Duizend gulden en „vin-mail" toe voor RIVO-man Heermans in IJmuiden COR OLY .Nieuwe verin: KLEINEWAGEN, GROOT COMFORT auto-accessoires Vele nieuwe modellen op expositie in Frankfurt Haarlemmer ontmaskert leeftijd van vissen Havenberichten TEGEN WEER EN WIND 2.25 M. KOELE MIJ heeft alles! f DONDERDAG 29 JULI 196» 5 Eenvoudiger en beter Ook zeevissen Winden '/2 KIP Kort nieuws GAAT U MET VAKANTIE? Wij hebben de grootste sortering BREESTR. 108 - BEVERWIJK ï?f) 99 99 TECHNISCHE DETAILS NIEUWE RENAULT VOOR 1966 IN GEVAL VAN NOOD IS EEN KRACHTIGE HANDREM VEREIST Op het Rijksinstituut voor Visserij- onderzoek in IJmuiden komen elke dag brieven binnen met ingesloten een stuk je gedroogde vin. Het is het sportieve antwoord van sportvissers op een ver zoekje van het RIVO, dat voor liet leeftijdsonderzoek van zoetwatervissen het toezenden van vinstralen en en kele gegevens over de gevangen zeer op prijs stellen. vis Voor het biologisch visserij-onderzoek is het van fundamenteel belang dat de leeftijd van vissen zo nauwkeurig moge lijk wordt bepaald. Zo doende kan men de diverse jaarklassen van vissen blijven volgen in hun ontwikkeling. Dit houdt weer nauw verband met de bevissings- intensiteit. De „enkele gegevens" die het stukje ge droogde Vin in de hierboven bedoelde brief aan 't RIVO moeten vergezellen be helzen: de lengte van de desbetreffende vis, de datum en plaats van vangst en zo mogelijk ook het gewicht en het geslacht. Van het stukje vin kan men op het RIVO de leeftijd van de vis aflezen en door deze af te zetten tegen de lengte van de vis krijgt men een beeld van de groei van de vis. Al deze gegevens helpen mee om vast te stellen of van een bepaalde vissoort te veel wordt gevangen, of mogelijk een vis soort op een bepaalde plaats te veel do mineert. Tot voor kort was het voor enkele soor ten zoetwatervis in 't geheel niet mogelijk, bij andere zeer moeilijk, op betrouwbare wijze de leeftijd te bepalen. Die leeftijd werd dan (ongeveer) vastgesteld aan de hand van schubben, gehoorsteentjes, kieuw deksels en wervels. Het bezwaar van schubben is, dat ze dikwijls schijnringen te zien geven; dit zijn storingen tijdens de groeiperiode (in de zomer). De heer W. Heermans, een 27-jarige Haarlemmer, die biologisch assistent op het RIVO in IJmuiden is, heeft een ver beterde methode uitgevonden voor de leeftijdsbepaling van sommige zoetwater vissen. Zijn methode maakt het mogelijk om de opbouw van de visstapel beter te kunnen volgen. Hij heeft hiervoor van de Rijks Ideeën Organisatie onlangs duizend gulden ontvangen. Eerder was een Russische bioloog op het idee gekomen een halve millimeter dunne plakjes (dwars) van een vinstraal af te snijden met een speciaal snij-appa- raat. Door een binoculair kunnen dan de groeiringen worden geteld. De methode van de Rus bleek echter verre van eenvoudig. Niet alleen vergde het een speciaal snij-apparaat, maar de jaarringen waren op het afgesneden dun ne plakje vinstraal bijzonder moeilijk, soms helemaal niet te onderscheiden. Bij de methode-Heermans worden vin- stralen direct boven de vishuid afgeknipt en wel aan de voorzijde van de vin. Van een vinstraal wordt vervolgens de afge knipte kant vlak geslepen en met de al dus gepolijste kant naar boven opgesteld. Opstelling van binoculair en puntlicht zijn als bij vorige (geen bevredigend resultaat opleverendeonderzoekingen gelaten, maar met behulp van een zwart stukje karton kan nu de lichtval zodanig wor den veranderd, dat 'n zeer duidelijk beeld van de jaarringen wordt verkregen. De lichtstralen mogen niet op het geslepen breedste eind van de vinstraal vallen en worden dus afgeschermd door een met de hand bewogen stuk karton. Een „ei van Columbus" mag men het zeker niet noemen, want er is heel wat werk verzet eer de methode-Heermans als wetenschappelijk kon worden aange merkt. Is de methode van de Haarlemmer nu ook bruikbaar voor de leeftijdsbepaling van zeevissen? Onderzoeker W. Heermans aan het werk. In de linkerhand het stukje zwart karton, waarmee de lichtval wordt