Geheim Amerikaans-Russisch beraad over kwestie-Vietnam Moskou en Peking tekenen overeenkomsten met Hanoi 'k c df;r Conring verweert zich voor Duitse televisie WEER ■BE - x, I $]Sm Boekhouder neergeslagen en van f 33.000.- beroofd EuK Mr? Generalissima Busje met arbeiders tegen vrachtauto; twee doden Visserij krijgt nieuw onderzoekingsschip Duitser redt drie drenkelingen Ex-nazi blijft antwoorden schuldig Is bijdrage aan het Defence en Aid Fund geen vergissing? Twee straaljagers neergestort bij Hoogwoud Directe reportage van Matterhorn-beklimming Roofoverval in Utrecht Voor modieuze dames- en teenerkledipg Woensdag; Gehaktdag keurslagerij BUTT Eft Pressie „Krebsia" aangevaren Het woord is aan T J FH Vrij warm Aan het strand Kamerlid Harmsen: Eén der vliegers door schietstoel gered Niet wakker maken Complete uitrustingen 50e JAARGANG NUMMER 209 DINSDAG 13 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré MOSKOU (Reuter, AP en AFP). Bij zijn aankomst gisteren op het vliegveld in Moskou drukte de geroutineerde Amerikaanse diplomaat en reizende ambassadeur van president Johnson zich voorzichtig uit. Maar het is duidelijk dat zijn komst naar de Russische hoofdstad van groot belang kan zijn voor de kwestie-Vietnam. Van goed ingelichte zijde is vernomen dat hier in het geheim diplomatiek overleg wordt gevoerd. Officieel heet het bezoek van Harriman een beleefdheidsreis. De Amerikaan zal spreken met premier Kosygin en partij leider Brezjnev. Harriman, die in de tweede wereld oorlog ambassadeur in Moskou was, kwam in 1963 voor het laatst naar Mos kou om te onderhandelen over het kemstopverdrag. Vanavond zal president Johnson de netelige situatie in Zuidoost-Azië toe lichten op een persconferentie. Voor het eerst sinds zes weken wordt weer een volledige ontmoeting tussen de Ameri kaanse president en de pers georgani seerd. De Sovjet-Unie heeft Noord-Vietnam aanvullende militaire en economische hulp beloofd. Dit is gisteren officieel in Moskou bekendgemaakt. Ten aanzien van de militaire hulp werd aangegeven dat deze bedoeld is om de Amerikaanse luchtaanvallen te helpen be strijden, maar bijzonderheden werden niet gegeven. Ook in Peking is een dergelijke over eenkomst getekend. China zal Noord-Viet nam economische en technische hulp gaan verlenen. Senator Hussel B. Long, de tweede lei der van de democraten in de Amerikaan se Senaat, verklaarde gisteravond voor de televisie dat zo nodig de Russische raket bases die bij Hanoi gebouwd worden, ge bombardeerd zullen moeten worden. Tevoren had de republikeinse leider, Senator Gerald Ford, gepleit voor een groter gebruik van de Amerikaanse luchtmacht in Vietnam. Long zei het met Ford eens te zijn dat de luchtmacht van veel belang kan zijn, maar hij was het niet eens met Ford de luchtmacht meer nadruk te willen geven dan de landmacht zei hij. Long zei dat als de raketbases gevaar lijk voor het evenwicht in Vietnam zou- De waarnemend bevelhebber van de Vietcong in Zuid-Vietnam is een vrouw zo weet het Russische partijblad „de Pravda" te vertellen. Bij het artikel over haar is een foto afgedrukt waar op de vrouw, Ngoejen Txi Din ge naamd, te zien is. Ze is 45 jaar oud en werd op 17-jarige leeftijd lid van de verzetsbeweging tegen de Fransen, na dat haar broer in een gevangenis was mishandeld. In 1939 was zij met haar echtgenoot gevangen genomen. Twee- en-een-half jaar later werd zij vrijge laten. Haar man was toen overleden, evenals haar zoontje. Opnieuw werd zij lid van de opstandige beweging, eerst tegen de Fransen, later tegen het be wind in Saigon en de Amerikanen. Averell Harriman den worden, ze weggevaagd zullen moe ten worden. Tien Amerikaanse vrouwen zijn gister avond in Djakarta aangekomen in de hoop kennis te kunnen maken met verte genwoordigsters van Noordvietnamese en Vietcong-vrouwen. De leden van de „Vrouwenactie voor vrede" in de Verenig de Staten werden op Djakarta's vlieg veld Kemajoran begroet door drie Indone sische vrouwen. SINGAPORE (Reuter) De ruim 12.000 ton metende Nederlandse tanker „Krebsia" is nabij Singapore in aanvaring gekomen met het ruim 13.000 ton metende Franse schip „Cambodge". De Fransman liep flinke schade aan de boeg op en zal voor herstel een week in Singapore moe ten blijven. Het is niet bekend of de „Krebsia" is beschadigd. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Vanmorgen om zeven uur zijn twee mensen omgekomen, toen nabij Liessel (N.B.) een autobusje met zeven arbei ders eerst tegen een met varkens bela den vrachtauto en vervolgens tegen een boom botste. De 21-jarige A. N. Claassen uit Milhee ze en de 25-jarige H. van den Einden uit Deurne waren op slag dood. Van de ove rige vijf inzittenden werden er drie ern stig gewond. In Afferden (L.) is de 61-jarige kan tonnier van de Rijkswaterstaat K. Stron tjes terwijl hij aan het werk was langs de rijksweg Nijmegen-Venlo, door een vrachtauto aangereden. Hij was vrijwel op slag dood. Op de weg Diemen-Hilversum bij de brug over de Vecht, is de 74-jarige ge pensioneerde hoofdagent van politie J. Philipse uit Weest, toen hij per fiets de weg wilde oversteken, door een perso nenauto aangereden. Hij was op slag dood. In Baarn joeg een buurvrouw een klein meisje, de 4-jarige Geertje Rademaker, uit haar voortuin, omdat de kleine ovèr het wasgoed liep. Het kind liep hard weg, struikelde en werd door een juist passe rende vrachtauto overreden, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Hektrawler als type gekozen Het fregat „Matti Kurki" van de Finse marine brengt een niet-offi- cieel bezoek aan Amsterdam, waar het gemeerd is bij het „Stenen Hoofd". Het ministerie van Landbouw en Visse rij heeft aan de Sleephelling Maatschap pij Scheveningen n.v. opdracht gegeven voor de bouw van een onderzoekingsvaar tuig voor de visserij van ongeveer 800 brt, dat begin 1967 moet worden opgele verd. Tot de bouw van dit schip is naar het ministerie van Landbouw en Visserij me degedeeld besloten om het visserij onder zoek te kunnen uitbreiden tot buiten de Noordzee. De situatie op de Noordzee dwingt er toe de aandacht op verder ge legen visgronden te richten, waarmede ook het visserij structuurbeleid van minis ter Biesheuvel heeft rekening te houden. Daarnaast is veel technisch onderzoek op visserij gebied nodig, alsmede technolo gisch onderzoek op het gebied van visbe- handeling aan boord, zoals bewaring, op slag enzovoorts. Het onderzoekingsvaartuig wordt uitge rust met de modernste apparaten en zo danig ingericht dat het op elke reis biolo gisch, technisch en technologisch onder zoek kan verrichten. Het zal daardoor ge schikt zijn om onder meer visopsporings reizen te ondernemen. De lengte zal 61 m. worden bij een breedte van 9,5 m. Het motorvermogen bedraagt 1800 pk, verdeeld over twee mo toren van 1200 en 600 pk, die elk afzon derlijk of gezamenlijk voor de voortstu wing kunnen zorgen. Het type vissersvaartuig dat voor het nieuwe schip als voorbeeld he'eft gediend is de hektrawler, die zoals men weet het net over het achterschip binnenhaalt, maar dan zonder sleepgoot. Het ontwerp werd vervaardigd door bu reau Propulsion te leiden. B yr on In de dramaturgie heeft men niets kunnen bedenken dat een prettiger einde vormt dan het huwelijk en niets tragischer dan de dood. In werkelijkheid is het vaak andersom. Maandagmiddag omstreeks drie uur heeft aan het IJmuider strand een 32-ja- rige Duitser, die tijdelijk in Velsen ver toeft, een 22-jarige uit Berlijn afkomstige landgenote met eigen levensgevaar van de verdrinkingsdood gered. Zij had zich te ver in de onstuimige zee gewaagd en was daardoor in grote moeilijkheden gekomen. Dezelfde Duitser had kort daarvoor ook al twee jongens van naar schatting tien en twaalf jaar uit zee gehaald, die zich eveneens in gevaar bevonden. Na hun red ding namen zij echter ijlings de benen, zodat hun identiteit niet meer kon wor« den vastgesteld. (Van onze correspondent) BONN De vroegere plaatsvervanger van Seyss Inquart in Groningen, dr. Con ring, heeft gisteren voor de Westduitse televisie opnieuw alle beschuldigingen over zijn verleden in de tweede wereld oorlog van de hand gewezen. In het ac tualiteitenprogramma „Panorama" ant woordde hij