Fidel Castro beantwoordt de Spaanse „liefde" voor Cuba niet Spanjaarden op het eiland tot de bedelstaf gebracht Miguel vocht in een vochtige grot tegen ratten en angst 9 Tram schoof auto winkel in Geen vervolging tegen hoofdagent die met gummistok sloeg Modekoningen leggen hef accent op vrouwelijkheid Courrèges: proces tegen Amsterdamse schoenenzaak De nieuwe mode in cijfers Conferentie voor ontwapening in Genève hervat DINSDAG 27 JULI 1965 Rigoreus Bedelstaf Volgeboekt Boterham 500 uren onder de grond Plagiaat Geraamte Russische raketproeven in de Stille Oceaan (Van onze correspondent) MADRID Spanje is een van de wei nige landen dat met wisselend succes het Amerikaanse „verzoek" om Cuba het suikerparadijs van Fidel Castro econo misch te isoleren, negeert. Het onder houdt lucht- en zeeverbindingen met het eiland. Jaarlijks wordt voor 750.000 dol lar verhandeld tussen Spanje en Cuba. Dze betrekkingen met Cuba zijn voor Spanje niet geheel zonder risico's. Het vo rig jaar werd een Spaanse vrachtvaar der, die speelgoed, marsepein, cognac, boeken en olijven naar het eiland bracht door het geschut van twee torpedoboten van Cubaanse opstandelingen die hun basis in M'ami hadden met kogels doorzeefd. De kapitein en twee matrozen werden gedood. Deze aanval op een on bewapend schip veroorzaakte een golf van verontwaardiging in het hele land en had een averechtse uitwerking op de pu blieke opinie die meer dan ooit aandrong op versterking van de banden met Cuba. Fidel Castro. Die banden vinden hun oorsprong in het Spaanse sentiment voor het eiland dat tot 1898 Spaans bezit was en waar de latere overheersers de Spaanse taal, cultuur en levensstijl lieten bestaan. De ouders van Fidel Castro zijn Spanjaarden. De wieg van de Cubaanse dictator heeft in de Spaanse landstreek Galicië op slechts vijftig kilometer afstand van die van ge neraal Franco gestaan. Maar de liefde is niet wederkerig. Want terwijl Spanje geen kans ongebruikt laat om zijn betrekkingen met Cuba te ver beteren, worden een half miljoen Span jaarden die nog in Cuba wonen door Fidel Castro met een veel hardere hand aan gepakt dan welke andere vreemde bevol kingsgroep op het eiland ook. Langzaam komt men er in Spanje ach ter dat de tegemoetkomendheid tegenover Castro betrekkelijk weinig zin heeft. Het is duidelijk dat de Cubaanse dictator in zijn oude moederland de personificatie van het anti-communisme ziet en alleen maar bereid is van de goedgunstigheid van Spanje te profiteren zonder daar iets te genover te stellen. Integendeel, hij windt er geen doekjes om dat hij de Spanjaar den die nog in Cuba wonen tot zijn fel ste tegenstanders rekent. Hij bestrijdt ze daarom met de meest rigoreuze maatre gelen. In een serie artikelen over de ware si tuatie in Cuba heeft een medewerker van het belangrijke Madrileense dagblad „Ya" de vervolging van Spanjaarden in Cuba openlijk aan de kaak gesteld. Hij schrijft dat de Spanjaarden die in Cuba wonen en onmogelijk het eiland kunnen verlaten, de toenaderingspogingen tot het regime van Castro door de Spaanse re gering niet kunnen begrijpen. De grote Spaanse minderheid in Cuba wordt ach tervolgd, vernederd en gevangen gehou den. Alle vreemdelingen, met inbegrip van de Amerikanen, die in Cuba zijn gearres teerd, zijn allang uit hun kerkers bevrijd en hebben zonder grote moeilijkheden naar hun vaderland kunnen terugkeren, behalve de Spanjaarden. Sedert 1959 heeft Castro slechts tien Spaanse politieke ge vangenen vrijgelaten in ruil voor de grote economische steun die hij van Spanje heeft ontvangen. De Spaanse kolonie in Cuba telt 500.000 zielen 123.000 van hen bezitten nog steeds de Spaanse nationaliteit en 150.000 hebben de wettelijke termijn laten verstrijken om hun nationaliteit te behouden zonder het Cubaanse staatsburgerschap aan te vra gen. Dat is wel gedaan door 225.000 in Spanje geboren Cubanen. Voordat Fidel Castro aan