Rechtszaak-Chapman verwezen naar de rechter-commissaris „Op vasteland van Azië dreigt een grote oorlog"' Dreigende emotionele sfeer maakt behandeling onmogelijk HET WEER Mariner-IV schakelt over Vliegtuigincident Roemenië vaart steeds meer een eigen koers Incident op circuit voor politierechter Drie anarchisten aangehouden in Amsterdam „Pruim" gaat er uit in Nederland Moordenaar van Piet Frijns nog niet gevonden Vader bekent zijn baby te hebben gedood Wilson in Brits Lagerhuis Noodhulp wordt afgedankt m m m Overstekende man op Randweg verongelukt Voor modieuze dames- en teenerkleding Demonstraties in Athene pagina 3 Koeler Aan het strand Slechte raadgever Republikein Findley: „Enorme blunder Het woord is aan 50e JAARGANG NUMMER 215 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 20 JULI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80- cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije (Van een onzer verslaggeefsters) De zaak tegen de Engelsman Colin Chapman is vanmorgen voor de Haarlem se politierechter aangehouden voor onbe paalde tijd. De officier van justitie en de politierechter vonden dat de hele sfeer rondom deze zaak zo emotioneel was dat het grote aantal getuigen (12) op dit mo ment geen rustige verklaring kon afleg gen. De getuigen zullen nu eerst worden gehoord door de rechter van instructie. Chapman is ten laste gelegd dat hij zondag 18 juli de hoofdagent van politie A. Terpstra tegen zijn hoofd heeft gesla gen of gestompt. Dit is gebeurd op het circuit in Zandvoort waar Chapman, de manager van de coureur Jim Clark en directeur van de Lotus-renstal, door een politieagent verwijderd zou worden toen hij voor de start liep. Chapman droeg geen armband op de vereiste plaats, zo- W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving 4, 5 In de Vishal en op zee5 Radio en t.v7 Kunst 7 Topsy 8 Feuilleton 9 Luidsprekers 10 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Economisch nieuws 11 Ferdinand 12 Sport 13 Dit nummer bestaat uil veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Enkele regen of onweersbuien, maar morgen overdag ook perioden met zonneschijn. Zwakke tot ma tige veranderlijke wind. Koeler. Volledige weerrapporten op pagina twee. Kleine onweersstoringen uit Frank rijk kunnen ons bereiken, maar morgen overwegend goed strandweer. Zonnige perioden en een zwakke veranderlijke wind. In de middag ongeveer 20 gra den, zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Onstabiel met onweerskans, maar ook perioden met goed strandweer. Chapman droeg zondag op het cir cuit de verplichte band niet om zijn arm. Deze foto, die tijdens de zitting aan de politierechter door de ver dediging werd overgelegd, toont dat Chapman de band aan zijn broekriem droeg. dat de agent niet kon zien dat hij „offi cial" was. Colin Chapman zelf werd vanmorgen wel gehoord in de rechtzaal. Hij verklaar de dat hij door een agent over een stro baal was geduwd en dat zijn eerste reac tie was geweest om terug te slaan. Via de tolk liet mr. N. Reeling Brouwer, de politierechter, vragen „Bent u er echt ze ker van dat u werd geduwd?" „Absolu tely certain" zei de Engelsman die zo'n correcte indruk maakt dat men zich moei lijk kan voorstellen dat hij iemand in het wilde weg zal slaan. „Een kwestie van zenuwen," zo zei gistermiddag ook de officier van Justitie mr. G. W. F .van der Valk Bouman n<a het vooronderzoek. De verklaring van Chapman en die van de politie over het incident wijken echter van elkaar af. Chapman heeft zijn paspoort teruggekre gen en hij kan dus naar Engeland terug gaan. Jim Clark was vanmorgen bij de zitting De Amsterdamse politie heeft drie aan hangers van de anarchistische beweging „Provo" aangehouden. Twee van hen. een 22-jarige student en een twintig jarige boekverkoper, werden gearresteerd op