Purol 69 en I.V.V.V. houdt wereldcongres in de hoofdstad AGE 3 J BRAMMETJE FOK POLLE, PELLI EN PINGO „Het Nederlandse kind is een straatkind" Onderwerpen: De werkende vrouw en de positie van ontwikkelingslanden Overleden na mishandeling door vier Italianen „Nieuwe" auto bestond uit twee halve oude „Wat antwoordde Bonn aan Den Haag?" vraagt Kamerlid Stopverbod op vlucht stroken dupeert vrachtautochauffeurs Opnieuw poollucht Miljoenste rekening bij Postcheque- en Girodienst li DONDERDAG 8 JULI 1965 Enquête-conclusie dient heel de huid VOLKOREN KROKANTBROOD 1 UmJFm m t'jdeljjkl °ent J Haarlem V elsen-IJ muiden Beverwijk Wrak van zeiljacht aangespoeld tóiPf 11iAW® Spijkerbroeken blauw - denim en khaki LEIBA - LEE - LEVIS en WRANGLER 10.90 13.90 19.75 21.90 spijkerhemden 7.50 9.75 riemen 4.50 zomer-pantafons katoen en terlenka 14.90 17.50 19.25 weekenders 14.50 16.75 18.90 De zaak-Conring WEERRAPPORTEN nfrr^rr' Va- „Het Nederlandse kind is een straat kind". Dat is een conclusie uit een inter nationale enquête over de speelsituatie van het Westeuropese kind. Het resultaat van deze enquête is vermeld in het jaarverslag van de „Raad voor de Jeugd- vorming". Opvallend was, aldus staat in het enquête-rapport dat hoe hoger de woonetage, hoe minder speelgoed en hoe kleiner speelgoed in de gezinnen met kin deren van 3 tot 10 jaar aanwezig was. In minder dan twintig percent van de gezinnen komt constructiespeelgoed voor. Geconstateerd wordt dat in ons land meer dan 93 percent van de kinderen op straat speelt, maar niet onder de ogen van de ouders. Dit komt volgenss het rap port het meest voor bij kinderen van a- socialen en van hogere ambtenaren. In het rapport wordt voorts gewag ge maakt van de eerste resultaten van een gericht onderzoek naar de leefsituatie van het Nederlandse kind. Deze eerste resultaten wijzen op een teruggang van zinvolle spelactiviteiten, zowel binnens- als buitenshuis. Er blijkt voorts een vrij sterk verband te bestaan tussen slechte schoolresultaten en een onvoldoend be zoek aan de kleuterschool en eveneens tussen onvoldoende vaardigheid in con structief spelen boven de zevenjarige leef tijd en slechte schoolresultaten. Uit een enquête onder de ouders van kinderen, die nutskleuterscholen bezoeken, bleek o.m. een grote eenzijdigheid bij het voorkeur- en lievelingsspeelgoed bij kleu ters. Bovenaan staan voor de jongens de autootjes, voor de meisjes de poppen en verder Lego-stenen. Opvallend was de voorkeur voor het kleine speelgoed. Advertentie Advertentie soorten fïnnbrod i AMSTERDAM In het internationaal congrescentrum in Amsterdam is gister middag het achtste congres begonnen van het I.V.V.V., het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen. De belang rijkste onderwerpen die de 500 afgevaar digden uit ongeveer 95 landen zullen be handelen, zijn de positie van de werkende vrouw en de positie van de ontwikkelings landen. Een ander onderwerp van ge sprek zal waarschijnlijk zijn de critiek die de Amerikaanse vakbondsleider en I.V.V.V.-vice-voorzitter George Meany de laatste tijd heeft geuit op het I.V.V.V. De ze betrof de volgens hem te bureaucra tische organisatie van het 60 miljoen ie den tellende I.V.V.V. en de houding van het bestuur tegenover het communisme met name in de ontwikkelingslanden. De heer Meany vindt deze houding te slap De opening van het congres werd o.m bijgewoond door minister Veldkamp Prins Bernhard was aanwezig bij een ont vangst van het I.V.V.V. in het Rijksmu seum. Koningin Juliana ontvangt maan dag in paleis Soestdijk een delegatie. De voorzitter van het I.V.V.V., de Zweed Arne Geijer, zei o.m. in zijn wel komsttoespraak, verheugd te zijn Neder land te bezoeken en met eigen ogen een land te zien, dat dankzij een economische politiek die investeringen uit de gehele c Grote Kerk, vrijdag 20 u.: Concert door het Groot Omroepkoor o.l.v. Henk Spruit en het Windsbacher Knabenchor ol.v. Hans Thamm. Orgel: Albert de Klerk. Ruïne van Brederode, vrijdag 20.30 uur: „Het Kennemer Vrouwenkoor" o.l.v. An nie Schoen en instrumentaal ensemble o.l.v. V. Benjamins. BIOSCOPEN Cinema Palace, vandaag 14, 19 en 21.15 u.: „Doelwit voor twee revolvers", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „James Bond contra dr. No", 14 j. Lido, 14 en 20 u.: „Circuswereld", a. I. