Europese scholieren en hun vakanties: Paprika's tussen schoenen Ham in de ijssalon Is het vooroordeel tegen de WERKENDE VROUW wel gerechtvaardigd? Vrouw op een terras is taboe Eet meer fruit: 1 T raditie Heimwee Leegte ZATERDAG 31 JULI 1965 Erbij PAGINA ZES alleen voor volwassenen Kopje koffie Markt, ham en wijn Paprika CJLifritolc/Wt DUUR VAN DE VAKANTIE Land Duur schooljaar Voorjaar Zomer Winter Data zomervakanties België 400 halve dagen 15 dagen 45 dagen 10 dagen Juli-augustus Denemarken 40 weken 1 week 7 weken 3 weken Juli-augustus Duitse Bondsrep. 235 dagen 26 dagen 5 8 weken 23 dagen Noord: begin juli-midden augustus Zuid: midden juli-eind augustus Frankrijk 209 dagen 20 dagen ca 10 weken 12 dagen Noord: juli-half september Zuid: half juli-eind september Griekenland 36 weken 10 dagen ca 11 weken 2 weken Juli-half september ierland 190 dagen 1 week ca 7 weken 7 k 10 dagen Juli en augustus IJsland 200 dagen 10 dagen 3 a 4 maanden 18 a 20 dagen Juni-september Italië 36 weken 6 dagen ruim 3 maanden 17 dagen L.O. juli tot okt.; M.O. half juni-okt. Luxemburg 44 weken 14 dagen 6 a 8 weken 15 dagen L.O. h. juli-aug.; M.O. h. juli-h. sept. Nederland 40 weken 12 dagen ca 7 weken 12 dagen Juli-augustus Noorwegen 38 weken 11 dagen ca 8 weken 25 dagen Zuid: half juni-half augustus Oostenrijk 40 weken 10 dagen ca 2 maanden 14 dagen Juni-september Turkije 170-200 dagen 3Vs a 4 maanden 15 dagen Juni-oktober Ver. Kon. 200 dagen 2 weken ca 6 weken 3 weken Juli-augustus Zweden 39 weken 1 week 2 maanden 2 weken Juli en augustus Zwitserland 38 a 43 w'.en 1 3 weken 2 maanden 1 a 3 weken Juli-augustus óf september-oktober „EET MEER FRUIT, en blijft gezond". Deze slogan geldt volgens de mening van de Westduitse me dicus dr. Rudolf Meinert alleen voor volwassenen. Kinderen die te veel fruit eten, neigen tot zwaarlij vigheid. Iedere tweede Duitser is te zwaar. Dat geldt niet alleen voor de volwassenen. De kleintjes van de lagere school hebben al een „buik je". Dr. Meinert onderzocht 1300 leerlingen van de laagste klasse der lagere school en constateerde, dat de meerderheid van de kinderen aan zwaarlijvigheid leed. Aan deze gezetheid medeschuldig is, volgens dr .Meinert, een te groot genot van fruit en vruchtensappen. Terwijl bij volwassenen veel fruit slank maakt, heeft het bij kinderen een tegen gestelde uitwerking. Natuurlijk ligt het niet alleen aan het fruit en de vruchtensappen, dat de kinderen te dik zijn. Eveneens aan een verkeerde voeding die al bij de boterhammen voor de school- pauze begint. De ouders, in het bij zonder natuurlijk de moeders, moe ten eens een vitaminerijk, smake lijk, maar toch niet al te voedzaam en vet broodbeleg zien te verzin nen. In vele steden van West-Duits- land trachten autoriteiten, onder wijzers en ouders een oplossing voor dit probleem te vinden. Vele kinderen namelijk, nemen geen brood mee naar school, maar krij gen elke dag geld mee om in de pauze iets te eten te kopen. Van dit geld wordt dan meestal snoep gekocht. Een goed idee komt van de Zwitserse bakkers, die op vele schoolpleinen „boterhammen voor de pauze" (volkorenbrood met no ten en rozijnen) tegen een zeer ge ringe prijs aanbieden. Om het ko pen wat te stimuleren wordt er gratis een Karl May-foto verstrekt. Misschien is dit de juiste weg, om kinderen weer een smakelijke bo terham voor de pauze te verschaf fen. WINKELEN IN ARAGON Een van de pittoreske straatjes in Caspe. DE BOODSCHAPPENMANDEN wor den al tamelijk vol, maar er is nog veel meer nodig. Olijven, tomaten en komkommers voor de salade; aardap pels voor de tortilla en altijd heel veel stokbrood en wijn. In de winkel van de wijnhandelaar is het heerlijk don ker en koel. De grote eikenhouten va ten liggen opgetast tegen de wanden. De kraantjes zijn van koper en glim mend gepoetst. Aan de lopende band wordt er getapt, liter na liter. Zelfs de goedkoopste wijn is hier nog diep rood van kleur en heeft de