Minister niet tegen recht van weerwoord in radio en TV Met nieuw omroepbestel kan in oktober worden begonnen HET WEER Vredesinitiatief van Wilson voor de kwestie Vietnam modieuze Vier doden bij auto botsingen in Drente Slechts één maal per week huisvuil ophalen in Haarlem Mariner-4 is dicht bij Mars K.R.O.-Brandpunt gaat vrijuit Heemsteedse politie verbaliseert spelers van „Delphi" cfaoevictdvd/umJc MIJ MAAR '/2 KIP M. KOELEMiJ 2.25 Op reis door Polen pagina 7 Aanhoudend koud Aan het strand Het woord is aan Nieuwe directeur van de Tilburgse Schouwburg Onderminister Harold Davis als tweede bemiddelaar naar Hanoi 11111 MODEHUIS UTTER I E D T 'T ESTE PROFITEER! het dubbele aantal Coté - zegels BUTTER, 50e JAARGANG NUMMER 205 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré DONDERDAG 8 JULI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. M. Vrolijk, zal op korte ter mijn nagaan in hoeverre het recht van weerwoord in radio en televisie kan wor den ingevoerd. De minister, die in be ginsel voorstander van dat recht is, be loofde de Tweede Kamer gisteravond de resultaten van zijn onderzoek ter kennis van het parlement te zullen brengen. Het recht van weerwoord zal in principe In de omroepwet, die te zijner tijd het nieuwe omroepbestel moet regelen, wor den vastgelegd. De toezegging van de bewindsman was voor de liberale fractieleider, mr. Geert- sema, aanleiding om zijn samen met de heer Schakel (A.R.) ingediende motie, waarin om dat recht van weerwoord werd gevraagd, in te trekken. De nota van de minister werd na bet tweedaagse debat zonder noemenswaardi ge wijzigingen door de Kamer aanvaard. De minister kreeg daarbij mandaat om in oktober met het nieuwe omroepbestel te beginnen. Zolang de Omroepwet nog uitblijft, geldt de overgangsregeling, zo als die in de nota is uiteengezet. Het debat ging gisteravond als een nachtkaars uit, nadat minister Vrolijk met veel verve het nieuwe omroepbestel tegenover de bezwaren van de oppositie had verdedigd. Uiteraard werden die be zwaren niet weggenomen, maar wel kwam de bewindsman tegemoet aan enkele wen sen die nog onder de regeringspartijen bleken te leven. Daarmee smoorde hij een serie aangekondigde moties in de kiem. Voorzover hij niet in staat was aan de wensen te voldoen, verwees mr. Vrolijk naar de afspraken, die bij de kabinetsfor matie zijn gemaakt en waaraan de rege ring thans gebonden is. Dat was bij voorbeeld het geval ten aanzien van de dagbladpers. De minister zei dat in het omroepakkoord bij de kabi netsformatie is afgesproken dat de pers het zal moeten doen met een compensa tieregeling voor eventuele advertentiever- liezen. Mevrouw Brautigam (P.v.d.A.) kreeg de toezegging dat in plaats van één er W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving .4, 5, 6, 7 Kennemer Kruimels5 In de Vishal en op zee7 Examens7 Topsy 10 Feuilleton 11 Radio en t.v13 Kunst 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Éeurs 15 Sport 17 Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar plaat selijk ook enkele buien. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noord-west. Aanhoudend koud weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. De noordwestelijke wind, die polaire lucht aanvoert, houdt de temperatuur te laag voor de tijd van het jaar, aan het strand tussen 15 en 17 graden, zeewater 15 graden. V ooruitzichten: Tegen het einde van de week iets sta bieler weer door drukstijging boven Frankrijk. twee vertegenwoordigers van de dagblad pers in de te vormen reelamestichting zullen worden opgenomen. De minister verklaarde voorts duidelijk, dat de eerste drie jaar 40 percent van de reclame opbrengst zal worden gereserveerd om dagbladen, die aantonen dat zij als gevolg van de etherreclame in een verliespositie komen, compensatie te geven. De kerken Ook de heer Kikkert (C.H.), die de minister had gevraagd ook de kerken te betrekken in het bestuur van het geza menlijk programma, kon zijn aangekon digde motie achterwege laten. De minis ter beloofde dat hij zowel met de kerken als de genootschappen op geestelijke grondslag over dit punt zal