Diplomaat Cabot Lodge volgt in Saigon generaal Taylor op HET WEER :s sssms ju sjz E r£ Prinses Margriet naar Velsen voor onthulling van borstbeeld? Grafische CAO goedgekeurd Haast na val uit de l our UST SLIJTERIJ SWIER s Vietnam-tumult in Brits Lagerhuis Prinses Beatrix en verloofde in Rotterdam W ateronttrekking in Kennemerduinen Vrachtauto reed twee huizen binnen Maandag dank woord van prinses Limburg verbiedt oriëntatieritten Drie doden, vier gewonden Kent u onze N E G R 0 's al? Patisserie DEKKERS Voor modieuze dames- en teenerkleding Minder koud Aan het strand Laat vlaggestokken leegadviseerden oud-verzetsstrijders Het woord is aan Directeur beschuldigt Haarlems waterbedrijf Bij officiële opening stadhuis Iherotmodehuis Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. TEL. 8166 EEN HEERLIJK FRIS STUK GEBAK BOTERNUTS HAZENBERG mmmheerlijk I 2.75 varopa uw gezelligheidsleverancier GEVULDE KOEKEN met zuivere amandelspijs VAN BREUKELEN, 50e JAARGANG NUMMER 206 VRIJDAG 9 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ÏJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, generaal Maxwell Taylor, heeft zijn ontslag genomen. Hij wordt vervangen door de 63-jarige diplomaat politicus Henri Cabot Lodge, die van juli 1963 tot juni 1964 ambassadeur in Saigon is geweest. Dit bericht sloeg gisteren in als een bom in Washingtons diplomatieke en parlemen taire kringen. Nog kortgeleden waren allerlei geruchten over eventueel aftreden van Taylor door officiële woordvoerders naar het rijk der fabelen verwezen. Taylor vroeg zijn ontslag in een brief aan president Johnson, waarin hij er aan her innerde dat hij vorig jaar had afgesproken maar één jaar op zijn Zuidvietnamese post te zullen blijven. Volgens het Witte Huis is dit de ware en enig werkelijke reden voor Henry Cabot Lodge Taylors ontslagaanvrage en bestaat er geen reden te specu leren over geheime achtergronden van de kwestie, aldus de officiële lezing. Het is echter niet onmogelijk dat het ontslag van de generaal, die opgevolgd zal worden door de diplo maat Cabot Lodge verband houdt met: De geheime Britse vredesmissie naar Noord-Vietnam van Harold Davis. Een uitlating van de V.N.-secretaris-generaal Oe Thant, dat hij enkele ideeën heeft voor concessies van beide partijen in Vietnam, die hij binnenkort bekend zal maken. De republikeinse voorstellen de raketbases bij Hanoi te gaan bombarderen. In de Amerikaanse hoofdstad gelooft men dat Taylor ook de aftocht blaast om dat zijn missie in Saigon geen onverdeeld succes is geweest. De ietwat steile en niet- Frans-sprekende generaal kon vaak slecht opschieten met de steeds wisselende Zuid vietnamese machthebbers, die meestal als enig vreemde taal Frans kenden. Vooral tussen generaal Nguyen Khan, die lange tijd de sterke man in Saigon is ge weest, en Taylor boterde het niet. Even min kon hij opschieten met de vaak mili tante boeddhisten. Toen Taylor vorig jaar in Saigon werd benoemd, werd dit algemeen gezien als een aanwijzing dat de Amerikanen van plan waren de nadruk te leggen op gro tere militaire steun aan de Zuidvietname- zen. Inderdaad is het aantal Amerikaan se militairen in Zuid-Vietnam tijdens het jaar van Taylor's ambassadeurschap met rond 40.000 tot 60.000 gestegen. Aan gekondigd is dat het totaal binnenkort op 75.000 zal worden gebracht. TOCH SCHIJNT Taylor niet de voor naamste advocaat geweest te zijn van per manente uitbreiding van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam. De benoeming W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 10 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Films 4 Uit stad en omgeving .4, 5, 6 Medische verzorging 5 In de Vishal en op zee5 Uitgaan in Haarlem7 Examens Radio en t.v9 Kunst 9 Schrijvende lezers10 Feuilleton H Topsy 12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs J3 Ferdinand 14 Sport 15 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en zuidwest. In het algemeen iets min der koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen minder koud doordat de wind afneemt en westelijker wordt. Op klaringen, maar ook nog een kleine regenkans. De eerste juliweek was aan het strand zes graden kouder dan nor maal. Morgen 16-17 graden. Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: Wisselvallig, maar geleidelijk iets zach ter. Maxwell Taylor. van Henri Cabot Lodge tot opvolger van Taylor heeft in Washington bijna even veel verbazing gewekt als het aftreden van de ambassadeur zelf. Lodge namelijk is weliswaar één van president Johnsons adviseurs voor Indo-China en als reizend ambassadeur heeft hij in opdracht van Johnson verschillende reizen gemaakt naar bondgenoten om steun te werven voor de Amerikaanse Vietnam-politiek. Maar velen vinden het toch vreemd dat men een man naar Saigon stuurt, die in een uiterst troebele en omstreden periode Vandaag brengen prinses Beatrix en haar verloofde, vergezeld door koningin Juliana en prins Bernhard, een bezoek aan Rotterdam. Gisteren is daar op vrij grote schaal, zowel per post als huis aan huis, een pamflet verspreid, dat blijkens de tekst afkomstig is van het Comité van Oud verzetsstrijders uit de jaren 1940'45. Het pamflet draagt het opschrift: „Waar schuwing". De tekst luidt: „Rotterdam mers, met de herinnering aan het bom bardement van mei 1940 op Rotterdam en de vijf jaren van Duitse bezetting daarop volgend met zijn honger en el lende, zijn Jodenvervolging en terreur, zal vrijdag 9 juli een moeilijke dag voor velen van ons worden. Laat u, door de ze gedachten bezield, echter niet verlei den tot onwaardige daden, bekladder geen gebouwen, huizen of straten. Doe niet mee aan enig vlagvertoon. Eveneens geen hakenkruisvlaggen, vlaggen half stok of dergelijke. Dit kan leiden tot ex cessen. Gedraagt u zich waardig. Blijft vrijdag thuis. Het uitsteken van lege vlaggestokken is (nog) niet verboden. Laat Rotterdam een stad van lege vlag gestokken zijn. Het pamflet besluit: „Geeft dit bericht door". Het ligt in de bedoeling van de heer Claus von Amsberg, de verloofde van prinses Beatrix, om de komende maan den te gebruiken voor een zo breed mo- St. Augustinus: Het spel der volwassenen ivt: zaken doen. geschuif met ambassadeurs van de Ame- fivr rikanen een beetje het gebuitel van de T verhoudingen in Nederland. Bij Zuidvietnamese machthebbers begint te 6 v ?orbereldm6 en de coördinatie van weerspiegelen. Natuurlijk speelt bij de benoeming van Lodge ook een rcrl dat hij republikein is. Een populaire republikein bovendien. Vol gens recente opinie-peilingen is Lodge de hoogst geachte politicus onder de republi keinse kiezers na oud vice-president Ri chard Nixon. Door een prominente figuur uit de oppositiepartij te sturen heeft Johnson een slimme zet gedaan, zo den ken velen in Amerika's hoofdstad. (Vervolg op pagina 3) werkbezoeken en het opmaken van stu dieprogramma's is ingeschakeld mr. C. J. van Schelle, chef van de directie Buitenlandse Dienst. De heer Van Schel le zal tevens belast zijn met het organi seren van het secretariaat van de heer V°n Amsberg, waarvan hij de leiding drie miljoen kubieke meter regenwater, De directeur van het nationale park „De Kennemerduinen" in Bloemendaal, dr. ir. E. C. M. Roderkerk. heeft tijdens een gisteren gehouden persexcursie het gemeentelijke waterbedrijf van Haarlem ervan beschuldigd zoveel water voor de drinkwatervoorziening aan de Kennemer duinen te onttrekken dat de vegetatie in dit recreatieoord in toenemende mate wordt bedreigd. Ter illustratie wees de directeur op honderden dode berken, waarvan de kale takken en dode kruinen een trieste aanblik opleveren. „Tegenover een jaarlijkse aanvoer van Deze Nederlanders die de strenge zomer in ons land dachten te ont vluchten moesten ervaren dat ook in zuidelijker streken het weer van streek is. Op de Sustenpas in Zwit serland lag 10 centimeter sneeuw voorlopig op zich zal nemen. Voor het bezoek van koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en haar verloofde was een gevarieerd programma samengesteld met een boottocht door de havens, een rijtoer door het zuidelijk stadsdeel en een ontvangst ten stadhuize. Zomaar een plaatje van de vroegere Friese Siamese tweeling", Tjitske en Folkje de Vries, die dezer dagen deelnamen aan wedstrijden om het zwemkampioenschap van Friesland. zuigt Haarlem zes miljoen kubieke meter water weg", aldus de heer Roderkerk. De directeur van het Haarlemse water bedrijf, ir. S. J. Meijn, die wij om een reactie op de opmerkingen van de heer Roderkerk verzochten, becijferde dat de waterbedrijven van Bloemendaal, Haar lem, Velsen en Zandvoort plus die van het Provinciaal Ziekenhuis en het Staatsvis- sershavenbedrijf van de 11% a 12 miljoen kubieke meter aan jaarlijkse nuttige