De Gaulle slaat munt uit het Amerikaanse spionage-incident NA VO-hoofdkwartier moet mogelijk Frankrijk verlaten Besprekingen in Londen, Moskou en Washington sig^jLlijk uitred! Zo zijn V!' m Cjl J (^Wereldnieuws J r Van dag tot dag en een ton potverteren Adenauer bezorgd Zoeken naar Vietnamese oplossing Griekenland steunt slachtoffers apartheid Bij Brits snelverkeer geen alcohol meer WIJ ^^raatótoel j vacantie-kleding DONDERDAG 22 JULI 1965 3 j Geen plaats Egyptische journalist in Cairo gearresteerd Ullastres wordt Spaans ambassadeur bij de EEG 7* y0p cleV. Filmkus pantalons weekenders 14.90 - 16.90 - 18.90 spijkerbroeken BLAUW en BEIGE Lee - Levis - Wrangle» 13.50 - 19.75 - 21.75 De beruchte „ton van Luns" blijft de gemoederen in den lande nog steeds be zighouden en het begint erop te lijken dat deze armzalige honderdduizend gul den een soort van crisisstemming ten opzichte van onze verhoudingen met Zuid Afrika hebben gewekt. Honderdduizend gulden voor het hulpfonds der Verenigde Naties ten behoeve van om ras of huids kleur vervolgden betekenen honderddui zend speldeprikken in de niet gekleurde huid van de Zuidafrikaanse regeerders en sommige zuinige Nederlandse partijgan gers van diverse (maar wel altijd recht se!) huize vrezen dat die speldeprikken ons bedrijfsleven grote schade zullen be rokkenen. Want de Zuidafrikaanse „stamverwante" blank-nationalisten zin nen op wraak en ook Nederlandse emi granten in de Unie van Zuid-Afrika zijn boos, zodat de weerslag wel eens nadelig zou kunnen zijn. Zo ongeveer redeneren sommige leden der Eerste Kamer, een redenering die zelfs premier Verwoerd en zijn partijgenoten niet zullen kunnen waarderen, omdat de oer-Hollandse vraag: „Wat kost het en wat verdien ik ermee?" hierin alle ethische of ideële beginselen luide overstemt. Er is overigens over de kwestie der Apartheid, haar ontstaan en achtergrom den, een voortreffelijke samenvatting ver schenen in de „Internationale Spectator een uitgave van het Nederlandse Genoot schap voor Internationale Zaken en on verdachte, deskundige en uitstekende im formatiebron voor internationaal-politieke vraagstukken. In nummer 13 van deze Spectator, 8 juli verschenen, geeft dit onafhankelijke en niet-politieke genoot schap in 115 pagina druks leidraad documentatie voor hen, die niet genoeg van Apartheid weten om erover te kun nen oordelen of er niet genoeg van we ten en er tóch over oordelen. Voor vijf gulden kan men dit nummer bestellen bij het Genootschap, Alexander straat 2, Den Haag, telefonisch op num mer 070-180531. Gezien het grote belang van het onder werp, dat bijna dagelijks stof voor vaak heftige polemieken levert en waarover voor- en tegenstanders het zelden of nooit eens kunnen worden, zelfs niet in details, vermelden wij deze uitgave zo uitvoerig, in de hoop dat zowel voor- als tegenstan ders van de Apartheid het zich zullen aanschaffen en zich daardoor behoeden voor misverstanden. Het nummer wordt ook sterk aanbevolen aan emigranten en hun familieleden, opdat ook zij beter zul len weten waarover ze het hebben, als het onderwerp ter tafel komt. De Nederlandse regering heeft beslo ten een aanzienlijk bedrag extra (33 mil joen) te bestemmen voor de hulp aan minder ontwikkelde landen. Het best be steed is het deel, dat wordt toegewezen aan ons bedrijfsleven, om concrete pro jecten te verwerkelijken. En verder het geld, dat wordt geïnvesteerd in de be trokken landen voor de rechtstreekse ver hoging der produktiviteit. Als het nodig is, humanitaire bijstand te verlenen (bij rampen, epidemieën, hongersnood enz.) dan is het geld altijd goed aangewend. Maar-het wezenlijke doel van permanen te hulpverlening is, arme volken in staat te stellen, op doeltreffende wijze meer voort te brengen. Is er sprake van een rationele investering, dan kan met het beleggen