Ceramiek in de tuin, kleden aan de wand Fotograaf Jan Stevens in het harnas gestorven Het weekeinde Expositie in het Arnhems Gemeentemuseum NEGEN MUZEN Frans Bruggen en Gustav Leonhardt concerteerden in Bakenesserkerk MAANDAG 19 JULI 1965 6 De radio geeft dinsdag T elevisieprogramma De Haarlemse Orgelmaand Jos de Klerk J. Damshuizer E. J. Kalf BINNEN ZIJN er geweven en gebor duurde wandkleden, liever zou ik spreken over wandtapijten en wandkleden. Bij de laatste moet men nog een onderscheid gaan maken: er zijn geborduurde en ge naaide kleden. Want men beseft opeens, dat er maar--heel enkele zijn, waarop de borduursteek een rol speelt voor het re sultaat. Zeer terecht sprak mej. drs. Dip- pel bij haar opening van de tentoonstel ling van de verwantschap met „materie- Moderne mozaïeken uit Ravenna. De heer Remo Paolini, zaakgelastigde aan de ambassade van Italië in ons land, zal vrijdag 23 juli 's avonds om acht uur in het stedelijk museum „Het Prinsen hof" te Delft de zomertentoonstelling „Moderne mozaïeken uit Ravenna" ope nen. Deze expositie die tot en met 3 september duurt staat onder auspiciën van het Italiaans-Nederlands Cultureel Accoord en het „Institute Italiano di Cultura per i Paesi Bassi". Gottfried von Einem. De Grote Prijs van de Oostenrijkse Staat is voor dit jaar toegekend aan de componist Gottfried von Einem, die onder meer de opera's „De Dood van Danton" en „Het Pro ces" op zijn naam heeft staan. De ar chitect Josef Frank, die in Zweden werkt, en de Weense schilder Sergius Pauser hebben eveneens staatsprijzen gekregen. De Haase Salon 1965. Voor de expositie de Haagse Salon 1965 die van 24 juli tot en met 14 augustus in de zalen van Pulchri-Studio aan het Lange Voorhout in Den Haag wordt gehouden, zijn meer dan 500 werken, schilderijen, tekenin gen en beeldhouwwerken, ingezonden. Het bestuur van de Salon looft een prijs van 350,uit, beschikbaar ge steld door het Anjerfonds 's Graven- hage, voor het kunstwerk, dat naar het oordeel van de bezoekers van de salon het beste werk is. Maria Callas. Een rechtbank in Milaan heeft de zangeres Maria Callas en haar echtgenoot Giovanni Battista Meneghini een scheiding van tafel en bed toege staan (in Italië kent de wet geen echt scheiding). Maria Callas en haar echt genoot gingen in 1959 met wederzijds goedvinden van elkaar, maar Mene ghini diende twee jaar later een eis in tot scheiding van tafel en bed. Peter Sellers. De Britse acteur Peter Sel lers is op Procida, een gevangeniseiland bij Napels, opgetreden voor 280 gestraf ten. De Italiaanse filmregisseur Vittorio de Sica zong enkele liederen. In de zaal zaten Sellers' echtgenote, de Zweedse actrice Britt Eklund, en de gevangenis directeur, de burgemeester van het eiland en een aantal plaatselijke hoog waardigheidsbekleders. Het gezelschap kwam over van Ischia waar De Sica de regie voert van een nieuwe film. Nieuwe film van Ingmar Bergman. Ingmar Bergman gaat een nieuwe film maken. Met de opnamen wordt vandaag een begin gemaakt. De film „Persona" ge naamd, wordt een diepgaand psycho logisch drama, aldus heeft de 47-jarige Zweedse regisseur te Stockholm op een persconferentie verklaard. „Persona" laat de onophoudelijke confrontatie zien van twee karakters, die elkaar aantrek ken en afstoten, zei hij. Het hoofd thema is het conflict tussen twee jonge vrouwen een verpleegster en een actrice, die gespeeld worden door Bibi Andersson en de Noorse ster Liv Ull- mann. In zijn nieuwe film wil Bergman laten zien dat wij allen maskers dragen en dat wij ze soms onderling ruilen. Het godsdienstprobleem zal in „Perso na" niet zo overheersend zijn als in mijn vorige films, zei de regisseur. schilders". Oud materiaal met gaten