Onderzoek inzake ramp „Jacomina" door Scheepvaartinspectie gestart Velser Jeugd Centrale naar Guildford De laatste loodjes Taptoe 1 Kapseizen van de KW 291 doet denken aan geval-„Azimuth" Diverse aanrijdingen in Veisen Mr. Helb in ziekenhuis Verzending vm zeepost RAIFFEISENBANI Zeekadetten naar Zomerkamp TT IJMUIDEN In de Vishal en op zee B.Wl. <.1 vissers, timmerlieden, musici... lÉfc „v DONDERDAG 29 JULI 1965 4 Tegenbezoek Ferien in Holland -V V.;V v Vandaag is, nadat eerder in deze week de nodige voorbereidingen waren ge troffen, door de Scheepvaartinspectie in het vierde district een aanvang gemaakt met het onderzoek betreffende de ramp met het vissersvaartuig „Jacomina" KW 291, een kotter van de Rederij A. van der Plas te Katwijk, die, zaterdag morgen jl. thuisvarend, op ongeveer negen mijl ten noordwesten van IJmui- den ten onder ging. Zoals wij zaterdag meldden, heb ben alle zes opvarenden van het on- hebben alle zes opvarenden van het on fortuinlijke schip het er levend zelfs zonder verwondingen af mogen zonder verwondingen afgebracht; zij werden naar IJmuiden gebracht door een andere Katwijkse kotter, de „Rianne", die twintig minuten nadat de „Jacomina" was gekapseisd was ko men opdagen. Gedurende die twintig mi nuten had een deel van de bemanning zich vastgeklampt op de kiel van de on dersteboven drijvende „Jacomina", ter wijl de anderen de, eveneens onderstebo ven drijvende, „dinghy" wisten te berei ken. Later in de mórgen is de „Jacomi na", toen de zeesleepboot „Titan" van Wijsmuller uit IJmuiden het nog drijven de wrak reeds had bereikt, gezonken. Hellingproef Wij meldden reeds, dat de „Jacomina" eerst in februari van het vorige jaar, na te Zaandam te zijn gebouwd, voor het eerst ter visserij ging. Het was dus een nieuw schip. Er zijn evenwel nog zeven andere kot ters van hetzelfde type die deel uitmaken van de Nederlandse zeevisserijvloot, ter wijl een aantal van dit type kotter onder Franse vlag vaart en één onder de vlag van Zuid-Afrika. Eén van deze kotters die in eigen land zijn gebleven, de „Azimuth" was vorig jaar in de belangstelling. Het schip had voor het binnenlopen te IJmuiden een „lelijke slinger" gemaakt; uit een be denkelijke slagzij had het zich echter weer hersteld, zonder dat er ongelukken bij zijn gebeurd. De bemanning was ech ter niet meer te bewegen opnieuw uit te varen met het schip en werd door een andere vervangen. Geen der andere kotters van het zelfde type schijnt dergelijke moeilijkheden te hebben ondervonden, er is althans niets over bekend. Een zo genoemde hellingproef die na het gebeurde met de „Azimuth" is ge nomen, schijnt geen ongunstig resultaat te hebben opgeleverd. In visserskringen kan men echter vernemen, dat bedoeld type kotter wel een heel goed zeeman schap eist om ermee te kunnen omgaan. „Het is een schip met gebruiksaanwijzing", zegt men. Alleen nieuwe schepen Bij het van kracht worden van het nieu we Schepenbesluit dit laat langer op zich wachten dan aanvankelijk wel ver wacht werd zal elk schip, ongeacht de tonnage, vóór de indienststelling aan een hellingproef moeten worden onderworpen. Dit geldt echter alleen voor die schepen welke bij het van kracht worden van het nieuwe Schepenbesluit nog niet zijn afge bouwd en in dienst gesteld. De helling proef is thans alleen verplicht voor sche pen ven 200 ton bruto en hoger. Voor boomkorvisserij Wat de „Jacomina" betreft, moet nog het volgende worden opgemerkt. Onge veer een maand voor de ramp werd het vaartuig ingericht en uitgerust voor de boomkorvisserij. Met geen der andere kotters van dit type is dit, tot dusver, gebeurd. Het schip is gekapseisd, nadat het twee stortzeeën te verwerken