gaan praten. Eveneens beloofde hij de Kamer met spoed aandacht te zullen schenken aan de mogelijkheden voor regionale en lokale uitzendingen. De bewindsman kantte zich tegen de uitgave van een „Etherspoor boekje", zoals de heer Geertsema had voorgesteld. Hij bleef volhouden dat de uitgave van omroepbladen aan de omroe pen voorbehouden moet blijven. De koppe ling van het abonnement op een omroep blad aan het lidmaatschap van een om roepvereniging wilde hij evenmin onge daan maken, omdat de programmabladen naar zijn mening het karakter van ver enigingsorganen moeten houden. De drempel van 15.000 leden, die nieu we omroepgegadigden moeten overwinnen om tot de ether te worden toegelaten vond mr. Vrolijk een reële drempel, die hij vooralsnog niet wilde verhogen of ver lagen. De suggestie uit de Kamer, om bij voorbeeld de jaarlijkse groei van de nieu we omroepen en niet het ledenaantal van 100.000 als criterium te nemen voor toe lating in het definitieve bestel, wilde hij Bij het oversteken van de provinciale weg Assen-Hoogeveen in Spier (Dr.) is gis teravond een personenauto met vijf inzit tenden in volle vaart tegen een vracht auto gereden. Drie van hen kwamen om het leven; de 51-jarige landbouwer P Mencke uit Valthermond, zijn even oude echtgenote en hun 15-jarige dochter. Ern stig gewond werd een 26-jarige dochter, een 10-jarig broertje liep minder ernsti- letsel op. In een ziekenhuis in Assen is overle den de 69-jarige mevrouw Hozee uit Nij verdal. Zij was zeer ernstig gewond, toen de door haar man bestuurde auto op een kruispunt bij Beilen in botsing kwam met een andere wagen. De heer Hozee werd ernstig gewond. De bestuurder van de andere auto, een inwoner van Hengelo, liep minder ernstige verwondingen op Bij Nijkerk moest vanmorgen in een bocht in de weg de bestuurder van een trekker met oplegger, geladen met aard appelen, afremmen, de combinatie kwam dwars over de weg te staan. Een vracht auto botste tegen de oplegger, waardoor de 18-jarige J. Wervers uit Stad aan 't Haringvliet om het leven kwam. Zijn 61 jarige vader liep ernstige verwondingen op. Vlak bij Rome ontspoorde woensdag een uit twee rijtuigen samengestelde trein. Dat gebeurde honderd meter van een van de muren van het Vati- caan. Vier mensen werden gewond. De politie constateerde later dat kinderen stenen op de rails hadden gelegd. (Telefoto) „Een typisch voorbeeld van het ge vaar van „regeringstelevisie" heeft men kunnen zien bij de uitzending van de Tweede Kamerzitting ter gelegen heid van de verloving van prinses Beatrix en Claus von Amsberg" zei de C.P.N.-fractievoorzitter Marcus Bak ker gisteren bij de debatten over het omroepbestel. „Toen de Kamervoorzitter Van Thiel zijn felicitatierede had uitgespro ken registreerden de N.T.S.-camera's het applaus van de Kamerleden. Maar wat de kijkers niet te zien kregen was dat een gedeelte van de parle mentariërs niet aan dit applaus deel nam", aldus de heer Bakker, die hier na van voorzitter Van Thiel te horen kreeg, dat hij buiten het onderwerp van de discussie ging. Hij hield ech ter vol dat het nuttig is in een discus sie over het omroepbestel de gevaren van „geleide televisie" te signaleren. tezijnertijd wel in overweging nemen. Datzelfde zegde hij toe ten aanzien van de criteria voor de definitieve verdeling van de zendtijd. De minister wilde het gezamenlijk pro gramma niet zien als een aanloopje naar een nationaal programma, maar als een completering van het totale maatschappe lijke beeld in de omroep. Hij noemde het een confrontatie met het creatieve en artistieke vermogen dat in ons volk leeft en zei dat het welslagen van het pro gramma, door heer Geertsema sterk in twijfel getrokken, zal afhangen van de mensen die het moeten gaan maken. Van 19 juli t/m 13 augustus In Haarlem zal voorlopig bij wijze van proef in de periode van 19 juli tot en met 13 augustus slechts één keer per week huisvuil worden opgehaald. De ge meentelijke reinigingsdienst is in verband met de vakantieregeling voor het perso neel hiertoe moeten overgaan. Haarlem is niet de eerste grote gemeente in ons land waar tijdens