Het en slechte weer maakt groente fruit in najaar peperduur Ook aardappelprijzen zullen fors stijgen GRATIS HET WEER Zeewater komt vanmiddag tot de duinenrij Daffodil wordt beter Vijfling in Zweden Rijksrecherche zoekt mee naar eventueel „lek" bij omroepen Johnson voor Amerikaanse televisie: PAL STAAN IN VIETNAM" Moskou: „President van VS neemt groot risico HOFNAR MORRIS Suede en Nappa kledlrg {ytwwdadedtemJc Winst en produktie bij Hoogovens fors gestegen Volledig betaald voetbal bij DWS Hoe komt Televizier aan programma's? „Moord Vakbonden hebben geen goed woord voor werkgevers pp" TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE Nog stormachtig Aan het strand Fruit Vlees Het woord is aan SS Verkiezingen Rapport bezitsvorming MODEHUIS 50e JAARGANG NUMMER 223 DONDERDAG 29 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, ITmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR VELSEN -IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije In Nieuwkoop is gisteren het natio nale waterkamp geopend, dat daar tot en met 4 augustus wordt gehou den en waaraan 1500 padvindsters en padvinders deelnemen. In zijn openingswoord zei de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, onder meer „dat aan de belangrijkste voorwaarde voor het slagen van het kamp, de aan wezigheid van water, in ruime mate was voldaan". Daarbij doelde hij op de regen, die in stromen neerviel Voor de komende herfst en winter moet op een hoog prijsniveau voor aardappelen, groente en fruit worden gerekend. Als het ongekend slechte weer niet snel omslaat en daar ziet het vol gens de meteorologen niet naar uit zullen ook tal van produkten, die van de groente- en fruitoogst afhankelijk zijn (blikgroente, vruchtensappen, pa tates frites e.d.) dit najaar in prijs stij gen. Verwacht wordt daarentegen dat de vleesprijzen zullen gaan dalen als gevolg van een grote aanvoer van run deren. Een vluchtige verkenning van de markt levert, voor wat de prijs-consequenties van de barre julimaand betreft, een nog Advertentie bij 2 gezins- f lessen (3/4 liter) Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Kennemer Kruimels4 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Wég en Wiel5 Sport 17, 15 Topsy 8 Kunst 9 Radio en t.v9 Ferdinand 10 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Luidsprekers 12, 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Plaatselijk enkele buien maar ook opklaringen. Krachtige tot matige, maar aan de kust aanvankelijk nog harde of stormachtige wind, rui mend van zuidwest naar noordwest. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. De stormdepressie, die naar Dene marken trekt, houdt nog een harde westenwind in stand, waardoor bij hoogwater het strand kan onderlopen. Temperatuur 16 a 17 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Een enkele op klaring, maar ook nog kans op een bui. Op deze slechtste zomerdag sinds 1947 zal de zee een machtig schouwspel bie den. Een storm met windkracht 8, ge steund door het springtij, zal vrijwel overal het water tegen de duinen zwie pen. De hoogste waterstand in Zandvoort werd vanmiddag om vier uur verwacht, in IJmuiden om half vijf. In IJmuiden werd de loodsdienst van morgen evenals gistermiddag ge staakt, in Hoek van Holland moesten kleine schepen het zonder loodshulp stellen. Ingrijpende maatregelen werden niet genomen. De IJmuidense strandhuisjes staan ver genoeg van de vloedlijn, om niet te veel last te krijgen, in Wijk aan Zee zijn de badstoelen tegen de duinen gezet. Slechte zomerdagen als vandaag zijn er ook geweest op 11 juli 1942 (met als top 92 millimeter regen in Arnhem) en op 5 augustus 1947 met 109 millimeter in Sappemeer. Ondanks het feit dat het water over het algemeen rijkelijk uit de hemel valt, is er in het Zeeuwsvlaamse gebied tussen Ter- neuzen en Oostburg ernstig gebrek aan water. De waterleidingmaatschappij Zeeuws-Vlaanderen kan de kleine dorpen niet van voldoende water voorzien, waar schijnlijk door een mechanisch defect aan een der pompen of leidingen. Alsof dit nog niet genoeg is viel van morgen in heel Zeeuws-Vlaanderen tus sen zeven uur en half acht de elektrici teit uit door een storing in het 150 k.v.