veranderd. Van een brasem het voorste ge deelte van de rugvin afknippen; deze vinstralen laten de jaarringen het duidelijkst aflezen. Voor het bepalen van de leeftijd van een kabeljauw zeker wel. Voor de leef tijdsbepaling van vele andere soorten zee vis waarschijnlijk ook wel. Voor zeevissen met dunne visstralen, zoals haring, zal het bezwaarlijk gaan. In elk geval moet de methode op zeevissen nog worden be proefd. De voor het onderzoek meest bruikbare vinstralen zijn niet bij iedere vissoort de zelfde. Wat de zoetwatervissen betreft, is van de baars de voorste rugvin het ge schiktst. Ook van de brasem, kolblei en voornachtigen is de rugvin het best. Maar van karpers is de borstvin en van snoek baars de anaalvin te prefereren. Voordat gemerkte vissen worden uitge zet, knipt men van elk visje een vinstraal af, hetgeen geen nadelige gevolgen voor het dier heeft. Van de vinstraal kan men nu zijn leeftijd aflezen en bij terugmelding wordt opnieuw op de zelfde manier de leeftijd bepaald. Zo doende kan de groei kracht nauwkeurig worden vastgesteld. De spontane medewerking van de hen gelaars wordt door het RIVO om nog iets anders bijzonder gewaardeerd. Er zijn namelijk enorm veel vinstralen van zo genoemde „winden" op het in- instituut te IJmuiden binnengekomen, uit een tamelijk verspreid gebied, en van de ze situatie was men daar tot dusver niet op de hoogte. Wie dus dezer dagen om z'n hobby uit te leven ter „visvangst" gaat, die weet nu hoe hij mee kan helpen aan een nut tig onderzoek, in het belang van de vis stapel. Het adres van het RIVO is: Ha ringkade 1, IJmuiden. IN Advertentie ROOUBOl GEBRADEN E R KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. S402 hoek Lange Nieuwstraat Woensdag kwamen in IJmuiden aan: Bothnia- borg van Londen, IJmuiden; Pinewood, Tyne; Tarfala, Narvik; Alberto, Domsjoe, Zaandam; Reiger, Faversham, IJmuiden; Gaasterland, Vitoria; Apollo, Antwerpen, IJmuiden; Penny worth, Seven Islands; Jans, Londen; Wim 2, Hull; Hinde, Londen; Herman Siihr, Hamina; Kemphaan, Gdynia, IJmuiden; USA, Goole; Niagara, Freetown; Monte Arnabal, Hull, IJ muiden; Alouette, Londen; Seefalke, Gothen burg; Belos, Vestervik, VelSen. Donderdag kwamen in IJmuiden aan: Zaan- stroom, van Grangemouth; Ivoorkust, Rotter dam. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Adi, naar Odene, IJmuiden; Amstelstroom, Goole; Thea, Londen, IJmuiden; Land Hadeln, Riga; Vlie- stroom, Sheerness; Hontestroom, Hull; San Salvador, Dakar; Ivan Ryabov, Archangel, Zaandam; Andes, Southampton; Frigo Prince, Gdynia, IJmuiden; Braunschweig, Bremen; Dispatcher. Paramaribo; Pinewood, Leith; Theano, Rotterdam; Amstelborg, Stade; Con quistador, Antwerpen; Ilona, Karlstadt; Mont- ferland, Curagao; Aubade, Hampton Roads. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Narwal, Faversham; Midas, Rotterdam; Gooiland, Ham burg. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan. Vreemd. Volgens ooggetuigen zou op een autoweg bij Senlis, zestig kilometer ten noordoosten van Parijs, een vliegtuig zijn gedaald en enige ogenblikken later weer zijn opgestegen. Een inzittende was uit het vliegtuig gestapt en het bos ingerend. Advertentie Imperials Bumpers Schijnwerpers Rugsteunen Mascottes Bagagenetten Antennes Spiegels Passeerhoorns Pechlampen Gevaren-driehoeken Ruitewisserbladen Rotors Verdeelkoppen Schokbrekers Onderbreker-sets Lampen-sets Uitlaatsierstukken Bobines Plaids Vlagstokken Gereedschap Auto-matten Auto-kinderzitjes Schakelaars Achteruitrijlampen Instructie-boekjes NL-transfers enz. enz. enz. De Austin Seven is een succes gebleken. Het kleine wagentje heeft sinds zijn introductie nu al weer enkele jaren geleden - altijd in de belangstelling gestaan en is zelfs de grondlegger geweest van enige B.M.C.