Ernstige beslissingen staan in Vietnam voor de deur" President Johnson in Washington: Waterstaat gaat huizen in Velsen-Zuid ontruimen MET WEER Onderzoek bij „Televizier" Tuinbouw dient verouderde toestanden te wijzigen VERF BUITEN BETER VERFT BUITEN BEST NA V O-bondgenoten zijn ongerust Zonder overleg met gemeentebestuur Lagerhuis schaft doodstraf af Prinses Margriet komt naar Velsen om nieuwe stadhuis te openen Zwakke bedrijfjes en kleine veilingen remmen de ontwikkeling Geen stookolie meer bij Rivièra Nederlands aardgas in 1968 naar Zuid-Duitsland Kleuter in Haarlem omgekomen bij verkeersongeluk In onze OPRUIMING 200 witte damestassen Prijien v.a. 6.95 WILMS FL0ET i W.A. YERWÖERD en ZONEN Mislukt IN DEZE KRANT Onvast weer Aan het strand Het woord is aan Omroepen vermoeden schending auteursrecht MINISTER BIESHEUVEL WAARSCHUWT: Erhard valt intellectuelen aan pagina i 1 rJm KOLEN FLEXA DEALER De Wolf van 1833 50e JAARGANG NUMMER 210 WOENSDAG 14 JULI 1965 Kantoor: Lange Nienwstraat 427, IJrnuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E LS EN-I) M ID E N, SA N 1POORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). „Het is heel goed mogelijk dat binnenkort nieuwe en ernstige besluiten nodig zullen zijn in de Vietnamese oorlog". Dit zei president Johnson gisteravond op een persconferentie. Er zijn nog geen beslissingen genomen wat betreft het aanspreken van de Amerikaanse reserves of het oproepen van meer dienstplichtigen. Besluiten hierover kunnen verwacht worden na afloop van de Vietnamese oriëntatiereis van minister Mc- Namara en Cabot Lodge, de nieuwe ambassadeur van de Verenigde Staten in Zuid-Vietnam. „President Johnson heeft op deze persconferentie bevestigd wat de meeste mensen zich wel bewust zijn: De Verenigde Staten staan voor grote beslissingen in Zuidoost-Azië. Ofschoon het niet officieel is toegegeven zijn de Verenigde Staten in Vietnam in een oorlog betrokken die steeds in omvang toeneemt", aldus de New York Times vanmorgen. Het blad zegt dat zich in Vietnam een belangrijk stuk Amerikaanse geschiedenis voltrekt: „Men moet dit niet zien als een kleine expeditie, die spoedig zal zijn afgelopen en die uitsluitend dient tot steun van de regering in Saigon". Verscheiden bondgenoten van de Ver enigde Staten gaven gisteren tijdens het NAVO-beraad in Parijs uiting aan hun vrees voor verdere uitbreiding van de oor log in Vietnam. Amerikaanse autoriteiten in de Franse hoofdstad lieten gisteren doorschemeren dat een aanval op de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi uitein delijk mogelijk is. De pogingen om het Vietnamese conflict te neutraliseren achter de conferentietafel worden voortgezet, maar het lijkt er voorlopig niet op dat een van deze po gingen succes heeft. In officiële kringen aldus onze corres pondent in Londen is gisteren openlijk toegegeven dat Harold Davies' missie in Noord-Vietnam zo goed als zeker is mis lukt. Premier Harold Wilson, als voorzitter van de Gemenebest vredesmissie voor Vietnam die bij de communistische machthebbers aan dovemansoren heeft geklopt, had Harold Davies onderminis ter van Sociale Zaken naar Hanoi gezon den, toen bleek dat hij daar persona grata zou zijn. Davies werd gisteren echter door Wil son teruggeroepen, nadat hij had laten weten, dat een langer verblijf tijdver- knoeien zou zijn. Het moet vernederend voor Davies zijn geweest dat hij in Hanoi voor eeir gesloten deur kwam, terwijl de voortreffelijk Engels sprekende president Ho Tsji Minh hij waste eens borden in een Londens hotel een dag voor Davies aankomst wèl een Britse dame, mevrouw Perl, Ca nadese van geboorte, als enig Brits lid vam de delegatie van de Wereldraad voor de Vrede, had ontvangen. In antwoord op schriftelijke vragen van de heer J. van Os van den Abeelen, raadslid te Velsen, hebben burgemeester en wethouders thans bevestigd, dat het door ons blad gebracht bericht, volgens hetwelk een aantal inwoners van Velsen- zuid aanzegging heeft ontvangen zich voor te bereiden op ontruiming van hun woningen met het oog op plannen van Rijkswaterstaat tot verbreding van het Noordzeekanaal juist is. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJniond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 19 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11, 24 Langs sluizen en havens9 In de Vishal en op zee11 Radio en t.v15 Kunst 15 Feuilleton 19 Topsy 20 Scheepsberichten 21 Economisch nieuws 21 Beurs 21 Ferdinand 22 Sport 23 Luidsprekers12, 13 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele regen- of onweers buien. Meest zwakke wind. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ondanks een kleine kans op onweer ook morgen zomers strandweer. Een zwakke zeewind houdt de temperatuur op maximum 20 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Overwegend goed strandweer, al kunnen kleine sto ringen nog een bui veroorzaken. Het gemeentebestuur was niet eerder op de hoogte van de zeer ingrijpende plan nen in de zin van een spoedige uitvoe ring; wel uit hoofde van plannen die wel licht in een verdere toekomst tot uitvoe ring zouden komen. De bespoediging van de realisering der plannen is nu als het ware uit de lucht komen vallen, zonder dat met het ge meentebestuur enig overleg is gepleegd. Van een coördinatie is geen sprake ge weest. B. en W. hebben hun bezwaren te bevoegder plaatse kenbaar gemaakt. Deze bezwaren betreffen: gebrek aan overleg met het gemeentebestuur, de verplaatsing van het pontplein zo kort na een ten kos te van belangrijke financiële offers tot stand gebracht pontplein met aansluiten de wegen en de door de bedoelde verplaat sing ontstaande belemmering van het ver keer via de belangrijke verkeersader in IJmuiden: de Zuiderkanaaldijk. LONDEN (AFP-Reuter) Groot-Brit- tannië heeft een belangrijke stap gezet in de richting van afschaffing van de dood straf. Het Lagerhuis keurde dinsdagnacht daartoe een wetsontwerp goed *met 200 te gen 98 stemmen. Volgens dit wetsvoorstel, dat nu naar het Hogerhuis gaat, zal de doodstraf voor een proefperiode van vijf jaar worden afgeschaft. Op moord zal dan levenslange gevangenisstraf komen te staan. Het wetsontwerp zal vermoedelijk ook door het Hogerhuis worden goedge keurd, waardoor het nog deze zomer tot wet zou kunnen worden verheven. Volgens het Britse blad „The Guardian" zal president Nkroemah van Ghana dezer dagen waarschijnlijk een of ander zelf standig initiatief inzake Vietnam nemen. Zijn speciale afgezant, het vroegere Brit se lagerhuislid Geoffrey Bing, is naar de Wereldvredesconferentie in Helsinki ver trokken. Aangenomen wordt dat hij zal trachten er achter te komen of het kli maat gunstig is voor het nemen van ver dere diplomatieke stappen. Dr. Nkroe mah is lid van de Gemenebestmissie voor Vietnam, die werd gevormd tijdens de jongste conferentie van gemenebestpre miers in Londen. Het gemeentebestuur van Velsen heeft gistermiddag officieel bekend gemaakt, dat H.K.H. Prinses Margriet vrijdag 24 september, waarschijnlijk omstreeks drie uur in de middag, het stadhuis van Vel sen, op het Plein 1945 te IJmuiden, zal openen. Zij zal een door de Haarlemse beeldhouwer Mari Andriessen vervaardigd beeld van haar grootmoeder, Koningin Wilhelmina onthullen. Nog niet bekend is, of prinses Margriet zal zijn vergezeld van haar verloofde, de heer Pieter van Vollenhoven. De officiële bevestiging van het reeds eerder door ons gebracht bericht had gistermiddag plaats tijdens een perscon ferentie op het oude raadhuis van Velsen, waarbij mededelingen werden gedaan door wethouder J. Kolkman en de heer J. Dooyes, hoofd van de gemeentelijke voorlichtingsdienst. Er is een uitvoerig