Regering Novas maakt weinig kans in parlementsdebat Griekse EDA-part ij spint garen bij aanval op hof Bom ontploft bij gebouw van Italiaanse televisie Staand leger van VS gaat drie miljoen man tellen J Bonn: „Ha" Londen: „Ho" Gewaagde vlucht uit Oost-Berlijn (^Pr WERELDNIEUWS Alphenaar KAMPERMAN Vredesmacht van Verenigde Naties „V-Raad moet over apartheid praten" Ploeg van Wilson kreeg vertrouwen Op Je raatatoel VRIJDAG 30 JULI 1965 3 Behartigenswaardig Stephanopoelos 10% zomerkorting op gehele bontcollectie Neofascisten verdacht van terreurdaad 0 In oktober dienstoproep voor 35.000 jongens WASHINGTON (AP). - Het Ameri kaanse leger bestaat uit ruim 2,5 miljoen militairen. Het ministerie van Defensie van minister McNamara zal waarschijn lijk het Amerikaanse Congres vragen om het staande leger met 300.000 man of meer te mogen uitbreiden. Dit zou door middel van grotere lichtingen en door aanwerving van vrijwilligers moe ten gebeuren. Een uitbreiding met 300.000 man zou betekenen dat de Amerikaanse militaire maèht op on geveer, idrie miljoen man komt. Een groot gedeelte van deze uitbreiding zal Eet leger ten goede komen. Waarschijn lijk zal het leger met één divisie, waar schijnlijk gemotoriseerde infanterie, uit gebreid worden, zodat het totaal aantal divisies zeventien wordt. Een legerdivi sie telt ongeveer 15.000 man, een bri gade ongeveer 4.000 man. Reserves aangetast LU Vietnam-commentaar Afrikaanse VN-leden: Tikje gek Electronische orgels EMINENT - HAMMOND PHILICORDA - WURLITZER LOWREY ATHENE (AFP en AP). Premier Athanasiadis Novas van Griekenland heeft gisteravond laat verklaard dat hij niet van plan is voortijdig af te treden. Hij had critiek op het besluit van de „Papandreoe-fractie" van de Centrum Unie om de zittingen van het parlement te boycotten totdat de stemming voor de ver trouwensvotum begint. Deze 143 van de 171 parlementsleden van Centrum Unie zullen hun stem niet geven aan de regering-Novas. Ook de 22 afgevaardigden van de linkse EDA-partij hebben verklaard te zullen tegenstemmen. Met 165 tegenstemmen maakt Novas weinig kans. Het Griekse parlement telt 300 leden. Een nieuw element in de crisis, aldus meldt onze correspondent in Athene is, dat plotseling alle pijlen van rechts zich richten op Margaret (Maggy) Papan- dreoe, de Amerikaanse echtgenote van de onderminister Andreas Papandreoe, zoon van de ex-premier. Deze vrouw blijkt al vóór het uitbreken van de troebelen voor haar schoonvader te zijn opgekomen in een aantal brieven die zij naar Ameri kaanse relaties heeft geschreven. De Amerikaanse kolomschrijver Drew Pearson heeft een afschrift ervan in de „Washington Post" gepubliceerd en daar mee waarschijnlijk meer indruk gemaakt op de Griekse dan op de Amerikaanse opinie. Er is veel waars in de beschrij ving die mevrouw Papandreoe geeft van de toestand in Griekenland vlak voor de crisis en ook in haar beschrijving van wat er zou gebeuren, als haar schoonva der ten val zou worden gebracht. De pa ralellen die zij trekt tussen hem en ex- president Juan Bosch van de Dominicaan se republiek en de waarschuwing lessen te trekken uit de Dominicaanse ontwikke ling zijn zeker behartigenswaard. Niettemin zal deze poging van me vrouw Papandreoe de Amerikaanse pu blieke opinie en vooral de Amerikaanse geheime dienst in te schakelen ten gun ste van haar schoonvader, diens zaak waarschijnlijk geen goed doen. Er is hier een latent anti-Amerikanisme waarmee nu voor de variatie de rechter zijde kan gaan werken: „Terug naar Amerika", is een van de leuzen die van rechts tegen de zoon van Papandreoe wor den aangeheven. Papandreoe-junior was tot voor enkele jaren hoogleraar in de Verenigde Staten. Zijn vrouw ziet in de Grieken, wier taal zij niet eens leerde een soort onderontwikkeld indianenvolk waarbij haar echtgenoot als reddende me dicijnman komt optreden. Sommigen voorspellen dat zich binnen kort een