de vakantieperiode slechts een keer per week huisvuil wordt opgehaald. Rotterdam is hierin al voorge gaan. Ook zijn er tal van kleinere ge meenten waar gedurende het gehele jaar slechts één maal de vuilnisbakken wor den geleegd. Een voorbeeld hiervan is on dermeer Bloemendaal. De directie van de Haarlemse reini gingsdienst heeft een speciale regeling ontworpen voor deze vakantieperiode van vier weken. Doelbewust heeft men de re geling samen laten vallen met de drukste vakantietijd, zodat zo weinig mogelijk Haarlemmers hinder van de regeling on dervinden. Voor het gedeelte van de stad ten noor den van de spoorlijn Amsterdam-Haar- lem-Zandvoort en voor de Amsterdamse buurt (begrensd door Herensingel, Zomer- vaart, Prins Bernhardlaan en Amsterdam sevaart) geldt dat huisvuil zal worden opgehaald tijdens de eerste ophaalbeurt, dus op maandag, dinsdag of woensdag morgen. Voor de rest van de stad is de si tuatie precies omgekeerd. Op deze plaat sen blijft de ophaaldienst van woensdag middag, donderdag of vrijdag gelden en zullen de vuilniswagens in de eerste helft van de week niet rijden. Voor de gezinnen die slechts over één emmer beschikken zal de regeling wel licht problemen opwerpen. Het is echter mogelijk een tweede emmer te verkrij gen. De kosten hiervan bedragen 15 Men kan dit bedrag in vijf termijnen be talen. De kosten voor de ophaaldienst van twee gulden per twee maanden wor den voor een tweede emmer niet ver hoogd. Een telefoontje naar de reinigings dienst is voor het verkrijgen van een tweede emmer voldoende. Paul Richard: Als een vagebond veel geld heeft, heet hij een toerist. PASSADENA (CALIFORNIë) (AP) Het Amerikaanse ruimtevaartuig „Mariner-4" is een week voor hij de eerste foto's van dichtbij van de pla neet Mars moet nemen, onder invloed gekomen van de aantrekkingskracht van de planeet. Dit werd - woensdag geconstateerd door kleine veranderingen in de snel heid van het 520 pond wegende ruim tevaartuig dat nu ongeveer 190 mil joen kilometer van de aarde is verwij derd. Zaterdag tegen middernacht zal de aantrekkingskracht van Mars een ver hoging van de snelheid van de „Ma riner -4" tot gevolg hebben. De snel heid zal geleidelijk oplopen van onge veer 14.000 kilometer per uur tot on geveer 17.000 kilometer. Door de aantrekkingskracht van Mars zal de „Mariner-4" achter de rode planeet komen waarna het ruim tevaartuig foto's moet gaan seinen die op een band zijn opgenomen. Functio narissen van het laboratorium in Pa sadena hebben gezegd dat de eerste foto misschien vijftien of zestien juli zal worden vrijgegeven. Amerikaanse parachutisten zijn diep de Vietnamese bossen binnenge drongen op zoek naar Vietcong- guerrilla's. Het primitief getekende poppetje op de boom stelt een „grenspaal" voor als aanduiding dat op deze plaats het gebied van de Zuidvietnamese vrijheidsstrijders begint. (Telefoto) De hoofdcommissaris van de Amster damse politie, de heer H. J. van der Mo len, heeft de K.R.O. laten weten, dat uit een onderzoek niet is gebleken, dat de de monstratie van vorige week vrijdag op de Dam geïnstigeerd of georganiseerd zou zijn door de televisieploeg van „Brand punt". De heer Van der Molen betreurt dat uit het contact dat de politie met pers vertegenwoordigers heeft gehad, de in druk zou zijn gewekt dat dit het geval geweest is. Het Tweede-Kamerlid de heer Neder- horst (P.v.d.A.) heeft de minister-presi dent en de minister van Binnenlandse Za ken gevraagd of zij niet vinden, dat de wijze waarop voor en tijdens het vorste lijk bezoek aan Amsterdam aan uitingen van wat er in bepaalde kringen van het volk leeft beperkingen zijn opgelegd, nog wel „optreden tegen verstoorders van de openbare orde" genoemd kan worden en dat deze manier van optreden het wekken van meer begrip in deze moeilijke kwes tie zeker niet heeft bevorderd. Het Ka merlid vraagt de ministers verder, of zij de gemeentelijke autoriteiten bij komen de bezoeken van prinses Beatrix en haar verloofde erop willen wijzen, dat grof op treden tegen op zichzelf onschuldige en niet als ordeverstoring bedoelde uitingen de situatie alleen maar ingewikkelder maakt en een averechtse uitwerking heeft. Tot directeur van de Stadsschouwburg in Tilburg is benoemd de heer L. N. de Brabander, die van 1 september 1960 af administrateur en sedert 14 april jl. waarnemend directeur van deze schouw burg was. Hij is 37 jaar. Voor zijn benoeming in Tilburg was hij ip Den Haag voor een tweetal stichtin gen belast met het organiseren van cul turele manifestaties. In Tilburg was hij onder meer belast met de secretariaten van het festival voor de Werkende Jeugd, het congres Kerk en Kunst en het Til burgs Theatercontact. