Stephanopoulos kan eenheid in Griekse Centrum herstellen Water in West-Duitsland niet langer bedreiging moe van maagzuur? Demonstranten op Kreta riepen: „Weg met het hof Britse treinrovers worden in gevangenissen zwaar bewaakt Fa. B. ENGELENBERG Primitieve stam ontdekt WERELDNIEUWS Van dag tot dag Marsfoto's duiden op hoogteverschil M EEG-ministerraad vergadert toch Geruchten over opstand in Tibet raatótoel neem naluur-grijze „Zond-3" cirkelt nu om de zon MAANDAG 19 JULI 1965 3 Nederlands onderzoek op Groenland Nooit meer Amerikaans vliegtuig boven Frankrijk door jagers onderschept OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „FESTO" SCHUURMACHINES Amerikaanse neger na aanslag overleden (Op de i Elias Wees goed voor uzelf en uw maag) Er is nieuwe hoop voor de toekomst van Europa. Het klinkt alsof plotseling de Europese federalisten met briljante plan nen en mogelijkheden voor den dag zijn gekomen, alsof Europese conferenties schitterend geslaagd zijn, alsof grote po litieke figuren met één slag de wijsheid hebben verkregen die zij ons al jaren lang beloofd hebben. Dat alles is echter niet het geval. Er is slechts een onbe langrijk en nauwelijks in de kranten door gedrongen berichtje verschenen uit Kal- denkirchen, bij Venlo. Daar zijn twee was echte Duitse jongetjes van tien jaar in va kantiestemming het gemeentehuis van hun woonplaats binnengestapt om de bur gemeester te spreken. Na veel vijven en zessen lukte dat, wonderlijk genoeg, want volwassen Duitse burgemeesters verwach ten niet, evenmin als Nederlandse, iets nuttigs te horen van onvolwassen gemeen tenaren. De jongetjes vertelden dat zij iets had den vernomen over misdaden van Duit sers tegen joden en van schending van joodse graven elders in het land. En nu vroegen zij de burgemeester verlof in hun vakantie werk te mogen doen op de joodse begraafplaats. Zij wilden de gra ven verfraaien, het onkruid wieden én bloemen planten. De burgemeester lachte niet, en dat pleit zeer voor hem. Hij gaf de gemeen telijke plantsoenendienst opdracht, de jongens werk te geven op de begraaf plaats en de twee Duitsertjes togen ijve rig aan het werk. En daarom is er hoop voor de toekomst van Europa. De wirwar van moeilijke en onmogelijke politieke zaken, van pro en contra's, van idealen en platte zakenbe- langen, die de eenvoudige vragen van sa menleven in ons werelddeel verstikt en dagelijks als ontmoedigend nieuws de voorpagina's vult, heeft blijkbaar toch nog niet alle zuivere impulsen weggevaagd. Jongens van tien zijn produkten van hun milieu. Zij demonstreren de geest van hun ouderlijk huis, van hun vrienden kring, van hun omgeving. De twee jon getjes van Kaldenkirchen kunnen onmoge lijk unica zijn. Zij zijn representatief voor een groep en een opvatting, voor een gezinssfeer, een schoolgeest, een jeug dige mentaliteit. En al wonen zij dicht bij onze grens, zij zijn Duits. Daarom is er hoop voor de toekomst van Europa, hoop die bloeit op graven van joodse martelaren uit een vorige ge neratie, ontluikend als echte bloemen op netjes gewiede en van onkruid ontdane perken. Eén goede hoop, die zoals vaak zich vastklampt aan hele kleine, schijn baar onbelangrijke en zelfs onverklaarba re menselijke daden. AWVMMMWMMVVMVVIAMVIMWMWVWWVWMMMMWMWVVM/V INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eena. DE ADMINISTRATIE De conservator van het 'museum voor het onderwijs in Den Haag, drs. G. W. Nooter, is voor een studiereis van ongeveer vier weken naar Groen land vertrokken. Hij gaat er in het Angmagssalik-district de Eskimo-cul tuur onderzoeken. De VARA-regisseur