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Symfonie voor een moordenaar", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „De verleiders van de Rivièra", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Biceps en bikini's", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Shotgun", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De Ko mieken", a. 1. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Prentenkabinet: Grafisch werk van Wout van Heusden, tot 25 juli. Dagelijks geopend van 1017 u. en zondag van 13—17 u. Bisschoppelijk Museum, (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Tevens expositie van werk van Joep en Suzanne Nicolas. Tot 29 juli. Da gelijks, behalve maandag, geopend van 10-12.30 u. en van 13.30-17 u.; zon- en feestdagen van 14-17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van tekeningen van de Hollandse, Italiaanse en Franse school uit de 16de tot en met de 19de eeuw. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10-17 uur. Vishal (Grote Markt): „De landman en de muze". Expositie van prenten, tekenin gen, schilderijen en aquarellen. Geopend van 10-17 u.; zondags van 13-17 u. Tot 30 augustus. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat- Nieuwe Kerksplein): Geopend van 10-18 u en van 20-24 u. Expositie van tekeningen en grafiek van Jan Baptiste de Winter. Tot 1 augustus. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land 13) Expos'tie van schilderijen aquarellen, tekeningen en etsen van di verse kunstenaars. Dagelijks van 1020 u. Tot 7 augustus. Bootzaal: „100 ambach ten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 1020 u. Klassiek grammofoonpla- tenconcert van 2022.30 u. Dinsdag ge sloten. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10-12.30 en 13.30-17 u. Zon- en feestdagen van 14-17 u. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede), Expositie van schilderijen van Cor Hak en plastiek van Kees Verkade. Op werkda gen geopend van 1922 uur, op vrijdag van 19.3022 uur. Tot 1 augustus. Linnaeushof (Bennebroek)Tot 1 novem ber openluchttentoonstelling van voor- jaars- en zomerbloemen. Tropentuin en minicorso. Dagelijks geopend van 9-18 u.; golfbaan tot 21 u. DIVERSEN Kunstcentrum „De Ark", vandaag 20 u.: De guitarist Herman Stoel met volks liedjes. Raadhuis Bennebroek, vandaag 18.30 u.: Gemeenteraadsvergadering. Be Waagtaveerne, vrijdag 20 u.: Cobi Schreijer met haar internationale volks liederen. Gasten: „The Folklanders". (Zie verder „Uitgaan in Haarlem" in de krant van vrijdag 2 juli). DONDERDAG 8 JULI City, 20 uur: „Amerika bij nacht". Ruïne van Brederode: Iedere avond bij gunstig weer verlichting van kasteel en omringend natuurschoon; klankbeeld van poëzie en muziek. VRIJDAG 9 JULI City, 20 uur: „De doldrieste dieven van Istanboel". Stadsschouwburg, 20 uur: „Hebzucht in de zon". Ruïne van Brederode, Santpoort, 20.30 uur: Concert door het Kennemer Vrou wenkoor, met medewerking van muzikaal ensemble Muziekschool Velsen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur: bovenzaal „De Brulboei" 16 tot 18 en 19 tot 20.30 uur: filiaal Velsen Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur: filiaal „Spaarnberg", Santpoort (ook voor r.-k. bibliotheek): 19 tot 21 uur. R.-k. Openbare bibliotheek en leeszaal, Willemsbeekweg 96: 4,30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur: filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. DONDERDAG 8 JULI Kennemer Theater, geen filmvoorstel lingen. Luxor Theater, 19.30 u.: „Irma la douce" Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, gesloten. