Bourguiba bevreesd voor ideologisch kolonialisme V Zware luchtaanvallen van V.S. op Noord-Vietnam en Vietcong moe van maagzuur? C°lOGNE sOliD ^7/7 IL A© L. WERELDNIEUWS Erhard valt „intellectuelen" aan in verkiezingscampagne Van dag tot dag De Gaulle toont Fransen hun eigen vergeldingswapen HOOFDPIJN? fijn;/C^\ WITTE KRUIS Koude oorlog Hospitaal voor melaatsen geraakt NOORD VIETNAM Hazen en herten op Duitse wegen raatótoel V oor al „Gruppe '47" moet het ontgelden r WOENSDAG 14 JULI 1965 3 Fiasco Wèg pijn Ais u poeders kiest! "jrhqnHQ Hannte THAILAND ZUIO VIETNAM oauano7ri Of? c/e Elias n66IH natuur-grijze Wees goed voor uzelf (en uwmaag) Gulden woorden Er komen merkwaardige verklaringen los in Bonn, waar men zich blijkbaar liever niet de feitelijke toestand van van daag realiseert en doktert aan een poli tiek die in de verre toekomst wel eens tot de mogelijkheden zou kunnen gaan beho ren. De Westduitse regering maakt daar door de indruk van een wandelaar, die voor een brede en diepe rivier is komen te staan, maar zich desalniettemin ver heugt op een fikse tocht door de para dijselijke dreven aan de overkant. Bonn zwijgt over de manier, waarop het over die rivier denkt te komen. De rivier wordt gevormd door de onwrikbaar vastliggende scheiding tussen West en Oost, de politieke cesuur die de beide delen van Duitsland niet alleen op de meest onoverkomelijke wijze apart van elkander houdt, maar bovendien door Bonn zelf zo nadrukkelijk mogelijk wordt gehandhaafd. Want iedere toenadering tot de Oost- duitse Volksrepubliek op voet van erken ning der situatie, met andere woorden door de aanvaarding van het feit dat er een Volksrepubliek is, wordt door Bonn volstrekt van de hand gewezen. En toch Is in het verslag van de regeringsadvies commissie voor vraagstukken betreffende de hereniging te lezen, dat voorbereidin gen moeten worden getroffen om de her eniging te doen geschieden onder volledige samenwerking trlssen Oost- en West-duit- «ers, met dien verstande, dat beide delen vooraf zullen moeten worden gelijkge schakeld op het gebied van de sociale voorzieningen, de economische organisa tie en de burgerlijke rechten. Een gedetailleerde uiteenzetting over de manier waarop in Oost-Duitsland her vormingen zullen worden ingevoerd, vult het lijvige document van dit verslag, dat echter met geen woord rept van de voor uitzichten op een of andere methode van politieke coördinatie tussen de twee delen Duitsland. Het punt waar het om gaat, de brug die over de rivier zal moeten worden ge slagen, ontbreekt volkomen en er wordt evenmin gerept van de wijze, waarop men zich in Bonn voorstelt iets bij te dragen tot een gesprek over de fundering van de brugpijlers, een gesprek waarvoor men toch redelijkerwijs de vertegenwoor digers van Oost-Duitsland zal dienen te ontmoeten. Deze onrealistische plannenmakerij moet blijkbaar het hiaat opvullen, dat het West duitse publiek langzamerhand de indruk heeft gegeven dat van hereniging nooit meer iets zal komen. Het wekken van op timisme en vertrouwen in de toekomst van Duitsland door wensdromen te ver werken in lijvige documenten en deze documenten met veel ophef te publiceren, verbergt de nuchtere waarnemer toch niet de onmacht, die Bonn bevangt en die voor een groot deel het gevolg is van de kunstmatige voeding der nationalistische Idealen, wier dood voorwaarde is tot een positieve Europese bijdrage. De Westduitse regering is niet altijd irr eëel in haar verklaringen. Integendeel, soms verneemt men in Bonn een harde, op feitelijke situaties gegronde uitspraak, die duidelijk blijkt te zijn ingegeven door het talent om partij te trekken van inci dentele omstandigheden. Toen in 1954 het verdrag