Oorlog in Vietnam staat voor een dramatische ontwikkeling Johnson licht vanmiddag Amerikaanse volk in HET WEER Ernstig vermoeden van strafbare feiten, zegt minister van Justitie Mysteries rond aangeboden t.v.-toestel in Santpoort Jam duurder Sigaar voor vuilnisman, oliebad als dank Grote offers aan mensenlevensgeld en materiaal" Landbouwschap wil inventarisatie van waterschade Vuurwerk Zandvoort vanavond uitgesteld Na onderzoek bij „Televizier' W.A. VERWOERD en ZONEN Haarlemmer dankte vrijspraak aan belangrijke getuige Daniel Rops overleden Civiel proces niet doorkruist Heath nieuwe conservatieve leider pagina 5 Okker begon goed in Santpoort pagina 13 Regen Aan het strand Russische slachtoffers SWIEBERTJE UITVERKOCHT. Het woord is aan KOLEN Arnhemse politie achtte aanvankelijk diens verklaring onnodig Berging van Gemini» capsule op t.v. 50e JAARGANG NUMMER 2Zi Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK WOENSDAG 28 JULI 1965 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). President Johnson zal vanmiddag om half zes een persconferentie houden. Die wordt uitgezonden voor de Ameri kaanse televisie. Hij zal dan mededeling doen van de maatregelen waartoe de Amerikaanse regering heeft besloten in verband met de kwestie-Vietnam. De besluiten zijn gisteravond genomen tijdens een bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad van de Verenigde Staten. Het betekent een nog straffere aanpak van de zaken in Zuidoost-Azië, waarvan gisteren enkele voorproefjes werden gegeven: In Noord-Vietnam hebben 46 Amerikaanse jachtbommenwerpers een lanceer basis voor (Russische) raketten verwoest en een andere beschadigd. Drie toestellen van de Verenigde Staten gingen verloren. Vice-president Hubert Humphrey zei gisteren in Minneapolis dat „de Ameri kaanse regering op het punt staat beslissingen te nemen die grote offers aan geld, materiaal en zelfs aan mensenlevens zouden kunnen betekenen". Een nieuwe verbitterde aanval van Peking op het Kremlin doet vermoeden dat recente besprekingen tussen de Russische partijleider Brezjnev en de secretaris generaal van de Chinese Communistische Partij Teng Hsiao-Ping, die ver moedelijk over Vietnam gingen, zijn mislukt. Peking noemt de Russische steun aan Noord-Vietnam „een truc om de wereld te misleiden". De Amerikaanse luchtaanval op Noordvietnamese raketbases zo meldt onze correspondent in Washington, werd gisteravond bekendgemaakt door onder minister van Defensie, Arthur Sylvester. Aan de hand van een grote kaart toonde hij aan, dat de gisteren gebombardeerde lanceerbases niet dezelfde zijn als de een tijd geleden gesignaleerde bases rondom de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. De twee aangevallen mobiele raketbases schijnen slechts kort geleden geïdentificeerd te zijn. Pas nadat afge lopen zaterdag een Amerikaanse straal jager met een raket werd neergeschoten. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Beeldverhalen 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 6 Uit stad en omgeving 4, 5 Langs sluizen en havens5 In de Vishal en op zee5 Kunst 7 Radio en t.v7 Feuilleton 9 Topsy 10 Beurs 11 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veel bewolking met nu en dan regen. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Na het regenfront van vandaag zal een nog actievere depressie morgen weer af en toe regen en een krachtige zeewind veroorzaken. Middagtempera- tuur 17 tot 18 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Nog geen ver betering. DE BOMBARDEMENTEN gisteren wa ren, volgens Sylvester nodig, omdat de twee mobiele bases een gebied bestreken, waarin militaire doelen van primair be lang gelegen zijn. De kransraketbases rondom Hanoi, vijf in getal, bestrijken daarentegen een gebied waarin geen mili taire doelen van hoogste prioriteit voor de Amerikanen liggen. Bovendien, aldus Sylvester, wijst alles erop dat deze vijf bases nog niet functio neren. De onderminister poogde tijdens zijn persconferentie de indruk weg te ne men, dat Washington besloten zou hebben tot grootscheepse vernietiging van alle raketbases in Noord-Vietnam. Een derge lijk besluit zou namelijk onvermijdelijk de speculatie wekken, dat bombardementen op de bevolkingscentra van Hanoi voor de deur staan. Dat is vooral politiek een netelige kwes tie omdat deze bombardementen ten eer- Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft aandacht besteed aan de ernstige moeilijkheden waarin vele land en tuinbouwbedrijven door wateroverlast zijn komen te verkeren. Hierbij is in de eerste plaats gedacht aan die veehouders, die voor een belangrijk deel van hun be drijf zijn aangewezen op het gebruik van uiterwaarden, die als gevolg van de voort durende abnormale waterstand van de grote rivieren sinds het vroege voorjaar permanent onder water staan ofwel sinds dien verscheidene malen overstroomd zijn. Bovendien zijn als gevolg van de overmatige regenval in de afgelopen we ken ook vele andere land- en tuinbouwers in verscheidene delen van het land in grote moeilijkheden geraakt. Het dagelijks bestuur heeft besloten de ernst van de situatie onder de aandacht van de minister van landbouw en visse rij te brengen en hém te verzoeken als eerste maatregel een inventarisatie te doen plaatshebben van de omvang van de schade. ste grotere inmenging van de Noordviet- namezen en wellicht de Chinezen in de Vietnamese oorlog te weeg zouden kunnen brengen, en ten tweede waarschijnlijk scherpe kritische reacties zouden veroor zaken in heel Azië en ook in Europa. VERDER ZEI de onderminister niet veel over de belangrijke vraag, of de gis teren aangevallen bases wellicht bemand waren met Russisch personeel. Algemeen wordt namelijk aangenomen, dat Noord- Vietnam de raketten uit de Sovjet-Unie heeft betrokken en dat deze, vanwege de gecompliceerdheid van de bediening, met Russisch personeel en al geleverd zijn. Als dit zo is, zouden gisteren de eerste Russische slachtoffers in Vietnam geval len kunnen zijn en er is weinig verbeel dingskracht voor nodig om te beseffen dat dit geen positieve bijdrage tot de relaties tussen de VS en Rusland zal betekenen. Ook in Washington is men zich hiervan bewust, maar aan de andere kant heeft de Amerikaanse regering al een tijd gele den aangekondigd dat de aanwezigheid van Russisch personeel in Noord-Vietnam voor de Amerikanen geen reden zal zijn om zich te onthouden van aanvallen op raket bases. President Johnson besprek de situatie nog eens met de Nationale Veiligheids raad, het hoogste college, dat de Ameri kaanse regering kent voor discussies over buitenlandse en militaire politiek. John son had voorts een bijeenkomst met de republikeinse en democratische leiders uit het parlement. Uit alles blijkt, dat de beslissingen over Vietnam genomen zijn, maar alle mede werkers en insiders in Washington zwijgen als het graf. Ze weten wel, dat Johnson over niets meer geërgerd raakt dan over het uitlekken van gegevens, die hij nog niet voor publikatie heeft vrij gegeven. Bovendien is Johnson, de doorgewinter de parlementariër, er altijd op uit eerst de leden van het Congres in te lichten en zich te verzekeren van hun steun, voor dat hij in de openbaarheid treedt. Advertentie Toegangskaarten voor de voorstelling van in het Openluchttheater Bloe- mendaal op 2 augustus a.s. zijn Swiebertje kan zich verheugen op een enorme populariteit binnen enkele