Billy Graham was in Alabama Bantoes eren hun blanke bazen SAAIE DOCUMENTAIRE DIALOOG Paus gaat naar de zigeuners KORT NIEUWS Adventisten in Indonesië Gereformeerde oecumenische synode naar Nederland Ontwikkelingshulp gecoördineerd Prof. Mulder terug "V ZATERDAG 31 JULI 1965 Erbij PAGINA TWEE Charlie Chaplin Ds. D. ter Stee ge Dominee wordt priester Morele herbewapening In verband met de gebeurtenssen in verschillende steden van Alabama op het terrein van de verhoudingen tussen de rassen heeft de ook in ons land be kende Amerikaanse evangelist Billy Graham enige tijd geleden plotseling een aantal afspraken om in Engeland te komen evangeliseren afgezegd en heeft hij op zeer korte termijn een kruistocht in Alabama opgezet. On langs sloot hij een tweede actie in de ze staat af met een geïntegreerde mas sabijeenkomst van 18.000 personen in Montgomery, de hoofdstad van Alaba ma. Een paar jaar geleden was hij om streeks Pasen ook in deze staat en had toen een record-opkomst van 35.000 personen op de eerste paasdag in de grootste stad van Alabama, Birming ham. Gedurende acht dagen was nu Mont gomery het centrum van de activitei ten van de groep van Graham. Daar vóór was hij in Dothan en op drie uni versiteiten geweest. Overal wist hij mensen van verschillende rassen bijeen te krijgen onder zijn gehoor. Maar Montgomery werd beschouwd als de moeilijkste plaats voor zijn actie. Het is de stad die een eeuw geleden het centrum was van de Confederatie van de Zuidelijke Staten. Nog steeds wap pert de vlag van de Confederatie van het regeringsgebouw. Bovendien is het de stad van ds. Martin Luther King, die hier op de voorgrond trad, toen hij de bekende boycot van de busmaat schappij leidde. En het is de stad waar de gouverneur Wallace zetelt. De uitnodiging om juist ook hier te komen met de kruistocht werd tot dr. Graham gericht kort na de mars van Selma naar Montgomery in maart. Het grootste deel van de zwarte èn blanke predikanten ondersteunde het verzoek aan Graham om te komen. Toen deze had besloten om aan dit verzoek te vol doen werd een uitvoerend comité ge vormd, waarin blanke en zwarte predi kanten en mensen uit de handel zit ting hadden, die slechts een week of zes de tijd voor de voorbereidingen hadden. Alle verder gevormde commis sies hadden een tweehoofdige leiding: naast elkaar een neger en een blanke als voorzitter. Na een openingssamenkomst met achtduizend bezoekers kwamen er in de loop van de week wel een honderddui zend mensen naar de samenkomsten. Verder had dr. Graham als gewoonlijk tal van kleinere bijeenkomsten en vele particuliere gesprekken. Zo had hij ook een ontmoeting met gouverneur Wallace, die evenwel een uitnodiging om een samenkomst te bezoeken niet wenste aan te nemen. Een uitnodiging aan Graham om het staatsparlement toe te spreken kon door zijn overbezet programma niet gerealiseerd worden. Bij zijn vertrek uit de staat Alaba ma zei dr. Graham: „Ik ben er van overtuigd, dat de zedelijke en geeste lijke krachten er in Alabama zijn om een snelle ontwikkeling in het onder linge begrip tussen de rassen te be werkstelligen. Als de Ku Klux Klan zich rustig houdt, als de extremisten van de organisaties voor gelijke bur gerrechten de staat de tijd gunnen om te wennen aan de reeds aangenomen wetten, als de politici niet trachten misbruik van de situatie te maken, als vooral de geest van christelijke liefde de overhand houdt, dan voorzie ik de dag dat heel Amerika trots naar Ala bama zal wijzen wegens de verhouding der rassen daar." In „De Strijdkreet", het orgaan van het Leger des Heils vertelt een me dewerker over de relatie, die de be roemde filmster Charlie Chaplin heeft gehad met het Leger des Heils. Dat was in zijn jeugd, toen Chaplin be paald niet in prettige omstandigheden verkeerde. Later heeft hij de gastvrij heid van de legerzaal in het Londense Kennington