en vlekken, warrige dotten wol, afgescheurde delen van kledingstukken als een mouw met manchet, maar ook stukken kwik en melkflesdoppen hebben de plaats ingeno men van de „mooie" materialen en bor duurtechnieken, waarmee eigenlijk alleen nog de inzendingen hier van Emée 't Hooft en Chris Enthoven tot stand zijn ge komen. Toen ik hierover sprak met de jongste inzendnter, Eef Schamhardt, die twee grote kleden uit verflappen samen gesteld, inzond, toonde deze zich veront waardigd bij het idee, dat zij zou „bor duren". Over de inzendster die de warrige wollen draden opnaaide, zeide zij: „dat is tenminste enthousiast" en hoe onbeholpen ook uitgedrukt, gaf dat wel aan wat deze generatie ook in dit materiaal wil: het spontane, de schreeuw, de hortende, sto tende en ronduit afstotende cadans van vooral onregelmatige steken, zó als de driftige krassen van moderne grafiek. „Enthousiast" vind ik vooral onbeholpen uitgedrukt, omdat er geestdrift van lan ger adem nodig is om een borduurwerk tot stand te brengen, de emotie gevangen te houden in ritmische stekenreeksen, dan voor de genaaide wandkleden. Dit zijn dieper liggende vragen dan die van fi guurlijk of abstract. In het Internationaal Televisiefestival in Buffalo in de staat New York is de Nederlandse film „Trein 3712" van de cineast Herman Wassenaar opnieuw be kroond. De cineast heeft zelf nog niet vernomen, waaruit de bekrbning bestaat. Deze film werd enkele maanden geleden eveneens bekroond in het filmfestival te Lausanne. „Trein 3712" een film in kleur geeft een speels beeld van een reis per spoortrein door het Nederlandse landschap, waarbij het gedragspatroon van de reizigers tijdens de reis een grote rol speelt. Al eerder werd een film over het circusleven in Nederland van dezelfde cineast bekroond in de afdeling documen taires in het Filmfestival te Berlijn. TSJECHEN NIET NAAR BLOEMEN- DAAL Blijkens het thans definitieve program ma van de „Tsjechische week" zullen op 23 juli in het Bloemendaalse Openlucht theater de Tsjechische dansgroep en het blazersorkest niet optreden. De directie van het Openluchttheater deelt mee wel door de organisatoren te zijn benaderd. De daarna verstrekte mededeling dat het optreden zou plaats hebben is echter voor barig geweest. HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Het levende woord. 7.05 Ouverture: reportages, commentaren, we geninformatie en lichte grammofoonmu ziek. (Om 7.30-7.40 Nieuws. 8.00 Over weging). 8.30 Nieuws. 8.40 Lichte gram- mofoonmuziek. (Om 9.00 Weeroverzicht). 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kinderen. 10.00 Sextuool: gevarieerd muziekprogram ma. (10.30 Weeroverzicht). 11.50 Volaan. vooruit, lezing. 12.00 Angelus. 12.03 Muset- te-orkest (gr.). 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte gram- mofoonmuziek. 13.30 Lichte grammofoon muziek voor de tieners. 14.00 Voor de plattelandsvrouwen. 14.10 Drie van Elck wat wils: gevarieerd muziekprogram ma. 15.10 Lichtbaken, lezing (herhaling van zaterdag jl.). 15.20 Musiësta: geva rieerd muziekprogramma. 16.00 Voor de zieken. 16.40 Voor oudere luisteraars. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte orkest muziek en zangsolisten. (Om 17.50-18.00 Een vakantie naar de Nederlandse An tillen. Tekst: E. Hartog-Wouters.). 18.20 Voor de kleuters. 18.30 De Springplank: jonge artiesten. 19.00 Nieuws. 19.10 Ac tualiteiten. 19.30 Rotterdams Philharmo- nisch Orkest: moderne balletmuziek. 19.55 Klein radiokoor: klassieke gewijde muziek. 20.05 Ontwerp voor een moord, hoorspel. 21.05 Koor en orkest van het Stedelijk Muzieklyceum te Arnhem: klas sieke en moderne muziek. 22.00 Kerkmu ziek (gr.). 22.20 Actualiteiten of gram mofoonmuziek. 