Foto's van Mars tonen geen spoor van leven Nog één meisje van de Zweedse vijfling leeft HET WEER Minister Den Uyl prijsstop voor de Veertig pet van de hotels en cafe's rekent teveel overweegt Horeca UST Suede en Nappa kleding Superwoonark 10 augustus Casa Maria in IJmuiden Zomerhuisjes weggespoeld op kust van Walcheren RENAIIIh VEEL VRIJ? VERF! VLOEIT VLUG STRAK MORRIS B0TERNUTS 2 HAZENBERG Negerleider in Zuid-Afrika eist land voor zijn volk Sloper maakt een dodelijke val NA STEEKPROEF CONTROLEDIENST KIP IN M, KQELEMU 2.25 DAGBLAD VOOR V L S E N-IJ M U I D E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK varopa Koel weer Aan het strand VAN BREUKELEN FLEXA DEALER De Wolf van 1833 Overdreven '/2 TEL. 8166 Japanse schrijver Tanizaki overleden Het woord is aan MODEHUIS rJ Uittocht van vakantiegangers wm~ A mmmheerlijk Velserbeek N.V. SHOW van INRUILAUTOMOBIELEN NEGRO'S Amandelino's - Scholletjes Boterrondjes - Kano's Cakes - Abrikozenbeignets PATISSERIE DEKKERS 50e JAARGANG NUMMER 224 VRIJDAG 30 JULI 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chet bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant Verschijnt dagelijks heh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 10,40, franco per post 11,65 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Deze foto van Mars is gemaakt door de Mariner IV. Het „Atlantis"-ge bied dat er op staat afgebeeld ligt tussen twee grote zeeën. Duidelijk zijn de enorme kraters in het Mars oppervlak te zien. Het is de elfde foto van de in totaal eenentwintig Mars-foto's. Dr. Pickering, die de foto's gisteren op het Witte Huis aan president Johnson liet zien, zei nog dat de opnamen geen bevestiging geven van de theorie dat er leven is op de planeet, „maar ze sluiten de mogelijkheid ook niet uit". FALUN (Reuter) De met hormonen behandelde Zweedse vrouw die donder dag een vijfling ter wereld heeft ge bracht, kreeg de kinderen twee dagen na de geboorte van een vijfling in Nieuw- Zeeland. Aan beide bevallingen was een behandeling met dezelfde preparaten vooraf gegaan. Vier van de Zweedse baby's de drie jongens en één meisje zijn echter inmiddels overleden. Het overblijvende meisje is zwak. Daarente gen werd over de Nieuwzeelandse baby's gisteren meegedeeld, dat deze de eritie- ke eerste achtenveertig uur goed hebben doorstaan. Een 54-jarige Zweedse professor, Carl- Axel Gemzell, heeft de hormoonprepara ten die de beide eerst onvruchtbaar ge achte vrouwen gebruikten, ontwikkeld. Een woordvoerder van het laboratorium van de professor in de universiteitskli niek van Uppsala verklaarde gisteren dat de kans op een vijfling nog altijd als on geveer een op de 42 miljoen wordt be schouwd. Professor Gemzell begon vijftien jaar geleden met zijn onderzoek naar de mo gelijkheid van behandeling van zowel mannen als vrouwen met hormonen. Ver leden jaar beviel een van zijn patiënten die eerst onvruchtbaar was, voortijdig van zeven baby's. Ze bleken echter allen dood te zijn. Professor Gemzell zei donder dag, dat het theoretisch mogelijk is dat een zevenling op de wereld komt en in leven blijft. Voor zover men weet is het maar eenmaal voorgekomen in 1894 dat een zevenling werd geboren. Geen van de baby's kon toen in leven worden gehouden. JOHANNESBURG (A.P.) Een recht streekse uitdaging aan de apartheidspoli tiek van de Zuidafrikaanse premier Ver woerd van de door diens regering ge steunde negerleider Kaiser Matanzima heeft donderdag geleid tot grote politieke opschudding. In een reeks door vele kranten gepu bliceerde toespraken eiste de eerste mi nister van het uitsluitend Afrikaanse ge bied Transkei binnen Zuid-Afrika meer land voor de Afrikanen. In Zuid-Afrika hebben de