uren waren reeds alle toegangskaarten ,voor de voorstelling van maandag a.s. aan onze loketten uitverkocht. Wij zullen proberen met Swiebertje af te spreken, of hij nog een keer in deze vakantie naar het openluchttheater kan komen om een voorstelling te geven voor de kinderen, die nu geen kaarten meer hebben kunnen krijgen. Binnenkort zullen we hierover in de krant berichten. Wij hopen nu maar op goed weer maandag; Swiebertje zal wel zorgen voor een fijne middag. Het vuurwerk dat vanavond om tien uur op het Zandvoortse strand voor de Ro tonde zou worden gehouden, is wegens de slechte weersomstandigheden uitgesteld. Men hoopt nu dat het vuurwerk kan door gaan op 4 augustus. Lessing: Wie nooit zijn verstand verliest, heeft er wellicht geen te verliezen. De heer E. P. H. M. T. Bonman en zijn echtgenote, Valckenhoeflaan 17 te Santpoort, troffen toen ze 's avonds van een uitstapje terugkwamen, een t.v.-mast op het dak aan. De volgende dag kwam een employé van de firma De Mooy uit Haarlem met een t.v.-toestel aan de deur om dat aan te' sluiten. De heer Bouman belde verbaasd naar Haarlem en hoorde van de heer De Mooy, dat hij het toestel ten geschenke zou krijgen. Iemand had erover opgebeld en opdracht gegeven antenne en toestel te plaatsen. De heer Bouman nam toen maar aan, dat hij van de milde onbe kende gever wel meer zou horen, wan neer het toestel eenmaal bij hem thuis stond. Hij bestelde er zelfs nog een tafel tje bij. Toen het toestel geïnstalleerd was, bel de de heer Bouman zijn familie- en rela tiekring af om aan de weet te komen wie de milde gever zou kunnen zijn. Toen niemand hem antwoord kon geven, nam hij, omdat hij voorzag dat hij toch Ook bij Markelo staan de weilanden onder water. Koeien zoeken naarstig naar plekjes, waar ze nog een beetje droog staan. I WW» liojllfexas de rekening van zo tegen de 1100,- ge presenteerd zou krijgen, weer contact op met de leverancier. Enkele dagen later werden het toestel en het tafeltje weer weggehaald. De employé, die zich toen aan de deur meldde, heeft volgens mevrouw Bouman onder meer gezegd dat het kopen van dit toestel voor haar man toch geen bezwaar zou kunnen zijn. Ook zou hij hebben ge rept van een verkoopstunt en nog ge praat hebben over het leveren van een toestel voor 200 of betaling in termijnen. De heer De Mooy zegt het slachtoffer te zijn geworden van een „grap", die helaas maar al te dikwijls wordt uitge haald ten nadele van bloemisten, banket bakker en anderen. Hij had telefonisch opdracht ontvangen van een hem niet be kend persoon, vermoedelijk een vrouw, die zei het echtpaar Bouwman te willen verrassen. De heer De Mooy ontkent dat hier sprake is van een stunt, zoals een och tendblad heeft geschreven. Hij heeft de wagenknecht, die aan het huis van de heer Bouman is geweest, echter op staan de voet ontslagen, ofschoon deze hard nekkig volhoudt dat hij het woord „stunt" niet in de mond heeft genomen. „Een symbolisch ontslag", zegt de heer De Mooy. „Laat de man maar be wijzen dat hij het niet heeft gezegd en laat zijn vakbond maar voor hem opko men. Dan zal de waarheid er wel uitko men. Ik weet anders niet hoe ik mij moet verweren tegen dat geschrijf in het ochtendblad. Als gevolg van de slechte fruitoogst is met ingang van vandaag de jam van drie tot vijf cent per potje duurder ge worden. De huishoudjam eerste soort gaat van 1.10 naar 1.15, die van de tweede soort van 0.81 naar 0.84. De verhogingen zijn gemeld bij het ministe rie van economische zaken. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier). Een inwoner van het Friese dorp Sua- meer kreeg gisteren, toen hij het perso neel van de vuilnisauto een sigaartje aan bood, een oliebad als dank. Er sprong namelijk van het hydraulische systeem van de wagen een olieleiding. Een lange oliestraal spoot met kracht uit het lek en zette de Suameerder van onder tot boven in de olie. Een fraai rozenperk in zijn voortuin werd eveneens met olie over dekt. De oliestraal trof ook het Amsterdamse echtpaar Van Koot, dat met een brom fiets op het trottoir stond te wachten op het wegrijden van de vuilnisauto. Man en vrouw, die een vakantietocht door Fries land maakten, kregen ook een oliebad. Een gemeenteambtenaar zorgde ervoor dat zij van de gemeente geld kregen om nieuwe kleren te kopen. De chauffeur van de vuilniswagen bracht het defecte vehikel naar de ge meentelijke garage in Bergum, maar merkte niet dat er onderweg steeds olie op de weg lekte. Een 25-jarige motorrij der uit Groningen slipte in zo'n olieplas. Hij liep geen letsel op, maar zijn duo passagier werd licht gewond. Dit zijn de gelukkige ouders van de Nieuwzeelandse vijfling, die gisteren werd geboren. Het zijn vier meisjes en een jongen. De 26-jarige moeder en de kinderen verkeren in een goede gezondheid. Het echtpaar Lawson heeft een viswinkel in de stad Auckland. In Arnhem is destijds een verkeerson geluk gebeurd waarbij een politieman om het leven kwam. Een chauffeur uit Haar lem werd schuld aan de dood van de politieman ten laste gelegd. Hij werd door de rechtbank veroordeeld, maar later door het gerechtshof vrijgesproken op grond van de verklaringen van een getui ge (een lid van Gedeputeerde Staten van Gelderland), die zich terstond na het on geluk bij de politie had gemeld. De met het onderzoek belaste politieman had het echter niet nodig gevonden deze getuige te horen. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Singer- Dekker (P.v.d.A.) heeft onlangs over de ze kwestie vragen gesteld aan de minis ter van Justitie, prof. Samkalden. Deze heeft nu geantwoord, dat de met het on derzoek belaste Arnhemse politiefunctio naris inderdaad een fout heeft gemaakt door de getuige, wiens verklaringen voor het hof tot vrijspraak voor de Haarlemse chauffeur leidden, niet te horen. Deze ge tuige had even vóór het ongeluk de ge vaarlijke opstelling van de politieauto ge zien en kende de situatie die tot het on geluk aanleiding heeft gegeven. Daar, al dus de minister, in deze zaak de vraag of de Haarlemse chauffeur onvoorzichtig is geweest, beslissend was, had de politie van de verklaring van deze getuige niet mogen afzien. Dinsdagavond is in zijn buitenverblijf bij Aix-les-Bains, op 64-jarige leeftijd overleden de bekende katholieke schrijver Daniel Rops. Een hersenbloeding maakte een einde aan zijn leven. Daniel-Rops heette Henri Petiot; hij werd in 1901 als zoon van een kolonel geboren. Hij stu deerde geschiedenis en rechten (te Gre noble en Lyon) en was aan diverse gym nasia leraar. In 1944 zegde hij het le raarsvak definitief vaarwel om zich voort aan geheel te wijden aan zijn schrij versloopbaan, die hem even beroemd als schatrijk heeft gemaakt. Hij was tevens hoofdredacteur van het tijdschrift Eccle sia en werd in 1955 toegelaten tot de Académie Frangaise. De universiteit van Montreal benoemde hem tot doctor hono ris causa, in 1964 kreeg hij de Grote Prijs der Franse letteren. Hij was offi cier van het Légion d'Honneur, comman deur in de orde van St. Gregorius de Grote, Het onderzoek bij het weekblad „Tele vizier" in Leiden, dat is ingesteld door de officier van Justitie in Den Haag, heeft aanleiding gegeven tot een ernstig vermoeden van één of meer strafbare feiten, aldus de minister van Justitie, prof. Samkalden, in zijn antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid mr. Berkhouwer (V.V.D.). In het bijzonder is de