- schakelstation op Walcheren, die na een half uur was verholpen. enigszins genuanceerd beeld op. De aard appelen zullen de komende winter duur der zijn dan verleden jaar. De oogst ziet er maar mager uit en de kwaliteit lijkt beduidend slechter te worden. Het natte weer werkt de aardappelziekte, die de schil aantast en rotte plekken veroorzaakt, in de hand. Er zijn al vele bedorven per celen gemeld. Voorlopig is de markt ech ter nog voldoende voorzien van vroege aardappelen. De groentesector reageert sterk geva rieerd op het geringe aantal zonneuren, dat tot dusver kon worden geregistreerd. Voor de fijnere produkten, zoals sla, augurken, andijvie en bonen ziet het er niet zo best uit. Er moet op een geringe re produktie worden gerekend, waardoor de prijzen hoog blijven. De grovere groenten, zoals kool en kroten, kunnen een stootje verdragen en zullen in vol doende omvang worden aangevoerd om de prijzen te drukken. Door de bank ge nomen zal het prijsniveau voor groenten echter beduidend hoger zijn dan vorig jaar toen een optimale groei zorgdroeg voor een groot aanbod. Ook in de fruitsector zijn de oogstver- wachtingen zodanig, dat met hogere prij zen rekening moet worden gehouden. De oogst van zacht zomerfruit is zó matig, dat de verwerkende industrie er stellig niet zonder prijsverhoging kan uitsprin gen. Frambozen, kersen en bessen hebben veel van het slechte weer geleden en aan de veilingen worden veel soorten van tweede kwaliteit aangevoerd, die normaal naar de fabrieken zouden zijn gegaan. Nu moet de industrie tegen hogere prijzen in kopen. Hoewel over de opbrengst van de na- jaars-oogst nog weinig valt te zeggen, wordt ook sterk rekening gehouden met hogere prijzen voor appels en peren. De appel-oogst is laat, maar er wordt deson danks een vrij behoorlijk aanbod verwacht. Het aanbod van peren zal echter aanzien lijk lager zijn dan andere jaren, waar door de prijzen hoog blijven. Er kan ech ter nog veel worden gered als de maand augustus zich boven verwachting toch nog van een zonnige kant zou laten zien. De prijzen van rundvlees zullen dit na jaar dalen, als gevolg van een groter aan bod van slachtvee. De verwachting bestaat namelijk dat vele veehouders het slacht vee sneller dan anders aan de markt zul len brengen wegens de hoge kosten van het veevoer. Het hooi is óf bedorven óf van zo'n slechte kwaliteit dat de komen de winter met krachtvoer bijgevoerderd moet worden. Dat is een dure zaak, die tot een sterke uitstoot van runderen zal leiden. Ook het varkensvlees wordt, wel iswaar meer als gevolg van een grote produktie dan door het slechte weer, waarschijnlijk nog goedkoper. De natte zo mer zal voorts een ongunstige invloed hebben op de graanoogst en de melkpro- duktie in de komende winter. De tarwe- opbrengst zal zeker 10 percent lager zijn dan vorig jaar. De Daffodil, de veel gevraagde lichte personenwagen van DAF, zal in de naaste toekomst wijzigingen ondergaan. Op de automobiel-tentoonstelling van Frankfort van zestien tot zesentwintig september zal de vernieuwe Daffodil voor het eerst te zien zijn. De motor van het huidige type en de variomatic-transmissie zullen niet wor den veranderd, maar in- en exterieur van de Daffodil zullen op verscheidene punten worden verbeterd en verfraaid. De auto zal net als nu verkrijgbaar zijn in deze uitvoeringen, de prijzen zullen waar schijnlijk niet worden veranderd. Van het huidige type zijn sinds sep tember 1963 ongeveer 60.000 exemplaren gefabriceerd. Voor de plannen om binnen afzienbare tijd met een DAF met zwaar dere motor en aangepaste variomatic uit te komen, is nog niets naders bekend. Er wordt wel voortdurend aan gewerkt. Hoogovens in IJmuiden hebben in het eerste halfjaar van 1965 een netto-winst geboekt van niet minder dan 534 mil joen, waarvan 30.2 miljoen in het twee de kwartaal. De omzet steeg tot 516.5 miljoen, terwijl de bedrijfswinst uitkomt op 413.2 miljoen. Dit is 20 percent van de omzet. De ruw-ijzer- en sta'^r.