grond van het in voorraad hebben van op ruiende geschriften, die zij in de omge ving van het Leidseplein aan de man poogden te brengen. De derde, een achttienjarige jongeman zonder beroep, maakte zich volgens de po litie schuldig aan het aanplakken van pamfletten in het openbaar, hetgeen bij politie-verordening verboden is. Tegen de „plakker" werd proces-verbaal opgemaakt. De anderen worden voorlo pig nog in arrest gehouden. Cólin Chapman en zijn advocaat mr. A. Groen verlieten gistermiddag laat het parket van de officier van justitie in Haarlem. aanwezig, evenals vele andere belangrij ke figuren uit dè wereld van de autoren- sport. Net als gisteren, toen Chapman voor de officier van Justitie werd geleid, was er een enorme belangstelling. In de kleine zaal konden nauwelijks alle wach tenden een plaats vinden. Na alle drukte om hét incident, Chapman heeft ook een halve dag en een nacht op het politie bureau in Zandvoort doorgebracht, is nu het wachten op de voortgezette behande ling van de zaak. (Zie verder pagina 6) De Nederlandse kerftabakindustrie heeft vorig jaar 13.677.000 kilo tabak afgezet of wel ongeveer 1.400.000 kilo meer dan in 1963. Deze omzetstijging vond voor 5 percent een plaats op de binnenlandse markt, de export steeg met 31 percent. De pijptabak had in 1964 een bijna 36 percent grotere af trek dan het jaar daarvoor, er werd 1 percent meer shag gerookt. Het jaar verslag van de Vereniging Nederland se Kerftabakindustrie, waaraan deze gegevens zijn ontleend, signaleert, dat de vraag naar zwaardere shagsoorten nog steeds toeneemt. 84 percent van de shagomzet vindt plaats in de zware en halfzware shag. Nederland is min der gaan pruimen in 1964, de omzet van pruimtabak liep met 41.000 kilo achteruit. In Valkenburg zoekt de politie naarstig naar de moordenaar van de 21-jarige Piet Frijns. In de loop van maandag en dinsdag zijn verse voetsporen ontdekt in het veld, dat tegen de helling van de Schaelsberg met het bankje ligt. De moordenaar is dade lijk na zijn daad gevlucht. Uit de voet sporen valt op de maken dat de vluchte ling niet bekend was met het terrein. De verloofde van de vermoorde, heeft verteld hoe, toen het paar op een bankje op de Schaelsberg zat, plotseling een ge maskerde man uit de struiken sprong. On der zijn ogen had hij een witte zakdoek gebonden om de onderste helft van zijn gezicht te bedekken. Met getrokken revol ver kwam hij voor de verschrikte Piet Frijns staan. Onder bedreiging met de re volver wilde de gemaskerde man de jon gen dwingen zijn angstige verloofde uit te kleden en aan te randen. Verontwaar digd probeerde Piet zijn toekomstige moor denaar op tactische manier van zijn waan zinnig plan af te brengen. Hij trachtte hem te overreden weg te gaan, bood hem si garetten aan en smeekte hem zijn revol ver weg te steken. Anderhalf uur lang duurde dit gesprek in doodsangst. Het wachten moe besloot de gemasker de zich aan Bertha Geurts te vergrijpen. Toen de man aanstalten maakte het meis je aan te randen sprong Piet Frijns toe om zijn verloofde te beschermen. Het kostte hem het leven. De rijkspolitie van Schaesberg heeft in opdracht van de officier van justitie te Maastricht een onderzoek ingesteld naar het overlijden in maart van dit jaar van een drie maanden oude baby in Schaes berg. Het onderzoek had tot resultaat dat de vader van het kind is gearresteerd. Tijdens het verhoor bekende de vader het kind te hebben gedood. (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Harold Wilson was gisteravond in het Lagerhuisdebat over de buitenlandse politiek heel openhartig. Hij zei, dat er ernstig gevaar be staat, dat binnen korte tijd een grote landoorlog op het Aziatische vasteland ontstaat. Wilson waarschuwde dat voorkomen moet worden dat de Russen tot een militante houding worden gedwongen. Hoewel