Super 8-smalfilm uit Amerika: vooral voor beroepscineasten een „geschenk des hemels" Touwtrekken om de gunst van de Japanse toeristen in Amsterdam Ronselaars praktijken PANDA EN DE YINX TRIUMPH DEALER Ons vervolgverhttai en WOENSDAG 14 JULI 196 5 19 door Marjorie Kinnan Rowlings (Geautoriseerde vertaling van Mien Crabberton) Goedkoper en handzamer dan 16 mm aanzienlijk scherper dan de 8 mm Camera's en projectoren Compleet systeem Niet verouderd Dertig pet. duurder Aanwinst Herman Croesen Diamantairs op de vuist. HARRY OOMEN wl Regeling op til Dagje uit Waterhalers door dr. Robert van Gulik rVWVUMfWUIfl/WIAAAA vuvwwwvuvwww GOUDEN OOGST 13) len van de vroeg ondergaande zon vielen over zijn schouders, terwijl hij zijn ruige kop tegen haar flank liet rusten. Vanuit het bos drong een scherpe kou naar binnen en hij voel de hoe zijn armen kippevel kregen. Hij zou het prettig hebben gevonden een bad te nemen in een van Allies houten wastobben, naast het keuken vuur. Maar het raam had luiken noch blinden en de wind zou er door heen waaien en hij voelde zich zeer moe. Hij droeg de melk naar binnen. De Engelsman was een eind de weg opgelopen die ze in de morgen afge komen waren. Even vóór zonsondergang zag Luke een blauwe flikkering onder de dwergpalmen. Allie verliet haar schuilplaats en rende op herr toe. Haar zachte haar was verward, ze beefde. Hij sloeg een arm om haar heen en klopte haar op de rug. „Lieverd" zei hij, „wat moeten vreemde mensen van je denken? Je moet dat toch eens afleren, als een bank konijntje te doen". Ze knikte. „Ga nou de vreemdeling begroeten, kom nou". Tordell kwam langzaam op het huis toe. Hij liep langs hen heen, alsof hij hen niet zag. Even kreeg Luke de indruk, dat in de donkere ogen de zelfde schrik te lezen stond die in Allies ogen lag, alsof de komende nacht ook hem gedwongen had naar het huis te gaan, weg van de be schuttende verborgenheid. Hij liep als een blinde het huis in. Luke en Allie vonden hem zittend bij het keu kenvuur, waarvan de weinige resten gloeiden in de toenemende duisternis. Ze stonden hand in hand in de deur opening, keken nog even naar hem en trokken zich terug in Allies slaap kamer, waar ze naast elkaar op het bed gingen zitten. Allie zei: „Vind je niet, dat we hem nog wat te eten moeten geven?" „Hij lijkt me niet hongerig. Je kunt erop aan, dat hij de eerste paar da gen vrijwel niks te eten wil hebben". Ze zaten stil, hun adem ging snel. De nachtwind leefde in de eiken en palmen. Een rat ritselde over het dak. Zijn scherpe nagels rikketikten over de dakspanen. De vreemdeling in de keuken hield zich stil. Na een poos hoorden ze hem tastend door de gang gaan. Zijn bed kraakte en toen was het stil. Er was geen enkel geluid. Luke pakte een stapeltje dekens uit de kist onder Allies bed en nam ze mee naar de keuken om voor zich zelf een ligplaats te maken. Ze liep hem na om te helpen. „Allie je hebt niet gegeten sinds je thuis bent". „Ik heb het glad vergeten, Luke, heus." „Je bent te mager en te teer om zo weinig te eten". Hij was hier boos om, wat hij om haar weglopen niet was geweest. Het was altijd moeilijk haar voldoende te laten eten. Want na een voor haar zware maaltijd werd ze dikwijls spierwit en viel neer waar ze zat, hulpeloos. „Je moet jezelf op krachten hou den. Je kunt niet weten wat ons nog te wachten staat." Hij scharrelde nog wat in het duis ter, schonk een kom vol met verse melk en brak een stuk maisbrood af. Hij hoorde met voldoening, hoe ze gretig kauwde en dronk. Ze zette daarna de lege kom neer en liep naar haar kamer. „Luke" fluisterde ze nog, „hoe moet ik die meneer noemen als ik hem morgenochtend zie?" „Ik heb zijn naam nog nooit goed verstaan. Hij is nog niet veel meer dan een jonge kerel, maar zie je, hij is zo.zo deftig. Anders dan wij. Ik denk dat hij het prettig zal vinden als je „captain" tegen hem zegt". „Captain" herhaalde ze zachtjes