van één miljoen worden bereikt, dat het nationale inkomen wordt vermeer derd met 300.000 gulden. Zelfs indien in zo'n geval een redelijke rente moet wor den vergoed, brengt het kapitaal zeer veel op. Maar wij moeten niet het voorbeeld vol gen van grote mogendheden, die om poli tieke en militaire redenen miljarden heb ben geworpen in bodemloze vaten. De ge vers konden het wel missen, dat niet. Maar de ontvangende regeringen hebben in zoveel gevallen mooi weer gespeeld van het geld, zij zijn zo vaak aan het potverteren gegaan, als beloning voor het „verkopen van hun vriendschap", dat ten slotte de schenkende naties diep teleurge steld de filantropie beu zijn geworden. Men vergete niet dat vriendschap niet wordt verworven met geschenken. De rij ke is nooit populair bij de armen, hoeveel aalmoezen hij ook geeft. Geen liefdadig heid dus, behalve bij rampen. Maar za kelijk investeren, met de garanties dat dit ook gebeurt. Afgezien van de gewone ethische over wegingen behoort de hulpverlening ook ons volk, direct of indirect, van nut te zijn. Direct doordat onze eigen nijverheid opdrachten uitvoert, die werk verschaf fen, leerzaam zijn, onze handelspositie ver sterken, en toch eveneens van groot voor deel zijn voor het ontvangende land. In direct, doordat West-Europa er alle be lang bij heeft (politiek en commercieel) dat er naties ontstaan, die door hogere welvaart werkelijk partners worden op voe", van gelijkheid. De projecten, die on ze regering wil bevorderen, zijn in dit op zicht grotendeels verantwoord. Zij be hoort echter het recht te behouden toe te zien, dat de gelden werkelijk worden be steed voor het rationele doe1 (Van onze correspondent) PARIJS Nadat Parijs en Washington eerst duidelijk de indruk wekten aan het incident met het Amerikaanse vliegtuig dat vorige week vrijdag foto's maakte van de kernreactor in Pierrelatte, niet al te zwaar te gaan tillen, neemt Frank rijk sinds gisteren een heel andere hou ding aan. De verklaringen en excuses van de Amerikanen worden nu door Pa rijs als doorzichtige uitvluchten van de hand gewezen. Maar ook met die afwijzing is voor Pa rijs de kous nog lang niet af. Generaal De Gaulle heeft zich de 175 foto's laten tonen die door het Amerikaanse vliegtuig zijn gemaakt. Die foto's zouden onmisken baar aantonen dat de piloot zeer stelsel matig te werk is gegaan. Zoals een boer zijn akker ploegt, heeft hij in vier groe pen het hele gebied van Pierrelatte nauw keurig op de gevoelige plaat vastgelegd Nieuw koren Deze inderdaad weinig delicate en voor zichtige vorm van militaire spionage is natuurlijk nieuw koren op de molen van generaal De Gaulle, wiens gevoelens voor de Amerikanen in het algemeen en voor de NAVO-officieren in het bijzonder nooit aan excessieve warmte hebben geleden. Voor de generaal is het incident een nieuw bewijs voor de absolute onaan vaardbaarheid van alle vormen van mi litaire of andere integratie. De militaire integratie is, zo heeft hij zijn ministers in verontwaardigde bewoordingen nog maals voorgehouden, slechts een transpa rant scherm waarachter de Amerikanen hun imperialistische doelstellingen onge straft denken te kunnen verwezenlijken. Aan de orde De hele problematiek van de NAVO is nu in Parijs'opnieuw aan de orde. Voor 1969 zal Frankrijk, wanneer de eerste termijn van het NAVO-pact erop zit, voor stellen indienen voor een fundamentele herziening van de westelijke verdedi gingsorganisatie en dit zou door het inci dent nog wel eens kunnen worden ver haast. Die Franse voorstellen zullen worden ge- (Van onze correspondent) BONN Oud-kanselier Conrad Aden auer is bezorgd over de toekomst van Europa. „In Europa dreigen door het ex pansionisme van de communisten meer gevaren dan in Vietnam", zei de vroegere Westduitse regeringsleider tegenover een verslaggever van „Die Welt am