Lyndon Johnson, reus die alles in Washington overschaduwt President - harde werker - is begaafd, ambitieus en ij del Heel Valkenburg de moord de spreekt over Schaelsberg op VIVO Computerprimeur in Amsterdam Eigen bouwers kunnen doorgaan in Beekbergen Inbrekers gooiden brandkast van dak Verontwaardiging heerst alom Ridderkerk bleef ook vannacht brandvrij Wettelijk toezicht op vivisectie gevraagd Mr. M. van der Stoel staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Botsing bij Luttegeest eist drie doden en vier zwaar gewonden Negerkerken in Tennessee verbrand DONDERDAG 22 JULI 1965 Begaafde man Intensiteit Help de kleintjes in't verkeer. Uk/65-speldjes alQct.bij ruim 4500 CENTRO levensmiddelen-bedrijven X V WASHINGTON. Een Britse journalist, die kort geleden naar de Amerikaanse hoofdstad terugkeerde waar hij een paar jaar geleden ook gewerkt had, verzuchtte in zijn krant: „Washington is niet interessant meer. Vroeger waren er altijd intriges, trokken machtsgroepen naar hartelust touw om Invloed en macht, vochten parlementariërs, industriëlen, journalisten en anderen om invloed op de regering. Maar nu is er nog slechts één man, die telt, één man die aan alle touwtjes trekt en het hele toneel beheerst. En dat is Lyndon Baines Johnson". Hiermee signaleerde mijn Britse collega wat alle waarnemers in Washington opvalt, namelijk dat president Johnson een boven alles uittorenende, iedereen overschaduwende persoonlijkheid is, die ertoe neigt het hele immense federale regeringsapparaat tot in details in zijn eigen vingers te houden. Johnson is geen man, die graag dingen aan een ander overlaat. Het Congres zet hij graag persoonlijk onder druk om zijn wetsvoorstellen aangenomen te krijgen, beslissingen in buitenlandse politiek neemt hij vaak zonder zich al te veel te bekommeren om de opinies van mannen, die de zaak moeten uitvoeren, zijn militaire operaties leidt hij vanuit het Witte Huis, vaak tot in de kleinste details. Van onze correspondent) Het is, bijvoorbeeld, bekend dat John- »on de bombardementen op Noord-Viet- nam steeds minutieus volgt. Dat hij zich midden in de nacht uit zijn slaap laat bellen voor een gedetailleerd rapport over het resultaat en dat hij zich zo betrok ken voelt bij elke bom die op Noord-Viet- nam valt dat hij soms zinswendingen uit spreekt als „ik heb weer gebombar deerd vannacht!" Verder bedrijft Johnson ook graag zijn eigen perspolitiek. Vooral tijdens crises, zoals die in Vietnam in februari en in de Dominicaanse Republiek eind april, loopt hij zijn perschef voortdurend uit de hand en kan men de president de halve dag aantreffen in gesprek met leden van het Witte Huis perscorps of met oude jour nalistieke vriendjes. Deze neiging van de president om van de hele federale regeringsinspanning een ,,one man show" te maken, heeft natuur lijk critiek opgeroepen. Niet zozeer van zijn medewerkers, die niet veel anders kunnen doen dan met de tong op hun «choenen pogen het waanzinnige tempo van hun heer en meester bij te houden, maar vooral van de pers, die soms ook moet lijden onder des presidenten onuit puttelijke dynamiek, namelijk wanneer hij journalisten met zich mee neemt op één van zijn soms uren durende snelwan delingen door de tuin van het Witte Huis. James Reston van de „New York Times" noemde de president enige tijd geleden „de impulsieve reus" en Tom Wicker, de correspondent in Washington van hetzelfde blad, schreef dat het vaak moeilijk te vatten is dat er in de John- son-regering nog iemand anders zit be halve een man met de naam Johnson. Er kan geen twijfel aan zijn dat pre sident Johnson een uiterst gecompliceer de en begaafde man is. Hij ïs een sterke persoonlijkheid. Zijn aanwezigheid kan nooit over het hoofd worden gezien. Maar daarnaast is hij ook een heel ijdel man, er altijd op uit succes, sympathie, bijna liefde, te oogsten. Ik heb dat meer dan eens gemerkt bij persoonlijke ontmoetin gen met