HET WEER Verdeeldheid over gift aan Defence and Aid Fund „Israël staat op het punt kern-natie te worden" STOP 'N TIJGER IN UW TANK! Esso Goldberg volgt Stevenson op Zeer blijde gebeurtenis in Artis... Gevaarlijke auto van de weg gehaald Wettelijke regeling autori j schoolwezen bepleit C.H.U., A.R. en K.V.P. hebben nogal wat bedenkingen Onthulling in Evening Standard" Scherpe koersdaling in Wall Street Lahr polste Den Haag over compromis Dodelijk water Luchtvracht 30 tot 40 goedkoper „Seven Seas" nu op sleeptouw W.A. VERWOERD en ZONEN Gevangenisoproer in Auckland mislukt IN DEZE KRANT Opklaringen Aan het strand Senaat besprak beleid van mr. Luns Campagne Lievelingsplan Nieuwe aanpak „Bevlekt blazoen' De EEG Scherp weerwoord KOLEN Rechter en vakbondsman Het woord is aan r 50e JAARGANG NUMMER 216 Kanfoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 o. Tel. adm. 5437, chel bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN) SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 21 JULI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Enorme rookwolken hangen boven de gevangenis van Auckland (Nw.- Zeeland), waar de gevangenen in opstand zijn gekomen. AUCKLAND (AFP) Alle opstandige gevangenen in de Mount Eden-gevangenis bij Auckland in Nieuw-Zeeland, hebben zich vanochtend overgegeven. Van het ge bouw is na de actie van de opstandelingen alleen nog maar een puinhoop over. De opstand begon maandagavond na een mislukte poging van twee gevangenen om te ontsnappen. De gevangenen staken op verscheidene punten het gebouw in brand en richtten andere vernielingen aan. Driehonderd politiemannen en militai ren moesten worden ingeschakeld om te voorkomen dat er gevangenen ontvlucht ten. De Velser politie heeft dinsdagmiddag op de Rooswijkerlaan in Velsen-noord een stationcar ter controle aangehouden, om dat de wagen een nogal onbetrouwbare Indruk maakte. Dit bleek goed gezien, want de politie ontdekte bijvoorbeeld dat de hoofdremcylinder was voorzien van een kapotte vuldop, waardoor elk ogen blik vuil kon binnenlopen, waardoor het remsysteem onherroepelijk zou weigeren. De eigenaar, een inwoner van Bergen, werd verder rij den verboden, waarbij hij de politie beloofde dit levensgevaarlijke vehikel bij de sloper te zullen afleveren. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Langs sluizen en havens4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Examens7 Kinderkrant 9 Feuilleton 9 Ferdinand 10 Radio en t.v11 Kunst 11 Luidsprekers 12 Beurs 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Topsy 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Enkele buien, maar later toenemen de kans op opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De eerste onweersstoring van bete kenis, die gistermiddag langs onze kust trok, veroorzaakte de meeste re gen (20 tot 35 mm) tussen IJmuiden en Den Helder. Morgen weer kans op enkele regenbuien en slechts enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Overdag 18 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Lagedrukge bied boven West-Europa houdt het weer nog onbestendig. Een wettelijke regeling voor het auto rijschoolwezen in Nederland acht het Tweede-Kamerlid Van der Peijl (CHU) noodzakelijk. Hij herhaalt dit verlangen, dat, zo zegt hij, al meermalen door de Staten-Generaal naar voren is gebracht, in schriftelijke vragen aan de minister van Verkeer en Waterstaat. In dit verband herinnert hij aan berich ten over een onderzoek van de verkeers politie in Amsterdam, waarbij meer dan de helft Van de lesauto's gebreken vertoon de en van de 26 instructeurs slechts twee beroeps waren. Hij wil weten of contro les elders soortgelijke resultaten