voor dergelijke verwaar loosde jongens niet vergeten. Wij laten de auteur van het bericht in „De Strijdkreet" zelf aan het woord. Charlie Chaplins vader dronk zich zelf dood. De gevoelige verlegen jongen zag hoe zijn moeder ten slotte moest worden opgenomen in een gekkenhuis, zoals dat toen heette. Charlie werd naar een akelig tehuis voor verlaten kinderen gestuurd. Daar werd hij eens zo geslagen, dat hij een medi sche behandeling nodig had. Een tijd lang had zijn moeder met de kinderen in een „werkhuis" in Lambeth geleefd. Toen zijn moeder ziek werd gooide de vrouw die hem moest verzorgen Char lie op straat. Om drie uur 's nachts vond de politie hem ineengedoken bij een vuur van een nachtwaker. Uit al die omstandigheden vluchtte Charlie als jongen naar het „vreugde uur" van het Leger des Heils, een kin dersamenkomst met vrolijke liederen, blijde muziek en handenklappende kin deren. Later ging hij naar een ver land en liet de wereld lachen om zijn dolle kluchten en zijn talent om het we- Billy Graham in het White City stadion in Londen. zen van de mens tot uitdrukking te brengen, het waarmerk van iedere gro te clown. Er is veel water onder de Lambeth- brug doorgestroomd voordat Charlie er niet zo lang geleden terugkeerde. Hij slaagde erin om de cameramensen en de handtekeningenjagers te ontlopen en kwam rustig dezelfde legerzaal aan de Kennington Lane binnen. Het muziek korps speelde „Het ruw houten kruis" en de mensen zongen „Kan een arme zondaar tot Jezus komen? Ja, hij kan nu komen!" Chaplin deed een royale gift in de collecte en vertelde een der officieren hoe hij als jongen in diezelf de zaal kwam. Documentaires schrij ven over de jaren voor de tweede wereldoorlog blijkt een dankbare aangelegen heid te zijn. We hebben het „Rijke roomse leven" gehad, de „Parade der Mannenbroeders" en het „Beeld der Vaadren". In al deze gevallen bleek het materiaal uit de beschre ven tijd vrijwel voor zich zelf te kunnen spreken. Wat nodig was was de hand van een regisseur, die de gegevens intelligent wist te groeperen. Objec tiviteit was hierbij nodig en begrip. Men kan zeg gen dat dat in de eerste drie genoemde boeken Inderdaad aanwezig was. Of het echter noodzake lijk is op deze weg voort te gaan is zeer de vraag. De nieuwe poging van Gerard van der Kroon maakt de noodzaak in elk geval niet duidelijk. Hij heeft een documentaire geschreven over de katho lieke moraal in Nederland in de jaren 1945-1965. Inderdaad, een andere tijd dan in de vorige boeken werd beschreven, maar de gedachte is dezelfde, en veel van de uitwerking ook omdat uit het boek duidelijk blijkt dat er vlak na de bevrijding weinig was veranderd op het ge bied van de moraal. Lees slechts dit frag ment uit het voorwoord van „Hedendaagse zelfbe heersing" uit 1947. „Dit zo geestelijke boekje, voor het eerst verschenen in 1923, beleefde tot aan de oorlog vier drukken. Nau welijks nu de zondvloed van vuur en verwoesting is opgehouden, blijkt een vijfde druk zeer gewenst te worden. Wel een be wijs, dat in zijn tweede titel, het woord „heden daagse" voorlopig nog niet behoeft te worden ge schrapt. Wie zonder noodzakelijkheid en hoe weinigen zijn er, die met de hand op het hart kun nen zeggen: ,,'t is nood zakelijk voor mij! wie voor een slecht boek be taalt, wie zich abonneert op een neutrale krant of neutraal tijdschrift, be taalt zijn eigen ondergang! Ja, 't is met het geld van die alles-lezende ka tholieken, dat het katholi cisme zal worden bestre den, zal worden getrapt. De schrijvers daarvan zijn schapen in wolfsvel: op bladzijde veertig schuift hij er weer een zinnetje tussen, dat ge niet gaarne aan uw moeder liet lezen. Ge wordt ietwat zenuw achtig en ge leest door. 