„Selvmordsskolen" en „Svenska Bilder" DDR-deelname aan motorraces stilgehouden Volgende week iedere dag feest in Santpoort A. R. de Boer Suède- Nappa en „Antica" prentleder Ziekenhuisdirectie speelt voor Sint Nicolaas Schrijver van „Wat is uw auto waard" aangeklaagd „Generaal Ky geen Hitler-aanhanger" Sleepboot uitgevaren naar Veronica Bejaarde vrouw mocht na uitstapje tehuis niet meer in „Holiday on Rail" trekt in Zandvoort veel belangstelling VRIJDAG 30 JULI 1965 4 Lachen tot het lachen je vergaat in Zweedse en Deense filmsatires In Bergharen. STOFZUIGERS DE VILDER - .1 HET TOEVAL heeft twee opvallende films uit Scandina vië op de weekagenda van de Amsterdamse bioscopen samengebracht die beide eenzelfde doel nastreven: middels de satire aandacht vestigen en critiek leveren op enige duidelijk aanwijsbare uitwassen van onze moderne samen leving. Het krachtdadigst doet dit de Deense film „Mens durf te leven" die deze week in „De Uitkijk" te zien is; origineler en verrassender gebeurt het in „Svenska bilder" die onder de langademige titel „Zo doen de Zweden het ook nog 's een keer" door Cinétol in première is genomen. Opvallend in beide gevallen is de kluchtige en soms ironische vorm die is gekozen om de ernst van de respectieve bedoe- lingen te maskeren, waardoor de bezoeker geconfronteerd wordt met het in de bioscopen vrij ongewone fenomeen van Scandinavische humor. Maar nog opvallender is de gelijk tijdige behoefte, zowel bij de Deense als de Zweedse regis seur, hm bepaalde tijdsverschijnselen te critiseren die zij als uitwassen van de welvaartsstaat zien, waardoor hun films, althans voor de Westerse wereld, een bijna internationaal karakter krijgen. Het bermtoerisme, zoals dat in „Svenska bilder" op de korrel wordt genomen en de „happening" die in „Mens durf te leven" even aan de orde komt, zijn bijvoor beeld ook in ons land geen onbekende zaken. OVER DIE LAATSTE film hebben we, destijds, onder zijn oorspronkelijke titel „Selvmordsskolen", naar aanleiding van zijn wereldpremière op het Filmfestival van Berlijn van het vorige jaar (waar hij onderscheiden werd met de Interfilmprijs van het Internationale Evangelische Filmcentrum) al het een en ander ge schreven. Misschien herinnert men zich uit dat verslag dat regisseur Knud Leif Thomsen in zijn film een aspirant zelf moordenaar die eerst het leven wil ont dekken voor hij tot zijn beslissende daad overgaat, confronteert met enkele as pecten van het moderne leven die niet bepaald geschikt zijn om de proefpersoon met dat leven te verzoenen. Hij is in zijn eerste pessimistische opwelling in contact gekomen met de zelfmoordschool, waar van in de oorspronkelijke titel „Selv mordsskolen" sprake is, maar als zijn eerste pogingen op aanwijzingen van de cynische directeur van de school misluk ken, wil hij toch eerst onderzoeken of het leven ook niet de moeite waard is. Hij bezoekt dan eerst een psychiater die de zelfde persoon blijkt te zijn als de direc teur van het zelfmoordinstituut en gaat dan op pad door Kopenhagen, waar hij steeds weer geconfronteerd wordt met de ze zelfde figuur in voortdurend andere vermommingen, als predikant, als poli tieke volksmenner, als organisator van een destructieve „happening" en tenslot te als bonisseur voor een kermistent, waar een clown doelwit is van gooi-grage bezoekers. De clown blijkt de rondzwer vende meneer S. te zijn die zichzelf her kent in het tragische mikpunt van deze geestloze kermispret. Met deze zelf-her- kenning eindigt de film die via de satire een hedendaagse samenleving attaqueert, waarin materiële en technische vooruit gang een angstwekkend proces van gees telijke vervlakking en voortschrijdende levensonlust verbergt. „IK LAAT DE MENSEN LACHEN heeft regisseur Thomsen verklaart tot ze ontdekken dat er eigenlijk geen reden is om te lachen" en dat doel heeft hij wel bereikt. Want onder het mom van luchtige spot onthult Thomsen enige pijnlijke waarheden die niet alleen op het Deense leven van toepassing zijn en een bijtere nasmaak achterlaten. In de acteur Axel Ströbye heeft hij het juiste type gevonden voor de wat kinderlijk- verbaasde en kwetsbare meneer S. en zijn pogingen om de kleur in zijn film func tioneel te gebruiken dragen ertoe bij om „Selvmordsskolen" tot een opmerkelijke prestatie te maken, waarin tenslotte toch ook weer het Skandinavisch pessimisme (zij het