Onrust in Griekenland HET WEER Noodtoestand door watersnood in drie Westduitse deelstaten Helicopters redden mensen van daken van hun huizen 1 namol-w vandaag eer Michael Stewart naar Moskou Tunnel door Mont Blanc geopend Minister Luns accepteert P. v. d. A.-staatssecretaris N S U i Proton-1 draait rond de aarde Minister Den Uyl gaat hoge prijzen aanpakken Slechtste voorzomer sedert 1956 T oeristenstroom komt op gang Vogels gevaarlijk voor de luchtvaart Caltex boort gas aan in Oude ga Oplichting bij PTT leverde buit op van 170.000 Benoeming van mr. v.d. Stoel te verwachten I CHRISTIAANSE P R I N Z :4 Vrij zonnig Aan het strand N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN Kolkende stromen Boten Het woord is aan Maandag begint onze dagelijkse vakantiekinderkrant dealer GARAGE KOSTER Wüstelaan 99 - Santpoort Telefoon 02560-8025. 15 Jaar N.S.U. service. COIFFURES DE VRIES 50c JAARGANG NUMMER 213 Kantoor: Lange Nienwstraat 127, fjmniden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u Zat 9-IJ u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLADVOOR V E L S EN-1J M 1 D E N, SAN TPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK ZATERDAG 17 JULI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije De politieke hartstochten in Grie kenland zijn tot het kookpunt geste gen, nadat koning Konstantijn pre mier Papandreou afzette. In vele steden in het land wordt vrijwel voortdurend gedemonstreerd. In Athene bereikten die betogingen vrijdagavond een hoogtepunt. Er vielen daar zeker honderd gewon den, onder wie vele politieagenten. Opgewonden betogers schreeuwden leuzen tegen de koning en de nieu we regering. Op deze foto staat ook een priester, die een Griekse vlag draagt. (Telefoto). MOSKOU (Reuter) In de Sovjet-Unie is bekendgemaakt dat een wetenschappe lijk ruimtestation, van meer dan twaalf ton in een baan om de aarde is gebracht door een „machtige nieuwe raket." Dit ruimtestation „Proton-1" is uitge rust met speciale apparaten ter bestude ring van kosmische deeltjes van buiten gewoon hoge energie. De lancering van de „Proton-1" werd enige uren nadat vijf onbemande Kosmos- kunstmanen in een baan om de aarde wa ren gebracht met één raket, bekendge maakt. „Proton-1" draait in een baan variërend van 190 tot 627 kilometer hoogte rond de aarde. Geleerden zijn bezig met het ver werken van de gegevens die van de „Pro ton-1" binnenkomen. De nieuwe raket waarmee de kunstmaan is afgeschoten is ontwikkeld om de verwezenlijking van het voorgenomen programma van ruimteon derzoek te verzekeren, aldus het Russi sche persbureau Tass. ATHENE (AP, AFP en Reuter) In het centrum van Athene is vrijdagavond opnieuw gedemonstreerd voor ex-premier Papandreou. Bij botsingen met de poli tie werden zeker honderd mensen gewond waarvan de helft politiemannen. Veertig mensen werden gearresteerd. De winkels hebben hun luiken gesloten. Demonstran ten liepen met leuzen als „Novas, verra der, het volk wil je niet, democratie, de mocratie." Ook in andere plaatsen in Grie kenland werd gedemonstreerd. De nog niet volledige regering die de nieuwe premier vrijdagavond aan de ko ning heeft voorgesteld is een kabinet van de „Unie van het Centrum", uitsluitend samengesteld uit parlementariërs. Vijf ministers maakten ook deel uit van de vo rige regering, de zesde, Toembas, was eni ge maanden geleden uit de regering getre den. Koning Konstantijn keerde 's avonds te rug naar Korfoe, waar zijn echtgenote en zijn vorige week geboren dochter verblij ven. Men verwacht dat de vorst zondag weer naar Athene zal komen, wanneer de samenstelling van het kabinet zal zijn vol tooid. (Zie verder pag. 3). W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 8 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 9 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Luidsprekers 6 Ferdinand 6 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws10 Beurs 10 Effecten en Geldnuirkt 10 Scheepsberichten 10 Sport 11 Topsy 12 Erbij 13 t/m 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen Erbif Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en droog weer, maar in het zuidoosten van het land nog kans op een lokale bui. Matige tot vrij krachtige