't Is zo spannend! Och, arme zielOp blad zijde vijftig zijt ge een be dorven mens! De godde loze, duivelse schrijver acht in zijn vuist, hij heeft u te pakken; en gij, zij zijt uw onschuld, uw vrede, uw kinderlijke levens vreugde verloren, mijn God, misschien voor eeu wig verloren!" Van der Kroon laat in zijn boek zien hoever het katholieke denken in de loop der jaren hiervan af is komen te staan. Maar de wijze waarop hij dat tracht te bereiken is alles behalve boeiend. Zijn boek is een grijze massa gewor den, waarin men maar moeilijk de weg vindt. Terwijl men bijvoorbeeld in Van Kaams „Mannen broeders" kon genieten van de duidelijke opmaak en de uitstekend uitge zochte illustraties vindt men hier alleen een ver zameling teksten, die hier en daar door een cur sief regeltje commentaar wordt onderbroken. Heeft Van der Kroon tot elke prijs objectief willen zijn? Die objectiviteit is dan gekocht met onlees baarheid. Vooral omdat de samensteller ook nog de fragmenten anoniem heeft gehouden, hetgeen het heel moeilijk maakt te constateren in hoeverre er een verandering in het gedachteleven is gekomen. Een verandering, die wel blijkt in het geval van de priester, die ergens in het boek als auteur van een conservatieve mening wordt gesignaleerd en die de latere mgr Bekkers blijkt te zijn. Het is een van de weinige pikante dingen in een taai boek. 1) „In de woestijn van de moraal" door Gerard van der Kroon (Ambo- boeken, De Fontein, Utrecht), Tot geestelijke raadsman voor de in richtingen van Justitie is door het Hu manistisch Verbond benoemd de heer A. Stevens te Bloemendaal. Een derge lijke benoeming ontvingen ook de heren J. Dikstaal te Hoorn, E. W. Koers te Maastricht, G. J. Waasdorp te Den Haag, B. van Zandbergen en J. van Zandbergen te Oosterwolde. Mevrouw H. F. Kuiper-Talma Stheeman te Am sterdam is benoemd tot plaatselijk geestelijk raadsvrouwe te Amsterdam. Donderdagmiddag 9 september zal de „Raad voor de zaken van kerk en school vanwege de Nederlandse her vormde kerk" zijn jaarvergadering houden in het Minerva-paviljoen te Amsterdam. Herdacht zal worden, dat het 25 jaar geleden is dat in Amster dam de werkzaamheden van deze raad begonnen. „Dank aan die Regering vir wat hij vir die Bantoe doen, is op Moria, na bij Pietersburg, tijdens 'n saamtrek van tienduisende geesdriftige lede van die Sionistiese Christelijke Kerk uitge- spreek" zegt BANTU enthousiast in een recent nummer. De foto toont de minister voor Ban toe-administratie M. D. C. de Wet met bisschop Lekganyane. Deze heeft de minister juist een prachtige handge- sneden staf gegeven „as simbool vir sy moeite om struikelblokke uit die pad van die kerk se ontwikkeling te ruim". We kunnen het niet laten een stuk je van de verwelkomingsrede van de bisschop te citeren: „Daar is drie din- ge wat veral dankbaar stem. Eerstens is daar die vriendelikheid en welwil lendheid wat van die Minister en die Regering ontvang is. Tweedens is daar die erkenning wat die Bantoe en in hierdie besondere geval hul Kerk ge niet. Dit het nou vir die Kerk moont- lik geword om plekke van aanbidding in verskeie Bantoewoongebiede, waar gevestigde gemeentes bestaan, op te rig. Derdens het hy sy mense se dank uitgespreek vir die hulp wat van Re- geringsweë ontvang is toe daar as ge volg van langdurige droogtes hongers nood ondervind is. „Ek dank die Blan- kes dat hulle ons uit die duisternis uit gelei het". Een veelzeggend betoog, dat is wel zeker. De deelnemers aan een bijeenkomst van de Indonesische adventkerk in Djakarta hebben president Soekamo verzocht de Amerikaanse leiders van de adventistenzenreng in Indonesië uit te wijzen, zo meldt het persbureau An- tara. Zij vonden, dat de Amerikaanse geestelijken invloed op de Indonesiërs hadden uitgeoefend om hen ertoe te brengen, zich niet bij politieke partijen aan te sluiten en hun Amerikaanse zienswijzen hadden pogen op te dringen. Politieke waarnemers in Djakarta zien da aanval op de geestelijken als een nieuwe uiting van de algemene anti- Amerikaanse