-wagens wier verkoopcijfers er evenmin om liegen. De Austin Glider en de Balanza vormden een welkome aanvulling, zonder dat zij de Seven overbodig maakten. B.M.C. heeft na vijf jaar de Seven opnieuw onder het mes genomen en het resultaat is dat de „vierkante" wagen nu is uitgerust met de hydrolastric-vering die de grote broers reeds op de produktieband hebben meegekregen, Twee uitvoeringen dus van de Austin Seven: een model met de vering op rubber elementen en de tweede met de boven genoemde hydrolas- tic-vering (vering ge baseerd op rubber en vloeistof). Hoe ge draagt zich deze ge deeltelijk gewijzigde Austin Seven nu op de weg? Redelijk comfortabel. Dat „re delijk" willen we graag verduidelijken. Het is beslist niet zo, dat de wagen over alle oneffenheden glijdt, alsof ze niet bestonden. Het is wel zo, dat de stugge vering van vroeger een minder onaangenaam karakter heeft. Het rijden met Austin Seven is comfortabeler ge worden, al heeft men er rekening mee te houden dat op slechte weggedeelten de wagen de inzittenden flink om hoog kan stoten. Een eigenschap van de hydrolastic vering is, dat de wagen bij iedere oneffenheid als het ware „hori zontaal" omhoog komt. Bij enige snelheid kan dit het effect krijgen van een schok, die de inzittenden omhoog stoot. Zodra er meer personen in de wagen zitten, vermindert dit effect. Voor de rest is deze Austin Seven dezelfde gebleven. De motor (dwars voorin geplaatst, aandrijving op de voor wielen), levert 37 Sae-pk bij 5500 omwentelingen per mi nuut. Krachtig genoeg om de wagen een topsnelheid van 120 kilometer per uur te geven. Een kruissnelheid van even over de honderd kilometer per uur is zeker op lange afstanden beter voor deze wagen. De besturing is licht, de tamelijk lange versnellings- handel is gemakkelijk te bedienen. De eerste versnelling is nog steeds niet gesynchroniseerd, de derde versnelling heeft een tamelijk lang bereik en is zeer nuttig in het stadsver keer. De kleine omvang maakt de Seven trouwens uiter mate geschikt voor het rijden in de stad. Voor deze wagen lijkt geen parkeernood te bestaan. Al is het gaatje nog zo klein, parkeren lukt vrijwel altijd. De ruimte die de Seven biedt, is een van de voornaamste verkoopargumenten. Er is gezorgd voor veel bergruimte, een lade onder het dashboard, grote vakken in de portieren, en tevens achter, naast de zitbank. De bagageruimte is ech ter klein. In een grote klok, in het midden van het dash board gemonteerd (enigszins onhandige plaats) zijn snel heidsmeter en waarschuwingslichtjes ondergebracht. De ruiten kunnen naar achteren worden geschoven. De beide stoelen voor kunnen in hun geheel naar voren worden ge klapt. Er is echter geen mogelijkheid om ze in deze stand vast te zetten. Het rijden in de Seven krijgt een sportief karakter als men bemerkt dat het Wagentje iedere bocht onbekommerd neemt. De wagen helt nauwelijks over, en heeft geen nei ging tot schuiven. De lage zithouding achter het stuur, van waaruit men een goed uitzicht op de weg blijft behouden, draagt tot dit sportieve rijgevoel bij. Wie echter een felle acceleratie wenst, moet zich wenden tot de Cooper-versies De Seven doet het allemaal wat rustig aan. Al met al een handige, wendbare wagen, uiterst geschikt voor het stadsverkeer, al viel ons de draaicirkel van deze auto (ruim 10 m) enigszins tegen. MOTOR: vier-cilinder, wafergekoeld, dwars voorin geplaatst. Cilinderinhoud: 848 cc, boring 63 mm. slag 68,3 mm, compressieverhouding 8,3 1. Max. vermogen 37 Sae-pk bij 5500 t.p.m. TRANSMISSIE: vierversnellingsbak, waarvan drie ver snellingen gesynchroniseerd. Aandrijving op de veorwielen, schakelhandel op de vloer. MATEN: Lengte 305 cm, breedte 141 cm, hoogte 135 cm. INHOUD BENZINETANK: 25 liter. Gemiddeld verbruik: 1 13. Trommelremmen op alle wielen. PRIJS: 5.395. Met één oog gericht op het jaar 1966 en met het andere op de komende autotentoonstelling in Frankfurt zijn de autofabrikanten bezig met de introductie voor te bereiden van hun nieuwe modellen. Renault is reeds met zijn R 10 tevoorschijn gekomen, maar Volkswagen wacht nog even voordat hij zijn nieuwe VW 1600 TL officieel in de open baarheid brengt. Binnen- en buitenlandse bladen hebben reeds geschreven over deze nieuwe middenklasser uit Wolfs burg, die het uiterlijk heeft van een