noordoostelijke wind. In het zuiden van het land iets hogere temperaturen, elders ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Droge en warmere lucht doet de be wolking verdwijnen. Morgen volop zonnig en een matige noordoosten wind. In de middag 20-22 graden, zee water 16 graden. VOORUITZICHTEN: Het hogedruk- gebied boven de Noordzee geeft enkele dagen zonnig en warmer strandweer. HANNOVER (AFP, DPA en Reuter). In de Westduitse deelstaten Nedersak- sen, Noordrijnland-Westfalen en Hessen is door onweer en reeds 48 uur durende en nog aanhoudende regenval een nood situatie ontstaan. Zeker acht mensen zijn om het leven gekomen. Enige honderden mensen verkeren in gevaar. De Westfaalse districten Warburg, Büren en Paderborn zijn vrijdagavond tot rampgebied verklaard. De spoor wegen rondom Warburg, tussen Kassei en Paderborn, staan onder water. Hef- schroefvliegtuigen van de Westduitse Bundeswehr halen in het overstroomde Almetal, ten zuiden van Paderborn, men sen van de daken van hun huizen. In het plaatsje Husen zouden mensen in levens gevaar verkeren. Bij het kasteel Neuhaus wordt met man en macht getracht een brug over de Lippe voor instorten te be hoeden. Minister Den Uyl heeft aangekondigd op korte termijn enkele prijsmaatregelen te zullen nemen. De minister van Econo mische Zaken heeft gezegd dat de gemid delde prijsstijging van de kosten van levensonderhoud nu al een fractie ligt boven de 4,5 percents prijsstijging, die het Centraal Planbureau voor 1965 heeft voor speld. In een interview met een verslaggever van de Volkskrant zei de minister verder onder meer dat hij in mei al een maxi mumprijs voor aardappelen had over wogen. Het produktschap nam toen maat regelen om de hoge prijzen tegen te gaan, zodat de beschikking niet meer nodig was. Advertentie Lange Herenstr. 36-3» - Haarlem Telefoon 14371 De eerste helft van de zomer is voor bij, wanneer wij als zomer rekenen de periode van 1 juni tot 31 augustus. Uit de cijfers van De Bilt blijkt dat het de slechtste eerste zomerhelft sinds 1956 is geworden. Van 1 juni af had De Bilt een tekort van 66 uren zonneschijn. Van de 46 dagen waren er 33 kouder dan nor maal en viel er 160 mm regen tegen nor maal 100 mm. De Bilt noteerde slechts twee tegen normaal twaalf zomerse da gen met een maximum boven 25 graden. Uit de gegevens van strand-weerwaarne- mers blijkt dat van 1 juni af er 8 dagen met goed tot fraai en 38 met matig tot slecht strandweer zijn geweest. De nu begonnen tweede zomerhelft moet wel bijzonder zomers uit de hoek komen om de zomer van 1965 in zijn geheel nog aan een gunstige einduitslag te helpen. Advertentie Westduitse, Britse en Belgische troepen zijn bij het aanbreken van de dag groot scheepse reddingsacties begonnen. Een groep Nederlandse vrijwilligers is in Pa derborn de reddingsploegen komen ver sterken Door wolkbreuken werden rivieren en beken woest kolkende stromen, die de we gen onder water zetten. Vrijwilligers hel pen de soldaten bij het reddingswerk. De auto- en spoorwegverbindingen zijn door de overstromingen verbroken. Op de spoorbaan tussen Keulen en Kassei kan 'n trein door het water niet verder. Een dorp bij Waldeck is van de buiten wereld afgesneden. Een deel van de vijf honderd inwoners is geëvacueerd. In Arol- sen is het reservoir van de drinkwaterlei ding overstroomd. Daar helpen Belgische en Duitse soldaten de plaatselijke brand weer bij het reddingswerk. Zes mensen werden gedood in het dorp Etteln bij Detmold in Rheinland-Westfa- De toeristenstroom zuidwaarts is van daag in de loop van de dag toch op gang gekomen, nadat het gisteren door de regen rustig was gebleven. Hoewel er in de morgenuren nog niets te merken was van een hevige drukte, werd het toch wel duidelijk, dat de vakantie van de bouw vakkers begonnen was. Overal vertrokken reiswagens, op de uitvalswegen reden zwaarbeladen, diep door de veren zakken de auto's met caravans en bepakte brom mers en op de perrons hoopten de koffers zich op. Onverwachte moeilijkheden hebben zich alleen gistermiddag voorgedaan op de stations van Rotterdam en Roosendaal. Zonder gereserveerd te hebben wilden daar ineens enkele honderden Spaanse arbeiders in de trein naar Parijs stappen. Ze