de president. Hij heeft dan de gewoonte iemand diep in de ogen te blik ken, met een door sentimentaliteit ietwat vertroebelde blik en tijdens een gesprek kan hij het zelden laten handen op schou ders te leggen, aan revers te plukken of op een knie te tikken. Een koele gedistancieerde man is John- eon dan ook zeker niet. Eerder stort hij zich met zijn hele overweldigende persoon lijkheid en zijn lange, wat zware li chaam in een ontmoeting en een gesprek. Hij is dan een levendig spreker met een vaak uitbundige mimiek, die zijn betoog graag onderstreept met grote gebaren van zijn lange armen en grote handen. Steeds weer blijkt dat Johnson graag in de smaak wil vallen bij alle soorten men sen: zowel bij de cowboys uit zijn ge- boortestaat Texas als bij de zakenlieden uit de grote steden aan Amerika's oost kust, zowel bij de boeren uit het Midden- Westen als bij de intellectuelen der uni versiteiten, zowel bij de minderheden in de Amerikaanse maatschappij als bij de grote massa der blanke Angelsaksische protestanten. Tot nu toe lijkt het hem aardig te luk ken een groot deel van Amerika's bevol king te bekoren, met uitzondering mis schien van de intellectuelen en kunste naars, die Johnsons banale woordgebruik, zijn kitscherige sentimentaliteit en zijn volstrekte gebrek aan intellectuele achter grond niet kunnen pruimen. Ik zelf heb Johnson meegemaakt als «preker op politieke massabijeenkomsten, op persconferenties, op kleine ontvangsten in de tuin van het Witte Huis, bij de de mocratische conventie en in kleine kring in de beslotenheid van een particulier huis. Bij al deze gelegenheden zijn mij steeds weer drie dingen opgevallen. In de eerste plaats de intensiteit, waarmee Johnson aan alles wat hij doet deelneemt, waar mee hij geniet van triomf of zich ergert aan kritiek. Lyndon Baines uit Texas is een man met dadendrang, die pas het gevoel krijgt dat hij leeft, als hij inten sief bezig is. Voor ontspanning voelt hij weinig, voor critische bezinning nog minder. Boeken lezen zoals zijn voorganger John Kenne dy, doet hij zelden. Als hij al passief is dan kijkt hij naar de televisie, waartoe hij in het Witte Huis drie toestellen naast elkaar heeft laten opstellen, zodat hij drie programma's tegelijk kan bekijken. Met een speciaal voor hem ontworpen appa raatje schakelt hij dan vanuit zijn stoel het geluid in op het toestel, dat het meest belovend beeld te zien geeft. In de tweede plaats sprong mij steeds in het oog de gladheid en handigheid, waarmee Johnson zich in alle situaties ge draagt. Zijn gezicht van heel dicht bij kan men ook niet anders beschrijven dan leep: de wangen wat opgezwollen met daarbo ven sluwe, behoedzame ogen. Zijn hele op treden is weliswaar meestal effectief, maar van heel nabij maakt Johnson vaak een „overhandige", wat schijnheilige in druk, doet zijn manier van doen en spre ken vaak aan als een sluwe komedie. Maar ondanks deze al te grote bewust heid van het effect dat hij wil maken is er toch geen twijfel aan, en dat is het der de punt dat ik wilde noemen, dat Johnson oprecht ernst maakt met de taak en ver antwoordelijkheid, die op zijn schouders rusten. Hij geeft zeker, om een Ameri kaanse uitdrukking te vertalen, „het al lerbeste waartoe hij in staat" is aan zijn werk en zijn wens om van de Verenigde Staten een beter land te maken dan het ooit is geweest, is ondanks de simplisti sche en patriottistische boven- en onderto nen ongetwijfeld waarachtig. Er is dan ook geen reden, zoals velen doen, te smalen over Johnsons pogingen de Amerikaanse neger aan gelijke rech ten te helpen. Het is waar dat hij tot 1957 toe als senator consequent tegen alle bur gerrechtenwetsvoorstellen stemde en een rem vormde op elke vooruitgang van de rassenintegratie. Maar even waar is het dat hij, sinds hij Kennedy als president opvolgde, met de grootste toewijding en energie op de door Kennedy ingeslagen weg naar ras senintegratie is