Prinses Margriet vrijdag 24 Velsens nieuw opent september stadhuis bender SEIZOEN-OPRUIMING STERK VERLAAGDE PRIJZEN in FOUNDATIONS LINGERIES BAD- EN STRANDKLEDING MANTELS EN KOSTUUMS JAPONNEN EN PAKJES BLOUSES EN ROKKEN JUMPERS EN VESTEN KINDERKLEDING, ENZ. Velsen krijgt dienst voor lichamelijke opvoeding, sport en jeugdzaken en recreatie Beeld van Koningin Wilhelmina wordt in Burgerzaal onthuld Uitgebreid feestprogramma Schoorsteen van papier fabriek weer op hoogte IN ONZE 10-40% korting WONINGINRICHTING Uw leverancier voor KOLEN en OLIE WOENSDAG 14 JULI 1965 7 Stadsomroepers Een weg naar de wereld n onze OPRUIMING op vele artikelen LulULJ tester Overdracht carillon en slothymne Herhaling en bezichtiging Rondritten per autobus MORGENOCHTEND OM 9 UUR BEGINT ONZE met vele, héél bijzondere MODEHUIS PLEIN 1945 - TELEFOON 7323 ENKELE EETHOEKEN BANKSTELLEN BERGMEUBELEN LOSSE STOL-EN en FAUTEUILS Plein 1945 - 2 IJMUIDEN TEL 8089 Taken Personeel **ONEN Willemsbeekweg 88 - Tel. 4627 ZOMERPRIJZEN Op vrijdag 24 september des namiddags zal het stadhuis van Velsen officieel worden geopend. Zoals wij reeds hebben gemeld, zal H.K.H. prinses Margriet de opening verrichten, door het onthullen van het beeld van wijlen H.M. koningin Wilhelmina, dat wordt geplaatst nabij de toegang tot de Burgerzaal. Koningin Wilhelmina is door beeldhouwer Mari Andriessen uitgebeeld zoals zij ruim twintig jaar geleden in bevrijd gebied terugkeerde en zich onder de bevolking begaf. Behalve een eerbetoon aan haar,- die vijftig jaar onze koningin is geweest, wil dit beeld uitdrukking geven aan de bete kenis van deze terugkeer, die voor Ne derland en dus ook voor Velsen het signaal was om wederopbouw en herstel ter hand te nemen van wat verloren ge gaan was. De opening van Velsens stad huis is van de toen aangevangen periode de eigenlijke afsluiting en bekroning. De onthulling van het beeld is dus een zeer zinvolle openingshandeling, die uit drukking geeft aan gevoelens van vreug de en dankbaarheid voor hetgeen werd bereikt. De avond voor de opening donder dag 23 september zal aan de bevol king op oud-vaderlandse wijze medede ling worden gedaan van de op handen zijnde gebeurtenissen. Op een aantal plaatsen in de gemeente, uiteraard voor het stadhuis op Plein 1945 en voorts on der andere in de Hoofdstraat in Santpoort en op de Wijkerstraatweg in Velsen (Noord) zullen stadsomroepers de officiële opening aankondigen. Velser muziekkorpsen zullen daarbij voor een klankrijke omlijsting zorgen. On middellijk na de aankondiging zal op ver schillende plaatsen de feestverlichting worden ontstoken. De openingsceremonie in de Burgerzaal zal worden voorafgegaan door opvoering van een stemmenspel. In dit spel: „Een weg naar de wereld", zijn de belangrijk ste episoden uit de ontwikkeling van Vel sen van de laatste honderd jaar samen gevat door de auteur Max Dendermonde. De schrijver heeft gepoogd, zonder te streven naar volledige historieschrijving of beschrijving van de gemeente, een bon dige en sterke karakteristiek van Vélsens ontwikkelingsgang te schetsen. De medewerkers aan het spel zijn in woners van de gemeente, ten dele leden Advertentie h«r«M- jon gaai kleding Brnmcraac t7-1» BnvnrwijJi - van amateurtoneelverenigingen. Het zijn de dames Ant. Clausen-Elshove en Lilian de Vente, en de heren Cor Gravemaker, Toon Toonen, Gé Weyers en Henny Zwa nenburg. Regie en mise-en-scène zijn in de ver trouwde handen van de bij het Velsense amateurtoneel zeer bekende regisseur Jan Velzeboer. Na de uitvoering van het spel zal het woord worden gevoerd door de bouwrpees- ter van het stadhuis, de heer W. M. Du- dok en door de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann. Hierna volgt dan met de onthulling van het standbeeld het hoogtepunt van de ope ningsceremonie, die vervolgens zal wor den besloten met de aanbieding van het carillon en de uitvoering van een voor deze gelegenheid speciaal vervaardigde slothymne. Op het bordes voor het stadhuis zal de voorzitter van de Velser