J. Veenman is meegegaan om er een televisiefilm te maken. Het museum voor het onderwijs in Dén Haag heeft een van de beste ver zamelingen ter wereld van de Ang- magssalik-Eskimo's. Prof. dr. N. Tin bergen en drs. H. P. Th. van Lohuizen stelden de collectie samen, die dateert uit het Pooljaar 1932-1933. Deze afde ling van het museum trekt zeer grote belangstelling, reden waarom de lei ding twee jaar geleden besloot de ver zameling te bewerken en aan te pas sen aan het moderne gebruik. Drs. Nooter stelde vergelijkende on derzoeken in, waartoe hij o.m. het Deen se nationale museum in Kopenhagen en het Musée de l'Homme in Parijs bezocht. Het onderzoekingswerk in Ne derland leverde de wetenschap op, dat in ons land tien originele kajaks zijn, de rijkste verzameling ter wereld van deze ranke, uiterst wendbare en on- zinkbare scheepjes waarin de Eskimo op zeedieren jaagt. Door de vestiging van Amerikaanse bases op Groenland zijn er volkenkun dige veranderingen ontstaan. De bevol king is bezig zich snel aan te passen aan de leefwijze van het westen en de oude cultuur te vergeten. De heer Nooter gaat de huidige bewoners be studeren en nieuw materiaal vergaren ter aanvulling van de collectie in het Haagse museum. (Van onze correspondent) ATHENE Na een roerige vrijdag, was het weekeinde tamelijk rustig in Athene. De demonstranten verzamelden zich voornamelijk in een stadion waar ge pleit werd voor een referendum over de monarchie en waar een algemene 24-uurs- staking werd aangekondigd op een nader te bepalen dag. Merkwaardig is de afwe zigheid van duidelijk republikeinse leuzen in de Griekse hoofdstad. Zelfs het woord verkiezingen wordt weinig vernomen, wil blijkbaar nog niet tot het uiterste gaan. Misschien mede door de ongewone hitte. Vrijdagavond had er in Athene een sfeer geheerst, die deed denken aan een revo lutie. Jeugdige demonstranten beheersten het centrum van de stad ze riepen voort durend: „Papandreou" en „Honderdveer- tien". Dit getal is het nummer van het grondwetsartikel, waarbij het handhaven van de grondwet wordt opgedragen aan Dr. Hermann Conring, nu Westduits parlementslid en gedecoreerd met het grootkruis van verdienste. Voor heen de plaatsvervanger van Seyss Inquart in Groningen. PASADENA (AFP Reuter) De twee de en de derde foto die de „Mariner-4" van Mars heeft gemaakt, zijn zaterdag ge publiceerd. Er zijn donkere vlekken op te zien, dte op hoogteverschillen in de bodem wijzen. Zeker is men daar niet van. De schaduwen kunnen namelijk niet door zon licht veroorzaakt zijn. De zon moet op het moment dat de foto's genomen werden, vrijwel loodrecht boven de gefotografeer de oppervlakte hebben gestaan. De eerste foto is van een afstand van 16.800 kilometer genomen en de tweede en de derde van 15.200 kilometer. Om vast te stellen of er leven op Mars is, zal het nodig zijn instrumenten op de planeet te brengen. De volgende foto's zullen pas over enige tijd, mogelijke enige weken, worden gepubliceerd. het patriottisme van alle Grieken. Vuren werden op de rijweg ontstoken en er werd druk met stenen naar de politie ge gooid. De politie kon zich op ouderwetse manier uitleven. Voor het oog van ont hutste toeristen, die hun ijs zaten te eten, werden demonstranten uit autobussen en andere schuilhoeken gesleurd en gena deloos afgetuigd. De dertien leden van de regering Novas door Papandreou verraders van zijn eigen Centrumunie genoemd worden niet moe uit te leggen, dat ze graag plaats zullen maken voor een betere ploeg. Dit kan erop wijzen dat ze zien aankomen geen bevredigende meerderheid te zullen halen in het