had gehad, bij windkracht zeven tot acht. Tijdens dit slechte weer bevonden zich ook nog vele andere vissersvaartuigen, niet groter dan de „Jacomina", op de Noordzee. Geen hunner is een dergelijk lot beschoren ge weest. Waardevolle getuigen Het mag een groot geluk worden ge noemd, dat alle opvarenden van de „Ja comina" in leven zijn gebleven. De KW 226, een zusterschip van de ten onder gegane Katwijkse kotter „Jacomina" KW 219. Ook, omdat nu allen die de ramp van zo nabij hebben meegemaakt, zullen kun nen vertellen wat zij hebben ervaren. De kans dat de werkelijke oorzaak (of oor zaken) die tot de ramp heeft geleid zal kunnen worden vastgesteld, lijkt nu gro ter dan het geval zou zijn geweest, in dien er geen overlevenden zouden zijn ge weest. En ongetwijfeld zal uit de erva ringen van deze zes mannen enige lering kunnen worden getrokken. Uit mededelingen van bemanningsleden, kort na aankomst in IJmuiden, is al twijfel gerezen of men er wel goed van op de hoogte is geweest hoe met een dinghy onder bepaalde omstandigheden moet worden gehandeld. Voorts is ook hier weer gebleken, dat lang niet alle vissers op zee de zwem kunst meester zijn; van de zes waren in dit geval twee niet-zwemmers. Het onderzoek door de Scheepvaartin spectie is nog maar net begonnen. Voor de openbare behandeling door de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam, is over het resultaat daarvan geen enkele mededeling te verwachten. Op de kruising Kanaalstraat-Oranje straat in oud-IJmuiden zijn woendagmor- gen twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, omdat de automobilist die uit de Kanaalstraat kwam verzuimde de andere wagen voorrang te verlenen. Beide auto's werden zo zwaar beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. Ongeveer op hetzelfde tijdstip wilde een automobilist met zijn wagen op de Velser traverse de tunnelweg opdraaien, waarbij hij te weinig lette op het hem achteropkomend verkeer. Hierdoor kon de auto niet meer worden ontweken door een naderende motorrijder uit Voorschoten, hetgeen een botsing ten gevolge had waarbij de motorrijder en zijn duopassa- giere licht schaaf- en snij wonden hebben opgelopen. Des middags om half een zijn op de hoek van de Brederoodseweg en de Anna van Burenlaan in Santpoort een autobus en een personenauto door een samenloop van omstandigheden met elkaar in botsing gekomen. Waarschijnlijk had de op de An na van Burenlaan rijdende personenauto een te hoge snelheid en reed de autobus toevallig even te veel op de linkerkant van de weg. Bij deze aanrijding werd al leen de personenauto zwaar beschadigd. Mr. A. H. Helb, de Nederlandse am bassadeur in Zuid-Afrika, is opgenomen in het ziekenhuis van Pretoria. De ambas sadeur zou een hersenbloeding hebben gehad. Over de toestand van de 56-jarige ambassadeur kon het ministerie van Bui tenlandse Zaken vanochtend nog geen mededelingen doen. Mr. Helb is sinds 1963 ambassadeur in Zuid-Afrika. Daarvoor had hij zijn standplaats in Moskou. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOREN: Elisabeth J., d. van J. E. Meijjes en M. F. de ZWaan; André, z. van R. Braaksma en C. Keesen; Christiaan, z. van B. Stouthamer en H. E. Engstfeld; Michel, z. van V. J. Cabri en M. Th'. Ko men; Petra J., d. van P. J. Lubbers en M. E. Peeters; Roland, z. van W. P. van Eek en R. M. Leertouwer. ONDERTROUWD: J. J. Stengs en A. C. Oosterling; W. C. van Zuidam en A. M. Pirovano; J. Bleeker en M. A. E. Bleijen- daal; Th. M. Handgraaf en J. T. M. van Aalsum. GETROUWD: G. Kuiper en M. R. de Wit; A. W. van Duijvenboden en E. G. Kuil; C. Hoogland en G. H. M. Snel; G. W. Kors en Y. M. Huijg. OVERLEDEN: L. de Klerk, 52 j„ geh. met S. P. Hamel; L. J. Lubbers, 49 j„ geh. met P. W. Hartog; C. J. J. van der Boor, 72 j., geh. gew. met J. Leguit: W. Haagsma, 74 j., ongeh.; B. J. Dekker, 40 j„ geh. gew. met J. Boekee; A. Visser, 66 j„ geh. met W. Mol; M. G. Niesten, 72 j„ geh. met J. W. van Someren; S. C. Meuldijk, 71 j„ geh. gew. met H. W. Kessens. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië ss „Perim" (4-8) en ms „The mis (6-8); Brazilië ms „Geasterland" (6- 8); Canada: ss „Rijndam" (3-8)en ms „Belgiën" (4-8); Chili: ms „Barenstein" (1-8); Ned. Antillen: ms „Ammon" (3-8); Suriname: ms „Artemis" (4-8); Verenigde Staten ss „Nieuw Amsterdam" (1-8) en van Amerika: ms „Korendijk" (4-8); Z- „Transvaal Castle" (1-8) en ms „Seroos- kerk" (4-8). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Advertentie Ook zij kozen onze bank. Om plezierig te sparen. Voor al hun hartewensen. Doe ais de visser, de timmerman, de musicus en vele anderen. Spaar bij onze bank. Sedert vele jaren onderhoudt de Vel ser Jeugd-centrale goede betrekkingen met de jeugd van Guildford van welke relaties al diverse uitwisselingen het gevolg zjin geweest. Vrijdag 16 juli 's middags om half twee vertrok uit Rotterdam met een vliegtuig van Channel Airways een groep jongeren uit Velsen voor een bezoek van een week aan Guildford. De groep, die on der leiding stond van de heer J. v. d. Kroft, voorzitter van de V.J.C., mej. A. C. van Nieuwkoop en de heer G. J. Kwakkel, ambtenaar voor jeugdzaken De carillon-commissie van de Vel ser Gemeenschap verzocht ons plaat sing van het volgende: „Zo langzamerhand is de carillonac tie toe aan de laatste loodjes, waarvan men wel zegt dat ze het zwaarst we gen. Maar de carillon-commissie, die in de nu bijna ten einde gekomen pe riode zoveel verheugende blijken van sympathie met de actie heeft mogen ervaren, houdt er tot het laatste mo ment de moed in. Het gaat ten slotte nog maar om een paar duizend gulden. Sedert de vorige verantwoording werden de volgende giften ontvangen: N.N., IJmuiden 3.50; N.N., IJmuiden 5; D.Z., IJmuiden 1.50; W. H. B. IJmuiden 15; P. B. Groningen 5; P. S. IJmuiden 5; Mej. J. V., IJmui den 10; J. van Woensel, Amster dam 100; Aannemingsbedrijf J. Stolk Velsen 500; C v. d. Meer, IJmuiden ƒ35. Zoals men ziet, zijn het weer kleine en grote bedragen. Ze zijn de carillon commissie alle even welkom. Met de ze bijdragen is weer een stap van 680.— gezet op de weg, die nu vrijwel geheel is afgelegd. Het gaat nog maar om een heel klein stukje. Toch is dat laatste stuk je belangrijk, want de tijd dringt. Vrijdag 24 september wordt het stad huis officieel geopend en wordt het carillon overgedragen aan het gemeen tebestuur. Het is duidelijk, dat de ca rillon-commissie dan graag ,met een. geheel betaald carillon wil komen, een carillon waaraan letterlijk en figuur lijk geen cent meer ontbreekt. In de resterende twee maanden zal het er dus van moeten komen. Wie vult het ontbrekende bedrag aan? Bij dragen kunnen worden gestort op de speciale carillon-rekeningen bij de Am- sterdam-Rotterdam Bank, Kennemer- laan IJmuiden en de Ned. Midden- standsbank, Plein 1945 IJmuiden-oost. Ook kunnen bijdragen worden ge stort of overgeschreven op giroreke ning nr. 270475, t.n.v. penningmeester De Velser Gemeenschap, IJmuiden, met dan graag de vermelding „Caril lon-actie". en zijn echtgenote, werd op maandag avond 19 juli in Guildhall-Highstreet een officiële receptie aangeboden door de Mayor van de stad. Bij die gele genheid kregen de Velsenaren boven dien een uitvoerige uiteenzetting over de geschiedenis en de schatten van Guildford. De jongeren uit Velsen hebben hier voorts een druk programma afgewerkt dat zaterdag begon met zwemmen in Lido en 's avonds een genoegelijke bij eenkomst bracht in het Park Barn Youth Centre. Op zondagmorgen wa ren de deelnemers vrij, waarna zij 's middags een rondleiding hadden door Guildford, naar Britse zeden be sloten met een tea in Fuller's restau rant. 