verder gegaan en van plan lijkt in deze sector ook in de toe komst leiding te blijven geven, ondanks de mogelijkheid aldus zijn eigen woor den dezer dagen critiek te hebben op één of honderd fouten, door hem in het verleden in dit opzicht gemaakt. Johnson is een gecompliceerd man, briljant handig in het manipuleren van de macht, keihard en veeleisend voor zijn staf, ijdel en impulsief vaak, sentimen teel soms en banaal, maar toegewijd en met goede bedoelingen bezield. Of hij als een grote Amerikaanse pre sident de geschiedenis in zal gaan wat vele voorspellen lijkt af te hangen van meer dan één vraag. Beslissend daarbij is wellicht de kwestie of een pragmati cus als Johnson de aangewezen man is voor de wereldproblemen van onze zesti ger jaren of dat en dat zal pas uit historisch perspectief te zeggen zijn een man met visie en een brede conceptie van de ontwikkeling der twintigste eeuw meer op zijn plaat§ zou zijn geweest. Lyndon B. Johnson Advertentie Burgemeester G. van Hall heeft in het hoofdkantoor van de Spaarbank voor de stad Amsterdam met een storting van 500 ten name van het comité tot steun aan de bond van invaliden een voor Europa nieuwe vorm van spaarbankadministratie officieel in gebruik gesteld. De installatie omvat een computer van het type NRC-315 met daarop aangesloten enkele loketmachines. Deze machines zijn „on line", dat wil zeggen via telefoonlijnen rechtstreeks verbonden met de in de kel der van de bank opgestelde computer. Voorlopig zijn er twee loketmachines op gesteld in het hoofdkantoor en een machine op een bijkantoor. Het systeem maakt het mogelijk alle bijna 500.000 spaarrekeningen van de spaarbank direct te raadplegen. De vier „eigen bouwers" in Beekber gen, die enige tijd geleden de bouw van hun woningen moesten stopzetten, omdat de schoorstenen op nauwelijks veertig centimeter van een hoogspanningskabel uitkwamen, zijn weer druk aan de slag. Architect J. Bouw heeft de bouwplan nen herzien. De woningen zullen nu wor den voorzien van een plat dak, zodat de afstand tot de hoogspanningskabels be langrijk groter is geworden. De daarvoor vereiste vergunningen zijn vlot verstrekt. Inmiddels is gebleken dat de PGEM (Pro vinciale Gelserse Electriciteits Maat schappij) wel degelijk een zakelijk recht kon laten gelden op de ruimte in de om geving van de woningen. Hieraan werd namelijk indertijd getwijfeld, omdat op het hypotheekkantoor de vereiste stukken niet konden worden gevonden. I smH:, -... y. Inbrekers hebben in de nacht van maan dag op dinsdag een brandkast van het dak van het overdekte zwembad in Rijswijk gegooid en zijn met de brandkast in houd 12.000 verdwenen. De inbrekers men denkt aan drie of vier mannen hadden de kast uit het restaurant „Reinvoorde", naast het zwembad ge haald. In het nu zeer drukke Valkenburg heerst voor de oppervlakkige bezoeker de gezellige vakantiedrukte van het hoogseizoen. De „Valkenburg-expres", die vanuit Amsterdam binnenloopt, puilt aan alle kanten uit. Met koffers en pak ken, rug- en plunjezakken, volgeladen kinderwagens, transistors en bergstok ken ploffen de toeristen op de perrons. Een zoemende bijenkorf, dit kleine mergelstenen stationnetje. Net een imi tatiekasteeltje met transen en kantelen. Uit alle windstreken van Nederland, maar ook uit het buitenland, zijn de va- kantievierders aanwezig in deze va- kantietuin van Nederland. Niet voor niets wordt de Geulvallei wel eens „De vallèi der twintigduizend bedden" genoemd. Dit „buitenlands" stukje vaderland be schikt op een klein gebied over een grootscheepse logeerruimte. Ofschoon niet abnormaal is het er druk in de hotels en pensions, op de campings en in de zomerhuisjes. De echte vakantiestemming zit er weer in. Aan de voet van de Cauberg een druk te als een zwerm bijen voor de honing raat. Bij de flaneerders langs de straten en op de terrasjes zijn de witte zee manspetten met zwarte klep en een gou den bies „in". Zondagavond, terwijl de Valkenburgse kermis met kabelbaan en sprookjestuin, onderaardse grotten, rotspark en open luchttheater, reis-naar-de-maan-raketten en dansorkesten op hoog tempo draaide, loste bij het panoramabankje op „De Kluis" de moordenaar van Valkenburg vier schoten. U itvaart Dr. J. Zeldenrust kwam naar hét Maas trichtse ziekenhuis St. Annadal om sectie op het stoffelijk overschot van de 21- jarige Piet Frijns, student aan de hts te Heerlen, te verrichten. Vandaag is in de parochiekerk van Schimmert de uit vaartdienst voor Piet gehouden. Vader Frijns, een gepensioneerd mijnwerker, ligt met een zenuwshock te bed. Piet was de jongste uit een gezin van vijf kinde ren. Ook de duizenden vakantievierders EXAMEN SCHOLEN IN KENNEMERLAND Chr. Burgerschool voor ULO te Hille- gom. Geslaagd zijn voor diploma B: Egbert Gerritsen, Martien van der Jagt, Jaap Kie- wiet, Gijs van Kooten, Frans Scholten, allen te Hillegom, Cor Bulk te Nieuw-Vennep, Ben Kroon en Lex Nieuwenhuis te Lisse. Voor diploma A: Paulien van Aalst*, Han- nie Bakker, Jac. Qolijn, Marja Driebergen, Joke Eisinga, Annelies van Eist*, Dick Evers, Carla Flentge, Wim Granneman, Jo- han Griffioen*, Roel Haytink, Hannie Hey*, Tinie Hoekstra, Tineke Krieger*, Piet Maat, Marjolein Möhlmann, Roel de Nijs*, Teun v. d. Plas, Corrie Rikkers, Leen Scheep maker*, Bert Schenk*, Wouter Smith*, Han van der Velden*, Cor Verkerk*, Harry Wegkamp, allen te Hillegom, Ineke Ben- ningen*, Marius van Putten en Frank Russ, te Bennebroek, Marian Boot*, Wim Holl en IJmkje Sonius, te Lisse, Harry Horlings*, Annemarie Schutte*, Johan Tensen*, Haar lemmermeer, Ad. Bik*, Vogelenzang, Adrie Marchand*, Noordwijkerhout, Kobie van der Bent*, Den Helder, Jan Sijsenaar, 's-Hertogenbosch. De leerlingen, achter wier naam een staat, behaalden tevens het Middenstands diploma. Rijkskweekschool. Aan de Rijkskweek school in Haarlem zijn geslaagd voor de gehele akte: mej. H. Bijlsma, (Voorburg), en de heren A. v. d. Griend (Noordwijk- Binnen), H. J. Egbers (Uithoorn). Voor gedeelte A: de heer M. van Poelgeest ('s-Gravenhage). Mulo - Haarlem. A. H. Blansert, M. H. Brouwer, M. R. de Jong*, A. M. Dijks man', H. C. Grootveld, H. de Jong, E. Klaassen*, I. J. Hendriks (Haarlem), E. D. Bakker (Santpoort), W. E. Bellaart (Overveen), J. W. Bakker (Hillegom), G. Gerharts (Rotterdam), J. Bourgois® (Uit hoorn), M. W. Biesheuvel (Haarlemmer- liede), A. Kemp* (Vijfhuizen) en de heren: J. W. Groenendaal, D. H. Kreuger, R. van Steenbergen®, H. W. Becker, C. E. Duijff, A. Hollenberg, J. Bootsma", D. Visser (Haarlem), G. Kee (Overveen), R. van Haaften*, J. P. Batenburg* (Aals meer, C. M. Boot* (Santpoort). Tevens slaagden de dames: M. Bent- schap-Knook (Badhoevedorp), T. Seinen, P. J. Leen (Hoofddorp), G. E. Aarts* (Santpoort), A. F. van'Apeldoorn®, M. J. van Arum®, A. M. Augustin*, L. H. Hens- bergen*, A. de Hoog, M. Duba, A. R. M. de Gier (Haarlem) en de heren: P. J. Peeters, E. Meijer, P. de Bruyn (IJmui- den), G. Bootsman, J. P. Millenaar (Hoofddorp), J. van Bronkhorst (Rijsen- hout), R. J. Brondsema (Santpoort), J. J. Olijerhoek*, K. Bark, J. G. van Roon*, E. F. Born®, B. J. van Dok®, G. Bakker®, G. J. Hermus, R. W. P. Kamp, A. D. van Luipen®, B. B. J. Lust®, P. C. Rummenie®, F. van den Nieuwenhof®, R. J. Post®, C. A. Rosekrans®, P. R. Vonk® en J. E. Vijge (Haarlem). De kandidaten gemerkt met slaagden tevens voor het middenstandsdiploma. werden geschokt door deze rampzalige moord: „Hoe is het mogelijk dat die vie zerik het verloofde paartje voor zijn ogen gemeenschap wilde laten hebben? Die Piet Frijns was een fijne vent. De be scherming van zijn verloofde kostte hem het leven. Als we die gluurder tussen on ze vingers zouden krijgen Een me taalwerker in sporthemd met korte mou wen knijpt zijn vuist dicht als een schroef bank. Turner Niemand van de toeristen kende Piet Frijns, die iedere zondagavond na zijn turnwedstrijden