smaak van zondoordrenkte druiven. Als er een vat leeg is, gaat men rustig op kleine, lage stoeltjes zitten wachten, want pas nadat de wijnhandelaar zelf de inhoud van het volgende vat gekeurd heeft, gaat de verkoop door. En alsmaar wordt er honderduit gebabbeld! IEDERE DAG TE WINKELEN IS hier een feest en een voorrecht, ech ter uitsluitend voor getrouwde vrou wen! Zelfs een vrouw, die yeel perso neel thuis heeft, laat zich het voor recht van te mogen winkelen niet ont nemen. De jonge meisjes, die 's och tends het huishoudelijk werk moeten doen, zien verlangend uit naar de tijd, dat zij zelf ook Senora (mevrouw) zul len zijn. Dan mogen ze immers mee doen aan dat dagelijkse festijn! Tegen twaalf uur krijg ik, als echte Nederlandse, zin in een kopje koffie. Bovendien ben ik doodmoe na al dat slenteren bij de naar mijn smaak bij zonder hoge temperatuur. Dus nestel ik me behaaglijk op een terrasje in de schaduw en bestel ik een kopje koffie. De gewoonste zaak van de wereld, zou je zeggen. Maar nee hoor! Ten eerste drinkt niemand hier koffie vóór het eten en ten tweede gaat een vrouw niet alleen op een terrasje zitten! Meteen staat er dan ook een drom vrouwen en kinderen voor mijn neus. Ze gapen me aan alsof ik een wezen van een andere planeet ben. Van de koffie heb ik niet veel geproefd en ik heb maar gauw gemaakt, dat ik wegkwam. Om het vertrouwen van de mensen hier te winnen, is het het beste, je zoveel mo gelijk bij hun gewoonten en gebruiken aan te passen. Wie dit niet doet, blijft altijd een buitenstaander. LANGZAMERHAND WORDT HET rustiger op straat. Alle vrouwen zijn terug in huis en bezig met de voor- bereidingen van het middageten. Om klokslag één uur schrikt iedereen op door het verscheurende geluid van een moderne sirene, die sedert enige tijd bovenop het gemeentehuis prijkt. Verplichte winkelsluiting! Binnen vijf minuten zijn alle etalages en ingan gen der winkeltjes afgesloten met gro te luiken. Het dorp schijnt volkomen uitgestorven. Zonder veel noeite heb ik ook deze gewoonte overgenomen. Een uitgebreide comida en daarna: Tijd voor de siesta voor een heer lijk middagdutje! (Van een medewerkster) BOODSCHAPPEN DOEN is een feest in het Spaanse land! Tot deze ont dekking koiti je heel snel, als je een ochtend met Aragonese huisvrouwen in kopen gaat doen. Allereerst valt het op, dat de armoede minder groot is dan op het eerste gezicht schijnt. Zeker, in de kleding is er een aanmerkelijk verschil tussen rijk en arm. In de arme gezinnen is men heel zuinig op de zondagse kleren, Alleen bij heel uitzonderlijke gelegenheden schaft men iets nieuws aan. Het allerlaatste, waar men op bezuinigt, zijn de maaltijden. In ieder gezin komt er minstens tweemaal per dag een uitgebreid warm maal op tafel, la comida (middageten) en la cena (avondeten). aangevoerd uit de dichtstbij gelegen kustplaats. Er zijn sardientjes, inktvis sen in enige soorten en maten, alsme de veel andere vissen en zeegedroch ten, waarvan je als Nederlandse op het eerste gezicht niet zou zeggen, dat ze heus eetbaar zijn. Het duurt een hele tijd vóór er eindelijk besloten is, wat het vandaag zal zijn. Natuurlijk koop je niets zonder eerst critiek te uiten op de prijzen, ook al liggen deze nog zo laag. In ieder winkeltje ontmoeten de vrouwen vriendinnen en kennissen. Zo onder het kopen door bespreken zij alle dorps- en familienieuwtjes. Ieder een praat met iedereen. De vrouw van de burgemeester babbelt met het klei ne krantenvrouwtje, dat zo volledig in zwarte rokken en omslagdoeken is ge huld, dat je alleen nog maar haar ge rimpelde gezichtje kan zien. DE SCHOENWINKELIER heeft een moestuintje bij het riviertje buiten het dorp. Hij kweekt daar paprika's. Daar om prijken er vandaag prachtige rode en groene paprika's tussen de schoe nendozen. Natuurlijk heeft hij ze een paar centimos goedkoper geprijsd dan zijn buurman de groenteman-kruide- nier, want hij wil heel graag zijn nieuwe