Britse houding nog onzeker Nieuwe rooms-rode coalitie in België in kannen en kruiken HET WEER Vader, moeder en kind bij botsing omgekomen Joegoslavië maakt dinar goedkoper UST Weer bromfietser in Haarlem verongelukt Waalse socialisten in meerderheid tegen Baard om tand in Alkmaar Man doodgestoken bij vechtpartij Nederlandse matroos omgekomen bij brand op coaster Slachtoffers van het verkeer Vliegtuig van VS in Vietnam door raket neergehaald CAO Van Gelder is goedgekeurd Bof voor toeristen Duitse ruitentikker vernielde voor 2800 Levering Friendships aan Indonesië A*,., miWÊI0* -i 4 Iets minder koel Aan het strand Het woord is aan Zestig uur betaling voor 40 uur arbeid TEL. 8166 50e JAARGANG NUMMER 220 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. TeJ. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMÜIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 26 JULI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cént, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Op Buitenlandse Zaken in Den Haag en bij Fokker had men vanmorgen nog steeds geen zekerheid over de houding die de Britse regering in zal nemen met betrekking tot de levering van 20 Fokker Friendships aan Indonesië en de techni sche hulp van Fokker bij de vestiging van een assemblagefabriek in dat land. Een bezoek dat de Nederlandse ambas sadeur in Londen zaterdag aan het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken bracht heeft geen uitsluitsel opgeleverd. De Britse regering heeft in verband met de spanning tussen Indonesië en Ma leisië een embargo gelegd op strategische goederen die bestemd zijn voor Indonesië. Dertig percent van de onderdelen van de Friendships, waaronder de motoren, is van Engelse makelij. Gezien de gang van zaken van de Franse regering die drie helicopters aan Indonesië zou leveren, lijkt het zeker dat de Engelse regering een krachtig protest zal laten horen bij de Nederlandse regering. Het is echter ook mogelijk dat de Britse regering haar embargo van toepassing zal maken op de levering van onderdelen van Friendships- verkeersvliegtuigen. De onderhandelingen over de levering van de Friendships aan Indonesië zijn on dertussen in een vergevorderd stadium ge komen. Over de manier van betaling het gaat hier om een opdracht van min stens driehonderd miljoen gulden is men het reeds eens geworden. Deze zou op ruilbasis plaats vinden via de N.V. Die Haghe, een onderneming van de Zwols- mangroep. Tijdens de zaterdagmiddag op de Fluessen gehouden wedstrijden in het skutsjes-silen is de wind de zeilers de baas geweest. Er was acht minuten gevaren toen het schip van Ulbe Zwager uit Grouw, dat voorop lag, omsloeg. De bemanning werd gered, het schip zonk, maar kon zondag worden gelicht. De wedstrijd werd afgelast. Ook tal van schepen, die aan de elfstedentocht te water deelnamen, werden beschadigd. Op de Kinderhuisvest in Haarlem is za terdagavond omstreeks acht uur de 16-ja rige O. J. de Haan uit de Friese plaats Hoornsterzwaag om het leven gekomen. De jongeman reed per bromfiets achter zijn twee vrienden met wie hij in Haar lem op vakantie was. De drie knapen zou den nogal branieachtig gereden hebben. De Haan wilde plotseling de voor hem rijdende vrienden inhalen. Bij het naar links uitwijken kwamyhij in aanraking met een hem achteropkomende bus. De jongeman viel en kwam met zijn hoofd onder de achterwielen van de bus. Hij was op slag dood. Dit is binnen acht dagen de vierde bromfietser die tengevolge van een ver keersongeluk in Haarlem overleed. In het afgelopen weekeinde stierven respectieve lijk de 45-jarige A. N. Tesselaar die op 8 juli met zijn bromfiets op de Zijlsingel was gevallen en de 56-jarige R. C. van der Zee die vrijdag 16 juli op de Vondel- weg tegen een auto was gebotst. Maan dagavond verongelukte op de Westelijke Randweg de 68-jarige R. Klein. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Deze week krijgt België eindelijk een nieuw kabinet na ruim twee maanden kabinetscrisis. Men ver wacht dat de katholieke formateur Pierre Harmei zijn nieuwe ploeg de vol gende week aan het Belgische parlement zal presenteren voor een vertrouwens- motie. Weer zullen socialisten en katho lieken samengaan, zoals zij het ook deden in de regering-Lefèbre, die aftrad na de verkiezingen van 22 mei. Dit besluit viel zondag op de algemene partijraad van de Christelijke Volkspartij en het buitengewoon partijcongres van de socialisten. De beide partij-instanties ga ven hun goedkeuring aan het regerings programma van de C.V.P.