-b'o" en- produktie gaf een spectaculaire ontwik keling te zien. Zo ging de sta'.en-blokken- produktie in het tweede kwartaal omhoog tot 707.000 ton tegen 683.000 ton in het eerste kwartaal van dit jaar. Meer nieuws hierover op de pagina economie en finan ciën. De Amsterdamse eredivisieclub DWS heeft als eerste vereniging in Nederland het volledig betaald voetbal ingevoerd. Zeventien spelers hebben een full-prof contract getekend, hetgeen onder meer betekent, dat zij volledig in dienst zijn van DWS en geen nevenfuncties mogen accepteren. De Amsterdamse club heeft garanties waardoor het in ieder geval mogelijk is om gedurende twee jaar het volledig betaald voetbal te laten spelen. Bij een gemiddeld toeschouwersaantal van 22.000 dekken de inkomsten de uit gaven overigens. De spelers hebben de mogelijkheid om een jaarsalaris te ver dienen, dat afhankelijk van de prestaties, varieert van 12.000 tot 20.000. Voor nadere gegevens over het volle dig betaald voetbal van DWS verwijzen wij naar de sportpagina. Vergillius: Gelooft hem, die het ondervonden heeft. FALUN (AP) - In de Zweedse stad Fa lun is een vijfling geboren, drie meisjes en twee jongens. De moeder, wier naam geheim wordt gehouden, schonk de kinde ren elf weken te vroeg het leven. Zij had nog geen kinderen. De behandelende artsen wilden zich niet uitlaten over de vraag, of de kinderen kans hebben in le ven te blijven. De officier van Justitie te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker, heeft op zijn verzoek de beschikking gekregen over leden van de rijksrecherche, die in samen werking met rechercheurs van de gemeentepolitie een diepgaand onderzoek zullen instellen naar een eventueel „lek" dat het weekblad „Televizier" in staat zou stellen tot in details de radio- en televisieprogramma's van de omroepvereni gingen te publiceren. Aangenomen mag worden dat het onderzoek zich zal concentreren in Hilversum. Dit is de tweede keer in korte tijd dat mr. Hart suiker zich met een zaak op radio- en televisiegebied moet bezighouden. Evenals bij de zaak rond het REM-eiland is er nu weer sprake van een zeer ingewikkelde situatie. „Het js geen onderzoek dat morgen klaar is", heeft mr. Hartsuiker verklaard. Het enige dat men op het Hilversumse politiebureau tot dusver van de Televi- zieraffaire heeft gemerkt is een formeel verzoek van de Leidse politie om „op een bepaald Hilversums adres" een on derzoek in te stellen inzake een mogelijke overtreding van de Auteurswet. Dat „bepaalde adres" was het gebouw van de VPRO, waarin de persdienst van deze omroepvereniging is gevestigd, welke afdeling tevens de redactie van het omroepblad „Vrije Geluiden" ver zorgt en die uit dien hoofde vroegtijdig op de hoogte is van de komende pro gramma's. De Leidse recherche, die voordien reeds een onderzoek had ingesteld op de kantoren van „Televizier" in Leiden, heeft op 14 en 15 juli alle leden van de VPRO-programmabladredactie aan een scherp verhoor onderworpen. Over de wij ze waarop deze verhoren hebben plaats gehad, zijn de betrokkenen allerminst te spreken. Vooral de belangstelling van de rechercheurs voor hun persoonlijke rela ties en voor hun privéleven heeft hen onaangenaam getroffen. De directie van de VPRO zegt geen verklaring over het politiële optreden te mogen afleggen. Zij is op de hoogte van het onderzoek, maar heeft hierin geen aanleiding gevonden medewerkers te ont slaan of disciplinaire maatregelen te tref fen. Men leidt hieruit af, dat de VPRO- medewerkers zijn ontslagen van de ver denking die er kennelijk op hen heeft gerust. (Zie verder pagina 2) WASHINGTON (Reuter, AP en AFP). De Amerikaanse troepenmacht in Zuid-Vietnam nu ruim 75.000 man sterk wordt uitgebreid tot 125.000. Dat maakte president Johnson gisteren op een persconferentie in Washington hekend. Om de stijgende kosten van de oorlog in Vietnam te dekken zal een miljard dollar extra nodig zijn. „De uitbreiding van de oorlog, waarover Johnson sprak, is een zeer gevaarlijk iets, en kan gemakkelijk een kritiek punt bereiken waarop het niet meer mogelijk zal zijn de gebeurtenissen iu de hand te houden. President Johnson neemt daarom een ontzaglijk risico op zich door zijn aankondiging van zo'n aanzienlijke toeneming der strijdkrachten in Zuid-Vietnam". Zo luidt het commentaar van radio-Moskou. Het besluit van president Johnson heeft de sfeer op de ontwapeningsconferentie van de zeventien landen in Genève die dinsdag is