hebben opgeleverd. Tenslotte bepleit hij maatregelen tegen rijscholen, die zich bedienen van inferieur materieel en van ongediplomeerde of niet erkende instructeurs, zowel ter bevorde ring van de verkeersveiligheid als ter be scherming van de bonafide autorijschool houders. (Van onze parlementaire redactie) PEN HAAG. Het voornemen van de regering om honderdduizend gulden te schenken aan het Defence and Aid Fund ten behoeve van de slachtoffers van het Zuidafrikaanse apartheidsbeleid heeft gisteren in de Eerste Kamer zeer tegen strijdige reacties opgeroepen. De heren De Niet (P.v.d.A.), Van Riel (V.V.D.) en Van der Spek (P.S.P.) bleken het met de schenking eens te zijn, maar de heren t an Hulst (C.H.U.), De Quay (K.V.P.) en Berghuis (A.R.P.) hadden daarentegen bedenkingen. De Eerste Kamer hield gisteren het tij dens de kabinetsformatie uitgestelde de bat over het buitenlands beleid. Prof. Van Hulst vroeg zich af, of met de schenking niet precies het tegenovergestelde wordt bereikt van wat wordt bedoeld. Hij infor meerde, waarom geen direct diplomatiek contact is opgenomen. De regering moet geen impulsief beleid voeren. Is hier geen sprake van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van een ander land?, vroeg prof. Van Hulst, die wilde weten of het Nederlandse bedrijfsleven, met na me de scheepswerven, inderdaad schade lijden als gevolg van de schenking. Hij meende, dat niet alleen de vervolgden op grond van het apartheidsbeleid moeten worden geholpen. Ook oud-premier De Quay voerde beden kingen aan, niet omdat hij het met het apartheidsbeleid eens is maar omdat Ne derland als stamverwant land Zuid-Afrika extra erdoor prikkelt. De informaties van prof. De Quay wezen er niet op, dat het fonds een bona fide organisatie is. Er zou nooit rekening en verantwoording van de geschonken bedragen zijn afgelegd. De heer De Niet was onthutst en ont steld over de woorden van prof. Van Hulst. „Nu begrijp ik waarom de C.H.U. in deze coalitie niet meer past", zei hij. Het had hem bijzonder onaangenaam ge troffen dat prof. Van Hulst de positie van het Nederlandse bedrijfsleven als argu ment had gebruikt. Hierover werd prof. Van Hulst erg boos. „U zet de zaken óp zijn kop, dat is belachelijk", riep hij uit. Mr. Van Riel (V.V.D.) ging akkoord met de voorgenomen schenking. Hij vroeg de regering van Zuid-Afrika uit te leggen waarom Nederland moeilijk anders kon handelen. Er is allerminst aanleiding, voor emotionele reacties vanuit Zuid-Afri ka opzij te gaan. Dr. Berghuis (A.R.) vond het voorne- (Van onze correspondent) LONDEN. „Israël staat op het punt een kernbom te produceren. Dat ver klaart de grote haast die nu gemaakt wordt om het ontwapeningsoverleg in Genève weer op gang te brengen". Het gesprek wordt 27 juli hervat. De Britse journalist Jon Kimche schrijft dit in de Londense „Evening Standard". Robert Kennedy was de eerste die erop wees, dat Israël op de drempel van de kernbom staat. Hij deed dat in zijn maidenspeech in de Amerikaanse Senaat op 23 juni. Hij onthulde toen te verwach ten dat de Israëli eind 1965 een eigen kernwapen tot ontwikkeling zouden heb ben gebracht. Kennedy begon een campagne die tot doel had, ervoor te zorgen dat de kern bom het monopolie zou blijven van de mo gendheden die haar reeds bezaten, de „leden van de kernbomclub": de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie. Gr.