-formateur. De Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Beeldverhalen 2, 5 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 13 Feuilleton 5 Radio en t.v6 Kunst 6 Beurs 7 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Luidsprekers 8 Ferdinand 8 Sport 9 t/m 13 Topsy 14 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Voornamelijk in de avond en nacht nog plaatselijk buien. Morgen over dag ook enkele opklaringen en overwegend matige wind tussen noordwest en west. Iets minder koel. Volledige weerrapporten op pagina twee. Morgen koel maar wat meer op klaringen. Middagtèmperatuur 16 tot 17 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Iets minder onaangenaam strandweer door meer opklaringen. katholieke partij afgevaardigden deden het vrijwel unaniem, met 514 voor en drie onthoudingen. Bij de socialisten bleek ook tweederde voor een nieuwe rooms-rode coalitie. Die meerderheid van 672 tegen 356 afgevaar digden met veertien onthoudingen verborg echter het feit, dat de Vlaamse en Brusselse afgevaardigden hun Waalse collega's hadden overstemd. Onder de Waalse socialisten bleek immers een meerderheid tegen deelneming aan de re gering. De socialistische partijvoorzitter beloofde dat het nieuwe bewind zijn eer ste aandacht aan Wallonië zal besteden. Van Franstalige kant beweert men im mers, dat de vroegere regering Lefèbre alleen aandacht had voor de Vlamingen, met name door de strenge wetgeving op taalgebied, die deze regering er door dreef. Dit gevoel aan Waalse kant had de oude coalitie een verlies van 39 zetels be zorgd in de verkiezingen van mei en het liberale verkiezingscijfer meer dan ver dubbeld. Deze Franstalige steun aan de liberale partij maakte ook, dat de eerste poging van formateur Harmei mislukte. De liberalen weigerden mee te doen aan een regering op brede basis. Zij eis ten eerst verwatering van de taalwetten van de regering Lefèbre, vooral voor de verplichte tweetaligheid in Brussel en het verplicht gebruik van Nederlands in Vlaanderen. Hierdoor mislukte een coali tie van katholieken en liberalen, zodat te rugkeer van de oude ploeg de enige kans bleef, hoewel door de stembusverliezen de tweederde meerderheid verloren was ge gaan, die nodig is voor het belangrijkste programmapunt: de grondwetwijziging. Behalve de partijen zullen ook veelal dezelfde personen terugkeren. In elk ge val geldt dit voor Spaak. De kans dat de aftredende premier Lefèbre nog een portefeuille krijgt, acht men aanzienlijk geringer, omdat hij vooral gebruikt wordt als zondebok voor de stembusverliezen. De Alkmaarse tandarts J. P. Kokkers helpt geen patiënten met een baard meer, of dat nu fondspatiënten zijn of particu liere patiënten. Dat heeft hij gezegd tegen de 21-jarige F. Plas uit Alkmaar, die in Amsterdam studeert en die al drie jaar lang een keu rig verzorgd ringbaardje draagt. „Laat eerst uw baard maar afsche ren", kreeg de student te horen toen tandarts Kokkers in de wachtkamer de volgende patiënt kwam halen. De heer Plas kon gaan en de op hem volgende patiënt werd geholpen. De student, die er niets van begreep omdat de tandarts nooit eerder bezwaar tegen zijn baard had gemaakt, liet het er niet bij zitten. Hij wendde zich tot het ziekenfonds van Alkmaar en omstreken. Daar vertelde men hem dat men al eer der een klacht van een baarddragende patiënt over tandarts Kokkers had gehad. Men adviseerde hem een brief naar het bestuur van het ziekenfonds te schrijven. De directie en het bestuur van het zie kenfonds nemen de zaak intussen niet al te hoog op. „In Noord-Holland is het tandartsentekort in verhouding tot de be volking neg groter dan elders in het land en het is dus niet onmogelijk dat een me dewerker van ons fonds tijdelijk door overwerktheid verhoogd prikkelbaar is", 1 zo zei men ons. Een 49-jarige man in Tilburg wordt er van verdacht tijdens een vechtpartij in zjjn woning aan de Hoevenseweg zaterdagmid dag zijn 68-jarige kostganger E. C. Timmer mans met een broodmes dodelijk in het hart te hebben getroffen. De gehele ochtend reeds hadden de man nen, die al vroeg onder invloed van drank waren, onenigheid gehad. Rond half één, nadat de verdachte een boodschap had ge daan, wachtte de kostganger hem in de woning met een kapot bierglas in de hand op. Nadat hij de ander daarmee in het ge zicht had geslagen begon een gooi- en smijtpartij, waarbij