hervat, verslechterd. Een lid van de Russische delegatie waarschuwde: „Dit moet wel invloed hebben op de onderhandelingen hier". ss WASHINGTON (AP) De demo cratische senator Wayne Morse heeft in de Amerikaanse Senaat gezegd dat het de plicht van president Johnson is het Congres te verzoeken om eén oorlogs verklaring. „Doet Johnson dit niet, dan dient hij zich te onthouden van de ver antwoordelijkheid voor het laten sneu velen van Amerikaanse jongemannen. De president heeft geen enkele grond wettelijke bevoegdheid om oorlog te voeren in Azië zonder een oorlogsver klaring van het Congres. Het laten sneuvelen van Amerikanen zonder een oorlogsverklaring komt neer op moord", aldus de senator. „Amerika is in Vietnam gewikkeld in een werkelijke oorlog, die wordt geleid vanuit communistisch Noord-Vietnam en aangezet door communistisch China. Al leen de V.S. kunnen dit Aziatische com munisme tegenhouden. Ze moeten dit doen om vrede, vrijheid en eigen veilig heid te bewaren. Er zullen voorlopig nog geen reservisten in Amerika worden op geroepen. Maar wel zal het aantal dienst plichtigen dat maandelijks onder de wa penen wordt geroepen, worden verhoogd van 17.000 tot 35.000." Dit alles zei pre sident Johnson gisteren in het Witte Huis. Hij voegde er nog aan toe, dat het getal 125.000 geen limiet is. Als de Amerikaan se commandant in Zuid-Vietnam, gene raal Westmoreland, meer troepen nodig heeft, zal hij er meer krijgen, aldus de president. Intussen legde de president er veel na druk op dat zijn diplomatieke ouvertures door blijven gaan. Alle landen, die kun nen of willen bemiddelen, vroeg Johnson om hulp bij het bereiken van vreedzame onderhandelingen over Vietnam. De nieuwe Amerikaanse ambassadeur in de volkenorganisatie, Goldberg, bracht gisteren een bezoek aan secretaris-gene raal Oe Thant om deze officieel hulp te vragen. Wij zijn bereid, aldus Johnson, te praten over de voorstellen van Noord- Vietnam. Maar daarnaast liet Jonhson ei geen twijfel aan bestaan wat het Ameri kaanse doel bij onderhandelingen zal zijn: zelfbeschikkingsrecht voor de Zuidvietna- mezen via vrije verkiezingen onder in ternationaal toezicht. Interessant was dat hij ditmaal de mogelijkheid uitdrukkelijk noemde dat dergelijke verkiezingen in heel Vietnam zouden worden georgani seerd, wat uiteraard betekent dat de Amerikanen éventueel bereid zijn mee te werken aan een hereniging van Vietnam. De president beëindigde gisteren de lan ge verklaring, waarmee hij zijn perscon ferentie opende, met een typerende per soonlijke noot: „Het is voor mij niet makkelijk om de bloem van Amerika's jeugd naar het slagveld te sturen. Des ondanks moet ik nu als president beslui ten Amerika's soldaten naar Vietnam te President Johnson tijdens zijn toe spraak voor de Amerikaanse tele visie. Hij kondigde aan dat de strijd krachten van de Verenigde Staten in Vietnam met 50.000 man zullen worden versterkt. (Telefoto). sturen, en wel omdat in het aangezicht van veroveringszucht maar één koers mogelijk is: pal staan in Vietnam." De drie vakcentrales hebben alle met een gevoel van teleurstelling gerageerd op het vandaag verschenen rapport van de vier werkgeversverbonden over de ver- mogensaanwasdeling door de werkne mers. De werkgevers stellen in dit rap port onder meer dat vermogensaanwasde- Iing en investeringslion geen bijdrage voor men in de bezitsvorming van de werkne mers. Zij vinden dat bezitsvorming moge lijk is vig allerlei winstdelingsspaarrege- lingen. Het CNV spreekt van een botte afwij zing door de werkgevers van het rapport Bezitsvorming door vermogenaanwasde- ling" dat de vakbonden vorig jaar uit brachten. Het NVV zegt dat het rapport een nieuw bewijs is van de behoudzucht van de werk gevers, die slechts tot een verdere ver grote invloed van de vakbonden op het be- leiden. Het NKV acht teleurstellend de angst die uit het rapport spreekt voor een te grote invloed van de vakbonden op het b leid van de onderneming. Voor een uitgebreid verslag van het rap port verwijzen wij naar de pagina econo mie en financiën. Advertentie Advertentie BarteljorisstrHaarlem, tel 15439 leidsestraat (bij Koningsplein) Telef (020) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1