PIERRE BALMAIN REAL De nieuwe mode voor HAAR MAKE-UP SCHOENEN Regen maakte honkbal na zes innings verder onmogelijk (®i krij9tU 6 limonadeglazen met vrolijke clowns FANTA ORANGE Nieuwe Belgische regering is een ploeg van „zware" jongens voor 6 zegels en slechts 1 gulden GEZINSFLES Nederland was in beste opstelling voor Evreux Normans te sterk Gezondheidszorg in Verenigde Staten Regen veroorzaakt blaren bij lopers DONDERDAG 29 JULI 1965 7 Klassieke eenvoud en een voortreffelijke coupe Uitstekende confectie voor jonge mensen Kapsel a la Jean Harlow Make-up a la Shrimpton Schoenen a la Courreges Kuitlaarsjes weer „in" Meer betaalbaar Sexy jongedames vruchtenlimonade bereid met zuiver sinaasappelsap Vlaams-Waalse controverse tijdbom onder kabinet Gevaarlijk Kort nieuws Zevenhandbal in de afdeling Utrecht Fa Fanta Fanta Fant ita Fanta Kanta Fa# Het was overigens de enige gewaagde noot in deze collectie. Als er al sprake is van raffinement bij Balmain, dan schuilt die in de klassieke eenvoud van zijn mo déllen en in de voortreffelijke coupe. Bal main heeft veel vorstelijke klanten het bruidstoilet van prinses Irene was van zijn hand en dat legt uiteraard ver plichtingen op. De distinctie komt bij hem dan ook op de eerste plaats. Balmain hield zijn collectie ook dit keer weer in gedekte kleuren. Voor overdag gebruik te hij veel bruin in alle tinten van camel to kastanje grijs, donkerblauw en als uitschieters wit en tomaatrood. 's Avonds was er veel zwart, maar ook frisse tinten als hardroze, rood, turqoise en goud. (Van onze speciale modeverslaggeefster) PARIJS woensdag DE TWEE GROOTSTE KAPPERS van Parijs, Alexandre en Carita, hebben hun plannen al ontvouwd. Winter 1965 wordt het sei zoen van de blote en koude halzen, want het haar moet omhoog. De kappende ge zusters Carita lanceren de „Ligne Oeuf". Het haar wordt opgeborsteld naar boven en getoupeerd. Het hoofd krijgt op die ma nier de vorm van een ei. Mooi is het niet, wel mode. Alexandre houdt het dit seizoen op driehoekige kapsels. Aan weerskanten van het hoofd wordt het kor te haar, liefst platinablond, gekruld. Een lijn, die geïnspireerd is op de goudhari ge sexbom uit de dertiger jaren, Jean Harlow. Trouwens nog een fraai wezen speelt een grote rol in de schoonheidsindustrie. Dat is het befaamde Engelse fotomodel Jean Shimpton. Deze rondogige cover- girl geeft de toon aan in de cosmetica De nieuwe make-up mode schrijft dan ook ronde, bolle ogen voor. Hoe dat kan? Door wenkbrauwen en oogleden zo rond mogelijk te belijnen met potlood en stift. Zo zijn er nu valse wimpers te koop, die alleen het uiteinde van het oog bedekken. Een ander nieuwtje dat mascara overbo dig maakt, zijn gekleurde valse wimpers in de tinten blauw, groen en grijs. VAN TOP NAAR TEEN. Roger Vivier, die aan tal van Parijse modehuizen schoe nen levert, liet gisteren zijn collectie zien. Zijn schoenen zijn sterk beïnvloed door Courrèges. De witte kuitlaarsjes die de ontwerper heeft gelanceerd zijn er nu in een enkelversie. Uiteraard is het mate riaal glimmend vinyl. Er zit een hakje onder van twee centimeter. De sluiting is afgekeken van voetbalschoenen. Trou wens heel de laarzenmode heeft een sterk sportief accent. Sommige lijken op hoc- keyschoenen met leren stootgaten aan beide kanten. Het allernieuwste op laar- zengebied zijn witte slobkousen van vinyl, die met bolle knopen worden gesloten en die boven zwarte lakschoentjes worden gedragen. De lange laarzen liggen eruit. De kuit laarsjes zijn in. Bij de schoenen is het meest gebruikte materiaal krokodillen leer. In alle tinten: bruin, beige, zwart en wit. Die witte schoentjes van glanzend