Instituten naar één nieuw complex Resultaat van samenwerking tussen r.-k. Levensschool en het K.V.I. Cursus van twee jaar Bent U nog niet geabonneerd op de IJmuider Courant ■Pljg# Tfmaminette Daar val je van onderste-boven B Weggedeelte bij IJmuider sluizen afgesloten voor verkeer umL mum Diploma-uitreiking op Prof. Kohnstammschool ÏJMUIDEN WOENSDAG 14 JULI 1965 5 Ook dépendances Kosten lx/z miljoen Voor wie bestemd U vindt er dagelijks een uitgebreide en actuele berichtgeving in over het plaatselijke leven en de nationale en internationale gebeurtenissen. Deskundige artikelen geven U voorlichting over tal van zaken van de meest uiteenlopende aard. De zaterdagse bijlage „Erbij" is een prachtig „zondagsblad". De IJmuider Courant kunt U niet missen. Wij stellen U in de gelegenheid om tegen betaling van slechts 80 cent 3 weken dagelijks kennis te nemen van de inhoud van ons blad. Als U onderstaande bon invult en aan ons bureau Lange Nieuw- straat 427 te ÏJmuiden zendt, of even telefoneert naar no. 5437, ontvangt U een proefabonnement. BON érmgm. T- r 'liygM Maar mamma blijft staan bij onze speciale aan bieding en 10% korting van onze overbekende baby-uitzetten. Wiegen, ledikantjes, commodes, dekens, matrasjes, boxen, kinderstoelen en wandel wagens en ons grote succes: meisjes- en jongens zomer- en winterkleding van 09 jaar. Tot 30% korting. Zorg dat u er op tijd bij bent. Want dit zijn zéér speciale Maminette-aanbiedingen, die zelfs onze Maminette-inkoopspecialisten maar mondjes-maat konden bemachtigen. Zó apart, zó charmant en tegen Maminette-minia- tuurprijsjes, waar je van onderste-boven valt! Let op - er is in iedere plaats maar één zaak voor moeder en kind die het kwaliteitspredikaat Maminette mag voeren. „Tweelingschool" te Velsen-Noord voor vormingswerk in IJmond In verband met uit te voeren werk zaamheden zal het weggedeelte tussen het binnenhoofd van de Middensluis en het buitenhoofd van de Noordersluis te ÏJmuiden, te rekenen van 2 augustus 1965 tot 10 december 1965, of zoveel korter als mogelijk of langer als noodzakelijk, voor het verkeer worden afgesloten. Hiervan zullen geen ontheffingen worden verleend. De twee instituten, die zich in het IJmondgebied toeleggen op het vormings werk voor mannelijke bedrijfsjeugd gaan als resultaat van een eendrachtige sa menwerking een complex nieuwe lokali teiten bouwen te Velsen-Noord. Het wordt een „tweelingschool", waarvan het ene deel bestemd wordt voor de r.-k. Levens school „dr. Ariëns" en het andere voor het Kennemer Vormings Instituut. Mid den in het gebouwencomplex komt de gemeenschappelijke sportzaal met aan weerskanten nog een aparte judozaal. De gecombineerde bouwcommissie van deze twee instituten kwam in oktober vo rig jaar voor de eerste bespreking bijeen. Dank zij de medewerking van rijk en de gemeente Velsen en van de landelijke organen, waarbij de r.-k. Levensschool en het K.V.I. zijn aangesloten, is men nu al zover, dat èn het voorlopige schetsont werp van gemeente-architect H. Peeters èn de voorlopige kostenraming zijn goed gekeurd, op enkele kleinigheden na. Het financieringsprobleem is inmiddels be langrijk vereenvoudigd dank zij een nieu we rijksregeling. Daarin wordt bepaald, dat de huisvesting geheel door het rijk zal worden bekostigd. In overleg met de desbetreffende in stanties zal thans het bestek worden ge tekend. Het zal klaar zijn tegen het ein de van dit jaar. Men hoopt de definitieve goedkeuring op de plannen omstreeks maart 1966 te ontvangen. Dan kan men gaan denken aan het houden van de aan besteding. De bouw zal ongeveer ander- Op de instiuen is geen sprake van een lesrooster, zoals dat gebruikelijk is op normale scholen. Iedere samen gestelde groep van vijftien jongens heeft namelijk behoefte aan een aan gepast programma. Tijdens de tweeja rige vormingscursus wordt een basis programma gehanteerd, dat bestaat uit: a. Maatschappij-verkenning. Er worden gesprekken gehouden met de jongens o.l.v. een groepsleider over het werk, het loon, de omgang, de maatschappij, de kerk enz. Voorts wordt aandacht geschonken aan ac tuele gebeurtenissen en wordt een aangepaste culturele vorming gegeven. b. Lichamelijke vorming. Teamspor ten worden beoefend om de groeps- mentaliteit te versterken. Daarnaast kunnen de jongens in judo en atletiek individuele prestaties leveren. c. Handvaardigheid. Naast de am- ambachtelijke vaardigheid neemt de creatieve handvaardigheid een belang rijke plaats in. Daartoe wordt gewerkt met diverse materialen als klei, hout, metaal en leer. half jaar vergen. De „tweelingschool" zal circa medio 1968 kunnen zijn gereali seerd. Tijdens een persconferentie in hotel Ter Burg te Beverwijk zijn gistermiddag na dere bijzonderheden verteld omtrent de bouwplannen, de samenwerking en het doel van de instituten. Ruimtegebrek was de aanleiding tot het eerste contact tus sen de besturen van de r.