Sleurden Duitsers Nederlander bij Venlo over de grens? Felle Russische critiek op de oorlog in Vietnam Op gang gekomen vakantieverkeer eist in weekeinde vijftien slachtoffers Syngman Rhee overleden hamol-weer vandaag'. HET WEER UST HOUTPLEIN Elf doden en grote schade Een beetje zomer Nieuwe sleper van Wijsmuller komt donderdag in IJmuiden Verkoop Centrum P. M. A. Oosterveer overleden Zeven Nederlanders vonden de verdrinkingsdood Zandvoortse politie arresteerde manager van Jim Clark Aanrander schiet verloofde dood I Bekendmaking mLMSm Hagenaar mishandeld Verwijten van CNV- voorzitter aan werkgevers pagina S Warm weer Aan het strand TEL. 8166 t** Westduitse watersnood Het woord is aan Schopenhauer: >- 50e JAARGANG NUMMER 214 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. [Jmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 19 JULI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Heeft de Duitse douane zaterdag morgen de 38-jarige Hagenaar Michel Brouwer op Nederlands gebied beetge pakt, over de grens gesleept en daarna met slagwapens mishandeld? Het is een vraag, die momenteel velen bezighoudt. Voor de Nederlanders, die er aan de Herungergrens, een van de doorlaat posten in Venlo, getuige van waren, was er in elk geval weinig twijfel: ze schreeuwden „Nazi-zwijnen" en „Heil Hitier" tegen de Duitse douaniers. Een lid van de Nederlandse marechaussee was te verbouwereerd om te kunnen in- grijpen. Voor het Nederlandse ministerie van Jusjitie is er nog geen aanleiding geweest stappen te ondernemen, want de heer Brouwer, die zaterdagmiddag was vrijge laten na een onderzoek door de officier van Justitie te Krefeld, heeft (nog) geen klacht Ingediend. De Venlose politie is er boven dien nog niet zeker van aan welke kant van de grens de arrestatie van de heer Brouwer zich heeft voltrokken. De heer Brouwer was met een vracht auto, waarop twaalfhonderd kisten tomaten stonden,op weg naar Duitsland, maar werd vastgehouden omdat de papieren van de trekker niet zouden kloppen met die van de aanhanger. Hij zag kans uit het Duitse grenskantoor te ontsnappen, samen met zijn werkgever, de 34-jarige groente exporteur G. Peters uit Venlo. De twee mannen gingen hijgend bij een groepje Nederlanders staan, waaronder een lid van de marechaussee, maar even later kwamen de Duitsers aanstormen, sleurden de Hage naar over de grens, waar een vechtpartij ontstond en brachten hem tenslotte over naar Geldern. De lading tomaten is inmiddels vrijge geven en door een andere chauffeur verder gereden. De heer Peters moest echter eerst een borgsom van 30.000 mark betalen. Advertentie Gezond btuin met: tiaiHol ultra MOSKOU (Reuter, AP en AFP). Van verscheidene kanten in de Sovjet-Unie zijn het afgelopen weekeinde aanvallen gedaan op de Amerikaanse politiek in Vietnam. Mihail Soeslov, lid van het partijpresidium het hoogste orgaan in de Sovjet-Unie gebruikte daarbij termen als „de vuile oorlog in Vietnam" en „barbaarse Amerikaanse luchtaanvallen". Soeslov wordt algemeen beschouwd als een van de voorstanders van een hardere politiek in het Kremlin. De rede van Soeslov, die ook een verhulde oproep tot eenheid aan de Chinese commu nisten omvatte, wordt door deskundigen beschouwd als een mogelijk teken van onenigheid over de Russische politiek ten aanzien van Vietnam. De Britse Labour-leiders kregen heftige critiek te verduren van het orgaan van de Rus sische communistische partij, de Pravda. „De socialistische leiders in Engeland zouden er goed aan doen hun invloed aan te wenden opdat landen van het Gemenebest hun agressie tegen het Vietnamese volk staken", zo wordt gezegd. 