regering-Stephanopoelos zal kristalliseren. Maar de communisten die nu achter Papandreoe staan zullen zich zeker tegen een compromis met Stepha- nopoulos keren. Wanneer Papandreoe een dergelijke re gering zijn fiat zou geven, of zelfs wan neer hij zich als zijn voorganger Kara- manlis uit de politiek terug zou trekken, zou dat betekenen dat zijn naam voor de communistische EDA-partij haar beteke nis als leuze verliest. De EDA zou dan weer alleen staan met haar eigen oude versleten leider Pasali- dis en misschien zullen dan ook de oude pro-China en pro-Rusland tegenstellingen weer boven komen drijven in de EDA. Advertentie B.v. Breitschwanz Persianer Pat- tes. Chique mantel met een kraag van pastelkleurige nerts die ook hoog kan worden ge sloten. Deze sportieve sluiting maakt de mantel tot iets heel bijzonders. hi zwart, 1045^ 940.- B.v. Persianer Stukken Kort modern jasje in naturel grijs met luxueuse kraag van zilvergrijze saffiernerts. Tot 1 september Bontspecialisten Wagenwegll,Haarlem,Tfn 12924 ROME De ontploffing van een bom in de vroege woensdagochtend heeft in Ro me veel opzien gebaard. Deze bom was gelegd op een vensterbank van het gro te gebouw, waarin de Italiaanse televisie haar studio's heeft. De ontploffing richtte vrij grote schade aan. De ruiten van het immense gebouw werden verbrijzeld, evenals de ruiten van de tegenover het gebouw gelegen huizen. Een in de nabij heid surveillerende politieagent werd door de luchtdruk tegen de grond geslagen. Het Westduitse parlement heeft donderdag twee wetsontwerpen aan genomen waarin maatregelen zijn opgenomen, die in werking treden als er een „noodtoestand" ontstaat. De Westduitsers zijn daardoor onder andere met ingang van 1 januari 1966 verplicht een indrukwekkende BB-uitrusting in huis te hebben van verbandmiddelen. levensmiddelen, blusmiddelen en gereedschappen. Dit plaatje toont wel aan dat het allemaal weer heel grondig in elkaar is gezet. Van 1 juli volgend jaar af moeten nieuw te bouwen huizen en gebouwen van een schuilkelder worden voorzien in de Bondsrepubliek. Een journalist in het gebouw had enige ogenblikken tevoren een kleine zwarte Fiat-500 zien stoppen, precies op het punt waar de ontploffing plaatsvond. Wanneer de bom een tiental meters verder was ge legd, zou de schade bijzonder groot zijn geweest, want daar bevindt zich de op slagplaats van alle voor het werk buiten de studio's benodigde camera's. De politie zoekt de daders in neo-fascistische krin gen. Enige tijd geleden heeft de Italiaanse televisie een documentaire gewijd aan het leven in de Sovjet-Unie. In die documen taire werd ook de aandacht gevraagd voor de grote technische prestaties van de Sov jet-Unie en voor de ontwikkeling van de industrie. Er werd tevens op gewezen, dat de levensomstandigheden voor de door snee-Rus op het ogenblik beslist beter zijn dan in de tijd van het tsaren-regime. Die documentaire heeft grote veront waardiging veroorzaakt in alle rechts bla den, maar in het bijzonder in de fascisti sche pers. Hele series artikelen zijn aan het onderwerp gewijd en in heel wat dag bladen werd de Italiaanse televisie be schuldigd van communistische sympa thieën. Wanneer ook de links-socialistische leider Tsirimokos, die opmerkelijk genoeg een onderhoud heeft gehad met de directeur van het politiek bureau van de koning, Hoisdas, deel uit zou gaan maken van een kabinet zonder Papandreoe, dan is het isolement van de EDA volkomen. Maar hij zal toch sterk van de crisis hebben geprofiteerd, ook al werd de sta kingskrachtmeting geen doorslaand suc ces. Bij de eerstkomende verkiezingen zullen er zeker velen zijn die nu auto matisch stemmen op de EDA-partij, die tegen het hof ingaat. NEW YORK (AFP) Tot dusver heb ben 14 landen aangeboden troepen ter be schikking te stellen van een internationa le strijdmacht van de Verenigde Naties. Dit zijn