Sonntag". Adenauer ziet als gevaar, dat de Russen ertoe verlokt zouden kunnen worden hun geluk in Europa te beproeven, nu de Amerikanen alle aandacht op Vietnam hebben geconcentreerd. Ook waarschuw de de oud-kanselier voor het gevaar van een nieuw isolationisme van de Verenig de Staten. „President De Gaulle is de man tegen het communisme", ging Adenauer voort. „We mogen nooit vergeten dat de communisten de grootste partij in Frank rijk vormen." inspireerd door het beginsel van de na tionale soevereiniteit en de wens van De Gaulle zou gauw mogelijk weer meester in eigen huis te worden. Net als in de Euromarkt wil De Gaulle ook in de NAVO door een stelsel van bilaterale overeenkomsten de oorspronke lijke opzet van een geleidelijke integratie corrigeren en teniet doen. Wanneer men een hond wil slaan dan is er natuurlijk altijd wel een stok te vinden. Doch de Amerikanen hadden er vermoedelijk ver standiger aan gedaan generaal De Gaulle deze stok tenminste niet zelf in handen te spelen. In Parijs wordt verklaard dat het niet onmogelijk is dat men het opperbevel van de geallieerde strijdkrachten in Europa zal verzoeken Frankrijk te verlaten. De mogelijkheid wordt onderzocht om alle buitenlandse militairen in Frankrijk on der Frans toezicht te plaatsen. Ook de ver wijdering van't NAVO-hoofdkwartier uit Frankrijk is door de Franse regering in discussie gebracht. LONDEN (Reuter, AP en AFP). De oorlog in Vietnam vormde het afgelopen etmaal het gesprek van de dag in enkele belangrijke hoofdsteden. IN LONDEN had prins Soevanna Phoema, de neutralistische premier van Laos, een onderhoud met premier Ha rold Wilson. Zij zouden de mogelijkheid hebben besproken voor het opnieuw bijeenroepen van de Geneefse conferen tie van 1954. IN MOSKOU spraken de speciale afgevaardigde van president Johnson, Averell Harriman en premier Kosygin ruim anderhalf uur met elkaar. Harri man wilde na afloop van het gesprek niets loslaten, maar hij beloofde „later een goed bericht te zullen verstrekken". Harriman vertrekt vandaag naar Brussel. TE WASHINGTON confereerde gis teren en vandaag president Johnson met een aantal hoge regeringsautoriteiten, onder andere de zojuist uit Vietnam teruggekeerde minister van Defensie, Robert McNamara. Men verwacht dat het topoverleg in het Witte Huis zal leiden tot aanzienlijke uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten in Viet nam. De Sovjet-ambassadeur, Alexander Sol- datov heeft gisteravond ,een bezoek ge bracht aan Downingstr'eet 10 met een boodschap van het Kremlin voor premier Harold Wilson. Officiële zegslieden weigerden het doel van het bezoek bekend te maken. Onze correspondent in Londen meldt dat premier Wilson ondanks alle vooraf gaande mislukkingen een nieuw vredesini tiatief voor Vietnam overweegt. Wilson wil dit opdragen aan de 64-jarige Malcolm Macdonald, Engeland's Hoge Commissa ris dit is de titel van ambassadeurs in een Gemenebestland in Kenya. Macdo nald is een deskundige inzake Zuid-oost- Azië, die het vertrouwen geniet van de meeste communistische en niet-communis- tische leiders in het Verre Oosten. Wilson is gereed om Macdonald in ac tie te roepen wanneer de tijd rijp is voor een nieuw Brits initiatief. Op het ogen blik wacht Wilson de resultaten af van de besprekingen die Kwesi Armah, de Hoge Commissaris van Ghana in Londen, als persoonlijk afgezant van president Nkroe- mah, in Hanoi met president Ho-Tsji- Minh zal voeren. Als de ontwikkeling gun stig is bestaat de mogelijkheid dat presi dent Nkroemah zelf bezoeken zal brengen aan Hanoi en Peking. Als alles goed gaat zou pas daarna de bemiddeling van Mac donald worden ingeroepen. Die Ghanese vredesmissie onder leiding van Kwesi Armah, die Moskou, Hanoi en Peking zou bezoeken, is overigens gister middag onverwacht uit Moskou via Am sterdam naar Hanoi