parlement. Er tekent zich intussen, zij het nog vaag, een andere oplossing af. Die oplos sing heet Stephanos Stephanopoulos. Deze vice-premier in de regering Papandreou heeft zich nadrukkelijk buiten het avon tuur Novas gehouden en is nu beschik baar voor een compromis-oplossing. Hij zou een Centrum-regering kunnen vormen zonder Papandreou maar ook zonder de zogenaamde verradersgroep. De eenheid binnen het Centrum zou dan enigszins zijn hersteld, terwijl iedereen van een soort overwinning kan spreken. Het enige cen trumblad dat de regering Novas steunde, de „Elefteria", steunde gisteren uitvoerig Stephanopoulos en wekt in een open brief Papandreou haast smekend op zich te distantiëren van de linkse oproerkraaiers en Stephanopoulos zijn fiat te geven. De rechtse pers schrijft bijna over de hele linie dat het haar onverschillig is, wie er gaat regeren. Als het maar niet iemand van de familie Papandreou is. „Deze mag nooit en nooit meer terugko men, zelfs niet, zo wordt geschreven, als de meerderheid van het volk het zou wil len". In Iracleion, de grootste stad van het eiland Kreta, kwamen gisteren meer dan 20.000 mensen op het hoofdplein samen. Zij schreeuwden „weg met het hof", en „Volksstemming, volksstemming". Het was de eerste maal sinds het uitbreken van de Griekse crisis vier dagen ge leden dat dergelijke kreten in 't open baar werden gehoord. Een reeks kleinere pro-Papandreou-de- monstraties werd gisteren gehouden in de streek rondom Saloniki, de belangrijk ste plaats in Noord-Griekenland, waar za terdagavond relletjes ontstonden. PARIJS (AFP) Zaterdag heeft een Amerikaans militair vliegtuig het Franse luchtruim boven de verboden zone van Pierrelatte geschonden Onmiddellijk ste gen Franse jachtvliegtuigen, die het Ame rikaanse vliegtuig „uitnodigden" naar zijn basis in West-Duitsland terug te keren en het tot aan de grens escorteerden. In Pierrelatte, ten zuiden van Lyon, staat een installatie voor de vervaardiging van verrijkt uranium, nodig voor de pro- duktie van de Franse H-bom. Het lucht ruim erboven is voor alle vliegtuigen ver boden. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Euro pa heeft meegedeeld dat het verkennings vliegtuig door onweer genoodzaakt was van zijn koers af te wijken. Het zou niet boven de omgeving van Pierrelatte heb ben gevlogen. Het toestel is ook niet door een Frans vliegtuig onderschept, maar al leen achtervolgd. De achtervolging was gestaakt toen bleek dat het een Ameri kaans vliegtuig was, aldus het hoofd kwartier. In de restaurants van Paderborn aten goed gevulde en goed geklede Duitsers zaterdag weer met overgave hun halve of hele zaterdagse haan alsof er geen overstromingen in dit gebied zijn ge weest. Op dat ogenblik zaten in het dorp je Etteln twintig kilometer verder, nog mensen op de daken van hun huizen. Het water stond er V-A meter hoog. Elders in de officieel tot noodgebied verklaarde districten was de crisis zaterdagmorgen al voorbij. Weliswaar was al het water nog lang niet verdwenen, maar het vorm de geen directe bedreiging meer. Er kon al een begin worden gemaakt met het opmaken van de balans. De Duitsers zijn een merkwaardig volk. Er werd zaterdagmiddag in plaatsen, die vrij ernstig van het water te lijden heb ben gehad, zoals Paderborn en Büren, be trekkelijk weinig over de overstroming gesproken. Men was weer overgegaan tot de orde van de dag. De maatregelen die getroffen hadden kunnen worden, waren getroffen en hét in veiligheid brengen van de verderop op de daken zittende men sen, was hun zaak niet, meer die van de helikopterpiloten. Toch was er