Bulgarije, Canada, Denemarken, Groot-Brittannië, Finland, Iran, Italië, Jamaica, Malta, Nederland, Nieuw-Zee- land, Noorwegen, Tsjechoslovakije en Zweden. Bovendien hebben zes andere landen laten weten belangstelling voor het plan te hebben en misschien wel bereid te zijn hun deel aan de troepenmacht bij te dragen. De bedoeling is deze te stichten vre desmacht in te zetten bij toekomstige vredesoperaties van de VN. Over de vraag wie de kosten daarvan moet be talen, is nog geen beslissing genomen als gevolg van de over de operatie-Kongo ontstane moeilijkheden bij de volkenor ganisatie. DE UITBREIDING van de Amerikaan se strijdkrachten in Zuid-Vietnam van 75.000 tot 125.000 man blijft aanzienlijk beneden de verwachtingen. Het wordt waarschijnlijk geacht dat deze Ameri kaanse versterkingen voor het einde van het jaar naar Vietnam zullen worden overgebracht. Volgens sommige deskundigen is een nu merieke overmacht op de geurrilla's van tien tegen één of zelfs acht tegen één nood zakelijk. In dat geval zou het nodig zijn 650.000 tot 900.000 Amerikanen naar Viet nam over te brengen ter versterking van de nu aanwezige Zuidvietnamese en Ame rikaanse troepen. DE VERGROTING van de troepensterk te in Zuid-Vietnam begint reeds de stra tegische reserves van staande legerdivi sies aan te tasten die in de V.S. gele gerd zijn voor gebruik in de hele wereld. Waarschijnlijk zal begin oktober het aan tal jongemannen dat in militaire dienst opgeroepen wordt, gebracht worden op 35.000. Dit is het grootste aantal per maand sinds het eind van de Koreaanse oorlog. De laatste miaanden is dit aantal 17.000 geweest. Dat was al veel meer dan in februari toen het niveau op 3.000 lag, zodat geruchten de ronde deden dat de dienstplicht opgeheven zou worden. Voor het eerst in negen jaar zullen dienstplichtigen bij de marine worden in gedeeld: 4.500 man die in oktober worden opgeroepen. De luchtmacht is niet van plan een beroep op dienstplichtigen te doen. BONN (Reuter en AP) De beslissing van president Johnson om de Amerikaan se strijdkrachten in Zuid-Vietnam te ver sterken is door de Westduitse regering met instemming begroet. Harold Wilson, de Britse premier heeft daarentegen in een vraaggesprek voor de televisie over de vergroting van de Amerikaanse troepen macht gezegd: „Ik betreur dit ten zeerste". Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft president Johnson gisteren geschreven, dat gezamenlijk po gingen moeten worden gedaan om de strijd in Vietnam spoedig te doen eindi gen. Hij antwoordde daarmee Johnson, die woensdag op de volkenorganisatie een be roep deed te helpen om de communisten aan de conferentietafel te krijgen. Oe Thant zei dat hij zelf zijn pogingen om tot een vreedzame oplossing te komen „met alle ter beschikking staande midde len" zou voortzetten. Johnsons brief had hem „veel voldoening en bemoediging" geschonken. Deze bevatte de hernieuwde verzekering dat de regering van de V.S. het grootste belang hecht aan het werk van de Verenigde Naties en de V.N. de grootst mogelijke steun zou blijven geven. NEW YORK (Reuter) De Afrikaanse leden van de Verenigde Naties hebben in een brief aan de voorzitter van de Vei ligheidsraad gevraagd zo spoedig moge lijk een bijeenkomst van de raad te hou den om de debatten over de Zuidafri- kaanse apartheidspolitiek en over de po litiek van de Portugese regering in haar gebieden in Afrika te hervatten. Deze leden menen dat de situatie in Zuid-Afrika de internationale vrede en veiligheid ernstig blijft verstoren. De toe stand is slechter geworden nu de Zuid- afrikaanse regering heeft geweigerd de door de Verenigde Naties aangenomen resoluties na te leven aldus deze leden. LONDEN (Reuter) Het Britse Lager huis heeft donderdagavond, na rumoerige debatten, een door de Conservatieve frac tie ingediende motie van afkeuring over de nieuwe economische maatregelen van de Labourregering met 306 tegen 285 stem men verworpen. De meerderheid