Washington bereidt op hevige strijd in Johnson: „Onze nationale eer staat op het spel" hamol weer vandaag! HET WEER HOFNAR GRATIS zich voor Vietnam Mariner nam Mars-foto's Drie Engelse vliegers omgekomen Stevenson overleden Kamer zeer ontstemd door uitlating van mr. Luns modieuze Ü1Ü en m BOUQUET ymA- chowlwletfacmfc Schoener Sonja uitgevaren Winst van AKU 11,8 miljoen „Hitier-verering van Zuidvietnamese premier geen reden om zijn regiem niet te steunen Amerikaanse opvatting Vz KIP M. K0ELEMIJ 2.25 Waarschuwingen Noordenwind Aan het strand Violist WILLEM NOSKE TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE Het woord is aan Op reis door Polen (slot) pagina 9 UB lllll MODEHUIS UTTER I E D T 'T E S T E PROFITEER! het dubbele aantal Coté-zegels! BUTTER, 50e JAARGANG NUMMER 211 DONDERDAG 15 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, [Jmuiden. I I 1 T 1 ld If I 1 T Tf 1^1 T Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. J tl IJl N I V J i. J_ J* V 1 V J I V J I I L Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. f 10.40, franco per post 11,65 - Losse Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVER VV IJ K EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Van onze correspondent) WASHINGTON. Ook minister van Defensie McNamara heeft het Ameri kaanse volk voorbereid op datgeen wat voor de strijd in Zuid-Vietnam onver mijdelijk lijkt: het oproepen van reservisten en dienstplichtigen; uitbreiding van de diensttijd van dienstplichtigen. Hij voegde zijn waarschuwingen toe aan die van president Johnson van dinsdag en woensdag. „Onze nationale eer staat in Zuidoost-Azië op het spel", zo zei de president gisteren. „Het Amerikaanse volk moet bereid zijn mij te volgen. Uw president rekent in de voor ons liggende dagen op u". Voorlopig zijn er schattingen op gesteld voor het oproepen van reservisten en leden van de nationale gardes van 224.000 man. De drastische uitbreiding van de Noordvietnamese infiltratie van de laatste tijd maakt het ook nodig, dat de regering van president Johnson het parlement om meer geld vraagt, aldus McNamara. Na afloop van zijn pers conferentie vertrok hij naar Vietnam voor een inspectietocht, samen met de toekomstige Amerikaanse ambassadeur in Zuid-Vietnam, Henry Cabot Lodge en de stafchef, generaal Wheeler. De sombere voorspellingen van John son en McNamara zijn kennelijk bedoeld om de publieke opinie voor te bereiden dat na terugkomst van McNamara, Lod ge en Wheeler de volgende week, grote beslissingen genomen zullen moeten wor den. Waarschijnlijk gaan die beslissingen betekenen dat de Amerikaanse troepen macht in Vietnam voor de zoveelste maal wordt uitgebreid en dat de V.S. zich zul len moeten klaarmaken voor een fikse oorlogsinspanning. Het is in dit verband opvallend dat Johnson dinsdag het antwoord omzeilde op de vraag of de strijd in Vietnam nu weldra openlijk „Koreaanse vormen" zal aannemen. In de afgelopen jaren hebben allerlei militaire experts, onder wie ge neraal MacArthur, steeds gewaarschuwd Advertentie Gèzond bruin met: hamol ultra Voor de tere huid non plliS tlltf3 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJinond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 19 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving4, 5, 7 In de Vishal en op zee5 Films 7 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Topsy 16 Sport 17,19 Ferdinand 20 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk wolkenvelden, later perioden met zonneschijn en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind tussen noordwest en noordoost. In het oosten van het land morgen koeler dan vandaag, elders weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een hogedrukgebied bij Schotland verdrijft het storingsfront, waardoor er morgen meer zon zal zijn. De wind wordt noordelijk, waardoor de tempe ratuur niet hoger dan 19 graden komt. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Stabieler weer met normale julitemperaturen. tegen een nieuwe Amerikaanse rol in een landoorlog op Azië's vasteland naar Ko- reaans patroon. Maar het staat vast dat de totale sterkte van de Amerikaanse troepen in Vietnam nu al ongeveer 70.000 man omvat. Tegen het einde van de zo mer zijn het er 100.000. Het door sommi gen genoemde aantal van 150.000 voor het eind van dit jaar is verre van denkbeel dig. Er is namelijk geen twijfel meer aan dat de Zuidvietnamese regeringstroepen alleen de oorlog tijdens de nog komende moessonmaanden hopeloos zouden verlie zen, zodat alleen een grotere Amerikaan se krachtsinspanning eventueel kan voor komen, dat de door Noordvietnamezen sterk gesteunde Vietcong weldra de macht in Zuid-Vietnam overnemen. Advertentie Hedenavond speelt in de Bavo Kerk de met het N.Ph.O. het Vioolconcert van Mendelssohn. Entrée f 1.50 Aanvang 8.15 uur IN ROOMBOTER GEBRADEN KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. hoek Lange Nieuwstraat. 8402 emmiA S-t bij 2 gezlns- flessen (3/4 liter) TOSTI Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! Waarheen dit alles moest leiden, is een veelgehoorde vraag, waarop zelfs de hoog ste regeringsambtenaren slechts vage antwoorden weten. President Johnson weet het kennelijk zelf niet precies, ge zien het feit dat hij informatieve vragen beantwoord met de tegenvraag: „wat zou u doen in dit geval?" De vergroting van de Russische hulp aan Noord-Vietnam is ook al verre van geruststellend. Een Amerikaans-Russisch treffen wordt hierdoor naderbij ge bracht. Reeds roepen de voorstanders van de keiharde lijn in Washington dat de door Russen thans gebouwde en uit geruste defensieve raketbases bij Hanoi door Amerikaanse vliegtuigen gebombar deerd moeten worden. Maar dat zou uiter aard betekenen dat onder Russische tech nici en militaren slechtoffers vallen, met alle Oost-West complicaties van dien. Het lijkt dat Johnson nog niet geneigd is hiertoe over te gaan, maar uitgesloten zijn luchtaanvallen op de Russische ra ketbases en Hanoi zeker niet, vooral niet als de militaire situatie voor de Zuidviet- namezen en Amerikanen te land ernstig verslechtert. Onze correspondent in Londen meldt dat premier Harold Wilson vanmiddag in het Lagerhuis een verklaring zal afleg gen over de resultaten van de missie van onderminister Harold Davies naar Hanoi. Davies zal daarna zelf vragen beantwoor den. Het enige wat Wilson zich gisteren op de stoep van Downingstreet 10 liet ontvallen was dat hij diep onder de in druk is van het door Davies uitgebrach te rapport. Men beschouwt de missie als een mislukking. De Amerikaanse militaire leiders heb ben vandaag eenstemmig aanbevolen de sterkte van de Amerikaanse strijdkrach ten in Zuid-Vietnam op te voeren tot 179.000 man tegen het einde van dit jaar. Dit zou een beperkte mobilisatie van mi litairen van de reservedienst en de staatsmilitie met zich kunnen meebrengen. De viermastschoener „Sonja", die nu het eigendom is van een Amerikaan, is uitgevaren voor de oversteek via Rotter dam naar Philadelphia. In deze stad zal de schoener als romantische trekpleister bij een amusementsbedrijf de nog res terende levensdagen slijten. De „Sonja" werd op een werf te Zaan dam opgeknapt en in gereedheid gebracht voor de oversteek, die deels zeilend zal worden gemaakt. De viermastschoener lag begin juli al in de IJmuidense haring- haven. Wegens motorstoring keerde het schip nogmaals terug naar Zaandam, vanwaar het nu definitief is vertrokken. Gistermiddag