van Parijs werd gesloten tussen West-Duitsland en de westelijke geallieerden, waardoor aan de bezetting een einde kwam en de West duitse Bondsrepubliek beheer over eigen zaken Beyen verklaarde destijds op een Duitsland zou afzien van het vervaardi gen van atoomwapens, alsmede bacterio logische en chemische strijdmiddelen. On ze toenmalige minister van buitenlandse zaken Bijen verklaarde destijds op een persconferentie, dat men niet moest ver wachten dat West-Duitsland zich daaraan te eeuwigen dage zou houden. „Maar, wat moeten we anders? We hebben de West duitse potentie nodig om de Russische agressie te keren." „Te eeuwigen dage" is blijkbaar ook niet de bedoeling der bondgenoten ge weest, want er wordt al sinds enkele ja ren vooral in Amerikaanse kring gespeeld met het idee, de Duitse industrie in te schakelen bij de vervaardiging van tacti sche atoomwapenen. En nu heeft dezer dagen de woordvoerder van Bonn, Von Hase, verklaard dat zijn regering niet in ziet waarom zij officieel afstand van het recht op vervaardiging van kernwapens zou doen, als daar niet een compensatie tegenover zou staan. Von Hase zou dit niet hebben kunnen verklaren, wanneer men in Bonn niet de zekerheid had dat de westelijke geallieer den zich niet woordelijk en onwrikbaar aan de afspraak van Parijs zouden wil len houden. Zo kan Bonn desnoods zijn in dustriële, technische en wetenschappelijke mogelijkheden voorbereiden op de fabri cage van een eigen atoombom, om op het critieke punt de westelijke bondgenoten te dwingen tot de keuze: een Duitse bom, of een Europese kernmacht. WWWMVWVWWWWWI/WVWWWWWWWtfMVMVWWWWWWWWW BERLIJN (D.P.A.) De president van Tunesië, Habib Bourguiba, heeft in een vraaggesprek dat door de Westduitse te levisie is uitgezonden, gewaarschuwd te gen een nieuw soort kolonialisme in Afri ka en Azië, dat verkapt werkt onder de dekmantel van een ideologie. Hij veroor deelde daarbij het „imperialisme van China, dat Azië en Afrika wil overheer sen en zelfs India in bezit wil nemen". In het gesprek dat dinsdagavond werd uitgezonden, keerde de Tunesische presi dent zich tevens scherp tegen de aan spraken van Egypte in het Arabische ge bied. Hij sprak zich ook uit voor samen werking van Tunesië met Duitsland. Op de conferentie van Afrikaanse en Aziatische lande,n die vijf november zal worden gehouden, zal Tunesië volgens Bourguiba de deelnemende landen oproe pen zich tegen de nieuwe ideologische imperialisten te verzetten om een werke lijk betere wereld te scheppen, waarin achting bestaat voor de menselijke per soon en voor de soevereiniteit van de naties. Bourguiba noemde de stichting van de Verenigde Arabische Republiek een fias co. „De VAR bestaat helemaal niet, zij bestaat alleen maar uit Egypte. Presi dent Nasser wil niet toegeven dat de hou ding van de Egyptenaren tot deze breuk heeft geleid. Daardoor wordt elke unie met een Arabisch land illusoir en onmo gelijk." (Van onze correspondent) PARIJS De veertien-julifeesten die dinsdagavond met vuurwerk en volksdan sen onder lampions in heel Frankrijk en dit keer zelfs in Genève zijn inge zet, hebben vanmorgen bij de even tradi tionele militaire revue op de Champs Ely- sees, de Parijzenaars voor het eerst gele genheid gegeven kennis te maken met de nieuwe eenheden die de kern van het Franse nucleaire vergeldingswapen vor men. Zestien supersonische Mirage-straalja- gers, die bestemd zijn om de Franse A- bommen te vervoeren, plus nog een aan tal K.C.