Leerling-stuurman heeft een moeilijke tijd voor de boeg mm 111 imi KOELKASTEN de vilder 4 COUPONDAGEN ederland Het dubbele einde van „La donna scimmia" Paul van Tienen vlucht naar Spanje Woensdag - donderdag - vrijdag - zaterdag „SPREEKBUIS" CONCLUDEERT: Kansen voor werktuigkundigen gunstiger „Noord-Holland" ramde Amerikaans vaartuig W andelpuzzeltocht door Veisen Havenberichten Herscholing ?VÏ iP^PI TEXTIELSPEC IAALZAAK MARKTPLEIN 21 -IJMUIDEN DINSDAG 27 JULI 1965 5 Gaten in bezetting Bromfietser gewond bij botsing te Beverwijk Jour de Java gaat op 29 juli naar Zweden WEEKABONNEMENTEN of: hoe de hypocrisie het won van een bijtende maar eerlijke film 1/. A CMIraw 4% Charles Boost Enorme koopjes kunt u nu halen in onze stukgoedafdeling. Coupons pyjama flanel - Brabants bont - broekstof - pop lin - peignoirstof - wiegbekleding - be drukte katoen enz. Voor onze bekende haast-voor-niets- couponprijzen. Het is weer zover dat de hogere zee vaartscholen hun leerlingen zijn gaan af leveren aan de maatschappij. Het is triest dat wij, ook na informatie bij enkele rederijen, tot de slotsom moesten blijven komen, dat de adspirant-leerling- stuurman een moeilijke tijd voor de boeg heeft. Dit lazen wij in „Spreekbuis", het officieel orgaan van de Vereniging van Nederlandse Koopvaardij Officieren. De kansen voor de leerling-werktuig kundigen liggen aanmerkelijk gunstiger dan voor de leerling-stuurlieden, zo schrijft dit maandblad. Bij de KNSM bij voorbeeld verwacht men in het komende seizoen maar 30 tot 35 leerling-stuurlie den nodig te hebben. Over de mogelijk heden voor leerling-werktuigkundigen zei een officiële KNSM-woordvoerder: „Wij hebben er nodig, zoveel wij er kunnen krijgen. Er hebben zich al ongeveer 50 A 60 leerling-werktuigkundigen aange meld en die worden bijna allemaal aan genomen." De Holland-Amerika Lijn (officieel nog geen prognose gemaakt) zei officieus, dat men wellicht niemand nodig zal hebben. De redactie van „Spreekbuis" meldt ech ter later te hebben vernomen, dat de HAL pl.m. 20 leerling-stuurlieden zal plaatsen. Over hun toekomstmogelijkhe den is evenwel niets bekend. Bij L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst stelt men dat het gemakke lijk is leerlingen aan te nemen. „Maar het is vervelend om hen, wanneer zij aan hun derde rang toe zijn, weer op de kade te zetten, omdat er in die rang voor hen bij ons geen plaats is." L. Smit en Co wil niet meer leerlingen aannemen dan daarvoor men op langere termijn plaat sen beschikbaar heeft. De inmiddels snel gegroeide „Smit- Lloyd" heeft wellicht weer plaatsingsmo gelijkheden voor beide categorieën. In oktober wil deze maatschappij zeven be voorradingsschepen en één bemannings vaartuig voor booreilanden in de vaart brengen en daarvoor zijn bemanningen nodig. Hetzelfde is het geval bij de Kon. Java-China Paketvaart Lijnen N.V., die de afgelopen jaren de aankomende koop- vaardij-officieren goede mogelijkheden heeft geboden en die ook nieuwbouwplan- nen heeft. De maatschappij „Nederland" verze kerde dat de leerling-stuurlieden, die dit jaar kunnen worden aangenomen (en dat zijn er ongeveer 40) zelfs zeer goede pro motiekansen hebben. Wanneer zij over 10 of 12 jaar aan hun eerste rang toe zijn, valt er, doordat vlak na de oorlog veel jonge kapiteins op de vloot zijn geplaatst en deze gezagvoerders dan aan hun pen sioen toe zijn, ineens een gat in de ho gere bezetting. Daardoor ontstaan nieuwe promotiekansen. Bovendien zijn er voor Naar pas nu bekend is geworden heeft de nieuwe zeesleper „Noord-Holland" van Wijsmuller IJmuiden tijdens de tech nische proefvaart vrijdagochtend in Den Helder het daar afgemeerde Amerikaan se vaartuig „Kyle Anne" geramd. De Amerikaanse boot heeft daarbij een scha de opgelopen van tienduizenden guldens. De aanvaring geschiedde toen bij een draai-manoeuvre van de sleepboot door een technische storing de schroef niet achteruit ging slaan. Aan de „Noord-Holland" was na de aanvaring niets te zien. De sleper, die vrijdag laat in IJmuiden arriveerde, ligt nu te Amsterdam in dok. Hier is sprake van de officiële garantiedokking, zo ver telde de afdeling voorlichting van Wijs muller. Deze garantiedokking gaat voor af aan de officiële overdracht van de „Noord-Holland" aan bureau Wijsmuller. De afdeling voorlichting van Wijsmuller is, naar zij ons mededeelde, pas gisteren in de loop van de morgen op de hoogte gesteld van de aanvaring te Den Helder. Een ieder die zich op die dag in de gemeente Velsen bevindt, kan deelnemen aan een wandelpuzzeltocht op donderdag 5 augustus 1965. De start zal plaats vinden om 19.00 uur op de Westonstraat bij de fietsenstal ling aan het Llmuidense strand. De organisatie van deze wandelpuzzel tocht is in vertrouwde handen van „De Rijmonders". De voorinschrijving vindt tot en met dinsdag 3 augustus plaats bij de V.V.V. Velsen-IJmuiden, aan het IJmuidense Marktplein. De deelname aan dit evenement is gra tis. Dit wordt mogelijk gemaakt door het Zakencentrum Zeebad IJmuiden en de ge meente Velsen. Voor de winnaars van deze puzzeltocht zijn tal van leuke prijzen beschikbaar. Op de Spoorsingel te Beverwijk is gis teravond een bromfietser uit Heemskerk gewond geraakt bij een botsing met een auto. De man reed over het fietspad langs de Spoorsingel en zou op de over steekplaats linksaf naar het fietspad aan de linkerkant van de weg rijden. Hij zag toen te laat de hem achterop komende auto. Auto en bromfiets wer den bij de botsing beschadigd. De brom fietsbestuurder liep verwondingen op aan hoofd en benen. Hij werd in het Rode Kruis-ziekenhuis behandeld en is later naar huis gebracht. rekening van de maatschappij „Neder land" nog twee schepen in Japan in aan bouw. Aan leerling-werktuigkundigen denkt men voor het komende seizoen ook zo ongeveer 40 nodig te hebben. Bij de Kon. Rotterdamse Lloyd is bij na hetzelfde het geval over 3 a 4 jaar. Een dergelijk gat veroorzaakt bij de KRL een grote opschuiving, hetgeen de leerlingen van nu niet onbelangrijk ten goede zal komen. Het normale verloop op de vloot van 10 percent maakt het voor de KRL mogelijk om dit jaar, ook al is dit belangrijk minder dan vorige jaren, toch nog 25 leerling-stuurlieden aan te trekken. Voor de leerling-werktuigkundi- gen zijn er 35 plaatsen bij de KRL, maar dit aantal wordt reeds gedekt door onge veer 30 sollicitaties. De KRL constateert vooral onder de 3e WTK's een groter verloop dan normaal door de aantrek kingskracht van de wal. De promotiekan sen bij deze maatschappij zijn normaal en i.v.m. de opschuiving over 3 a 4 jaar zeker voor de leerlingen van het seizoen 1965-'66 niet slecht. Bij Phs. van Ommeren N.V. zijn voor de komende periode circa 20 leerling stuurlieden en ongeveer 40 leerling-werk tuigkundigen nodig. Bij deze N.V. noemt men de promotiekansen goed, in het bij zonder voor goede krachten. (Wijsmuller IJmuiden heeft ons bij in formatie hieromtrent nog geen cijfers kunnen noemen van de behoefte aan Alle baby's lijken op mij", zei Sir Winston Churchill eens toen iemand een opmerking maakte over zijn „babyface"-op-gevorderde-leeftijd. Een sprekend voorbeeld van het ge lijk van Churchill is het Amerikaan- tje Jerry Steven uit Falkville in de staat Alabama (USA), die vier maanden oud is en wiens mond ge maakt lijkt te zijn voor een grote sigaar. (Telefoto). De aan stal Marion toebehorende Fran se draver