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal, geopend van 1521 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15—21 uur. Meerestein, openbare leeszaal, geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1517 uur. VRIJDAG 9 JULI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „John Goldfarb, kom terug". Luxor Theater, 19.30 u.: „Irma la douce" (tweede week). W. B. Theater, 20 uur: „Opstand in het legerkamp'. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. R.-K. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 1521 uur. Oosterwjjk, openbare leeszaal geopend van 1521 uur; r.-k. leeszaal geopend van 1519 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1517 uur; r.-k. leeszaal geopend van 15—17 uur. wereld toestaat, en dankzij vreedzame verhoudingen in de industrie, zich indus trieel en economisch zeer snel heeft ont wikkeld. Nederland is een van de landen, die in de naoorlogse wereld de beste econo mische resultaten hebben behaald, zo zei hij. De Nederlandse vakbeweging heeft on danks haar verdeling in vakverenigingen van verschillende richting, haar zelfstandig heid kunnen bewaren. „Voor landen waar een verdeling op basis van religie en po litiek onvermijdelijk is, geloof ik, dat Ne derland kan dienen als een zeer goed voor beeld op welke wijze men de ongunstige gevolgen van zulk een splitsing het beste tot een minimum kan bgperken, zei hij. Minister Veldkamp, de Amsterdamse wethouder dr. Koets en vertegenwoordi gers van vakbonden uit verschillende de len van de wereld voerden vervolgens het woord, waarbij zij de groeten over brachten van de arbeiders die zij verte genwoordigden. De president van de Amerikaanse vak bond A.F.L.-C.I.O., George Meany, merk te o.m. op dat tegenwoordig niet alleen de Amerikaanse vakbonden maar ook de Amerikaanse regering een actieve strijd voert tegen de armoede en haar oorzaken. De strijd om de grote massa brood, vre de en vrijheid te verzekeren is op het ogenblik in sterke mate verbonden met de strijd om een communistische verove ring van en heerschappij over de wereld te voorkomen, zo betoogde Meany. De vreedzame coëxistentie berust volgens hem in hoofdzaak op een wederzijdse vrees voor vernieiting en dat is een zeer precaire basis voor wereldvrede. Hij meende dat grotere eenheid en grotere macht voor de vrijheidslievende volken, met sterke vakbonden als de bron voor de sociale vooruitgang, de zekerste weg vormen naar een wereld zonder oorlog. Een blijvende vrede kan slechts daar ontstaan waar de mensen vrij zijn. Vrije vakbonden zijn het kenmerk van een vrije maatschappij, aldus de Amerikaan se vakbondsleider. Demonstratie Tegen het openingstijdstip van het con gres heeft een zestal jongere middelbare scholieren voor het gebouw rondgelopen met borden waarop in het Engels en Ne derlands stond: „Vrede in Vietnam", „I.V.V.V., boycot troepen en wapens te gen Vietnam". Toen enkele politiemannen hun de wenk gaven een eind te maken aan de demonstratie lieten zij onmiddel lijk de borden zakken en verwijderden zij zich. Gisteren is voor de kust tussen Kat wijk en Noordwijk een wrak van een zeil boot aangetroffen. De opvarenden waren reeds dinsdagmorgen door de reddingboot uit Stellendam aan land gebracht. Het was een Engels echtpaar, waarvan de vrouw uit Nederland afkomstig is. Het jacht, waarmee het echtpaar een wereld reis wilde maken, was onderweg van Ips wich in Engeland naar Rotterdam. Voor de Nederlandse kust raakte het in moei lijkheden en sloeg stuk. 6* V v ISr-j Procureur-generaal. Mr. W. A. baron van der Feltz, advocaat-generaal bij het gerechtshof in Leeuwarden, is benoemd tot procureur-generaal bij dit gerechts hof. Hij volgt mr. B. J. Besier op, die benoemd is tot procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag. Baron Van der Feltz is van augustus 1945 tot december 1946 warnemend ambtenaar van het Openbaar Ministerie in Haar lem geweest. Beste blussers. Negen leden van da brandweer uit Maasland hebben in een wedstrijd in Berndorff bij Wenen