collectie schoenen aan de da mes laten zien. Even verderop is het hoeden- en mo dezaakje van Senora Carmen. Paco, haar man, is vrachtwagenchauffeur en uit liefhebberij houdt hij kippen. De kippenren is op zolder. Dat is hier ge bruikelijk, want onder de pannen is het voor mensen veel te warm om te wo nen en bovendien krijgen de kippen op deze manier geen kans om te ontsnap pen. Hoe Paco het voor elkaar krijgt, weet niemand, maar hij heeft de groot ste en lekkerste eieren van het hele dorp. Men fluistert wel, dat hij de meeste ergens anders koopt, want hoe kunnen zijn kippen zo veel eieren leg gen? „Het is alleen maar reclame voor de hoeden", zegt de visvrouw, die ook een hok met kippen op zolder heeft. Maar hoe ook, in Carmen's winkeltje is het altijd even druk. Om eieren te kopen en om hoedjes te passen. ALLEEN ALS JE HEEL vroeg op pad gaat, zie je op het dorpspleintje nog de boerenvrouwtjes, die een paar keer per week met zwaar bepakte ezeltjes naar het dorp komen om alles, wat geoogst is, aan de man te bren gen. Met schelle stemmen bieden ze DIT KOMT WAARSCHIJNLIJK door dat deze vrouwen al vanouds de hele dag hebben gewerkt en men verdiept er zich verder ook niet in of het voor deze vrouwen financieel noodzakelijk is om te werken of dat ze misschien hun kinderen te veel alleen laten en hen te veel huishoudelijke karweitjes laten doen. Maar, o wee, als een huisvrouw gaat werken die het zogenaamd niet „nodig" heeft. Dit „nodig" hebben is overigens een zeer rekbaar begrip. Vast staat wel dat de vrouwen die het werken niet „nodig" hebben het niet doen om het geld, maar wel om een in nerlijke behoefte te bevredigen. Hun salaris wordt dan ook meestal voor het grootste gedeelte aan huishoudelijke hulp besteed. LAAT VOORAL NIEMAND denken dat ik hier de partij kies van de wer kende vrouw. Noch ik, noch een ander kan absoluut vóór of tégen zijn waar het een zo individueel en veelomvat tend probleem betreft. Waar ik echter wel tegen ben is het zo algemeen ver breide vooroordeel waardoor zo vele vrouwen geremd worden of zich schul dig voelen als ze werken. VOOROPGESTELD ZIJ dat de be langrijkste en mooiste taak van de vrouw in het leven het krijgen en op voeden van kinderen is. Het aantal vrouwen wie dit geen bevrediging schenkt en die naar hun oude werk kring terugverlangen zolang him kin deren nog klein en afhankelijk zijn is uiterst gering. We zouden deze kleine categorie daarom het beste kunnen verwaarlozen zonder ons er verder in te verdiepen of ze misschien te kort komen aan moederlijk instinct of zich mee laten slepen door hun eerzucht. OP EEN GEGEVEN moment echter zijn de kinderen de hele dag op school of het huis uit en ze vinden de al te toegewijde moeder gewoon lastig en zouden hest wat meer onafhankelijk heid willen hebben. Is het een wonder dat vooral de vrouwen die, voordat ze trouwden een prettig beroep hadden, waar ze vaak lang voor hebben moe ten studeren zonder daar echt de vruchten van te kunnen plukken, op een gegeven moment zin krijgen om weer het oude werk te hervatten? Zo gesteld lijkt het een vrij logische en weinig zondige of slechte reactie van deze huisvrouwen. De vrouwen die echt een beroep hebben geleerd (en het is toch niet hun schuld dat hun vaders vonden dat je ook als meisje een vak moest hebben?) vinden meestal niet de juiste bevrediging in hobby's en an dere activiteiten. Vandaar dat deze groep werkende vrouwen vrij groot is. HET IS VERDER HUN taak en hun verantwoordelijkheid om het huishou den zo te organiseren dat niemand er onder lijdt. En in de meeste gevallen lukt dit ook uitstekend want ze kunnen bijna altijd kiezen tussen een baan voor hele en halve dagen en voor vol doende huishoudelijke hulp zorgen zo dat ze zich wanneer ze thuis zijn onbe kommerd aan man en kinderen kun nen wijden. De band tussen werkende moeders en hun gezinnen hoeft niets minder hecht te zijn dan lussen niet werkende moeders (denk