22.25 Boekbespreking. 22. Nieuws. 22.40 Epiloog. 22.45 Hart, hoofd en hand vragen woord om en wijs, want leven moet je met een lied: Angel-Sak sische en Franse liederen. 23.15 Lichte grammofoonmuziek. 23.35 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgym nastiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (8.25 De groenteman). 8.45 Morgenwijdin 8.55 Klassieke grammofoonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.). (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Lichte orkestmuziek en land en tuinbouw. 12.30 Overheidsvoor lichting: Voor de landbouw. 12.40 Licht instrumentaal kwartet en zangsolist. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualiteiten en grammo foonmuziek. 13.25 Beursberichten. 13.30 't Muzikantenuur: klassieke en moderne muziek (opn.). 14.30 Voor de kinderen. 15.30 Lichte grammofoonmuziek. (Om 16.00 Nieuws). 16.30 Zing met ons mee: Instrumentaal ensemble en zangsolisten. 17.00 Lichte grammofoonmuziek voor de jeugd 18.00 Nieuws. 18115 Actualiteiten. 18.25 Licht ensemble en zangsoliste. 19.00 Gesproken brief uit Parijs. 19.05 Stereo: Holland Festival 1965: Instrumentaal en semble: klassieke muziek. 19.30 Game lan: Indonesisch programma. 20.00 Nws. 20.05 Leg eens aan in Loosdrecht: geva rieerd programma. 21.40 Land der Muzen, wekelijkse kunstrubriek. 22.00 Promena deorkest: amusementsmuziek. 22.30 Nws. 22.40 Actualiteiten. 23.00 Stereo: Holland Festival 1965: Tenor en piano: moderne liederen: Hebreeuwse en Joodse volks liederen. 23.45 Moderne gitaarmuziek (gr.). 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuw.s 12.02 Festivaria. (12.25 Weerbericht, mededelingen en SOS-be- richten). 12.50 Beursberichten en pro gramma-overzicht. 13.00 Nieuws en weer bericht. 13.20 Tafelmuziek. 14.00 Nieuws 14.03 Hans en Grietje (le en 2e be drijf), opera. 15.05 Nieuws. 15.08 Hans en Grietje (3e bedrijf), opera. 16.00 Nws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Lichte muziek. 16.24 Kamermuziek. 17.00 Nieuws, weer bericht en mededelingen. 17.15 Symfoni sche muziek. 17.45 Blaasmuziek. 18.00 Nw 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesport- berichten. 18.30 Lichte muziek. 18.45 Sport kroniek. 18.52 Grammofoonmuziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radiokroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Amusements programma. 20.45 Chansons. 21.00 Volks muziek. (22.00 Nieuws en berichten). 23.00 Nieuws. 23.05 Stemmig gemengd avond programma. 23.55 Nieuws. 24.00 Voor de zeevaart. VOOR MAANDAG: NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws. 19.01 Voor de kleu ters. C VK/IKOR/RKK19.06 Kenmerk: Een vlag om onder te leven, program ma over het Leger des Heils. NTS: 19.35 Huckleberry Hound, tekenfilm. 20.00 Jour naal en weeroverzicht. 20.20 Russisch bal let. 20.30 De vlam en de pijl, speelfilm. (Beide keuringen 14 jaar). 21.55 De Eer ste Wereldoorlog, documentaire, (dl. 17). 22.20-22.25 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01-22.20 De B.R.T. presenteert, een pro gramma gewijd aan de Vlaamse Televi sie, waarin: 20.01 Zo bouwt de BRT-televi- sie, korte documentaire. 20.15 Negro-spiri- tuals. 21.05 Een huwelijk wordt gesloten, spel. 21.30-22.20 Interview. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Voor de kleuters. 19.06 Journaal voor ge hoorgestoorden. 19.30 Jackie Gleason Show. 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 De Beverly Hillbillies, T.V.-film. 20.45 At tentie. NTS: 21.10 Het Juli-komplot, T.V.- spel. 22.40-22.45 Journaal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. VARA: 20.01 Klantenservice: Cupido, vaarwel, t.v.-film. 20.25 J. H. Scheps 65 jaar: ge sprek. 