Bloedige straatgevechten in Athene Griekenland dreigt weer te verzinken in burgeroorlog modieuze HET WEER GRATIS Velsens burgemeester verbolgen over optreden Rijkswaterstaat m m K2& Mr. Luns is niet van plan vóór 1967 af te treden „Mocht ik eerder verdwijnen dan is dat niet om De Niet 11 m Vi Grivas in complot tegen Makarios chccclcuietfacmfc Zoon steekt zijn vader dood in De Meern Mr, Vleer burgemeester van Enschede Ontruiming in Velsen-Oost: „een rauwe zaak" J. M. Lücker waarnemend directeur Nieuwe Haarlemsche Courant I wêÊSSèêêê» Vi KIP M. K 0 E L M !J 2.25 ir MODEHUIS Vrij veel wind Aan het strand %'A rA Rekenschap TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE Koningin, prinses Beatrix en haar verloofde naar Porto Ercole Zwanenberg koopt California Soepen pagina IS Het woord is aan «Pr C r if; p «r- ,a 99 Geprikkeld „Personele Unie" tussen minister Bot en Buitenlandse Zaken 50e JAARGANG NUMMER 217 DONDERDAG 22 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMU1DEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh, op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije jWW. ATHENE (Reuter, AP en AFP). - In Griekenland groeit het constitutionele conflict tussen ex-premier Papandreou en koning Konstantijn uit tot het begin van een burgeroorlog. Sinds jaren is er niet zo fel gevochten in de straten van de Griekse hoofdstad Athene. Dui zenden pro-Papandreou-demonstranten raakten gisteravond slaags met de po litie, die traangas, gummiknuppels en waterkanonnen nodig had om de be togers uiteen te ranselen. Volgens offi ciële cijfers zijn er één dode en ruim honderdenvijftig gewonden gevallen. Gevreesd wordt echter dat het aantal doden zal stijgen omdat veel zwaar ge wonden in ziekenhuizen werden binnen gebracht. Ook een groot aantal politie mannen liep verwondingen op. In de steden Athene en Saloniki is het leger in staat van paraatheid gebracht. Pre- miet Athanasiadis Novas heeft aange kondigd het parlement volgende week vrijdag in buitengewone zitting bijeen te zullen roepen. Het zal er van af hangen of de nieuwe Griekse regering dan een vertrouwensvotum zal bereiken. Het wachten is nu vooral op de beslis sing van het algemeen vakverbond dat voor maandag een algemene staking heeft uitgeroepen. Vanmorgen patrouilleerde de Griekse politie door de straten van Athene die Advertentie lllll Bafteljorisstraat - Haarlem - Tel. 1 34 39 Leidsestraat (Bij Koningsplein). Telefoon: 020-22 35 96 - Amsterdam Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Feuilleton 9 Luidsprekers 10 Kunst 11 Radio en t.v11 Beurs 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Ferdinand 16 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige, langs de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door een uit het westen naderende storing kan morgen later op de dag een regen- of onweersbui ontstaan. Een wat zuidelijker ivind voert warmere lucht uit Frankrijk aan. Middagtempe- ratuur 20 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Vrij goed strandweer, maar kans op buienstoring. met bloed besmeurd zijn en op sommige plaatsen zijn overdekt met glas van ge broken winkelruiten. Op de terrasjes kan men cynische op merkingen over de parlementariërs horen als: „Ze willen geen van allen verkiezin gen, want ze hebben een miljoen drach men voor de boeg als ze het nog twee jaar uitzingen." Geluiden die een beden kelijk teken zijn van de toenemende ver wijdering tussen parlement en trottoir in Griekenland. „Het kabinet Athanasiadis Novas is er niet tevreden mee de regering van ver raad te zijn. Het is nu ook de regering van het bloedvergieten geworden. Het moet rekenschap afleggen voor zijn mis daden", luidde de reactie van oud-pre mier Papandreoe op de ongeregeldheden. Premier Athanasiadis Novas betuigde zijn grote leedwezen over de dood van één van de demonstranten, die hij „het slachtoffer van de ophitsende uitlatingen