stemming in Indonesië. In Wenen is opgericht de stichting Pro Oriente, die zich ten doel stelt de dialoog van de rooms-katholieke kerk met zowel de aanhangers van andere godsdienstige overtuigingen als met niet-gelovigen te bevorderen. Inititief- nemer is de aartsbisschop van Wenen, kardinaal König, een geleerde die zich altijd al intensief met de bestudering van andere levensbeschouwingen heeft beziggehouden, en typisch een man is die meer zoekt naar punten van over eenkomst dan naar verschillen. Mede uit die overwegingen is hij enige tijd geleden door paus Paulus VI benoemd tot voorzitter van het nieuwe Vatikaan- se secretariaat voor niet-gelovigen. Dat „Pro Oriente" in de Oostenrijkse hoofdstad is gevestigd, spruit voort uit de overtuiging van de kardinaal, dat Wenen, liggend op de grens tussen oost en west, het ideale centrum is voor godsdienstige ontmoetingen. Tot de gereformeerde oecumenische synode wil thans ook toetreden de 400.000 leden tellende presbyteriaanse kerk van Korea. Voorts is opnieuw contact gekregen met de kerken van Midden-Java in Indonesië, die naar men verwacht, ook vertegenwoordi gers zullen zenden naar de volgende vergadering van deze internationale synode, die in 1968 in Nederland wordt gehouden. Hoofdpunten voor de agenda van de Ditmaal eens een oude kerk op deze pagina: de orthodoxe kerk van Marianské Lazne (Marienbad) in Tsjechoslowakije. Paus Paulus de zesde zal op zondag 26 september het zigeunervolk bezoe ken. De paus zal per helikopter naar het kamp reizen, dat voor de duizen den deelnemers aan de internationale zigeunerbedevaart naar Rome op enke le kilometers buiten de eeuwige stad zal worden ingericht. Aan de pelgrima ge zullen ook de aalmoezeniers en de eigen bisschop van de zigeuners deel nemen. Het zal de eerste keer zijn, dat het zigeunervolk, dat in West-Europa praktisch geheel katholiek is, zich als volk zal presenteren om zijn trouw aan de kerk te betuigen. Enkele Nederlandse gezinnen zijn al naar Rome vertrokken. In ons land be vinden zich ongeveer vijftig zigeuner gezinnen, die ongeveer vierhonderd zie len tellen. Paus Paulus VI Pater Oremus, landelijk aalmoeze nier van 't katholiek woonwagenwerk in ons land, meent dat de demonstra tieve ontmoeting van zigeuners en kerk dit volk sterk aanspreekt. Voor de kerk heeft de presentatie van dit aparte volk van naar schatting vijf miljoen mensen een diepere betekenis. Op een persconferentie zei hij van de samen komst in Rome te verwachten dat de pastorale zorg zal worden vernieuwd door aanpassing aan de typische aard en behoeften. Ook verwacht pater Ore mus een sterker besef om de zigeu ners voor alles bij te staan in hun pre caire sociale en juridische situatie. Het kamp in Rome zal van 18 sep tember af open staan voor zigeuners. Officiële dagen zijn 24, 25 en 26 sep tember. Op de eerste dag, de dag van boete, wordt een kruiswegoefening ge houden in het Colosseum en wordt een mis opgedragen door de zigeunerbis schop. De 25ste is een dag van broe derschap en sacramentsbeleving. Dan hebben concelebraties van alle aalmoe zeniers plaats met kardinaal Carlo Confalonieri, waaronder het vormsel wordt toegediend en huwelijken wor den ingezegend. De laatste dag wordt voor de zigeuners in de Sint Pieter door de paus de mis opgedragen. Tij dens het bezoek van de paus aan het kamp zullen groepen en artiesten folk loristische demonstraties verzorgen, waarna tot besluit van de pelgrimage een fakkeloptocht ter ere van Maria wordt gehouden. De 44-jarige Zwitserse ex-dominee Frangois-Olivier Dubuis, die gehuwd is en drie kinderen heeft, mag van het Vaticaan priester gewijd worden. Du- buis was dominee in het kanton Waadt- land. Zeven jaar geleden werd hij rooms-katholiek en korte tijd daarna benoemd tot leraar aan een gymna sium en seminarie in het kanton Wallis. Als spoedig gaf hij te kennen