vertrokken. Bij zijn aankómst op Schiphol gaf Ar mah hierover de volgende verklaring: ,,Er was voor ons geen plaats meer op lijnvluchten van Moskou naar Hanoi. Wij moesten dus een andere weg kiezen om zo gauw mogelijk op onze plaats van be stemming te komen". Bij de hevige gevechten van de afgelo pen weken hebben de Amerikanen 28 en de Zuid-Vietnamezen 240 man verloren. Dit is door de Amerikaanse militaire autoriteiten meegedeeld. Driehonderd veertig Vietnamezen en honderd Ameri kanen werden gewond. Meer dan 25 reusachtige achtmotorige Amerikaanse ,.B-52"-bommenwerpers, af komstig van het duizenden kilometers oostelijker in de Grote Oceaan gelegen eiland Goeam, hebben gisteren vijfhon derd ton aan bommen afgeworpen boven Oerwouden nabij Saigon. Dit gebied, 50 kilometer ten noordwesten van Saigon, is in handen van de Vietcong. Ook Griekenland heeft nu zijn „De fence and Aid Fund"-affaire. De Griekse gemeenschappen in vier Zuid-Afrikaanse steden zullen bij de Griekse ambassade in Pretoria een protest indienen tegen de schenking door de Griekse regering van een bedrag van duizend Amerikaan se dollar (3.600 gulden) voor hulp aan gezinsleden van personen, die in Zuid- Afrika wegehs verzet tegen de apart heidspolitiek worden vervolgd. Deze gift zal, naar de Griekse verte genwoordiger bij de Verenigde Naties deze week bekend maakte, worden ge daan aan de Wereldraad van Kerken, die een hulpactie ten behoeve van bedoelde gezinsleden organiseert. CAIRO (AP) De hoofdredacteur van „Al Achbar" een van Egypte's in vloedrijkste dagbladen, is gearresteerd. Moestapha Amine wordt ervan verdacht de Amerikaanse autoriteiten inlichtingen gegeven te hebben. Betrouwbare zegslie den in Cairo hebben verklaard, dat een functionaris van de Amerikaanse ambas sade woensdag is aangehouden en ver hoord. MADRID (Reuter) Generaal Franco heeft zijn voormalige minister van Han del Alberto Ullastres, tot de eerste Spaanse ambassadeur bij de Europese Gemeenschappelijke markt benoemd. Spanje is niet bij de E.E.G. aangesloten, maar in de laatste jaren is zestig tot ze ventig percent van de Spaanse uitvoer aan groenten en vruchten door E.EG.- landen afgenomen. Bovendien zijn onge veer 300.000 Spaanse gastarbeiders in E.E.G.-staten werkzaam. Het presidium van het Europese Parle ment heeft gisteren in Brussel een ver zoek van bepaalde Italiaanse en Franse afgevaardigden om een speciale zitting over de crisis in de E.E.G. afgewezen. (Van onze correspondent) LONDEN In de kerstperiode 1965 zullen Britse automobilisten, bij wie wordt geconstateerd dat hun bloed meer dan een zeker percentage alcohol bevat, strafbaar zijn. De grootte van het percen tage zal pas worden bekendgemaakt wan neer het desbetreffende wetsontwerp wordt gepubliceerd. De Britse regering heeft tot deze maat regel besloten op grond van het grote aantal verkeersongelukken in de kerstpe riode 1964. Het is gebleken dat van de 270 automobilisten die in december en ja nuari de dood vonden, honderd alcohol in hun bloed hadden. Sommige hunner had den zelfs meer alcohol in hun bloed dan voorkomt in vijftien glazen whiskey. Advertentie Ofschoon de foto's van Mars door de Amerikaanse deskun digen hoog worden geprezen om hun duidelijkheid en scherpte, moet ik zeggen dat de foto's van prinses Beatrix en haar toen-nog-niet-verloof- de heel wat beter waren, ter wijl die toch ook onder zeer moeilijke omstandigheden wa ren genomen. Men kon daar immers precies op zien wat men nodig had om te consta teren dat in de groene dreven van Drakensteyn méér leefde dan men tot dusver had ver ondersteld. De foto's van Mars geven de leek geen enkele aanwijzing in die richting. Ik weet niet wat professorale ogen door microscopen er alle maal op zullen onderscheiden, maar in ieder geval is het niet zo dat men er te hoop gelopen Marsmensenmassa's