lakleer hebben een gesp. De hakken blij ven vrij laag en breed. Alleen het gekle de schoentje is hoger: tot 514 centimeter. De bandjesrage van vorig jaar heeft zich overleefd. Het meeste schoeisel is vrij hoog opgesneden en heeft een klep met gesp. Voor de avond komen de gouden schoentjes er weer in: met bandjes tn hakken van strass. DE MEETKUNDIGE LIJN het spook van Courrèges waarde ook hier rond speelde een grote rol in de col lectie. Bij de tailleurs was dat het dui delijkst te zien. Op de rechte rokken gin gen heuplange jasjes, waarvan de twee rijen knopen een trapezium vormden. De buste werd gemarkeerd door driehoekige stiksels, die vanuit de zoom naar het armsgat liepen. Ook de hoeden hadden een meetkundige tik meegekregen: ze waren vierkant en werden recht op het hoofd gedragen. Veel pakjes waren bij Bal main „valse" deux pièces: het lijfje in contrasterende kleur was aan de rok vastgestikt en bijna altijd voorzien van een ceintuur. Bij de japonnen veel tunie ken met het accent op de rug, die hele maal was doorgeknoopt en aan de zoom afgerond. De wijde mantels met hun stik sels en biezen kregen als garnering vaak een bontkraag mee. Op 't gebied van ge borduurde avondtoiletten heeft Balmain een reputatie. Hij maakte die ook nu weer waar. Bijzonderheid: veel lange zwarte japonnen van velours met dito mantel en met applicaties of bontgarne ring. HET MODEHUISJE Ré AL in de Fou- burg Saint Honoré, dat onder meer het ye-ye-zangeresje Sylvie Vartan en film ster Brigitte Bardot kleedt, verwierf vo rig jaar het predikaat haute couture. Nu liet de 26-jarige ontwerpster Arlette Nas- tat weten, dat men voor deze onderschei ding heeft bedankt. Het huis wil voortaan alleen nog maar kleren maken tegen prijzen die voor veel meer jonge mensen betaalbaar zijn. Het is Réals ambitie de mode op straat te brengen. Overigens heeft nooit iemand in het Parijse mode wereldje begrepen waaraan Réal die haute couture-eer verdiend heeft. Er ko men bijzonder leuke kleren vandaan', maar met haute couture heeft het niets uit te staan. Je z&u Het hoogstens Voor treffelijke confectie kunnen noemen. De leeftijdgrens is dan ongeveer 25 jaar. ARLETTE NASTAT pakte in haar win tercollectie warmpjes uit. Ze opende met een rits grappige redingotes van bont: vos, veel konijn, nerts. Onveranderlijke acces soires: grijze kuitlaarzen en fluwelen pet- Overal in de Rodekruisposten woedde de strijd tegen het euvel der blaren. De vochtige atmosfeer stimuleert de vor ming ervan ten zeerste. Het land van Maas en Waal, waar doorheen de vier- daagsegangers deze dag trokken, met een na Wijchen aanzienlijk gewijzigd par koers, was ondanks de herfstachtige om standigheden het medeleven van de be volking groot. Talrijke dorpelingen open den hun deuren voor bekende en onbeken de wandelaars en dat kwam vaak goed te pas, want het aantal proeflokaliteiten in deze streek is niet zo heel groot en niet berekend op een massale invasie van het wandelleger. Het verlangen zich van de natte kledij te ontdoen, dreef ook dinsdag de wandelaars weer tot grote spoed. Zelfs het vroege startuur van ve len in aanmerking genomen, was het grootste gedeelte van het wandellegioen vroegtijdig binnen en omstreeks halfvijf maakte de bureautjes bij de vereniging (individuelen) en de wedren (groepen) al een verlaten indruk. Met inbegrip van het aantal dat 's morgens niet in staat was opnieuw te beginnen, zijn er dinsdag "44 wandelaars uitgevallen. De cijfers waren: niet gestart: 94; uitvallers: 150. Overgeblevenen 12.050. Hoewel ook op de tweede wandeldag van de Apeldoornse vierdaagse van de Nederlandse wandelsportbond de regen vrijwel