Jour de Java zal op donder dag 29 juli a.s. in Malmö deelnemen aan een internationale serie-draverij, waarin in totaal 57.000 Zweedse kronen aan prij zen beschikbaar zijn. Martin Vergay zal Jour de Java rijden. High Life 2 van stal Erna uit Amster dam gaat voor de reeks in augustus te houden internationale draverijen op de Franse baan Enghien naar Frankrijk en zal daar aan verscheidene courses deel nemen. Aan de Europa-bokaal voor vier jarige dravers, die op zondag 8 augus tus te Hamburg wordt verreden, zullen Carlos Pluto met A. Sideris en Lively Rodney met J. van Dooyeweerd deelne men. De afstand van deze draverij be draagt 2000 m. en het prijzenbedrag is 30.000 mark, waarvan er 15.000 zijn be stemd voor de winnaar. Op zaterdag 14 augustus start de 8-jari- ge merry Y.Y.V. met amateurrijder G. K. van der Veen in het criterium van de Europese federatie voor amateurrij ders, dat op de Franse baan Enghien over een afstand van 1600 meter wordt verreden. BHowoooPUPnBOPOBOoonokumyuwpmjMdkMUMVuKk^kj^kjüuumjuoc dteaen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de benrcas op dondov- afrekenen. DB ADMINISTRATIE Maandag kwamen in IJmuiden aan: Arcturus, van Helsinki; Congokust, Lissabon; Jantje Ep- piena, Sornaess, Zaandam; Köln, Antwerpen; Stella Maris, Cardiff; St. Patrick, Dublin; Par thenon, Hamburg; Ruth Lake, Seven Islands, IJmuiden; Hilversum, Savanah; Stegsvig, Oxe- losund; Zaanland, Hamburg; Gerh, Elfring, Stokksund; Birkenstein, Antwerpen; Gerd Wis- kow, Kasko; Atlantide, Worlington, IJmuiden. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Burtonia, van Rotterdam; Randfontein, Antwerpen; Frigo Prince, Kiel, IJmuiden; Andes, Kopenhagen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Nordshell, naar Rotterdam; Maas Londen; Deborah, Lon den; King Fisher, Harlingen; Ammon, Ham burg; Antarctia, Kingslynn, IJmuiden; Erebus, Halmstad, IJmuiden; Bure, Antwerpen, IJmui den; Netherlands Coast, Londen; Schieborg, Mantyluoto, IJmuiden; Zuidpool, Rotterdam; St. Patrick, Waterford; Gea M., Huil; Bomrif, Teignemouth; Stella Maris, Londen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan. Er komen dit jaar 334 leerling-stuur lieden van de scholen, waarvan hoog stens 300 hun vaartijd als leerling kun nen volmaken, becijfert de redactie van „Spreekbuis". Bij het bestaande overschot aan 3e stuurlieden-thans zijn er reeds 75 werkloos-is de vraag of de leerlingen, die nu van school zijn ge komen na het behalen van hun derde rang een rederij kunnen vinden, op zijn minst twijfelachtig, alle optimis tische uitlatingen van sommige rederij en ten spijt. In plaats van hoge werkloosheids uitkeringen ware t e overwegen de slachtoffers faciliteiten te bieden om zich te doen herscholen bijvoorbeeld tot scheepswerktuigkundige. leerling-stuurlieden en -werktuigkundigen Wij hopen er dezer dagen op terug te komen. Red.) AL BIJ ZIJN PREMIèRE in het Festival van Cannes '64 was er sprake van dat „La donna scimmia" van Marco Fer- reri bij zijn normale exploitatie in de bioscopen van een ander, minder gruwelijk einde zou worden voorzien en dat niemand minder dan Vittorio de Sica de opdracht had ge kregen dit veranderde slot aan het werk van zijn collega aan te brengen. Het klonk toen, herinner ik me, vrij onaan nemelijk, ten eerste omdat de oplossing die Ferreri aan het verhaal van de door haar man geëxploiteerde aap-vrouw bedacht had (samen met zijn scenarioschrijver Rafael Azcona) weliswaar shockerend was, maar in de harde opzet van zijn film haast onvermijdelijk kon worden genoemd en tegelijk in het open bestel van de huidige filmerij toch wel acceptabel moest zijn; ten tweede, omdat men zich moeilijk