's Maandags werd de kathedraal bezichtigd, waarna een bustocht werd gemaakt door West-Surrey. Een vrije middag werd gevolgd door de reeds genoemde officiële ontvangst bij de Mayor. Dinsdag werd een tochtje naar Lon den gemaakt, waar ook alle gelegen heid was tot winkelen, 's Woensdags volgde een wandeling naar St. Mar tha's Church en 's avonds ging de groep naar Londen om er de Royal Tournement te bezoeken. Na een vrije donderdagmorgen stond die middag een bezoek aan Windsor en Runnyme- de War Memorial op het programma. Vrijdag 23 juli was het de laatste vol le dag in Engeland, die gereserveerd was voor een trip naar Portsmouth- Southsea. Het afscheid nemen viel niet gemakkelijk, maar zaterdagsmiddags om 14.40 uur stond op Southend het vliegtuig weer startklaar om de groep terug te brengen naar Rotterdam, van waar na een vliegtocht van goed een uur, per bus het laatste traject naar Velsen werd afgelegd, boordevol in drukken van Guildford en met weer vele oude banden verstevigd en nieu we banden aangeknoopt. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar het zeekadetkorps „IJmond" deelne men aan het zomerkamp dat in Hil versum door het zeekadetkorps „Ne derland" van 26 juli tot 4 augustus wordt gehouden. Maandag zijn van IJmuiden zeventien zeekadetten on der leiding van de officier 2e kl., de heer N. Oldenburg naar Hilversum vertrokken waar zij tien dagen naar hartelust met de zeekadetten van de negen andere korpsen op de Loos- drechtse plassen zullen roeien en zei len. Maandag 2 augustus is het de zg. autoriteitendag en de volgende dag worden de ouders in het kamp ver wacht en zullen ook de wimpels en de bekers worden uitgereikt. Daarna mogen enige zeekadetten een kustreis meemaken met een Ne derlands koopvaardijschip. Wat het IJmuidense korps betreft zijn de zee kadetten H. Hoekstra en P. Lanser de gelukkigen, die onder leiding van hun commandant, de heer A. van der Veer met acht zeekadetten van andere korpsen 14 augustus van Rotterdam vertrekken met het ss'. Aagtekerk van de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaartmaatschappij, die weer zo welwil lend is deze reis aan te bieden. Via Bremen, Hamburg en Antwerpen gaat deze naar Amsterdam waar de „Aag tekerk" 31 augustus wordt verwacht. De wekelijkse korpsmiddagen aan boord van het opleidingsschip „Pieter Florisz" zullen in de maand augustus niet plaats hebben. Deze worden her vat op zaterdag 4 september en dan is er ook gelegenheid voor aanmelding van nieuwe zeekadetten. Jongens in de lijijftijd van 13-18 jaar, die al belang stelling voor de scheepvaart hebben en er meer van willen weten worden gaarne aan boord van de „Pieter Flo risz" verwacht. Op zaterdag 14 augustus zal een groep van 19 jongeren en 3 volwasse nen uit Guildford een tegenbezoek brengen aan Velsen. De leiding van de groep zal bestaan uit Mr. en Mrs. Bay- liss, jeugdleiders van resp. de padvin ders en padvindsters-organisatie uit Guildford en voorts mr. E. W. Tait, de ambtenaar jeugdzaken van Guild ford. Gereisd zal worden per boot van Harwich naar Hoek van Holland en het bezoek zal duren tot zondag 22 augus tus. Een programma zal aan de Engelse jongelui worden aangeboden, dat ze ker niet zal onderdoen voor dat wat in Guildford werd genoten. Velsen en de omgeving van Velsen zullen uiteraard worden bekeken, maar ook bezoeken aan Schagen, Enk huizen, Amsterdam, Arnhem, Den