bij „Excelsior" te Schim mert naar Bertha Geurts in Valkenburg kwam. Samen maakte het pas verloofde paartje dan een wandeling of ging ergens op een terrasje zitten. Over de moord op Piet Frijns wordt gepraat aan de hotel- en pensiontafels, op de wandelingen over de heuvels en door de dalen, in de cam pings en op de terrassen. „Je zult daar handje in handje op een bank zitten met je meisje en plotseling zal zo'n sujet voor je staan. Afschuwe lijk." Nieuwsgierigen wandelen wel eens door de Van der Maessenstraat, waar Bertha Geurts woont. Haar vader heeft hier een zaak in land- en tuinbouwmachi- nes en ijzerwaren. Adjudant J. Kollee van de rijkspolitie werkt in koortsachtig tempo met zijn agenten om ieder spoor en iedere tip na „Bij wijze van proef en zonder enige verplichting" zullen de Zwitserse re- cruten op warme dagen van de staat een ijsje krijgen. Geen ijsje, geen Zwitsers? te gaan. De Belgische politie speurt mee. Vanuit de lucht zoekt een militaire he likopter mee bij het uitkammen van de bossen in Zuid-Limburg. Burgemeester Breekpot van Valkenburg volgt het on derzoek van uur tot uur. Sjoukje Daarnaast heeft hij tijdens deze top drukte in zijn gemeente boordevol vreemdelingen weer heel andere zaken aan het hoofd. Zo ontving hij in de on deraardse gemeentelijke receptiezaal diep in de gemeentegrot Oostenrijkse, Duitse, Spaanse, Zwitserse, Engelse, Hongaarse en Amerikaanse sterren van de ijsrevue „Holiday on ice." Topster Sjoukje Dijkstra hing op dat moment nog in de lucht tussen Tel Aviv en Valkenburg, maar dinsdagavond werd Sjoukje op de ijsvlakte van de Eurohal toegejuicht door haar landgenoten op va kantie, tijdens de Nederlandse première van deze ijsrevue. Maar ook op dit ijsfestijn waart in de gesprekken de schim van de moordenaar van Valkenburg rond. Waar zit de gewa pende bandiet, die Piet Frijns koelbloedig neerschoot en een ander jong paartje be dreigde? Wandelt hij misschien op dit moment door Valkenburg en omgeving? Is hij gevlucht? Naar het buitenland? Zit hij verborgen in een grot? Een bos? Een spelonk? of een lege kalkbranderij? Kam peert hij nog ergens in de omgeving? Dui zend en één gissingen doen de ronde. Me deleven en onrust leven sinds maandag morgen in deze vakantietuin van Neder land. Ook in de afgelopen nacht heeft de brandstichter in Ridderkerk verstek laten gaan. Evenals de vorige nacht was een legertje fotografen en journalisten naar het dorp gekomen, ditmaal nog versterkt door televi'siemensen en 'n radio-reporter. Van middernacht tot een uur of twee heeft men gewacht, maar er gebeurde niets. De commandant van het korps rijkspolitie stapte van tijd tot tijd in zijn auto om een rondje te maken langs zijn mannen, die, met allerlei communicatie middelen, verdekt waren opgesteld in de gemeente. Ridderkerkse jongeren bleven tot diep in de nacht met hun brommers startklaar staan wachten op het moment dat de deuren van de brandweergarage zouden worden opengeworpen. Maar lang zamerhand ging iedeteen naar huis. En toen de torenklok twee slagen over een vrijwel geheel slapend Ridderkerk liet gal men, ging ook in de meeste vertrekken van het politiebureau het licht uit. Mis schien is de brandstichter met vakantie gegaan, veronderstellen velen in Ridder kerk. Het Eerste Kamerlid prof. dr. L. F. Polak (P.v.d.A.) heeft de ministers van Justitie en van Sociale Zaken en Volks gezondheid gevraagd, spoedig een wette lijke regeling van het toezicht op de vivi sectie tot stand te brengen, op een wijze zoals die in andere landen reeds van kracht is. Hij wil van de ministers ver nemen of zij de bescherming van dieren tegen dierproeven, zoals die is vervat in een beschikking van 3 september 1903, niet onvoldoende vinden. Het „droomeiland" in de haai tegen over de Japanse hoofdstad Tokio bleek de broedplaats te zijn van de miljarden vliegen, die de bewoners van Tokio plagen. Met olievuren probeert men nu het eiland kaal te branden om de lastige droomeiland- bewoners uit te roeien. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De koningin heeft van morgen de nieuwe staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. M. van der Stoel, beëdigd. Hij zal speciaal worden belast met buiten-Europese beleidszaken en internationale organisaties. Minister Luns zei gisteren in de Eerste Kamer, dat deze benoeming een gevolg is van bij de kabinetsformatie gemaakte afspra ken. Aantasting van de homogeniteit in het buitenlands beleid is niet te vrezen. De competentie-afbakening in het Furo- pese beleid dient volgens de bewindsman ten principale bij de kabinetsformatie te worden geregeld. Mr. Van der Stoel was secretaris Buiten land van de Partij van de Arbeid en is lid van de Eerste en van de Tweede Ka mer geweest. In een gesprek met hem kwam de in ternationale discussie ter sprake over da wenselijkheid van een multilaterale of at- lantische kernmacht (M.L.F. en A.N.F.), mede tegen de achtergrond van een toe nemende vrees voor verdere verspreiding van de kernwapenen. Mr. Van der Stoel is van oordeel dat hoe eerder een verdrag daartegen tot stand komt, hoe beter. Iedere maand uit stel vindt hij gevaarlijk, Aan de andere kant vindt hij het essentieel, dat het vraagstuk van de inspraak van de Euro pese landen in het gebruik van de Ame rikaanse kernwapenen wordt opgelost. In dit verband veroordeelt hij de vorming van een Europese kernmacht. Overigens is mr. Van der Stoel ervan overtuigd dat met de M.L.F. of A.N.F. alle mogelijkheden tot versterking van het Atlantische Bondgenootschap niet zijn uit geput. Reorganisatie van de NAVO is ook het bestuderen waard en zou mogelijk de M.L.F.-A.N.F.-pleidooien wat kunnen ver dringen. De nieuwe bewindsman denkt in dit- verband aan de denkbeelden van de Amerikaanse minister van Defensie, die erin voorzien dat de Amerikaanse rege ring meer nucleaire informatie ter be schikking stelt van de bondgenoten. Bij het ontwapeningsoverleg, dat weldra in Genève wordt hervat zal blijken of de Russen hun bezwaren handhaven. De hereniging van Duitsland ziet mr. Van der Stoel als een kwestie van een generatie. Naarmate West-Duitsland meer in de Europese en Atlantische samenwer king wordt opgenomen zal de vrees in het oosten voor een Duits optreden min der worden, veronderstelt hij. Over de mogelijkheden voor verdere ont spanning in de oost-westverhouding meent mr. Van der Stoel dat de toenemende li beralisatie van de Sovjet-economie, de be langstelling van de jonge generatie voor westerse cultuuruitingen en ook de ver houding met China toch wel effect moeten hebben. Met het oog hierop acht hij een beweeglijke, maar ook eensgezinde wes terse diplomatie nodig. Door onoplettend over een voorrangs kruising bij Luttegeest (Noordoostpolder) te rijden, heeft een Nederlandse automo bilist een ongeval met een Duitse wagen veroorzaakt, dat aan drie mensen het le ven heeft gekost. De vier andere inzit tenden van de auto's werden zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Emmeloord vervoerd. De slachtoffers waren: de bestuurder van de Duitse wagen, R. E. H. Hirsch- mann (39 jaar) uit Homberg, de 65-jarige mevrouw K. M. Puls uit Duisburg, en de 62-jarige R. Lassche uit Blokzijl. Voor het leven van mevrouw Hirschmann wordt gevreesd. De andere drie gewonden, on der wie haar dochtertje en twee zoons van het Nederlandse slachtoffer, zijn bui ten levensgevaar. De 27-jarige Delftse onderwijzeres mej. E. A. Jansen is in de St. Ursulakliniek te Wassenaar overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval waarbij zij dinsdagmorgen was betrokken. COVINGTON (AFP) Twee kerken van de „Afrikaanse Episcopaalse Metho disten" in Ewell in de Amerikaanse staat Tennessee zijn woensdag afgebrand. Het „Congres voor Rassengelijkheid" zal een onderzoek naar de oorzaak van de bran den instellen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7