HET WEER Groot deel van Centrum-Unie betuigt Papandreoe trouw Griekse EDA kan valbijl op Novas laten zakken L. A. Huisman overleden Brooke krijgt vijf jaar Rotterdamse vrouw dood in haar huisj'e gevonden Katwijkse kotter voor IJmuiden gezonken s u Oud-Kamerlid J. Schilthuis overleden Veel glasschade door windhoos in Drente Kersenpluk gestaakt Bemanning van de KW 219 door een ander vaartuig overgenomen Vermoedelijk met een strijkijzer neergeslagen Wagons uit de rails bij Amsterdam Eindhovenaar bij ruzie in pension doodgeschoten CHRISTIAANSE P R I N Z Explosie aan boord van trawler: acht doden Mc Carthy's spook pagina 3 Minder wind Aan het strand „Wraak" Spionageproces in Moskou Het woord is aan COIFFURES DE YRIES N.V. CARROSSERIEFABRIEK UITDEUKEN REPAREREN I Treinverkeer met Haarlem over enkel spoor dealer A R A G E KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE 50e JAARGANG NUMMER 2l> ZATERDAG 24 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJrrraiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije In de ouderdom van 83 jaar is in Den Haag overleden de heer J. Schilthuis, oud lid van de Tweede Kamer en gedurende vele jaren consul voor Zuid-Afrika in Rotterdam. De heer Schilthuis. in 1882 in Groningen geboren, was tot 1936 graanimporteur in Rotterdam. Van 1933 tot 1957 maakte hij deel uit van het parlement. Hij was commandeur in de orde van Oranje-Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie geschiedt dinsdag in het crematorium te Driehuis -Westerveld. PORTSMOUTH (AP) De trawler „Snoopy" met twaalf man aan boord is gisteravond 45 mijl ten oosten van Cur rituck Sound geëxplodeerd. Acht opvaren den zijn om het leven gekomen. De trawler heeft vermoedlijk een torpe do of een mijn in zijn zetten gekregen. Door de ontploffing is het schip uiteen gereten. De vier overlevenden zijn opge- pukt door in de nabijheid varende sche pen. Een enorme menigte heeft gisteren in de Griekse hoofdstad de uitvaart van de woensdag bij relletjes omge komen student bijgewoond. Oud premier Papandreoe was aanwezig bij de kerkdienst. De foto toont de vader van de student op de schou ders van de betogers met daarachter de kist. Advertentie *'"aa*appelH Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het Binnenland2,7 Beeldverhalen 2,17 Economisch Nieuws 8 Op de Praatstoel3 Buitenlands Nieuws 3,7 Kerkdiensten 4 Uit Stad en Omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op Zee6 Beurs 8 Effecten en Geldmarkt8 Scheepsberichten 8 Sportk9 Ferdinand 10 Erbij 11-16 Luidsprekers 18 Radio en Televisie19 Kunst 19 Topsy 20 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer meer bewolking met plaatse lijk enkele buien. Zwakke tot ma tige, in de kustprovincies af en toe vrij krachtige wind tussen west en zuid. Iets minder koel overdag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Door een depressie boven de Noord zee blijft het onvast weer. De harde wind zal wat afnemen en morgen zal er meer zon zijn, maar later op de dag neemt de kans op een bui weer toe. Temperatuur 15 tot 17 graden. Zee water 16 graden. VOORUITZICHTEN: Geleidelijk iets stabieler, maar nog koel weer. ATHENE, (Reuter, AP en AFP) Honderdveertig van de 171 afgevaardigden van de „Centrum-Unie", de grootste partij in het Griekse parlement hebben ex- premier Papandreou hun trouw betuigd. Dit kan van grote betekenis worden voor de nieuwe regering-Novas die komende week van het Griekse parlement een vertrouwensvotum nodig heeft om aan het bewind te