voortdurend uit de loodgrijze he mel neerdaalde en er een gure wind stond, heeft het wandelleger in bijzonder opgewekte stemming het prachtige par koers, dat over een sterk geacciden teerd terrein langs onder meer Kootwij- ker Duin, Nieuw Milligen en Hoog Soeren leidde, afgelegd. Zes wandelaars werden bij de start met een anjer door het NWB-bestuur verrast. Vijf omdat zij hun verjaardag vierden, en een omdat hij in zijn eentje zijn twaalfeneenhalfjarig hu welijksfeest herdacht. Ondanks het naar geestige weer bleef het aantal uitvallers tot slechts een beperkt. Er waren 's mor gens 1373 wandelaars van start gegaan ten schuin op het oor a la Jackie Coo- gan, het boefje uit de Amerikaanse films van dertig jaar terug. Trouwens in haar collectie grijpt juffrouw Nastat wel meer terug naar de oude tijd. Zo kwam ze met een stel beeldige tweedmanteltjes voor de dag, die een golvend pelerienije hadden afgezet met bont. Erbij giftg een r oodkap j esmuts j e. De pakjes en jurkjes voor de tieners en twens, want daarvoor worden ze ontwor pen, zijn bijzonder sexy. De borstjes wor den opgepept met een empirelijn. De rok ken golven vanuit die hoge taille weg. Parijs' in de greep van de kosmo nautenstijl van André Courrèges. Dit „vierkante" jurkje met „motor helm" is er een bewijs van. De kleine tailleurs hebben jasjes met Knoop- en lussluiting, die rortd weglopen. Geen kraag of manchet of er loopt wel «en bontrand langs. Veel jurkjes hadden etagerokken. Biezen, strikken en pompoe nen zijn de lieve details die ze opsieren. Bij de cocktail toiletjes veel mousseline met zilver of gouddraad doorgestikt. De decolletés lieten weinig te raden over. De meisjes die bij Arlette Nastat kopen zijn ongetwijfeld heel lief en romantisch, maar ook verleidstertjes in de dop. De oefenwedstrijd die het Nederlands honkbalteam woensdagavond tegen de Evreux Normans speelde is gedeeltelijk in het water gevallen: voor een handje vol toeschouwers maakte hoofdscheids- rechter Schijvenaar om half elf in de Advertentie itjQj) (van uw winkelier In Nederland gebotteld met toestemming van de rechthebbende op de gedeponeerde handelsmerken "Fanta" en "Coca-Cola" BRUSSEL Na de langste regerings crisis in Belgische mensenheugenis, twee maanden en twee dagen presen teert Belgisch nieuwe premier, Pierre llarmel, vandaag zijn regering aan het Belgische parlement, dat er volgende week zijn vertrouwen aan moet en onge twijfeld ook aan zal schenekn. De nieuwe bewindsploeg van vijftien CVP'ers en twaalf socialisten is niet al leen een club van „zware jongens", maar ook van „oude rotten". Zelfs let terlijk. Slechts vier van de 27 ministers zijn beneden de vijftig jaar. Het is niet toevallig. De zelf 54-jarige premier Har mei, die geldt als een bezadigde en ge matigde figuur, heeft vooral gezocht naar excellenties met kwaliteiten. Zestien ministers van zijn regering hebben vroeger al een portefeuille be heerd, zij het ook niet allen in de re- gering-Lefèvre, wiens ontslag toekenning de aftredende premier gisteren teleurge steld tekende. De energieke, maar niet al tijd even diplomatieke Lefèvre had im mers nog wel een portefeuille geambi eerd, maar hij heeft de rol van zondebok moeten vervullen voor de nederlaag die zijn roomsrode regeringscoalitie op 23 mei heeft geleden. In zijn streven naar ervaring en beza digdheid tracht premier Harmei vooral de steeds groeiende Vlaamse-Waalse te genstellingen te verzachten, die in sterke mate de verkiezingen van 23 mei hebben beinvloed. De taalpolitiek van het voor gaande roomsrode kabinet bleek evenmin de Vlamingen als de Walen en de Brus selse franstaligen te hebben bevredigd. De