heeft de „Sonja" via IJmui- den zee gekozen. De Deense kapitein, onder wiens com mando de overtocht zou worden gemaakt, is niet meer aan boord. Zijn plaats is in genomen door de Nederlander H. Heida, die vroeger op een tweemastklipper heeft gevaren en daarna overging naar de kust vaart. De bemanning bestaat verder uit twee van zijn zoons, een Amsterdams journalist, die als kok aanmonsterde, drie Noren en twee Denen. De 41 jaar oude „Sonja" is voor het vertrek nog gekeurd door een inspecteur van Lloyds. PASADENA (Reuter en AP) De fo to's, die de Amerikaanse Mariner-4 van nacht om half twee van Mars heeft ge maakt zijn vanmiddag naar de aarde ge seind. Over het resultaat is nog niets be kend. Op het hoofdkwartier van het Ma riner-project twijfelde men eerst of de ca mera wel foto's gemaakt had. Later ver klaarden geleerden dat vanuit het ruimte schip op zijn minst enkele foto's waren gemaakt. Drie Engelse militaire vliegers von den de dood toen hun „Canberra"- straalbommenwerper in het gehucht Leeuwen bij Roermond neerstortte in de tuin van een bakkerij. B y r o n Sommigen proberen de hemel te verdienen door van de aarde een hel te maken. De nettowinst van de AKU over het tweede kwartaal van 1965 heeft 11,8 mil joen gulden bedragen tegen 12,0 miljoen in het eerste kwartaal. In het tweede kwartaal van 1964 was de winst 9,8 min. (Zie verder de beurspagina). De interpellant M. Bakker (Comm.) was gistermiddag, evenals vele an dere Kamerleden, zeer geïrriteerd door een uitlating van minister Luns over de Zuidvietnamese premier Ky, die onlangs zei vijf Hitiers voor zijn land nodig te hebben. „Daarom behoeven wij zijn regime nog niet af te wijzen", vond de minister. Adlai Stevenson tijdens een verga dering van de Verenigde Naties. (Van onze correspondent) LONDEN. De 65-jarige Amerikaan se staatsman Adlai Stevenson, Ameri kaans ambassadeur bij de Verenigde Naties, die deze week een particulier bezoek bracht aan Londen, is er gister middag plotseling overleden. Hij zakte ineen toen hij in de omgeving van de Amerikaanse ambassade wandelde. Korte tijd later overleed hij in een ziekenhuis. Stevensons plotselinge heengaan bete kent een zwaar verlies voor de Ameri kaanse diplomatie en voor de democrati sche partij. Stevenson was tweemaal kan didaat voor het Amerikaanse president schap, namelijk in 1952 en 1956. Hoewel hij 27 miljoen stemmen kreeg moest hij het afleggen tegen de populariteit van ge neraal Eisenhower. Als persoonlijk advi seur van president Kennedy speelde hij een belangrijke rol bij de Cuba-crisis. Maandagavond nog zag men Stevenson voor de Britse televisie tijdens een vraag gesprek over Vietnam, bij welke gelegen heid hij zijn warme sympathie betuigde met premier Wilsons vredespogingen. Frances Plimpton, de tweede man van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. zal tijdelijk Adlai Stevenson opvolgen als am bassadeur. Vice-president Hubert Humphrey is met een delegatie hoge Amerikanen en fami lieleden van Stevenson naar Londen ge reisd om Stevenson op zijn laatste reis naar huis te vergezellen. (Zie ook pagina 3) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. „De regering heeft besloten de Amerikaanse projecten voor ontwikkelingshulp in Zuidoost-Azië te steunen met een extra-bijdrage ten laste van de lopende begroting. Zij ziet de economische hulp, die vooral voor Zuid- Vietnam is bedoeld, als een noodzakelijk complement op de pogingen het Vietna mese conflict tot een politieke oplossing te brengen. De fondsen zullen in 1966 verder worden uitgebreid". Dat heeft minister Luns gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. De bewinds man, die door de heer Bakker (C.P.N.) werd geïnterpelleerd, verwekte