verdenking gerezen dat in het ar rondissement Amsterdam strafbare fei ten zijn gepleegd. De minister kan hierover geen nadere mededelingen doen, aangezien het onder zoek, waarmee nu de officier van Justitie in Amsterdam is belast nog voortduurt. Minister Samkalden zegt verder dat de Haagse officier van Justitie op eigen ge zag heeft gehandeld. De minister heeft hem geen opdracht gegeven en ook is er vooraf geen overleg geweest tussen de of ficier en de minister. De vijf omroeporganisaties en de stich ting Centraal Bureau voor de Omroep hebben de klacht tegen Televizier op 8 juli bij de officier ingediend in verband met een vermoedelijke overtreding van de Auteurswet. „Televizier" zou een stuk openbaar hebben gemaakt zonder daartoe gerechtigd te zijn. Dit stuk, een „pro grammaschrift", zou één van de omroep verenigingen aan een andere omroepver eniging hebben toegezonden. Het bevatte aanvullingen en wijzigingen in program ma's voor de week van 4 tot en met 10 juli. De minister ontkent dat andere dan jus titiële motieven hebben geleid tot dit on derzoek. De klacht van de omroepvereni gingen was behoorlijk met redenen om kleed. Het onderzoek in het kantoor van „Televizier" in Leiden heeft plaatsgehad met toestemming van een daar aanwezi ge waarnemer van de directie. Op de vraag van de heer Berkhouwer, of de gang van zaken niet in strijd is met de regel dat het Openbaar Ministe rie niet door een strafvervolging tussen beide komt in civiele procedures over za ken van industriële eigendom of aanver wante aangelegenheden zegt de minister, dat hiervan geen sprake is. De officier van Justitie kon er vanuit gaan dat hij zich door het gelasten van een onderzoek naar de klacht hetgeen iets anders is dan het instellen van een strafvervolging niet mengde in een voor de civiele rechter aanhangig rechtsge ding, dat betrekking heeft op een beweer de inbreuk op auteursrecht. Deze inbreuk heeft in een veel eerdere periode en ver moedelijk ook op andere wijze plaatsge had. Het geding had ook een ander ob ject, namelijk buitenlandprogramma's. De Hoge Raad heeft het auteursrecht van het Centraal Bureau op die buiten landprogramma's erkend en beslist, dat het Centraal Bureau dient te bewijzen dat „Televizier" de inhoud van die buiten landprogramma's stelselmatig heeft over genomen. Het ging hier echter om be weerde inbreuken op het auteursrecht in een periode vóór 21 februari 1962. Toen reeds is de dagvaarding in deze zaak uit gegaan. Directe uitzending in augustus De NTS heeft goede hoop dat de Ne derlandse kijkers via de communicatiesa telliet „Early Bird" rechtstreeks heel den van de lancering èn van de berging van een nieuwe Gemini-ruimtecapsule op hun t.v.-toestellen te zien krijgen, waar mee begin augustus de astronauten Gor don Cooper en Charles Conrad acht dagen om de aarde zullen cirkelen. Het rechtstreeks getuige kunnen zijn van de berging in volle zee, die vermoe delijk zal plaatsvinden in de buurt van de Bahama-eilanden, is iets nieuws voor Europa. Beelden die ons van vorige ber gingen via de televisie bereikten, waren tot nu toe gefilmd. Dat een en ander mogelijk is, is te danken aan een nieuw relayeringsplan, ontworpen door de I.T.T, World Communication. Hierbij wordt ge bruik gemaakt van helikopters die t.v.- camera's aan boord hebben, hun signalen doorseinen naar een noodgrondstation aan boord van het Amerikaanse vliegdek- schip „Lake Champlain", vanwaar de signalen gerelayeerd worden naar de „Early Bird". ..Early Bird" zendt terug naar het grondstation Andover, van An- dover gaan de signalen naar New York en New York zendt ze via de „Early Bird" door naar Europa.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1