20.55 Perry Mason: Een moeilijk model, T.V.-film (niet geschikt voor jeug dige kijkers). 21.45 Achter het nieuws. RKK: 22.10-22.35 Frankrijk missieland?, documentaire (dl. 2). GIACOMETTI-TENTOONSTELLING In de Londense Tate Gallery is een tentoonstelling van werken van Alberto Giacometti. De tentoonstelling is een overzicht van zijn eerste „uitstapjes" op het gebied van de schilderkunst als jon gen van 13 jaar tot en met recente wer ken. ZATERDAGAVOND was het voor het publiek, na twee weken gevuld met orgelklanken, even een verademing in de Bakenesserkerk te Haarlem, waar het nu niet om orgelmuziek ging, maar om clavecimbel- en blokfluitspel. Een talrijk publiek had de weg naar Haarlems oudste kerkgebouw gevonden om er een pro gramma te beluisteren, uit te voeren door de elavecinist Gustav Leonhardt en de blokfluitvirtuoos Frans Brüggen. De relatie met het object „orgel" werd door dit intermezzo niet verbroken; zij bleef bestendigd door de objectiviteit van klank en speel trant. En weer was het de kunst van de grote orgelmeester Johann Sebastian Bach die deze avond domineerde. LEONHARDT liet ons luisteren naar de Partita in D, waarmee Bach in 1728 zijn entree deed als componist van klaviermu ziek, door het werk met meerdere clave- dmhelwerken als opus één in druk te la ten verschijnen in deel I van zijn „Cla- vierübung". De bescheiden titel van dit verzamelwerk zou doen vermoeden dat het om pedagogisch studiemateriaal ging. Maar dan vergist men zich, want de be tekenis die wij kunnen hechten aan het begrip „oefening" slaat hier met geniale resultaten terug op de componist zelve, die zoekend nieuwe wegen baant en dat proces in alle bescheidenheid „Uebung" noemt. HIJ KENT ZIJN voorbeelden: Franse ouverture, allemande, courante, air, sara bande, menuet, gigue; maar zij krijgen een eigen karakter; hij plooit de dansvor men naar eigen maat waarin hij zich op persoonlijke wijze uitspreekt. Dit is dan zijn oefentaak. De „Opus I" beduidt niet, dat deze Partita tot Bachs vroegste wer ken behoort; de nummering slaat op de eerste verzameling composities die in druk verschenen. Veel ouder is de Toc cata in d, die Leonhardt mede op zijn programma had. Hier reeds die volledige uiting van een persoonlijkheid, wat des te meer opvalt omdat de componist zich niet bindt aan bepaalde vormen, maar deze waar zijn ingeving geheel zelfstandig schept; het wordt dan als het ware een vrije sonate. En hoe dan gevuld met de levendige en gevoelsdiepe expressie van een volbloed temperament! Een kolfje naar de hand van Leonhardt. FRANS BRÜGGEN betrok Bach in zijn bespeling met de bekende Suite voor fluit solo in a, die hij, getransponeerd naar c, op de altblokfluit vertolkte. Onnodig te vermelden hoe briljant hij dit hachelijk kunststuk volvoerde. Men hoorde de blok fluitvirtuoos ook in een begeleide sonate van Handel, door de travers-spelers be kend in b, doch nu een kleine terts hoger gezet. Welke van beide toonsoorten nu de originele is doet niets terzake; men hoort het stuk alleen anders op de blok- dan op de dwarsfluit, waarbij het objectieve timbre zo bepalend is. Het was weer bui tengewoon interessant in de interpretatie kunst van Brüggen de barokke versie ringspraktijk waar te nemen, die vooral in de langzame delen een zo belangrijke rol speelt in het herscheppingsproces. TENSLOTTE brachten de concertge vers nog een nummer ten gehore, dat ons niets minder dan een verrassing voor kwam. Het betrof een versie voor blok fluit van de „Follice" van Corelli, de be roemde variatiecyclus op het in de 17e en 18e eeuw veelvuldig bewerkte thema, dat wij zelfs aangewend vinden in een cyclus voor twee zangstemmen, rond 1760 bij Van Hulkenray te Haarlem verschenen. De