in Paderborn zaterdag avond Wel iemand overstuur: de kelnerin van ons restaurant. Ze voerde bestellin gen totaal verkeerd uit en zei, dat het geen werken was in een noodgebied. Het restaurant had zonder leidingwater en zon der gas gezeten. „Op zo'n manier is het toch geen doen." Tegenover haar kleine zorgen stonden de grote problemen van een boer bij het dorpje Niedermarsberg. Drie van zijn koeien en twee varkens wa ren door het water meegesleurd. Een deel (Van onze correspondent) LONDEN Ronald Biggs, treinrover nummer twee, die tien dagen geleden uit de gevangenis ontsnapte heeft in septem ber een brief aan een Lagerhuislid ge schreven waarin hij zei dat hij het moei lijk vond geen poging te doen om te ont snappen. Een antwoordbrief van dit La gerhuislid, Labourafgevaardigde Mar cus Lipton, werd gevonden in de gevan- geniskieren van Biggs, die dezer dagen in Devon werden gevonden. De tot dertig jaar gevangenisstraf ver oordeelde Biggs had verzocht er bij de autoriteiten op aan te dringen zijn leven draaglijker te maken. De brief was een maand na de ontsnapping van treinrover Charles Wilson geschreven. Biggs deelde mee dat hij de directeur van de gevan genis had beloofd zijn leven te beteren en dat hij door goed gedrag zou proberen in aanmerking te komen voor de maxi male aftrek van straf, in Engeland een derde van de totale straftijd. Omdat Biggs op de lijst stond van de genen die mogelijk zouden proberen te ontsnappen, was hij aan allerlei beperkin gen onderworpen. Hij mocht dagelijks slechts twee uur werken, mocht geen le zingen, cursussen, of andere gemeen schappelijke bijeenkomsten bijwonen en werd slechts een uur per dag gelucht, zo dat zijn gewicht sterk toenam. Hij werd ook steeds weer in andere cellen opgeslo ten en werd dag en nacht elk kwartier gecontroleerd. Ook tijdens bezoeken wer den hem de allergrootste beperkingen op gelegd. Hij schreef het Kamerlid dat hij snel bezig was zijn geduld en lankmoedigheid te verliezen. Van de autoriteiten kreeg Lipton de toezegging dat zijn geval later zou worden bekeken, maar men liet alvast doorschemeren dat in de voor hem be staande strenge bezoekersvoorschriften zo goed als zeker geen verandering zou ko men. Lipton zond Biggs 'n kopie van deze brief met de mededeling dat hij verder niets voor hem kon doen. Treinrover Thojnas Wisbey is in Leeds nog steeds in hongerstaking. Hij begon er zes dagen geleden mee. Hij accepteerde de warme melk die de gevangenisarts hem had voorgeschreven. Wisbey's advo caat heeft tegen de behandeling, die de gevangenen na de ontsnapping van Biggs ondergaat, geprotesteerd. Wisbey kreeg namelijk 23 uur per dag eenzame opslui ting. Door de hongerstaking is hij erin ge slaagd hierop de aandacht te vestigen. Vijf van de tot dertig jaar veroordeelde treinrovers, en waarschijnlijk ook de overige vijf, worden als voorzorgsmaatre gel tegen ontsnapping naar andere scher- per'bewaakte gevangenissen overgebracht. De gevaarlijkste treinrover, Douglas Gody die van Manchester naar Durham verhuis de en daarbij door een enorme politie macht werd geëxcorteerd, wordt in zijn nieuwe cel door een televisie-camera ga degeslagen. De tralies zijn van een alarm systeem voorzien dat automatisch ver bonden is met het op vijftig meter af stand gelegen politiebureau. Gody's gevan geniskleding is met het oog op ontsnap pingsgevaar van dikke gele strepen voor zien. Twee bewakers houden 's nachts in de cel de wacht. Tegen drie gevangenen die Biggs hiel pen ontsnappen is thans een aanklacht in gediend. De gepakte chauffeur van een der ontsnappingsauto's moet dezer