minder evident) een rol speelt. Veel lichter van toon, maar ook aan zienlijk chaotischer en minder doordacht is in verhouding „Svenska bilder" dat in de vorm van een revue met ontelbare sketches de draak steekt met bepaalde gewoontes, sociale toestanden en typische eigenaardigheden, die men in het rijke Zweedse leven kan tegenkomen. Het is een dwaze film geworden met onverwach te wendingen, schijnbaar toevallige inval len, kleine grapjes en spottende opmer kingen die aan een politiek cabaret her inneren. Men komt er zowel een liefdesscène tus sen twee auto's in tegen als een koste lijke parodie op de automatisering, waar in de directeur van een jubilerend be drijf in z'n eentje feestviert bij een auto maat die zowel muziek levert als de bij behorende confetti en serpentines. Er wordt spot bedreven met de supermar ket en met de in plastic verpakte ge bruiksgoederen en er is een ontluisteren de impressie van het stille, pittoreske ge boortedorpje, waaraan de stedeling zo graag sentimentele herinneringen wijdt. De society-party en het drankmisbruik, de Zweedse naaktcultuur en de overschat ting van het vakdiploma komen aan de beurt en tussen dat alles door vormt de jacht van een man op een fel-begeerde vrouw, gecompliceerd door de achtervol ging van de man door een moederlijke Kenau een steeds terugkerend intermezzo dat de losse sketches aan elkaar ver bindt. DOOR DE VEELHEID VAN onderwer pen en de gevarieerdheid van behande- De Zweedse naaktcultuur in een burleske scène uit „Svenska Bilder". Meneer S. in „Selvmordsskolen" van de Deen Knud Leif Thomsen. Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Het Tweede-Kamerlid mr. G. H. Slote- maker de Bruine (P.S.P.) heeft minister Luns gevraagd of het hem bekend is dat de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMB) op een daartoe ge geven aanwijzing geen bekendheid heeft mogen geven aan de deelname vanuit de Duitse Democratische Republiek aan de motorraces, die zondag zijn verreden in Bergharen. Deze sportmanifestatie stond onder aus- oiciën van de Fédération Internationale Motocycliste. Het Kamerlid wil weten welke eisen aan de KNMV zijn gesteld, en of het juist is dat de gebruikelijke vlaggenparade bij het begin niet kon wor den gehouden, en dat bij de presentatie van de deelnemers uit de Duitse Bonds republiek en uit de D.D.R. alleen de na tionale sportorganisaties zijn genoemd. Mr. Slotemaker de Bruine vraagt ver der of het gebeurde in overeenstemming is met de „versoepeling van het beleid" ten opzichte van sportlieden uit commu nistische landen, waarnaar de minister wil streven blijkens zijn verklaringen in december 1964 in de vaste commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer. Tot slot vraagt dit Kamerlid of de mi nister bereid is voorzieningen te treffen, zodat voortaan de internationale sportwe reld in Nederland niet meer gehinderd wordt door daden van landen of instan ties, die geen Nederlandse soevereine rechten bezitten. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserdninweg 173 - Telefoon 4402 ling weet ..Svenska bilder" de aandacht en de vrolijkheid wel gaande te houden, al moet gezegd dat de humor er hier en daar wat dik op komt te liggen en de satire meer dan eens wat goedkoop en voordehandliggend dreigt te worden. Maar de film heeft zijn ongewone vorm van amusement, zijn bewegelijkheid en het element van verrassing mee, al maakt regisseur Tage Danielsson van die voor delen wel eens misbruik door over-dose- ring en, wat de spelers betreft, door „over-acting". Met de hoofdrolspelers Hans Alfredson heeft Danilesson het script van de film gemaakt en samen hebben zij de vorm van hun experiment bepaald dat zij met „fun-film" omschre ven. Voor de Zweden zelf is er de attrac tie dat zij vele van hun tv.