Vierduizend infanteristen uit Amerika naar Zuid-Vietnam UST HET WEER Huisarrest voor concierge Hulpfonds Belgische socialisten houden stevige slag om formatie-arm Kosygin houdt zich op de vlakte over steun aan Noord-Vietnam Nederland leidt in het Songfestival van Knokke Jeugdfestival één jaar uitgesteld De honderdduizend op nr. 99886^ T emperatuur meer zomers Jacques Audiberti t Mr. Geertsema bepleit TV-censuur achteraf „Oorlog met Israel is onvermijdelijk" Wegens verbouwing Gouden artikelen: Fa. W. VOET en ZONEN Zomerverrassing voor tennislieShebbers pagina 3 Iets warmer Aan het strand „Zeer critiek" Politie in Zuid-Afrika Het woord is aan W Spaaks EEG-bemiddeling wekt in BSP weerstand - volgens Nasser Juwelen Horloges Zilver en pleet DINSDAG VOORDEEL Keurslagerij BUTTER TEL. 8166 50e JAARGANG NUMMER 208 MAANDAG 12 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2 i /.tl 11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije SAIGON (Reuter, AP en AFP). Opnieuw zijn belangrijke troepenversterkingen uit de Verenigde Staten in Vietnam aangekomen. Het zijn vierduizend infanteristen die vandaag in de Cam Ranhbaai, ongeveer 300 kilometer ten noorden van Saigon aan land worden gezet. Voor het eerst zijn Amerikaanse troepen regelrecht uit de Verenigde Staten naar Vietnam getransporteerd. Er zijn nu in totaal 71.000 Amerikaanse militairen in Zuid-Vietnam. Ongegrond, noemt een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie de Chinese beschuldiging dat „vier vliegtuigen van de Verenigde Staten het luchtruim boven de Chinese provincie Joenan hebben geschonden". Het Chinese leger verkeert nu in volledige paraatheid, zo werd aan de Chinese beschuldiging toegevoegd. Noord-Vietnam heeft vandaag aangedrongen op versterking van de militaire eenheid met China, Noord-Korea, Mongolië en de Sovjet-Unie. Uit Hanoi, de hoofdstad van Zuid-Vietnam, zou dit weekeinde een bri gade stoottroepen, bestaande uit jonge vrijwilligers, op weg zijn de „Amerikaanse agressie" te weerstaan. In een op de Vietcong heroverd dorp wordt een mortier in stelling ge bracht door Vietnamese regerings troepen. Een van de soldaten is tij dens de tocht door de ondoordringba re bossen z'n broek kwijtgeraakt „Agressieve imperialistische krachten bereiden een nieuwe wereldoorlog voor", aldus premier Kosygin van de Sovjert-fUhïc in 'n boodschap aan de wereldvredesraad in Helsinki. Maar ondanks deze dreigende ondertoon wees hij de Chinese eisen voor Russische hulp in Vietnam van de hand. „Ons land is gereed voor ieder noodgeval. Maar een slechtoverwogen avonturierspo- Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Beurs 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Topsif 8 Sport 9 t/m 13 Ferdinand 14 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met vooral aanvan kelijk af en toe enige regen of mot regen, maar later, voornamelijk in het zuidoosten van het land, ook opklaringen. Zwakke tot matige, in de kustprovincies vrij krachtige zuidwestelijke wind. In het alge meen iets warmer. Volledige leerrapporten op pagina twee. Morgen afnemende wind en wat op klaringen. Temperatuurstijging tot 18 a 19 graden. Zeewater 15 graden. VOORUITZICHTEN: Onder invloed van een hogedrukgebied bij de Azoren iets aangenamer strandweer. litiek is ons vreemd", aldus Kosygin, die in zijn rede herinnerde aan de goede sa menwerking met de Amerikanen in de Tweede Wereldoorlog, „hoewel sommigen in de Verenigde Staten graag zouden wil len dat zij deze militaire samenwerking zouden kunnen vergeten, evenals de beslis sende bijdrage ven het Russische volk aan de overwinning in die tweede wereldoor log." In Leningrad heeft de eerste secreta ris van de Russische communistische par tij Leonid Brezjnev opgeroepen tot Rus- sisch-Chinese eenheid tegenover de Ame rikaanse agressie in Vietnam. „Helaas zijn er meningsverschillen binnen de com munistische wereld," zo constateerde Brezjnev, zonder China bij naam