HUIS LANVINj HUIS RICCI Puzzel nummer 29 Parijs gaat aan de Jackie Coogan-pet TED LAPIDUS SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJ wees gezellig neem echte borrel anoifëf B0UMANS Diefstallen van vee berecht vaderlandse Nederlands wrak in Milwaukee geveild Lesauto's met gebreken Eervol ontslag voor directeur Horecaf VERWARMING VRIJDAG 30 JULI 1965 Collectie gehalveerd Opgeblazen mouwen •tf Slechte collectie Nationale gedenkdagen of internationale „bezinningsdagen"? Zomeroverpeinzing Vuilnis bij Krugerkade Geen service OUDE GENEVER JONGE JENEVER BRANDEWIJN „-—O ITR O E N Canon Examens OOK GéRARD PIPART van het huls- Ricchi toonde een mooie, zij het niet sen sationele collectie. Als lievelingskleur had hij deze keer tomaatrood gekozen. Met een knipoog naar de jeugd opende hij zijn show met een glimmend rode plastic-jas, waaronder een mantelpakje in dezelfde kleur. Nauwelijks zijn we nog maar ge wend aan de smalle redingotes, die Parijs ons al een paar seizoenen dicteert, of Pi- part doet al zijn best om ons weer in de ruime mantel te doen geloven. Hij blaast de mouwen van zijn jassen op tot raglans of ballonnen en rimpelt de rug aan. Modellen om je helemaal in te nes telen. De kragen staan bij hem vrijwel allemaal op en zijn klein. De tailleurs zijn de beste die ik tot nu toe heb gezien. DE ROKKEN ZIJN zowel voor als ach ter portefeuille. De jasjes zijn tweerijig en openen op een jerseysweater met ceintuur die over de rok wordt gedragen. Vaak werpt hij er een grote stola om van hetzelfde materiaal. Aparte noot vormen de hoedjes van geschoren velours, die de vorm hebben van een achter het hoofd geknoopt hoofddoekje. De japonnen heb ben bij Pipart vaak een gedrapeerde hals. Hij deelt op het cocktailuur driftig diepe décolletés uit. De stoffen zijn luchtig: mousseline, zijden crêpe en als tegenvoe ter zwaar satijn, 's Avonds is er zoals bijna overal in Parijs veel lamé. Een tweed mantelpak met lage ceintuur .De kraag en sluiting zijn gegarneerd met bever (boutique- model van Schiaparelli). P.tvfAS, (Van onze speciale modeverslaggeefster) PARIJS, donderdag. Het huis- Lanvin bewees de pers en de inkopers gisteren een goede dienst. Het had de wintercollectie, die andere jaren altijd 150 modellen telt, teruggebracht tot de helft. Dat betekende een uur korter zit ten op de ongemakkelijke gouden stoel tjes, en een overzichtelijke show. Dat laatste vooral is een pluspunt, want zie de bomen nog maar eens door het bos, als je dagelijks drie of vier collecties moet zien. Uiteraard had Lanvins besluit diepere gronden. De ingekrompen col lecties sparen het huis jaarlijks anderhalf miljoen francs uit. Sociale consequen tie: 60 naaisters werden naar huis ge stuurd. De nieuwe regeling houdt overi gens niet in, dat het Lanvin minder goed zou gaan. Er is geld genoeg dank zij de parfums, waarop het huis drijft. De vraag is alleen of, indien de hele haute couture dit voorbeeld gaat volgen, de werkneemsters niet in gevaar komen. De Bredase rechtbank heeft een inwoner van Goirle wegens diefstal van vee uit weiden conform de eis veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Twee andere verdachten uit Goirle en Kaatsheuvel kregen zes maanden. De verdachten hadden in mei en juni koeien gestolen uit weiden in Moergestel, Gilze, Oisterwijk, Oosterhout en Middel- beers. Richardson en Olivier. Sir Ralph Richard son zal de rol van Gladstone spelen in de film „Khartoem", waarin de hoofd rollen zullen worden gespeeld door Sir Laurence Olivier en Richard Johnson. Horizontaal: 1. Eu ropeaan, 5. hond, 7. lekkernij, 11. zeer vermaard, 13. goede edele daad, 16. bij woord, 17. zoon van Noë, 19. buitenhaven, 20. scheik. element (afk.), 21. ieder, 23. vlies, vel, 25. myth, figuur, 26. zijtak Wolga, 28. renpaard, 30. rivier in Duits land, 31. ouderwetse postwagen, 32. dunne overjas, 34. gem. in Overijssel, 37. nacht gewaad, 38. lied, 39. opgeld, 43. stad in Frankrijk, 45. zake lijk verantwoord, 48. jachthond, 50. ge stold dierlijk vet, 51. zijtak Elbe, 54. hou ding, 56. huisdier, 58. Turks bevelhebber, 59. telwoord. 