Haag en Scheveningen en Aalsmeer staan op het programma. Op ver zoek van de Velser Jeugd Centrale zal een jongeren-sociëteit uit IJmuiden een gezellige avond organiseren voor de Engelse gasten. In aansluiting op de reeds versche nen berichten betreffende de feeste lijkheden rond de officiële ingebruik neming van het nieuwe stadhuis, kan nog worden gemeld, dat het de bedoeling is de daarin opgenomen taptoe op het Plein 1945 te doen uitvoeren op de avond van woensdag 29 september. Het streven is om in deze taptoe nog maals de slot-hymne van de openings ceremonie op te nemen, welke hymne op vrijdag 24 september het klankvol le symbool zal zijn van de overdracht van het carillon aan het gemeentebe stuur. Een foto van een door vreemdelin gen altijd druk bezocht punt bij de vissershaven van IJmuiden, geno men op woensdag 28 juli 1965 en thans zonder verder commentaar geplaatst. de spaarbank met volledige bankaervlce KENNEMERLAAN 57 Woensdag Te IJmuiden werden woensdag aange voerd 7630 kisten vis, waarvan 21 kisten tong en tarbot, 7 heilbot, 32 schol, 2 schar, 960 haring, 1940 makreel, 3450 schelvis, 450 wijting, 518 kabeljauw en gul, 10 leng, 93 haai, 2 ham, 1015 koolvis en 30 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 4.802.60, gr. tong 6.456.34, grm. tong 6.496.28, kim. tong 6.806.51, kl. tong I 8.358.10, kl. tong II 4.264.07, tarbot I 4.704.10. Per 50 kilogram: kl. schol II 7652, schar 41, kl. koolvis zw. 2315, verse ha ring 3712.60, makreel 2813, gr. schelvis 56, grm. schelvis 4845, kim. schelvis 3127, kl. schelvis I 2215, kl. schelvis II 1710, wijting 2410, gr. gul 4031, kl. gul 26—15, kl. haai 21—16, ham 150. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 24080, gr. koolvis' zw. 7767, gr. koolvis wit 152, gr. leng 8076. Woensdag werden in IJmuiden de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt: IJM 154—5920, KW 132—4940, KW 195 5360, KW 225—4767, KW 39—6810, KW 121 —14.040, SCH 135—12.685, VL 1—12.765, VL 115—19.340. Aanvoer van donderdag Donderdagmorgen zijn te IJmuiden door 25 vaartuigen aangevoerd: 3067 kisten vis, 800 stijve kabeljauwen en 5000 kilogram tong. Bij de aanvoer waren: 460 kisten haring, 130 radio, 300 wijting, 145 gul en kabeljauw, 170 haring, 250 kleine kistjes haring, 155 makreel, 2 tarbot, 300 schol, 165 varia, 1000 roodbaars, 140 toters en 144 tonnen met toters. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 4-3,70, tarbot 4.80-4,10, gr. tong 6,73-6,45, grm. tong 6,84-6,46, kim. tong 8,15-7,10, tong 1 9,25-8,20, tong 2 5,18-4,42. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 120-84, middel kabeljauw 114-90, gr. koolvis 82- 58, grm. koolvis 61-48, gr. leng 50-44. Per tien stuks: gr. kabeljauw 142-80, middel kabeljauw 75-66. Per 50 kilogram: gr. en middel schelvis 61-55, kim. schelvis 44-37, schelvis 1 38- 36, schelvis 2 37-15, schelvis 3 11-10, ka beljauw 1 43-36, kabeljauw 2 38-30, ka beljauw 3 30-13, koolvis 1 21-18, koolvis 2 15, gr. en middel schol 68-66, kim. en schol 1 82-72, schol 2 70-61, schol 3 61-46, schar 36-33, haai 20-12, gestripte wijting 34-15, dichte wijting 14-10, haring 39-27, makreel 31-18,60, tarbot 200-156, tongschar 92-86, rode poon 2 48-32, roodbaars 23-15,75, ham 122, leng 1 20, lom 18-16. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 100 kisten schelvis, 50 wijting, 370 toters, 40 haring, 900 kleine kistjes haring, 15 makreel, 20 gul en ka beljauw, 300 schol en 5000 kilogram tong. Haringaanvoer en -prijzen KW 80 211 en KW 202 4 kantjes. Maat jesharing van 108 tot 149 gulden, verse haring van 69 tot 78 en steurharing 71 gulden per kantje.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4