moesten genoegen nemen met een staanplaats. Volgens de N.S. had het niet zover be hoeven te komen. Zij heeft aan alle be drijven met buitenlanders in dienst een brief geschreven met het verzoek voor hun personeel tijdig te reserveren. Met vereende krachten wordt de Lotus BRM van Innes Ireland weer op de baan geholpen in Zandvoort. De training kan doorgaan. Morgen moet alles kloppen: dan wordt de Grand Prix van Zandvoort gereden. Zie voor prognoses de sportpagina. len. In Etteln en omliggende dorpen staat het water 2% meter hoog. Een woordvoerder van het Britse Rijn- leger deelde vrijdagnacht mee, dat de ver bindingen met het gebied van Sennelager, waar duizenden militairen uit NAVO-lan- den zijn gelegerd, zijn verbroken. De te lefoondraden waren bij een zware storm afgeknapt. Politie, Rode-Kruiseenheden, brandweer lieden en vrijwilligers hebben met rubber bootjes en andere vaartuigen vele gezin nen in veiligheid gebracht, nadat de ri vieren buiten hun oevers waren getreden. Omstreeks middernacht was het peil van het water in Paderborn aanzienlijk ge daald, maar de politie verwachtte een nieuwe stijging. In Büren brachten vele gezinnen de nacht door op de daken van hun huizen. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Michael Stewart, zal voor het einde van het jaar een bezoek aan Moskou brengen. Stewarts reis wordt als 'n verheugende aanwijzing beschouwd dat de Russen, ondanks Vietnam, de dia loog tussen Oost en West gaande willen houden. Er behoeft geen rechtstreeks ver band te bestaan tussen Stewarts bezoek en het huidige verblijf in Moskou van Amerika's reizende ambassadeur, Averell Harriman. Harriman's verrichtingen worden in Londen met intense belangstelling ge volgd. Er is geen twijfel aan dat Harri- mans gesprek met premier Kosygin in hoofdzaak over Vietnam ging. Men acht het in Londen van grote betekenis dat Harriman besloten heeft tot volgende week in Moskou te blijven. Hieruit kan worden afgeleid dat de opvattingen van de Russische leiders thans door president Johnson worden bestudeerd, dat Harriman op 'n antwoord van Washington wacht en dat hij zo goed als zeker Kosygin opnieuw zal ontmoeten. Londen heeft er de afgelopen maanden steeds op gehamerd dat de Britten en Russen als gezamenlijke voorzitters van de Genèveconferentie van 1954, die confe rentie weer bijeen dienen te roepen, maar Moskou heeft Londen naar Hanoi verwe zen. Alle hoop is daarom nu op president Nkroemah van Ghana gevestigd, die is uit genodigd Hanoi te bezoeken. Door Stewart zullen in Moskou zeker ook andere onderwerpen dan Vietnam worden aangesneden, zoals de positie van Centraal-Europa en de mogelijkheden op ontwapeningsgebied. De Britse regering hecht er de allergrootste waarde aan om in dit opzicht vorderingen te maken. CHAMONIX-COURMAYEUR (DPA Reuter) De preidenten van Frankrijk en Italië, Charles de Gaulle en Giuseppe Saragat, hebben vrijdag de Mont Blanc autotunnel geopend. Hij is 1114 kilometer lang. Er is zes jaar aan gewerkt. Over enkele dagen wordt de tunnel voor het verkeer vrijgegeven. De tunnel is van alle gemakken voor zien: twee autowegen, veiligheidsnissen, telefoons, elektronische apparaten om te controleren of de gebruikers niet te snel of te langzaam rijden, en enorme elek trische centrales die ervoör moeten zor gen dat de lucht in de tunnelbuis even puur en ijl zal zijn als een kleine vijf duizend meter hoger op de top van de Mont Blanc. De bouw van de tunnel kost te 235 miljoen gulden. De twee presidenten vertrokken na af loop van de plechtigheid met hun minis ters van Buitenlandse Zaken naar een vil la in de buurt van Courmayeur voor een bespreking Die duurde een uur en zal vermoedelijk vooral over de crisis in de E.E.G. hebben gehandeld. OTTAWA (AP) Een groep Canadese deskundigen op het gebied van de veilig heid bij de luchtvaart heeft aangedrongen op maatregelen tegen het toenemend ge vaar voor de luchtvaart: vogels. Door onderzoekingen is komen vast te staan dat in de Verenigde Staten vogels twee vliegtuigongelukken hebben veroor zaakt waarbij 79 mensen zijn omgekomen in Boston in 1960 en in Baltimore in 1962. De Caltex heeft op haar boorlocatie te Oudega (gemeente Smallingerland) voor de tweede