HET WEER RENAULT- Griekenland staat voor constitutionele crisis *■- UST I „We geloven niet dat er van de planeet rookkolommen opstijgen Zwevend ding Negen percent republikeins gezind, 17 onverschillig Stoffelijk overschot door „Neeltje Jacoba" binnengebracht Onderwereld nam wraak Wolkbreuk boven Limburg Staatslening is sterk overtekend Koning zet premier Papandreou af Twee bokken door bonden doodgebeten PATISSERIE DEKKERS I. 59 Voor modieuze dames- en feenerkleding 50e JAARGANG NUMMER 212 1 Regen en wind Aan het strand Belangwekkend vraag proefrit bij een van de 220 service punten Kent u onze NEGRO's al? Velserbeek N.V. SHOW van INRUILAUTOMOBIELEN In Amsterdams stadion Om het behoud van het koningschap pagina In Sittard stonden straten blank en tunnels vol Het woord is aan varopa t. EEN HEERLIJK FRIS STUK GEBAK BOTERNUTS HAZENBERG mmm heerlijk I TEL. 8166 NATUURLIJK VAN BREUKELEN prijzen modehuis VRIJDAG 16 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Mariner-IV onthult Mars-geheimen PASADENA (Reuter, AP en AFP). De eerste foto van de Amerikaanse' Mariner-IV toont geen teken van leven op de planeet Mars. Ook is er niets te zien van de beroemde „kanalen". Men verwacht echter niet aan de hand van de foto's van de Mariner te kunnen bepalen of er leven bestaat op de planeet. Het is voor een niet-deskundige moeilijk iets op de foto's te ontdekken. „Maar wij zijn er overgelukkig mee", zei dr. Leighton, die gisteravond in het ruimtevaart laboratorium in Pasadena in de Verenigde Staten een uiteenzetting gaf over de eerste historische Mars-foto. De eerste Mars-foto is woensdag genomen. De Mariner-IV vloog toen „vlak langs" Mars. De foto werd op een band vastgelegd en gisteren in een uitzending van achteneenhalf uur naar de aarde doorgezonden. De deskundigen hopen in tien dagen op dezelfde manier twintig foto's van de Mariner te ontvangen. De Mars-foto's zullen vermoedelijk steeds beter worden omdat het ruimteschip tijdens het fotograferen steeds dichter bij de planeet kwam, zodat de hoek van het camera-oog steeds gunstiger werd. De beste op namen van de Mariner moeten honderd maal beter zijn dan die welke men met telescopen van de aarde af kan maken. Ze zullen voorwerpen tonen met een doorsnee van 2,4 kilometer. Twee uur nadat de eerste foto was afgerond is de Mariner-IV begonnen een tweede foto naar de aarde te seinen. Een vergroting van de eerste foto, die op een scherm werd geprojecteerd toon de de „Elysium"-woestijn als een uitge- •trekt gebied omringd door heuveltjes en grote donkere vlekken. Dr. Leighton wees tijdens zijn uiteen zetting op een wolkachtig gebied dat leek CANBERRA (A.P.) Ruimtevaart deskundigen in de Australische stad Canberra vragen zich af wat het mys terieuze voorwerp betekende dat boven het vliegveld van de stad zweefde terwijl de Amerikaanse ruimtesatelliet Mariner-IV foto's van Mars maakte. Het voorwerp straalde licht uit. Functionarissen van de verkeersto ren en andere deskundige waarnemers hebben het voorwerp gisteren gezien. Het hing ongeveer veertig minuten op een hoogte van ongeveer anderhal ve kilometer in de lucht. Toen de zon erop scheen, werd het duidelijk zicht baar. Het voorwerp verdween toen een vliegtuig van de luchtmacht erop uit werd gestuurd om het te identificeren. Men vraagt zich af of het toeval is geweest dat het voorwerp werd gezien kort voordat het Australische volgsta- tion signalen van de Mariner zou gaan opvangen. Op het tijdstip dat het voorwerp werd gezien, ontving het volgstation verminkingen in boodschappen terwijl de Mariner Mars fotografeerde. W eerrapporten 1, 2 Agenda van ljmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 7, 9 Beeldverhalen 