Parijs wil wel praten, maar dan zonder „politieke voorwaarden" Dr. Mansholt: alléén overleg over de procedure WET W Prinsesje geboren Eerbetoon van politiekorps aan overleden inspectrice Hanoi blijft hardnekkig tegen een vredesmissie N S U MERCEDES-BENZ m ft i IHaranka tiieubelen Jonge politieambtenaren vrij van militaire dienst Komende week iets beter weer Vragen van raadslid over zeer ingrijpende plannen Haarlem begint financieel met een schone lei Wet op stemrecht voor de negers in VS aangenomen B— m CH RISTiAANSE P R I N Z Coiive de Murville 26 juli naar EEG-beraad Antisemitisme in Bamberg pagina 3 Puzzel pagina 7 Meer wind Aan het strand Griekenland viert feest Het woord is aan Kennedy matigt zijn critiek op Johnson Grafische CAO nog niet volledig goedgekeurd N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN COIFFURES DE VRIES dealer GARAGE KOSTER Wüstelaan 99 - Santpoort Telefoon 02560 - 8025. 15 Jaar N.S.U. service. N.V. VAN WIJK OVERVEEN TELEFOON 11926 50e JAARGANG NUMMER 207 ZATERDAG 10 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije BRUSSEL (Reuter, AP en AFP). De Franse regering is bereid Couve de Murville, de minister van Buitenlandse Zaken naar Brussel te sturen. Hier komt op 20 juli de E.E.G.-ministerraad bijeen. Maar, zo luidt de voorwaarde, dan moeten de bondgenoten in de Europese Economische Gemeenschap van hun kant bereid zijn een financiële regeling voor de gemeenschappelijke landbouw politiek te treffen zonder daaraan politieke voorwaarden te verbinden. Dit is gisteren in Parijs vernomen. Intussen blijkt Frankrijk de boycot van de E.E.G.- bijeenkomsten te hebben uitgebreid tot de Kennedy-ronde. De Nederlandse vice-voorzitter van de Europese commissie dr. Mansholt heeft zich aangesloten bij het standpunt van minister Luns, dat in bilaterale contacten met de Franse regering niet over de inhoud van een eventueel akkoord over de kwestie zal worden onderhandeld. „Het zou zeer gevaarlijk zijn als in diploma tieke contacten met Frankrijk een ander doel zou worden nagestreefd dan de te volgen procedure bij een hervatting van de onderhandelingen in de E.E.G.", aldus dr. Mansholt. Brussel wacht af wat Luns en Spaak in Parijs gaan doen. Men wil eerst weten wat het resultaat van de be sprekingen zal zijn die minister Luns maandag en minister Spaak van België dinsdag in Parijs zullen hebben. De woor den van professor Hallstein, de voorzitter van de E.E.G.-eommissie, uitgesproken te Düsseldorf en volgens welke het bestaan van de E.E.G. op het spel zetten de groot ste daad van vernietiging in Europa se dert Hitier zou zijn, worden hier tactisch als een enorme fout beschouwd. Ze staan gelijk met een grofheid aan het adres van de Franse generaal, die op een ogenblik waarop praktisch iedereen in zijn land met collaboreren met de vijand begon, als enige en eerste de kant van Engeland koos. Men weet in Brussel zeer W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 17 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws3 Kerkdiensten 4 In de Vishal en op zee4 Topsy 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Economisch nieuws 8 Effecten en Geldmarkt 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Sport 9 Erbij 11 t/m 16 Feuilleton 17 Radio en t.v19 Kunst 19 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Enige stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Zachter en zonnige perioden, maar morgenochtend kans op wat regen. Ook zal de zuidwestelijke wind tot vrij krachtig toenemen. Middagtempera- tuur 17-18 graden. Zeewater 15 graden. V ooruitzichten: Veel zachter, maar nog wisselvallig. wel dat generaal De Gaulle iets tegen de Europese commissie, met name tegen professor Hallstein en tegen dr. Mansholt heeft. Niemand verlangt van beiden dat zij voor het Franse staatshoofd door de knie- en