en ging naar bed. Luke lag wakker op zijn bed van dekens op de grond. De halve dag van moeizaam schokken in de wa gen joeg nog door zijn aderen. Hij reed weer door de diepe wagenspo ren, het bruine water sijpelde langs de wielen. (Wordt vervolgd) >wwwwwl,tltWft<l,tAltJut,ti"tA*J>itA*i>itA<ut**AA",,,,vrtnnfwwwnnnnnrwvwMwvwwin/vwinnnnnAAAnAn<b Op de onbedekte tafel waren borden en tinnen lepels en vorken en messen klaargelegd. Een schaal met dikke zure melk was met een doek bedekt, tegen de vliegen. Luke besloot Allie maar liever uit zichzelf terug te la ten komen; hij zou haar niet dwin gen. Hij schepte de met blank spek gekookte bonen op en rook dat ze zorgvuldig met peper waren gekruid. Hij liet het maisbrood uit de bak vorm op een tinnen taartschaal glij den, haalde marmelade van wilde oranjeappels uit de kast en schonk de koffie uit de ketel in de kan. Aarzelend ging hij naar de deur van de Engelsman. „Het middagmaal staat op tafel", meldde hij. Tordell volgde hem naar de keu ken. Hij vroeg: „Is dit de enige eet gelegenheid?" „Dit is de enige". Tordell ging zitten en deed wat bo nen op zijn bord. Luke schonk koffie en ging tegenover hem zitten, op zijn gewone plaats. De vreemdeling legde zijn mes en vork neer en fronste de wenkbrauwen. Hij wilde wat zeggen, maar Luke was verdiept in de in houd van zijn bord, en na enkele ogenblikken nam Tordell zijn eetge rei weer op. Hij at heel weinig van de bonen en het maisbrood, maar be diende zich voor 'n tweede maal van de friszure marmelade. Luke zag het en vond het prettig. „Die heeft mijn zuster Allie ge maakt" zei hij. Tordell gaf geen antwoord en at stijfjes voort. Daarna stond hij haas tig op en keerde naar zijn kamer te rug. Luke bleef teneergeslagen zitten. Hij ging voort met eten, maar voelde zich ontdaan en ellendig. De tafel was plotseling onverzorgd, vol vlek ken, inzindelijk. Hij deed de deur open, maar Allie was nergens te zien. Zelfs in de middagwarmte van de februarizon was het bos te kil en te vochtig voor haar om er zo lang te blijven, in haar dunne blauwe jurk. Luke voelde geen lust tot veldar beid. Hij keerde naar de keuken te rug, zag dat de zwartijzeren ketel vol warm water klaarstond bij het vuur, schrapte de resten uit schalen en pannen, wierp ze naar buiten voor de kippen en varkens, en begon al les af te wassen met sterke gele zeep, die Allie maakte van het afge- druppelde vet van aan het spit ge braden vlees. Hij hing de droogdoek over het raamkozijn en bleef onze ker in het midden van de keuken staan. Toen hoorde hij Tordell roe pen en hij haastte zich naar hem toe. De kisten hadden boeken en vis- gerei bevat. Ze waren van glad licht hout. Luke nam ze bewonderend op. Hij zei: „Als u er geen bestemming voor hebt, zou ik er graag kastjes van maken, voor Allie". „Ik heb ze niet meer nodig". Luke bracht ze naar het achterhuis en streek met zijn vingers over het gladde hout. Toen hij terugkwam, had de nieuwaangekomene zijn uit- pakkerij in de steek gelaten. Hij was het huis uitgegaan en liep over het aangeveegde, zandige erf. Daar stond hij om zich heen te kijken, in de schaduw van de oude donkere eiken, als een in het nauw gedreven, ver bijsterde jongen. Luke dacht: „Ik wed er wat om, dat hij zich net voelt als ik me voe len zou, als ik naar Alabama was gegaan". Hij wou zo graag iets bedenken, waardoor de jonge Engelsman zich minder vreemd zou voelen op zijn eigen grond. Het leek er nu eigen lijk veel op alsof hij, Luke gastheer was en Tordell de gast, zoals Bart Newton een enkele maal gast was geweest in dit huis. Maar de lange rug in de fijne loshangende jas werk te niet aanmoedigend en Luke ging naar de schuur en begon een stuk oud tuig te repareren. Toen hij daar mee klaar was, ging hij op een leeg meelvat zitten, dicht bij het muildier en luisterde naar de regelmatige ademhaling. In de late namiddag pelde hij mais uit de kolven