Pressiegroepen aan de kaak in de VS gesteld Boeren langs IJssel willen steun HET WEER Koude en regen jagen tal van vakantiegangers naar huis Kans op zomers weer in augustus is niet groot REM-zaak wordt geseponeerd Staking in Athene voor Novas grote krachtproef Senator Fulbright doet boekje open Haarlemse scholier is al ruim een week verdwenen Ook over de grens... Willem Barendsz voor 10 min naar Zuid-Afrika Boekestein toch naar Go Ahead Konstantijn ziek Gemeentebestuur van Beverwijk bracht bezoek aan Jongensstad SWIEBERTJE, DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 - Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Regen en wind Aan het strand Trots Het woord is aan «ÉSH" ia* Ziek BROMSNOR, SAARTJE, de BURGEMEESTER en de FREULE op 2 augustus voor onze abonnees in het OPENLUCHTTHEATER IN BLOEMENDAAL. Zie de nadere mededelingen op pagina 4. 50e JAARGANG NUMMER 221 DINSDAG 27 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (AP). - Belangrijke commerciële ondernemingen en bepaal de organisaties in de Verenigde Staten proberen druk uit te. oefenen op het buitenlandse beleid van de Verenigde Staten. Fulbright, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft de bandenfabriek Goodyear beschuldigd van verspreiding van rechts-extremistisch propagandamateriaal bij zijn verkopers in een campagne tegen de concurrerende bandenfabriek Firestone. Firestone was van plan een fabriek in Roemenië te bouwen. Bij dit project was een bedrag van 50 miljoen dollar gemoeid. Maar de politieke druk die op de onder neming werd uitgeoefend werd zo groot, dat zij vreesde'in eigen land economische verliezen te lijden, als ze het Roemeense Enkele plaatsen op de Veluwe heb ben zoveel regen te verwerken gehad dat de straten blank staan. Hier een beeld uit Oldebroek, dat voor zich zelf spreekt. De veehouders langs de IJssel heb ben de eerste wrange vruchten ge plukt van de verschrikkelijk natte eer ste helft van het jaar 1965. Volgens het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité is het sinds mensenheugenis niet voorgekomen dat de landerijen langs de IJssel vanaf het vroege voor jaar practisch voortdurend onder wa ter hebben gestaan. Vele veehoude rijen hebben tot op de dag van van daag geen sprietje gras kunnen oogsten en hun koeien niet kunnen laten wei den. Daardoor hebben zij voor de win ter geen voorraad voer kunnen vor men. Het is, zo zegt het comité, dan ook dringende noodzaak dat de rege ring hier op de een of andere manier te hulp komt. Te denken valt aan ren teloze voorschotten. Nog deze week zal deze urgente kwestie aanhangig wor den gemaakt bij het Landbouwschap. Ook elders in ons land heeft de land bouw te lijden van het abominabel slechte weer. Meer hierover treft u aan op de pagina economie en finan ciën. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 8 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Ferdinand 4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 5 Radio en t.v7 Kunst 7 Feuilleton 8 Economisch nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Luidsprekers 10 Sport 11 Topsy 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met tijde lijk enige regen. Matige tot krach tige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Koel en wisselvallig door nieuwe storingen. Veel wind uit het zuid westen. Middagtemperatuur 16 tot 17 graden. Zeewater. 