niet-blanken, die zeventig per cent van de bevolking uitmaken, dertien percent van het grondgebied toegewezen gekregen. Matanzima heeft deze week geëist dat de Afrikanen in stadsgebieden voor blan ken land toegewezen zullen krijgen. Vol gens de geldende wetten is Zuid-Afrika verdeeld in gescheiden woongebieden om blanken en gekleurden apart te houden. De eisen van de negerleider lokten on middellijk protesten uit van regeringsge zinde kranten en radiostations. Matanzima wordt beschouwd als een aan hanger van de regering-Verwoerd en de apartheidspolitiek. Zijn pleidooi voor meer land en vrij grondbezit voor Afrikanen in blanke stadsgebieden vanwege de overbevolkt heid van Afrikaanse gebieden is recht streeks in strijd niet de apartheidspoli tiek. Afrikanen die in stadsgebieden wonen staan ingeschreven als tijdelijke bewoners, hoewel zij er vaak hun gehele leven blijven. Advertentie geroosterd brood Varopa Bakkerijen Tilburg - tel. 04250-22712 De negentienjarige A. D. de Mos uit Den Haag is gistermiddag bij het slopen van een 45 m. hoge schoorsteen op het terrein van de gasfabriek aan het Trek- vlietplein in Den Haag gevallen en kort na deze val overleden. Hij zat zoals gebruikelijk met één been buiten de schoorsteen en het andere aan de binnenkant Toen raakte een deel van de schoorsteen vroegtijdig los, waardoor de jeugdige sloper met een stuk schoor steen omlaag stortte. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 \genda van IJmond en Haarlem 2 Beeldverhalen 2, 11 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Medische verzorging5 In de Vishal en op zee6 Topsy 6 Mode 7 Ferdinand 8 Radio en t.v9 Uitgaan in Haarlem9 Kunst 9 Kunst 9 Feuilleton 11 Economisch nieuws13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Nu en dan opklaringen, maar ook enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Aanhoudend koel weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. Hoewel de stormdepressie wegtrekt en de wind morgen tot krachtig of ma tig afneemt, blijft het vrij koud met enkele opklaringen maar ook kans op buien. Temperatuur 15 tot 17 graden. Zeewater 16 graden. VOORUITZICHTEN: Tijdens het weekeinde een zeer langzame verbe tering. Ruim 40 percent van de hotels, cafés en restaurants brengen, naar een steek proef van de economische controledienst heeft uitgewezen, hun gasten te hoge prijzen in rekening voor logies, spijzen of dranken. Daarom heeft minister Den Uyl (Economische Zaken), een prijsstop voor de Horecabedrijven in overweging. Vorig jaar juni is met de Horecasector een afspraak gemaakt, waarbij de ho tels, restaurants en cafés werd toege staan een deel van de stijgende loon- en inkoopkosten door te berekenen in de prijzen. De prijzen van maaltijden moch ten met 8 percent worden verhoogd, die van dranken met 6 percent, die van lo gies met 5Vï percent en de pensionprij- zen met 7 percent. De extra-doorbereke ning was toegestaan wegens de moeilijke rentabiliteitspositie, waarin vele bedrij ven door de stijgende kosten dreigden te geraken. De steekproef, die de economische con troledienst heeft verricht, heeft echter uit gewezen dat 40 percent van de bedrijven zich niet aan deze afspraak heeft gehou den. Vele bedrijven hebben dit voorjaar hun prijzen hoger opgeschroefd, dan was overeengekomen. De uitslag van de steekproef is voor minister Den Uyl aan leiding geweest het Horecabedrijf ter verantwoording te roepen. Dat is gistermiddag op het ministerie van Economische Zaken gebeurd in een gesprek tussen de „directie prijzen" van het departement en het bestuur van het Advertentie GROTE BITTERKOEKEN alleen bij ons 22 ct GEVULDE KOEKEN zuiver amandelspijs 29 ct BANKETBAKKERSALLERHANDE 250 gram