de macht kwam bezaten de ze Spanjaarden ongeveer drie miljard dollar. De meeste Cubaanse Spanjaarden zijn middenstanders die de gehele detail handel op het eiland in handen hebben. Ook de meeste ingenieurs, artsen, archi tecten en advocaten in Cuba zijn van Spaanse afkomst. Veel Spaans geld was geïnvesteerd in de tabaksplantages, sui kerfabrieken, weverijen en in de levens middelenindustrie. Fidel Castro heeft bij na het complete Spaanse bezit in Cuba onteigend en genationaliseerd. Ondanks alle beloften heeft hij het half miljoen Spanjaarden nog steeds niet schadeloos gesteld. Trouwens, als deze schadeloos stellingen ooit zullen afkomen dan zal dit op afbetaling gebeuren in Cubaanse pesos die op de wereldmarkt niet genoteerd staan. De grote Spaanse kolonie in Cuba is dan ook volkomen geruïneerd. De Spanjaarden die het slachtoffer zijn geworden van de onteigeningspolitiek van Castro zijn tot weinig meer dan de be delstaf veroordeeld. De medewerker van „Ya" stelt dit met klem. Op de Cubaan se legatie in Madrid werd dit echter te gen uw correspondent met evenveel klem ontkend. Volgens een woordvoerder van deze legatie kunnen de Spanjaarden in Cu ba zeer goed leven van de herstelbetalin gen die zij van Castro ontvangen. Wat hiervan waar is, kan men in het midden laten. Een feit is dat de meeste van degenen in Cuba die nog de Spaanse nationaliteit bezitten, willen repatriëren naar het moederland. Spanje is bereid hieraan alle medewerking te verlenen, maar stuit daarbij op een pertinente wei gering van Cuba, dat de Spanjaarden niet kan missen. Daardoor is het Spaanse plan om een serie repatriantenschepen naar Havana te sturen nooit uitgevoerd. Tot nu toe is slechts aan tien percent van de 123.000 Spanjaarden in Cuba toe gestaan het land te verlaten. Op de wacht lijsten bij het Cubaanse immigratieinsti tuut en het Spaanse consulaat in Havana staan de namen van bijna 100.000 Span jaarden die de wens te kennenhebben gegeven naar het Iberische schiereiland terug te keren. Dit geeft aanleiding tot de meest tragi sche voorvallen, zoals dat van drie oude Spanjaarden die aanvankelijk toestem ming hadden gekregen om te repatriëren, maar van honger en uitputting in Cuba stierven, omdat het immigratieinstituut op het laatste moment hun reis verbood. De Spanjaarden die wel toestemming krijgen om naar huis te gaan worden de grootste moeilijkheden in de weg gelegd. De enige manier waarop zij Cuba kunnen verlaten is per vliegtuig. De Spaanse lucht vaartmaatschappij Iberia onderhoudt een wekelijkse vlucht tussen Madrid en Ha vana en de Compania Cubana de Avia- cion vliegt hetzelfde traject elke twee we ken. De grote straalvliegtuigen waarmee de ze vluchten worden gemaakt zijn voor de rest van dit jaar volgeboekt. Het biljet kost driehonderd dollar en moet door de repatrianten in dollars worden betaald. Maar het bezit van Amerikaanse dollars is in Cuba strafbaar, zodat iedere Span jaard die naar huis wil gaan een serie manipulaties moet uithalen, voordat hij zich van een plaats in een vliegtuig naar Madrid kan verzekeren. Betaalt hij met in dollars omwisselbare Spaanse pesetas dan wordt dit zo weinig op prijs gesteld dat hij zich een plaats onderaan op de wachtlijst moet getroos ten. Als hij convertibele Canadese dollars of Zwitserse francs weet te bemachtigen dan mag hij erop rekenen dat hij vrijwel onmiddellijk kan vertrekken. Bovendien mag iedere Spanjaard die uit Cuba ver trekt niet meer meenemen dan de kleding die hij draagt, plus een verschoning. Het meenemen van sieraden is verboden. Bij het vertrek worden de Spanjaarden op het vliegveld van Havana zelfs hun trouwrin gen ontnomen. Na deze lijdensweg krijgen de repa trianten in hun vaderland een goed on derkomen. In Spanje worden zij opgevan gen door het internationale vluchtelingen comité. Deze organisatie heeft hun ver zorging opgedragen aan de Spaanse „ca ritas" en aan „auxillio social", de ge meentelijke dienst voor sociale zaken van Madrid. Deze zorgen voor goedkope huisvesting en betalen aan elke vluchteling zesender tig pesetas per persoon per dag uit, ge durende de eerste twee weken van hun verblijf in Spanje. In de lokalen van „auxillio social" kunnen zij gratis maal tijden krijgen. Per dag maken daar ruim zeshonderd gerepatrieerden gebruik van. Als zij een eigen bedrijf willen begin nen geeft „Caritas" hun een renteloos voorschot van 5500. Dit voorschot wordt door de staat gedekt en hoeft bijna nooit te worden terugbetaald. Dit soort voor schotten wordt meestal gebruikt om een bar in Madrid te openen, hetgeen in de Spaanse hoofdstad nog steeds een goede commercie is. Het is trouwens niet moei lijk om in Spanje werk te vinden, omdat ook daar een groot tekort aan arbeids krachten bestaat. Veel Cubaanse vluchtelingen verdienen een goede boterham in de internationale filmindustrie die een ongekende bloei in Spanje beleeft. Een groot deel van de ro de Russische opstandelingen in het verhaal „dr. Zjiwago" dat door David Lean in de omgeving van Madrid wordt verfilmd, zijn Cubanen die Fidel Castro zijn ont vlucht. Alles in dit leven is tenslotte be trekkelijk! De verhoudingen met Cuba zijn een ty- Generaal Franco. pisch voorbeeld voor de diplomatie van Franco. Spanje voelt zich verantwoorde lijk voor de actuele situatie in Cuba. Ge neraal Franco kan het onmogelijk eens zijn met internationale inmenging in de binnenlandse problemen van een land. Hij kent het Spaanse karakter en weet dat deze inmenging slechts tot grotere vol harding in het kwaad kan leiden. Dat heeft hij zelf ervaren. Nog nooit heeft hij een grotere en meer enthousias te betuiging van trouw van de zijde van velen van zijn volk beleefd als in 1947 toen de Verenigde Naties besloten hun diploma tieke vertegenwoordigingen in Madrid te rug te roepen. Op dat moment kwam meer dan een miljoen Madrilenen voor het koninklijk paleis in Madrid bijeen om de wereld duidelijk te laten zien dat zij, ook al waren zij het dan niet met Franco eens, geen enkele inmenging in hun eigen problematiek wilden aanvaarden. Zelf heeft Franco eens over de Ameri kaanse Cuba-politiek gezegd dat de La- tijnsamerikaanse ziel zich afsluit voor dwang en elke vorm van pressie. Hij is slechts te benaderen met vaderlijk begrip en onbaatzuchtige steun. Franco is er duidelijk van overtuigd dat Fidel Castro door de Amerikaanse houding in de han den van de Sovjet-Unie en een onver draagzaam communisme is gevallen. Hij wil daar niet aan meewerken en blijft doorgaan de economische en culturele be trekkingen met Cuba te handhaven, on danks het feit dat zijn eigen landgeno ten in Cuba slachtoffers van een ernstige vervolging zijn. Toen een tram van lijn 4 gisteravond in Rotterdam op de hoek van de Nieuwe Bin nenweg en de 's Gravendijkwal door een auto werd aangereden schoof het voertuig uit de rails, schoof naar links over de straat, nam en passant de neus van een geparkeerde auto mee en ramde toen een daarnaast geparkeerde kleine bestelwa gen. Deze voor zich uitdrukkend reed de tram het trottoir op en deponeerde de be stelwagen tenslotte in de etalage van een winkel. De ravage was enorm; de publieke be langstelling zeer groot, maar merkwaar dig genoeg werd er slechts één man niet ernstig gewond. De tram liep nau welijks schade op. Het tramverkeer en ook het wegverkeer moesten echter voor de rest van de avond worden om gelegd. De Amsterdamse officier van justitie mr. J. F. Hartsuiker zal geen vervolging in stellen tegen de hoofdagent van politie, die op maandag 12 juni de 34-jarige kleer maker A. F. van Kinsbergen uit de hoofd stad twee klappen heeft gegeven met een gummiknuppel. De heer Van Kinsbergen die aan één been gehandicapt is, heeft daarbij een gebroken neusbeentje opgelo pen. Hij had aangifte gedaan van mishan deling. Uit het onderzoek dat is ingesteld