16 graden. VOORUITZICHTEN: Onbestendig en koel. De zomer van 1965 is tot nu toe een van de slechtste drie sinds bijna 125 jaar. Het lijkt waarschijnlijk dat De Bilt tot 1 augustus maar drie zomerse dagen met temperaturen boven de 25 graden zal meten. De periode juni-augustus is daarmee even slecht als in de zomers van 1956 en 1962, die tot de allerslechtste zomers behoren sinds het begin van de waarnemingen in 1848. Van 1 juni tot nu waren 45 dagen kouder dan normaal. De koude en de forse regenval van de afgelopen vakantieperiode doen zich ook voelen in de Nederlandse toeristencen tra langs de kust. In de badplaatsen aan de Noordzee zijn in tegenstelling tot an dere jaren, met name in tegenstelling tot vorig jaar, vele kamers- vrij. In Zand- voort, Scheveningen en Noordwijk is de toeristeninvasie ingedamd, het aantal toe risten is twintig percent minder dan vori ge jajen. De Horeca vreest nog vele an nuleringen als het weer zich niet plotse ling verbetert en daarop bestaat weinig kans. De hevige regenval van het afgelopen weekeinde heeft vele kampeerders langs het Veluwemeer verdreven. Zesduizend van hen zijn in de loop van gisteren ver trokken. Rijksweg 15 bij Hardinxveld Sinds vorige week maandag is de 15- jarige scholier Theodorus Willem Sluy- mer uit Haarlem spoorloos verdwenen. Opsporingen van de Haarlemse politie, die ook alle andere politieposten, als mede de grensposten om opsporing heeft verzocht, hebben geen resultaat opgele verd. De jongeman is vorige week maan dag na een onenigheid met zijn ouders vertrokken. Zijn signalement is als volgt: lengte 1,75 meter, normaal postuur, donker blond haar. Hij is gekleed in een zwart ribfluwelen jasje, een grijs zwarte pantalon, zwarte schoenen en sokken, een donker grijsblauw over hemd en een kort zwart windjack. Bij zijn vertrek had hij twee tran sistorradio bij zich. Degenen die Theodorus Willem Sluy- mer aantreffen wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Haarlem (telefoon 02500-1535Q) of met de plaatse lijke politie. werd gisteren overspoeld door een mod derstroom en was geruime tijd voor het verkeer onbruikbaar. Honderd uur zontekort De maanden mei, juni en juli hebben een tekort van honderd uren zon ge bracht .Verleden jaar scheen in De Bilt de zon in mei, juni en juli 630 uur, nu 525 uur. Ook de temperatuur is bijzon der ongunstig geweest. Van 1 juni tot nu (57 zomerdagen) bleven 45 dagen kouder dan normaal. Van Schiermonnikoog tot Cadzand hou den zes waarnemers dagelijks aantekenin gen van het strandweer. Hier 'komt men op slechts tien twaalf dagen met'goed tot fraai strandweer. De overige 45 dagen waren matig, of vaak slecht. Ook de regenval is groot. Maar dit is niet iets van de laatste weken. Deze af wijking is in april al begonnen. De perio de van 1 januari tot 1 augustus is in grote delen van ons land zeker in tweehonderd jaar niet zo regenrijk geweest. De Bilt komt op ruim zeshonderd millimeter (nor maal vierhonderd). Het record stond op naam van Hoofddorp, waar 556 milli meter viel in het jaar 1756. Geen illusies Voor augustus mogen wij statistisch ge zien geen illusies hebben. In de laatste honderd jaar kwam het slechts tweemaal voor dat na een slechte juni- en julimaand augustus plotseling warm, zonnig en zo mers werd. Dit was in 1898 het geval toen De Bilt tot 1 augustus nog maar vier zomerse dagen had genoteerd en de augustusmaand zelf tien zomerse dagen opleverde. Noodweer heeft verscheidene streken van Noord-Italië getroffen. Er werd veel schade aangericht. In Cremona werden daken van de huizen gerukt en bomen ontworteld. Bij Verona werd een dak van een fabriek door een windhoos vernield. Montefalcone is door een hevig onweer, dat enkele uren aanhield, geteisterd. Schepen in de haven werden beschadigd. Bij Brescia zijn twintig boerderijen beschadigd. Veertig mensen liepen bij dit alles min of meer ernstige verwondingen op. Het Italiaanse eiland Sardinië blakert in een verzengende hittegolf. Het kwik steeg er maandag tot een hoogte van 46 graden Celsius. Een deel van Joegoslavië beleefde maandag de heetste dag van dit jaar. De temperatuur in Belgrado was op een gegeven ogenblik 38 graden Cel sius. In het w.esten van het land was het echter veel koeler. Het noordoosten van de Verenigde Staten wordt geteisterd door een onge kende droogte. Het watergebrek