programma samen gesteld, waarover men elders in dit blad meer kan lezen. De openingsceremonie zal vrijdagmid dag 24 september plaats hebben in de bur gerzaal van het stadhuis. Zij zal worden voorafgegaan door de opvoering van een stemmenspel: „Een weg naar de wereld", waarin de belangrijkste episoden van de ontwikkeling van Velsen in de laatste honderd jaren zijn samengevat door de auteur Max Dendermohde. Op dezelfde middag zal de overdracht plaats hebben van het carillon, een ge schenk van Velsens burgerij aan het ge meentebestuur. Hierna zal een hymne worden uitge voerd: de IJmuidenaar Adriaan Morriën heeft hiervoor een gedicht gemaakt, dat is getoonzet door de musicus Sas Bunge. Aan de uitvoering werken mee Velsense koren en harmoniekorpsen, die samen met de stadsbeiaardier Hein de Ligt de hymne zullen verklanken. Velsen zal op 24 september feesten. Er zal overal worden gevlagd en in de ge hele versierde gemeente zal een feestver lichting worden ontstoken. Alle muziek- en drum- en tamboerkorpsen in de ge meente Velsen zullen zich op die dag la ten horen. (Zie verder nog pagina 7) Advertentie Koningin Christina van Zweden: Ik trouw niet; waarom zou ik trou wen? Ik kan evengoed een Nero als een Augustus baren. De vijf omroepverenigingen, AVRO, KRO, NCRV, VARA en VPRO hebben, zo deelt de Nederlandse Radio Unie mee, samen met het Centraal Bureau voor de Omroep de officier van Justitie in Den Haag gevraagd een onderzoek in te stellen in verband met een ernstig vermoeden van een bij herhaling ge pleegde schending van de auteursrech ten op de programmabladen door het weekblad „Televizier". De omroeporganisaties hebben de officier van Justitie verzocht, bij ge bleken juistheid van deze schending tot strafvervolging over te gaan. In opdracht van de officier van Justitie in Den Haag, mr. C. Dyserinck, is het onderzoek ingesteld door de gemeente politie in Leiden. Hoofdinspecteur Hof stede van deze politie ontkende, dat van daag een inval was gedaan in de kantoren van „Televizier". Hij wilde geen mede delingen verstrekken over de resultaten van het onderzoek. Een zucht van verlichting slaakten gistermiddag op Schiphol deze lieve hond (van onduidelijk ras) en de vriendelijke dame die het dier, Mischa genaamd, helemaal uit Polen naar ons land haalde. De hond was het huisdier van de familie Widur- skiGrapendaal, die in het begin van dit jaar uit Polen naar ons land kwam en in Beverwijk een onder komen verkreeg. Omdat de kinderen Widurski hun hondje erg misten, heeft mevrouw Bornet het met veel moeite naar Nederland gebracht. Hier zal het dier nog enige, tijd in quarantaine moeten blijven voor het naar huis mag. Op pagina 11 geven wij uitvoeriger verslag van deze zaak. in de allernieuwste modellen Kennemerlaan 65 Het gevaar dat de kust vèn de Fran se Rivièra bij Cannes ernstig veront reinigd zou worden door stookolie, was dinsdagavond geweken. Een matroos van het Amerikaanse vliegdekschip „Shangri-La" dat bij Cannes voor anker ligt, had maan dag, toen hij opdracht had gekregen de watertanks te laten leeglopen, bjj ver gissing de kraan van een tarik met 12.000 liter olie opengedraaid. Ruim 250 Amerikaanse matrozen werkten 's nachts bij het licht van schijnwerpers om te verhinderen, dat de olie het na bijgelegen strand voor weken onbruik baar zou maken. Ze verspreidden een chemisch middel, waardoor de zwarte brei tot zinken werd gebracht. De olie die al op het strand terecht was gekomen, werd in de loop van dins dag verwijderd. *ÉPf ÜH! ,s^'" (Van onze correspondent) DEN HAAG De minister van Land bouw en Visserij, mr. B. W. Biesheuvel, heeft tijdens de officiële opening van de „Wéhaté '65" een ernstige waarschuwing gericht aan het adres van de Nederland se tuinbouw, die zijns inziens onvoldoende snel reageert op de technische en econo mische ontwikkeling. De