-Brittannië en de twee aspirantleden Frankrijk en de Volksrepubliek China. De actie van Ken nedy scheen nauwelijks enig resultaat te hebben. Advertentie TANK DUS NIEUWE ESSO EXTRA Dinsdag dertien juli ontstond echter een geheel nieuwe toestand. Toen vroeg de re gering van de Sovjet-Unie onverwacht om onmiddellijk de ontwapeningsbesprekin gen in Genève te hervatten. Men verwacht dat de Britse, minister voor de Ontwapening, lord Chalfont, in Genève Wilsons lievelingsplan zal indie nen. De Britse premier heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij voorstander is van een verdrag dat de verspreiding van de kernbom moet voorkomen. Kimche wijst erop dat de Verenigde Arabische Republiek één van de achttien leden van de ontwapeningscommissie van de V.N. is en dat Nasser een van de sterkste voorstanders is van het plan van premier Wilson. „Deze Egyptische „geestdrift" is ge makkelijk te verklaren, omdat aanvaar ding van het Britse plan Israël zou bero ven van een potentieel hoogst doelmatig wapen, de kernbom. Het zou Israël ervan beroven zonder Egypte's aanzienlijk Rus sische arsenaal aan te tasten." „Daarom moet men zich afvragen", al dus Kimche, „of een algemeen verdrag tegen de verspreiding van kernwapens werkelijk de vrede in het Oosten of op het Aziatische continent zou dienen." Volgens Kimche' is er echter geen re den voor paniekmaatregelen. De Indische en Israëlische situaties pleiten voor een nieuwe en geheel andere aanpak van het probleem der kernwapens, zo meent hij. „In dit stadium is voor speciale geval len, zoals Israël, dat met totale vernieti ging wordt bedreigd, een derde alternatief nodig, namelijk in de vorm van kernwa pens. Het is ook van toepassing op de si tuatie in India en in enkele andere geval len", aldus Kimche. men van de regering niet verstandig. De A.R.-fractie heeft principiële bezwaren te gen het Zuidafrikaanse rassenbeleid en zij keert zich niet tegen het fonds zelf of eventuele economische repressailles van uit Zuid-Afrika. Zij hoopt echter dat er mogelijkheden zijn om tot een gesprek met Zuid-Afrika te komen. Maar dan moet men tevoren niets doen om de sfeer te bederven. Minister Luns, die met minister Bot en staatssecretaris De Block achter de rege ringstafel zat, volgde het debat over zijn beleid onbewogen, zonder te interrumpe ren. En dat nog wel terwijl nagenoeg iedereen duidelijk liet weten het op prijs te stellen,dat mr. Luns in het kabinet is teruggekeerd. Maar dat wil niet zeggen dat er geen onaardige dingen werden gezegd. Prof. Van Hulst zei over de benoeming van mr. Bot tot minister zonder portefeuille voor de ontwikkelingshulp: „Sinds de ro- meinse keizer Caligula zijn paard tot con sul benoemde hebben we zoiets vreemds niet meer meegemaakt." De heer De Niet viel over de vergoe lijkende uitspraken van minister Luns in de Tweede Kamer over de Hitler-adoratie van de Zuidvietnamese generaal Ky. Hij vreesde dat de minister daarmee „zijn blazoen had bevlekt", een opmerking, die de bewindsman zich erg scheen aan te trekken. Overigens stelden zich alle sprekers, op de heer Van der Spek (P.S.P.) na, achter het Amerikaanse optreden in Zuid-Viet- nam. Over de wenselijkheid van een Ne derlands initiatief in deze zaak liepen de meningen uiteen. Prof. Van Hulst voelde er wel voor, mr. Van Riel daarentegen niet. De liberale spreker drong aan op een Nederlandse financiële bijdrage aan de Amerikaanse inspanning in Vietnam. De voorgenomen benoeming van mr. Van der Stoel (P.v.d.A.) tot tweede staatssecretaris van Buitenlandse Zeken gaf verschillende senatoren aanleiding tot critische vragen over de zware bezetting van de top van het departement. Men drong aan op goede coördinatie tussen de twee ministers en de twee onderministers. Geen van de sprekers had een goed woord over voor de houding van Frank rijk in het E.E.G.-overleg. Vrij algemeen heerste de opvatting, dat aan de Franse politiek niet mag worden toegegeven. De heer Kapteijn (P.v.d.A.) vroeg zich af of Frankrijk, door de vergaderingen van de E.E.G.