is er op vele plaatsen alarmerend. Nood maatregelen worden voorbereid. De Amerikaanse staten Tennessee er. Kentucky hebben te lijden van zware overstromingen, die een gevolg zijn van hevige regenval. Er zijn zeker vijf mensen omgekomen. Veel vee ver dronk in de snel stromende buiten de oevers getreden rivieren. Grote delen van Chili zijn van de bui tenwereld afgesneden door de gevolgen van zware sneeuwval en hevige slag regens. Talloze gezinnen verloren in het noodweer have en goed. Vele we gen zijn door lawines versperd. Er is een hulpdienst ingesteld. Het eiland Formosa is getroffen door een wervelstorm. Zeker zes mensen werden daarbij gewond. Huizen en openbare gebouwen liepen schade op. Een herhaling deed zich voor in 1944, toen augustus ook uit de slof schoot met vijftien zomer- en drie tropische dagen. Op 23 augustus 1944 werd zelfs de warm ste dag in ons land gemeten met 38 gra den celsius, waargenomen op het KNMI- weerstation te Warnsveld bij Zutphen. Maar, zoals gezegd is, dit waren uitzon deringen. Zodra het zeker is dat de installatie van de REM in Nederland niet meer zal kunnen worden gebruikt, zal afgezien worden van verdere vervolging in de zo genaamde REM-zaak. Dit heeft de offi cier van Justitie en hoofd van het arron dissementsparket te Amsterdam, mr. dr. J. F. Hartsuiker, vanochtend medege deeld. Hij heeft zijn besluit genomen naar aan leiding van een namens de verdachten in deze strafzaak ingediend verzoek tot het seponeren van de zaak. Daarbij hebben de verdachten (elf buitenlanders en een Nederlander) plechtig verklaard dat zij zich in het vervolg zullen onthouden van het uitzenden naar Nederland en voorts hebben zij hun volle medewerking toege zegd bij het uitoefenen van toezicht bij het demonteren en wegvoeren van de installatie. project uitvoerde. Daarom werd afgezien van het plan. Een rechts-extremistische Amerikaanse organisatie de „Young Americans for Freedom" zou de hoofdschuldige zijn van de pressie- en boycotcampagne tegen Firestone. Ook senator Mike Mansfield, leider van de meerderheidsfractie in de Senaat, zei verbaasd en teleurgesteld te zijn over het feit dat Firestone's onderhande lingen met Roemenië' waren mislukt. Hij verklaarde dat die mislukking een gevolg was van pressie in de Verenigde Staten. President Johnson heeft nu zijn onder minister van Buitenlandse Zaken George Ball verzocht een onderzoek in te stellen. Het Witte Huis is zeer ontstemd over de ze gang van zaken. Het plan van Fire stone om een rubberfabriek in Roemenië te bouwen werd gezien als een politieke zaak van groot nationaal belang voor de Verenigde Staten. De „Jonge Amerikanen, die voor vrij heid zijn", hebben inmiddels een commu niqué uitgegeven waarin ze zeggen bijzon der trots te zijn op de rol die zij in de ze zaak hebben gespeeld. Ze vonden Ful bright slecht geïnformeerd. Een woordvoerder voor Firestone zei dat zijn maatschappij had overwogen de rubberfabriek in Roemenië te bouwen. Maar het project werd terzijde gelegd uit vrees dat communistisch China toegang zou krijgen tot belangrijke technische kennis. Volgens Fulbright hebben bepaalde Amerikaanse oliebelangen tijdens de Do minicaanse crisis aangedrongen commer ciële pressie op Venezuela uit te oefenen, omdat dit land zich niet achter Washing- tons politiek in Santo Domingo had ge steld. Vermindering van de olie-invoer uit Venezuela zou voordeel hebben opgele verd voor de olie-ondernemingen in de Verenigde Staten. Ambrosius: Als de waarheid schandalig is, zo zij ze schandalig. Zij worde gezegd. Nederland heeft vandaag definitief af gedaan als walvisvarend land. De Neder landse Maatschappij voor de Walvisvaart heeft namelijk haar fabrieksschip de Wil lem Barendsz voor ongeveer tien miljoen gulden verkocht aan een nieuwe Zuldafri- kaanse visserijmaatschappij, de Willem Barendsz Beperk. Van de totale koopsom