-beroemdheden en filmsterren terug kunnen vinden in dit spectacle-coupé van uiteenlopend talent en verder zal de getrouwe bioscoopbezoe ker allerlei stijlen van filmhumor herken nen, van de MackSennett-kluchtigheid tot de bizarre kolder van een „Hellzapoppin" en de Marx-Brothers toe. Met dat al blijft Danielsson's film een wonderlijk produkt uit de Zweedse stu dio's dat als een reactie op de vele som bere en neerdrukkende wat die studio's ook voortgebracht hebben, ongetwijfeld een welkom onthaal te beurt zal vallen. Charles Boost Een gemeubileerde kamer met centra le-verwarming voor nog geen veertig gul den. Dames uit Waalwijk en omstreken kunnen voorlopig van dit koopje profite ren omdat het verpleegsterstehuis in deze Langstraatse gemeente niet geheel met verpleegsters gevuld kan worden. Dit komt doordat dit 72 flatwoningen tellende tehuis eerder klaar is dan de nieuwbouw van het Sint Nicolaasziekenhuis. De di rectie van dit ziekenhuis speelt daarom tijdelijk voor St. Nicolaas. Volgende week wordt begonnen met het bouwen van een voetbrug over de autoweg bij het monument op de Afsluit dijk. Vooral in de vakantietijd en het toe ristenseizoen, wanneer duizenden mensen het monument bezoeken, steken velen deze weg over. Santpoort maakt zich weer op voor de jaarlijkse feestweek, georganiseerd door de harddraverijvereniging Santpoort en omstreken. In de Hoofdstraat zijn de vlag- gemasten weer opgericht en is ook de feestverlichting gereed om te worden ont stoken. Het aan de feestweek voorafgaan de concours-hippique, dat de laatste jaren een traditie van formaat was geworden, moest helaas worden afgelast. Naar wij indertijd reeds meldden kan de harddra verijvereniging voor dit evenement van landelijk formaat de touwtjes niet meer aan elkaar knopen. Een oplossing voor de geldelijke problemen (hogere reisgelden en stijgende kosten voor de juryleden) kon niet worden gevonden en daarom moest het concours-hippique worden ge schrapt. De jaarlijkse feestweek (van 2 tot en met 7 augustus) is gehandhaafd. Gedu rende deze week zal dagelijks van 's mid dags twee uur tot middernacht het luna park draaien. Maandagavond vindt in hotel De Uilen boom de inschrijving plaats van de deel nemers (vanaf 12 jaar) aan de ringrij- derij en de handicaprace. De ringrijderij ingeruimd voor de jaarlijkse wielerwed- wordt de volgende dag gehouden in de Hoofdstraat, 's Morgens om 9 uur op rij wielen en om half 11 op losse paarden. Dinsdagmiddag om 2 uur is er een ring rijderij voor paren in een tilbury of an der aangespannen voertuig. De avond van woensdag 4 augustus is strijd, die zal gaan over een afstand van 100 kilometer. Deze 15e ronde van Sant poort belooft een flink aantal renners en een prima publieke belangstelling te trek ken. want dit onderdeel van het program ma is één van de hoogtepunten van de feestweek. Donderdagmiddag 5 augustus wordt in de Hoofdstraat de jaarlijkse nationale kor- tebaandraverij over 300 meter gehouden om de zilveren zweep en deze keer te vens om het kampioenschap van Neder land. De dag daarop staat ook in het teken van de paarden. Dan zal men kunnen kij ken naar de altijd attractieve handicap- De Bovag heeft bij de officier van Justi tie te Arnhem een aanklacht wegens be lediging ingediend tegen een automobiel expert uit Den Haag. Deze heeft in een boekje „Wat is uw auto waard?" zeer scherpe kritiek geleverd op de volgens hem ontoelaatbare praktijken op de twee- dehands-motorvoertuigenmarkt. De klacht van de organisatie van automobiel- en motorenhandelaren is echter gebaseerd op een dagbladinterview, waarin de ex pert een aantal autohandelaren „inbre kers" noemde. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE race op boerenpaarden in de Hoofdstraat. De laatste dag van de feestweek staat vooral in het teken van de jeugd. De Sant- poortse kinderen kunnen dan deelnemen aan een ballonnenwedstrijd en 's middags is er voor de jeugd een autopedrace in de Hoofdstraat. tüvjMiv. x-i -,s Verklaring uit Saigon: De Zuidvietnamese regering heeft in een officieel antwoord aan de Nederland se regering doen weten dat aan generaal Ky, toen hij als commandant van de luchtmacht in een gesprek met journalis ten aan Hitier refereerde, daarbij alleen de gedachte voor ogen heeft gestaan dat Vietnam voor alles behoefte heeft aan leiderschap en een gevoel voor discipline teneinde de misdadige agressie der com munisten te kunnen weerstaan. Dit heeft minister Luns meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede-Ka merlid drs G. M. Nederhorst. Minister Luns zegt dat in de Zuidvietna mese regeringsverklaring verder gezegd wordt, dat generaal Ky op geen enkele wijze de bedoeling heeft gehad Hitier te prijzen of zijn denkbeelden over te ne men. Dit te meer „omdat in Vietnam niemand de onmenselijke methoden kan vergeten, die Hitier gebruikte in de twee de wereldoorlog en die nu door de com munisten in Vienam zelf worden toege past." Minister Luns heeft