-135-vliegtuigen van Amerikaanse constructie, die de jagers van brandstof zullen moeten voorzien, openden deze mi litante monstershow, die op de grond door bijna 800 voertuigen, waaronder 140 tanks, bemand door 9.000 officieren en soldaten, werden begeleid. Generaal De Gaulle, die op de eretribu ne omstuwd door zijn ministers en de le den van het corps diplomatique de para de afnam, heeft aan het einde van zijn eerste zevenjarige ambtsperiode zijn volk het „geschenk" willen tonen waardoor in zijn ogen Frankrijk zich tot het niveau der volwassen moderne mogendheden zou hebben verheven. Advertentie A. Op de officiële aanplakborden in Moskou zijn gisteren biljetten versche nen waarin de Amerikaanse Vietnam- politiek heftig wordt aangevallen. „Houdt de moordenaars tegen", zo staat op de aanplakbiljetten. „De van dalen van de twintigste eeuw". Bij de tekst „Maak een eind aan de agressie in Vietnam", staat een teke ning die een Vietnamese burger en een militair de hand laat grijpen van een Amerikaanse militair die op het punt staat een bom te gooien. Het is voor het eerst sinds vele jaren dat derge lijke anti-Amerikaanse affiches op de officiële aanplakborden in Moskou ver schijnen. Habib Bourguiba De Arabische wereld Is nog nooit zo verdeeld geweest als nu „terwijl de heer Nasser zichzelf het hoofd van alle Ara bische landen beschouwt en Cairo als hoofdstad van alle Arabische landen ziet. In werkelijkheid blijken de Arabische landen soeverein en onafhankelijk te zijn. Ze hebben hun eigen belangen. De jong ste crisis, zowel met betrekkingtot West- Duitsland als tot Palestina, heeft dit aan getoond", aldus Bourguiba. Wat Algerië betreft zei Bourguiba te menen dat de nieuwe leiders zich meer met de economische opbouw van hun land zullen bezighouden, terwijl de rege ring-Ben Bella slechts streefde naar „een leidende rol in de derde wereldmacht". Het Algerijnse volk heeft bewezen in gro te meerderheid vertrouwen te stellen in de regering-Boumedienne. Verwacht kan worden dat de andere Arabische landen hun banden met Algerije zullen verstevi gen. Zowel Israël als de Arabieren hebben schuld aan het mislukken van de politiek van vreedzame oplossing van hun ge schil. Beide partijen moeten zich bij een compromis neerleggen om een oorlog te vermijden, ook wanneer dat compromis hen niet bevredigt, meent de Tunesische president. Advertentie Js# SAIGON (Reuter en AP). Een hoofd kwartier van de Vietcong, ongeveer 64 kilometer van Da Nang, temidden van de tropische bossen is vandaag be stookt door bijna tweehonderd Ameri kaanse en Vietnamese vliegtuigen. De vliegtuigen hebben het gebied bewerkt met bommen van 220 en 340 kilo. De actie wordt een van dè grootste lucht aanvallen van de laatste maanden op de guerrilla's in Midden-Vietnam genoemd. De piloten konden geen schatting maken van de juiste gevolgen van de aanval, omdat het gebied zo dicht begroeid is. Bij Voeng Tavoe, 64 kilometer ten zuid oosten van Saigon, zijn vandaag 3000 militairen van het Amerikaanse leger ontscheept. Zij zijn per vliegtuig onder weg naar Bien Hoa, waar zij zullen wor den ingeschakeld voor de verdediging van deze belangrijke basis. Zuidvietnamese guerrillastrijders hebben vandaag een voorpost van de re gering op ongeveer 40 kilometer ten zuidwesten van Da Nang aangevallen. Bij de verdedigers vielen er 46 doden en gewonden. Een an dere Viet Cong- macht van niet be kende sterkte heeft een voorpost in de provincie Kwang Nam aangevallen. Vanochtend heb ben de Amerikanen weer een luchtaan val op Noord-Viet- nam uitgevoerd. Vliegtuigen van het vliegdekschip „Coral Sea" bombardeerden een radarpost. Gis teravond bombardeerden elf toestellen het spoorwegemplacement van Yen Bay, 120 kilometer ten noordwesten van Hanoi. Verder werden bruggen gebombardeerd. Acht andere straalvliegtuigen bliezen gisteren een Noordvietnamese legeropslag- plaats te Son La op, 140 kilometer ten noordwesten van Hanoi. Tenslotte