Wilson de kwestie niet aan roerde, gaan er geruchten in Londen over een nieuwe ontmoeting tussen Wilson en premier Kosygin van de Sovjet-Unie. Officieel is het de beurt van Kosygin om naar Londen te komen, maar Wilson is bereid opnieuw naar Moskou te reizen. De reden hiervoor zijn de tekenen dat de Russen hun toenaderings politiek tot het Westen willen voortzetten. Moskou is daarom bereid tot her vatting van de ontwapeningsgesprekken in Genève, voordat de situatie in Viet nam zo verergert dat het contact met het Westen nog moeilijker zal worden. Het schijnt dat de Russen ook een wat mildere houding hebben aangenomen ten opzichte van de Gemenebest-vredesmissie. Sommigen hier geloven dat in de herfst een tapgesprek tussen Wilson en Kosygin mogelijk is. De conservatieve oppositiewoordvoer der Maudling viel Wilson scherp aan over Vietnam. Hij vond dat de Britse pre mier overhaast te werk was gegaan waardoor de missie van Davies naar Ha noi in feite meer kwaad dan goed heeft gedaan. IN SAIGON heeft de politie een aanslag op de aftredende Amerikaanse ambassa deur Maxwell Taylor weten te voorkomen. Vietcong-guerrilla's hadden een krachtige mijn geplaatst op een vergadering waar Taylor met een officieel gevolg aanwezig was. Een soortgelijke bom werd in juni van dit jaar gebruikt bij de aanslag op een drijvend restaurant in de Zuidvietna- mese hoofdstad. „McNamara, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft niets begrepen van het probleem-Vietnam. Hij is een slecht raadgever voor president Johnson." Dit staat in een brief die de correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „News week" in Saigon vorige week ontving van de Zuidvietnamese kolonel Pham Ngo Thao, kort voordat hij door Zuidvietna mese militairen werd neergeschoten. Thao overleed later aan zijn verwondin gen. Volgens kolonel Pham Ngo Thao is in Vietnam een diepgaande sociale hervor ming, vooral op landbouwgebied noodza kelijk. De strijd tegen de Fransen inder tijd was een nationalistische oorlog. Zij die daaraan deelnamen en het vertrou wen van de bevolking hebben zouden nu, ongeacht hun politieke overtuiging, geroe pen moeten worden om een regering te vormen. Als de Amerikanen deze mannen steunen, zullen dezen ziteh afkeren van de communisten. Hij oefent tenslotte critiek op het voornemen van de V.S. om hun oorlogsinspanning op te voeren. „Naar mate u meer vliegtuigen en bommen zendt, zult u vlugger het vertrouwen van Zuid-Vietnam en van Zuidoost-Azië ver liezen", aldus Thao. (Op pagina 3 commentaaar over de kwestie-Vietnam van onze corres pondent in Washington) Een lange rij auto's staat te wachten voor de maandag voor het verkeer opengestelde Mont Blanc-tunnel. Vele automobilisten hadden de ge hele nacht in de file gestaan om door de 11,6 kilometer lange tunnel naar Frankrijk te rijden. PASADENA (AP) Het Amerikaanse ruimtevaartuig „Mariner-4" heeft maan dagavond opnieuw een manoeuvre uitge voerd door het spoor te verwisselen van de opname op de band van de foto's van Mars. Geleerden van het ruimtevaartlaborato rium in Pasadena hebben verklaard dat dit zonder de geringste moeilijkheid is ge lukt. Zij vertelden dat de „Mariner-4" 10V2 van de 21 foto's op een spoor van de dubbelsporige band heeft opgenomen, toen is overgeschakeld en de andere 10% op het tweede spoor heeft vastgelegd. Maandagnacht, halverwege de oversei ning van de elfde foto, heeft het bandop nameapparaat de automatische overscha kelingsopdracht goed uitgevoerd. Tot dan toe, aldus de geleerden, seinde de „Mariner-4" zeer interessante foto's, elektronische beelden van gebieden die volgens sommige geleerden begroeid zijn. WASHINGTON (AP) Door het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Za ken wordt „het onderzoek voortgezet" naar de vlucht van een Amerikaans ver kenningsvliegtuig