. van Reeuwijk is de om zet in het eerste halfjaar van 1965 ten opzichte van het eerste halfjaar van 1964 gestegen met 23 percent. Men verwacht met deze verhoogde omzet de gestegen kosten te zullen opvangen. De Sociale Verzekeringsbank heeft het verslag over 1963 van het ongevallenfonds en van het landbouwongevallenfonds ge publiceerd. Bij het ongevallenfonds hebben de be- drijfsuitkomsten over 1963 een voordelig saldo opgeleverd van 8,7 miljoen. In de eerste helft van dit jaar verliep de onroerendgoed-exploitatie van de We reldhaven n.v., maatschappij tot exploita tie van onroerende goederen, bevredigend. De netto winst bedroeg ƒ912.000 (tegen over 762.000 over het eerste halfjaar 1964). Onvoorziene omstandigheden voor behouden meent de directie dat de resul taten over 1965 als geheel bevredigend zullen zijn en dat op een tenminste gelijk dividend kan worden gerekend, (vorig jaar 18 percent). Het resultaat over 1964 van de n.v. mijnmaatschappij Curasao kan gezien de teruggang in de afzet als zeer bevredi gend worden aangemerkt. Voor het lopen de jaar laten zich de resultaten wat min der gunstig aanzien. Er resteert een saldo winst van 846.840 (f 902.936). Voorge steld wordt aan de beide trustmaatschap pijen een uitkering te doen, waardoor zij in staat worden gesteld 120 130) per bewijs van tien certificaten uit te keren. Aan de investeringsreserve is 1 miljoen toegevoegd. Het boekjaar per 30 april 1965 van n.v. Emba, maatschappij voor beheer en ont wikkeling van industrie- en handelsonder nemingen, heeft een gunstige ontwik keling in omzetten vertoond. De ge consolideerde omzetten overtroffen die van het vorig boekjaar met twaalf per cent. Er resteert een winstsaldo van 926.334 (vorig jaar ƒ687.723). Voorgesteld wordt, zoals gemeld, twaalf percent dividend (vo rig jaar tien percent). Het kapitaal bleef onveranderd 7.2 miljoen. De beheerder van het vastgoedbeleg gingsfonds „Nederland" deelt in het ver schenen kwartaalbericht per 30 juni 1965 mede, dat het fondsvermogen thans 29.552.980 (ƒ28.772.080) bedraagt. Hier tegenover staan uit 40.378 (39.331) vast goed participaties, hetgeen neerkomt op een basiswaarde van 731.91 731.53) per vastgoedparticipatie. Het arbeidsbureau heeft uit Turkije al bericht gekregen dat de gevraagde krachten beschikbaar zijn. Zij worden binnen acht weken in Nederland verwacht. Hoewel er van werkgeverszijde nog re gelmatig vraag is naar buitenlandse ar beidskrachten, wordt volgens de di rectie van het arbeidsbureau het aan trekken van deze werknemers op een wer kelijk grote schaal bemoeilijkt door de bestaande huisvestingsproblemen. Thans werken er circa 6.500 buitenlandse ar beidskrachten in Amsterdam. Het arbeidsbureau heeft de bemidde ling gestaakt voor arbeidskrachten uit de Noordafrikaanse landen, waarmee geen overeenkomsten op dit punt bestaan. Noord-Afrikanen die in Amsterdam werk komen zoeken en zelf niet spoedig een werkgever vinden worden door de Amster damse vreemdelingendienst over de grens gezet. Als zij wel een werkgever vinden moeten zij aan de vreemdelingendienst een waarborgsom van 500 storten om aan een verblijfsvergunning te komen. Deze som wordt hun als reisgeld terug betaald als zij ons land willen of moeten verlaten. Volgens gegevens van het arbeidsbu reau doen thans ongeveer 17.000 school gaande jongens en meisjes vakantiewerk in Amsterdam. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen is in juni gedaald van 22.726 tot 20.199. De bezetting van de aanvullende werkgelegenheidsobj ecten daalde met ruim 500 tot 1709. Het aantal werklozen verminderde van 20.497 tot 18.490. Het aantal openstaande aanvragen om mannelijk personeel steeg in juni van 88.146 tot 100.466. Cinulia-t 7 te Rotterdam. Dahomeykust 7 te Amsterdam. Dongedijk 7 v. Cowes Roads n. Hamilton. Esso Amsterdam 7 v. Augusta n. Las Palmas. Forest Hill 7 v. Aden n. Japan. Forest Lake 7 v. Abadan n. Japan. Forest Town 8 te Tripoli verw. Gabonkust 7 v. Lagos n. Freetown. Geertje Buisman 8 te Rotterdam. Geestland 8 te Dublin. Geeststar 7 v. Vieux Fort n. Rosseau. Goeree 7 v. Cristobal n. Port Everglades. Groote Beer 7 v. Rotterdam n. Zeebrugge. Grotedijk 8 te New Orleans verw. Guineekust 7 v. Dakar n. Antwerpen. Gulf Swede pass. 7 Algiers n. Antwerpen. Hilversum 7 te Savannah. Hoogland 7 v. Rotterdam n. Stettin. Ilias 7 te Amsterdam. Jagersfontein 7 v. Teneriffe n. Kaapstad. Jason 7 v. Hamburg n. Bremen. Kalydon 6 v. Curasao n. Buenos Aires. Kamperdijk 7 v. Bremen n. Rotterdam. Kara 8 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Karachi 8 te Genua verw. Katendrecht 7 rede Aden met machineschade. Kennemerland 7 v. Hamburg n. Bremen. Kinderdijk 7 v. Le Havre n. Antwerpen. Kloosterdijk 7 v. Miami n. Vera Cruz. Koudekerk 8 v. Townsville n. Brisbane. Kreeft 7 v. Rotterdam n. Narvik. Kreon 7 v. Curasao n. Mobile. Laarderkerk 8 v. Dubai n. Suez. Ladon 7 te Niekerie verw. Langkoeas pass. 7 Quessant n. Marseille. Leto 8 te Belfast verw. Limburg 7 te Bombay. Memnon 7 te Bremen. Minos 6 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Moerdijk 7 te San Fransisco. Neder Eems 8 te Penang. Noordwijk 7 v. Philadelphia n. Tampa. Oldekerk 7 v. Mombasa. 8 te Dar es Salaam verw. Ommenkerk 7 v. Loreneo Marques n. Beira. Oranje Nassau 7 v. Kingston n. Aruba. Oranjestad 7 te Barbados. Ouwerkerk 7 v. Port Sudan n. Suez. Palamedes 8 te Antwerpen. Peperkust 7 te Le Havre. Philine 8 v. Tranmere n. Mena al Ahmadi. Prins Willem George Frederik 7 v. Ardrossan n. Montreal. Provenierssingel 8 te Rotterdam. Radja 7 v. Antwerpen n. Amsterdam. Randfontein 7 te Rotterdam. Rempang 7 v. Gdynia n. Hamburg. Reza Shah the Great 8 te Mena al Ahmadi verw. Roebiah 7 v. Huacho n. Paita. Rotterdam 7 v. Southampton n. New York. Rijndam 7 te Southampton. Skadi pass. 7 Bizerta n. Benghazi. Socrates 8 te Paramaribo. Solon 8 te Curasao verw. Spaarnekerk 8 te Genua verw. Stad Vlaardingen 8 te Emden verw. Steenkerk 8 te Antwerpen. Steenwijk 7 te Rotterdam. Stentor pass. 7 Gibraltar n. Palma de Majorca. Straat Clarence 7 te Port Swettenham. Straat Colombo 8 te Tema. Straat Franklin 8 te Pointe Noire. Straat Freetown 8 te Durban verw. Straat Madura 8 te Durban verw. Straat Van Diemen 8 te Zanzibar verw. Sumatra 7 v. Djeddah n. Muscat. Themis 7 te Amsterdam. Theron 7 v. Jacksonville n. Savannah. Triton 7 te Curasao Van Cloon 6 v. Brisbane n. Bangkok. Van Linschoten 7 te Durban. Willemstad 7 v. Southampton n. Amsterdam. Wonorato 7 v. Cristobal n. New Orleans. Wonosari 7 te Rotterdam. Zwijndrecht 8 te Port Alfred verw. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.00—10.10; Canadese dollar 3.30Vi3.35'/!; Amerikaanse dollar 3.58'/s3.621 - Belgische frank (100) 7.18—7.23; Franse frank (100) 73.50—74.00; Zwitserse frank (100) 83.05— 83.55; Duitse mark (100) 89.8590.35; Noorse kroon (100) 49.85—50.85; Deense kroon (100) 51.60—52.60; Zweedse kroon (100) 69.35—70 35: Italiaanse lire (10.000) 57.00—59.00; Oostenrijkse schilling (100) 13.96—14.06; Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.99—6.14. nm iK- /4 a" „ia to Simmons la i UW 'A is* Wnukrlio 2 5<<*4 S'monrf 1.71)7 30* 30W— W S7M. aw >—o T A a »JS 3W. WOvneKn t 2 Verreweg het belangrijkste nieuws is gisteren wel geweest het bericht, dat de Nederlandse gas-unie zich voorstelt on derhandse leningen aan te gaan tot een bedrag van 250 miljoen tegen 6)4 percent a pari. Dit betekent, aldus de beurs, een verlichting voor Beursplein 5, omdat hier door geen beroep op de openbare kapi taalmarkt zal worden gedaan. Of de staatsfondsenhoek daarom bij de opening aan de vaste kant was valt echter te betwijfelen. Dit bleek ook later toen de koersen in deze hoek afbrokkelden. Men vond de koersstijging van de dag tevoren voor de staatsfondsen wat te geforceerd. De 5 miljoen 6 percent obligatielening Verenigde bedrijven Bredero, waarop te gen 99 percent was ingeschreven, heeft het met de hakken over de sloot kunnen ha len. Hieruit blijkt duidelijk dat obligatie leningen voor het bedrijfsleven met een rentepeil van ruim zes percent moeten ko men om kans van slagen te hebben, al dus de beurs. De handel in de hoofdfondsen Verkoop opdrachten van Amerikaanse zijde deden Philips inzakken van 126,20 tot 125,60. Unilever zakte in van 138,90 tot 138,30 (139), Koninklijke Olie daalde van 139,10 tot 138,70 (139,20). AKU verloor twee pun ten bij een notering op 458 V2. De cultures waren nauwelijks prijshou dend. De scheepvaartwaarden lagen licht verdeeld in de markt. Aandelen KPM moesten een paar punten prijsgeven. Cen trale Suiker Maatschappij werd in een open hoek verhandeld op ca 448 (451). 6 juli 7 juli Totaal 409 404 Hoger 175 (42.8%) 127 (31.4%) Lager 137 (33.5%) 172 (42,6%) Gelijk 97 (23.7%) 105 (26%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U Hoogovens 495 gb Kon. Olie138.50 Philips 125 Unilevei 137.70 K.L.M Stemming ongeanimeerd VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv 2de tijdv. A.K U 455% Hoogovens 495 Kon Olie138.50 Philips125 Unilever 137.60 456 138.50 125.10 137.60 Slot- koersen 7 juli Slot- koersen 7 juli A.K.U 457% 495% 125.75 Unilever 138.35 Kon Petroleum 138.90 Amsterd Rubber 106% H VA 137% Deli-Mij 112.50 Holl -Am Lijn 130% K.NS.M 125% Van Ommeren 237 Ned. Sch Unie 139% 3% Invest, cert. 96% 3%% Staffell 1947 80% 5V4% Ned 1964 II 96% gb Alg Bank Ned 281 Amro Bank 61.20 Holl. Bank Unie 227 Nat.-Nederlanden 615 R.V.S 635 217 185 465 gb Albert Heijn 607 238 gb Billiton II 441% Bredero 532% Brocades-Stheem 835 Bührm.-Tetterode 612 Bijenkorf 660% Centr Suiker Mij 450 gl Curac Handel Mij Ford 935 b Van Gelder Zn. 136 Gist- en Spir.fabr 328 203 gl Heineken 465 Holec 291 Hollandsche Beton Internatio Kon. Ned Papier Kon. Zout-Ketjen Lindeteves-J acob MeNeBa Müller Co Naarden Ned Kabelfabr. Ned Scheepsb Mij Nijverdal-ten Gate Ogem Rotterd Droogdok Scholten Foxhol Stokvis Zonen Texoprint Thomassen en Dr Ver Machinefabr Vredestein Rubber Wilton-Fijenoord Wyers Zwanenberg-Org. Aluminium Ltd American Motors Anaconda Bethlehem Steel Cities Service. General Motors Kennecott Copper Republic Steel Shell OU U.S. Steel Boeke Huidek Figée Spaarnestad v Waveren Gr.h Nefo Dordtse Petr 340 304 268 845 171 gb 416 333% 520 337 95 gb 143% 97.50 243 494 199% 166 510 151 183 500 gl 178.50 28% 12 34% 75% 98 102% 401/4 60% 478/8 220 185 b 570 100 639% 6 juli 7 juli 6 juli 7 juli 31% 3 U/4 Amer. Motors 12% 11% 30 30 Int. Harvester.... 