de eer ste prijs voor buitenlandse brandweer ploegen gewonnen. Aan de wedstrijd namen rond 7200 brandweerlieden deel uit Oostenrijk, Tsjechoslowakije, Polen, Hongarije, West-Duitsland en Nederland De Tsjechen hadden ook nog een vrou welijke ploeg afgevaardigd. I. van Haren overleden. In een ziekenhuis te Nijmegen is overleden de heer Ivo J. van Haren, de grondlegger van het schoenenbedrijf dat zijn naam draagt met eigen fabrieken in het zuiden de3 lands en ongeveer honderd filialen in Nederland. De heer Van Haren, presi dent-directeur van de n.v. was 72 jaar. Ambassadeur. Dr. J. H. Zeeman, Neder lands gezant te Boedapest, wordt am- bassadeur in de Hongaarse hoofdstad, nu Hongarije en Nederland besloten hebben hun gezantschappen tot am bassades te verheffen. Prins Bernhard en minister Veld kamp waren gisteravond aanwezig op een ontvangst van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakvereni gingen in het Rijksmuseum in Am sterdam. Het I.V.V.V. houdt in de hoofdstad een wereldcongres. In een ziekenhuis in Enschede is een 27-jarige schilder, de heer H. Ravenhorst overleden aan de gevolgen van mishande ling door vier Italianen in de nacht van 5 op 6 mei. De schilder werd toen door de vier mannen aangevallen. Enkele jon gelui vonden de schilder bewusteloos op straat, en brachten hem naar een zie kenhuis. Hij ging diezelfde nacht met een politieauto naar huis, maar klaagde la ter over pijn in zijn maagstreek. Na op neming in een ziekenhuis bleek dat hij in wendige verwondingen had opgelopen. Hij is twee keer geopereerd, maar dinsdag avond overleden. De heer Ravenshorst kon de politie een vrij duidelijke omschrijving van zijn aan vallers geven. Zij werden reeds spoedig aangehouden. Drie van hen zijn reeds ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf. De vierde, die heeft bekend dat hij de schilder een kniestoot in de maag had gegeven, kreeg vier maanden gevangenis straf. Een inwoner van Oss, koper van een volgens de verkoper zo goed als nieuwe auto, heeft bij de politie een aanklacht ingediend tegen de Eindhovenaar, die hem de auto had aangesmeerd voor 2500 gulden plus inruil van een oude wa gen, die nog 3500 gulden waard was. Bij een kleine reparatie in een garage te Oss bleek, dat de „nieuwe" auto bestond uit twee halve aan elkaar gelaste uit Duits land geimporteerde „kneusjes". Advertentie Het Tweede-Kamerlid de heer Scheps I (P.v.d.A.) heeft minister Luns gevraagd, „of hij inderdaad de in de pers vermelde stappen bij de regering van West-Duits land heeft ondernomen om duidelijk te maken, dat de Nederlandse regering ho gelijk ontstemd is over het opnieuw ver lenen van een onderscheiding aan dr. H. Conring, die zich in de jaren der bezet ting jegens Nederland zo schromelijk misdragen heeft". De heer Scheps heeft minister Luns ver der verzocht het antwoord, dat de Neder landse regering van de Westduitse rege ring ontvangen zal of wellicht reeds ont vangen heeft, aan de Kamer kenbaar te maken. De Algemene Verladers- en Eigenver- I voerders Organisatie (E.V.O.) heeft mi nister Suurhoff van Verkeer en Water staat erop gewezen dat de recente invoe- ring van het stopverbod voor de vlucht- f strook van autowegen de chauffeurs van bedrijfsauto's ertoe dwingt de snelweg te verlaten, wanneer zij zich een ogenblik willen ontspannen. Dit stuit vaak op grote bezwaren en nadelen in verband met de manoeuvreerbaarheid van grote auto's en oplegger-combinaties en de be perkte plaatsruimte op de wegen welke van of naar de autosnelwegen leiden. Het K.N.M.I. deelt mee: In de nacht van woensdag op donder dag heeft een kleine storing, die woens dagmiddag in de omgeving van Londen tot ontwikkeling kwam, zich met andere klei ne storingen verenigd. Daarna is zij over no r vn (Nederland naar Noord-Duitsland getrok- het stopverbod ertoe moet leideT dVop {^'land nlaSfk korte termijn een groot aantal parkeer-1 plaatselijk meer dan 30 mm. re, gelegenheden langs de reeds bestaande snelwegen wordt ingericht en dat met der gelijke gelegenheden langs in uitvoering en in ontwerp zijnde snelwegen rekening wordt gehouden. gen en hier en daar ook vrij zwaar on weer. Achter de depressie stroomt weer koude polaire lucht binnen. Daarin komen enkele opklaringen voor. maar wegens da onstabiele opbouw van de lucht ook enke le buien. Het blijft koud weer voor de tijd van het jaar. A.;-'-':- i- S.