thans vertolkte versie, was een En gelse bewerking uit 1702. Zij legt de in terpreet het vuur aan de schenen; maar het is nu net iets voor Frans Bruggen om die schroeihitte niet te duchten. De delicate muziekavond, verzorgd door twee meesters werd door het pu blick, blijkens frenetiek applaus, ten hoog ste gewaardeerd. De aloude pianist-entertainer Sandor Vi- dak zorgce voor een klankrijk en gezellig kwartiertje in het zaterdagavondprogram ma van de AVRO. Die gezelligheid ont stond mede door het in de studio aanwe zige publiek van middelbare leeftijd dat, ongeacht de sekse, geheel in de ban raak te van Vidaks charme. Een in andere zin charmante Luella, wier taak het was als lid van een chantage-trio bemiddelde man nen in fotogenieke, pikante situaties te lokken, werd door Simon Templar in een onderhoudende aflevering van „De Saint" op originele wijze ontmaskerd. In zijn Carrousel-programma kreeg An- dré Carrell weer de gelegenheid Neder landse artiesten te presenteren, die dage lijks op het toneel staan, maar zelden of nooit voor de televisie optraden. De voor stelling, die, evenals de vorige aflevering, weer duidelijk het karakter had van een vooroorlogse variété-avond, bevatte behal ve nummers, alleen geschikt voor café zaaltjes in de provincie, enige aardige en wel spectaculaire onderdelen. Les Shaloms, de twee zingende meisjes, de Dutch Rolling Stars en Scott and Black verzorgden die onderdelen. In 't geheel was het ook weer een uitzending voor de oudere kijkers, die misschien het „artiesten"-Nederlands en de soms wat belegen mopjes van de con ferencier op de koop toe namen. De NTS zorgde gisteren voor uitsteken de' reportages van de sportwagenraces en de strijd om de Grote Prijs van Nederland op het circuit van Zandvoort. Wie, zoals wij, deze automobielevenementen in de huiskamer volgde, miste wellicht de sfeer op en rond het circuit; daartegenover ech ter kreeg hij, dank zij de goed opgestelde camera's, meer van de races te zien dan wie ook, daar op de autorenbaan aanwe zig. Gisteravond werd het tweede program ma in de serie „Sextet" op het scherm gebracht; het was de Deense bijdrage in de reeks van amusementsuitzendingen De Amsterdammer Jan Stevens, een van de bekendste en populairste fotojour nalisten van Nederland, is tijdens de in ternationale autoracekampioenschappen in Zandvoort ten gevolge van een hart verlamming overleden. Hij was 53 jaar. De fotojournalist, die vanaf zijn zeven tiende jaar dit vak heeft beoefent, stierf letterlijk met het toestel in de hand. Bij het rennerskwartier liet hij plotseling zijn camera vallen en zakte ineen. Jan Stevens werkte vanaf 1947 in het compagnonschap „Nationaal fotopersbu reau Stevens en Machielsen". Voordien had hij zijn eigen fotobureau aan de Krocht in Haarlem. Jan Stevens was in de jaren voor de tweede wereldoorlog de enige free-lance persfotograaf, die tegen de beide toenma lige fotopersbureaus kon opboksen en hij deed dat met groot succes. Stevens had in die jaren een bureautje annex don kere kamer aan de Krocht in Haarlem, waarin hij alles zelf deed. In die tijd muntte het genus persfotograaf nog niet uit door beschaving en ontwikkeling, en ook in die tijd was Stevens die een H.B.S.