van Labour daalde tot vier stemmen, toen een motie, waarin de regering werd gelukgewenst met de vor deringen die tot dusver zijn gemaakt bij het nakomen van de verkiezingsbeloften, met 298 tegen 294 stemmen werd aange nomen. De oorzaak was, dat de Liberale fractie, die wel tegen de motie van af keuring had gestemd, zich niet uitsprak over de gelukwensen aan de regering ver vat in de tegenmotie van Labour. De zwarte lijn van de dakgoot van het gebouw naar de wagen op de voorgrond laat zien hoe het touw hing, waarlangs zich de Oostduitsers over de grens lieten glijden. BERLIJN (DPA en AP) In de nacht van woensdag op donderdag is het een echtpaar en hun negenjarige zoon gelukt op een hoogst fantastische manier in Oost- Berlijn naar het Westen te ontvluchten. De man had op het hoge gebouw waar notabene een Oostduits ministerie is ge- nota bene eén Oostduits ministerie is ge gooid. Het touw zat aan een vlaggestok vast terwijl het aan de westelijke kant door vrienden 'werd vastgemaakt aan een vrachtwagenoplegger die daar op onge veer zeventig meter van de muur in het veld stond. In een soort reddingsbroek liet zich eerst de jongen naar beneden glijden, daarna volgde de moeder. De Westber- lijnse politie, die ondertussen ter plaatse was gekomen, bracht met spoed dit twee tal naar een ziekenhuis. Daarna ontstond er enige verwarring over de tevoren af gesproken signalen en pas een uur later omstreeks één uur 's nachts liet de man zich naar beneden glijden. De Oostduitse autoriteiten maken het mensen die naar het Westen willen vluch ten steeds moeilijker. Volgens verklarin gen van ontsnapte Oostduitse grenswach ten zijn, om te beginnen langs de grens met Sleeswijk-Holstein, bommen en pa- trnoen met een verdovend gas langs de demarcatielijn geplaatst. Het gas ont snapt als iemand met de voet blijft ha ken achter een draad die dicht langs de grond is gespannen. In mijn memorieboekje heb ik twee uitspraken opgetekend, waarover ik het even met u gehad had willen hebben. De heer Clive Exton, een in Engeland be kende schrijver voor de televisie heelt gezegd: Als je de mensen goed en in alle details bekijkt, kom je onverbiddelijk tot de conclusie, dat de meeste mensen gek zijn. En op een heel andere plaats, heeft een heel andere meneer, een Lord, gezegd: Wanneer er in dit House of Lords een lid mocht zijn, dat er stellig van over tuigd is, dat hij onder geen enkele om standigheid baat zou vinden bij een psy chiatrische behandeling, dan zou ik wil len opmerken, dat juist dat lid baat zou vinden bij een psychiatrische behande ling meer dan enig ander lid van dit Huis. Deze twee uitspraken dekken elkaar niet geheel, maar zij vertonen toch wel een grote overeenstemmingdie niet plezierig is voor alle mensen, de nobele Lords incluis. Het komt er dus op neer, dat wij alle maal een tik of een tikje van de molen te pakken hebben, maar dat wij dat geen van alle willen weten. Wat mij betreft, ben ik het met de bei de heren eens. En komt u mij nu niet met een verongelijkt gezicht vertellen dat u in elk geval helemaal normaal bent, want dat geloof ik in uw eigen be lang helemaal niet. Laten wij liever zeggen, dat de meesten van ons, dag in, dag uit, onze uiterste best doen om normaal te schijnen, omdat wij, om een of andere onbegrijpelijke re den, normaal-schijnen een nastrevens waardige situatie vinden. Maar laten wij dan ook desnoods stiekem alleen voor ons zelf erkennen, dat dit schijn-ophouden een uiterst krampachtige situatie schept, die won derlijke kringloop alleen de psychia ters ten goede komt, want al die kram pen zijn schaaïlijk voor de ziel: kramp achtigheid is de vruchtbaarste voedings bodem voor complexen en neuroosjes. Niet dat ik zou wensen, dat u al uw onzin de vrije teugel zou laten, want dat zou maar een slordige boel geven. U zoudt uw ogen en oren niet geloven als al die prachtige heren hun kleed zouden afwerpen