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Harold Wilson van Groot-Brittannië heeft besloten een nieuwe vredespoging inzake Vietnam te ondernemen. Hij heeft namelijk zijn vriend Harold Davis, een onderminister, voor een geheime missie naar de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi gezonden. Davis is een van de ledén van de linkse vleugel die Wilson in zijn regeringsploeg heeft opgenomen. Hij wordt in het Ver re Oosten en de Sovjet-Unie gerespecteerd en is daardoor misschien in staat invloed uit te oefenen. Wilson beseft, dat hij in Hanoi een kans maakt, omdat het voor Noord-Vietnam steeds moeilijker wordt een middenkoers te volgen tussen Peking en Moskou, die beiden Hanoi voortdurend onder druk zet ten. Het was trouwens Moskou dat Wil son heeft aangeraden het in Hanoi te pro beren. Van invloed is waarschijnlijk ook ge weest het advies van de Hongaarse minis ter van Buitenlandse Zaken, de bezadigde Janos Peter, die bij zijn recente bezoek aan Londen uitvoerig door de Britse pre mier over Vietnam is geraadpleegd, om dat onlangs in Boedapest vertegenwoordi gers van Noord-Vietnam besprekingen hebben gevoerd. Bij een ontmoeting met de heer Janos Peter een in Schotland opgeleide hoge calvinistische kerkfunctionaris kregen wij de indruk, dat hij de situatie in Viet nam, waarover hij zich uitermate be- Vannacht heeft de Heemsteedse politie een inval gedaan in een café-restaurant aan de Herenweg in Heemstede. In dit bedrijf werden ongeveer twintig personen aangetroffen, die zich bezigden met het kansspel „Delphi". Hun werd door de po litie verzocht op het bureau te komen, waaraan gehoor werd gegeven. Na een onderzoek werd tegen spelers en organi satoren proces verbaal opgemaakt. Daar na konden de geverbaliseerden naar huis gaan. Advertentie T©STI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt dè slanke lijn! 10 zorgd maakte, nog niet als hopeloos be schouwt. Het zou volgens Peter echter ver keerd zijn, meteen al aan te sturen op een allesomvattende oplossing. De Britse premier staat dankzij de reis van Harold Davis niet helemaal met lege handen, als hij vrijdag Oe Thant, de se cretaris-generaal van de Verenigde Na ties, in Downing Street ontvangt. Ver wacht wordt dat Davis gedurende het weekeinde rapport zal uitbrengen. Harold Wilson's eerste vredesmissionaris, Gordon Walker, werd destijds niet door Hanoi ontvangen. De Noordvietnamese regering heeft echter via vrienden in Londen van Harold Davis, die Laos vertegenwoordi gen, laten weten dat hij welkom is. De Zuidvietnamese premier Nguyen Can Ky heeft gisteren verklaard, dat hij een aantal maatregelen heeft ondertekend die ten doel hebben het gehele Vietnamese volk te mobiliseren in de anticommunis tische strijd. Tot deze maatregelen be hoort een vijftig percent salarisverlaging van regeringsleiders. Ze hebben allen hiermee ingestemd. Een tweede maatre gel betreft het verhogen van de weelde belasting. Amerikaanse vliegtuigen hebben giste ren tien luchtaanvallen op Noord-Viet nam ondernomen. Gebombardeerd wer den onder meer radarinstallaties bij Goe- ang Khe en bruggen. Advertentie Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon020 - 22 35 96 Amsterdam IN ROOMBOTER GEBRADEN KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. hoek Lange Nieuwstraat. 8402 B Spaart onze Coté-zegels 40 spaarrente Deze week ontvangt U bij al Uw aankopen, ondanks onze reeds zeer lage prijzen. MODERNE KEURSLAGERIJ KENNEMERLAAN 43 - 45

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1