van Papandreoe" noemde. „De maatrege len die na deze demonstratie zullen wor den genomen, zullen strenger zijn", aldus Novas. ATHENE (AP). De zoon van ex- premier Papandreou, Andreas, heeft vol gens een Amerikaans journalist gezegd dat generaal Grivas en andere hoge Griekse legerofficieren met instemming van het Griekse koningshuis een complot hebben gesmeed om de re gering van aartsbis schop Makarios om ver te werpen. Pa pandreou jr. zou dit hebben gezegd in een vraaggesprek met de Amerikaanse televi sie. Met Grivas zou den de officieren van het Griekse garni zoen op Cyprus, dat 950 man telt in het complot zitten. De af zetting van Makarios zou volgens Papan dreou jr. twee doelstellingen hebben. Men wil het probleem Cyprus oplossen door een deling van het eiland, waarbij Griekenland het grootste deel zou krijgen. Een tweede reden zou zijn het scheppen van een noodsituatie in Griekenland die de weg zou moeten vrijmaken voor een militaire dictatuur met steun van het koningshuis. Advertentie bij 2 gezins- flessen (3/4 liter) Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnI Gisteravond hebben jongeren van de Griekse Centrum-partij een grote demonstratie gehouden tegen de re gering Novas. Bij een treffen tussen demonstranten en politie werden verscheidene mensen gewond. Een student werd gedood. Met vijf steken van een puntige brood zaag heeft woensdagmiddag omstreeks vijf uur een 32-jarige ongehuwde man zijn 56-jarige vader in De Meern (Utr.) dood gestoken. Aanleiding tot de steekpartij was een huiselijke twist tussen twee doch ters van 19 en 14 jaar, waarbij de zoon J. het opnam voor het jongste meisje en de vader zijn zoon wegduwde. Het gezin staat bekend als een gezin waarin nogal eens moeilijkheden voor kwamen, onder meer door de drank. De vader, ongeschoold arbeider bij de Dem- ka in Utrecht, had in sommige Meernse cafés geen toegang meer. Zijn tweede vrouw had hem ongeveer een jaar geleden verlaten. Van de meer dan tien kinderen uit zijn huwelijk met zijn overleden eerste vrouw waren er vijf nog in huis. Zijn omgeving kende de 32-jarige zoon als een goedwillende maar driftige man, die probeerde het ge zin zo goed mogelijk draaiende te hou den en die zich meer dan zijn vader ge legen Het liggen aan de jongere kinde ren. Hij kwam daarbij nogal eens in con flict met zijn negentienjarige zus, waar van de levensopvattingen hem niet aan stonden. Met ingang van 16 augutus is mr. A. J. Vleer te Eindhoven benoemd tot bur gemeester van Enschede. De heer Vleer, die 53 jaar is, is se dert 1958 secretaris van de technische ho geschool te Eindhoven. Hij is remon strant en lid van de Partij van de Ar beid. De koningin, prinses Beatrix en haar verloofde de heer Claus von Amsberg zijn vanmorgen per vliegtuig van het vliegveld Soesterberg naar Italië vertrok ken voor een vakantie in het zomerver blijf van de koninklijke familie in Porto Ercole. L a o T s e Wie innerlijke rust verlangt, moet streven naar gebrek aan wensen. Aan het eind van de woensdagavond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad viel nog een lang niet malse critiek te beluisteren aan het adres van Rijkswaterstaat, over de door deze dienst gevolgde procedure met betrek king tot de onteigeningen, welke voor de verbreding van het Noordzeekanaal noodzakelijk zullen blijken. Vooral de voorzitter, burgemeester mr. J. C. Bühr- mann, was bijzonder scherp in zijn uit latingen, toen hij deze gehele kwestie karakteriseerde als „een rauwe zaak". De burgemeester toonde zich vooral ont stemd over het feit, dat tijdens de behan deling van de bezwaarschriften door een commissie van Rijkswaterstaat, de ge dupeerde bewoners door de voorzitter Volgend jaar zal de beruchte flesse- hals in de weg bij de Haagse Schouw verleden tijd zijn geworden door de openstelling van de nieuwe vier baans brug. Ook een paar bochten in de Haagweg zullen dan verdwe nen zijn. De twee schuin afgesneden brugklappen zijn reeds aangebracht. vv--tr^-1,»ynv,w,w gr*fr:WnrIininii w>.