-ministerraad niet bij te wonen, zich niet schuldig maakt aan overtreding van het E.E.G-verdrag. Hij hield de mi nister een spreekwoord uit Senegal voor: „Wie zijn hand in de muil van een leeuw steekt, raakt ook zijn benen kwijt". Mr. Van Riel sprak zich uit voor snelle invoering van de douane-unie en van het beslissen bij meerderheid van stemmen in de E.E.G.-ministerraad. Hij meende, dat het gemeenschappelijk marktbeleid later zou kunnen worden verwezenlijkt. Bij zijn beantwoording richtte mr. Luns zich fel tegen de heer De Niet. „Het ware mij liever geweest indien hij zijn gelukwensen bij mijn twaalf-en-een- half jarig ambtsjubileum achterwege bad gelaten", zei de minister. „Als het aan hem had gelegen, was ik reeds in 1952 van het politieke toneel verdwenen. Ik zal ook eens van het politieke toneel verdwij nen en wellicht sneller dan hij thans hoopt of verwacht. Daarbij hoop ik dan maar voor hem dat mijn ambtsopvolger meer existentialistisch en minder ambte lijk zal zijn", aldus minister Luns. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier). WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft gisteren Arthur Goldberg, lid van het Amerikaanse hooggerechts hof, benoemd tot permanent gedelegeerde van de Verenigde Staten bij de Verenig de Naties. Goldberg volgt de verleden week overleden Adlai Stevenson op. De witharige, gebrilde Goldberg was on der Kennedy minister van Arbeid en heeft de afgelopen drie jaar zitting gehad in het Hooggerechtshof. De benoeming van Goldberg komt als een grote verrassing. Tijdens een korte plechtigheid in het Witte Huis waren mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk, onderminister George Ball en Johnsons speciale adviseur McGeorge Bundy, aan wezig die alle drie als mogelijke opvolgers van Stevenson waren genoemd. De 54-jarige opvolger van Adlai Stevenson, Arthur Goldberg. Goldberg beloofde het werk van wijlen Stevenson naar diens boodschap tot de we reld „geef ons vrede" te zullen voortzetten want „Het is dat of de onder gang en dat weten wij allen." Arthur Goldberg, is 54 jaar. Hij werd geboren in Chicago en was vele jaren al gemeen juridisch adviseur van het grote vakverbond A.F.L.-C.I.O. voordat hij in 1961 door president Kennedy tot minister van Arbeid werd benoemd. Het jaar daar op werd hij benoemd tot lid van het hooggerechtshof. Mevrouw Goldberg is een schilderes van abstracte schilderijen. Goldberg heeft twee kinderen. V.N. diplomaten waren verbaasd te ver nemen dat Goldberg gekozen was om Ste venson op te volgen. Een niet-Arabische afgevaardigde merk te op: „De Arabieren zullen niet erg in hun schik zijn dat een jood op deze post benoemd is." Dr. Frederik van Eeden: Ieder mens voelt zich het middel punt van de kosmos. De uitspraak van de Amerikaan Mc Namara dat Vietnam nog steeds een ern stige zaak is en de waarschuwing van de Sovjet partijleider Leonid Brezjnef aan het adres van de Verenigde Staten zijn gisteren in Wall Street de oorzaak ge weest van scherpe koersdalingen. Bij kal me handel daalde het Dow Jones ge middelde voor industriefondsen, de graad meter voor het verloop op de beurs, met niet minder dan 11.47 punt tot 868.79. De beurswaarde van de genoteerde fondsen verminderde met ongeveer 5'A miljard, (Van onze parlementaire redactie) De Westduites staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken dr. Rolt Lahr is, naar pas thans bekend is geworden, de vorige week in Den Haag geweest voor een ge sprek over de Europese crisis. De staatssecretaris, die ook de andere Westeuropese hoofdsteden heeft bezocht, kwam zich volgens een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken oriënteren over het Nederlandse stand punt en had daartoe een gesprek met staatssecretaris mr. L. de Block. Over het verloop en de resultaten van het ge sprek kon het departement niets medede len. Aangenomen kan echter worden dat de Duitse staatssecretaris tevergeefs heeft getracht de Nederlandse regering over te halen tot concessies aan Frankrijk om de crisis in de E.E.G. te bezweren. De West- duitse bondsregering heeft, naar verluidt, de andere lidstaten wel bereid gevonden de landbouwheffingen op een later tijdstip dan 1 juli 1967 regelrecht aan de Europe se commissie af te dragen, hetgeen wil zeggen dat ook de uitbreiding van de con trolerende bevoegdheden voor het Euro pese parlement conform de Franse wen sen naar een later tijdstip wordt ver schoven. Nederland schijnt echter voor alsnog niet veel voor een dergelijk com promis te voelen. RIO DE JANEIRO (DPA en Reuter). Het Braziliaanse ministerie van Gezond heid heeft bekend gemaakt, dat in Brazilië dagelijks achthonderd kinde ren sterven, hoofdzakelijk doordat zij verontreinigd water moeten drinken. Zelfs in grote steden als Rio de Janei ro en Sao Paulo is de drinkwater voorziening onvoldoende. Naar schat ting krijgt slechts ongeveer de helft van de Braziliaanse gezinnen in da steden leidingwater. Brazilië heeft een bevolking van meer dan 75 miljoen zielen. In het stadion van de Zuidvietna mese stad Cong Hoa wilde men gis teren een beeltenis van de Noord- vietnamese leider Ho Tsji Minh verbranden. Maar tegenstanders van de Zuidvietnamese regering voor kwamen deze symbolische vernede ring en trokken de nagemaakte Ho Tsji Minh uit elkaar. (Telefoto). In Artis is een condorei uitgekomen, een zeer zeldzame gebeurtenis. Al en kele malen had het huidige condor- wijfje in Artis een ei gelegd maar steeds was het stukgetrapt door de ouders of teniet gegaan in de broed machine. Dit voorjaar slaagde men erin, het ei tijdig te verwijderen van de volwas sen dieren. Omdat de broedmachine in restauratie was werd het ei toever trouwd aan een Japans zijdehoentje, dat, om een gemakkelijker „zit" te hebben, ook een kalkoenei onder haar vleugels kreeg. Het broeden van een condorei vergt ongeveer 60 dagen terwijl de broedtijd van een kippe-ei 21 dagen is. Daarom, werd halverwege de broedtijd het zij dehoentje „afgelost" door een ander hennetje, dat het grote condorei even eens onmiddellijk als haar onvervalst eigendom beschouwde. Nu, na zestig dagen is het condorjong geboren. Het groeit nu met een gemid delde gewichtstoename van 75 gram per dag. In 1939 en 1940 aanschouwden in Ar tis ook condorjongen het licht, die door de ouders werden grootgebracht. Het zal overigens nog een hele tijd duren voordat de condor in volle glorie te be wonderen zal zijn. Geheel volwassen is de condor (met een vleugelspanwijd te van omstreeks 3,5 meter een reus onder de landvogels die hoog in het Andesgebergte leeft) namelijk pas na acht tot tien jaar. Het luchtvervoer over de Atlantische Oceaan van een groot aantal soorten spe ciale vracht, waaronder bloembollen, snij bloemen en vis wordt per 1 september en ten dele 1 januari '66 dertig tot veertig percent goedkoper. Dit is één van de re sultaten van de in mei geëindigde LATA- vrachtconferentie. Tegen elf uur gisteravond Nederlandse tijd heeft de sleepboot „Ierse Zeé" vast gemaakt aan de „Seven Seas". De sleep is nu onderweg naar St. John op New foundland, waar men vrijdagavond of zaterdagochtend hoopt aan te komen. Men is er inmiddels in geslaagd de machine kamerinstallatie zover te herstellen, dat er weer elektriciteit kan worden opge wekt. Daardoor kan de keuken weer nor. maal draaien.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1