2, 13 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Kennemer Kruimels4 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Films 6 Uitgaan in Haarlem7 Schrijvende lezers7 Weg en Wiel9 Ferdinand 10 Radio en t.v11 Kunst 11 Feuilleton 13 Economisch nieuws15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Topsij 18 Liddsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking niet aanvankelijk op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Matige tot vrij krach tige noordoostelijke wind. In het oosten van het land iets hogere tem peraturen, elders weinig verande ring. Volledige weerrapporten op pagina twee. De storing van vandaag met veel be wolking en regen trekt langzaam naar het oosten, waardoor morgen kans op opklaringen en minder wind. Tempe ratuur 17 a 18 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Doordat hoge- drukcentrum boven de Noordzee komt iets stabieler en zonniger weer. op grote rookkolommen, die van het pla neet-oppervlak omhoog rezen. „Dit wit gebied kan door lichtvlekken in de camera zijn veroorzaakt. Wij gelo ven niet dat er iets op Mars is wat zo op stijgt." Leighton verklaarde nog dat nieuwe ge gevens die over de koers van de Mariner werden verkregen erop wijzen dat het oog van de camera iets meer naar rechts was gericht dan aanvankelijk was bedoeld. „Hierdoor is het mogelijk dat de eerste foto werd genomen van het „Trivium Cha- rontis", dat eigenlijk het doelwit was voor de tweede foto." De wetenschappelijke commentator van het Russische persagentschap Tass heeft gisteren de reis naar Mars van de Mari ner II „belangwekkend" genoemd. „Zelfs als het belangrijkste punt van het programma het zenden van foto's van Mars naar de aarde niet volledig slaagt, zullen een reeks nieuwe resulta ten toegevoegd worden aan de gegevens van interplanetaire vluchten." „Het feit alleen van stabiele verbindingen met een ruimtevoertuig op een afstand van meer dan 200 miljoen kilometer is interessant", zo zei hij. Advertentie Een heerlijk luchtig gebakje voor slechts 27 ct p. stuk. Voor uw uitstapjes kano's - gevulde koeken - amandelino's - boterrondjes - IJmuider scholletjes. Altijd vers en natuurlijk met room boter bereid. HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 zaterdags van 9—18 uur Garantie - inruil en financ. mogelijk. De eerste fotq, die door de Mariner-4 op korte afstand van Mars werd ge nomen, toont een blinkende woes tijn ten noorden van de Mars evenaar, Elyseum genaamd. Het wolkachtige gebied, dat op grote rookkolommen lijkt, die van de op pervlakte omhoog rijzen, kan door lichtvlekken in de camera zijn veroorzaakt. Volgens een recent NIPO-onderzoek zou het aantal voorstanders van een repu bliek in Nederland sinds februari 1964 met een percent zijn toegenomen en mo menteel negen percent bedragen. Geen oordeel over de keuze republiek of monarchie heeft nu 17 percent van het Nederlandse volk, nadat dat in 1964 slechts 6 percent bedroeg. Van de 74 percent voorstanders van handhaving der monarchie verklaarde 28 percent zich uit traditionele overwegingen vóór, terwijl 12 percent zich baseerde op de verbon denheid met 't koninklijke- huis. Veertien percent der voorstanders had het argu ment dat een monarchie gezelliger, pret tiger en leuker is. Donderdagavond om kwart over zeven is de „Neeltje Jacoba" uitgevaren omdat van de kotter VD 168 een melding was binnengekomen over een op 10 mijl n.n.w. van IJmuiden drijvend lijk. Wegens de ruwe zee is het een moeilijke berging ge worden, zodat de reddingboot pas om kwart over elf de haven weer is binnen gelopen. Het in verregaande staat van ontbinding verkerend lijk is aan de Velsense politie overgedragen, waar men