op zal ont dekken. Zoals de zaken nu staan, moet men rekening houden met de mogelijkheid dat het bij één enkele eenzame wande laar zal blijven en dan nog is het niet uitgesloten dat het een bobbeltje in het fotopapier zal blijken te zijn. Dat is teleurstellend. We hebben destijds, bij het foto graferen van de achterkant der maan, gewaarschuwd tegen al te optimistische verwach tingen. Er waren mensen die zich speciaal verheugd hadden op taferelen van balkonnetjes met wapperend wasgoed en konijnenhokken, zoals men die kent van de achterkant der Amsterdamse woonwijken. De ene achterkant is echter de andere niet, dat blijkt. Maar wat Mars betreft is het resul taat eigenlijk nog bedroeven- der. Het enige wat er duidelijk op staat is een aantal kruisjes, maar de blijdschap in het Vaticaan daarover is intussen sterk getemperd door de mededeling, dat deze door de Amerikaanse geleerden op de afdruk zijn aangebracht. Men heeft in Rome nog even tegen- gesputterd en volgehouden dat men bij de kruisjes toch iets als een heuveltje meende te onderscheiden, maar dat klonk zwak. Het is natuurlijk mo gelijk dat er geen leven op Mars is, zodat iedereen er dood moet wezen en in dit ge val zou begraven volkomen lo gisch zijn ,maar in Rome is men te zeer geneigd om bij iedere gedachte aan leven en dood meteen een kruisje te maken en het zou me niets ver bazen wanneer hier de wens de heilige vader van de ge dachte zou blijken te zijn. Intussen is de wetenschap aardig op mars en er kan nog van alles uit de mouw komen. De foto's zijn namelijk van tamelijk veraf genomen en het is precies zoals een van die Amerikaanse geleerden zei: „Als men van diezelfde af stand foto's van de aarde zou nemen, zouden die ook de in druk van een volkomen uitge storven planeet maken". Een volgende keer moet men wat dichterbij kieken, men kan dan voor hetzelfde geld opnamen maken waar een normaal mens ook iets op te bekijken heeft. Er zijn lieden die het nut van deze Marsonderneming niet kunnen inzien, maar ik meen dat zij daarbij een zeer belangrijke overweging ver geten. Het wordt namelijk langzamerhand duidelijk, dat onze wereld steeds sterker be hoefte heeft aan een lotgenote in het heelal met wie zij haar krachten kan meten. De wereld der vaderlanden heeft uitgediend. De tijd waar in men de mensen kon inspi reren tot levenvullende idealen in dienst van een omgrensd stukje grond is weggevloeid en zij staan met lege handen en lege harten op een wereld, die geen enkel geheim meer heeft. De zoete vreugde, waarmee in vroegere tijden de mens zijn leven offerde voor het vader land, is verzuurd en verpul verd door de ontdekking dat datzelfde vaderland zo'n offer niet meer kan waarderen. In tegendeel, de doorbreking der grenzen is de leus van deze da gen. Geen enkel vaderland wil meer bestaan binnen isoleren de muren. De grenzen sluiten geen organische eenheden meer af, doch vormen nog slechts rudimentaire belemme ringen voor een wereldburger schap. De mens put zijn be staansmogelijkheden en rech ten uit dat hele ronde ding waarop hij leeft, en als hij be reid zou moeten zijn te vechten en te sterven, zou dat slechts kunnen zijn voor het behoud van dat ronde ding en niet voor een stukje ervan, dat vezel voor vezel wordt uitge leverd aan het geheel. En daarom moet de hoop op Mars gevestigd zijn. Wij moe ten vurig wensen dat op die vage planeet een onvrindelijk, onbeschaafd en agressief volk je bezig is boze plannen in onze richting te smeden. Het eeuwig menselijke dat nooit is uit te roeien en altijd weer klaar is voor spontane mobili satie de eeuwige neiging tot strijd en verdediging in dienst van een bezit kan slechts door een bedreiging van buitenaf de eenheid opleveren, die idealisten al honderd jaar zonder enig resultaat op aarde prediken. Zolang de geschiedenis der aardse