is mr. Hartsuiker gebleken dat de heer Van Kinsbergen, die naar een brand stond te kijken, niet voldaan heeft aan een be vel om door te lopen en een verzetshou ding aan heeft genomen. Een proces-ver baal dat in verband met het niet opvolgen van het bevel om door te lopen tegen da klaarmaker was opgemaakt is gesepo neerd. (Van onze correspondent) MADRID Onlangs is een zonderling en moedig avontuur geëindigd van een eenzame Spaanse schilder, Miguel Ma taix. Hij heeft om de wetenschap te die nen een zonderling record gebroken. In een tachtig meter diepe onderaardse grot, heeft deze schilder 500 lange uren 21 dagen en nachten lang vrijwillig opge sloten gezeten. Miguel Mataix is een sterke knaap van 24 jaar. Hij is hartstochtelijk bergbe klimmer, abstract schilder, zanger en re bel. Miguel ligt voortdurend met zijn om geving overhoop. Zijn woede schildert hij uit in wilde kleuren. Daarna trekt hij de bergen in waar hij soms dagenlang in zijn eentje blijft. In zijn woonplaats Alcoy in de omgeving van Valencia is hij een zonderling, en om die reden is hij uitgekozen door de Spaanse vereniging van grotonderzoekers voor een experiment: is een man in staat 500 uur, alleen, zonder verbinding met de buitenwereld in de vijandige omgeving van een onderaardse grot vol ongedierte te leven? Kan een man, die opgegroeid is in onze moderne samenleving, ook nog zonder deze gemeenschap leven? Het is l#WWWVWWW#4'WW1/W'WW,IWW,AAIlAAIWWWWWAAA#WWWVWVWWVIA«AA/WVlAAfWVWMVWWVWW»nA/WwJ (Van onze speciale modeverslaggeefster) DE PARIJSE modeontwerpers binden deze week de strijd aan met de progres sieve couturier André Courrèges. Uit pure reactie op diens harde kosmonau tenstijl, zal de wintermode vrouwelijker zijn dan ooit. Dat is de verwachting in de Franse hoofdstad, waar gisteren de modepremières begonnen. Hoewel Cour règes deze keer niet meedoet, zal het de haute couture niet aan opwinding ontbreken. Pierre Cardin, die vorig jaar zijn titel van avantgardist nr. 1 aan Cour règes verloor, belooft met een nieuwtje te komen dat als een bom zal inslaan. Hij lanceert de langste rokken van Pa rijs: tot op de grond. Een vondst die duidelijk bedoeld is als tegenvoeter van de korte rok waarmee Courrèges zoveel opzien baarde. Of Cardin er furore mee zal maken, lijkt twijfelachtig. Welke vrouw zou deze stap terug willen maken? Overigens is zijn stunt een record in de naoorlogse geschiedenis van de haute couture. Zelfs Christian Dior, die in 1947 zijn new look lanceerde, liet nog een stukje vrouwelijk enkel vrij. ER IS NOG EEN naam die wellicht deining zal brengen in de rimpelloze vij ver van de Parijse mode. Dat is die van Emanuel Ungaro. Deze 32-jarige Frans man uit Italiaanse ouders is twee maan den geleden plotseling in het nieuws geko men. Hij heeft zes jaar bij de grote Ba- lenciaga gewerkt en twee seizoenen bij Courrèges. Als modellenmaker. Boze ton gen beweren, dat hij het in feite was die de Courrègestijl ontworpen heeft. In hoe verre dit gerucht juist is, zal vrijdag moe ten blijken als hij zijn première geeft. Er vallen in elk geval twee wonderlijke za ken te constateren. De salon van Ungaro vlakbij de Are de Triomphe lijkt sterk op die van zijn vroegere werkgever. Ook hier witte gordijnen en een in Cour règes (of is het Ungaro) jurkje gestoken receptioniste. Voorts het ontslag van Ungaro en de kort daarop uitgegeven verklaring van Courrèges, dat hij dit seizoen geen col lectie uitbrengt. De roodharige perschef van het huis Courrèges, Ariane Brener (23) - uiteraard in het wit gestoken spreekt de geruchten tegen: „Ungaro is bij ons weggegaan, omdat hij voor zich zelf wilde beginnen. Dat is zijn goed recht. Courrèges heeft zich alleen maar tijde lijk teruggetrokken om zijn huis te reor ganiseren. Hij komt in elk geval voor de lente terug. In de haute couture, ja. Het ging gewoon niet langer zo. Courrèges wordt geïmiteerd en gecopieerd