zal de Neder landse maatschappij echter maar zeg miljoen gulden in contanten ontvangen, omdat de maatschappij een belang zal nemen bij een firma, die het administra tieve en bedrijfsbeheer zal voeren over de Willem Barendsz Beperk. In totaal krijgt de Nederlandse walvisvaartmaat schappij een belang van ruim 40 percent in de nieuwe Zuidafrikaanse onderneming. Zoals bekend ligt het in de bedoeling de kas van de Mij voor de Walvisvaart leeg te maken door een terugbetaling op de aandelen van ongeveer negentig percent. Telstar heeft ach bij de situatie neer gelegd, waarbij Boekestein zal overgaan, naar Go Ahead. De Velser club bleef wei nig anders over, aangezien de commissie betaald voetbal van de KNVB een uit spraak heeft gedaan betreffende de moei lijkheden, die rondom de transfer waren ontstaan. De KNVB oordeelde, dat er geen zware overtreding was geconsta teerd. Boekestein zal dus voor Go Ahead gaan spelen. De transfersom was 20.000. (Van onze correspondent) ATHENE. De algemene 24-uurs staking in Athene leek na enkele uren vannacht weinig succesrijk. De bussen in de hoofdstad reden normaal, water en elektriciteit waren gewoon voorhanden. De regering-Novas had gisteren meege deeld, dat zij de noodzakelijke werkers het staken zou beletten door hen in dienst op te roepen. Dat zal wel ont nuchterend hebben gewerkt. Athene ii» hééft gisterèn nog een rustigè maar on bestemde avond beleefd. Het enige wat iedereen zeker wist, was dat het de warmste avond van het jaar was en dat er geen zuchtje wind kwam. Onbestemd was de avond omdat het fenomeen van een algemene staking zich hier in geen 29 jaar heeft voorgedaan- Toen, in 1936, volgde er binnen korte tijd de diktatuur Metaxas op. Een tweede aan loop ertoe in december 1944, leidde tot de burgeroorlogen. De vooruitzichten zijn dus niet zo flo rissant en de Grieken van wie nu velen met de noodzaak van een stellingneming worden geconfronteerd, zijn er zeker niet een, twee, drie voor te vinden. De radio las eindeloze lijsten voor van organisaties die niet zullen deelnemen. Een elektrische storing niet het gevolg van de staking bij de radio later op de avond, maakte de situatie er niet dui delijker op en de middernachtelijke be richten over een acute darmstoring van de koning en zijn zuster Sophia, riepen nog meer vragen op bij de mensen: toe val of opzet? De vorstelijke lijfarts is in ieder geval met spoed naar het vakantie paleis op Korfu ontboden. Koning Kon stantijn zal wel iets verkeerds te eten hebben gehad. Het is 'dus nog niet duidelijk hoevelen er vandaag in Athene zullen staken. Maar spannender is misschien nog de vraag wat de stakers zullen doen in plaats van werken. Vooral het woord bouwvakkers draagt hier, wat dat betreft, een wereld van dreiging in zich mee. Ze houden al vroeg een demonstratie op het stadhuis plein en die zal zeker niet tot dat plein beperkt blijven. Athene houdt de adem in. Het verloop van deze stakingsdag zal zeker beslis send zijn voor het verloop van de dag van het parlement van donderdag. Dan hoopt de regering-Novas een vertrouwens votum van de volksvertegenwoordigers te krijgen. Advertentie Hedenmorgen heeft het gemeentebë- stuur van Beverwijk zijn belofte ingelost door het brengen van een tegenbezoek aan „Jongensstad". Deze visite geschiedde volkomen onofficieel, dus zonder toespra ken of ander ceremonieel. Wegens vakan tie van burgemeester J. G. S. Bruinsma bestond deze deputatie uit de wethouders W. J. Vessies (loco-burgemeester) A. J Hermes en F. R. W. Kaebisch, die met geheel links Ernie Koster, de veertienja rige burgemeester van „Jongensstad", in dezelfde volgorde op de foto staan afge beeld, die werd genomen op het moment dat zij tijdens hun excursie door dit jon gensparadijs ook het interieur van een der bouwsels ogenschouw namen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1