zullen gaan. Maar men kan tactvoller ATHENE (Reuter) De achttienjarige koningin Anne Marie van Griekenland heeft vanochtend vroeg in het kasteel „Mon Repos" op het eiland Korfoe een dochter ter wereld gebracht. Het eerste kind van de koningin werd geboren omstreeks zes uur. De geboorte werd bekend gemaakt door 21 kanon schoten zowel op het eiland als in de hoofdstad, Athene. Enkele minuten na de geboorte haastte koning Konstantijn zich opgewonden naar het hek van het paleis en vertelde de daar wachtende journalisten: „Het is een meisje. Zij weegt 4,4 kg." De kerkklokken klonken door heuvels en dalen van het groene eiland en de mensen holden de straat op en vertel den elkaar het heugelijke nieuws. Koning Konstantijn heeft bekendge maakt dat alle kinderen die in zijn ko ninkrijk op dezelfde tijd geboren zijn op kosten van de koninklijke familie zullen worden opgevoed. De Griekse regering heeft opdracht ge geven de ministeries en openbare diensten vandaag te sluiten om het personeel ge legenheid te geven de geboorte van de nieuwe kroonprinses te vieren. Ambtenaren, die bij de rijks- en ge meentepolitie in een politierang zijn aan gesteld en die voor de dienstplicht zijn of worden ingeschreven voor de lichtingen 1966, 1967 en 1968, in het algemeen gebo ren in de jaren 1946, 1947 en 1948, kun nen van militaire dienst worden vrijge steld. Dit heeft de minister van Defensie besloten. De vrijstelling wordt verleend voor twee jaren en kan, als de dienst plichtige nog steeds politieambtenaar is, telkens voor eenzelfde duur worden ver lengd. De vrijstelling wordt definitief ver leend op 1 januari van het kalenderjaar waarin de politieambtenaar 26 jaar wordt. De minister van Defensie kon tot deze maatregel besluiten door het beschikbaar komen van grotere aantallen dienstplich tigen door de zo genoemde geboortegolf van 1946. Het aantal vrijstellingen wordt voor de lichtingen 1966 en 1967 geraamd op totaal 450 man. (Van onze weerkundige medewerker) Voor de vakantiegangers zien de voor uitzichten er voor de komende week voor al wat de temperatuur betreft heel wat gunstiger uit. Wel komt de paraplu er nu en dan nog aan te pas, want met een meer zuidwestelijke luchtstroom zal er af en toe nog een oceaanstoring passeren. Op stabiel en warm zomerweer mag nog niet gerekend worden. Het weer wordt iets beter door een gun stige wijziging in de luchtdrukverdeling. De zwakke tot matige wind is naar zuid tot zuidwest gedraaid, waardoor de mid- dagtemperatuur drie tot vier graden ho ger gaat worden da© tot nu toe. Geheel zonder regen zal het weekeinde niet ver lopen. Zondagmorgen passeert er nog een storingsfront van de oceaan met tijdelijk enkele buien, maar gevolgd door zonnige perioden. De eerste tien julidagen bleven bijna zes graden te koud met in De Bilt een tekort van 12 uren zon. voor zijn mening uitkomen dan professor Hallstein het thans in zijn vaderland heeft gedaan. Zo denken zélfs de naaste mede werkers van de voorzitter van de E.E.G.-eommissie en zeker ook sommige permanente vertegenwoordigers van de zes landen in Brussel. Paul Henri Spaak wil bemiddelaar gaan spelen tussen Frankrijk en de E.E.G. Dat is overduidelijk. Minister Luns heeft die eerzucht niet. Van de zijde van de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, die sedert gisteren nu wel zeker is dat hij zijn post in het nieuwe kabinet-Harmei zal behouden, is nog eens met nadruk verklaard dat het gaat om het verkrijgen van duidelijke inlichtingen met betrekking tot het Franse standpunt. Spaak is verder van oordeel dat het on juist is het halsstarrig standpunt te blij ven innemen ten overstaan van de Franse wensen. Frankrijk heeft trouwens gisteren al laten doorschemeren dat de bezoeken van Luns en Spaak te Parijs op hoge prijs worden gesteld. Minister Luns zwijgt nog in alle