en riep de kippen. De koe kwam loeiend naar de schuur. Hij molk haar en gaf haar een arm vol gesneden maisstro. De lange stra- WIJ ZULLEN nog wat moeten wachten op de nieuwe Amerikaanse super-smalfilm, die begin vorige maand op de Impexbeurs in New York gelanceerd is. Zij zal niet voor het einde van dit jaar in Nederland verkrijgbaar zijn. Maar wel heeft de fabrikant, de n.v. Kodak, dezer dagen de „Super 8" voor de pers gedemonstreerd. En wie nog twij felde, die is toen wel overtuigd. Er werden enkele korte filmpjes vertoond, eerst in de normale 8 mm-uitvoering, daarna op het nieuwe materiaal. De beeldkwaliteit van de Super 8 bleek aanzienlijk beter; het verschil in scherpte en helderheid was opvallend, terwijl het projectiebeeld ook bijzonder rustig en trillingvrij was. HOE DAT bereikt werd, is op de bij gaande afbeeldingen te zien. Links ziet men een strookje van een norma le 8 mm film, rechts van de Super 8. Men heeft eenvoudig de perforatie gaten verkleind en „rechtop" gezet, waardoor de beeldbreedte plm. 1 mm vergroot kon worden. Vervolgens werd het beeld 1 mm hoger gemaakt. Dat kost wel een paar beeldjes per strek kende meter film, maar het resultaat is dan toch een winst van circa 50 percent aan beeldoppervlak, vergele ken bij de gebruikelijke 8 mm smal film. Men hoeft dus bij het projec teren veel minder sterk te vergroten, hetgeen resulteert in een beeldscherp te, die bijna net zo goed is als die van de professionale 16 mm-smalfilm. HELAAS zullen de bestaande 8 mm- camera's en projectoren de nieuwe Super 8-film niet kunnen opnemen. Uw projector zou misschien nog wel zijn om te bouwen, maar de kosten daar van zullen vrij hoog zijn. Met uw op- neemcamera kan dat echter niet. De nieuwe superfilm wordt namelijk als „enkel 8" in z.g. Lnstamatic-casset- tes geleverd, die alleen in de speciale filmcamera's passen welke Kodak voor Super 8 ontwikkeld heeft. Uw came ra voor „dubbel 8"-spoeltjes is daar voor niet ingericht Maar wel zijn an dere fabrieken, o.a. Eumig, reeds ijverig bezig met de ontwikkeling van eigen camera's en projectors, geschikt voor het Super-8 materiaal. BETEKENT DAT, dat uw kostbare normale 8,mm-apparatuur nu met één slag verouderd, casu quo waardeloos geworden is? Ik geloof dat het zo'n vaart niet zal lopen. De voordelen van de Super 8-film zijn, voor norma le huiskamerprojectie, echt niet zo in het oog lopend, dat u daar voor uw bestaande 8 mm-uitrusting meteen zou moeten afdanken. Die voor delen (met name de grotere beeld scherpte) gaan pas spreken als men zeer groot moet projecteren of b.v. flinke zalen moet „overbruggen". In zo'n geval verliest de gewone 8 mm film (door „korrel" en strooiing in de emulsielagen) te veel aan scherpte. Su per 8 heeft een veel grotere actieradi us en kan zelfs in grote zalen nog een scherp en helder beeld produceren. DAARUIT VOLGT dus al, dat het nieuwe materiaal in de eerste plaats interessant is voor beroepsfilmers, die voor hun klanten (industrie, reclame bureaus, overheidsinstanties, scholen, tv e.il.) „Theaterfahige" smalfilms moe ten leveren en die totnogtoe aange wezen waren op de peperdure, om slachtige en loodzware 16 mm-appara- tuur. Voor hen is Super 8 een soort ge schenk des hemels dat hen in staat zal stellen, aanmerkelijk goedkoper, snel ler en gemakkelijker te werken. De amateur daarentegen is met Su per 8 duurder uit. Een zo'n cassette met 15 mm kleurenfilm gaat circa 19.50 kosten, een dubbel-8 rolletje van het normale formaat kost 17.50. Daarbij komt dan nog het verschil in draaitijd: omdat het Super 8 formaat per beeldje 1 mm hoger is dan normaal 8, krijgt men per meter ook wat minder beel den. Alles bij elkaar komt het daarop neer, dat Super 8 circa 30 percent duurder is dan normale 8 mm. OVERIGENS heeft het nieuwe sys teem niets dan voordelen. De „Insta- mic"-eassettes maken snel en feilloos laden en „lossen" mogelijk. Bij dubbel 