de gehele inventaris van de woning tot een ruïne werd. Na het glas greep de kostganger een bierfles, de verdachte een broodmes. In de hitte van de strijd moeten toen de fatale steken zijn gevallen. Een andere kostganger in de woning had zich buiten het strijdgewoel gehouden, we tende dat de kostganger een gevaarlijke vechter was. De 25-jarige matroos C. Bergmans uit Scheveningen is zondagmorgen bij een brand op de Groninger coaster „Saba" in de haven van Londen om het leven ge komen. De brand brak 's morgens om half vijf uit op het achterschip en zou veroorzaakt zijn door onachtzaamheid van de beman ning. De 525 ton d.w. metende kustvaar der van de rederij Saba te Groningen was uit Zaandam in Londen aangekomen om stukgoederen te lossen. Het vuur werd pas omstreeks half acht 's morgens be dwongen. Het halve achterschip brandde uit. Drie inwoners van Holten, een jonge man, een jonge vrouw en een kind, zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een verkeersongeval op de weg van Holten naar Raalte. Even buiten Holten is de auto, waarin zij zaten, op onverklaarba re wijze op de linkerweghelft gekomen, waar de wagen frontaal in botsing kwam met een vrachtauto. De chauffeur van de vrachtauto bleef ongedeerd. De vader van de jeugdherberg op Schiermonnikoog, de 42-jarige heer A Balk, is zaterdag bij een rit per jeep over het strand om het leven gekomen. Tijdens de rit reed hij tegen een over het strand gespannen nylondraad, waardoor een slagader aan de hals werd doorgesneden Op de Vierhuisterweg tussen Harkema- Opeinde en Surhuisterveen is zaterdag nacht om kwart voor een de 53-jarige voeger Geert Scholte uit Surhuisterveen dood langs de weg gevonden. De man was aangereden door een auto, die na het on geluk is doorgereden. De politie speurt naar een vermoedelijk blauw overgespo ten oude personenauto, die van voren be schadigd moet zijn. De Haarlemse schilder Kees Verwey heeft onlangs het portret voltooid van de dichter A. Roland Holst. De foto toont een deel van het doek. In het museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam zijn het schilderij van Kees Verwey en de portret-kop, die Char lotte van Pallandt naar de dichter boetseerde, sinds vanmorgen tezamen 'geëxposeerd. Het museum Boymans verwierf in 1963 een van de eerste gietsels in brons van deze kop. Zondagavond laat is door onbeken de oorzaak de 55-jarige wielrijder M. Weyters uit Tilburg op het Moleneind in botsing gekomen met een hem tegemoet komende personenauto. De man werd zo ernstig gewond, dat hij kort na aankomst in het ziekenhuis is overleden. Terugkerend van zijn werk in een zui velfabriek is de 58-jarige Gerardus Cox in het Noordlimburgse plaatjse Bergen vlakbij huis om het leven gekomen, toen hij al fietsend plotseling de rijksweg overstak en daarbij door een Engelse militaire auto werd aangereden. De 39-jarige mevrouw W. Bril-Habing uit Vennoord, gemeente Sleen (Drente), is zondagochtend overleden nadat de auto waarin zij meereed in het stadsdeel Woensel te Eindhoven in botsing was ge komen met een andere auto. In een ziekenhuis in Den Haag is over leden de tachtigjarige heer L. van der Kruk uit Loosduinen, die zaterdag in Loosduinen door een auto was aangere den en ogenschijnlijk slechts licht ge wond. Vlak over de Duitse grens ter hoogte van Venlo is zaterdag een sportwagen met vier Nederlanders tijdens een tripje verongelukt. Een van de inzittenden de 23-jarige M. Faessen uit Venlo is in het ziekenhuis van Duelken aan de opgelopen verwondingen bezweken. Om bij zijn vader te zijn, die aan de overkant van de straat met iemand stond te praten, liep de vierjarige Henk Pinkert zaterdagmiddag de rijweg in Markelo op. De kleine werd gegrepen door een auto en overleed kort na aankomst in een zie kenhuis in Hengelo. Goethe Er zal nooit een tijd komen, waarin 't gezonde verstand populair wordt. SAIGON (Reuter en A.F.P.) Voor het eerst zijn zaterdag in Noord-Vietnam Russische luchtdoelraketten van het type „sam" gebruikt. Zestig kilometer ten westen van Hanoi is daarmee een Ameri kaans jachtvliegtuig neergeschoten. Dit werd van Amerikaanse zijde meegedeeld. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Defensie deelde zondag mee, dat er nooit zekerheid had bestaan dat de vijf raketbases bij Hanoi operatio neel waren, wel dat ze in betrekkelijk korte tijd operationeel konden worden ge maakt. De bases bevinden zich op onge veer 25 kilometer van de Noordvietname- se hoofdstad. De raketten zouden een be reik hebben van 56 kilometer. Amerikaanse mariniers en Zuidvietna- mese militairen, gesteund door Ameri kaanse hefschroefvliegtuigen en Zuidviet- namese jonken hebben zondag een lan ding uitgevoerd op een eiland, elf kilome ter ten noorden van Tsjoe Lai. Ze kam den het uit op zoek naar guerrillastrij ders. Het eiland was tevoren door mari neschepen zwaar beschoten. De operatie, een van de grootste ge combineerde acties van de strijd in Viet nam tot dusver, begon bij het aanbreken van de dag. 's Avonds was behalve een aantal gedode of gevangen genomen guerrillastrijders een aanzienlijke hoe veelheid wapens buitgemaakt. De 200.000 leden van de Japanse vak bonden van spoorwegpersoneel, in dienst van particuliere spoorwegmaatschappijen hebben besloten het werk neer te leggen als de Verenigde Staten Hanoi zouden bombarderen of kernwapens in Vietnam zouden gaan gebruiken. Op de conferentie van gouverneurs van de vijftig Amerikaanse staten, die in Minneapolis bijeen zijn, heeft de repu blikeinse gouverneur van Oregon, Mark Hatfield, voorgesteld, dat de V.S. open lijk verklaren, dat zij een resolutie van de Verenigde Naties tot een staken van het vuren in Vietnam aanvaarden en dat zij ernaar zullen handelen zodra de V.N. deze resolutie kunnen toepassen. Blijkens een mededeling van de directie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen n.v. te Velsen aan haar personeel, zijn de recente wijzigingen in de collectieve arbeidsovereenkomst voor de papierindustrie officieel door de Stich ting van de Arbeid goedgekeurd. Dit betekent, dat de wijzigingen, die ten aanzien van de volcontinudienst, welke per 1 oktober voor één papiermachine zal worden aangevangen, in de nieuwe c.a o. zijn opgenomen en derhalve voor het vierploegenpersoneel een beloning van 60 uur betaling voor 40 uur arbeid inhouden. Joegoslavië heeft zijn muntsoort de dinar gedevalueerd. De wisselkoers die vrijdag nog 750 dinar per dollar (pl.m. 3,60) bedroeg is met ingang van vandaag gebracht op 1250 dinar per dol lar. De per 1 juli ingevoerde toeristen- koers van 1000 dinar voor een dollar komt hiermee te vervallen. Een en an der is het gevolg van het aanvaarden door het Joegoslavische parlement van een veertigtal nogal ingrijpende econo mische hervormingen. Door een algemene herziening van de prijzen zullen voorts de kosten van le vensonderhoud voor de Joegoslaaf met ongeveer 24 percent omhoog gaan, die echter zullen worden gecompenseerd door loonsverhogingen. Vice-premier Boris Krajger verklaarde zaterdag voor het parlement dat de prijs verhogingen Joegoslavië in staat zullen stellen zijn handel met het buitenland „on der normale economische omstandighe den" uit te breiden door uitschakeling van de ongelijkheid tussen de prijzen op de binnenlandse en de wereldmarkt. Tot de andere maatregelen behoren li beralisatie van de buitenlandse handel en vermindering van de douanetarieven tot een gemiddelde van 10,75 percent (te genover het oude gemiddelde van 23 per cent). Hierdoor moeten omstandigheden worden geschapen voor volledige aanslui ting van Joegoslavië bij de Algemene Overeenkomst inzake tarieven en Handel, de GATT. Met ingang van 1 januari 1966 zal er een zg „nieuwe dinar" worden uitgege ven die gelijk is aan honderd oude di nars, te vergelijken met de „nieuwe frank" in Frankrijk die honderd oude franken waard is. De twee soorten dinar zullen gedurende vier tot vijf jaar naast elkaar bestaan. De wijzigingen hebben tot doel het Joe goslavische economische stelsel te stabili seren en te moderniseren. Naar verwach ting zal de produktiviteit erdoor worden gestimuleerd, alsmede verbetering van do kwaliteit der goederen. Het ingrijpen van de staat in de economie wordt beperkt, in het bijzonder ten aanzien van de prijs- beheersing. Bepaalde ondernemingen, waaronder die welke voor de buitenland se handel over buitenlandse valuta be schikken, zullen hun financiële middelen vrijer kunnen gebruiken. De Beverwijkse politie heeft zaterdag nacht omstreeks drie uur een Duitser aangehouden, die na het gebruik van al coholhoudende drank zich te buiten was gegaan aan het vernielen van spiegelrui ten op de Plantage. De zaken van Simon de Wit en D« Gruyter moesten het ontgelden. De Duit ser vernielde daar voor een totaalbedrag van 2800. De man, die zonder vaste woon- of verblijfplaats is, werd door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1