Gemeenschap, de heer J. van Os van den Abeelen het prachtige klokkenspel, 't voornaamste ge schenk van de burgerij en van de vele vrienden van Velsen, officieel aan het ge meentebestuur overdragen. Onmiddellijk daarna zal dit worden ingewijd tijdens de uitvoering van de hymne, die is bedoeld als afsluiting van de openingsceremonie. Honderdvijftig zangeressen en zangers, leden van de Velsense koren en een aan tal koperblazers en slagwerkers uit onze harmoniekorpsen zullen samen met de stadsbeiaardier Hein de Ligt de slothym ne verklanken. Adriaan Morriën heeft hiervoor een pakkend en eenvoudig aansprekend ge dicht gemaakt, dat is getoonzet door de musicus Sas Bunge. De directeur van de Muziekschool Vel sen, Hans Waanders, heeft de leiding van de uitvoering van de hymne. De opdracht tot het schrijven van de hymne betekent een verrijking van de Nederlandse muzieklitteratuur, waarin speciale composities voor beiaard, instru menten en zangers nog zeer schaars zijn. De uitvoering van stemmenspel en hym ne wordt herhaald tijdens de ontvangst in het stadhuis van vertegenwoordigers van verenigingen, organisaties en instel lingen in Velsen, die in verschillende groepen zal plaats hebben gedurende een aantal avonden volgende op de officiële opening. Tot de gasten van het gemeentebestuur zullen behalve bovengenoemde catego rieën ook behoren de medewer kers aan de bouw van het stadhuis, dele gaties van het personeel van gemeentelij ke diensten en bedrijven en ook de be woners van het Plein 1945, die zolang te gen het bouwwerk hebben moeten aankij ken. Overwogen wordt zowel de tekst van het stemmenspel als die van de hymne op te nemen in een tekstboekje, dat dan voor belangstellenden beschikbaar zal zijn. Na de bijeenkomsten voor de genoemde groepen zal het stadhuis voorts een aan tal avonden open staan voor bezichtiging door de burgerij, die hiertoe zal worden uitgenodigd via de in voorbereiding zijn de brochure met beschrijving van het stadhuis, die huis aan huis in de ge meente zal worden bezorgd. Er wordt naar gestreefd de gemeente ter gelegenheid van de opening in een feestelijke jasje te steken. Gehoopt wordt dat de burgerij hieraan zal medewerken door op 24 september in groten getale te vlaggen. Van de zijde van de gemeente zullen op nog nader aan te geven plaatsen vlag- versieringen worden aangebracht. Een aantal door de gehele gemeente versprei de objecten zal des avonds worden ver licht. Allereerst zal het stadhuis zelf in flood light staan. Verder zullen op diverse wij zen illuminaties worden aangebracht aan een aantal objecten, waarvan nu reeds vaststaan: de Watertoren, het gebouw Cultureel Centrum, het vissersmonument, de Engelmunduskerk in Oud-Velsen, de vijver aan de Parkweg met het beeld van Leda met de Zwaan, de molen De Santhaes. De normale, maar nagnifieke verlich ting van de sluizen en de industrieën De normale, maar magnifieke verlich ruïne van Brederode zullen ook worden opgenomen in een aantrekkelijke lichtrou- te, die door het gehele zuidelijk van het Noordzeekanaal liggende deel van de ge meente zal voeren. Er zullen waarschijnlijk speciale illu- minatieritten per autobus worden georga niseerd, waaraan ieder tegen een geringe vergoeding zal kunnen deelnemen. Ook wordt overwogen overdag de gele genheid te bieden de gemeente per auto bus te bezichtigen. Mocht dit voornemen te verwezenlijken zijn, dan zullen langs een zorgvuldig samengestelde, uitgebrei de route, die ook door Velsen(Noord) zal voeren, zo genoemde opbouwritten de bur gerij inzicht kunnen geven in wat werd en wordt verricht) op het gebied van stede- bouw in Velsen. De sectie muziek van de Velser Gemeen schap is reeds druk bezig met de voor bereiding van een groots opgezette tap toe. Bijzonderheden zijn nog niet bekend, maar aangenomen mag worden, dat alle Velser muziekkorpsen, drumbands, tam boers en pijpers en een groot aantal le den van gymnastiekverenigingen zullen deelnemen aan dit schouwspel, dat op het plein vóór het stadhuis zal worden ge