sportcoupé. De achtersteven van de nieuwe VW (die teruggaat op de 1500 S) roept herinneringen op aan de oude Zweedse Volvo en aan de Amerikaanse „fastback", de new-look uit Detroit. Een voordeel van de tot 1,6 liter vergrote motor van de VW- nieuweling is het feit, dat er normale brandstof kan worden gebruikt, in tegenstelling tot de 1500 S die slechts met super- benzine genoegen neemt. Wolfsburg claimt, dat door de veranderde carrosserie meer bergruimte en meer ruimte voor de passagiers ter beschikking komt. Bovendien zal de goede, oude VW 1200, de VW 1300 naast zich krijgen, die over meer vermogen zai beschikken en daarom ook meer gaat kosten. Niet alleen Volkswagen is druk in de weer. Men ver wacht, dat in Frankfurt Mercedes met nieuwe modellen 250 S en 250 SE zal opduiken, dat N.S.U. een vergrote Prinz 1100 en een Prinz 1000 TS met 1,1 liter-motor zal voorstellen, en dat Auto-Union komt opdagen met een nieuw F 103-model met 1,7 liter VIERTAKT-motor en aandrijving op de voorwielen. Renault heeft getoond dat de uitbreiding van het concern met een nieuwe fabriek in de omgeving van Le Havre geen vergeefse investering is geweest. Voor uitlopend op de autotentoonstelling in Frankfurt (ope ning 16 september) heeft de Franse fabriek een nieuw model voor 1966, de Renault 10 Major geïntroduceerd. Deze middenklassewagen vult het gat op in de serie tussen de R 8 en de anderhalve liter R 16. Komt er aan de ene kant iets bij, aan de andere kant valt er echter iets af; de normale uitvoering van het Dauphine-model wordt stopgezet. Voortaan zal de Franse fabriek nog slechts de Gordini-uitvoering van deze wagen leveren. Het uiterlijk van de nieuwe R 10 gaat terug op de Renault 8. Hetzelfde kan men trouwens zeggen van de technische specificatie. Weliswaar is de nieuweling met zijn 50 pk 1100 cc-motor bijna twintig centimeter langer dan de voorganger, maar de onafhankelijke voor- en achterwielvering, de schijfremmen rondom en het ge sloten koelsysteem van de motor zijn van de R 8 over genomen. Het gewicht is echter meer en bedraagt 795 kg. Top snelheid omstreeks de 135 km per uur. De kofferruimte van het nieuwe model is bijna dertig percent groter dan bij de R 8. In zijn uiterlijk lijkt de R 10 eveneens veel op de R 8. In het ovale verlichfingsarmatuur zijn koplampen, parkeerlichten en clignoteurs ondergebracht. De neus loopt iets af. Achtersteven en daklijn hebben een hoekig model. De prijs van de nieuwe Renault bedraagt 5.995. Een van de gevaarlijkste defecten die zich in de auto kunnen voordoen is de weigering van de remmen. Niet zelden vormt zo'n stoornis de inleiding voor een af schuwelijk ongeluk. Het is uiteraard een vereiste om remmen en remleidingen regelmatig te laten controleren. Maar dan blijft nog de mogelijkheid bestaan dat dit onderdeel van de auto onderweg dusdanig wordt be schadigd, dat het zijn werking verliest. Het remmen ge schiedt langs hydraulische weg. Door druk uit te oefe nen op de pedaal, pompt men een soort vloeistof door leidingen onder de wagen naar de remtrommels. Als zo'n leiding, die in de buurt van de wielen flexibel is, lek slaat, ontsnapt de olie en valt de remdruk weg. Het hoeft geen betoog wat de gevolgen kunnen zijn. Voordeel van wagens met een gescheiden remsysteem is, dat men dan nog een deel van de remkracht overhoudt. De handrem die in geval van nood nog enige uitkomst zou kunnen brengen, is in de loop der tijd gedevalueerd tot een vrij wel krachteloze parkeerrem. Het zou aanbeveling ver dienen als men deze handrem weer tot een krachtige „noodrem" zou maken, met een gemakkelijk bereikbare ^landel of een pedaal op de vloer zoals sommige Ameri kaanse wagens die bezitten. Dit is een. motorfiets. De Tsjechische fabriek „Ka- rosa" die zich toelegt op de vervaardiging van carrosse rieën, heeft voor de motorfiets een geheel gesloten om bouw ontworpen. Het resultaat is een wind en waterdicht voertuigje, dat het nodige comfort biedt. Alleen: men moet er met enig beleid mee omgaan.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 5