te noe men. „De Verenigde Staten zijn op het ogen blik niet van plan de door de Russen bij Hanoi aangelegde raketbases aan te val len". Dit heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk giste ren in een vraaggesprek voor de Ameri kaanse televisie meegedeeld. Rusk noem de de situatie voor de Amerikanen en Zuidvietnamezen „zeer critiek". Hij ver wacht in de toekomst harde gevechten. Over de vredesmissie van de Britse on derminister Harold Davies in Hanoi die van de Noordvietnamese autoriteiten toestemming heeft gekregen zo lang te blijven als hij zelf nuttig oordeelt koes terde minister Rusk geen hoge verwach tingen. Mocht Davies echter iets interes sants horen, dan zou men dat in Washing ton graag weten. Amerikaanse straaljagers hebben in een luchtgevecht nabij Hanoi twee communis tische Mig-16 toestellen neergeschoten. In Zuid-Vietnam zijn eenheden van de Viet cong ten noorden van Bien Hoa van uit de lucht aangevallen. Waarnemers schatten het aantal gedode Vietcong-strijders op ongeveer 350. JOHANNESBURG (AP) Een zestig jarige Afrikaanse employé van het „De fence and Aid Fund" is door de Zuid- afrikaanse politie een huisarrest van twaalf uur per dag opgelegd. Bovendien mag de man, Andrew Chamile, geen con tacten meer onderhouden met het fonds. De Nederlandse regering heeft onlangs een bedrag van 10Ó.000 gulden aan dit fonds toegezegd. Het is de eerste maal dat het fonds wordt genoemd in de orders van de Zuid- afrikaanse veiligheidspolitie. De straf is opgelegd onder de wet op bestrijding van communistische activiteiten in Zuid-Afri- ka. ig Chamile's taak bij het fonds was het zetten van koffie, het sorteren van de post en het schoonhouden van het kan toor. Volgens de „Sunday Times" had de veiligheidspolitie hem twintig pond per maand aangeboden in ruil voor het geven van inlichtingen over de medewerkers van het fonds. Volgens het blad werd hem huisarrest opgelegd en moest hij zijn be trekking opgeven, nadat hij had gewei gerd spionagediensten voor de politie te verrichten. Junius: De slechtste soort tirannie is die, welke zich bedient van de instituties der vrijheid. De Griekse koning Konstantijn staat op een grasveld voor het paleis „Mon Repos" op het eiland Korfoe, na de bekendmaking van de geboor te van zijn dochter Alexia. Naast hem een kinderwagen, gevuld met bloemen. In het Casino in de Belgische badplaats Knokke, tijdens het zevende Internationa le Songfestival (tot 15 juli) heeft Neder land, vertegenwoordigd door Jan Arntz, Connie van Bergen, Greetje Kauffeld, Liesbeth List en Suzie gisteren Duitsland verslagen. Donderdag 15 juli is de finale. De K.R.O.-televisie verzorgt morgen 13 juli het treffen tussen Nederland en En geland (van 21.30 tot 22.10 uur via Neder land 2). Om precies kwart voor elf maakte de voorzitter van de internationale jury gis teren de uitslag bekend. Nederland had Duitsland met 400 tegen 362,5 verslagen. Wat ons kwintet vocalisten echter nog ge lukkiger deed kijken, was de stand op dat ogenblik. Nederland lag aan de kop met vijf punten voorsprong op België, 16,5 op Frankrijk, 28 op Engeland en meer dan 30 punten op Duitsland, dat nu na twee maal optreden kansloos ten onder dreigt te gaan. „Wij hebben nog de tijd, voordat we dinsdag tegen Engeland uitkomen. We gaan er nu werkelijk voor vechten," sprak de glunderende ploegleider Lou van Rees na afloop tot zijn stralende, maar toch ook wat overdonderde pupil len. Wie had kunnen denken dat na de successen van vorig jaar de hemel er voor de Hollanders er weer zo onbewolkt uit zou zien? In ieder geval is gebleken, dat Connie van Bergen over een stevig stemmetje beschikt, Liesbeth List inder daad de grootste troef is, Jan Arntz weet dat presentatie (gave danspassen in de in strumentale gedeeltes) belangrijk is en Greetje Kauffeld een onvergetelijk en knap gearrangeerd „I'm a Fool to want You" kan brengen. HELSINKI (A.P.) Het uitvoerend comité van het Wereldvredescongres heeft vanmorgen, na de hele nacht te hebben vergaderd, besloten, het negende internationale jeugdfestival, dat later in de zomer in Algiers zou plaatsvinden, in verband met de recente verandering van regime in Algerije één jaar uit te stellen, j Op de vergadering, die werd gehouden in de Finse stad Tampere, waren afge- j vaardigden van 36 landen aanwezig. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de prijs van 100.000 ge vallen op lot nr. 99 886. De vijf series van dit lot zijn verkocht in Leeuwarden, Den Haag, Eindhoven, 's-Hertogenbosch en Terneuzen. (Van onze weerkundige medewerker) Harde wind en regen hebben dit week einde weer op een teleurstelling doen uit lopen. Ook vanmorgen werd vooral in het westen en midden van ons land weer veel regen gemeten, in tal van plaatsen 15 tot 25 mm. Tot heden heeft De Bilt een te kort van ruim 15 uren zon en ligt de ge middelde temperatuur overdag nog 5 gra den onder normaal. De temperatuur is er echter in vergelijking met de vorige week op vooruitgegaan met maxima aan de kust in de buurt van 18 en in het bin nenland ruim 20 graden. Met een zuidwestelijke stroming berei ken ons nog meer storingsfronten, zodat de eerste helft van deze week niet over al zonder regen zal verlopen. Maar een winstpunt is wel dat bij deze situatie de uitlopers van het Azoren-hogedrukebied ons gemakkelijker kunnen bereiken Daarbij zal de temperatuur nog niet da delijk hoog worden, maar wel dichter bij de normale voor juli komen. Verleden jaar begon het weekeinde van 11 juli ook met regen en wind. Er volgde toen een warmtegolf, die op zaterdag 18 juli met een tropische dag een hoogtepunt bereik te. f» Dinsdag a.s. wordt in Delft het nieu we, dwars door de stad aangelegde, spoorwegviaduct geopend. De foto geeft een overzicht van de, nu ver hoogde, spoorbaan. Na langdurige ziekte is zaterdagmiddag in Parijs overleden de Franse schrijver, dichter en dramaturg Jacques Audiberti. Hij was 66 jaar. Hij schreef een vijftien tal toneelstukken van houlevard-karakter, waarvan „Les Femmes du Boeuf" en „La Fourmi dans le Corps" door de Comédie. Francaise werden gespeeld. Bekendheid kregen ook „Le Mal Court", „La Fète Noire", en „L'Effet Glapion". Tot zijn romans behoort onder meer „Le Maitre de Milan", van zijn gedichtenbundels noemen wij „Race des Hommes" en „Ramparts". In zijn laatste werk „Dimanche m'at- tend" heeft de schrijver een aantal her inneringen aan zijn ziekte verzameld, dil hij in dakboekvorm heeft opgeschreven. In 1964 ontving Audiberti de Grote Prijs der Franse Letteren. Hij was officier van het Legioen van Eer. Eveneens in 1964 viel hem de prijs van de Franse letter kundige kritiek ten deel voor zijn jongste twee werken „Ange aux Entraillesen „Les Tombeaux ferment mal". Zijn ,Pomme, pomme, pqmme" werd als „Appeltje, appeltje" dóór Studio gespeeld. L'effet Glapion" had in Nederland het grootste succes. Zijn in 1955 geschreven itLe Cavalier seul" werd in 1960 door de Utrechtse studenten in wereldpremière gebracht. Van onze correspondent) BRUSSEL De BSP de Belgische So cialistische Partij, schijnt het onderste uit de kan te willen halen bij de vorming van een nieuwe Belgische regering, waar mee professor Harmel bezig is en die een regering van rooms-katholieken en socia listen moet worden. De formateur heeft een uitvoerig pro gramma opgesteld. Dat had hij het week einde voorgelegd aan de beide partijen. Hij was zelf nogal optimistisch over het slagen van zijn onderneming. Hij heeft reeds aangekondigd dat hij hoopt het nieuwe kabinet op of voor de Belgische nationale feestdag op 21 juli aan de koning te kunnen voorstellen en zijn regerings- In een t.v.-programma van de VARA, de actualiteitenrubriek „Achter het Nieuws", heeft het Tweede-Kamerlid mr. W. J. Geertsema (V.V.D.) het achteraf ingrijpen van de regering in bepaalde gevallen bij t.v.-uitzendingen bepleit. Dit was het antwoord van het Tweede-Kamer lid op een opmerking aan zijn adres eer der tijdens het programma als zou hij een voorstander zijn van t.v.