door iedereen. Ze hebben een karikatuur van hem gemaakt." COURREGES HEEFT Asmterdamse schoenenzaak in de Kalver- straat, die imitaite Courrègeslaarsjes ver koopt, krijgt het binnenkort met de cou turier aan de stok. Een boze brief ligt klaar. „We moeten dit wel doen om de mensen een lesje te geven", zegt juf frouw Brener. „Chanel wordt ook einde loos geïmiteerd, maar die kan het niet schelen. Die couture is voor haar ook niet zo belangrijk. Haar huis èn het zijn er nog wel meer drijft op de ver koop van haar parfums. Maar monsieur Courrèges moet het alleen van zijn mo dellen hebben. Daarom duldt hij dit niet. Bij de nieuwe opzet van zijn organisatie die hem voor ogen staat, zullen de inko- momenteel tal pers moeten instemmen met een zekere van processen lopen in Parijs tegen con- controle op hun produktie. fectionairs en kleine boutique's die pla- JUFFROUW BRENER WAS een van de g aat gepleegd hebben. Ook een bekende eersten die zich op straat waagde in een Courrègescreatie. Een ervaring die haar leerde, dat Parijs lang niet zoveel durft als het wel lijkt: „De reacties waren be lachelijk. Ik werd gewoon nageroepen. Vooral door vrouwen; ze vonden het on vrouwelijk en lelijk. Goed voor de toe komst, maar hoe kun je nu iets voor mor gen scheppen als het al voor vandaag zo moeilijk is". Beroemde dames hebben zich intussen achter haar geschaard. On der de klanten telt Courrèges o.m. de hertogin van Windsor, de zuster van mevr. Kennedy, Prinses de Radziwill, premiersvrouw mevrouw De Pompedou, en de dochters Ford. Franse hoedjes uit de nieuwe na- yaars- en wintercollectie van Marie- Christiane. Linksboven: „724", een Florentijnse baret van Italiaans flu weel in een groene kleur. Rechts boven: „723", een creatie van panter- bont, die de onderkant van het haar vrijlaat. Linksonder: „708", een kapje van zachte velours in bruin achtige beverkleur. Rechtsonder: „712", een helmhoedje van bruine vilt, bewerkt met een wit bandje van hetzelfde materiaal. Uit de nieuwe collectie van Jacques Ester el: „Mandrin" uitgevoerd in de „Ligne Cavaliere". Dit sportieve en semble wordt gecompleteerd met een driekanthoed. bbs^ COURREGES ZELF zwijgt intussen in alle talen. Toen ik aanbelde aan zijn toe komstige salon aan de Rue Frangois I vlak naast Pierre Balmain, werd ik door een timmerman opengedaan. Achter in de lege witte ruimte stond Courrèges te praten met een in witte pantalon gesto ken vriendin („Nee bij Courrèges is er geen sprake van een verloofde"). Mijn vraag of ik hem kon spreken, werd door de witte amazone afgewimpeld met „voor het moment niet". PARIJS. De 33 couturiers, die dit jaar een wintercollectie uitbrengen, hebben gezamenlijk 8.000 modellen ontworpen. Hierin is 30 kilometer stof verwerkt. De totale waarde van de creaties bedraagt ruim anderhalf mil jard oude franks. Ruim 5.000 arbeid sters hebben de collecties klaar „ge stoomd". In de week van de Parijse shows laten 250 mannequins en 300 fotomodellen de mode van haar beste kant zien. Ongeveer 750 in kopers uit de hele wereld en 800 par ticuliere klanten keuren en kopen waarschijnlijk de modellen. Tenslotte informeren 750 journalistes hun lezers waar ook ter wereld over het laatste modenieuws uit de Franse hoofdstad. Het grootste aantal ver slaggevers komt uit Frankrijk zelf. Dan volgen Engeland, Scandinavië, Duitsland en Amerika. Ook de landen van achter het ijzeren gordijn be halve Rusland zijn vertegenwoor digd. Nederland vaardigde 25 mode redactrices af. een vraag, die zich steeds meer opdringt nu de mens zich voorneemt de onmetelij ke ruimte te gaan veroveren. Op 4 juli was Miguel Mataix in zijn spelonk afgedaald en werd de toegang verzegeld. Hij had een tent bij zich, eten in blik, butagas, zijn schildersezel en ki lo's verf. Hij was verbonden met de bui tenwereld door een microfoon, die was aangesloten op een luidspreker aan de in gang. Daar hielden de leden