-.- <-nrrc7. 282. UIT ANGST om zich te verspre ken stelde Bram voor om aan dek te gaan en de reis naar Amerika voort te zetten. Columbus wilde de koers aangeven, maar Bram had daar zo zijn eigen ideeën over. Het bleek al na enkele dagen, dat hij gelijk had en dat het maar goed was, dat hij zijn eigen zin had doorgedreven. Want terwijl van het schip Santa Maria in de verste verte niets meer te zien was, na derde het goede schip Kokanje de kust van onbekende streken. „Amerika?" vroeg Columbus zich sid derend af. „Vast wel", zei Bram. Hij had het Columbus op de zeekaart kunnen laten zien, maar hij wilde het plezier van de man niet bederven. Tenslotte diende Columbus Amerika te ontdekken, dat stond nu eenmaal in ieder geschiedenis boekje. „Tjonge, jonge, nu word ik beroemd," zei Columbus dolgelukkig. „We gaan er aan land Bram... er kan ons niets meer gebeuren." Zij zouden niet zo optimistisch zijn ge weest als zij op één van de toppen had den kunnen kijken, welke nu aan hun ogen waren onttrokken. berichten door te geven... en aan de don kere wolkjes kon je al zien, dat het geer prettig nieuws was, dat hij zijn rode broe ders had mede te delen. Ergens verderop werden die signalen wel gezien... MET Al/ DIE KOFFERS, HEEFT HET 6ÊEN ZIN, OM TE VOET TE &AAN 1829-D. WE MOETEN IETS ANDERS BEDENKEN. KOM, PI B C0PINHIGEN IK WEET WAT WE BOUWEN EEN KAMPEER- WA6EN, DAN KUNNEN Wg RIJDEN Een inwoonster van Wassenaar is de miljoenste rekeninghouder van de Post cheque- en Girodienst. Zij kreeg het nummer 606500, daar het nummer 1.000.000 thuis hoort bij het kan toor Arnhem. Zij kreeg o.a. vrijdom van kaschequerecht en een boekje met Ne derlandse postzegels als aanvulling voor haar postzegelverzameling. De Postcheque- en Girodienst begon in 1918 met 4000 rekeninghouders, in 19431 (eerste rekeningstop) waren er 484.721, in 1955 tweede rekeningstop) 638.469, in 1961 (derde rekeningstop) 812.106 en nu, ruim een jaar eerder dan werd verwacht, een miljoen. Het aantal rekeninghouders neemt met ongeveer 700 per dag toe. Maximum-temperaturen c binnen- en buitenland. ■O® d 5 g Neerslag: laatste 24 uur. S SE X B S Den Helder regen n 16 6 Ypenburg regen nno 18 12 Vlissingen regen n 18 24 Eelde regen n 17 8 De Bilt regen n 19 31 Twente regen nno 18 21 Eindhoven regenbui wnw 18 4 Z.-Limburg regenbui wzw 21 10 Helsinki zwaar bew. wzw 16 4 Stockholm half bew. wnw 17 0 Oslo zwaar bew. windst. 14 6 Kopenhagen half bew. zo 12 1 Aberdeen zwaar bew. nnw 12 1 Londen zwaar bew. nnw 21 12 Amsterdam regen n 18 10 Brussel regen zw 22 2 Luxemburg zwaar bew. wzw 21 3 Parijs regenbui w 20 0,5 Bordeaux regenbui wzw 22 4 Grenoble regen windst. 29 16 Nice licht bew. n 23 0 Berlijn geheel bew. O 21 0,1 Frankfort regen zw 25 3 München regen w 26 0,5 Ztirich regen zzw 25 28 Genève regen zzo 26 29 Locamo regen wzw 25 3 Wenen onbewolkt zo 24 Innsbruck zwaar bew. nno 27 0 Belgrado onbewolkt zo 24 0 Athene onbewolkt n 30 0 Rome half bew. ozo 25 0 Barcelona onbewolkt n 25 0 Madrid onbewolkt verand. 30 0 Mallorca half bew. w 23 0 Lissabon onbewolkt n 23 0 Vrijdag 9 juli Zon op 4.31 uur, onder 20 59 uur. Maan op 17.26 uur, onder 1.29 uur. Maanstanden 13 juli 18 01 uur volle maan. 21 juli 18.53 uur laatste kwartier. 28 juli 12.45 uur nieuwe maan. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 8 juli Hoog water 11.43 uur en uur. Laag water 7.01 uur en 19.40 uur. Vrjjdag 9 juli Hoog water 0.12 uur en 12.51 uur Laag water 8.07 uur en 20.45 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort li 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 2