voorts kennis geno men van een brief van de betrokken journalist aan de New York Times, ge publiceerd op 22 juli, waarin deze mee deelt dat deze verklaring in overeenstem ming is met zijn eigen interpretatie van het interview en dat generaal Ky in het vraaggesprek nooit heeft doen blijken het volgen van een nationaal-socialistische po litiek voor te staan. De Nederlandse vertegenwoordiger in Saigon had opdracht gekregen bij de re gering van Zuid-Vietnam uiting te geven aan de" ernstige' ongerustheid, die in Ne derland was gerezen over deze „hoogst betreurenswaardige uitlatingen" van de Zuidvietnamese minister-president en om daarover opheldering te vragen. Advertentie DE SPECIAALZAAK VOOR UW Voor aan de BREESTR. 12 - BEVERWIJK TELEFOON 25629 Sjirali Muslimov, een vieve hoogbe jaarde Rus uit een klein dorpje in Azerbeidjan, beleefde de dag van zijn leven. Hij kwam voor het eerst in een stad het zuidelijke Bakoe waar hij het middelpunt van jeugdige belangstelling werd. De sleepboot „Maasbank" is vanmorgen uit Hoek van Holland vertrokken om as sistentie te verlenen aan het radioschip „Veronica", dat enigszins uit zijn positie is geraakt, vermoedelijk tengevolge van een „krabbend" anker. De kapitein van de „Maasbank" heeft geseind, dat een der ankers van de „Vero nica" is „doorgeslagen". De sleepboot zal pogen het radioschip in zijn oorspronke lijke positie terug te manoeuvreren. Het Zuidlimburgse dorpje Bocholtz is in opschudding gekomen nadat de direc trice van een bejaardentehuis één van de bewoonsters de verdere toegang tot het huis heeft geweigerd, omdat zij een uit stapje had gemaakt naar haar vroegere woonplaats, het nabijgelegen Simpelveld. De 69-jarige vrouw had met nog zes an dere uit Simpelveld afkomstige bejaarden een uitnodiging ontvangen voor een ker kelijke bijeenkomst voor zieken en be jaarden in dat dorp. De directrice had echter de bewoonsters van het huis ver boden aan deze uitnodiging gevolg te ge ven. Een van hen negeerde dit verbod. Het gevolg was dat zij bij haar thuis komst niet meer werd toegelaten. De di rectrice verklaarde deze maatregel ge nomen te hebben op aanraden van burge meester J. W. G. Bardoul. Samen met de directrice en een kapelaan vormt d» burgemeester de plaatselijke commissi» voor de bejaardenzorg. Burgemeester Bardoul staat op het standpunt dat de vrouw de rust en de verdraagzaamheid in het tehuis heeft verstoord. Zij is bo vendien ongehoorzaam geweest aan de leiding van het huis en dat kan niet wor den toegestaan. Het heeft niets met aan tasting van persoonlijke vrijheid van de bejaarden te maken. De kinderen van de vrouw hebben rechtskundig advies ingewonnen om zo nodig via de rechter de maatregel tegen hun moeder ingetrokken te krijgen. L-; Als het om „treintjes" gaat tonen veel vaders nog meer interesse dan hun kin deren. Zowel ouders als kinderen komen in Zandvoort bij de „Holiday on Rail" aan hun trekken. Gisteren is dit model- spoorwegbanencomplex geopend. Er wa ren de eerste dag al veel bezoekers. Vooral 's avonds is het complex boeiend om te zien, dan komt alle verlichting goed tot haar recht. i De show laat 25 sneltreinen, boemel- treinen, goederentreinen, trams en een kabelbaan tegelijkertijd in bedrijf zien. Zo'n klein treintje de verhouding tus sen model en werkelijkheid bedraagt 1 op 90 legt per dag op de banen 25 km. af. Om de drie a vier dagen worden uit de voorraad van tachtig wagens weer nieuwe modellen op de banen gebracht. Voor modelbouwers zal vooral de Elloc 1200 van de NS interessant zijn. Dit is een van de eerste modellen, met de hand gemaakt, die proef loopt. De heer J. H. M. van Baer heeft in zijn show twaalf treinen uit Europese landen en uit de VS op de grote baanvakken, die aan de buitenkant van het complex liggen. Een Jong en oud amuseerden zich bij de „Holiday on Rail", een miniatuur spoorweg-complex, dat gisteren in Zandvoort is geopend en duurt tot en met 18 augustus. van hen is de „Santa Fé" die als een droomtrein over de rails glijdt. Aan de binnenkant van het spoorbanencomplex zijn bergen, dalen en bruggen opgebouwd, waar boemeltreintjes zich een weg zoe ken. In het gebergte is ook een kolen mijn gebouwd. Lorries met kolen wor- door de mijntrein getrokken en in een silo gelost. Tot en met 18 augustus blijft „Holiday on Rail" in Zandvoort

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4