kan in 1972 HET WEER SLIJTERIJ SWIER Franse duikboot naar Amsterdam Vermoedelijke moordenaar van Piet Frijns gepakt Harriman is tevreden over nieuw Genève-vooruitzicht Leefbaarheid in ons land eist aantrekkelijk openbaar vervoer UST Nieuwe monding Waterweg voltooid zijn Poging tot doodslag in woonwagenkamp slachtoffer Overleg met Britten over Friendships voor Indonesië Okker in Hilversum in halve finales Vrees in Bonn Arrestatie op dag van begrafenis Minister Suurhoff bij bezoek aan Europoort: televisietoestellen in ons land PATISSERIE DEKKERS „MASTREECHTER STAAR" isÉSSSl varopa KRANT DEZE IN Koel en winderig Aan het strand BOTERNUTS HAZENBERG mmm heerlijk uw gezeiligheidsleverancier Kent u onze NEGRO's al? ZATERDAG 24 JULI OM 20 UUR GROTE KERK HAARLEM. ENTREE ƒ3.-. Verkoop aan de kerk. Vraag proefrit bij een van de 220 service punten. Het woord is aan Inwoner van Schaesberg legt bekentenis af Ambassadeur in Argentinië TEL. 8166 EEN HEERLIJK FRIS STUK GEBAK Wijsmuller koopt grootste Franse sleper pagina 5 Kennedy's werken aan hun toekomst pagina 7 50e JAARGANG NUMMER 218 VRIJDAG 23 JULI 1965 Het leefbaar maken van ons land is niet alleen een kwestie van geld. De ex plosieve groei van het particuliere ver keer zal enorme offers gaan vragen als men het zijn gang laat gaan. Het zal zaak zijn het openbare vervoer aantrekkelijker te maken en het particuliere vervoer minder aantrekkelijk. Dit heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. G. Suurhoff, gis teren gezegd toen hij in gezelschap van Rotterdamse gemeentelijke autoriteiten en een flink aantal journalisten een be zoek bracht aan het Europoortgebied. Hij zei dat er nieuwe ruimten moeten wor den geschapen, zoals op de Maasvlakte. Advertentie WIS/ geroosterd brood Varopa Bakkerijen Tilburg tel. 04250-22712 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 Medische verzorging 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee5 Uitgaan in Haarlem7 Ferdinand 8 Radio en t.v9 Kunst 9 Schrijvende lezers10 Sport 10, 15 Vakantie Kinderkrant 11 Feuilleton 11 Topsy 12 Beurs 13 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Koel weer met nu en dan opklarin gen, maar ook enkele buien, waar van sommige met onweer. Matige, in de kustprovincies tijdelijk krach tige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen, door de nadering van een depressie over de Noordzee, enige regen- of onweersbuien, maar later op de dag ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Middag- temperatuur 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. VOORUITZICHTEN: Nog fris met zeewind en enkele buien, maar gelei delijk meer opklaringen. met smakelijke vulling, rijk opgemaakt met vruchten 2.75 Voor vakantie of weekend-trip een grote sortering verpakte artikelen, 14 stuks in een zak 1.75 Advertentie O., LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Advertentie wordt 850 m. breed. Tegenover Hoek van Holland splitst de rivier zich in twee we gen, één naar Rotterdam en één naar Europoort en de verder landinwaarts ge legen havens. Men hoopt een en ander in 1972 geheel klaar te hebben. De aannemingscombinatie, die de wer ken gaat uitvoeren bestaat uit de konink lijke maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken „Adriaan Volker" n.v. te Rotterdam, de n.v. baggermaatschap- pij Bos en Kalis in Sliedrecht en Van Hattum en Blankevoort n.v. in Beverwijk. Advertentie Een heerlijk luchtig gebakje voor slechts 27 ct p. stuk. Voor uw uitstapjes kano's - gevulde koeken - amandelino's - boterrondjes - IJmuider scholletjes. Altijd vers en natuurlijk met room boter bereid. Een koe in Roelofarendsveen was in het land maar steeds alleen. Gezelschap was haar heel wat waard Zij vond die toen bij buurmans paard. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. I B 1 T T m. 1 T Tjj^ Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u, ^^B B B ^.jB Ejl J_ Bjl I B Abonnement per week 80 cent, per kwartaal Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. «J* io,40, franco per post 11,65 - Losse 1 el. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Tegen twee woonwagenbewoners uit Tilburg, die voor de rechtbank in Breda terecht stonden wegens poging tot dood slag in de nacht van 2 op 3 mei op me debewoners van het Tilburgse woonwa genkamp, heeft de officier van justitie, twaalf maanden gevangenisstraf geëist en zes maanden voorwaardelijk. Aan deze eis verbond de officier de bepaling dat het aan beide verdachten verboden zal wor den te verblijven in het woonwagenkamp of in het gebied met een straal van hon derd kilometer rond het kamp. Foe Kiang: Verheugt u over het leven, het is al later dan u denkt. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft des gevraagd meegedeeld dat bij de Britse autoriteiten wordt geïnformeerd in hoe verre toelevering van onderdelen voor Fokker „Friendships" voor civiel gebruik bestemd voor Indonesië ongestoord voort gang zal kunnen vinden. Van een verbod van levering van alle goederen naar In donesië door het Britse ministerie van Handel is in Den Haag niets bekend. Zoals bekend voert Fokker onderhande lingen met een Indonesische delegatie over de levering van een twintigtal Friendships en het stichten van een vliegtuigindustrie in Indonesië, die in licentie twee Fokker- toestellen per maand zal gaan bouwen ten behoeve van de Indonesische luchtvaart maatschappij Garuda. De Friendship be staat voor een groot gedeelte uit Engels materiaal. Okker heeft vanmiddag de halve finales herenenkelspel van de internationale ten niskampioenschappen van Nederland te Hilversum bereikt. Bij de hervatting be sliste hij zijn partij tegen de Australiër Roche, die donderdag wegens regen was ondergedoken bij de stand 63, 53 in zijn voordeel, in één game door de service van zijn tegenstander te doorbreken. De heer H. Hagenaar, ambtenaar van da Buitenlandse Dienst, is benoemd tot Nederlands ambassadeur in Argentinië. De Franse duikboot „Morse" is van ochtend te IJmuiden gearriveerd voor een beleefdheidsbezoek aan Amsterdam. De onderzeeëer is daar tegen het middaguur aangekomen en afgemeerd. Maandag kiest de duik boot weer zee. De duikboot is van Lorient naar Amsterdam gevaren. Hier ziet u het schip in de midden- sluis te IJmuiden. Nog op de dag waarop de zondag bij Valkenburg neergeschoten Piet Frijns op het kleine kerkhof van Schimmert ter aarde was besteld, heeft de politie een man gearresteerd, die bekend heeft de fa tale schoten te hebben gelost. Het is een dertigjarige inwoner van Schaesberg. De man, gehuwd en vader van twee kinderen, werd gistermiddag op grond van enige binnengekomen tips gesom meerd op het politiebureau van zijn woon plaats te komen. Hij had voor hij op het bureau verscheen, zijn snor afgeknipt en zijn haren laten knippen, maar hij leek toch nog opvallend op het signalement dat veel tipgevers hadden verstrekt. „Om half twee bekende hij. De mogelijk heid bestaat volgens de officier van jus titie, dat de schoten tijdens de worsteling zijn gevallen, zodat niet van moord maar van doodslag moet worden gesproken. De man, die in Indonesië is geboren en vijftien jaar geleden naar Nederland kwam, stond in zijn woonplaats bekend als een ietwat a-sociale, zich niets van zijn omgeving aantrekkende figuur. Aan vankelijk had hij in de mijnen gewerkt, maar de laatste tijd was hij zonder be roep. In de afgelopen jaren was hij we gens kleinere delicten enkele malen met de politie in aanraking gekomen. De arrestatie is te danken geweest aan enkele tips, zoals die tijdens het verloop van de grootscheepse speurtocht naar de dader bij tientallen bij de politie en jus titie zijn binnengekomen. Donderdagmiddag had een inwoner van Schaesberg medegedeeld dat hij in dit dorp een man wist te wonen die ge heel aan het signalement van de moorde naar beantwoordde. Even later meldde zich een tweede tipgever, die precies de zelfde persoon op het oog had en boven dien nog kon verklaren dat deze in het bezit van een vuurwapen was. De ver dachte heeft toegegeven eerder op de avond een ander jong paartje te hebben lastiggevallen. Hij gaf toe een „voyeur" te zijn, met een sterke neiging jonge ge lieven in hun samenzijn te storen. Als hij ze in een auto zag zitten, kon hij nooit nalaten op de ruiten te tikken. Ontmoet te hij ze langs de weg dan kwam er meestal ruzie van of dreigde hij met zijn pistool. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN BONN (AP) Averell Harriman, de speciale afgezant van president Johnson, heeft gisteravond in Bonn gezegd dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten het zelfde doel hebben bij het beperken van de verspreiding van kernwapens. „Dat is een van de onderwerpen die in Genève besproken zullen worden," aldus Harri man. „Ik ben heel blij dat de Russen met de conferentie in Genève hebben in gestemd. De Russische regering wil een verdrag voor de niet verspreiding van kernwapens en een vollediger verbod voor proeven met kernwapens. Of daarover overeenstemming bereikt kan worden weet ik niet. Wij verschillen van metho de. Zij hebben hun ideeën en wij en onze westerse vrienden de onze." Harriman zei, dat de vooruitzichten op een verdrag inzake niet verspreiding van kernwapens niet beschouwd moeten wor den in verband met het vraagstuk Viet nam. Hij ontweek vragen over Vietnam. Onder Westduitse autoriteiten bestond enige vrees dat Harriman getracht zou hebben de een of andere steun van de Russen te verkrijgen bij de kwestie-Viet nam in ruil voor het opgeven van het MLF-project. Harriman had, aldus onze correspon dent in Bonn, als doel op het hoogste ni veau vast te stellen wat de standpunten van de V.S. en de Sovjet-Unie in het Viet- namconflict nu precies zijn. Hierover kan dan de komende dagen en weken, waarin over het al dan niet uitbreken van een regelrechte oorlog in Zuid-oost Azië zal worden beslist, geen misverstand meer bestaan. Dat Harriman zal hebben ge tracht in zijn twee langdurige gesprekken met de premier Kosygin uit te vinden in hoeverre beide standpunten nader tot el kaar kunnen worden gebracht, staat na tuurlijk vast. Op het ogenblik is over de hele we reld een grote politieke aktiviteit aan de gang, waarbij door waarnemers en onder handelaars van diverse pluimage (zoals Advertentie De reizende ambassadeur van pre sident Johnson was gisteren op doorreis naar New York enkele uren op Schiphol. Hij beantwoordde er vragen van verslaggevers. bijvoorbeeld de Brit Davies en de Fran se minister Malraux) wordt nagegaan of de voornaamste bij het Vietnam-conflict betrokken partijen niet aan de conferen tietafel kunnen worden gebracht. Wanneer het Vietnam-conflict tot een re gelrechte oorlog zou voeren, hebben de Duitsers ook hun reden tot bezorgdheid. De Amerikaanse machtsconcentratie in Vietnam zal een krachtsvermindering op de andere gevaarlijke punten in de wereld kunnen betekenen, met name in Korea en in Berlijn. Op 1 juli jl. waren by de Dienst Luister en Kijkgelden 1.983.875 televisietoestellen aangegeven tegen 1.964.754 per 1 juni jl. (tot en met 21 juli 1.992.728). Er waren op 1 juli 2.674.235 geregistreer de radiotoestellen tegen 2.667.900 op 1 juni jl. Het aantal aansluitingen op de Draad omroep bedroeg op 1 juli 419.583 tegen 422.422 op 1 juni jl. De gedachten gaan daarbij in de richting van de Wadden. Alle werken van zulk een omvang eisen een goede planning, maar zelfs dan zijn tegenslagen niet uitgeslo ten, aldus minister Suurhoff. Hij meende dat de continuïteit van de groei van de Nederlandse economie dient te zijn gewaarborgd in verband met de bevolkingsgroei en de toenemende wel vaart. Het Rotterdamse industriecomplex speelt hierbij een grote rol en is daar door van nationale betekenis. Snelle ontwikkeling is geboden om de noodzakelijke economische groei bij te houden, aldus de minister. Wij zullen moeten proberen de vertraging, ontstaan bij de aanleg van het Europoortcomplex, op te vangen. Met de afsluiting van het Brielse Gat begin van de bouw van de Zuiderdam die het haven- en industriege bied aan de Maas zal omvatten is de gemeente Rotterdam veertien dagen gele den begonnen. In 1967 zal met de bouw van de definitieve dam en met de nieuwe veel langere noorderpier kunnen worden begonnen, een werk dat vijf jaar zal eisen. Verder meende de minister zich opti mistisch te kunnen uitlaten over de finan ciering, waarin het rijk voor 340 miljoen zal bijdragen. De nieuwe monding voor de Waterweg

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1