kon voor stellen dat een filmer van het formaat De Sica te vinden zou zijn om te gaan knoeien in andermans werk. Maar het destijds ongeloofwaardig gerucht blijkt werkelijkheid te zijn en wie nu in het Amsterdamse theater De Uitkijk „La donna scimmia" gaat zien, wordt met een geforceerd-gelukldge af loop van een triest verhaal geconfronteerd. Opnieuw heeft de hyprocrisie gewonnen en is het bioscooppubliek voor de zo veelste maal voor onmondig versleten en op tijd tegen al te pijnlijke waarheden beschermd. Misschien herinnert men zich uit de verslagen over Cannes van het vorige jaar met welke bedoelingen Ferreri zijn „Aap-vrouw" heeft gemaakt. Zelf verklaarde hij toen dat hij „La donna scimmia" vrijer had kunnen maken dan zijn vorige films, zonder de voor oordelen die in het algemeen de filmproduktie beheersen, zonder de voorzichtigheid en de compromissen die men ge woonlijk oplegt in naam van het publiek. Hij was toen ken nelijk nog niet op de hoogte van de ingreep die zijn opdracht gevers met betrekking tot zijn film aan het voorbereiden waren en het feit dat een ander dit vuile werkje heeft moeten opknappen, zou er in ieder geval op kunnen wijzen dat hijzelf voor het aanbrengen van veranderingen in het origi neel niet te vinden is geweest. MARCO FERRERI is in zijn roerige carrière steeds een non-conformist ge weest. Langs de omweg van medische studie is hij bij de film gekomen, maar zijn eerste bemoeienissen in die richting hadden weinig siccces err hij -vertrok naar Spanje, waar fcij bevriend raakte met de schrijver Rafael Ancona die van dat ogenblik af zijn scenarioschrijver werd. Uit hun samenwerking ontstond eerst het hier nooit vertoonde „El pisi- to", naar een reeds verschenen roman van Azcona, en daarna „Los chicos", waarin het moderne jeugd-probleem zo radicaal behandeld werd dat de film vroegtijdig ten offer viel aan de censuur. „El cochecito" werd Ferreri's derde Spaanse film die zijn naam internatio naal bekend maakte. Het werd de ver rassing van het Venetiaanse Filmfestival van 1960 en in november '62 kon ook Nederland kennis maken met dit werk en met zijn maker door vertoningen van „Het wagentje" in het Leidseplein Thea ter. Intussen was Ferreri's reputatie al bevestigd in Cannes met „L'ape regina" die opnieuw twee jaar moest wachten op zijn introductie bij het Nederlandse pu bliek. Het thema van die film, de man die de dupe wordt van de vrouw, ondanks haar ondergeschikte positie in de Ita liaanse samenleving, wordt op een enigs zins macabere wijze herhaald in „La donna scimmia", waarin de marktkoop man Antonio Focaccia (Ugo Tognazzi) zijn bestaan en toekomst afhankelijk laat worden van een behaarde jonge vrouw (Annie Girardot) die hij als kermis-at- tractie wil exploiteren. Hij ontdekt het fenomeen in een klooster en als zaken man zonder scrupules onderkent hij on middellijk de mogelijkheden van deze spe ling van de natuur. Hij koopt haar vrij uit haar dienstbetrekking en hij trouwt haar zelfs als er moeilijkheden met de politie dreigen. In een goedkoop „Tarzan"-nummer lan ceert hij het behaarde meisje Maria en het lukt hem tenslotte haar in een strip tease te laten optreden in een Parijse nachtclub. Maar inmiddels heeft Maria haar rechten als vrouw doen gelden en haar zwangerschap onderbreekt naar Focaccia aanneemt slechts tijdelijk een succesvolle tournee. Het loopt alle maal anders, althans in de oorspronke lijke versie, Maria brengt een dood kind i llp&sl?!h.i ;ïs|||piwSr Np Annie Girardot als de aapvrouw in „La donna scimmia". ter wereld en sterft in het kraambed en Focaccia ziet geen andere uitkomst dan de lijken van zijn vrouw en kind te la ten balsemen en, uitgerust met