Vlaamse federalisten maakten im mers een forse winst, omdat deze taalpo litiek volgens hen niet ver genoeg ging, terwijl de liberale stemmenwinst vooral uit franssprekende kringen kwam, waar men diezelfde taalpolitiek veel te kras vond. Het is overigens de grote vraag, of men met alle beschikbare bezadigdheid de Vlaams-Waalse concurrentie zal vermin deren. Daartoe zal zelfs niet de benoe ming helpen van de eerste vrouwelijke minister, de nieuwe Belgische excellentie voor Gezinszorg en Huisvesting, mevrouw De Riemaecker-Legot. De premier heeft dit bezadigde gezel schap bovendien omringd met een groep van speciale wijzen, een kernkabinet, dat de hoofdlijnen van de politiek zal uitma ken. Dat bestaat uit de „coördinerende ministers" Spinoy, Spaak, Segers, Eys- kens en Leburton. Daarnaast heeft hij gewone ministers, terwijl hij bovendien nog een derde groep heeft van ministers-staatssecretarissen. Deze laatste zeven dragen een ingewik kelde titulatuur, omdat de Belgische grondwet nog steeds het instituut van ge wone staatssecretarissen niet kent. Dit is een van de punten uit het algemene wij zigingsproject van de Belgische grondwet dat vooral door de taalkundige punten hiervan zeer omstreden is geworden in de recente verkiezingen en daardoor ook wei nig kans maakt. De premier, die zelf een der weinige Walen is met voldoende interesse voor Vlaanderen en zelf Nederlands heeft ge leerd, heeft geen vertegenwoordiger van de Waalse socialistische linkervleugel mee kunnen krijgen in het kabinet. Dit lijkt gevaarlijk voor de toekomst 'van zijn be windsploeg, omdat de Waalse socialisten deze roomsrode coalitie zondag hebben verworpen op het congres van de Bel gische Socialistische Partij. Alleen de algemene partijdiscipline en de meerderheid van de Vlaamse en Brus selse socialisten, die dit samengaan wel goedkeurden, hebben de toestand toen ge red. Men vraagt zich echter wel af voor hoe lang. De vorige regering had een wel bepaald programma voor een bewindster mijn van de normale vier jaar. Het ka binet-Harmei bepaalt zich in zijn pro gramma tot enkele algemene verbintenis sen. Men acht het daarom ook allerminst uitgesloten, dat zowel de katholieken als de socialisten niet rouwig zullen blijken als deze ontevredenen hen binnen één jaar een kans bieden op een regerings crisis. Dat zou immers tevens de kans bieden om de stembusverliezen goed te maken, die aan socialistische kant twintig en aan katholieke kant negentien zetels bedroegen bij de verkiezingen. Sabotage. Het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat vier olie- en gasleidingen door dynamiet zijn opgeblazen in Can- taura, vierhonderd kilometer van Cara cas gelegen. stromende regen een einde aan de wed strijd. De match was op dat moment ge vorderd tot de zesde innings en de stand was bij het afbreken 12-12, nadat het Nederlands team op oorlogssterk te een 12-0 voorsprong had bezeten. Toen coach Gostick zijn ploeg ging verjon gen, brak de Oranje-tegenstand en achter het werpen van Dom ging het helemaal niet meer: in de vijfde innings scoorden de Normans acht runs. Bert Paalman was de eerste werper voor Nederland en in de twee innings dat hij wierp, was hij zeer succesvol: in de eerste Evreux-slagbeurt had hij slechts vier, in de tweede slechts zes worpen nodig om zijn tegenstanders voor nul aan de kant te krijgen. Het Nederlands team begon sterk op het werpen van Kitchens en via honkslagen van Urbanus en Kops kwam Nederland op 4-0. In de tweede slagbeurt zorgde Simon Arrindell met een enorme homerun voor 5-0, terwijl honk slagen van Hudson John en Boude wijn Maat 6-0 op het scorebord brachten. Ook