mensen zich uitstrekt in de grijze eeuwen, zolang zijn mensen bereid geweest zich samen te voegen achter een vaandel en het zwaard te slij pen tot verdelging van vijan den. De mythe der vaderlan den heeft eeuwen stand ge houden. Miljarden zijn geval len met een glimlach van vol doening, in het besef dat hun bloed vloeide voor het heil van hun land. Als zij ergens voor gestorven zijn, dan is het slechts voor het langzame, moeizame maar onvermijdelijk doorbreken van een besef, dat vaderlanden niet bestaan. De wallen die door helden werden verdedigd, werden door hun nazaten afgebroken. De vijan den die door helden werden weerstaan, werden door hun zonen met gejuich binnenge haald. De grond die door hel denbloed werd roodgekleurd, werd uitgeleverd aan de vader landloze commercie en be bouwd met graan voor de ex port. Waar vroeger duizenden stierven voor het behoud van één loopgraaf, rijden duizen den van alle nationaliteit qver internationale autowegen met internationale -bezigheden. Wat vroeger verraad van volk en vaderland heette, wordt nu verstandig zakendoen genoemd. Wat eertijds met schande en dood bestraft werd, is nu edel werk in dienst van de internationale verstand houding. Bezetting is vervan gen door toerisme en inves tering. Wat vroeger „vrijheid van land en volk" werd ge noemd, heet nu „vrijheid van de vrije wereld". Men tracht nog wel bij zekere grenzen halt te houden en de zin voor vijandschap en haat nieuw leven in te blazen door politiek-economische op vattingen tot ideologieën op te pompen, maar terwijl de inspi rator op een spreekgestoelte brult om de dierbare, onmis bare vijandschap, glippen on der hem de zakenlieden heen en weer en graaft de wereld economie haar vluchttunnels onder de fictieve grenzen. Het heeft geen zin meer, op deze wereld nog de dood op het slagveld te verheerlijken als een eer en een gunst. Er is niets meer, dat de dood van miljoenen waard kan zijn. Er is geen vaandel meer, dat tot brooddronken heldendom inspireren kan. Er is alleen maar één ronde, eenzame we reld, die één rond vaderland vormt zonder vijanden. Maar nu komt Mars. Als op Mars niet een mach tig, op boosheid broedend leger blijkt te staan dat de vrijheid van onze wereld bedreigt, is de hoop op een eensgezinde bezieling der wereldburgers verloren. Dan zullen zij hun behoefte aan idealen en het vechten daarvoor botvieren op fictieve tegenstellingen in eigen boezem. Dan zullen zij opnieuw uiteenvallen in kunst matige volken binnen kunst matige vaderlanden en elkan der doden onder het uitroepen van kunstmatige leuzen. Dan zullen kleuren en richtingen tot afgoden worden: rood zal zwart haten en rechts zal links vermoorden. Over de uitgevaagde grenzen van de atlassen heen zullen erediensten en maatschappe lijke opvattingen nieuwe gren zen van haat en verdoemenis trekken. Want de wereldbur ger kan niet vreedzaam leven en niet streven zonder strijd. Maar misschien komt Mars. Misschien wordt de wereld één vaderland dat behouden en verdedigd moet worden. De eerste foto's tonen geen raket ten en bominstallaties op Mars, maar alle hoop is nog niet ver loren. Wellicht broeit daar onder de nevels die lieve, goe de, onmisbare agressor die we nodig hebben en die zo goed zal willen wezen om ons dat grote, heilige plezier van een dreigende agressie te doen, zonder welke wij hier op aar de geen energie en geen een heid vinden om de dingen te doen die we zouden moeten doen Zó zijn wij nu eenmaal op gevoed In een ver verleden, toen het happy-end van een film nog niet in het midden gela ten werd, toen ze er nog niet mee be gonnen om de film unhappy te laten eindi gen vroeger, zei ik, bestond het hap py-end zonder uitzondering uit een film- kus. Omdat ze die oude films tegenwoordig weer uit de koelkast halen, om de tele visie een gemakkelijke avond te