60. vor dering, 62. meisjes naam, 64. meisjes naam, 65. deel van een uurwerk, 68. land in Europa, 70. zijtak Po, 71. deel van gelaat, 72. verdikking der opperhuid. Verticaal: 1. Nederl. bouwmeester, 2. bijwoord, 3. niet vast, 4. kleur, 5. eerwaar de heer (Lat. afk.), 6. bezittelijk vnw., 7. nadruk, 8. lied, 9. bekende afkorting, 10. plaats in Groningen, 11. klein, smal stro mend water, 12. lengtemaat (afk.), 14. bij woord, 15. leed (Z.-N.), 18. plaats in Zuid- Italië, 22. lengtemaat (afk.), 23. staafje om een rad vast te zetten, 24. jongens naam, 25. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 27. vriend (Fr.), 28. rijstgerecht met kaas, 29. iets dat geraden moet worden, 30. uitroep, 32. spoedig, 33. maand van het jaar, 35. plomp, 36. denkbeeldige inhouds maat, 40. aap in W.-Afrika, 41. zwaard vis, 42. lekkernij, 43. meisjesnaam, 44. sierlijk, 46. opening ener fuik, 47. keurig, 48. chef van het personeel, 49. slede, 52. welaan, 53. kant, 55. verbond, 57. gem. in Zeeland, 60. eind, 61. scheik. element (afk.), 62. lidwoord (Fr.), 63. biersoort, 66. afkorting van idem, 67. godsdienst (afk.), 68. voorzetsel, 69. telwoord. Oplossing puzzel nummer 28: Horizontaal: 1. A.K.; 3. lunatie; 9. ga; 11. bod; 13. regen; 14. pan; 15. amie; 17. Dan; 18. Eems; 19. bende; 21. tinne; 23. nu; 24. i.e.; 26. n.d.; 27. R.K.; 29. ring; 31. wol; 33. edel; 35. si; 36. teken; 38. on; 39. emoe; 40. iets; 41. R.T.; 42. prent; 44. ik;'46. test; 48. toe; 49. Isar; 51. om; 52. on; 54. dr.; 55. na; 56. avond; 59. Leine; 61. Agen; 62. ree; 64. sofa; 66. hel; 67. Roden; 69. tam; 70. An; 71. komedie; 72. si. Verticaal: 1. aba; 2. kombuis; 4. Ur; 5. Nede; 6. aga; 7. tent; 8. in; 9. Gameren; 10. Ans; 12. die; 14. pen; 16. enig; 18. ende; 20. de; 22. in; 23. nr.; 25. bok; 28. kl.; 30. niets; 31. Weert; 32. Leine; 34. dosis; 36. top; 37. net; 41. Remagen; 43. Eos; 45. kanefas; 46. To; 47. toon; 49. iris; 50. ra; 53. n.n.; 54. de; 57. vel; 58. drom; 59. leed; 60. not; 61. aha; 63. Ede; 65. ami; 67. R.O.; 68. ni. Oplossingen, uitsluitend per briefkaart, dienen voor woensdag a.s. in ons bezit te zijn. PRIJSWINNAARS PUZZEL NUMMER 28: 7,50: T. Spoelstra-Reidsma, Gijzenvelt- plantsoen 129, IJmuiden. 5,A. A. Ramaker, Graafschapstraat 56, Haarlem. 2,50: M. Diepenbroek, J. F. Helmers- straat 6 zwart, Haarlem. DE COLLECTIE, traditiegetrouw ont worpen door Jules Frangois Crahay be gon sportief. Een lichtbruine ruitjescape met grote splitzakken en als geestige ac cessoires een Jackie Coogan-pet en hori zontaal gestreepte kousen beet het spits af. Een „bestseller", die werd gevolgd door een stel mantels in enorme pied de eocque-ruiten. De rechte rokken waren aan de korte kant net op de knie maar de ontwerper pakte zijn manne quins warmpjes in. Bij de tailleurs werd vaak over het jasje nog een hesje gedra gen, dat uit twee losse panden bestond. Er was ook een serie tailleurs met 7/8 tuniekjasjes, waarvan de Brandenbourg- lussen werden vastgemaakt op de knopen van de jurk. De kraag bestond uit een losse bontcol. De mantels vaak met blin de sluiting hadden een bijzonder langge rekt effect: smal op de buste en in de schouders en met rokpanden die voor en achter vierkant doorgestikt waren. Cra hay hield zijn kleuren-lente-achtig vro lijk: geel, petrol, rood, blauw en bruin. Voor het cocktailuur waren er veel ro de tailleurs. De jasjes waren afgerond langs de slippen, de ceintuur van de jurk was vastgestikt en bestond uit strass. Beste nummers uit de avondcollectie: een zwart-zijden crèpe-japon met lui paard-bolero, waaruit zwarte struisveren sprongen en een lange witte mousselinen- japon als een sprookje met een over- cape van tule bestikt met zilveren blaad jes. %mm m «ui mmm «mwiuunm BIJ TED LAPIDUS zag ik hoe afschu welijk een korte rok kan staan. Hij had de slungéligste mannequins van Parijs met armen als lucifershoutjes en veel te mollige benen. De kleine meisjesmode die hij maakt is kortweg iel. Bovendien slecht afgewerkt en vaak lelijk van coupe. Het accent ligt op de buste, als die er al is. Er viel slechts een licht punt te noteren. Dat waren zijn sporten- sembles. Die bestonden uit een geruite smalle broek bijzonder sexy met wij de pijpen, een lang wit ribbeltruitje er over heen met ceintuur en een hoog ge tailleerd jasje. Daarbij ging uiteraard een Jackie Cooganpet. Velen menen dat de oorlog een onver mijdelijk, van tijd tot tijd zich herhalen de plaag voor de mensheid is en dat daarom een militair staatsapparaat even onmisbaar is als een politiekorps. Het is mogelijk dat ook anders te zien Een politiekorps zal altijd onmisbaar zijn om dat er in iedere gemeenschap tot in leng te van tijden een onvolwaardig deel zal zijn dat bijzondere bewaking behoeft en waartegen de normale mensen moeten worden beschermd. Het militaire staatsapparaat heeft een geheel andere betekenis. Staatsgemeenschappen die overwegend uit normale mensen bestaan waaronder zich de edelste vertegenwoor digers van de mensheid kunnen bevinden, onderhouden dit militaire apparaat om hun onderlinge verwikkelingen te beslech ten wanneer zich geen redelijke oplossing voordoet. Hier gaat het dus om het vin den van een maatschappijvorm tot vreed zame samenleving van de volken. is deze vorm gevonden dan zal het leger overbodig zijn. In het wachten op een algemeen redelijk aanvaardbare vorm van samenleving heeft de oorlog zich overleefd en heeft de wetenschap hem op geraffineerde wijze nieuw leven ingebla zen. Vroegere oorlogen brachten vernietiging Er werd onnoemelijk geleden, maar de primaire levensvoorwaarden van het men selijk bestaan werden niet aangetast. De kernbom heeft alleen al door haar proefnemingen schaden aan de mensen en de wereld toegebracht die nooit meer zul len verdwijnen .De lucht, de bron van on ze adem, is door radio-activiteit bedorven. Dat werkt op plant, dier en mens, deelt zich aan het water mee en heeft scha delijke gevolgen voor het nageslacht. Daarnaast zijn er dan schadelijke uitvin dingen van ziekteverwekkende wapens, napalm en gifgassen. Wie dergelijke uit vindingen doen zouden als misdadigers beschouwd moeten worden. De regeringen doen het niet. Om het even of het communistische of kapitalisti sche zijn, ze trachten elkander in slecht heid te overtroeven met de bedoeling op die wijze een volgende wereldoorlog te voorkomen. Wij hebben nog niet de graad van men selijkheid bereikt om op menselijike wijze de oorlog te voorkomen. Daardoor vallen er dagelijks nog nieuwe slachtoffers van de oorlog, hebben velen door verschrikke lijke kwellingen te gaan en worden mili tairen door hun regeringen tot slechte handelingen gedwongen. Hoevelen zullen er nog vallen eer de oorlog overwonnen is? Wanneer iemand geheel in zijn eigen leed opgaat, zijn eigen ik tot middelpunt van al zijn doen en laten maakt, dan noemen wij hem egocentrisch. Zouden volken die in deze barbaars ingestelde we reld, alleen hun eigen gevallenen geden ken, niet volk-centrisch te