Salemink die het werpen van Paal man had overgenomen, was succesvol en hield de Amerikanen in de derde slag beurt voor nul. Kitchens moest in de der de Nederlandse slagbeurt het veld rui men: de stand was toen 9-0 door goed slagwerk van Leo Kops (tweehonkslag), Richardson (honkslag), Arrindell (weder om een fraaie homerun) en Wim Crouwel. De Amerikaanse relief-pitcher slaagde er niet direct in de Nederlanders te stoppen: bij 12-0 was het pas wisselen. Dat coach Gostick aan vervangers ging denken, was niet verwonderlijk. Ook da homerun die Salemink in de vierde in nings tegen kreeg en Evreux drie runs opleverde, bracht in het voornemen van Gostick geen verandering. En terecht: het was een oefenwedstrijd, waarin nu jonge spelers als Onverwagt, Robert Maat, Grenovius en Blom een kans kregen. Dat de voorsprong van 12-3 geheel teniet ging, was mede te wijten aan de fouten die de jongeren maakten, maar het resul taat telde niet in deze wedstrijd. Belang rijker was de routine die werd opgedaan. Dat Rudy Dom woensdagavond niet in al te beste vorm zou steken, was te ver wachten: zaterdagmiddag nog wierp hij in het snikhete Nettuno bij Rome, nu in het kille, natte honkbalstadion. Betekende het Europa-Cup-uitstapje een te zware be lasting? De Sparta-werper moest eveneens de steun van zijn velders ontberen en daar de Amerikanen Ellis en Baker ook nog eens homeruns sloegen, is de 12-11 stand wel verklaard. Herman Beidschat nam het werpen over en werd nog eenmaal ge passeerd, toen catcher Blom een bal liet schieten (12-12). Daarop staakte Schijve naar de wedstrijd, want het goot toen van de regen. De afdeling Utrecht van het Neder lands Handbalverbond heeft de eerste stap op weg naar een 7-handbalcompe- titie gezet. Besloten is een zaterdagmid dag 7-handbalcompetitie in het leven te roepen voor dames en heren, junioren en aspiranten. Deze competitie zal geen binding heb ben met de 11-handbalcompetitie op zondag. Advertentie Van onze speciale modeverslaggeefster) PARIJS, woensdag. Jeugdig gekapte Mariene Dietrich, in een marineblauw chanelpak, speelde gisteren verstopper tje bij Pierre Balmain. De show was al vijf minuten heen, toen de ster zich met gebogen hoofd uit de kleedkamer van de mannequins naar haar plaats repte. Niet in de grote salon, maar in een met gordijnen afgeschermde anti-chambre was een stoeltje voor haar klaargezet. Vanuit die schuilplaats ontrokken aan nieuwsgierige blikken keek zij toe. Haar keus moet niet moeilijk zijn ge weest. Aan het slot van de show bruis ten een aantal avondtoiletten voorbij, waarmee de vrouw met de legendarisch- mooie benen alle eer werd aangedaan. Deze lange, sluike japonnen waren heel pikant van knie tot enkel gespleten. WASHINGTON (AP). De Amerikaanse Senaat heeft woensdag een wetsontwerp over de gezondheidszorg aangenomen en ter ondertekening naar president Johnson gestuurd. Alle Amerikanen boven de 65 jaar zullen nu recht krijgen op genees kundige hulp. De Senaat nam het ontwerp met 70 tegen 24 stemmen aan. De medische begeleiding in de Vier daagse afstandmarsen moge belangrijk zijn, daarboven gaat nog altijd de weer kundige begeleiding. Iedereen moet zich daarbij nu eenmaal aanpassen. Zonlicht was ook op deze tweede dag van de vier daagse uitermate schaars. Statistici heb ben geregistreerd heel voorzichtig dat tussen kwart voor elf en elf uur 's morgens, terwijl het gros van het wandelleger door Wijchen marcheerde, de zon zich even verstoutte door de wol ken te breken. De rest was triest en grauw en nat. In de middaguren daalde gestadig de regen op het parkoers neer.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7