minister wees vooral op de trage gang van zaken bij de verdere concentra tie van véilingen. Bovendien achtte de be windsman het noodzakelijk, de verouder de toestanden vooral in oude tuinbouw centra met spoed te wijzigen. „De organisatie van de afzet van tuin- bouwprodukten in de partnerlanden van de E.E.G. is in vergelijking met de situa tie van voorheen sterk", zei mr. Biesheu vel. „Bij een voortgaande ontwikkeling zal deze zelfs nog worden verbeterd. Dit betekent, dat de in het algemeen stevige marktpositie van de Nederlandse tuin bouw relatief zwakker kan worden." De minister meende eerst aanwijzingen in die richting te kunnen zien in de vestiging van grotere aantallen moderne tuinbouw bedrijven in West-Europa. Bovendien ver lenen de betrokken regeringen en ook die van Engeland steun ter verbetering en uitbreiding van het produktie- en afzetap- paraat. Op de huidige crisis in de E.E.G. doe lende hoopte de minister, dat men in de verschillende hoofdsteden der E.E.G.-lan den ook in Parijs, de politieke wijsheid zal hebben om wat is opgebouwd niet in één slag prijs te geven en dat die poli tieke wijsheid het zal winnen van het ex treme nationalisme, dat in Frankrijk de kop lijkt te hebben opgestoken. Onderhandelingen tussen de Nederland se Aardolie Maatschappij en de Zuidduit- se gasvervoer- en distributiemaatschap pijen Gas-Union GMBH in Frankfurt am Main en Gasversorgung Süd Deutsch- land GMBH in Stuttgart over de leve ring van Nederlands aardgas voor hun afzetgebieden in Hessen en Baden-Wurt- temberg zuilen vermoedelijk voor het ein de van dit jaar worden afgesloten. De te tekenen overeenkomst zal een looptijd hebben van twintig jaar. De eer ste leveranties worden verwacht over on geveer drie jaar. De te leveren hoeveel heden gas zullen geleidelijk oplopen tot vijf a zes miljard kubieke meter per jaar tegen 1975. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERI.AAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier). De minister vond het bedenkelijk dat d« Nederlandse tuinbouw niet snel genoeg reageert. Zo achtte de minister het beden kelijk, dat vele glasbedrijven reeds door de slechte bedrijfsuitkomsten van één en» kei jaar na een lange periode van goe de resultaten in liquiditeitsmoeilijkhe den komen. Vele van deze tuinbouwers, al dus de minister, zullen zich dan ook moe ten beraden over de vraag of voortzetting van hun bedrijf wel gewenst is. Dit geldt ook voor een aantal kleine veilingen. Na vervolgens de organisatoren van d® „Wéhaté" geluk gewenst te hebben met de groei van deze toonaangevende inter nationale tuinbouwtentoonstelling, begaf hij zich naar de ingang van de hal, waar een meisje hem tegemoet kwam rijden met een kleine trekker, volgeladen met produkten van de Nederlandse tuinbouw. Dit geschenk was bestemd voor de minis ter. De zesjarige Henk Peters uit Pennings- veer is vanmorgen om halfacht bij de Amsterdamse Poort in Haarlem ten ge volge van een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het kind was, evenals een broertje, op een eigen fiets. De vader reed er op een bromfiets bij. Het drietal kwam voor het rode stoplicht te staan bij de brug naar de voormalige Oude Weg. Voor het stoplicht stond al een vrachtauto. Het jongetje is met zijn fiets over het trottoir gelopen en nog voor de vrachtauto gaan staan. Toen het licht op groen sprong trok de chauffeur van de vrachtauto, die het kind helemaal niet had gezien, op. Het jongetje kwam onder de auto en waa op slag dood. De politie verzoekt getuigen van het ongeval zich te melden. Er zou ook een bromfietser voor de vrachtauto hebben gestaan. Advertentie Huygensstraat 15 - IJmuiden Tel 6121 Alkmaarseweg 50-52 Beverwijk - Tel. 23417 Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7362

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1