'Australië en Nieuw-Zeeland worden in dit verband met name genoemd. Premier Kosvgin tenslotte zei in Riga dat de Sovjet-Unie Noord-Vietnam de nodige hulp zal blijven verlenen. Hij waar schuwde de Verenigde Staten dat elke nieuwe daad van agressie vergelding zal uitlokken. Minister van Defensie, McNamara (links), en chefstaf Earl Wheeler aan boord van de Amerikaanse oor logsbodem IndependenceZe kij ken naar vliegtuigen, die voor een aanval op Noord-Vietnam opstijgen. (Télefoto) De Nederlandse bevolking heeft zich in het afgelopen weekeinde, daartoe aange moedigd door een stralende zon en een wolkenloos blauwe hemel, met auto's, trein en brommer toch in groten getale verplaatst. Ongelukken zijn daarbij niet uitgebleven. Vijftien slachtoffers eiste het weekeindeverkeer en ook kwamen er Siefst zeven verdrinkingsgevallen voor. Een van de fatale verkeersongelukken deed zich voor in Halfweg, waar op de hoek van de Noorderweg en de Machineweg de 53- jarige bankbediende K.G. uit Huizen (Noord-Holland) bij een botsing tussen twee personenauto's om het leven kwam. Zijn echtgenote en vijf inzittenden van de andere auto een echtpaar met drie kin deren moesten in het Wilhelmina gast huis in Amsterdam worden opgenomen. Van alle vakantiebestemmingen bleken de Waddeneilanden dit weekeinde favoriet te zijn. Op de tweede plaats kwamen de kampeerterreinen langs de kust en op de Voor de tere huid non plus ultra \V eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 7 Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving4, 5, 13 Sport 5, 9, 12 Radio en t.v6 Kunst 6 Feuilleton 7 Vakantie Kinderkrant 7 Scheepsberichten 8 Economisch nieuws8 In de Vishal en op zee13 Luidsprekers 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Vrij warm weer met zonnige perio den en later op de dag kans op een lokale regen- of onweersbui. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidooste lijke wind, aan de kust tijdelijk zeewind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De zuidoostenwind voert warme lucht aan. Morgen zonnig en overwe gend droog. Temperatuur iets hoger, in de middag 22-24 graden, zeewater 16 graden. VOORUITZICHTENkleine onweers kans, maar overigens goed en vrij warm strandweer. (Keuter). Syngman Khee, oud-presidenf van Zuid-Korea, is vandaag overleden. Hij was 90 jaar. Rhee is aan een hartaanval overleden in een verpleeghuis op Hawaii waar hfj drie jaar heeft gewoond. Rheê werd in april 1875 geboren. Twin tig jaar lang was hij president van de Koreaanse regering in ballingschap, tij dens de Japanse bezetting. In 1948 werd hij tot president van de Koreaanse repu bliek gekozen. Tijdens de moeilijke jaren van het Koreaanse conflict leidde hij zijn land. Na afloop van de presidentsverkie zingen van 1960 werd Syngman Rhee be schuldigd van fraude. Hij trad af en ves tigde zich op Hawaii. Zondag is op 52-jarige leeftijd in Sas- senheim overleden de heer P. M. A. Oos terveer, directeur van de coöperatieve bloembollenveilingenvereniging H.G.B. in Lisse. Woensdag 21 juli heeft, na een dienst in de parochiekerk van de heilige Engelbewaarders in Lisse, die om tien uur begint, de begraafplaats plaats op het parochiële kerkhof aldaar. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON Veluwe, die nu voor tachtig percent bezet zijn. Opvallend is ten slotte de trek naar het buitenland, die groter is dan vorig jaar. De A.N.V.V. meent dat dat ver klaard moet worden door het weer van de maanden van mei en juni. De mensen wilden niet het risico lopen veertien da gen regen te hebben. De toeristenstroom is pas zaterdag op gang gekomen. De Spoorwegen hebben het toen zeer druk gehad. Het accent lag op het vervoer van en naar het buitenland. Teleurstellingen als vrijdag in Rotterdam en Roosendaal, waar driehonderd onaan gekondigde Spanjaarden met een staan- plaatsje genoegen moesten nemen, kwa men ditmaal niet voor. In Rotterdam en Roosendaal stapten trouwens ook zater dag weer veel Spaanse arbeiders in de trein voor een vakantiereis naar huis. In Venlo waren het veel Grieken, maar dit maal was er voor iedereen plaats. De drukke binnenlandse lijnen waren die van Amsterdam naar Maastricht, de Valkenburgexpresse, en de lijnen naar het Noorden. Rotterdam meldde volle treinen naar Vlissingen. De situatie op de wegen leidde nergens tot chaotische toestanden. De Utrechtse politie sprak van een gezel lige maar beslist niet overstelpende druk te op het kruispunt Oudenrijn. Het ver keer, dat er was, kwam in hoofdzaak uit Den Haag en ging naar het oosten. De politie heeft de indruk dat veel vakantie gangers het kruispunt gemeden hebben. De centrale informatiedienst van de A.N.W.B. heeft het razend druk gehad. Met name de alarmcentrale had veel te lefoontjes te verwerken, onder andere