ver nielden vier vliegtuigen een brug en een veersteiger 112 kilometer ten westen van Hanoi. Het persbureau Nieuw China heeft gis teren bekend gemaakt dat Amerikaanse vliegtuigen 120 melaatsen in een Noord- vietnamees sanatorium hebben gedood. Het citeerde de krant *„Nhan Dan" die in Hanoi verschijnt en schreef dat dit sana torium, te Quynh Lap, al het twaalfde ziekenhuis of medisch centrum in Noord- Vietnam is dat door Amerikaanse vlieg tuigen is gebombardeerd. De vakbond van Noordvietnamees medisch personeel en het Noordvietna- HaGiang LaoKay "BaeKan Tuyen 0 Quang LaiChau Phong Soly YsnBai Mon Cay^; o Son La Van Yen HANQL Ph"£nn9 o Hoa Binh atphong °Hunq/Y«nS GOLF VAN o Ninh Blnh Luang Prabang TONKIN o Can Puo xiang Khouang Vientiane 200 km Y.PELT 65204 mese Rode Kruis heeft tien juli een ge meenschappelijk communiqué over de aanvallen gepubliceerd. Daarin staat dat op acht juli een Amerikaanse aanval werd gedaan op een sanatorium in Thanh Hoa, waarbij veertig patiënten werden gedood of gewond en waarbij zeshonderd patiën ten dakloos werden. Nog negen andere medische centra waarop aanvallen zouden zijn gedaan worden in het communiqué opgesomd. De melaatsenkolonie zou vijf dagen lang een doelwit van Amerikaanse vliegtuigen zijn geweest, zowel overdag, als 's nachts. De Amerikaanse minister van Defensie Robert McNamara en de nieuwe ambassa deur voor Zuid-Vietnam Henry Cabot Lodge vertrekken uit de Verenigde Staten om zich gedurende een week te oriënteren inzake de Vietnamese oorlog. Waarschijnlijk zal dit oriëntatie-bezoek leiden tot een grote intensivering van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Viet nam. McNamara en Lodge zullen in Saigon onder andere besprekingen voeren met de aftredende Amerikaanse ambassadeur Maxwel D. Taylor. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft Amerikaanse reders verzocht onmiddellijk 54 schepen ter beschikking te stellen voor het vervoer van materieel naar Zuid-Vietnam. Particuliere scheep vaartmaatschappijen zouden al 28 sche pen hebben toegezegd die op het ogenblik toch aan de ketting liggen als gevolg van een staking. De Noordkoreaanse vice-premier Kim II heeft tijdens een diner in Pjongjang gezegd, dat de Noordkoreaanse militaire steun aan Noord-Vietnam gelijke tred zal houden met de Zuidkoreaanse hulp aan Zuid-Vietnam. FRANKFORT (DPA) 200.000 hazen en 80.000 herten worden jaarlijks op de Westduitse wegen doodgereden. Bij der gelijke aanrijdingen lieten van 1960 tot en met 1963 106 mensen het leven, terwijl er 7968 gewond werden. Deze cijfers zijn van de Duitse Automobielclub en de Duitse motorsportbond. Terug van vakantie De vriendelijke meneer in de witte jas die mij mijn dagelijkse middagbroodje, belegd met tartaar (zónder), over zijn toonbank aanreikt en, asseteffekan, soms bovendien nog een hard ei en een glas melk, is gisteren, gezond, gebruind, ge staald van zomervakantie teruggekomen. Hij had wel effe pech gehad met de wage, maar dat dorp aan de Italiaanse Rivièra was fantastisch, en fantastisch goed pu bliek en fantastisch eten in een fantastisch hotel; een heel oud huis, voormalig lust slot van een hertogelijke familie, welker naam hem helaas ontschoten was, maar zijn vrouw had het opgeschreven en zodra zij thuis kwam zou hij het haar vragen. „Dat zal ik u morgen bij uw tartaartje zeggen." Overigens zijn de weersomstan digheden fantastisch geweest, geen dag zonder zonnetje. Vandaar. Het enige bezwaar is geweest dat het hotel niet zo comfortabel was als zijn ede le gewend is. De kamers met bad - waren uitverkocht en dus moesten me vrouw en hij voor hun, vanouds in ere ge houden zaterdagavondbeurt de gang over en dat moesten ze dan