-censuur door de overheid. „Uit het t.v.-besluit van de Kamer blijkt duidelijk, dat de overheid een vrije me ningsuiting voorstaat en dat zij geen cen suur vooraf zal toepassen", aldus de heer Geertsema, „maar de regering die de zeggenschap heeft over de ether zal niet kunnen toestaan dat deze gebruikt wordt voor programma's die in strijd zijn met de openbare orde en de zedelijke normen te boven gaan". Hierbij doelde hij op de uitzending van de KRO over Bidault, waarvoor de rege ring de waarschuiwing had gegeven in te zullen grijpen wanneer dit programma zou worden uitgezonden. De heer Geertsema was het er volkomen mee eens, dat de regering het recht moest hebben achteraf maatregelen te nemen om dergelijke uit zendingen te verhinderen. Dit had volgens zijn mening niets te maken met een af breuk aan de -openheid van het t.v.-be- stel waarvan hij een voorstander is. De censuur, die KRO-voorzitter Van Doorn op het programma betreffende de ge boorteregeling had toegepast, valt volgens hem hier geheel buiten, aangezien de voorzitter hiertoe het recht had. Voorts erkende het Kamerlid het recht van wederwoord op de t.v. Op een vraag of dit ook niet in een duidelijker voorstel voor media als kranten vastgelegd kon worden, antwoordde hij, dat de t.v. een veel indringender medium was waarbij een rechtzetting dikwijls van het grootste belang kan zijn. NEW YORK (Reuter) President Nas ser van Egypte heeft gisteravond in een door Amerikaanse televisie uitgezonden vraaggesprek gezegd, dat hij „geen kans op een vreedzame regeling met Israel" ziet. Hij meent dat een oorlog met Israel onvermijdelijk is. „Het mag dan niet van daag zijn. Het mag dan niet binnen en kele jaren, binnen tien jaar zijn, maar de Arabieren moeten zich in die tijd voor bereiden Israel vormt een bedreiging voor ons. Zij vielen ons land in 1956 bin- j nen en ze zullen dat wanneer ze de kans krijgen weer doen," aldus het Egyptische I staatshoofd. verklaring in de volksvertegenwoordiging te kunnen afleggen. Zaterdag hebben zowel het bestuur van de CVP, de Christelijke Volkspartij, als van de BSP over het regeringssprogram- ma beraadslaagd. De CVP heeft het goedgekeurd, maar de BSP heeft een kink in de kabel ge legd. Het bestuur van de partij, zo heeft voorzitter Collard na afloop van het be raad megedeeld, heeft met slechts een kleine meerderheid het programma goed gekeurd. Het vond die meerderheid onvol doende om reeds thans het congres van de partij, dat uiteindelijk moet beslissen, bijeen te roepen. Voorlopig is er dus nu voor een paar dagen een stilstand in de formatie inge treden. Voor minister Spaak, die vandaag en morgen in Parijs is, is de situatie ver velend. Als demissionair bewindsman heeft hij wel het afwikkelen van de lo pende zaken tot taak, maar zijn onder handelingspositie was natuurlijk sterker, toen het vrijwel zeker was dat hij weer terug zou komen op zijn post. Het lijkt weinig waarschijnlijk dat de regeringscoalitie tussen CVP en BSP niet tot stand zal komen. De houding van het socialistische partijbestuur kan door twee motieven zijn ingegeven. Of het wil zo veel mogelijk slagen in de partij om het regeringsprogramma en mogelijk ook mi nistersportefeuilles binnenhalen, of het heeft Spaak een duidelijke waarschuwing willen geven dat zijn bemiddelingspogin gen in Parijs niet de volledige instemming van de Belgische socialisten heeft. Advertèntie kunnen wij enige speciale aan biedingen doen. in Ringen, broches armbanden. colliers Horloges in goud, staal, en doublé Diverse Theeserviezen. Thee lepeltjes enz. Speciaal gereduceerde prijzen met KORTINGEN TOT 50"/. Anegang 1315 - HAARLEM RIBLAPPEN. extra mooi, 500 gram 2.88 Geen 3 maar 4 Hamburgers98 ct 150 gram BOTERHAMWORST 59 ct KENNEMERLAAN 43 - 45 Spaar onze COTÉ-zegels; 40 'It spaarwinst Ook voor U Het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1