enige op schudding in de Kamer door te verkla ren dat de Zuidvietnamese regering zich naar zjjn idee allerminst in discrediet heeft gebracht door de wijze waarop pre mier Ngu Cao Ky zijn bewonde ring voor Adolf Hitler heeft laten blijken De regering is dan ook niet van plan de diplomatieke betrekkingen met dat re giem te verbreken, zo antwoordde mr. Luns op een desbetreffende vraag van de heer Bakker. Minister Luns trok de juistheid van het interview in de Sunday Mirror, waarin de Vietnamese premier zijn verering voor Hitier uitsprak, sterk in twijfel. Maar ook als de woorden van de generaal juist zijn wee gegeven, zei hij, kunnen daaruit nog geen conslusies worden getrokken over de houding van het door hem ge presenteerde regiem. Die uitspraak, stellig diplomatiek be doeld om een bevriende mogendheid niet te kwetsen, viel in de Kamer duidelijk verkeerd. „Het is onbegrijpelijk dat de minister van Buitenlandse Zaken een dergelijke uitlating doet", zei jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.). „Van een dergelijke uitspraak moeten wij ons bepaald distan- ciëren", zei de socialistische fractieleider drs. Nederhorst. De communisten en pacifisten waren helemaal furieus. „Op het moment dat in Zuid-Vietnam een Hitler-aanbidder aan de macht komt, geeft de Nederlandse re gering aan dat regiem steun", zei de heer Bakker. Minister Luns, geschrokken van de reactie die zijn woorden hadden opge wekt, haastte zich te verklaren dat de re gering de uitlatingen van de Zuidvietna mese premier op geen enkele wijze goed keurt en ze bijzonder ongelukkig acht. Hij beloofde drs. Nederhorst een onderzoek te zullen instellen naar de juistheid van het interview. Gevraagd of de regering de bezorgd heid over de verscherping van de Vietna mese crisis deelt, antwoordde minister Luns bevestigend. Die verscherping wil de hij echter niet, zoals de heer Bak ker deed, toeschrijven aan de toenemen de Amerikaanse militaire interventie in het conflict. Zij wordt volgens de be windsman veroorzaakt door de toenemen de hulp die de Noordvietnamese regering aan de Vietcong biedt met wapens en troepen. De verscherping van de strijd komt niet voor rekening van Washing ton, maar van Hanoi en Peking, aldus mr. Luns, die zei dat Zuid-Vietnam het slachtoffer dreigt te worden van commu nistische agressie, die bij welslagen stel lig elders in Zuidoost-Azië zal worden voortgezet. Als die agressie geen halt wordt toegeroepen zijn Thailand en Ma leisië de volgende slachtoffers en komen ook de jonge landen in Afrika in ge vaar. De bewindsman merkte op dat tot nu toe elke bemiddelingspoging in Ha noi en Peking met hoon is bejegend. De resultaten van de missie-Davies noemde hij „uitzonderlijk weinig bemoedigend". Onze correspondent in Washington deelt mee dat in Amerika de uitlatin gen van premier Ngu Yen Cao Ky van Zuid-Vietnam, dat hij vijf Hitiers voor zijn land noodzakelijk achtte, nauwe lijks de aandacht hebben getrokken. Precies zes dagen na de Europese kran ten maakte één blad. de Washington Post er onopvallend melding van. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ver klaarde schouderophalend: „Ky is nog jong en weet als Aziaat nauwelijks iets van de betekenis van Hitler in de Europese geschiedenis. Je kunt hem die uitdrukking niet kwalijk nemen en hoewel ik me dat van Europese zijde wel kan voorstellen besteden wij hier in Amerika er geen aandacht aan." Advertentie Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020-22 35 96 Amsterdam B Spaart onze Coté-zegels 40 spaarrente Deze week ontvangt U bij al Uw aankopen, ondanks onze reeds zeer lage prijzen. MODERNE KEURSLAGERIJ KENNEMERLAAN 43-45

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1