iedere morgen ook, want waar geen eigen badkamer is daar is vanzelf ook geen eigen asjebegrijptwad- dikbedoel. Nu, en daar waren ze niet aan gewend, en het was dus de eerste dagen wel 'even aanpassen geblazen. Bovendien kon je uit het bed uit het licht wel aan maar niet meer uit krijgen; er waren maar twee handdoeken p.p., „niet storen" om in vijf talen aan de buitenkant van de' deur t« hangen', dat de schoenen écht goed ge poetst worden kan je met de beste wil van de wereld niet zeggen en van be schuit bij het ontbijt hadden ze nog nooit gehoord „al zei ik honderd maal „bolle- tjino" met een hap-hap-mondgebaar; ze begrepen niet wat ik bedoelde, maar twee weken zonder beschuit is niet zo'n ramp," zei ik tegen mijn vrouw en bo vendien maar dat heb ik u, geloof ik al gezegd was de rest van het eten fantastisch en die wijn in zo'n rieten om hulsel spotgoedkoop voor onze begrippen, maar Italië is een wijnland; vandaar dat ze maar vier merken whisky in de bar hadden en juist natuurlijk niet mijn Four Roses. Een tikkeltje oncomfortabel dus toch duidelijk wél. Als ik zoiets hoor denk ik altijd „hoe zou die broodjesmeneer z'n vader en z'n grootvader en gaat maar helemaal om hoog naar de top van de stamboom, over dit discomfort gedacht hebben?" Mijn voorzaten trouwens óók. Die plee boys vonden het heel gewoon om de gang op te gaan, wanneer zij hun gang gingen om een luchtje te gaan scheppen en ik geloof dat wat mijn geslacht betreft, niet één vrucht van die oude boom ooit één whisky heeft geproefd. Bovendien zijn zij nooit verder dan Wiesbaden, Wijk aan Zee en Blanckenber- ge gekomen, met uitzondering van bet- bet-bet-over-over-over-grootvader Godert de Loense, die in de Libanon slag heeft geleverd tegen de Saracenen, of de Noor mannen, of de Kaninefaten, dat detail her inner ik mij niet meer, maar zodra mijn vrouw thuis komt zal ik haar 'tragen.' IR wilde alleen eigenlijk maar zeggen, wat u trouwens al wist: dat de tijden verande ren en de tartaarheren met hen. Trouwens, oude Godert schóót van z'n bed uit het licht uit. Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag de apotheker of drogist NORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. 9Ü) Norac is 'n NORIT produkt Anti-bom bril. De Amerikaanse marine is van plan voor haar vliegers een nieuw type bril te maken, die het licht van een kernbomexplosie onzichtbaar maakt. De bril zal het uitgestraalde licht van een kernontploffing sneller on zichtbaar kunnen maken dan het men selijk oog op de lichtflits reageert. (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Erhard is in zijn verkiezingscampagne voor de Bonds dag al gevoelig uitgegleden. Dit komt omdat hij zo innig met zijn eigen econo mische wonderdoenerij tevreden is. Hij vindt het hoogst ongepast als men eraan twijfelt of al het goede in de Bondsrepu bliek Erhards bloedeigen werk is. Erhard begint ernstig vermoeid te ra ken van de lange jaren die hij in de bondsregering achter zich heeft. Niet al leen in de buitenlandse politiek van zijn land, die hij volgens de Grondwet vast stelt, handelt de kanselier als een uitge blust man. De meningen van de jongere generatie ervaart hij als de in zichzelf ge keerde grootvader, die met rust gelaten wenst te worden. Zo beschuldigde Erhard kortgeleden de befaamde auteurs Günther Grass en Hochhuth ervan, dat zij „be krompen pietlutten" en „nietskunners" waren, die „geen verantwoordelij kheidsge- voel" bezitten en „alleen domme onzin" kunnen praten. Erhard sprak deze gulden woorden tij dens verkiezingsredevoeringen in Dussel- dorp en Keulen. Vooral Grass moest het ontgelden, omdat hij op het ogenblik als gangmaker voor de socialistische kandi daat voor het