f 1.20 le KLAS BANKETBAKKERIJ Lagersstraat 13, achter de De Noostraat Telefoon 5362 A Huygensstraat 15 - IJmuiden - Tel. 6121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk Tel. 23417 Hoofdstraat 140 - Santpoort - Tel. 7362 bedrijfschap Horeca. Minister Den Uyl nam zelf niet aan het gesprek deel. Van de zijde van het bedrijfschap is opnieuw de moeilijke rentabiliteitspositie in het geding gebracht, die de afgelopen maan den reeds de sluiting van enige tiental len bedrijven heeft veroorzaakt. De secretaris van het bedrijfschap, drs. A. W. Merk, liet gisteravond na afloop van het gesprek blijken, de zorgen van het ministerie nogal overdreven te vin den. Hij vond dat de bedrijven die tegen de afspraak hebben gezondigd, hooguit kan worden verweten dat zij voor een enkel onderdeel van hun assortiment te hoge prijzen vragen. Van te hoge prijzen over de gehele linie is volgens hem geen sprake. De heer Merk zei dat men van een dienstverlenende sector als het Horecabe drijf, moeilijk kan verlangen dat de kos tenstijgingen intern worden opgevangen door verhoging van de produktiviteit. Wat dat betreft is het prijsbeleid te veel op de industrie afgestemd. Hij meende dat de 31.000 Horecabedrijven de enorme stij ging van de loonkosten nog vrij behoor lijk hebben weten op te vangen. Het gisteren gevoerde gesprek is, naar de heer Merk zei, in een prettige sfeer gevoerd. Van de zijde van het departe ment is begrip getoond voor de moeilijk heden waarmee de Horecabedrijven te kampen hebben. Het gesprek, dat nog niet is voltooid, zal later worden voortge zet. Het bedrijfschap heeft de hoop dat bij die gelegenheid met het departement overeenstemming kan worden bereikt, zo dat een prijzenstop achterwege zal kun nen blijven. Bij boer Hofman uit Stokkumer- broek bij Markelo is de bliksem in de hooiberg geslagen. De rest van de hooioogst lag nog op het veld en nu dus in het water. Dubbele pech derhalve voor deze landbouwer, die met paard en wagen nog tracht te redden wat er te redden valt. Advertentie ROOMBOTER GEBRADEN KENNEMER AUTOMATIEK VELSERDUINWEG 19 - TEL. hoek Lange Nieuwstraat 8402 Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN Junichiro Tanizaki, een van de belang rijkste hedendaagse Japanse schrijvers, is vanmorgen na een hartaanval overleden. In Nederland zijn van hem vertaald „De Sleutel" en „Some prefer nettles". August Vermeylen: Alles wat nationaal is, is een frag ment, deel van een grotere eenheid. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 13439 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam (Van een onzer verslaggevers) Op de werf van de NDSM te Amster dam nadert de drijvende flat, de „Casa Maria", de superwoonark die aan on geveer 250 buitenlandse Hoogovenwerkers onderdak zal gaan bieden, zijn voltooi ing. Het gevaarte zal omstreeks 10 au gustus in IJmuiden te zien zijn. Sleepboten zullen het drijvende hotel, dat Hoogovens zes miljoen gulden gaat kosten via het IJ en het Noordzeekanaal naar IJmuiden overbrengen. De „Casa Maria" wordt afgemeerd naast de „Aro- Op de kust van Walcheren zijn van nacht door de combinatie springvloed en flinke storm naar schatting een kleine tweehonderd zomerhuisjes, die aan de zeezijde van de duinen stonden, wegge spoeld. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Het aanzicht van het Walcherense strand is desastreus. Van Westkapelle tot Vlissingen spoelen overal stoelen en an der huisraad aan. Aan de Hollandse kust is het onheil tot nog toe uitgebleven. De eerste dag van het springtij vandaag en morgen wordt er eveneens extra hoogwater verwacht bracht geen gevaar mee. Dat kwam voor al doordat de wind niet loodrecht op de kust stond, maar meer uit de zuidweste lijke hoek kwam. In Noordwij k werden 's nachts met man en macht alle los staande tentjes, stoelen en windschermen van het strand naar veiliger regionen overgebracht. Om drie uur stond de branding tegen de dui- hebben het nooit zo erg mee- zei een van de vele gealar- nen. „Wij gemaakt", meerde agenten. Scheveningen en Katwijk hebben geen moeilijkheden ondervonden door het stormachtige weer. Op enkele plaatsen is wat hekwerk weggeslagen. De kuststrook tussen Langevelderslag (N.-H.) en Wijk aan Zee heeft gisteren eveneens weinig last van de hoge water stand ondervonden. Ook in het Rotterdamse havengebied werd de waterstand in de gaten gehou den. In Maassluis moesten hals over kop manschappen worden opgetrommeld om vloedplanken te plaatsen. Hier dreigde het water via de kademuren laag gele gen delen van de stad te overstromen. Hoe slecht deze zomer is, blijkt wel hieruit dat de Pegus in Utrecht, het pro vinciaal en gemeentelijk Utrechts stroom- leveringsbedrijf, de stadsverwarming weer heeft aangestoken. Dat was ook tus sen 8 en 16 juli al gebeurd. Sinds 1923 heeft de verwarming 's zomers niet meer gebrand. De stroom van verontrustende berich ten uit Salland houdt aan. Twaalfduizend hectare land staat nu al volledig onder water en een zelfde oppervlakte is ver anderd in moeras. Om ongelukken te voorkomen zijn langs de parallelweg van Raalte naar Lemelerveld, waar het water de weg blank heeft gezet, schrikhekken geplaatst. Duizenden vakantiegangers hebben giste ren gecapituleerd voor het natte weer en het sombere vooruitzicht, dat het deze week toch niets meer wordt. Zij hebben hun spulletjes gepakt en zijn naar huis teruggekeerd om bij het straalkacheltje en het kijkkastje de laatste vakantieda gen uit te zingen. Het zijn met name de kampeerders, die er de brui aan hebben gegeven. De va kantiegangers trekken in massa van de toeristencentra naar de steden. Cafés, restaurants en snackbars varen er wel bij de meeste bioscopen in de grote steden zijn steeds uitverkocht. Voor het Amster damse Rijksmuseum stonden de mensen gisteren zes rijen dik voor de deur. Met vijfduizend bezoekers per dag is het be zoek tweemaal zo groot als anders in juli. Het Duitse circus Sarrasarii, dat op zijn Nederlandse tournee tot dusver matige belangstelling trok, heeft zich nu geïnstal leerd op het Malieveld in Den Haag en verwacht een groot bezoek van verregen de vakantiegangers. sa Sun" en zal op deze, (haar vaste) lig- plaats van interieur worden voorzien. Deze drijvende flat, die een lengte van 40 en een breedte van 17,5 meter heeft, telt vijf verdiepingen; op het dak is een zonneterras. De 250 toekomstige bewo ners worden verdeeld over gerieflijke vierpersoonskamers; er is verder een grote eetzaal met bijbehorende keukens, een recreatieruimte, een televisiezaal, enige kantoren en dienstruimten. Sani taire voorzieningen hebben ruime aan dacht van de bouwers gekregen. Er ii een groot aantal douches en toiletten, elke kamer heeft twee vaste wastafels. De gehele woonboot is voorzien van centrale verwarming, er is ook een cen traal omroepsysteem met luidsprekers op alle kamers. Het is het eerste grote woonprojekt van de NDSM. De werf heeft eerder de ge meente Amsterdam aangeboden een gro te niet drijvende flat voor studen ten te bouwen. Dit aanbod werd afgesla- gen. Advertentie zijn fantastisch lekker "fC 14 stuks in een zak HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 zaterdags van 9—18 uur Garantie - inruil en financ. mogelijk Steeds meer gevraagd. Een heerlijk luchtig é%m gebakje per stuk Cl Voor uw uitstapje Altijd vers en natuurlijk met roomboter bereid

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1