boven de kerninstalla- ties van Pierrelatte in Zuid-Frankrijk. In Pierrelatte worden onder meer isotopen voor de Franse kernbom vervaardigd. De Franse regering heeft gisteren offi cieel tegen deze vlucht geprotesteerd. Ge zegd werd dat het Amerikaanse toestel vrijdag 175 foto's van de kerninstallatie heeft gemaakt. De republikein Paul Findley heeft gis teren in het Huis van Afgevaardigden in Washington erop aangedrongen dat presi dent Johnson opheldering verschaft. Hij achtte de Franse beschuldiging zeer ern stig. Als werkelijk een spionagevliegtuig boven een verboden gebied heeft gevlo gen, dan heeft men aan Amerikaanse zij de een politieke blunder van de eerste or de begaan en Frankrijk ernstig beledigd, aldus Findley. In Washington onthield men zich van commentaar op het Franse protest. Waar nemers herinneren er aan dat Frankrijk de Verenigde Staten eerder dit jaar heeft verzocht hun nieuwe consulaat op Tahiti op te heffen. Er werd toen gespeculeerd dat de Franse regering bang was dat het consulaat wellicht zou worden gebruikt om inlichtingen te verkrijgen over de kem proeven, die Frankrijk in dit gebied wil nemen. Advertentie Cronjéstraat Publius Syrus De betekenis van fouten staat heel dicht bij de onschuld. Een kleine groep Duitse specialisten is vanmorgen begonnen met het demonteren van de 125 meter hoge ijzeren hulp schoorsteen op het terrein van de Ko ninklijke Papierfabriek Van Gelder Zo nen in Velsen-Noord. De Duitsers richt ten de ijzeren pijp, die een diameter van twee meter heeft, enkele maanden ge leden opgericht, als noodhulp op, toen de grote betonnen schoorsteen dusdanige ge breken toonde, dat zeer ingrijpende maat regelen moesten worden genomen. Meer hierover op pagina 4. BOEKAREST (Reuter). De Roe meense arbeiderspartij zal voortaan weer Communistische Partij heten .Het collectieve leiderschap zal het grondbe ginsel van de partij zijn. De Roemeense grondwet daterend uit 1952 zal worden herzien. De minderheden in - -v. .......v. v. v.v'y.v,;. Roemenië anderhalf miljoen Hon garen en een half miljoen Duitsers krijgen dezelfde rechten als de Roe menen. Dat heeft de Roemeense partijleider Ni- colae Ceaoesescoe meegedeeld in zijn ope ningsrede voor het partijcongres. Dat con gres wordt bijgewoond door communisti sche leiders uit 56 landen, waaronder ds Rus Brezjnev en de Chinees Teng Hsia- Ping. Ceaoesescoe deed een beroep op alle landen hun strijdkrachten uit andere lan den terug te trekken. Bijzonder voorzich tig en gematigd liet de Roemeense partij leider zich uit over de oorlog in Vietnam. Hij uitte geen woord van critiek op West- Duitsland. De Bondsrepubliek ontwikkelt zich snel tot de voornaamste handelspart ner van Roemenië in het Westen. Opvallend is in dit verband dat Ceaoe sescoe zei dat zijn land streeft naar goe de betrekkingen met alle landen. In het verleden heeft Roemenië steeds in het conflict tussen Peking-China en Moskou een zeer onafhankelijk standpunt ingeno men en enige malen gepoogd de kloof te dichten. Om negen uur maandagavond is in het Groote Gasthuis in Haarlem de 68-jarige R. Klein uit de Zomerluststraat in Haar lem overleden aan de verwondingen die hij om kwart voor zeven bij een ver keersongeval had opgelopen. De man was toen met zijn bromfiets vanaf de Parnassiakade de Westelijke Randweg overgestoken. Alhoewel er voor de krui sing een auto stond te wachten voor een uit de richting Velsen komende bestelwa gen, stak de bromfietser toch over. On danks krachtig uitwijken naar links botste de bestelauto tegen de bromfietser aan. die ongeveer tien meter werd weggeslin gerd. De man liep letsel aan de schedel en verwondingen aan zijn longen op en werd in zorgwekkende toestand naar het Groote Gasthuis gebracht, waar hij later overleed.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1