noemen zijn? In de huidige wereldtoestand zijn natio nale gedenkdagen waarin alleen de eigen gevallenen herdacht worden eigenlijk uit de tijd. Meer passen ons internationale bezinningsdagen: dagen, waarin over de gehele wereld de vlaggen halfstok zouden moeten hangen, omdat wij ons bezinnen op onze onmacht om de oorlog met al zijn kwalijke verschijnselen uit te bannen, omdat wij rouwen om allen die door deze onmacht gevallen zijn en nog zullen val len. MEVROUW A. L. BOOMSMA-ALMA, Driebergen. In deze rubriek worden eenmeel per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot pubUkatle «an de redactie worden toegezonden; voorwaar den tot publikatle zijn; Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn voUe naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of Initialen) De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en ln begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter pubUkatle te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens Is met daarin vervatte meningen of argumenten. Een reukwerkfabrikant zou op het idee kunnen komen een parfum te creëren met de naam „Hollandse zomer". De geur zou dan moeten bestaan uit een mengeling van rottende planten, ver molmd hout en stinkende grachten. Hij zou de bijbehornde zomergeluiden, don derslagen, kletterende regen en borrelende regenpijpen, kunnen opnemen op een be kende cassette van een overbekende fa briek uit het zuiden des lands, en deze cassette-met-parfum kunnen uitvoeren naar onze emigranten in Nieuw-Zeeland en Australië, die een en ander zeer op prijs zouden stellen. Brengt men de vakantie in eigen wo ning door dan kan men zijn geld omzet ten in etenswaren en verder de tijd in bed doorbrengen. Erger is het gesteld met de mensen die voor hun minimumsalarisje elders een huisje huurden. Moeder de vrouw krijgt, als ze de haar nagezonden krant leest, bange visioenen van ronddob berende kokoslopers in de keuken en groen uitgeslagen karpetten in de woonka mer, hetgeen de zorgeloze vakantiesfeer niet bepaald bevordert. Het ganzebord ligt nog thuis en de tee vee in het huisje is niet te gebruiken door atmosferische storingen. De enige moge lijkheden om de avond door te komen is het bed of een lekkere sappige ruzie. Maar is de tijdelijke tafel wel bestand tegen een paar vuistslagen??? (die van thuis is lekker sterk) en staat er ergens niet iets in het huurcontract over kapot serviesgoed???? Dat dus ook niet door. Als men dan de hele avond somber aan tafel heeft gezeten in ongemakkelijk zittende stoelen, met buiten het ritme van de regen en binnen een saai radio programma, dan blijft alleen nog maar het bed over. E. J. VAN DAM, Haarlem. Graag wil ik het volgende onder aan dacht van het college van Burgemeester en Wethouders en van het Haarlemse publiek brengen. De lage groenbeplanting aan de Paul Krugerkade wordt een vuil nisbelt. Enige tijd geleden heeft men op het braakliggend stuk grond aan deze straat een betonnen ring gelegd die de in druk wekt dat er een fontein zal worden aangelegd. Nu al ligt deze „bak" vol met allerlei rommel, die onbekenden erin heb ben gegooid. Als er werkelijk een fontein wordt aangelegd zal ze wel vlug verstopt zijn als men door blijft gaan deze rommel daar neer te gooien. Ik vrees dat van weghalen niets terecht komt, nu men zelfs al besloten heeft het huisvuil slechts éénmaal per week op te halen. J. POLDERVAART, Haarlem. Zaterdagmorgen 17 juli kwam mijn dochtertje van elf jaar thuis uit Leiden. Ze verblijft daar in een tehuis voor zwak begaafde meisjes. Eén keer per maand mag ze naar huis. Ze loopt dan in Leiden naar het station en komt met lijn 50 naar 'Haarlem waar ze aan het station wordt