-k. Levensschool en het K.V.I. (gedragen door de prot.-chr en humanistische groep). Uit dit contact is een zeer intensieve samenwerking ge groeid. Er wordt niet alleen gesproken over de bouw en de financiering, maar tijdens de maandelijkse samenkomsten komen ook principiële zaken ter tafel. Voor de bouw van een gezamenlijk nieuw instituut kon de gemeente Bever wijk een plaats aanbieden nabij De Pijp. Een voor dit doel meer geschikt en centraal gelegen terrein werd later gevonden tegenover de melkinrichting te Velsen-Noord. Voor de nieuwbouw wordt gedacht aan maximaal 250 tot 300 deelnemers per in stituut. Melden zich meer jongens aan dan hoopt men die te kunnen opvangen in te stichten dependances, zowel in het noorden als in het zuiden van de IJmond. De bouwkosten te Velsen-Noord worden geraamd op anderhalf miljoen gulden Daarbij is geen bedrag opgenomen voor de inrichting, die ver afwijkt van die van een eigenlijke school, waarmee de insti tuten ook vrijwel niets gemeen hebben. De instituten zelf worden uitgevoerd in laagbouw. Ze worden vrijwel gelijk met een overblijfhal, een leiderskamer, twee groepslokalen, twee handvaardigheidslo kalen, een groot magazijn, garderobe, een afdeling voor de administratie en een kamer voor de directeur. Dicht bij de ge meenschappelijke sportzaal komen kleed ruimten, toiletten en was- en douchegele genheden. De frontlengte van de institu ten wordt 64 meter, de breedte van de gebouwen 18 meter. De sportzaal zal een oppervlakte krijgen van 11 bij 20 meter, de judozalen van 70 m2. De bouw zal worden uitgevoerd in staalconstructie. De instituten krijgen prefab-gevels en ele mentenvloeren. Bij elk instituut komt een (bromfietsenstalling. De instituten zijn bestemd voor alle jeugdige mannelijke werknemers tussen 14 en 18 jaar. De vorming en de begelei ding binnen het vormingswerk zijn erop gericht capaciteiten en mogelijkheden tot ontwikkeling te brengen. In en door de vormingsinstituten moeten de jongens ko> men tot 't ontdekken en beleven van hun plaats en taak in de gemeenschap. Het bezoeken van het instituut (op basis van vrijwilligheid) vindt plaats op een mor gen of middag in de week. Beide insti tuten tellen momenteel totaal 350 deelne mers. De verwachting voor het komende jaar is gesteld op 400. Met het niet al leen via de bedrijven, maar ook recht streeks benaderen van de jongens en hun ouders is een belangrijke stap voorwaarts gedaan bij het werven van deelnemers. Er zijn in de IJmond thans 42 werkge vers, die deelneming aan het vormings werk hebben opgenomen in hun perso neelsbeleid. Op deze maquette ziet u de geza menlijke nieuwbouw, zoals die in Velsen-Noord is gedacht. Op de voorgrond de melkinrichting en de Wijkermeerweg. Noordelijk daarvan (op dé maquette naar boven) het nieuwe complex. Links het Kenne mer Vormings Instituut, in het mid den de sportzaal en rechts de R.-k. levensschool „Dr. Ariëns". De sport zaal is geprojecteerd precies op het verlengde van de as van de Ladder beekstraat. Links de Wijkerstraatweg. Ondergetekende wenst een proefabonnement op de IJMUIDER COURANT voor 3 weken, tegen betaling van 80 cent. I Tijdens een bijeenkomst met leerlin gen, ouders en leerkrachten kon het hoofd van de prof. Kohnstammschool, de heer G. Londonck, een groot aantal diploma's uitreiken. Het volledig diploma voor kantoorassi stent werd behaald door: Liesbeth de Bie, Dini Bruisschaart, Lea v. d. Hoek, Leni Klinkenberg, Margreet Koning, Ri ta Prins. Een of meer vaardigheidsdiploma's in verschillende vakken, zoals boekhouden, handelscorrespondentie. Nederlandse taal, en koken werden uitgereikt aan: Wil Bellers, Marjan Tervoort, Ada van Son, Rita Barbiers, Sasja Floor, Ingrid Kos- sen, Toos Silvis, Rina America, Suze Dou- ma, Erna Dass, Carla Sul, Loek Grave, Louis 't Hart, Gerard Kok, Jan Vrij hof, Zeger v. d. Linden, Wim v. Riems dijk, Jan Drijver. Het zogenaamde fixbrevet ging naar de leerlingen: Atie Alders, Bea Bark, Anneke Blommaert, Ingrid de Boer, Jo ke Booy, Bettie Brandenburg, Margriet Brederveld, Reinette Broek, Tonnie Broek Arlène v. d. Burg, Margreet Bijker, Eve lyn Canne Meyer, Mar ja Horeman, Auk- je Jansen, Marian Langbroek, Mary van Leeuwen, Marja Mantje. Doetje Oosterdijk, Emmie Pronk, Rietje Smit, Aryette War- nez, Martie de Weers, Charlotte Wiegant, Yvonne Wijker, Marion Brusse, Peter Aaf- jes, Henk Bregonje Jack de Maker, Mar tin Nieuwenhoff, Pieter Smeding, Tonnie Vrijhof. Marga Gul, Annette Mantje, Sonja Nieuwenhoff, Corrie Schipper ontvingen grootklimroosdiploma; Wim van Riemsijk een sleuteldiploma en Rob van Groningen en Henk Wijker een groot sleuteldiploma. LANGE NIEUWSTRAAT 415

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5