>WCT (Van onze parlementaire redactie) HAAG. Minister Luns is niet van plan vóór de Kamerverkiezingen van 1967 heen te gaan. „Ik hoop deze kabinetsperiode in ieder geval nog uit te zitten", zo liet de bewindsman de senaat gistermiddag weten bij de behandeling van zijn buitenlands beleid. De bewindsman, die de laatste tijd een overspannen indruk maakt, nam daarmee de indruk weg als zou hij wellicht op korte termijn willen aftreden. Die indruk had mr. Luns zelf gewekt toen hij in antwoord op critische opmerkingen van de socialistische senator mr. M. de Niet de wat duistere uitspraak deed, dat aan zijn ambtstermijn mogelijk sneller een eind zou komen dan de Wageningse burgemeester zou kunnen hopen en verwachten. In tweede termijn door de senaat om duidelijkheid gevraagd, zei de bewindsman dat deze uitspraak niet inhield dat hij nog vóór 1967 zou heengaan. „Ik heb mij met uitgelaten over de termijn waarin de heer De Niet nog met mij opgescheept z.ei mr- L"ns sarcastisch. „Mocht ik eerder verdwijnen dan is het in ieder geval niet om diens uitlatingen". Wat mr. Uuns met deze uitlatingen heeft willen bereiken, is gisteren onduide lijk gebleven. Politieke waarnemers hou den het er op dat de minister, die de laatste tijd druk in de weer is geweest met buitenlandse consultaties, overwerkt is en daarom wat prikkelbaar. Een feit is in ieder geval dat de bewindsman de afgelopen dagen uit zijn gewone doen was en de debatten in de senaat zonder enige reactie en met weinig interesse heeft ge volgd. Pas gistermiddag, tegen het einde van de beraadslagingen, kwam hij weer wat los, plaatste hij een interruptie of maakte hij een grapje. Politiek gezien was er voor mr. Luns geen enkele aanleiding om geïrriteerd te raken, tenzij hij het als gevolg van enkele ongelukkige parlementaire inci dentjes in de afgelopen weken al was. De senaat sloofde zich in ieder geval op alle mogelijke wijze uit om de bewinds man te laten weten dat men met zijn terugkeer in het kabinet-Cals was inge nomen. De weinige critische geluiden, die mr. Luns te horen kreeg, waren zo mild van toon dat de bewindsman zich er nauwelijks aan kon stoten. Als hij had willen horen hoe de senaat op zijn even tueel aftreden zou reageren, dan kwam de bewindsman stevig aan zijn trekken. Want achter elkaar lieten woordvoerders van regerings- en oppositiepartijen blij ken daarvoor geen termen aanwezig te zien. Alleen de socialisten deden er het zwijgen toe. De enige senator, die mr. Luns moge lijkerwijs heeft kunnen irriteren, was de heer De Niet, die de bewindsman in eer ste instantie diens vergoelijkende uitlatin gen over de Hitler-adoratie van de Zuid- vietnamese premier had aangewreven en hem de geringe successen van zijn bui tenlandse missies voor de voeten had ge worpen. De Wageningse burgemeester, die er een nogal sarcastische wijze van beschouwen op na houdt,' is echter al ja renlang bezig de minister te vervolgen en wat dat betreft was zijn optreden weinig opzienbarend, ook al is de P.v.d.A. niet meer in de oppositie. Hij is bovendien wel eens feller uit de hoek gekomen dan deze keer. Desondanks bleek mr. Luns toch door het optreden van de heer De Niet te zijn geprikkeld. Hij viel althans scherp tegen de senator uit. „Als het aan de geachte afgevaardigde had gelegen, was ik al in 1952 verdwenen," zei de minister. „Daar om was het mij liever geweest als de heer De Niet zijn gelukwensen ter gele genheid van mijn tvaalf-en-een-half-jarig jubileum achterwege had gelaten. Overi gens zal ik mij door zijn critiek niet la ten verleiden aan mijn buitenlandse mis sies een einde te maken." De heer De Niet, wiens optreden door mr. Van Riel (V.V.D.) in tweede termijn als „pretentieus gepraat" werd afgedaan was zo verstandig er bij de replieken niet verder op in te gaan. Hij constateerde „sporen van