onmiddellijk is begonnen met de identificatie. Hiervoor werd ook Interpol ingeschakeld, omdat men vermoedt dat het hier het stoffelijk overschot betreft van een Spaanse kok, die bij het vergaan van een coaster in januari is verdronken. Met zekerheid kon echter nog niets worden vastgesteld. Een 37-jarige caféhouder en een 46-ja- rige havenarbeider hebben gisteravond in het Olympisch stadion in Amsterdam tij dens wielerwedstrijden achter grote mo toren een 28-jarige wielrenner, die tussen de toeschouwers zat, over de balustrade gegooid, vlak voor de aanstormende ren ners achter de motoren. Door snelle reac ties van de wielrenner en van de rijders in de baan werden ongelukken voorkomen. De caféhouder en de havenarbeider wer den gearresteerd. De politie beschouwt hun aanslag op de wielrenner als poging tot moord Bei den zijn figuren uit de Amsterdamse on derwereld. Hoewel honderden mensen ge tuige waren van de aanslag heeft zich maar één getuige bij de politie opgege ven. Men is kennelijk bevreesd voor re presailles van de onderwereld. Het betreft hier namelijk een wraakneming op de wielrenner, die ongeveer een jaar gele den ging samenleven met een 46-jarige vrouw die toen de havenarbeider, met wie zij in de „rosse buurt" een café exploi teerde, in de steek liet. De havenarbei der en zijn vrienden hebben daarna meer malen de wielrenner en de vrouw be dreigd, die telkens moesten verhuizen om hun verblijfplaats geheim te houden. Maar op 4 juni wisten de havenarbeider en de caféhouder hen toch te vinden. Bij hun poging de woning binnen te dringen loste de wielrenner een aantal schoten uit een revolver, die hij had aangeschaft om zich -tegen het tweetal te kunnen ver dedigen. De caféhouder werd toen in een been getroffen. De wielrenner meldde zich bij de politie en werd niet in arrest gehouden. Hij is nu, na de aanslag van gisteravond, ondergedoken uit vrees voor een nieuwe wraakneming. Bemanningsleden van het Griekse vrachtschip „Nymfea" worden door een reddingsboot aan land gebracht in Eastbourne, nadat hun schip in het Kanaal in aanvaring was geko men met de Liberiaan „Francesca" De „Nymfea" wordt naar South ampton gesleept. (Telefoto). Boven een groot deel Limburg heeft gis termiddag tijdens een hevig onweer een wolkbreuk veel wateroverlast veroor zaakt. Binnen tien minuten tijd viel er 23 mm. neerslag. Door blikseminslag viel op tal van plaatsen de elektrische stroom uit. In Horst sloeg de bliksem in de kerk toren. Een begin van brand kon tijdig worden geblust. In Sittard liep het verkeer op de rijks weg Maastricht-Roermond vast doordat de tunnel bij Sittard een uur lang niet te ge bruiken was. Er stond bijna 'n meter water in. Ook de tunnel in de weg Sittard-Lut- terade liep onder. Honderden mijnwerkers kwamen daardoor uren te laat thuis. In het Sittardse ziekenhuis stond het water, dat van de Kolleberg stroomde, 10 centi meter hoog in de gangen en zalen. Een gedeelte van de Sittardse binnenstad moest worden afgesloten, doordat de Ge- leenbeek de grote massa water niet meer kon verwerken en overliep, waardoor veel straten in kanalen veranderden. K e a t s Een spreekwoord is pas duidelijk, als men de waarheid ervan aan den lijve heeft ondervonden. Toewijzing maar 1.105 De 544°/o staatslening 1965 is sterk overtekend. Het ministerie van Financiën heeft het bedrag van 200 tot 300 mil joen verhoogd, maar de overtekening is dermate groot, dat toch maar 1.105 per cent van de inschrijving kan worden toe gewezen. De koers van 98'/2°/o liep in de avond uren al op tot 98%, daar verschillende kantoren wat bij wilden kopen. Advertentie geroosterd brood Varopa Bakkerijen Tilburg - tel. 04250-22712 kCt. ATHENE (AFP, AP