houden. Eerder dan verwacht is de schoorsteen van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen-Noord, die on geveer half februari van dit jaar in her stel werd genomen, dinsdagavond weer op hoogte gekomen. Zoals bekend, moest de binnenschoor- steen van het 125 meter hoge bouwwerk worden vernieuwd, doch dit kon niet an ders gebeuren dan door de nieuwe beton nen schoorsteen geheel buiten gebruik te stellen. Dit had tot gevolg, dat een even hoge ijzeren noodschoorsteen met een middellijn van ongeveer twee meter moest worden gebouwd vlak naast de bestaande schoorsteen, welke werkzaamheden wer den uitgevoerd door een Duitse firma, die voor dit karwei slechts een werkploeg van acht man ter beschikking had. Zij zorgden er voor, dat de door de n.v. De Plaatwellerij geleverde ijzeren segmenten telkens op elkaar werden ge plaatst om op deze wijze, zij het niet van gevaar ontbloot, de noodschoorsteen iets hoger op te trekken dan 125 meter, omdat met de verkregen extra hoogte het wer ken op de top van de bestaande schoor steen geen hinder zou ondervinden van de uit de noodschoorsteen opstijgende rook en gassen, die door het stoken van de ho- gedrukolieketels in de centrale van het bedrijf naar buiten worden gedreven. Dit was nodig omdat de boven de hoog te van 110 meter opgemetselde binnen- schoorsteen moest worden afgebroken om dit afbreken in de bestaande schoorsteen van de binnenmantel te kunnen voortzet ten. Na dit afbreken zijn de Duitse arbei ders direct begonnen met de wederopbouw' van de binnenmantel, die in de loop van de vorige week tot aan de trans op 110 meter hoogte was gevorderd en gisteren dus het eindstadium bereikte. Nu de werkzaamheden zover zijn gevor derd, wordt verwacht dat in het weekein de na een korte droogperiode van het metselwerk, waarbij steen voor steen zo wel binnen in de schoorsteen alles boven de transhoogte is gemetseld de over gebrachte aansluitingen voor de afvoer van rook en gassen, die naar de ijzeren noodschoorsteen leiden, weer op de beton nen schoorsteen worden overgezet, zodat wellicht al begin volgende week de rook kolommen uit de herstelde schoorsteen zullen opstijgen. De voor de constructie van de gemet selde schoorsteentop en bovendien voor de veiligheid van de arbeiders aangebrachte metalen constructiewerken, die nog dui delijk van de grond af aan de top waar neembaar zijn, zullen dan deel voor deel naar de begane grond worden afgevoerd. Eerst dan gaat men over tot het afbre ken van de smalle ijzeren schoorsteen, welk karwei opnieuw door de buitenland se arbeiders zal worden uitgevoerd. Advertentie OPRUIMING KOOPJES Burgemeester en wethouders van Vel sen zijn van mening, dat een bredere aanpak en een meer doeltreffende orga nisatie van de bemoeiingen der gemeente tot dusver ten aanzien van de lichame lijke opvoeding, sport- en jeugdzaken en de recreatie noodzakelijk is. Het college heeft de raad voorgesteld een afzonder lijke dienst in te stellen voor dit doel. Er dient op een zo kort mogelijke ter mijn een coördinatie van deze bemoeiin gen tot stand te komen, welke slechts is te bereiken door de instelling van een ge meentelijke dienst voor de lichamelijke opvoeding, sport- en jeugdzaken en de re creatie, waarin ook de bad- en zwemin richtingen worden opgenomen. Tot het werkterrein van de dienst zal in het algemeen gaan behoren het behar tigen van de belangen van de lichame lijke opvoeding buiten schoolverband, de sport- en jeugdzaken en de recreatie (in clusief de bad- en zweminrichtingen) waaronder begrepen het beheer, het klei ne onderhoud en de exploitatie van de Advertentie kunt u profiteren van VERSPUY accommodaties van de gemeente op dit gebied. Hierbij zal zoveel mogelijk sa menwerking met het plaatselijk vereni gingsleven worden gezocht. In de door de raad terzake vast te stel len beheersverordening zijn deze taken als volgt omschreven: 1. het beheer, het onderhoud en de ex ploitatie van de gemeentelijke speel- en sportterreinen, de tennisbanen, ijsbanen, kampeerterreinen, bad- en