maal in korte tijd gas aange boord. De gasvlam, die vrijdag werd ont stoken, was van een ongekende hevig heid. Het gas is ditmaal aangeboord op een diepte van rond 2800 meter. Men denkt in een aanzienlijk reservoir te heb ben geprikt. Shakespeare: Bij ons streven naar het betere ver liezen we vaak het goede. Ruim honderdzeventigduizend gulden is de buit geweest van een complot van ne gen jongelieden, die met geraffineerde trucs de afgelopen anderhalf jaar de P.T.T. hebben opgelicht. Acht van hen zitten nu in arrest. De negende verdach te, een jong meisje uit Amsterdam, is na verhoor verlopig naar huis gestuurd. Drie trucs had de bende, waarvan een gewezen personeelslid van de centrale di rectie van de P.T.T. in Den Haag de aan voerder was, op haar repertoire staan. Vervalste postwissels, zogenaamd uit Bonn afkomstig maar in werkelijkheid knap geïmiteerd, brachten in januari van het vorige jaar vijfhonderd keer 185 op. De postwisselformulieren waren wel uit Duitsland. Die had een van de mededa ders daar in een postkantoor gekocht. Het tweede oplichtersfoefje bestond uit het knoeien met de tegoeden van spaar bankboekjes en bracht de bende 78.000 op, maar de derde poging, in februari van dit jaar, mislukte. Deze keer hadden de jongelui spaarbankboekjes aangevraagd en vervalst op naam van studenten, van wie zij op een handige manier hadden vastgesteld dat deze niet bij de rijkspost spaarbank stonden ingeschreven. Bij een poging op één van deze boekjes in het postkantoor te Utrecht geld te innen liep één van de leden van het complot tegen de lamp. Successievelijk werden daarna alle negen verdachten ingerekend. (Van onze parlementaire redactie) Binnenkort is de benoeming te verwach ten van het socialistische Tweede-Kamer lid mr. M. van der Stoel tot staatssecre taris van Buitenlandse Zaken. De heer Van der Stoel zal zich voornamelijk met niet-EEG-aangelegenheden gaan bezig houden, zoals de Verenigde Naties, de Navo en de West-Europese unie. De heer Van der Stoel is veertig jaar. Hij studeerde in de rechten en in de zo genoemde vrije studierichting rechten aan de Leidse universiteit. Van 1953 tot 1958 was hij medewerker aan de Dr. Wiardi Beckmanstichting, daarna was hij inter nationaal secretaris van de Partij van de Arbeid. Van 1960 tot 1963 was hij lid van de Eerste Kamer. De verkiezingen van 1963 brachten hem aan de andere zijde van het Binnenhof De benoeming van mr. Van der Stoel betekent de bezegeling van een lange ffiWiima i mmnitMn strijd. Na de vergeefse poging van dr. Vondeling om zelf het departement aan het Plein te gaan beheren is van P.v.d.A.- zijde hardnekkig geprobeerd alsnog enige invloed te krijgen op het buitenlands be leid. Deze pogingen stuitten op ernstig verzet bij mr. Luns, zo verluidt in politieke krin gen. Naast mr. Bot als minister voor Ont wikkelingshulp en mr. De Block als staatssecretaris voor Europese aangele genheden duldde hij aanvankelijk geen derde man op zijn ministerie. De benoe ming van een socialist was voor hem te meer onaangenaam gezien de scherpe kri tiek, die meermalen van P.v.d.A.-zijde op zijn beleid is geuit. Geleidelijk aan is de minister gezwicht Aanvankelijk heeft hij nog geprobeerd, de nieuw te benoemen onderminister slechts een mager werkterrein top te ken nen. Ook heeft hij aanvankelijk slechts met de benoeming van de nieuwe staats secretaris willen instemmen als de oude strijd tussen het ministerie van Buiten landse Zaken en dat van Economische Zaken over de coördinatie van het buiten landse economische beleid ten gunste van het departement van Buiten landse Zaken zou worden beslist. Hoewel het kabinet momenteel werkt aan een oplossing van de oude vete tus sen B.Z. en E.Z. is nog geen beslissing genomen. Het blijkt dus dat mr. Luns ook deze voorwaarde heeft moeten laten val len. Dinsdag houdt de Eerste Kamer een debat over het buitenlands beleid. Tijdens de kabinetsformatie besloot de senaat na melijk, het jaarlijkse debat over de inter nationale politiek uit te stellen tot na het optreden van een nieuw kabinet. De ver wachting bestaat, dat ook bovengenoem de onderwerpen in dit debat ter sprake zullen worden gebracht. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1