blijven. De kleine, goed georganiseerde linkse EDA-partij kan nu in de strijd om de macht, die ex-premier George Papandreou tegen koning Konstantijn voert, een beslissende rol spelen. Deze „Verenigde Linkse Democraten" wordt ook wel beschouwd als de fa£ade voor de verboden Griekse communistische partij. Al eenmaal eerder heeft de EDA haar stemmen in het parlement aan Papan dreou aangeboden. Deze had de vertrou wenskwestie gesteld voor zijn minder heidsregering. Papandreou wees toen de hulp van de EDA af en in de daarop vol gende verkiezingen kreeg hij 171 van de 300 parlementszetels zodat zijn „Cen trum-Unie alleen kon regeren. Maar nu hoopt de EDA Papandreou over te halen mee te doen aan een volksfront regering. Papandreou heeft gisteren de verwachting uitgesproken, dat de EDA te gen de nieuwe regering van Athanasiadis Novas zou stemmen. „Met de 22 stemmen van de EDA plus de 140 tot 142 stem men van de Centrum-Unie, waarop ik kan rekenen, maakt de regering geen en kele kans," aldus Papandreou. De oude staatsman zei er niet bij of hij de steun van de EDA ook zou aan vaarden om zelf weer aan de macht te komen. Dat is een van de brandende vragen in de gespannen atmosfeer die thans in Griekenland heerst. „Mijn meningsverschil met koning Kon stantijn is niet van persoonlijke aard. Er is alleen verschil vgn inzicht over de toe passing van de grondwet". Dat zei giste ren de ex-premier van Griekenland Pa pandreou op een persconferentie. Papan dreou verwierp de beschuldiging dat zijn politiek het communisme in Griekenland ten goede zou komen. „De weg die ge- Te zijnen huize in Driehuis is vrijdag morgen oveleden de heer L. A. Huisman, in leven refendaris-chef ter gemeente secretarie van Velsen, waar hij was be- belast met de leiding over de vierde af deling, waar o.m. de zaken betreffende de openbare werken worden behandeld. De heer Huisman, die in 1908 te Ter- munten (Gr.) werd geboren, begon zijn ambtelijke carrière in 1929 op de gemeen te secretarie van Nieuwwolda. Op 1 juni 1939 trad hij in dienst van de gemeente Velsen, waar hij aanvankelijk als adjunct commies werkzaam was bij de afdeling sociale zaken van de secretarie. Na de verschillende rangen te hebben doorlopen, werd hij op 1 januari 1957 be noemd tot referendaris op de vierde afde ling, welke reeds sedert 1955 onder zijn leiding stond. In de heer Huisman verliest de gemeente Velsen een niet op de voorgrond tredende doch om zijn deskundigheid en toewijding hogelijk gewaardeerde medewerker. Zijn sterk gevoel van collegialiteit en zijn sociale bewogenheid kwamen tot uitdruk king in zijn werkzaamheden voor het on derlinge bijstandsfonds voor ambtenaren, bekend onder de naam Bevrijdingsfonds, dat hij als secretaris heeft gediend. De heer Huisman was voorts jarenlang secre taris van de Pieter Vermeulen-stichting, die het gelijknamige museum beheerde. De crematie zal plaats hebben op Wester veld op dinsdag 27 juli a.s. om 12 uur. volgd moet worden om het communis me de nederlaag te bezorgen is die van sociale democratie. Maar de rechtervleu gel in dit land doet door gebruik van ge weld en onrechtvaardigheid het commu nisme alleen maar toenemen". Een enorme menigte heeft gisteren in de Griekse hoofdstad Athene de uitvaart bijgewoond van de bij een pro-Papan- dreou-betoging om het leven gekomen stu dent Petroelias. De begrafenis wekte her innering aan die van het linkse parle mentslid Lambrakis, twee jaar geleden. Enkele tienduizenden mensen volgden de lijkstoet door de straten van