kanselierschap, de Berlijnse burgemeester Willy Brandt, net als Er hard door het land trekt. Zowat de hele „Gruppe '47", waarin de belangrijkste jongere schrijvers van West-Duitsland verenigd zijn, heeft zich als supporters van de socialisten opgeworpen. Met zijn aanvallen op leden van deze Gruppe en andere schrijvers heeft Erhard een goe de kans dat zijn wilde uitlatingen als een integrale aanval op de „intellectuelen" in het land worden opgevat. Men neemt aan dat dezen over het algemeen SPD gaan stemmen. De CDU kan er niet gelukkig mee zijn dat hun voorman zo schaamte loos laat merken wat voor een „spits burger" hij is. Zo sprak de kanselier de laatste dagen nog, volgens de stenografische verslagen die van zijn redevoeringen gemaakt wer den: „er is een soort intellectualisme dat in idioterie omslaat", en: „ik keer me uitdrukkelijk tegen de intellectuele snobs, die proberen de welvaart in de Bonds republiek belachelijk te maken". Bijzon der pijnlijk was ook Erhards stelling dat het „op het ogenblik mode is, dat de dichters zich onder de politici en de so ciale critici hebben begeven. Wanneer zij dit doen is dit natuurlijk hun democra tisch recht, maar dan moeten ze weten wat ze verdienen, en wel, te worden toe gesproken als nietskunners." Al eerder had de SDU moeilijkheden met de Westduitse intellectuelen, toen de za kelijk leider van de partij, Hermann Doshüs, in januari 1963 in Hannover de „Gruppe '47" van „fascistische tenden sen" beschuldigd had. Na een aanklacht van de literatoren trok Doshüs zijn op niets gegronde beschuldigingen weer in. Als gevolg van dit incident had Erhard in zijn regeringsverklaring bij zijn ambts aanvaarding op achttien oktober 1963 ver klaard: „de democratie is op de „dra gende krachten van de geest" aangewe zen." Hij voegde er nog aan toe: „Ik verklaar hierbij uitdrukkelijk dat niet ieder verwijt aan de regering de staat op zijn grondvesten doet schudden." Een verliespunt voor Erhard is ook dat hij weigerde in te gaan op de uitnodiging van zijn tegenkandidaat Willy Brandt tot het houden van enige televisiediscussies. Brandt heeft zich bij iedere vorm waar in de televisiegesprekken door Erhard zouden worden gegoten bij voorbaat neer gelegd. Krantenstaking. De journalisten, typogra fen en krantenverkopers in de Griekse hoofdstad Athene zijn 24 uur in staking geweest om kracht bij te zetten aan hun eisen voor hogere salarissen en betere secundaire arbeidsvoorwaarden. De stakers hebben gewaarschuwd dat er opnieuw zal worden gestaakt als niet aan hun eisen wordt voldaan. Briefcensuur. De rechtbank in Katowice in Polen heeft een zekere Jozef Wrobel tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij in brieven aan vrienden en kennissen in West-Duitsland en Oosten rijk de Poolse natie belasterd had. Vaandel. De Britse koningin-moeder Eli zabeth en prinses Marina van Kent zijn in West-Duitssland voor een bezoek aan eenheden van 't Britse Rijnleger. De ko ningin-moeder zal een nieuw vaandel uitreiken aan het elfde regiment huza ren, waarin prins Michael van Kent als luitenant dient. Oorzaak. Een Egyptische commissie van onderzoek is er niet in geslaagd de oor zaak te ontdekken van de vliegramp met een Pakistaans vliegtuig, in mei van dit jaar nabij Cairo, waarbij 121 mensen het leven verloren. Anti-Amerikaans. Vijf Indonesische com munistische organisaties hebben een ge zamenlijke verklaring uitgegeven waar in de komst van de nieuwe Amerikaan se ambassadeur in Indonesië, Marshall Green, wordt afgekeurd. Ze sluiten zich aan bij de eisen van de communistische partij tot verbreking van de diplomatie ke betrekkingen met de Verenigde Sta ten.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3