op vragen dat het gaat om globale beschuldigingen, waar hij zich niets van aan hoeft te trekken. Het programma over Conring was zeer kritisch en uitstekend gedocumenteerd. Er .,w J\£ «HBraSfê I Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Ferdinand 4 Uit stad en omgeving..4, 5, 6, 11 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v8 Kunst 8 Feuilleton 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Topsy 14 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Vrij warm met veranderlijke be wolking, maar plaatselijk enkele buien en daling van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na het tamelijk zonnige weer van vandaag morgen een onweersstoring uit Frankrijk. Temperatuur 18 tot 20 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Hoewel de de pressie-activiteit minder wordt blijft het weer nog wat onbestendig. De Nederlandse regering heeft onlangs besloten 100.000 bij te dragen in het door de Verenigde Naties aanbevolen De fence en Aid Fund, dat eventueel bijstand verleent aan in Zuid-Afrika op grond van de apartheidswetten vervolgden. Het Tweede-Kamerlid de heer Harm sen (Boerenpartij) heeft nu minister Luns gevraagd, of het hem bekend is dat de voorzitter van het Defence and Aid Fund, kanunnik Collins, op 7 juni in een verklaring voor de Verenigde Naties heeft gezegd, dat het onjuist zou zijn te ver onderstellen, dat de arbeid van het fonds slechts van humanitaire aard zou zijn. Volgens de verklaring van kanunnik Col lins is het van groot belang, „dat de bij dragen het moreel versterken van 't bin nenlands verzet. Druk van buitenaf en dreiging van binnenlandse revolutie zullen het verlangde resultaat verschaffen". De heer Harmsen vraagt, of de minis ter na deze verklaring nog niet van me ning is, dat de toezegging van 100.000 voor het fonds een grote vergissing is ge weest en een bemoeiing met binnenland se aangelegenheden van Zuid-Afrika en of de minister bereid is naar aanleiding van de uitspraak van kanunnik Collins de toe zegging ongedaan te maken. Zoals reeds in een deel van onze vori ge oplaag is bericht zijn gistermiddag twee militaire straaljagers, Starfighters van de vliegbasis Volkel, bij Hoogwoud in de kop van Noord-Holland neergestort. Een der piloten kwam om het leven. De andere sprong met zijn schietstoel uit het vliegtuig en kwam ongedeerd neer op 150 meter afstand van het wrak van zijn toe stel. Het stoffelijk overschot van de omge komen vlieger werd op enige meters van het wrak gevonden. Zijn Starfighter had een gat van 5 meter diep in de grond geslagen. Het wrak heeft nog even in brand gestaan. De om het leven gekomen vlieger is de tweede luitenant P. O. de Raadt uit En schede. Hij was 26 jaar en gehuwd. Het tweede toestel, waarvan de piloot zich wist te redden, kwam een kilometer verderop in het weiland neer. Het is to taal uitgebrand. De twee verongelukte vliegtuigen maakten deel uit van een formatie van drie fotoverkenningstoestellen. Aangeno men wordt dat de twee toestellen elkaar hebben geraakt. Het brandende wrak van één van de twee I „Starfighters" die gister middag bij Hoogwoud verongeluk ten. De vlieger van dit toestel wist zich met zijn schietstoel te redden. Morgen op de t.v.-schermen Een groep cameramannen van de Brit se Televisie is voornemens morgen (woensdag) een prestatie te leveren die, indien zij slaagt, een memorabel onder deel van de televisiegeschiedenis zal worden. Indien het weer meewerkt hopen vier cameramannen, allen ervaren alpi nisten, naar de top van de bij Zermatt gelegen Matterhorn te klimmen. De Mat- terhorn is de hoogste berg van Zwitser land en werd voor de eerste maal be dwongen op 14 juli 1865 precies honderd jaar geleden. De cameramannen zullen zich tijdens deze bestijging bedienen van uiterst lich te camera's van Franse en Japanse make lij. Via een op de Matterhorn ingericht controlestation zullen de beelden via het Eurovisienet over Europa verspreid wor den, en vanuit Frankrijk en Engeland via de kunstmaan Early Bird naar het Ame rikaanse continent worden doorgezonden. Miljoenen kijkers over de gehele