Athene. Gro te opwinding ontstond toen oud-premier Papandreou in zijn zwarte auto bij de kathedraal arriveerde waar de uitvaart dienst werd gehouden. Spreekkoren riepen „Papandreou, Pa pandreou", terwijl vrouwen bloemen naar hem wierpen. Tijdens de tocht door Athe ne klonken herhaaldelijk massale kreten als „wraak, wraak" en „Koning daar is uw slachtoffer". Nadat het stoffelijk over schot ter aarde was besteld ging de me nigte zonder incidenten uiteen. Het koninklijk paleis in Athene stond gisteren onder extra zware bewaking. Voor de eerste maal zag men binnen de hekken gewapende soldaten. Vrijdagavond heeft een windhoos in het tuinbouwcentrum Erica in Zuid-Oost Drente aan de kassen van tuinders voor ongeveer 25.000 glasschade aangericht. Enige duizenden ruiten werden ver nield. Van één der kassen werd een zij wand weggeslagen en van een ketelhuis werd een muur ingedrukt. Aan de toma ten en komkommers, die in de kassen werden gekweekt, werd veel schade toe gebracht. MOSKOU (Reuter en AP) De Brit se leraar, Gerald Brooke die in Moskou terecht stond is gister veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en vier jaar werkkamp wegens ondermijnende activi teiten tegen de Sovjet-Unie. Er was ze ven jaar tegen hem geëist waarvan twee jaar gevangenisstraf. De openbare aanklager Terechov be schuldigde de Britse ambassade in Mos kous er van betrokken te zijn in de zaak- Brooke en zich door middel van Britse studenten in de Sovjet-Unie van inlich tingen te willen voorzien. Terechov vroeg de rechtbank een onder zoek in te stellen naar de activiteit van de tweede secretaris op deze ambassade, Anthony Bishop, die hij onverenigbaar noemde met de diplomatieke status en in strijd met het internationale recht. Het aanhoudende slechte weer is er de oorzaak van dat de kersenoogst in de Be tuwe vroegtijdig is beëindigd. Vooral de laatste twee weken heeft het fruit veel te lijden gehad van regen en harde wind, waardoor veel kersen sprongen. De pluk is gestaakt toen de jamfabrieken geen belangstelling meer voor de kersen had den. Overigens zijn de plukkers over het algemeen wel tevreden over de gemaakte prijzen. Benzel-Sternau: Soms is het wijs en moedig, de ogen te sluiten. Advertentie Lange Nieuwstraat 497 Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Deze reddingsboei schijnt een af doende bescherming te bieden tegen haaien. Een ander voordeel is dat de „boei" rechtop blijft staan in de golven. Dit nieuwste snufje op dren keling-gebied werd onder meer ge toond op de conferentie van red dingsbrigades in Parijs. Advertentie Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 vaart gebracht. De kotter heeft een bru to inhoud van 118 ton lengte en breedte bedragen respectievelijk 28.,23 en 6,34 meter. De holte is 2,92 meter. Het schip is uitgerust met een 450 pk. Storkmotor. Hedenmorgen omstreeks negen uur is op zes mijl noord-west van IJmui den de kotter KW 219 „Jacomina" ge kapseisd en vervolgens om kwart over elf gezonken. De bemanning kon door de KW 110 twintig minuten later aan boord worden genomen. De zeesleper „Titan" van bureau Wijsmuller n.v. bevond zich in de omgeving van het gekapseisde schip, doch had nog niet vastgemaakt. De „Jacomina" kapseisde nadat het schip bij windkracht zeven twee zware stortzeeën had moetén verwerken, waar bij de bemanning, bestaande uit schipper- eigenaar Arie van der Plas, H. van Duin W. van Duin, Siem van der Plas, Dirk Hoek en Jan Duindam, nog trachtte de zwaar slagzij makende kotter weer