dagen te recht staan. Advertentie Dpelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15252 van zijn stal was vernield. De elektrische installatie van de auto werkte niet meer. Te zamen met vrouw en dochter was hij bezig de modder uit zijn huis te vegen. Zijn gezicht stond onbewogen, maar zijn stem verried, dat hij toch wel geëmotio neerd was. „Ik wist niet dat dit kon ge beuren", zei hij. „Zo iets hebben we nog nooit eerder meegemaakt. Ik ben voor al lerlei dingen verzekerd, maar of door dergelijke rampen veroorzaakte schade vergoed wordt, weet ik niet." Hgt getroffen gebied ligt tussen Dort mund. Kassei en Hannover. Het is een heuvelachtige streek met grote, wat som bere bossen. Er ontspringen veel riviertjes zoals de Lippe, de Diemei en de Altenau. De afgelopen weken heeft het er bijzon der veel geregend. Vrijdag toen de grond niet meer in staat was één druppel wa ter op te nemen begon het te stortrege nen. Deze tropische bui duurde geen vijf minuten maar hield uren aan. De anders zo rustig voortkabbelende riviertjes wer den in een mum van tijd kolkende stro men. Zij golfden buiten hun oevers en verrasten de bewoners volkomen. Zo snel als het water steeg, daalde het op de meeste plaatsen ook weer. Blijkbaar had de druilregen, die zaterdag het gebied bij zonder triest maakte, haast geen invloed op de waterstand. Onze drie pogingen om bij het dorp Et teln te komen waar zes mensen om het leven zijn gekomen liepen op niets uit. Het stadje Warburg, waarvan de oude binnenstad nog onder water stond, bereikten we via een grote omweg. Boven onze hoofden vlogen helikopters van de Bundeswehr. Op de nauwe slingerwegen in de heuvels, passeerden ons vele vracht wagens van het Britse Rijnleger, maar Nederlandse militairen uit het Sennelager, die ook bij het reddings- en opruimings- werk waren ingeschakeld, hebben we niet gezien. Heel opmerkelijk was de snelheid waar mee de Duitsers erin waren geslaagd al le wegomleggingen aan te geven. Automo bilisten werden netjes gewaarschuwd voor elke plek waar water uit de heuvels over de wegen liep. Die wegen waren op som mige plaatsen zwaar beschadigd. Hele stukken asfalt waren verdwenen. In Lippstadt stroomde het water nog met grote snelheid door de straten. Man nen en kinderen liepen met donsbedden en kussens. Ze waren kennelijk op weg naar een logeeradres. Die kinderen zagen er overigens niet uit alsof zij de ramp zo heel verschrikkelijk vonden BRUSSEL (Reuter) Vijf EEG-landen hebben besloten de bijeenkomst van de ministerraad op 26 juli te houden ondanks het Franse besluit deze vergade ring te boycotten. Eerder was gemeld dat België en Luxemburg aarzelden deze ver gadering zonder Frankrijk bij te wonen. De ministers van Buitenlandse Zaken van deze twee landen hebben echter beslo ten de vergadering bij te wonen, evenals die van West-Duitsland, Italië en Neder land. Fanfani, de huidige voorzitter van de Raad, zou donderdagavond de agenda aan de leden hebben toegezonden. Op de ze agenda staat onder andere bespreking van de compromisvoorstellen voor finan ciering van de gemeenschappelijke EEG- landbouwpolitiek. Geruchten over plannen van professor Hallstein, de voorzitter van de Europese Commissie, af te treden, zijn in Brussel tegengesproken. Een woordvoerder van de Commissie zei. dat dergelijke geruchten ontstaan zijn door „volslagen onbekend heid met de feiten." De woordvoerder loochende verder berichten, dat de Com missie geen nieuwe voorstellen tot oplos sing van de EEG-crisis wil doen. Een groot deel van de brug over de Westduitse rivier de Diemei is weg geslagen. De