overbelasting" bij de be windsman en liet het daarbij, vooral toen bleek dat zijn critische beschouwingen ook in de senaat niet zo erg waren aange slagen. daarvan telkens lakoniek naar het ge meentebestuur werden verwezen, waar men zich voor nieuwe woonruimte kon vervoegen. „Rijkswaterstaat beschouwt zich wellicht ten onrechte als een soort overheid", besloot de kennelijk verbol gen burgemeester, „ofschoon het beter zou zijn wanneer door deze dienst meer rekening met het gemeentebestuur wordt gehouden, welk lichaam nu juist wel tot de overheid behoort". De indirecte aanleiding voor deze pero ratie vormden de onlangs door de heer J. van Os van den Abeelen over deze kwestie gestelde schriftelijke vragen, wel ke met het antwoord van het college reeds in ons blad werden gepubliceerd. Tijdens deze vergadering kwam de heer Van Os hier nog even op terug, waarbij hij eveneens tot de gevolgtrekking kwam dat Rijkswaterstaat een enorme onzeker heid onder de betreffende bewoners heeft teweeg gebracht. Hij betreurde het dat er zo weinig overleg met het gemeentebe stuur is gepleegd, om daarbij tevens vast te stellen dat deze dienst „ontzagwek kend" beneden de maat zal blijven, wan neer wordt verzuimd de gedupeerde be woners over de eventuele noodzaak van deze voorgenomen maatregelen in te lich ten. Wel verheugde het spreker, dat overduidelijk is gebleken dat het college bij deze onverkwikkelijke historie geen enkele blaam kan worden aangewreven, om er tenslotte aan te herinneren dat Velsen door Rijkswaterstaat niet voor de eerste maal voor dergelijke onaangena me verrassingen wordt geplaatst. Dit alles werd ook nog eens bevestigd door wethouder R. Verbeek, die eveneens sprak van „een in wezen akelige zaak", waar het college volkomen door is over rompeld. Evenals de gedupeerde bewo ners, die zijn gedoemd van deze onteige ning het slachtoffer te worden. Deze eigengereide handelwijze van Rijkswaterstaat stelt het college met be trekking tot de huisvesting voor grote pro blemen, waardoor het niet uitgesloten mag worden geacht dat het plan voor Velsen-Oost weer geheel bij de nieuwe omstandigheden moet worden aangepast. Tenslotte kon de wethouder nog medede len dat deze week juist de besprekingen over de taxaties zijn begonnen, waarbij door het college is aangedrongen op een soepele behandelingen. (Voor het raadsverslag zie pagina 4) De raad van bestuur van de Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven n.v- heeft met ingang van 1 augustus 1965 de heer J. M. Lüeker benoemd tot waarne mend directeur van het Amsterdamse dagblad, De Nieuwe Dag, de Nieuwe Haarlemsche Courant, het Kennemer Dagblad en het Nieuwe Dagblad te Rot. terdam. De heer Lücker is oud-hoofdredacteur van de Volkskrant. De heer Lücker zal deze taak vervullen als onderdeel van zijn adviseurschap voor perszaken van de N.V., die de eigenaresse is van deze dag bladen. De minister zonder portefeuille mr. Th. Bot die speciaal is belast met de ontwikkelingshulp, heeft gisteren in de Eerste Kamer verbazing gewekt met zijn verklaring dat afgezien van de afgeleide ministeriële verantwoorde lijkheid alleen hij aansprakelijk kan worden gesteld voor 't ontwikkelings beleid. Zijn relatie met Buitenlandse Zaken omschreef hij als een „personele unie". De interdepartementale com missie voor de ontwikkelingshulp bleek hij als zijn staf te beschouwen. Minister Luns, daarover later on dervraagd, maakte zich met een grapje van de kwestie af door te verklaren dat hij zich wel verantwoordelijk, maar niet medeplichtig beschouwde. In de Eerste Kamer heeft minister Bot gisteren de samenwerking van het Jongeren Vrijwilligers Corps en het ■Jongeren Vrijwilligersprogramma van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Advertentie IN ROOMBOTER GEBRADEN KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. 8402 hoek Lange Nieuwstraat

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1