medische verklaringen, in een nieuwe vorm de de aapvrouw te exploiteren. Ferreri noemde zijn film het verhaal van een man die zich handhaaft in het oudste vak ter wereld: het levensonder houd, en alleen met dit extreme einde benadert hij die bedoeling. Het nieuwe einde (van De Sica) introduceert een ander medisch wonder. De vrouw verliest tijdens de zwangerschap haar overtollige haren, brengt een mooi, gaaf kind ter wereld en noodzaakt de man zijn vroeger beroep op te geven en een nuttiger lid van de maatschappij te worden door een eerbaarder handwerk te kiezen. Men kan natuurlijk in deze aan gepaste versie de ironie van de ondanks alles zegevierende vrouw onderkennen en nochtans van mening zijn dat het origine le einde in zijn uiterste bitterheid meer in de geest is van de oorspronkelijke op zet en ook van Ferreri's mentaliteit. De ze mentaliteit als morbide en onmaat schappelijk af te wijzen, betekent een te voor de hand liggende schuilplaats te kie zen tegen de realiteit en daarom heeft iedere nood-oplossing iets schijnheiligs, ook al heeft een De Sica er de hand in. IN IEDER GEVAL heeft Marco Ferre ri gezorgd voor een bijtende satire, waar aan ieder naar eigen inzichten een uitleg geven kan. Zolang slordigheden van de natuur op kermissen of andere wijzen worden uitgebuit, behoudt zijn film een humane en alleszins te verdedigen be doeling die er duidelijk en in al haar konsekwenties uit naar voren komt. Als in „L'ape regina" wordt het eigenlijke thema van de film omspoeld door neven intriges die overbodig lijken maar, zoals Marseille, de tweede stad van Frankrijk, heeft er een enorme par keerplaats van twee verdiepingen bij gekregen, gevestigd in de oude wijk van de havenstad. Van de om ringende huizen zijn nog vele zeven- tiende-eeuws. Op de plaats van de parkeerruimte was in 1925 nog cen gracht. Advertentie kleine vloeroppervlakte grote flessenruimte groot diepvriesvak Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 a.r "v De oud-S.S.'er Paul van Tienen is naar Spanje gevlucht. Sinds enige maanden is Van Tienen, die geen meldingsplicht heeft bij de Utrechtse politie, zoek. Hij heeft dus niet gewacht op de uitslag van een proces tegen hem wegens het ver spreiden van het boek „Adolf Hitier, sein Kampf gegen die Minusseele". In december van het vorig jaar eiste de officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht zes maanden gevangenisstraf tegen de Utrechtse boekhandelaar. De officier sprak toen over dit boek als „politieke pornografie". Het belichaamt het meest schaamteloze anti-semitisme", aldus de officier. Aangenomen wordt dat Van Tienen, dia niet in het bezit was van een Nederlands paspoort in verband met zijn oorlogsver leden, met behulp van een neo-nazistische organisatie over de grens is gesmokkeld. Vermoedelijk heeft Van Tienen een baan aangeboden gekregen door de Belgische ex-leider van de nationaal socialistische beweging Leon Degrelle, die ter dood is veroordeeld en eveneens in Spanje ver blijft. De oud-oostfrontstrijder Van Tienen heeft nimmer onder stoelen of banken ge stoken een neo-nazist te zijn. Hij heeft ondermeer de N.E.S.B. opgericht, de nieuwe Europese sociale beweging, en verder had hij contacten met internatio nale organisaties van oud- en neo-nazi's. Ferreri zichzelf bij voorbaat verdedigd tegen een dergelijk verwijt, het ging hem niet alleen om de man, maar om zijn hele omgeving, de hele maatschappij. Dat die maatschappij het nodig vond zijn zijn film op het laatste ogenblik af ts zwakken, versterkt slechts Ferreri's ach terdocht, waaraan „La donna scimmia" zijn kracht ontleent. Advertentie

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5