pries ter te willen worden. Dezer dagen liet het Vaticaan mgr. Adam, bisschop van Sitten, weten dat het geen bezwaar had tegen de wijding van Dubuis. Du- buis, die een bekend archeoloog is, zal waarschijnlijk in september de priesterwijding ontvangen uit handen van mgr. Adam. bijeenkomst van de gereformeerde oecumenische synode in 1968 zijn: de aard en de grenzen van de kerk en de oecumenische roeping, het rassenpro bleem, de plaats van de vrouw in de kerk en de internationale gereformeer de samenwerking op het gebied van zending en werelddiakonaat. Door de hernieuwde contacten met de Indonesische kerken wordt de vraag naar de houding van de synode ten opzichte van de Wereldraad van Kerken bijzonder actueel. Thans zijn namelijk geen kerken, die lid zijn van de wereldraad, aangesloten bij da gereformeerde oecumenische synode. Verwacht wordt dat de volgende sy node een vrij pittige discussie zal op leveren over dit probleem, te meer omdat de synode der gereformeerde kerken in ons land een positieve uit spraak heeft gedaan over de wereld raad. „Het verschil is", aldus het Ne derlandse comité-lid prof. dr. H. N. Ridderbos, „dat wij wat vriendelijker staan ten opzichte van de wereldraad." Thans zijn bij de gereformeerde oecumenische synode 23 kerken uit de hele wereld aangesloten. De gerefor meerde kerken van ons land zijn met rond 825.000 leden op een na de groot ste partner in deze synode. De groot ste is de Nederduits gereformeerd® van Zuid-Afrika, die ruim 1,25 mil joen leden telt. Op initiatief van de Nederlands® zendingsraad, de stichting oecumeni sche hulp aan kerken en vluchtelingen en het convent der christelijk-sociale organisaties is kort geleden gevormd de interkerkelijke coördinatie commis sie ontwikkelingshulp (I.C.C.O.). De bedoeling van deze commissie is een zo groot mogelijke bundeling te berei ken bij het opzetten en uitvoeren van ontwikkelingsprojecten in de zoge naamde jonge landen. In de eerste plaats beoogt de com missie te fungeren als een gespreks partner van de Nederlandse overheid over projecten, die vanuit de protes tantse en oud-katholieke kerken en de christelijke sociale organen voor me definanciering door de overheid wor den ingediend. Zoals bekend is heeft de Nederland se regering dit jaar voor het eerst fondsen beschikbaar gesteld voor de medefinanciering van particuliere ont wikkelingsprojecten. Uit deze fondsen kunnen ook kerkelijke en maatschap pelijke organen, die zich met medi sche, sociale, agrarische of edukatieve projekten bezighouden, gelden putten, mits daarbij voldaan wordt aan een aantal door de Nederlandse overheid gestelde criteria. 144 jonge Europianen zijn onder-aus- picien van Morele Herbewapening met een speciale DC-8 van de KLM naar Detroit in de V.S. gevlogen. Zij vormen de delegaties uit diverse Europese lan den, die zullen deelnemen aan een van de vier conferenties, die dit jaar van 14 juni tot 4 september in het internatio nale conferentiecentrum van Morele Herbewapening op Mackinac Island in Michigan worden gehouden. De Ne derlandse afvaardiging telt tien leden. Op 6 september zullen de Europese deelnemers van New York uit, eveneens per KLM, terugkeren. Prof. mr. dr. D. C. Mulder, die sinds 1950 in dienst is geweest van de zending van de Gereformeerde Kerken in Indonesië, is in ons land terugge keerd. Hij heeft gewerkt als docent aan de theologische school in Djogja- karta en Djakarta. Tevens was hij in geschakeld in de produktie-sector van de interkerkelijke lectuurdienst in Dja karta. Prof. Mulder is thans benoemd tot hoogleraar aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Aan het dagelijks bestuur van het Humanistisch Verbond zijn toegevoegd de heren H. Bosselaar te Amstelveen en dr. W. van Dooren te Bilthoven. Beiden zullen optreden als tweede se cretaris.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 12