en REUTER) Het geschil tussen de Kroon en premier George Papandreou van Griekenland over de zuivering van de strijdkrachten heeft geleid tot een regeringscrisis. Koning Konstantijn heeft Papandreou gedwongen zijn ontslag te nemen. De jonge vorst gaf George Athanassiades-Novas, voorzit ter van het Huis van Afgevaardigden, op dracht een nieuwe regering te vormen. Die zou hierin na enkele uren zijn ge slaagd. Papandreou heeft onmiddellijk het Griekse volk opgeroepen „de democra tie te verdedigen" en hem te steunen in „de nieuwe onverbiddelijke strijd" die hij gaat voeren. De strijdbare Papandreou merkte via de radio op dat „het Griekse staatsbestel was geschonden en dat een groep verraders de macht aan zich had getrokken." De koning heeft drie brieven laten pu bliceren die hij onlangs aan de 77-jarige Papandreou heeft gestuurd. De inhoud van die brieven duidt erop dat Papan dreou de kwestie van een geheime leger- organisatie in de doofpot heeft willen stoppen. Met steun van die organisatie zouden de leiders van Papandreou's par tij getracht hebben het leger in hun macht te krijgen. Het conflict is ontstaan, toen Papandreou de minister van Defensie, Petros Garoefalias, wilde ontslaan en zelf de portefeuille van Defensie wilde gaan beheren. Papandreou wilde het leger zui veren van anti-democratische en fascis tische elementen. Alle eenheden van het leger en de poli tie in Athéne zijn in staat van alarm ge bracht. Demonstraties ten gunste van Pa pandreou namen donderdagavond reeds een grote omvang aan. Men betwijfelt in Athene dat de nieuwe regering in het par lement een meerderheid zal krijgen. Van de driehonderd zetels bezetten aanhan gers van Papandreou er 171. Donderdagmiddag hebben twee loslo pende honden in Velsen-noord enige bok ken aangevallen, die het eigendom zijn van de hier gevestigde papiervakschool. Twee daarvan werden zo ernstig toegeta keld dat één bok is doodgebeten, terwijl ook van de.tweede de uren reeds waren geteld. Tegen de eigenaar van de boxers is procesverbaal opgemaakt. Het is nu eenmaal verboden honden zonder toezicht te laten rondlopen. sii. 1 s.vj* w Koning Konstantijn van Griekenland heeft George Athanassiades Novas benoemd tot premier van de rege ring, toen Papandreou officieel nog niet was afgetreden. (Telefoto). Het is niet de eerste keer dat de Griek se monarchie verwikkeld is in een machtsstrijd met de regering. In de hon derd jaar dat het huidige koningshuis be staat, zijn al drie vorsten het land uit gezet. De ouders van Konstantijn, ko ningin-moeder Frederika en wijlen koning Paul, zijn er vaak van beschuldigd dat zij verder zijn gegaan dan hun grondwette lijk was toegestaan en dat zij zich heb ben bemoeid met regeringszaken. De 25-jarige Konstantijn lijkt vastbeslo ten in de crisis over de zuivering van het leger vast te stellen dat hij het constitu tionele recht heeft meer te zijn dan een figurant. Politieke waarnemers menen dat de koning binnen de grenzen van zijn constitutionele rechten is gebleven. Zij menen echter ook dat velen in Grieken land een werkelijke machtsuitoefening door een koning uit de tijd vinden en de ze onaanvaardbaar achten. Advertentie met smakelijke vulling, rijk opgemaakt met vruchten 2.75 Voor vakantie of weekend-trip een grote sortering verpakte artikelen, 14 stuks in een zak 1.75 Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN haalt u zaterdag eens een half pond fijne BANKETBAKKERSALLERHANDE voor slechts 1.20 Grote bitterkoeken 22 ct. Gevulde koeken m. zuiver amandel spijs 29 ct. le klas banketbakkerij LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 achter de De Noostraat.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1