8-spoeltjes kan men zich nog wel eens vergissen met het inleggen en om draaien; dat is bij Super 8 cassettes onmogelijk. De camera's zelf zullen in drie uitvoeringen geleverd worden, van heel eenvoudige (met handbediening) tot volautomaten, waarvan de duurste met reflexzoeker, zoomlens en automa tische belichtingsregeling door-de-lens. Alle drie hebben elektrische aandrij ving en een ingebouwd type A-filter dat door de filmcassette automatisch wordt in- of uitgeschakeld, al naar ge lang men kunst- of daglicht-kleuren film geladen heeft. Jammer genoeg is er (blijkbaar) maar één opnamesnel heid mogelijk: namelijk 18 beelden per sekonde. Geen slow motion en geen enkelbeeld-opnamen dus, maar wel de mogelijkheid om deze effecten via de projector te bereiken. Een der pro jectoren voor dit systeem heeft nl. zes snelheden yoor vertraagde of ver snelde projectie zowel voor- als ach teruit en bovendien de mogelijkheid tot stilstaande projectie. Andere Super 8 projectoren hebben een eenvoudiger uitrusting, het topmodel is een geluids projector met transistor-versterker. De film zelf heeft geheel rechts een smalle band voor magnetisch geluids spoor. DE SUPER 8-FILM betekent, om al deze redenen, een enorme aanwinst voor de smalfilmerij. In de eerste plaats, zoals gezegd, voor de profes sional die naar optimale kwaliteit bij minimale kosten streeft. Maar op den duur stellig ook voor de veeleisende amateur die zijn films voor een groot gehoor (bij lezingen, smalfilm wed strijden e.d.) moet vertonen. Toch zal de oude, trouwe normale 8 mm. nog wel vele jaren het ideale medium blij ven voor de gezellige filmavondjes in miljoenen huiskamers, misschien zelfs tot in lengte van dagen. En daarmee kunnen wij alle vrede hebben. Advertentie (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Iedereen weet het: toeristen brengen geld in het laatje. Iedere zakenman zal proberen, er zoveel mogelijk van te profiteren en daar is niets op tegen zolang de concurrentie eerlijk is en de toerist niet de dupe wordt. Dit laatste dreigt het geval te worden wanneer men hem gaat ronselen. Het be gint met provisie aan buschauffeurs, gidsen en dergelijke, een vrij algemeen ver schijnsel. Maar wanneer de concurrentie scherper wordt, kunnen er wantoe standen ontstaan. Een paar jaar geleden was dat het geval met de Amsterdamse rondvaartrederijen. In het tegen elkaar opbieden om zoveel mogelijk klanten te krijgen gingen zij bijvoorbeeld zover dat, om nog een redelijke winst te kunnen maken, een rondvaart van vijf kwartier na drie kwartier beëindigd moest worden. voor Haarlem en omstreken AUTOBEDRIJF LANGE MOLENSTRAAT 12 TEL. 19000 2. „Ze moeten MIJ niet meer zeggen, dat hoefijzers geluk brengen", bromde Panda. „Als ik niet door dat ellendige ijzer was gereden, was ik nu al zowat thuis geweest". Zo mopperend liet hij zijn auto staan en ging te voet verder; over het bruggetje, dat de kloof overspande. Maar halverwege bleef hij aarzelend staan, want daar aan de andere zijde van de brug zat een stille figuur, die er in het vale maanlicht nogal ge heimzinnig uitzag. Naar zijn kleding en trekken te oor delen was het een buitenlander en zijn omvang deed opmerkelijke kracht vermoeden. „G-goedenavond"zei Panda wat onzeker. „M-mag ik er even langs?" De ander antwoordde niet. Dommelig bleef hij voor zich uit staren, zonder een vinger te verroeren. Panda waagde het er nu maar op en schuifelde voorzichtig langs de forse gestalte. Maar net toen hij dacht, voor bij te zijn en hij het op een lopen wilde zetten, werd er een grote hand op zijn schouder gelegd en een zware keelstem sprak: „Blijf!" OP HET OGENBLIK rommelt het in de diamantwereld. De laatste twee, drie jaar is een aantal showroom-houdende diamantairs steeds agressiever geworden in de pogingen om vooral een zo vet mo gelijk slaatje mee te pikken van de toe nemende hoeveelheid Japanners die Euro pa