zweminrichtin gen en dergelijke, een en ander met inbe grip van de bij de terreinen, banen of baden behorende opstallen en afscheidin gen, voor zover zulks niet aan anderen is opgedragen; 2. het verhuren van de gemeentelijke gymnastieklokalen buiten de schooluren; 3. het geven van advies aan Burge meester en Wethouders ook uit eigen beweging omtrent: a. de bouw of aanleg, de uitbreiding en inrichting van de eerder vermelde accom modaties; b. de tarieven voor het gebruik van de onder a. bedoelde accommodaties; c. het verlenen van subsidies in het ka der van de lichamelijke opvoeding buiten schoolverband, de sport- en jeugdzaken en de recreatie; 4. het toezien op het besteden van de onder punt 3., sub. c., vermelde subsi dies; 5. het onderhouden van contact en waar nodig het aanvullend, stimulerend en co ordinerend optreden bij alle zaken, de lichamelijke opvoeding buiten schoolver band, de sport- en jeugdzaken en de re creatie aangaande, met de betrokken or ganisaties; 6. het bevorderen van samenwerking van de verschillende organisaties, die de lichamelijke opvoeding buiten schoolver band, de sport- en jeugdzaken en de re creatie ten doel hebben; 7. het bevorderen van het voeren van propaganda voor de lichamelijke opvoe ding buiten schoolverband, de sport- en jeugdzaken en de recreatie; 8. het verrichten van andere dan boven genoemde werkzaamheden, die door het college worden opgedragen, voor zover deze verband houden met de doelstelling van de dienst. Het onderhoud van de opstallen zal in principe bij openbare werken moeten be rusten. Wat de terreinen betreft zal het tech nisch onderhoud daarvan en van de bij behorende beplantingen aan de Plantsoen dienst moeten worden opgedragen. De kosten van deze beide groepen van onderhoudswerkzaamheden zullen voor rekening van de nieuwe dienst komen. B. en W. zijn voorts van mening, dat de betrokken verenigingen, onder toezicht van de dienst, zoveel mogelijk moeten worden ingeschakeld bij de verzorging en het gebruiksklaar maken van de accom modaties. Wat de personeelsbezetting betreft de len B. en W. mede, dat naast de aanstel ling door de raad van een directeur, aan wie de dagelijkse leiding van de dienst zal worden opgedragen, voor de financiële administratie, alsmede het kasbeheer, welke werkzaamheden in één betrekking kunnen worden verenigd, een nieuwe functionaris dient te worden opgeroepen. Hij zal voorts met organisatorische ar beid kunnen worden belast. Voor een zo efficiënt mogelijke organi satie verdient het aanbeveling de direc teur, buiten het kader van de dienst, mede te belasten met de behartiging van alle zaken, welke verband houden met de lichamelijke opvoeding in schoolverband. Deze combinatie werkt niet alleen kosten besparend, maar ligt ook in de lijn, om dat de werkzaamheden in de verschil lende sectoren vele raakpunten hebben en niet zelden ineen grijpen. De beoogde instelling van de nieuwe dienst maakt het uiteraard noodzakelijk het aanwezige personeel, waaronder mede de toezichthoudende ambtenaren zijn be grepen, in de nieuwe organisatie in te passen. Daartoe zullen door B. en W. de nodige maatregelen worden getroffen. De taak van de toezichthoudende ambtena ren zal in de totaliteit van de dienst op een meer efficiënte wijze kunnen worden vervuld. Voorts zal bij de inpassing rekening moeten worden gehouden met de werk zaamheden, welke de ambtenaren voor de sport- en jeugdzaken ten behoeve van respectievelijk de Velser Sportstichting en de Velser Jeugdcentrale verrichten. Een van de bij het bedrijf bad-, was- en zweminrichtingen in dienst zijnde per soneelsleden, thans mede optredende al» plaatsvervangend directeur, zal belast kunnen worden met o.a. het dagelijks toe zicht op de bad- en zweminrichtingen. Advertentie Afscheid van Hoogovens Vrijdag 16 juli zal de heer L. Koops uit IJmuiden, na ruim 29 jaar bij Hoog ovens gewerkt te hebben in verschillende functies, afscheid nemen van het bedrjjf wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7