neer slag in de duinen tussen ÏJmuiden en Zandvoort totaal ten hoogste 10 miljoen 1 kubieke meter gebruiken. (Nuttige neer slag is de neerslag die over blijft nadat flora en fauna al voorzien zijn). De heer Meijn bestreed de opvatting van de heer Roderkerk dat door de drink watervoorziening de totale vegetatie in het duingebied wordt aangetast; die vege tatie wordt slechts veranderd, zo zei hij. Twee huizen in 't Noordbrabantse Hee ze zijn vanmorgen vroeg geramd door een vrachtauto met aanhanger, waarvan de bestuurder volgens de politie de bocht te ruim en met te grote snelheid had geno men. Van beide woningen werden de voor gevels ingedrukt. De gloednieuwe vracht wagen met aanhanger van een firma uit Zundert werd gedeeltelijk vernield. De bewoners van beide huizen, die nog in bed lagen, kwamen met de schrik vrij. Ook de chauffeur van de vrachtwagen bleef ongedeerd. Prinses Beatrix zal maandagavond om acht uur via radio en televisie het Neder landse volk bedanken voor het haar en haar verloofde gebrachte huldebetoon. Het provinciaal bestuur van Limburg zal tot 31 augustus geen toestemming meer verlenen voor oriëntatieritten voor motor voertuigen. Na eind augustus zullen der gelijke ritten niet meer mogen worden ge organiseerd op zondagen of op erkende feestdagen. Dergelijke wedstrijden brengen volgens het provinciaal bestuur op drukke dagen de veiligheid op het Limburgse wegennet in gevaar. Naar wij vernemen is Prinses Margriet bereid gevonden naar Velsen te komen om daar een beeld te onthullen van ko ningin Wilhelmina. Dit beeld is in op dracht van de gemeente Velsen vervaar digd door de Haarlemse beeldhouwer Ma- ri Andriessen en zal een plaats krijgen in het nieuwe stadhuis. Uit dezelfde bron is ons medegedeeld, dat het bezoek van de Prinses aan Velsen zal plaatsvinden op vrijdag 24 of op za terdag 25 september a.s. Dit bezoek èn de onthulling van het beeld zullen samen vallen met de officiële ingebruikneming van het nieuwe Velsense stadhuis op Plein 1945 te ÏJmuiden. Van de zijde van het gemeentebestuur van Velsen is ons desgevraagd gezegd, dat in dit stadium de juistheid van dit be richt niet kan worden bevestigd, maar het is evenmin ontkend. Een Nederlandse vrachtauto heeft gisteren bij Putte-Kapelle, enige hon derden meters van de Nederlandse grens in België, een wachthuisje bij een bus halte geramd. Drie wachtenden waren op slag dood en vier werden meer of minder ernstig gewond. Het huisje stond bij een kruispunt. De chauffeur van de vrachtauto met aan hangwagen van een Nederlandse firma uit 's-Gravendeel heeft waarschijnlijk het signaal van een voor hem rijdende per sonenauto, die naar links over het kruis punt wilde rijden, niet opgemerkt. Er ontstond een botsing en de vrachtauto ramde het wachthuisje, dat volkomen in elkaar werd gereden. Van de mensen die in het huisje ston den bleken twee vrouwen en een 8-jarig jongetje om het leven te zijn gekomen. Vier wachtende, waarbij twee kinderen waren gewond en moesten naar een zie kenhuis worden gebracht. Naar wij vernemen is de nieuwe CAO voor het grafische bedrijf goedgekeurd. Aanvankelijk hadden de rijksbemidde laars hun instemming onthouden omdat de werknemersorganisaties de huurcom- pensatie van negentien cent per uur bij de bomilo wilden berekenen, maar de or ganisaties hebben hier later van afgezien waarna niets de goedkeuring meer in de weg stond. Het is verder de bedoeling dat vóór 16 juli twee percent van het salaris over het eerste halfjaar van 1965 zal worden uitge keerd. Naar verwachting zal de 2 pet. over het tweede halfjaar voor Sinterklaas wor den betaald. Cees Haast, de Tour-renner, die als bes= te Nederlander als zesde stond geklas seerd, heeft na een val enkele kilometer* onder de top van de Col de Lautaret tij dens de 17e étappe Briancon-Aix-Les- Bains de strijd moeten staken. Advertentie Kennemerlaan 108 HEEFT WAT U ZOEKT I Een heerlijk luchtig gebakje voor slechts 27 ct p. st. Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - ÏJMUIDEN met smakelijke vulling, rijk opgemaakt met vruchten 14 stuks in een zak 1.75 Wil/ geroosterd brood Varopa Bakkerijen Tilburg - tel. 04250-22712 LANGE NIEUWSTRAAT 447 ÏJMUIDEN - TELEFOON 7281 prijzen slechts 29 ct. le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 achter de De Noostraat.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1