maar eens aan de niet werkende moeders die on verschillig of al te pietepeuterig op hun huis zijn). EN DAN IS ER NOG een andere, nog veel grotere categorie vrouwen die niet een bepaald vak hebben geleerd maar toch een innerlijke leegte voelen die ze niet in staat zijn met hobby's of sociaal werk te bevredigen. Deze groep vrouwen hebben het het moei lijkst, ze krijgen de meeste kritiek en werken dan ook met de meeste schuld gevoelens omdat ze zich niet weten te rechtvaardigen. Voor deze vrouwen geldt nu bij uitstek de spreuk: „Vrij heid-blijheid". Want als deze huisvrou wen thuisblijven doen ze hun werk met tegenzin, verwaarlozen het huis en de sfeer erin, verliezen interesse in hun gezin of bemoeien zich juist te veel en op een vervelende manier met hen (dit zijn vaak heel actieve vrouwen die een baan en het huishouden heel goed tegelijk aankunnen). Kortom, ze worden geprikkeld en nerveus met al le gevolgen van dien voor het hele ge zin. WAS DIT TYPE vrouwen met een winkelier getrouwd dan was er niets aan de hand want dan hadden ze een druk leven. Maar ze zijn het nu een maal niet en is het dan niet beter om hen te laten doen wat ze graag willen zodat ze weer opgewekte huisvrouwen kunnen worden? Er is niemand bij ge baat als het vooroordeel moet zegevie ren, noch de man die zijn heil buitens huis gaat zoeken, noch de kinderen die zich van de moeder afkeren. de koopwaar aan en omdat ze allen zo ongeveer hetzelfde verkopen, becon curreren ze elkaar bijzonder fel. Als ze uitverkocht zijn, gaan ze op haar beurt zelf winkelen. De korven op de ruggen van de ezeltjes worden volge laden met brood en andere levensmid delen. Vervolgens gaan ze op zoek naar manlief, die meestal de ochtend doorbrengt met domino-spelen in zijn stamcafé. Vóór de zon al te fel gaat schijnen, zijn ze alweer op weg naar huis. Stomverbaasd is de slagersvrouw, als je om een onsje ham vraagt. Maar weet de Senora het dan niet? Ham verkopen ze toch alleen in de dure ijssalon op het plein! Zij ver koopt alleen vers vlees. De ene dag een varken. De andere dag een schaap of een koe. Alles gaat voor een een heidsprijs per kilo weg. Wie het eerst komt, kan de lekkerste stukjes uit zoeken! langzamerhand wordt 't rustiger op straat OMDAT DE HUISVROUWEN maar heel weinig vertier hebben, combineren zij het nuttige met het aangename door alle tijd te nemen voor de bood schappen. Zelfs als ze alles in één of twee winkels kunnen kopen, doen ze dat beslist niet! Liefst in zoveel moge lijk winkeltjes en alles op haar gemak. BIJ DE VISBOER is het altijd het drukst. Iedere ochtend is het voor de huisvrouwen een verrassing, welke soorten vis het boemeltreintje heeft (Van een medewerkster) ER STAAT NERGENS geschreven dat werken voor huisvrouwen verkeerd of nadelig zou zijn; integendeel. Er be staat echter wel een hardnekkig voor oordeel, meestal gevoed door traditie en zelfrechtvaardiging, soms ook door jaloezie. Het merkwaardige is dat men het de vrouwen die om financiële rede nen moeten werken nooit aanrekent dat ze het doen. Men oefent evenmin kritiek uit als de vrouw van de bak ker de hele dag in de winkel staat of als de boerin de hele dag op het land werkt. GROOT IS DE VERDEELDHEID, Jazelfs de vijandigheid, onder de huisvrouwen wanneer de kwestie „werken of niet werken" ter sprake komt. Waarom lopen de menin gen op dit punt zo uiteen en waarom veroordelen we elkaar in deze zonder enige genade? In onze maatschappij maakt iedere vrouw min of meer be wust, min of meer beïnvloed door haar omstandigheden de keuze tus sen werken of niet werken. Soms denk ik dat de vrouwen bij deze discussies zo geëmotioneerd raken omdat ze door dik en dun hun eigen besluit willen rechtvaardigen. En dat terwijl er niets te rechtvaardigen valt, we zijn nie mand behalve onszelf, onze mannen en onze kinderen een verantwoording schuldig voor ons al of niet werken.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 16