afgehaald. Op zondagavond wordt ze te ruggebracht. Zaterdag had zij van de zuster een dub beltje te weinig meegekregen voor de bus. De chauffeur van de NZH-bus heeft het kind aan de halte Tempeliersstraat in Haarlem uit de bus gezet. Dat ze de weg naar het station heeft gevonden is louter toeval. Ze had tegen de buschauffeur ge zegd dat haar vader aan het station zou staan en dat deze het dubbeltje wel zou betalen. Maar dat hielp niet; ze moest er in de Tempeliersstraat uit. Zelf geef ik in de bus altijd fooi. Zou zo n chauffeur zo'n dubbeltje van zijn fooien niet kunnen missen? Ik weet niet met welke bus ze is meegekomen, maar die chauffeur moest zich diep schamen. L. VAN BERK, Haarlem. (Naschrift: Desgevraagd deelt de NZH als reactie hierop het volgende mee: „De NZH betreurt dit misverstand bij een van haar chauffeurs. Indien de betrokkenen zich rechtstreeks tot de NZH wenden kan de zaak worden uitgezocht en zullen hier voor ongetwijfeld verontschuldigingen worden aangeboden"). Advertentie De zakenman Charles K. Huthsing heeft voor 85.000 dollar (306.000 gulden) het wrak van het Nederlandse schip prins Willem V gekocht. Hij zit nu nog met het probleem, hoe hij het moet lichten uit het 25 meter diepe water van het Michigan- meer bij de haven van Milwaukee, waar het op 14 oktober 1954 is gezonken na een aanvaring met een olietanker. Huthsing wil het met dieselmotoren uit geruste schip gebruiken als drijvende showroom voor zijn zaak, een handel in brandblusapparaten. Er zijn reeds tweemaal eerder pogin gen gedaan om he wrak te lichten. Het schip was verzekerd voor twee miljoen dollar en de lading voor driekwart mil joen dollar. De laatste man, die een po ging heeft gedaan om het schip te lich ten, was de overleden diepzeeduiker Max Eugene Nohl. Hij deed zijn poging in op dracht van de regering te Washington, omdat het wrak gevaar voor de scheep vaart zou opleveren. De prins Willem V was eigendom van de Rotterdamse Oranjelijn. Het schip was in 1947 gebouwd. Advertentie CENTRALE Advertentie Het wereldsucces van de CANONET blijkt uit het onvergelijkbare aantal van thans 1.800.000 verkochte exemplaren! Deze fantastische superautomaat heeft o.a. een lichtsterke 1.9 lens, tijdkeuze, automatische be lichtingsregeling, parallaxop- heffing en filtercorrectie. Het filmtransport is modern er» de bediening heel eenvoudig. D^Prïj8 's zeer aantrekkelijk: Wilt U meer weten? Vraag uw fotohandelaar en koop zo n echte Canon-Camera voor weekend en vakantiel Canon-Camera's obj'ectief bezien beter! IMP. N.V. BORSUMIJ-WEHRY DEN HAA3 Galeries FOTO BEVERWIJK BREESTRAAT 122 GROENELAAN 5 Tel. (02510) 24113 De Amsterdamse verkeerspolitie heeft voor de tweede maal in deze maand een onderzoek ingesteld naar de technische staat waarin lesauto's verkeren. Van de 23 gecontroleerde lesauto's bleken er vijf gebreken te vertonen. Eén van de wagens bevond zich in een zodanige slech te toestand, dat vermoedelijk tot sloop zal worden overgegaan. Evenals bij de controle op 14 juli ble ken weer vele instructeurs het geven van rijles niet als hoofdberoep te hebben. On der de 23 instructeurs waren er 16 die als bijverdienste autorijles gaven. Bij de vorige controle, op 14 juli, waren dat er 24 van de 36. Het hoofdbestuur van de bond Horecaf is met de bondsdirecteur, de heer J. B. Crucz overeengekomen hem per 1 augus tus op de meest eervolle wijze van zijn dienstverband te ontheffen. Tussen het hoofdbestuur en de directeur bestonden onoverbrugbare verschillen van inzicht van organisatorische aard. Leiden. Examen Nederlands M.O. A: J. J A. de Groot (Haarlem), L. Verhoeff (Beverwijk).

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7