van automobilisten, die nog maar net op de Autobahn reeds met pech te kampen had den. De extra surveillance van de wegen wacht is volgens de A.N.W.B. niet over bodig geweest. Velsertunnel Met een doorstroming van vijfenveer tigduizend voertuigen is er zondag voor de Velsertunnel van een overstelpende druk te geen sprake geweest, mede doordat het verkeer over de gehele dag was verspreid. Wel is gebleken dat de vrijdag opengestel de nieuwe afleiding een vlotte afvoer ten goede komt. Over de gehele zondag zijn drie aanrijdingen gemeld, geen van alle ernstig of met persoonlijk letsel. (Zie verder pagina 2) In Saigon wordt vernomen dat de Ameri kaanse militaire leiding de Amerikaanse minister van Defensie McNamara, die be sprekingen in de Zuidvietnamese hoofd stad voert, heeft verzocht 100.000 man ver sterkingen naar Zuid-Vietnam te zenden. Deze honderdduizend zouden worden toe gevoegd aan de militairen (ongeveer 83.000 man) die al in Zuid-Vietnam zijn aangekomen of er binnenkort worden ver wacht. Een Amerikaanse woordvoerder deelde mee dat de Amerikaanse en de Zuidviet namese generaals in hun onderhoud met McNamara de versterkingen hebben ge vraagd, „niet alleen om de Vietcong in het regenseizoen tegen te houden, maar ook om de oorlog in Zuid-Vietnam te winnen. Volgens Amerikaanse militaire zegslie den is op het ogenblik geen wijziging van de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa te verwachten. Vrijdagavond, zaterdag en zondag, zijn overal in Zuid-Vietnam zware lucht aanvallen ondernomen op Vietcong-gebie- den. Een van de bombardementen werd uitgevoerd op slechts 25 kilometer ten zuidwesten van het vliegveld van Saigon. Dit ligt vlak bij Cholon, de grote Chinese voorstad van de Zuidvietnamese hoofd stad. Een woordvoerder zei dat er met straalvliegtuigen nog nooit zo dicht bij Saigon is aangevallen. Voor de eerste maal in zijn geschiede nis importeerd Zuid-Vietnam op grote schaal rijst. De. V.S. zullen dit jaar 100.000 ton rijst naar Zuid-Vietnam sturen Nog vóór de arrestatie. Winnaar Jim Clark met filmster Monica Vitti in de overwinningskrans en een tevre den lachende Chapman (voorgrond links). LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN (Van onze sportredactie) De manager van de winnaar van de Grand Prix van Nederland Jim Clark, de Engelsman Chapman, directeur van de Lotus-stal, zou vanmiddag worden voorgeleid voor de officier van Justitie in Haarlem. De Engelsman wordt eenvoudige mis handeling van een politieambtenaar ten laste gelegd. Hij heeft de nacht door gebracht op het politiebureau in Zand- voort. Chapman was voor de start van de for mule 1 Wagens bij het ingaan van de laat ste twee minuten tussen de bolides van daan gekomen en door een ijverige poli tieman onmiddellijk verwijderd, aange zien hij geen armband droeg, zoals ver eist wordt voor de aanwezige officials. Chapman verzette zich tegen de politie man en raakte hem in het gezicht. Enige andere politiemensen trachtten daarop de snel naar de pits rennende Chapman vast te pakken, maar dat lukte niet, mede ook doordat de microfonist de Engelsman her kende en hem via de microfoon in be scherming nam. Het publiek reageerde met boe-geroep op de activiteiten van de politie; de microfonist ging verder met zijn spijt te betuigen over het incident, dat echter gesloten leek, toen Chapman verklaarde dat het zijn eigen schuld was, omdat hij geen armband droeg. Daarmee was de zaak evenwel niet af gedaan, want verontschuldigingen tegen de beledigde partij (de politieman) bleven uit. Onmiddellijk na de race werd Chap man voor een verhoor in arrest gesteld; de Engelsman weigerde om direct mee te gaan. Door tussenkomst van de bijna 70-jarige wedstrijdleider van de Grand Prix, de heer Van Haaren, werd de En gelse manager meegenomen naar het tijd- waarnemershuisje, waar werd toegestaan, dat Chapman zich om half acht 's avonds op het bureau zou melden. De heer Van Haaren deelde ons gister avond mede de indruk te hebben, dat al gistermiddag tijdens de race het bevel tot arrestatie was gegeven. Hij zei de gehele avond alles gedaan te hebben de heer Chapman vrij te krijgen. Behalve de heer Van Haaren, die ook vandaag de Lotus-manager