talen over wat hij in Parijs gaat doen. Tegen over minister Spaak zou hij hebben ver klaard dat hij zich zo duidelijk mogelijk beeld wilde vormen van het Franse stand punt. Men kan zich afvragen of zijn col lega Biesheuvel die de besprekingen in het Brusselse congrespaleis van minuut tot minuut pleegt te volgen, zo'n uiting van gebrek aan vertrouwen wel plezierig vindt. Hoe het ook zij, vóór aanstaande dinsdag zal men weinig nieuws over de crisis in de E.E.G. vernemen. Verbreding Noordzeekanaal De heer J. van Os van den Abeelen, lid van de gemeenteraad van Velsen, heeft de volgende schriftelijke vragen doen toekomen aan het College van Bur gemeester en Wethouders. 1 Zijn de persberichten juist, volgens welke een aantal inwoners van Velsen- Zuid aanzegging heeft ontvangen zich voor te bereiden op ontruiming van hun woningen met het oog op plannen van de breding van het Noordzeekanaal? 2 Was het gemeentebestuur van Velsen reeds eerder op de hoogte van deze zowel voor de gemeente Velsen als voor de be trokken bewoners zeer ingrijpende plan nen? 3 Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, betekent dit dan dat een zekere coördinatie heeft plaatsgevonden, waardoor onder meer wordt voorkomen dat binnenkort aanzienlijke veranderingen zullen moeten worden aangebracht aan de eerste onlangs gereedgekomen voor zieningen aan het zuidelijke pontplein? 4 Indien vraag 2 ontkennend moet wor den beantwoord, moet dan niet worden betreurd, dat evenals naar ik vernam ten aanzien van de huidige afsluiting van de sluisweg door Rijkswaterstaat het ge val is geweest gemeentebestuur en in woners van Velsen, zonder zich een oor deel te hebben kunnen vormen over de noorzaak van een dergelijke ingrijpende maatregel, voor een fait accompli zijn gesteld? 5 Hebben Burgemeester en Wethouders in deze gang van zaken geen aanleiding gevonden te bevoegder plaatse tegen een en ander bezwaar aan te tekenen? MESS 3m Longfellow: Ook de duivel werkt in dienst van God. Rijksuitkeringen definitief De financiële positie van de gemeente Haarlem, die vooral de laatste jaren verre van rooskleurig was, is op slag gunstiger geworden nu de rijksoverheid de uitkeringen aan de gemeenten op grond van de Financiële-Verhoudings wet thans sinds 1960 definitief hebben berekend. Op grond hiervan is komen vast te staan dat de gemeenten over al die jaren meer geld uitgekeerd krijgen dan zij reeds volgens de voorlopige be rekeningen hadden ontvangen. Deze meevaller betekent voor Haarlem dat drie ongedekte begrotingstekorten, namelijk die van de jaren 1963, 1964 en 1965, tot een totaalbedrag van 5Vz mil joen, zijn weggewerkt. De gemeente houdt hierbij zelfs nog rond 170.000 over. Dit heeft de wethouder van financiën, de heer W. C. Bakker, meegedeeld. Haarlem kan na de misère van de laat ste jaren, waarbij zware lasten op de bur gerij werden gelegd, thans de toekomst met wat meer optimisme tegemoet zien. Vooral 1964 was een zwart jaar met aan vankelijk een begrotingstekort van 4,2 miljoen netto. De reserves teerden volko men in en over 1964 moest de overwinst van het Gemeente Energie Bedrijf ad 2,3 miljoen naar de gewone dienst worden overgeheveld. Een beeld van de intocht van prin ses Beatrix en Claus von Amsberg in Rotterdam. In de Korte Hoog straat daalde een „confetti-regen" op de open auto met het verloofde paar neer. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteravond een wetsontwerp aanvaard waarin het stemrecht van de negers wordt gegarandeerd. De zuidelijke staten Alabama, Missis sippi, Louisiana, Georgia, Zuid-Carolina, Virginia en delen van Noord-Carolina mo- gen de proeven van bekwaamheid, die nodig zijn om in aanmerking te komen voor het stemrecht, niet meer gebruiken om negers willekeurig van dit recht uit te sluiten. Zonodig kunnen federale amb tenaren naar deze staten worden gezon den om negers in de stemregisters op te nemen. De proeven van bekwaamheid hielden onder meer uitleg van wetsteksten in. Door het voorleggen van bijzonder inge wikkelde teksten was het mogelijk discri minatie tussen negers en blanken toe te passen. Het wetsontwerp was al door de Amerikaanse senaat goedgekeurd. De Senaat keurde gisteren met 68 tegen 21 stemmen een wetsontwerp goed dat het eerste program voor verplichte me dische zorg inhoudt. De ziekenhuiskosten voor Amerikanen boven 65 jaar zullen worden verdeeld tussen de werkgevers, werknemers en het ministerie van Finan ciën. De pensioenen zullen worden ver hoogd. Het Huis van afgevaardigden heeft dit wetsontwerp al geodgekeurd. Vanmorgen is te Driehuis-Westerveld het stoffelijk overschot van mejuffrouw Anna Elisabeth Rosendahl, in leven in spectrice bij de Velser politie, gecremeerd. Op weg naar Westerveld passeerde de stoet het hoofdbureau van politie, waar de leden van het politiekorps stonden op gesteld. Hoofdinspecteur E. J. Timmer mans legde namens het korps een grote krans op de auto, die het stoffelijk over schot naar Westerveld bracht. SAIGON (Reuter en AP) Het bezoek van de Britse onderminister Harold Da- vies aan de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi zal niet leiden tot een ontvangst van de vredesmissie van het gemenebest. Dit is gisteren in Noord-Vietnam bekend gemaakt. Davies kwam donderdag in Hanoi aan met de bedoeling Noord-Viet nam te overreden de vredesmissie toe te laten. De secretaris generaal van de Verenig de Naties, Oe Thant heeft gisteren een bezoek gebracht aan Londen waar hij een onderhoud had met premier Wilson over de kwestie-Vietnam. Hij deed opnieuw een oproep tot beëindiging van alle vijande lijkheden en tot het bijeenroepen van de conferentie inzake Indo-China van 1954. President Johnson daarentegen zei gis teren dat de behoefte aan militaire man kracht in Zuid-oost Azië nog steeds toe neemt en dat deze zeker groter zal zijn dan de aanvankelijk genoemde 75.000 man. „De strijd zal niet opgegeven worden voor de agressie ophoudt. Verwacht moet worden dat de toestand in Vietnam nog zal verslechteren", aldus Johnson. Senator Robert Kennedy heeft vrijdag verklaard, dat voor het winnen van een guerrilla-oorlog een politieke benadering belangrijker is dan militair geweld. Uit een rede die hij voor de internationale politie-akademie in Washington uitsprak, liet hij echter enkele zinsneden weg, die ogenschijnlijk critiek op president John sons Vietnam-politiek bevatten. De beroemde Britse geschiedkundige Arnold Tonybee heeft gisteren gezegd dat de fundamentele Amerikaanse belan gen gediend zouden zijn met het terug trekken van de Amerikaanse troepen. Zuid- en Noord-Vietnam zouden zich moe ten verenigen onder een communistisch bewind. „Een doeltreffend onafhankelijk Viet- De rijksbemiddelaars hebben hun goed keuring van de nieuwe CAO voor het grafische bedrijf opgeschort omdat er op enkele detailpunten nog geen overeen stemming kon worden bereikt. De ver wachting waaraan gisteren in ons blad uiting werd gegeven is dus niet bewaar heid. voor stijl en persoonlijkheid ANEGANG 39 - HAARLEM - TEL. 16340 nam zou voor de Verenigde Staten, Chi na en de Sovjet-Unie een zaak zijn die van fundamenteel belang is voor alle drie de landen", aldus de Britse histori cus in het Japanse dagblad „Yomioeri" dat verzocht had om bijdragen van zes vooraanstaande jongeren uit verschillen de delen van de wereld voor een oplos sing van het conflikt in Vietnam. Toynbee waarschuwde dat de Ameri kanen en de Russen de grootste verlie zers zouden zijn als de Vietnamese oor log zou uitlopen op een kernoorlog." Advertentie ''"aasappelljjS Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÓME artikelen Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1