in evenwicht te brengen, door zich allen naar bakboord te begeven. Echter zon der het gewenste resultaat. Gelukkig was schipper Van der Plas er- j in geslaagd, juist voor de „Jacomina" j omsloeg de dinghy nog in zee te duwen,1 waarna alle bemanningsleden over boord zijn gesprongen. Drie hunner gelukte het deze dinghy te bereiken, waarbij de ove rige drie de kiel van de gekapseisde kot ter beklommen. Reeds na twintig minu ten naderde de KW 110, die de schip breukelingen aan boord nam om hen ver-1 volgens in IJmuiden behouden aan de wal te zetten. De kotter KW 219 „Jacomina" is ge bouwd door scheepswerf „Vooruit" te Zaandam en werd 18 februari 1964 door rederij A. van der Plas te Katwijk in de In haar huisje van de Terbregseweg in Rotterdam is de 52-jarige Vilhelmina Tom be dood aangetroffen. De vrouw, die al zeventien jaar gescheiden van haar man is en met haar negentienjarige zoon in een klein huisje bij de Rottekade woonde, zou vrijdagmiddag bezoek ontvangen van een nicht. Toen op het bellen van deze nicht niet opengedaan werd, is zij de woning binnengegaan. In de slaapkamer vond de nicht haar tante op de grond liggen in een grote plas bloed en half ontkleed. De gewaarschuwde politie constateerde dat de vrouw een diepe hoofdwond had, die vermoedelijk met een strijkijzer, dat naast het lichaam lag, was toegebracht. De vrouw was al enige uren dood. De 19-jarige zoon van het slachtoffer werd door de recherche van zijn werk gehaald en ondervraagd. De politie ge looft voorshands nog niet dat hij iets met de dood van zijn moeder te maken heeft. Een buurtonderzoek leverde de politie geen concrete aanwijzingen op. Niemand van de omwonenden heeft iemand anders Een deel van de geredde bemanning van de „Jacomina" bij de dinghy, na de aankomst in IJmuiden. dan het nichtje het huisje van de vrouw zien binnengaan. Men neemt niet aan dat er sprake is van roofmoord. Sectie zal moeten uitwijzen of er sprake is van een zedenmisdrijf. Het was gisteren precies een jaar gele den dat in de IJsclubdwarsstraat te Rot terdam de 26-jarige Elly Hagers door messteken om het leven werd gebracht. Deze zaak heeft de recherche nog steeds niet tot een oplossing kunnen brengen, evenmin als de moord op een sigarenwin kelierster in Rotterdam-Zuid. Vanmorgen is er geruime tjjd tussen Amsterdam en Zaandam geen treinverkeer mogelijk geweest. Tussen Amsterdam en Haarlem kon maar over één spoor worden gereden. Oorzaak van deze moeilijkheden was een ontsporing van twee goederen wagons. Deze liepen tijdens het rangeren bij het Centraal Station in Amsterdam bij een wissel uit de rails. Door de ontsporing werd de bovenlei ding vrij ernstig beschadigd, waardoor o m. het treinverkeer naar Haarlem ern stig werd bemoeilijkt. De spoorwegen lie ten tussen Amsterdam en Zaandam bus sen rijden. EINDHOVEN In de afgelopen nacht heeft een 23-jarige kraanmachinist in een huis in de Eindhovense stadswijk Stratum de 47-jarige bewoner van dit huis met een geweer doodgeschoten. Volgens de politie werd in het huis, 1 waarin een pension was gevestigd, nogal eens gevochten en vloeide de sterke drank er rijkelijk. Volgens een voorlopig onderzoek was dat ook de afgelopen nacht het geval geweest. Waarschijnlijk heeft de kraanmachinist ruzie gekregen met de pensionhouder en deze twitst met een fataal geweerschot beslecht. De man is gearresteerd en heeft een bekentenis afgelegd. Advertentie SANTPOORT WÜSTELAAN 99 - Telefoon 02560 - 8025

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1