laten be leven, kun je die filmkus van zeer nabij en op je gemak bekijken. Voor ik u van mijn beschouwingen in kennis stel, wil ik u er echter op wijzen, dat u een filmkus nooit of te nimmer met een levensechte échte kus moogt verwar ren. In het dagelijks leven hebben we n.l, ontelbare varianten van de kus. Daar is de moederlijke kus op de wang; de vader de moderlijke kus op de wang; de vader lijke op het voorhoofd; de zusterlijke op de wang, de broederlijke idem. Ingevoerd hebben we de accolade: op z'n Frans: links en rechts van het oor de lucht in en de Belgische: links, rechts, links van het oor de lucht in. De Franse vooral wordt hier veel door artiesten en zich zulks noemenden gebruikt. Omdat hij han dig is. Voor de dame in kwestie omdat de heer of dame die gekust dient te wor den er niet door lippenstift als een indiaan komt uit te zien. Voor de heer, omdat hij de te kussen dame dicht kan benaderen zoncler direct in opspraak te komen. Dit zijn er zo enkele uit de vele soor ten kussen, die je op de film nooit te zien krijgt. Om over onze eigen happy-endkus maar niet te spreken. Want hoe gaat die op de film? Zij gaat volgens een bepaalde techniek naar een bepaald schema. Zó: de held en de heldin kijken elkaar met diepe ogen enkele seconden aan (ik denk dan dat ze denken: kom maar op als je durft) dan schuiven ze onwillig, aarzelend enige centimeters naar elkaar toe, kijken elkaar weer diep aan, en dan plotseling, neemt de held een aanloopje en valt met zijn lippen pardoes op de lippen van de heldin. Ik heb altijd een enorme bewondering voor de mïkkunst van de held. Maar dit terzijde, Spelen ze echter niet zó best, dan blijft de puzzel: heeft hij haar geklist of zij hem,Dat mag niet, ik bedoel, het mag geen puzzel wezen. Want dan zie ik de arme regisseur met zijn handen in het haar zitten. Dertig keer repeteren en nu dit... Maar het shotje was goed en het geld is op... En dan zie ik de heldin thuiskomen Echtgenoot vraagt: „En, hoe was het van daag?" en geeft haar een huiselijke smak.- zoen. Of de heM komt thuis: Wat eten we van daag schat, (smak) toch niet weer huts pot? Hè ja, hoe zou de techniek van een eeh- te filmsmak er uit zien? Lizzy Sara May Advertentie Katoen en Terlenka KHAKI - GRIJS - BLAUW 15.90 - 17.90 - 23.75 No-lron en Bel-O-Fast Frei-heid. De Chileense president Eduar- do Frei heeft in Bonn een aanval ge daan op wat hij noemde de gevestigds orde in Latijns Amerika. „Als een stel sel naar zijn resultaten moet worden beoordeeld, dan heeft de gevestigde or de zeventig miljoen analfabeten opgele verd, miljoenen daklozen, inflaties en voortdurende wisselingen van dictato riale regering", zei Frei. Wapenaankopen. De waarnemend opper bevelhebber van het Indonesische leger, generaal-majoor Soeprapto, heeft de zer dagen in Tjimahi gezegd dat niet alleen westerse landen als de Verenig, de Staten maar ook sommige „socialis tische landen" een vijandige houding te gen Indonesië aannemen door te weige ren goederen van militaire aard te le veren. Confrontatie. De christelijke Indonesische studentenorganisatie „Perreki" is van mening dat de Nobelprijs voor de Vrede dit jaar aan president Soekamo moet worden verleend. Zij noemen Soekamo de „opperste architect van de wereld vrede". in Watersnood. Ongeveer vijftig dorpen India met in totaal 35.00 inwoners zijn zwaar getroffen door overstromingen. Een groot gedeelte van de staat Goal para staat onder water. Truc. De truc van een Westduitse mili tair die had ontdekt dat men met pas klaar gemaakte munten goedkoop inter lokale gesprekken kon voeren vanuit openbare telefooncellen zal de West duitse P.T.T. veel geld gaan kosten. Al le telefoonautomaten zullen moeten worden veranderd om toepassing van de truc op grote schaal te voorkomen

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3