van de ver eniging van grotonderzoekers dag en nacht de wacht en al na enkele dagen maakte Miguel hen gek. Hij verloor vrijwel onmiddellijk elke no tie van tijd. Howel was afgesproken, dat hij 's morgens en 's avonds om elf uur iets van zich zou laten horen, kwam zijn stem op de gekste uren uit de luidspre ker. Na vijftien dagen dacht hij dat hij pas een week onder de grond zat. Op dat moment werden zijn boodschappen waardeloos want hij was vergeten zijn microfoon goed op te bergen en die waa verroest door de hoge vochtigheidsgraad in de grot. MIGUEL HEEFT in zijn onderaardse periode vijftien schilderijen gemaakt en hij was boos, dat zijn verf niet droogde. Hij schreef memoires voor een krant en en vocht met ratten en kakkerlakken. Zijn voedselvoorraad werd vanaf de eerste dag aangevallen door ratten. Op de vijftiende dag van zijn verblijf ontdekte Miguel de resten van een menselijk geraamte, sinds dat moment werd hij gekweld door angst. Zijn gas was op en hij zat in het donker met dat geraamte. Maar hij hield het toch vol. Zijn artsen hebben hem zelfs uit de grot naar boven moeten slepen want hij wilde er niet vandaan. Hij voelde zich zo goed, dat hij niet 500 maar 1000 uur ondergronds wilde blijven. Zijn gezondheidstoestand was uitstekend. Hij was alleen snipverkouden. Daar kon niemand iets aan doen, want de doktoren konden zich tijdens zijn verblijf in de grot niet met hem in verbinding stellen om hem aan te raden medicijnen te nemen. De schilderijen, die hij tijdens zijn vrij willige opsluiting heeft geschilderd zijn voor een groot bedrag door een kunsthan del opgekocht. In totaal heeft men hem er meer dan 50.000 gulden voor geboden. Toch weet men nog niet of zij wel da moeite waard zijn, want door de vochti ge lucht in de grot wilde de verf niet dro gen. Dat was zo ongeveer de grootste zorg, die deze moedige schilder geduren de de 21 dagen van zijn opsluiting heeft gekend. GENèVE (Reuter en A.F.P.) Na een onderbreking van negen maanden wordt vandaag in het „Palais des Nations" in Genève de ontwapeningsconferentie her vat. Zeventien landen nemen eraan deel. De hervatting van het overleg is als een verrassing gekomen. Nog geen maand ge leden verklaarde secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties dat hij voortzetting van de conferentie in de na bije toekomst „zeer onwaarschijnlijk" achtte. De nieuwe bijeenkomst is mogelijk ge worden door de ommekeer in de houding van de Sovjet-Unie, die tot voor kort gekant was tegen hervatting van het ont- wapeningsoverleg, speciaal met het oog op de gebeurtenissen in Vietnam. Waar nemers in Genève vermoeden achter de Russische ommezwaai de dringende wens om te verhinderen dat West-Duitsland de beschikking krügt over niet-conventionele wapens. Een verdrag over het tegengaan van de verspreiding van kernwapens zal dan ook een centrale plaats innemen. Spectaculaire resultaten worden niet verwacht. Beperkte akkoorden zouden al een niet onbelangrijk succes vormen. De mogelijkheid bestaat dat de Russische de legatie in de eerste plaats zal streven naar een verdrag dat Bonn in ieder ge val de vervaardiging of aanschaffing van kernwapens zou verbieden. De kwestie van de multilaterale NAVO-kernmacht, die West-Duitsland medezeggenschap zou geven in het gebruik van kernwapens, zou dan voorlopig in de ijskast kunnen blijven. Een ander belangrijk punt dat in Genève zal worden besproken is de uitbreiding van het kernstopverdrag van 1963 tot een verbod van ondergrondse kemproeven. De Sovjet-Unie heeft tot dusver elke vorm van inspectie ter plaatse afgewezen. MOSKOU (Reuter) De Russische re gering heeft proeven van nieuwe ruimte raketten aangekondigd. Aan schepen en vliegtuigen wordt verzocht tussen 28 juli en 15 oktober weg te blijven uit een be paald gedeelte van de Stille Oceaan met een middellijn van 65 kilometer.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 6