zou bij staan, is het voltallige bestuur van de autorenvereniging gisteravond op het Zandvoortse politiebureau geweest. Daar was ook de Schotse coureur Jim Clark. Van een prijsuitreiking is niets gekomen. De Schot heeft voorlopig geweigerd de Grand Prix in ontvangst te nemen* Advertentie De N.V. HAARLEMSCHE AUTO CEN TRALE maakt bekend dat haar vestiging vanaf heden is ingericht als Voor het verstrekken van inlichtingen betreffende de volledige lijn van FORD U.S.A. en FORD TAUNUS PRODUCTEN nodigen wij u gaarne uit tot een bezoek aan bovenstaand adres, hetgeen telefonisch bereik baar is onder de no's 18680 14125. Ook zaterdags geopend van 9.30-18.00 uur. HAMBURG (D.P.A. en Reuter) In de Westduitse overstromingsgebieden Westfalen, Nedersaksen en Noord-Hessen waren gisteren en vandaag, nadat het water is gaan zakken, de opruimingswerk zaamheden in volle gang. De watersnood heeft aan elf mensen het leven gekost. Een schating van de materiële schade viel gisteren nog niet te maken, al werd deze alleen voor Paderborn en omgeving al op 1500 miljoen D.M. geraamd. In Büren en omgeving hebben 13.000 men sen al hun bezittingen verloren. (Zie ook pagina 3.) Mededogen is de basis van alle moraal. mJÊk mmmmm Sa*'""' $mm. mmm Op het IJmuidense strand was het zaterdag en zondag drukker dan in de laatste weken het geval was. Echt zo merweer was het nog niet, maar dui zenden hebben de kans om zich in het zonnetje te koesteren niet voorbij laten gaan. Een stevige bries probeerde roet in het eten te gooien, maar hiertegen wapende men zich door snel een wind scherm te huren. Op pagina 5 kan men meer lezen over het „zomerse week einde", De 21-jarige h.t.s.-er J. P. Frijns uit Schimmert is in de nacht van zondag op maandag door een tot nu toe onbekende dader met een aantal pistoolschoten neer geschoten en aan de gevolgen daarvan overleden. Uit de enkele verwarde getuigenverkla ringen is maandagmorgen komen vast t<* staan dat de jongen rond middernacht met zijn meisje op de Betsie Perkbank in Schaesberg tussen Valkenburg en Schin op Geul zat, toen plotseling uit het donker een jongeman tevoorschijn kwam die het meisje vastgreep en trachtte mee te sleu ren. De h.t.s.-er uit Schimmert verdedigde zijn meisje zo fel tegen de aanrander, dat de laatste al gauw de vlucht moest nemen. Op enige passen afstand draaide de jongeman zich om en schoot vijf ko gels uit een 9 mm-pistool op het tweetal af. Vier van de kogels raakten de jongen, die hevig bloedend door het meisje naar de bank werd gedragen. Haar hulpgeroep werd gehoord door de 41-jarige gemeentewerkman J, Bertrand, die onmiddellijk een arts en de politie alarmeerde. De jongen was toen echter al overleden. De rijkspolitie van Valkenburg in de zomermaanden versterkt door een grote groep bereden politie heeft de wijde om geving afgezet en is onmiddellijk met be hulp van speurhonden een speurtocht naar de dader begonnen. Uit de nog al verwar de verklaringen van het totaal overstuur geraakte meisje heeft men een vaag sig nalement van de dader kunnen opmaken. Fin gestoken. Bij een vechtpartij op ds Zeedijk te Amsterdam is de Finse zee man Simola met een mes in de maag gestoken. De Fin is ernstig, maar niet, levensgevaarlijk gewond naar het Bin nengasthuis overgebracht. De „Noord-Holland", de nieuwe sleep boot van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden, is van de scheepswerf Kramer en Bony te Kootstertille in Friesland naar Harlingen gebracht. De „Noord-Hol land" werd op 23 april te water gela ten en gaat woensdag de technische proefvaart maken tussen Harlingen en Den Helder. De nieuwe sleepboot (2950 ipk) wordt thans te Harlingen in gereedheid gebracht voor deze technische proefvaart en het schip wordt meteen ook bevoorraad. Aangenomen mag worden, dat d» „Noord-Holland" in de loop van donder dag IJmuiden zal binnenlopen. Er wordt ook nog een officiële proef vaart gehouden met de nieuwe sleep boot. Wanneer dat zal gebeuren is echter nog niet bekend. De datum moet nog na der worden vastgesteld. Omtrent de eerste reis of reizen, die de „Noord-Holland" zal gaan maken valt thans ook nog niets met zekerheid te melden.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1