en in hun naakte-ikje zouden verschijnen. Het zou geen gezicht zijn. Maar een beetje minder camouflage zou toch wel gezond zijn, zowel voor de ikjes als voor de omstanders. Bovendien is al uw moeite tevergeefs. Wij hebben u toch wel helemaal door, al zeggen wij u dat niet, omdat wij beleefd zijn. Maar wij zien het wel, ook al trekt u nog zo'n glad gezichtje. Elms Advertentie c Aanbod. De Sovjet-Unie heeft belangrijke steun aangeboden voor de financiering van Pakistans derde vijfjarenplan. Het aanbod is beginsel aangenomen. China zou een soortgelijk aanbod hebben ge daan. Hormonen-behandeling. De moeder van de vijfling, die dinsdag in Nieuw-Zee- land werd geboren, mevrouw Shirley Lawson heeft een hormonen-behande ling ondergaan om de werking van de geslachtsorganen te stimuleren. Vol gens dr. Brown, een arts uit Melbourne, helpt het middel, dat in 1958 in Zwe den werd ontwikkeld, tegen een afwij king in het hersenaanhangsel dat vrou wen verhindert kinderen te baren. Fortas. President Johnson heeft zijn per soonlijke juridische raadsman Abe For tas benoemd tot lid van het Federale Hooggerechtshof. Hij zal voorzien in de vakature ontstaan door de benoeming van Arthur Goldberg tot ambassadeur bij de Verenigde Naties. Grensincident. Een Iraaks militair vlieg tuig heeft het Turkse luchtruim ge schonden en het grensdorp Kukurca met boordwapens bestookt. Hierdoor zou een dode zijn gevallen terwijl acht mensen werden gewond. Men vermoedt dat het toestel een actie wilde uitvoe ren tegen de opstandige Koerden. Schietpartij. Een 19-jarige blanke jonge man is in de Amerikaanse plaats Ame- ricus neergeschoten, toen hij met een groep jongens op straat stond, terwijl ongeveer 200 negers een betoging voor burgerrechten hielden. De schoten zou den afgevuurd zijn uit een passerende auto, waarin drie negers zaten. De po litie heeft een neger aangehouden. Kabinet. De militaire regeringsjunta van Ecuador heeft een nieuwe regering van acht burgers en §en militair benoemd, ter vervanging van de ministers, die 12 dagen geleden zijn afgetreden. De nieu we minister van Buitenlandse Zaken is Wilson Cordoba. Angstloon. De Westduitse paardenfokker Wolfgang Lotz, die in Cairo terechtstaat op beschuldiging van spionage voor Is rael, heeft voor het Egyptische hoogge rechtshof meegedeeld dat hij in de vier jaar dat hij voor Israëlische organisa ties werkte 290.000 gulden plus onkos tenvergoedingen ontving. Berechting. De Pantsjen Lama, de Tibe taanse geestelijke leider, zal volgens het Indische blad „The Statesman" in China worden berecht wegens „moord en onzedelijk gedrag". De Pantsjen La ma zou onder strenge bewaking naar China zijn overgebracht. Hij wordt er van beschuldigd een jeugdige lama te hebben gedood. Huwelijk. In het dorp Menetou-Salon, in het Franse departement Cher, is het kerkelijk huwelijk voltrokken tussen aartshertog Leopold van Oostenrijk en Laetitia de Belzunce d'Arenberg. De 22- jarige bruidegom is een zoon van aarts hertog Godefroi von Habsburg en zijn 23-jarige bruid een dochter van wijlen de markies van Belzunce. Spoed. Secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties heeft de landen, di? bijdragen in de kosten van het ontwik- kelingsprojekt voor de Mekong-vallei. dringend verzocht zo snel mogelijk de gelden te verschaffen voor de bouw van waterkrachtcentrales bij de rivier Nam Ngoem in Laos. Spaarcentje. Het Amerikaanse leger heeft de ontwikkeling stopgezet van de luchtdoelraket Mauler. Het project heeft tot nu toe 720 miljoen gulden ge kost. Het besluit is genomen wegens de vertragingen en de hogere kosten van het project door bepaalde technische moeilijkheden. Winst. Het Centrale Comité van de Pool se Communistische Partij heeft zich vandaag uitgesproken voor een econo misch plan dat meer gericht is op het maken van winst en vraag van de ver bruikers.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 3