wereld zullen op deze manier de beklimming van de 4478 meter hoge berg rechtstreeks op hun beeldbuis kunnen volgen. Het meest kwetsbare, voor het totstandkomen van de uitzending noodzakelijke, materiaal wordt veilig ondergebracht in holen die in de hardbevroren sneeuw zijn uitgehakt. Tegelijk met de beklimming van de traditionele route, zullen vier Zwitsers en en 'n Schot de uitermate moeilijke noord wand van het Matterhorn-massief bestij gen. Indien de weersomstandigheden het toelaten zullen ook rechtstreekse beelden van dit waagstuk wórden uitgezonden. De bestijging begint woensdag om vijf uur in de morgen, en men verwacht dat de Britten de top van de berg om onge veer 14 uur in de middag bereikt zullen hebben. De N.T.S. zal morgen van 13.30 uur tot 14 uur een samenvattende uitzen ding verzorgen over de beklimming, en van 14 uur tot 14.30 volgt een recht streekse uitzending vanaf de top van de Matterhorn. (Van onze correspondent) UTRECHT Maandagavond om tien uur is in Utrecht de 60-jarige boekhou der M. P. J. Thijssen neergeslagen. De dader verdween met 33.500, die de heer Thijssen bij zich had om naar de banksafe te brengen. Na in een zieken huis behandeld te zijn kon de boekhouder naar huis gaan. Het slachtoffer, dat als avondboekhou der een paar maal per week bij een groot handel in fruit aan de Croeseslaan werkt, liep letsel aan zijn hoofd op. De overval gebeurde kort nadat de heer L. van der Wurf, een der drie broers, die de directie van de groothandel voeren, was weggegaan naar zijn huis tegenover, het bedrijf. Kort nadat hij thuis was, ging de tele foon: De boekhouder vroeg om hulp om dat hij overvallen was. De heer Van der Wurf, zijn vrouw en een schoonzusje snel den naar de overkant na de politie ge beld te hebben. Zij vonden de heer Thijs sen in het kantoor. Hij bloedde uit drie hoofdwonden. De heer Thijssen zei dat hij, nadat hij het geld bij zich had gestoken, de zaak had gesloten en naar zijn auto liep. Op het groentemarktterrein is het vrij don ker. Daar is de boekhouder van achteren aangevallen, waarschijnlijk door één man Er wonen daar mensen, maar niemand heeft het hulpgeroep van de heer Thijs sen gehoord. Toen deze zich bewusteloos hield ging de overvaller er van door. Daarop ij hij hevig bloedend naar de zaak teruggelopen om de directeur te bel len. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Volgens de directeur moet deze bekend zijn geweest met de gang van zaken op het kantoor. werd onder meer een verklaring afgelegd door prof. H. van Oyen, die in de jaren '40 hoogleraar in Groningen was. Deze zei, dat Conring hem in 1942 had toever trouwd dat men hard moest zijn tegen de joden en dat zij moesten verdwijnen. Conring ging hier in zijn verweer in .Panorama" niet verder op in. Conring kwam in het nieuws, nadat be kend was geworden dat hem als Bonds dagafgevaardigde het Grootkruis van ver- dienste was toegekend. Hij wist in het televisieprogramma geen duidelijk ant woord te geven op vragen over maatrege len genomen tegen Nederlandse stakers tijdens de Duitse bezetting. Een andere afgevaardigde van Conrings partij, de C.D.U., zei in „Panorama" dat er geen reden was om Conring niet op nieuw in de Bondsdag te kiezen. In tussen houdt president Lübke zich bezig met het uitzoeken van Conrings verleden aan de hand van documenten van het rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie in Amsterdam. Van dit onder zoek hangt af of Conring zijn lintje kan houden. Overigens wist het weekblad „Der Spie gel" nog te onthullen dat Conring, voor dat hem het grootkruis werd toegekend, had verzocht om de onderscheiding maar niet te geven. Hij was van mening dat men de gevoelens in Nederland ten op zichte van hem, niet opnieuw moest wak- kermaken. Advertentie voer alle maatschappijen en vöor alle hogere zeevaartscholen UNIFORMSPECIALISTEN ZIJLSTRAAT 71 - HAARLEM Dan kost ons prima MAGER VLEESGEHAKT. 500 gr 1-78 100 gr. PALINGWORST 39 Ct Spaar onze Coté-zegels. 40 "/o SPAARWINST Deze week dubbele Coté-zegels KENNEMERLAAN 43 - 45

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1