308/8 308/, 57% 57% Int Nickel 83% 83% 47 47% Int T and T. 543/8 53% 47 V4 478/8 Kennecott 102% 1038/s 38% 38% Mont Ward.. 33% 32% 35% 36 Radio Corp....... 34 33% 39% 39 Republic St...... 40 40 48% 47% Royal Dutch 38% 38% 47% 47% 67% 673/8 79'/4 798/t 60% 61% 51 51 Soc Vacum. 85% 85% 68 67% Stand Br 80% 80 368/8 30% Stand Oil N.J. 77% 76»/! 63% 63% Studebaker 20% 20 35% 359/4 77% 77J/4 691/4 68% Un. Aircraft 70% 718/s 46% 46 Un Corp 8% 8% 56% 558/s Un Fruit 19% 19% 44'/4 44% Us Rubber 61 608/8 378/s 36% Us Steel 47% 47% 233% 233% Westingh. 48% 47% 80 80% Wool worth 29% 293/s 98% 98% 53 52% 98 96% 36 35% 50% 50% Atch. Topeka Baltimore Can Pacific Illinois Cent N.Y Centr Pennsylvania South Pac Union Pac Allied Chem Am. Can A.C.F Ind Am. Smelting Am T and T Am. Tobacco Anaconda Beth Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Aircr Dup. de Nem Eastm Kodak.... Gen Electr Gen Motors Goodyear T De markt in New York sloot gisteren opnieuw lager. Het bescheiden verlies kwam na een zeer rustige handel. Vooral staal en motoren waren zwak. De prijzen openden gemengd, zakten daarna maar liepen tegen het slot nog een beetje op. Een alarmstemming is er niet, want de omzet was maar klein: 3.30 miljoen shares tegen 3.41 op dinsdag. Het was de laagste omzet sinds 2 augustus 1963. Van de 1349 verhandelde fondsen daalden er 686 en stegen er 395. Dow Jonesgemiddel- den: industrie 870.77 (-2.41), spoorwegen 195.51 (-0.10), nutsbedrijven 155.45 (-0.15 De zes percent lening en nominaal 5 miljoen ten laste van de verenigde be drijven Bredero n.v., waarop tegen 99 per cent is ingeschreven, is in bescheiden ma te overtekend, zodat bij de toewijzing eni ge reduktie zal moeten worden toegepast. Bij de uitgifte van nominaal 2.165.000 (certificaten van) aandelen hebben nage noeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving gebruik gemaakt. In de jaarvergadering van de koninklij ke textielfabriek Gebrs. Van Heek n.v. Schuttersveld te Enschede heeft de direc tie een compliment gekregen voor het re sultaat over 1964, dat kon worden bereikt ondanks de ijzige tegenwind. De presi dent-commissaris, de heer A. P. Zwa ger, zei dat de balans van deze vennoot schap zeer gezond is, het eigen vermogen groot en dat er weinig kortlopende schul den zijn. Naast investeringen van ruim ƒ2,3 mihoen en een toevoeging aan de algermn? reserve van ƒ289.000, kon er een dividend van acht percent worden uitgekeerd. Het centraal bureau voor de statistiek heeft thans indexcijfers van groothandels- prijzen per 30 april 1965 samengesteld. Het algemeen indexcijfer steeg,in verge lijking met dat per 31 maart 1965, met 1 punt tot 156 (1948 100). De prijsindices van de voedingsmidde len en de afgewerkte produkten stegen met respectievelijk vijf punten en één punt, het prijs-indexcijfer van de grond stoffen daalde een punt. In de sub-groep der plantaardige voe dingsmiddelen werden prijsstijgingen van aardappelen, kopra en haver slechts in geringe mate gecompenseerd door te gengestelde prijsbewegingen van geïmpor teerde tarwe en mais, zodat het prijsin dexcijfer van deze sub-groep met tien punten steeg. Het prijsindexcijfer van de dierlijke voedingsmiddelen was een punt hoger dan de vorige maand, hetgeen voorname lijk werd veroorzaakt door het gestegen prijsniveau van melk en rundvee. Hier tegenover stond een prijsdaling van kaas en eieren. Vkvr«.)r. r»nxnxmV«mr*t noooooaoi i dl—uiterlijk op woenadag te worden betaald, daar de beaorgei» op donder- afrekenen. DZ ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 15