bezoeken. Deze Oosterlingen vormen een willige markt, want in Amsterdam be talen zij voor diamanten 70 percent van wat zij er in hun vaderland voor op ta fel moeten leggen. Verschillende diaman tairs, maar ook hotelhouders, hebben, met het oog op de grote hoeveelheid Ja panners die in Amsterdam komt, Japan se meisjes in dienst genomen. De diaman tairs maken ook reklame in Japan. Af en toe spitst de strijd tussen vertegenwoordi gers van verschillende diamanthandela ren zich danig toe. Op Schiphol vlogen er twee elkaar onlangs in de haren. Men pro beert ook Japanse gezelschappen voor zich te winnen door hun lunches aan te bieden. De kosten hiervan worden van zelfsprekend later op de koper verhaald. Hierbij zouden sommige diamantairs niet aarzelen om diamanten van inferieure kwaliteit te verkopen. Bij de Vereniging voor de Diamanthan del, waarvan alle diamantairs lid zijn en die wanneer dergelijke gevallen aan het licht komen, strenge disciplinaire maatre^ gelen kan nemen, heeft men tot nu toe echter geen klachten ontvangen. Een voor aanstaand diamantair die zich niet met de verkoop aan particulieren bezighoudt, zegt: vraagt men een diamanthandelaar, een steen te taxeren die hij niet zelf ver kocht heeft, dan zal hij in de meeste geval len een lager bedrag noemen dan wat men betaald heeft." DE VVV-DIRECTEUR, die wel klach ten krijgt over de praktijken van sommi ge diamantairs, noemt de zaak niet ver ontrustend. „Als ik in Tokio kom, is het hetzelfde met parels en in Parijs met parfums", zegt hij. Wel geeft hij toe, dat het een wantoestand zou kunnen worden als men er niets aan deed. Daar wordt ondertussen aan gedokterd. Waarschijn lijk zal een regeling worden getroffen in de trant van die waarmee de Verenigde Amsterdamse Rondvaartrederijen wer ken. Deze hebben een contract onderte kend met bindende bepalingen op over treding waarvan zeer strenge boetes staan. Bij het overleg over de te nemen maat regelen is ook de Vereniging voor de Dia manthandel betrokken, Want, redeneert men daar: al bedraagt de verkoop van diamanten aan particulieren hier maar vijf percent van de totale omzet, we mo> ten alles doen om te voorkomen dat de nog steeds goede naam van Amsterdam als diamantcentrum niet geschaad wordt. Met het oog hierop worden in vele ge vallen aankopen die door toeristen gedaan zijn, maar waarvan men later spijt krijgt, ongedaan gemaakt. VIJF LEDEN van een groepje Amster damse journalisten dat onlangs een dag de gast was van de politie, hebben een po ging gedaan een moord op te lossen. Hoe wel het een opgelegde zaak leek en hoe wel de verslaggevers tevoren een korte maar duidelijk uiteenzetting hadden ge kregen. hoe op de plaats van de misdaad te werk te gaan, 'ukte het hun niet, de zaak rond te krijgen. Dat inplaats van zijzelf de pers nu „voiiedig in het duister tastte", bezorgde de politie nogal wat plezier. Het bewijs van wat tijdens de uiteenzetting vooraf naar voren was ge komen, was geleverd: Het werk van de politie is moeilijker dan u denkt. Da vraag „misschien kunt u zich nu voor stellen dat wij weieens onvriendelijk zijn als u ons bij de behandeling van een moordzaak komt lastig vallen?" moesten de journalisten volmondig met ja beant woorden. DE KWALITEIT van het Amsterdamse drinkwater is tot ver over de grens be kend. Van tijd tot tijd worden scheepsla dingen tegelijkertijd weggehaald. Dezer dagen kwam zelfs een Noorse tanker 37.000 ton water halen voor Gibraltar. Daar wil men -een buffervoorraad aanleg gen voor de zomermaanden omdat er da laatste tijd weer moeilijkheden over Gi braltar zijn tussen Engeland en Spanje. WE KUNNEN KUKEN CF ER ZOUT TUSSEN DIE RETEN ZIT.. ER KUNST EEN BRANDLUCHT RUIK JU HET 00K IK SA KUKEN LANTAARN MAAR UIT JA...KOMT VAN HET HUIS LAAT MAAR.ZIE JE ALOE MIEREN NIET OP DE VLOER? WAAR ZOUT IS KOMEN SEEN MIEREN flffjLjLhr

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 19