overstromingen in de Duitse deelstaten Nedersaksen, Noordrijn-Westf alen en Hessen heb ben overal soortgelijke troosteloze beelden achtergelaten. JOHANNESBURG (AP) Aan de noordelijke zoom van de uitgestrekte woestijngebieden van Zuidwest-Afrika is een primitieve stam ontdekt, die nog in het stenen tijdperk leeft. De ontdekking is gedaan door een wetenschappelijke ex peditie van het museum van Windhoek. De geleerden zijn erin geslaagd, een film te maken van. d.e gedrongen, ruigharige wilden. Zij spraken een vreemd dialect. Zij kunnen met hun stenen messen in.en kele minuten een reebok villen. Een twee de expeditie van het museum heeft de primitieve inboorlingen later niet meer kunnen vinden. NEW DELHI (AP) In New Delhi en andere Indische steden doen onbevesti- gende geruchten de ronde over een op stand in Tibet tegen de Chinezen. Volgens een der berichten, afkomstig uit Gangtok in Sikkim aan de grens van Tibet, zouden anti-communistische op standelingen in verscheidene delen van het land Chinese troepen hebben aange vallen. ANNISTON (AFP) De 38-jarig Amerikaanse neger Willie Brewster, op wie donderdag in de omgeving van Annis- ton in de staat Alabama een aanslag werd gepleegd, is zondag in een zieken huis aan zijn verwondingen overleden. Brewster keerde donderdag met iemand anders in zijn auto terug van een betoging tegen de rassenscheiding, toen er op een stille weg op hem werd geschoten. Volgens zijn passagier waren zij gevolgd door een auto met een blanke aan het stuur. De zakenlieden van Anniston hebben hebben een beloning van 20.000 dollar uit geloofd voor inlichtingen die leiden tot de arrestatie van de dader. Brewster was gehuwd en had twee kinderen. fa Sarcasme DE BEFAAMDE Amerikaanse tekenaar Feiffer had onlangs een plaat van een radio-nieuwslezer die het volgende meld de: De strijd in Harlem, de Nieuw Yorkse negerwijk, duurt voort. De regering van de Verenigde Staten heeft krachtig gepro testeerd bij die van Ghana, betogende dat Ghana onwettig heeft gehandeld met het zenden van tweeduizend mariniers om het hotel Theresa en andere strategische punten in de gemeenschap Harlem te be schermen. Verder wordt vernomen dat de regering van Israel heeft bekendgemaakt, dat Israel duizend parachutisten in de New Yorkse stadswijken Brooklyn en The Bronx zal neerlaten om de joodse godshuizen te beschermen. President Johnson heeft er met na druk op gewezen dat de gebeurtenissen te New York een interne zaak van de Verenigde Staten zijn en dat, wanneer de vreemde troepen niet onmiddellijk wordt teruggetrokken. Amerikaanse le gereenheden hun zullen dwingen 't grond gebied der Verenigde Staten te verlaten, zodra deze legereenheden zijn terugge keerd uit Vietnam, Thailand, Japan, Tai wan, Laos, Kongo, Guantanamo, Guate mala en Santo Domingo. Een grapje van een karikaturist. Uiteraard behoeft niemand er enig be lang aan te hechten, want grapjesmannen hebben geen gezag, dat immers, wat dg almachtige pers betreft, uitsluitend be rust bij de h.h. hoofdartikelen-schrijven de hoofdredacteuren en bij enkele weini ge deskundigekolomschrijvers. Nee, van dit grapje behoeft niemand zich ook m.aar wat aan te trekken. Maar ze zeggen wel eens dat kinderen en narren de waarheid spreken en dat niet durven te zeggen, wat nog narren wel eens zeggen wat de niet-nar- niet wil zeggen, dat wat de narren zeg gen altijd verantwoord zou zijn al is het wel eens nuttig een blik te slaan naar de narrenspiegel niet dat u daarin het Grote Gelijk aanschouwt of De Enige Waarheid, want die twee bestaan niet, al worden zij verkondigd en vereerd door nóg zo