-diploma had min of meer een witte raaf. Die achtergrond heeft hem lange tijd een zekere voorsprong op zijn collega-free met internationale bezetting, die door de Scandinavische landen, België en Neder land vervaardigd wordt. Als show was het, ook in de technische uitwerking, een stuk maakwerk, dat zeker van vakmanschap getuigde. De titel, „Revolvers en Rozen", verried al dat men min of meer origineel wilde doen, zonder te zijn losgeraakt van de invloeden van James Bond e.d. Geluk kig maakte de internationale notenvulling heel veel goed; dat gold zowel voor onze landgenote Anneke Grönloh, als voor de Zweedse gitarist Rune Gustavson en de (klassieke) Finse pianiste Ritva Arjava, die tussen de swing en de „sweet mu sic" door zowaar Sibelius ten gehore bracht. lancers bezorgd. Maar hij was ook een harde werker en bovenal een uitzonder lijk goed fotogaraf. De combinatie van die eigenschappen brachten hem aan de top van zijn vak, waar hij zich sindsdien gehandhaafd heeft. Daarover zijn alle fo tojournalisten in Nederland het eens: Jan Stevens was veruit de beste man in het vak. Misschien ook een der hardste, maar dat brengt het métier van freelan ce persfotograaf nu eenmaal mee. Jan Stevens heeft na de oorlog, en na een kort verband als voorlichtingsofficier bij de Marine in het voormalige Neder lands Indië, zijn fotopersbureau nog enige jaren als eenmansbedrijf voortgezet. In het begin van de vijftiger jaren as socieerde hij zich met de heer Machielse, eveneens een Haarlemse fotojournalist, en stichtte ht tweetal compagnons het Na tionaal Fotopersbureau, dat enkele jaren later zijn zetel naar Amsterdam verplaat ste. Sedertien hebben Stevens en Ma chielse bij geen belangrijke gebeurtenis ontbroken. Zij verwierven zich ook inter nationaal een groot debiet, leidden vele jongeren op en bleven hun reputatie: de beste freelance-persfotografen in Neder land, gestand doen. Jan Stevens, die altijd in Haarlem is blijven wonen, ligt opgebaard in de rouw kamers aan de Zijlweg 63 te Haarlem (bezoekuren 3-4 en 7-7.30). De crematie zal geschieden op donderdag 22 juli in het crematorium te Driehuis na aankomst van de trein van 12.58 uur. Vertrek van Julianastraat 15 om half één. Het Nederlandse Danstheater Inter nationaal, dat zich onder leiding van Gérard Bitter toelegt op folkloristi sche dansen, zal woensdagavond (21 ;uli, aanvang 20.15 uur) optreden in het Openluchttheater in Bloemen- daal. De groep bestaat uit 35 per sonen en beschikt over een tweehon derdtal, naar authentieke voorbeel den ontworpen kostuums. Het Dans theater zal dansen uit Polen, Joego slavië, Roemenië, Noord-Amerika en Rusland ten tonele brengen. HET GEMEENTEMUSEUM te Arnhem heeft alweer een interessante tentoon stelling samengesteld. Helaas kon directeur De Lorm wegens ziekte het resultaat van zijn initiatief niet zien. „Ceramiek in de tuin, kleden aan de wand" is een allerplezierigste combinatie van gebonden kunsten binnens- en buitenshuis. De meeste inzendingen van de pottebakkers en van de keramisten zijn speciaal voor deze tentoonstelling gemaakt; het zijn experimenten. Tuinkeramiek maakte vrij wel alleen de Porceleyne Fles, maar die is hier nu juist niet aanwezig. Wel heb ben verscheidene inzenders daar gewerkt. Mijn voorkeur ging uit naar de grote en grootgehouden schalen, schijven, bollen en kubussen op het grasveld, gegla zuurd, zonder „beschrijving" of gekleurd ornament. De vormsels van meer of minder herkenbare gestalte, die binnenshuis zo kunnen boeien, en wier grillig en griezelig wezen wel moest verschijnen in deze tijd, bekoorden mij buiten veel minder, ze kunnen gaan herinneren aan de kabouters uit ijzerwinkels of aan de Efteling. „Spanje" van Thea Gregoor. Wandtapijt van Lex Horn. DE WANDKLEDEN en wandtapijten zijn niet geheel representatief voor wat in Nederland wordt gemaakt, omdat veel werk ontbreekt, maar boeiend door de vragen, die zij oproepen en vooral ook door veel moois, dat zij te genieten geven, ook bij die kunstenaars, die het begrip „mooi" juist in de ban deden Deze ten toonstelling duurt tot 5 september. FILM VAN HERMAN WASSENAAR OPNIEUW BEKROOND

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6