belangwekkende mannen. Alleen: die spiegel laat wel eens zien wat er op veler 's harten bodem, leit Het is een zuur stukje sarcasme, die paar regels van Feiffer. Ik geloof dat ik het niet met hun strekking eens ben. Maar dat is weer een ander onder werp. Advertentie Stop met slikken van middelen die geen blijvende verlichting geven. Vraag deapotheker of drogistNORAC. Niets anders. NORAC brengt het maagzuur in gezond evenwicht. m Norac is 'n NORIT produkt MOSKOU (AFP en Reuter) De Sov jet-Unie heeft zondag met een meertraps- raket een „automatisch station" de „Zond-3" in de ruimte gebracht. De laatste trap van de draagraket bracht eerste een zware aardsatelliet in een par- keerbaan. Van de satelliet werd voorts een raket gelanceerd die de „Zond-3" de nodige snelheid gaf om in een baan om de zon te komen. Het doel van het experiment is de wer king na te gaan van de instrumenten van een ruimtestation tijdens een langdurige ruimtevlucht, benevens wetenschappelijk onderzoek in de interplanetaire ruimte. Tass meldt dat de verbinding met de „Zond-3" constant is en dat alle instru menten aan boord normaal werken. Het station volgt vrijwel de uitgestippelde baan. Bezoek. Polen en Russen kunnen elkaar voortaan zonder visum bezoeken. Zij hoeven slechts een uitnodiging van fa milie of vrienden te tonen om de grens te kunnen overschrijden. Tandenpoetsen. Een gezwollen tong en gescheurd tandvlees noopten een radio omroeper in Sydney twee vakantieda gen te nemen om wat op te knappen. Hij had het wereldrecord ononderbro ken tandenpoetsen op 41 uur gebracht. Onervaren. Bij het lichtschip „Elbe-2" is zondagochtend de Hamburgse kotter „Lorelei" door een Bremense vrachtboot overvaren. Twee opvarenden van de kotter werden gered. De schipper wordt vermist. Nachtwake. Het rabbinaat van Londen heeft aangeraden 's nachts in de syna gogen te waken tegen brandstichters. De laatste weken is viermaal brand gesticht in een Londense synagoe. Hulp. De Sovjet-Unie gaat Oost-Duits- land helpen bij de bouw van grote kerncentrales. Zwijgzaam. China heeft tot dusver niets bericht over de Amerikaanse Mariner-4. Brand. Bij Greensboro in de Amerikaan se staat Alabama zijn zaterdagavond twee negerkerken door brand verwoest. De oorzaak van de branden is onbe kend. Greensboro is onlangs het toneel geweest van betogingen van negers die gelijke rechten eisten. Ruimtecommunicatie. Tussen de PTT van Beieren en die van Nederland. Bel gië, Oostenrijk en Zwitserland zijn za terdag overeenkomsten getekend over het gemeenschappelijk gebruik, onder houd en uitbreiding van het ruimtecom- municatiestation van Raisting in Beie ren. Getikt. Volgens „Die Welt" is in de West duitse plaats Hamm een automobilist tot een boete van 750 mark veroor deeld, omdat hij met een vinger tegen zijn voorhoofd tikte tegen een andere automobilist. Koord. De Franse koordloper Henri Re- chatin heeft zondag een nieuw wereld record gevestigd door 1.600 meter af te leggen op een koord dat boven da stuwdam van Grangent bij Saint- Etienne was gespannen. Het vorige re cord stond op naam van de Tsjech Rudy Omankovsky die in 1962 1200 me ter liep over een koord boven het Ge- rard-meer in Oost-Frankrijk. Rechatin bevond zich op een gegeven ogenblik 250 meter boven het stuwmeer. Samenwerking. In Peking zal dezer da gen een overeenkomst tussen Indonesië en China worden getekend over sa menwerking op het gebied van dé koopvaardij. Volgens Antara zal de In donesische scheepvaartmaatschappij Djakarta Lloyd een geregelde dienst op China openen. Y

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3